PNW Short Track Series Washougal

Washougal, WA. July 5, 2022

Part of the PNW Short Track Series

Updated July 5, 2022 at 10:30 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 451 Andrea Osterlund The Club Roule 41 Portland 4
2 453 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 45 Vancouver 4
3 452 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 46 Portland 4

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 552 John McCaffrey 57 Portland 6
2 351 Jake von Duering Dialed Cycling Team 48 Camas 6
3 554 Dan Sprouse 55 PORTLAND 6
4 501 James Tervo Team S&M 52 Portland 6
5 551 Martin Baker BicycleAttorney.com 55 Portland 6
6 553 Anthony Ohotto ANTHM Collective 56 Portland 6

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 202 Andrzej Stadnik 33 Portland 6
2 201 Oscar Guevara 33 Vancouver 6
3 151 Emmett Culp 29 Portland 6
6 6 Will Cortez 44 Portland 5
DNF 101 Kieron Crossley 22 Vancouver 1

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 367 Peter Koonce Grouptrail Cycling 48 Portland 6
2 369 Randy Frost Dialed Cycling Team 49 Camas 6
3 317 Brad Alderman 42 Vancouver 5
4 318 Jordan Norris 43 Portland 5
5 319 Nolan Restivo ANTHM Collective 44 Portland 5

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 520 Terry Hamness Dialed Cycling Team 52 Washougal 5
2 524 Brian Wise Dialed Cycling Team 51 Vancouver 5
3 519 Mike Hamness Dialed Cycling Team 50 Vancouver 5
4 518 David Staczek 53 Portland 5
5 523 James Green Trusty Switchblade 51 Portland 5
6 521 John Franklin 50 Portland 5
7 517 Adam Vanarsdall 50 Portland 5
8 522 Chester Artman 51 LAKE OSWEGO 5
9 567 Charles Barrett 55 Portland 4

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 708 William Goritski 60 Camas 5
2 617 Erik Goodfriend 62 portland 5
3 618 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham 4
4 667 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn 4
5 620 David K Smith 63 Portland 4
6 621 Tim Dorman Dialed Cycling Team 62 Vancouver 4

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 269 Witali Spuling 39 Portland 6
2 117 Tygre Westerfield 20 6
3 116 Lyle McCaffrey 19 Portland 6
4 167 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 28 Portland 6
5 267 Christopher San Agustin 37 Portland 5

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 628 Lora Melkonian Team Finger 63 Trout Lake 4
2 629 Karen Goritski 60 Camas 4

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 328 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43 Portland 4

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 801 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 13 Portland 4
2 755 Henry Linn 12 bend 4
3 753 Nico Franklin 11 Portland 4
4 757 Layton Knabe Portland 3
5 751 Ángel Guevara 9 vancouver 3
DNF 756 Luke Beyer 10 Damascus 2

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 852 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Beaverton 4
2 853 Louis Sepulchre 16 4
3 851 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4
4 827 Ian Baker BicycleAttorney.com 14 Portland 4
5 828 Brody Connell 14 Camas 3

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 777 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 11 Gresham 4
2 776 Morgan Filer 12 Portland 3

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 876 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 15 Portland 3

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 240 Jeremy Gomez 27 Portland 5
2 285 Daniel Peterson 4
3 234 Joe Ergle The Club Roule 34 Portland 4
4 232 Gregory Topete 34 Portland 4
5 284 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 36 Portland 4
6 233 Gabriel Fernandez 30 Portland 4
7 133 Eric Tervo 21 Portland 4
8 184 Gabe Heredia Washougal 3
9 185 Izaak Heredia 24 3

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 335 Nate Scott Dialed Cycling Team 40 Washougal 5
2 387 Ben Beyer 45 Portland 4
3 337 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 41 Portland 4
4 383 Jamie King Grouptrail Cycling 45 Portland 4
5 334 Justin W Sipple Dialed Cycling Team 42 Vancouver 4
6 386 Dominic Chung 49 Hillsboro 4
7 336 Matthew Zeman 44 Portland 4
8 388 Hays Witt 45 4

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 537 Jason Preuit 53 Washougal 4
2 587 Rob Perry 59 Boring 4
3 585 Tim Hazen 55 Camas 4
4 536 Ryan Kruse 51 Portland 4
5 534 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 53 Portland 4
6 538 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 50 West Linn 4
7 584 Marcelo Heredia 55 Camas 4
8 586 Jerry Haxby 59 Vancouver 2

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 247 Charley Erickson 32 Portland 4
2 246 Andrea Chin 30 Portland 4
3 295 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 39 Hood River 3
4 245 Naomi Nussbaum 32 Portland 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 404 Scott Barker 53 Portland 4
2 402 Mike Reddig Dialed Cycling Team 51 Camas 4
3 403 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 37 Bingen 4
4 405 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 49 tigard 3
DNF 401 Gerardo Perez 41 Wilsonville 3

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 2 Andrew Loaiza 35 Portland 6
2 3 Felipe Nystrom 46 Portland 6
3 1 Clara Honsinger 25 Portland 6
4 4 Chris Hull 46 6
5 5 Paul Furst Dialed Cycling Team 24 Vancouver 6

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 31 Darragh Hildreth 31 PORTLAND 6
2 32 Madeline Stover 17 Portland 6
3 512 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 51 Portland 5

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 57 Gabriel Linn Mettle Cycling 45 Bend 5
2 54 Seth Patla 45 Forest Grove 5
3 59 Andy Edick 5
4 53 James Tervo Team S&M 52 Portland 5
5 52 Jamey Gouin 34 Ridgefield 5
6 51 Will Cortez 44 Portland 5
7 55 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 50 Portland 5
8 58 Ryan Morgan Trusty Switchblade 48 Portland 5
9 56 Felipe Nystrom 39 Portland 4

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 86 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 51 Portland 4