As The Raven Flies

OR
April 18, 2015

Part of the As The Raven Flies

If you have questions or corrections, please email Dan Scofield.

Updated December 31, 2015 at 3:03 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 4213 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28:40:22
2 504 David Prats Pacific Power Blue Sky 29:40:24
3 555 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 31:19:29
4 695 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33:54:29
5 593 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme 36:43:32
6 345 Joe Cipale Team Rose City 40:44:36

Category 3 Women

Num Name Team Time
1 402 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35:29:31

Category 4/5 Women

Num Name Team Time
1 7259 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 32:34:12
2 7016 Erin Stone 33:22:17
3 7204 Carla Schubiger 33:43:03

Eddy Senior Men

Num Name Team Time
1 4206 James Buckroyd Portland Bicycle Studio 31:30:29
2 4034 Michael Hopkins Team Planet X USA 33:13:33
3 5169 Ed Rybak Portland Velo Racing Team 35:43:46
4 5057 Greg Eyerly 36:16:57
5 5018 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36:31:10
6 5288 John Neish 39:02:40
7 5314 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 39:17:28
8 5261 Chris Hosman 39:46:05
9 4135 Stewart Campbell Team Planet X USA 40:34:53
10 893 Bob Duffy 32:46:23

Eddy Senior Women

Num Name Team Time
1 7088 Myra Klettke bicycleattorney.com 37:22:58
2 401 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37:35:52

Junior Men 10-12

Num Name Team City Time
1 8031 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme Portland 59:10:03

Junior Men 13-14

Num Name Team City Time
1 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme Portland 41:53:24
2 4366 Bora Haller Corvallis 42:55:03

Junior Men 15-16

Num Name Team City Time
1 5561 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 34:01:11
2 5128 Alex White Word-RCB by Cyclisme Portland 34:52:14
3 5049 Luke Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles Lakewood 36:27:14

Junior Women 10-14

Num Name Team City Time
1 8029 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Vancouver 50:02:32

Junior Women 15-18

Num Name Team Time
1 1 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme 41:25:20
2 8020 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 63:51:05
3 7124 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 67:00:39

Masters Men 30-39

Num Name Team Time
1 888 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 27:23:29
2 5217 Josh Ross Team Planet X USA 38:24:02

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29:16:42
2 750 Stephen McDade Veloforma 29:21:38
3 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 29:49:08
4 800 Ryan Jarrell 31:09:51
5 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 31:52:19
6 4221 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 33:02:41
7 4157 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 33:03:19
8 4004 Don Bailey Soraz Racing p/b CAPA 33:45:37
9 14 David Vizzini 34:11:33
10 5117 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 35:04:23
11 4233 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35:53:55

Masters Men 50-59

Num Name Team Time
1 839 Rob Annen Portland Velo Racing Team 28:33:27
2 0 Kerry Farrell Wheelsport 28:42:39
3 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 28:52:39
4 3063 Dean Anderson 29:53:53
5 590 Evan Cumpston Team Rose City 30:18:38
6 5195 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30:51:04
7 4053 Allen Neel TEAM ICO 30:52:12
8 5100 Dan Gilden Zone5 31:05:13
9 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 31:34:10
10 5093 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 32:08:48
11 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 32:30:16
12 535 Erik Spillman Porland Velo Racing Team 32:34:37
13 4071 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 38:16:35

Masters Men 60-69

Num Name Team Time
1 167 David Zimbelman 27:55:32
2 377 Tom Webb Team Rose City 29:21:37
3 367 Gregory Hartman Team Rose City 31:00:00
4 5097 Ray Anderson 32:09:04
5 5428 Mark Edlen 32:18:15
6 5126 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 34:10:39
7 4324 Alan McGuire-Dale 34:16:06
8 4146 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 34:22:56
9 301 Darell Provencher Team Rose City 35:18:54
10 4092 Stephen Davis NoMads Bicycle Racing Team 38:26:26
11 5106 Edward Lanton 39:02:10

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 7042 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 34:27:28
2 7052 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 43:23:15

Masters Women 50-59

Num Name Team Time
1 400 Jodie Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 33:20:36
2 224 Beth Graff Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 33:30:10
3 227 Martha Walsh Cucina Fresca 34:09:29
4 409 Patti Dobrowolski Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37:02:25
5 7251 Laura Wanker 38:21:53
6 417 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 38:50:41
7 444 Andriana 'Muffy' Kruger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 43:01:11

Masters Women 60-69

Num Name Team Time
1 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 34:52:15
2 7007 Joanne Heilinger Panache/Imperial River Racing 41:02:21

Men 4/5

Num Name Team Time
1 5039 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 28:59:54
2 5678 Nick Gilbert 30:36:48
3 5365 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 31:02:57
4 5342 Dan Froelich Guinness Cycling Team 31:08:10
5 4042 Mark LaGioia Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31:57:07
6 5333 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33:22:44
7 5281 Eric Kaczmarek 33:29:00
8 5384 Dennis Traylor 34:35:20
9 5276 Jeremy Hagan Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35:18:51
10 4131 Dustin Harder Harder Cycling 35:57:04
11 26 John Trudt 36:18:50

Senior Men Pro/1/2

Num Name Team Time
1 888 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 28:07:54
2 801 Adam Kennedy English Cycles 28:20:54

Senior Women 1/2

Num Name Team Time
1 292 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 30:49:05

Tandem

Num Name Team Time
1 615 Jamie/Cavan Mikami/Mikami Veloforma 38:20:14
2 4179 Del/Tim Del/Bergmann Word-RCB by Cyclisme 38:40:07