OBRA TT

Peoria, OR
September 12, 2015
If you have questions or corrections, please email Ron Frerichs.

Updated December 31, 2015 at 3:03 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 4504 Justin Onusko Therapeutic Assurance 0:54:44.92
2 633 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 0:55:59.62
3 627 Stewart Myers GET FIT Cycling 0:58:59.10
4 338 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 0:59:23.84
5 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 1:11:00.89
6 345 Joe Cipale Team Rose City 1:13:03.54

Category 3 Women

Num Name Team Time
1 279 Nicole Pressprich West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:01:29.44
2 233 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 1:05:14.26

Category 4/5 Men

Num Name Team Time
1 9015 Justin Guidroz Audi 0:55:05.60
2 5400 Charles Hall Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:57:52.02
3 5630 Trenton Edwards GET FIT Cycling 0:58:35.56
4 4082 Alexander Wilson 0:59:26.12
5 51 Matt Handwerk 0:59:46.86
6 4047 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:00:22.16
7 4048 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:00:48.22
8 5342 Dan Froelich Guinness Cycling Team 1:01:00.51
9 50 Kevin Le 1:02:13.12
10 5126 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 1:05:55.11
11 5455 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 1:06:17.73
12 46 Todd Wells 1:07:48.51
13 47 David Allcroft 1:09:20.87

Eddy Men

Num Name Team Time
1 4034 Michael Hopkins Team Planet X USA 1:05:08.44
2 5429 Austin Ellerbruch 1:05:11.97
3 5288 John Neish 1:12:02.79
4 5551 John Martin Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:13:48.48

Junior Men 10-12 (6.2 miles)

Num Name Team Time
1 8027 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 20:08.19
2 43 Joshua Morris 22:46.40
3 42 Sam Solomon 30:16.30

Junior Men 13-14 (6.2 miles)

Num Name Team Time
1 8004 Parker Green Beaverton Bicycle Club 17:41.11
2 5242 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 18:51.04

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 30:43.91
2 5128 Alex White Word-RCB by Cyclisme 37:11.55

Junior Women 10-12 (6.2 miles)

Num Name Time
1 8026 Anika Havlik 21:55.16

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 103 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:57:18.04
2 5217 Josh Ross Team Planet X USA 1:11:49.92

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 750 Stephen McDade Veloforma 0:57:21.47
2 5227 Ed Zulyevic Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:04:37.46
3 666 Dave Aldersebaes Olympia Cycling Team 1:07:31.58

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 4361 Norm Swygert Unattached 0:57:33.72
2 798 Jesse Coombs GET FIT Cycling 1:00:34.41
3 4282 Steve Kjobech 1:01:43.30
4 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team 1:02:11.03
5 8049 Tim White Word-RCB by Cyclisme 1:17:27.29

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 0:55:48.27
2 799 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky 0:58:06.94
3 341 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 0:59:22.18
4 535 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 0:59:33.67
5 8042 Duane Strawser ol'Republic/SHO-AIR 1:01:17.46

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 744 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 0:58:57.52
2 561 Paul Mautner Veloforma 1:02:26.90
3 4071 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:07:40.60
4 603 Dan Davis WebCyclery.com 1:07:56.96
5 5065 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 1:13:36.32

Masters Men 60-64

Num Name Team Time
1 566 Marc Thompson Belgium Bike Bio Racer 0:56:15.44
2 377 Tom Webb Team Rose City 0:57:32.28
3 5085 Timothy Elliott Intermountain Cycling Organization 1:00:07.64
4 5428 Mark Edlen 1:00:32.90
5 5015 Steve Borer Monster Media Racing p/b Fight Meso 1:01:45.66
6 5097 Ray Anderson 1:02:24.74
7 4146 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 1:05:48.57
8 4009 James Bell Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:08:30.42

Masters Men 65-69 (12.4 miles)

Num Name Team Time
1 4266 Daniel Caldwell Audi 30:39.23
2 1092 James Noonan VBC 31:37.22
3 5126-1 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 31:57.10
4 4190 Leslie Lunas Hutch's-Slocum-Co-Motion 34:59.78

Masters Men 70+ (12.4 miles)

Num Name Team Time
1 4166 Roger Johnson Team Rose City 32:37.74
2 5071 Loren Russell 33:33.74
3 5155 Thom Meyers 33:46.25
4 5040 Bruce Burke Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 33:58.46
5 8118 Douglas Sears 34:21.90
6 41 Thom Zumwalt 36:00.96

Masters Women 40-44

Num Name Time
1 48 Monica Emerick 1:13:22.72

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 7052 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 1:22:37.67

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 7127 Lisa Bowerman Bowen Sports Performance Cycling Team 1:03:35.40
2 417 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 1:14:10.86
3 7043 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1:21:29.02

Masters Women 55-59 (12.4 miles)

Num Name Team Time
1 7170 Laura Jackson 33:33.23
2 7028 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 39:06.68

Masters Women 60-64 (12.4 miles)

Num Name Team Time
1 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 37:22.46
2 423 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 38:24.96
3 8075 Sandra G Hendy 40:58.72

Masters Women 65-69 (12.4 miles)

Num Name Team Time
1 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:21.22
2 7007 Joanne Heilinger Panache/Imperial River Racing 36:05.97

Senior Men Pro/1/2

Num Name Team Time
1 125 Dillon Caldwell Audi 51:07.16

Senior Women 1/2

Num Name Team Time
1 276 Leia Tyrrell Olympia Cycling Team 0:59:39.42
2 292 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 1:00:11.48

Tandem

Num Name Team Time
1 615 Jamie/Cavan Mikami/Mikami Veloforma 1:13:51.92