OBRA Uphill TT Championship

Government Camp, OR
July 19, 2015
If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated December 31, 2015 at 3:03 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time Notes
1 656 Will Hahn Unaffilated 26:17
2 338 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 28:05
3 548 Zhaolong Wu Unaffilated 29:00 Warning for number placement
4 587 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 29:52
5 1126 Matt Bloom GET FIT Cycling 30:06
6 5290 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 31:37
7 653 Anthony DiSano Monster Media Racing p/b Fight Meso 32:41
8 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 46:11

Category 3 Women

Num Name Team Time
1 404 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37:32

Category 4 Women

Num Name Team Time
1 414 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33:34
2 7037 Holland LaRue Team Finger 36:03
3 411 Lisa Eriksson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37:38
4 7205 Sara Slawta Land Shark 39:52

Category 4/5 Men

Num Name Team Time
1 4078 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 30:18
2 4076 Joe Tysoe Unaffilated 30:33
3 5407 John Pearson GET FIT Cycling 30:40
4 5278 Jared Holm Unaffilated 31:44
5 5081 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 32:42
6 5595 Doug Wetter Unaffilated 32:46
7 40 Justin Roberts Cyclepath Racing 33:04
8 38 David Johnson COMP-NW Go Vegan 33:50
9 5455 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 34:39
10 5039 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 36:25
11 5333 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 37:35
12 3096 Jacob S. Haugen Unaffilated 37:39
13 5573 Ted Timmons 40:20

Junior Men 10-12

Num Name Team Time Notes
1 5476 Mulu Slawta Land Shark 0:38:43
2 8027 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 0:50:03
3 5475 Fu Gui Slawta Land Shark 0:56:34
4 8031 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 1:03:04 Warning for number placement

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 5242 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 50:45

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 5561 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 36:34
2 5128 Alex White Word-RCB by Cyclisme 41:18
3 5049 Luke Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 42:53

Junior Women 10-12

Num Name Team Time
1 446 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1:07:16

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 5156 Chris Moon Monster Media Racing p/b Fight Meso 28:50
2 5217 Josh Ross Team Planet X USA 42:57

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 5050 Thomas Hainisch WebCyclery.com 26:16
2 5520 Webster Wilson VMR Racing 30:11
3 4451 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 35:48
4 4034 Michael Hopkins Team Planet X USA 36:18

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 508 Greg Stokes Hammer Velo 30:15
2 4318 Joel Blatt Unaffilated 30:51
3 321 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 30:56
4 5933 Yuji Sumimoto Unaffilated 33:03
5 550 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 34:11
6 4235 Trig Rogers bicycleattorney.com 36:39
7 698 John Prosser Pacific Power Blue Sky 36:53
8 5259 Burk Webb Portland Velo Racing Team 37:37

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 4154 Jonathan Sharp Unaffilated 29:24
2 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 29:45
3 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 30:13
4 678 John Slawta Land Shark 33:25

Masters Men 55-59

Num Name Team Time Notes
1 951 Kerry Farrell Wheelsport 27:08
2 4022 Jim Fox bicycleattorney.com 31:38
3 751 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33:14 Warning for number placement
4 9018 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 38:26

Masters Men 60-64

Num Name Team Time
1 367 Gregory Hartman Team Rose City 32:20
2 5074 Nathaniel Wells Hapi-Go! 34:35
3 5097 Ray Anderson Unaffilated 35:18
4 5015 Steve Borer Monster Media Racing p/b Fight Meso 35:56
5 520 Tim Rich Team Rose City 37:33

Masters Men 65-69

Num Name Team Time
1 4229 Roger Nelson Unaffilated 39:16
2 5106 Edward Lanton Unaffilated 49:07

Masters Men 70+

Num Name Team Time
1 5071 Loren Russell Unaffilated 46:37

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 7052 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 53:51

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 261 Jenny Slawta Land Shark 32:13
2 400 Jodie Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 33:19

Masters Women 55-59

Num Name Team Time
1 268 Mary Ross Multnomah Athletic Club 36:46
2 7088 Myra Klettke bicycleattorney.com 38:20

Masters Women 60-64

Num Name Team Time
1 423 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 49:12

Senior Men Pro/1/2

Num Name Team Time Notes
1 8000 Colby Wait-Molyneux English Cycles 24:36
2 60 Isaiah Newkirk Gateway Harley-Davidson Trek 24:42 Not part of championship
3 783 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 26:43
4 105 Jonathan Myers Team S+M 27:03

Senior Women 1/2

Num Name Team Time
1 292 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 32:57

Tandem

Num Name Time
1 588 David/Sue Ripp/Ripp 39:31