Mudslinger

Blodgett, OR
April 9, 2016

Result questions should go to Misty Mitchell.

Updated April 12, 2016 at 8:36 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 2 Ruben Gonzalez-Crumley 37 Amity 2:08:12.98
2 1 Scott Housley 44 Pleasant Hill 2:08:49.38
3 5 Mark Sather Team 10 Barrel 45 Wilsonville 2:10:16.33
4 6 Chaum Spehar 42 Corvallis 2:30:55.42
5 7 Fletcher Tofflemire MTBeers 36 Albany 2:35:09.31
6 3 Jose Juarez 54 Portland 3:49:09.50
7 4 Travis Maurer 41 Portland 3:54:46.24

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 9 Adam Bucklin Team Rwanda 40 Bend 1:27:54.49
2 8 Josh Bezecny 34 Klamath Falls 1:34:36.72
3 10 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com 43 Bend 1:34:59.76
4 261 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 1:35:04.56
5 206 Brennan Wodtli Hutch's/Bend Dental 28 Bend 1:35:06.69
6 12 Jonathan Myers TUHS Timber worlves,Team S&M 48 Portland 1:36:17.56
7 258 Tyler Fox Giant Co Factory off Road 21 Redmond 1:37:39.36
8 197 Chad Cheeney 37 Bend 1:40:19.02
9 259 Sean Babcock Team S+M 32 Covallis 1:53:21.34
10 209 Alex Grediagin Ixs,Fox,Pine Mtn. Sports,Sidelines Spor,Spank 25 Bend 1:56:26.04
11 11 andrew loaiza Cyclepath Racing 28 Portland 2:03:16.72

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 267 Alice Pennington Team S+M 34 Portland 1:52:12.83
2 13 Fairlee Frey George's Cycles/Twenty16 29 Boise 1:53:25.44
3 14 Kaydee Raths Revolution Bicycle 29 Arcata 1:57:35.98

Expert Junior Men (14-18)

Num Name Team Age City Time
1 21 Henry Jones Bend Endurance Academy 15 Bend 1:38:41.22
2 255 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 14 Bend 1:44:58.65
3 208 Calvin Keane Bend Endurance Acadamey 14 Bend 1:58:08.79
4 200 Alex Walker RecwareNW 15 Bellimgham 2:08:59.24
5 20 Paul Furst 17 Vancouver 2:10:00.81
6 22 Caleb Trumbull 14 Hood River 2:17:01.77
7 18 Bryce Bierwirth 15 Eugene 2:44:34.25
8 19 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Eugene 3:55:10.40

Expert Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 24 Marcus Benton Corvallis Cyclery Racing 31 Corvallis 1:38:47.29
2 201 Adam DeMarzo Trinity-Dryve 36 Coos Bay 1:39:28.64
3 266 Barton Carter RIDGE 40 Salem 1:42:18.64
4 28 Shane Johnson Trinity-Dryve 32 Redmond 1:42:39.61
5 26 Jason Gulley Sagebrush Cycles 35 Bend 1:43:12.16
6 33 Zach Skalet 12 o'clock boys 20 Corvallis 1:44:28.66
7 27 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 23 Corvallis 1:45:59.36
8 34 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 29 Albany 1:47:11.07
9 225 Max Ramos DSENDiT Racing Corvallis 1:48:02.54
10 35 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 1:48:11.84
11 32 Ryan Russell 42 Beaverton 1:49:01.76
12 25 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 32 Corvallis 1:51:08.20
13 37 Nate Youngs 35 Boring 1:53:51.71
14 203 Craig Armstrong Olympia Cycling Team 37 Portland 1:54:26.14
15 36 Ian Wilson Team VBaS 18 Bend 2:01:37.68
16 31 Keith Richards 38 Hillsboro 2:05:54.41
17 29 Scott Kelley Capitol Velo 43 Salem 2:22:43.37
DNF 30 Jesse Luckett Cyclepath Racing 43 Portland 2:22:43.37

Expert Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 224 Scott Carroll Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:47:05.69
2 17 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 1:47:22.28
3 221 David Hill RIDGE Dallas 1:47:38.69
4 16 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Hillsboro 1:49:40.61
5 15 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend 1:51:34.66
6 162 Steve McCallion 52 Portland 1:59:51.03

Expert Women

Num Name Team Age City Time
1 107 Jaimie Lusk Chamois Butt'r 36 Portland 1:59:30.93
2 202 Alana Armstrong Olympia Cycling Team 34 Portland 2:09:58.24
3 40 Emily Pfeifer 37 Eugene 2:16:42.83
4 182 Stephanie Zamora No Apologies! 40 Friday Harbor 2:17:13.07
5 38 Rheannon Arvidson No Apologies! 32 Corvallis 2:20:18.03
6 39 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 53 Bend 2:22:04.01
7 242 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 2:45:07.02

Fat Bike (Non Gender)

Num Name Team Age City Time
1 45 albert rodriguez The Hub Cyclery 31 Bend 2:07:31.84
2 46 Bjorn Roth 54 Bend 2:15:32.52
3 214 Laurie Giessinger Hutch's/Bend Dental 43 Bend 2:30:30.24
4 207 Daniel Varner 26 Eugene 2:49:43.23
5 47 Brooke Spehar 38 Corvallis 2:53:48.28
6 44 Kathryn Lewis 53 Gladstone 3:06:31.89
7 43 Judy Jorgensen 55 Bend 3:43:57.93
8 42 jeff jaren 36 Gladstone 3:58:26.05
DNS 41 Thom Batty Team Bike Concierge 53 Mololla 3:58:26.05

Novice (Category 3) Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 51 Sam Day Bend Endurance Academy 12 Bend 0:58:21.44
2 61 Aidan Whitelaw Bend Endurance Academy 13 Bend 0:59:42.73
3 49 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 1:07:21.00
4 249 Max Palanuk Team Blazin Saddles / Solar Light 12 Sisters 1:09:41.85
5 60 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Camas 1:24:12.86
6 234 Luke Wilson 14 South Beach 1:28:56.58
7 250 Eli Palanuk Team Blazin Saddles / Solar Light 9 Sisters 1:30:25.28
8 53 Lucas Fies Grom Squad 11 Camas 1:33:43.65
9 52 Cody Elliott Grom Squad 11 Camas 1:33:46.57
10 56 Trent Knoeppel Grom Squad 10 Camas 1:34:37.06
11 240 Brook Hamilton 13 Portland 1:40:16.01
12 50 Lukas Child Grom Squad 11 Camas 1:43:32.78
13 55 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Vancouver 1:43:32.78
14 58 Maiko Pruett 11 Toledo 1:52:00.83
15 57 Ethan Moen Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Vancouver 2:22:34.48
16 59 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 Eugene 3:26:07.10

Novice (Category 3) Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 65 Troy Peternell Bend Endurance Academy 13 Sunriver 0:53:33.16
2 235 Ethan Copeland 17 Bend 0:59:37.70
3 62 Aaron Baseler 16 Keizer 1:03:39.78
4 66 Ben Peterson Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 15 Camas 1:07:28.53
5 63 Mitchell Fies Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 14 Camas 1:07:29.80
6 217 Connor McGuffin Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 15 Camas 1:13:24.31
7 239 Emiel miller 15 Portland 1:18:20.16
8 269 Johnny Smith TUHS Timber worlves 15 Tualatin 1:22:21.91
9 68 Joshua Randolph 16 Camas 1:24:31.10
10 268 Dmitriy Shepelev TUHS Timber worlves 15 King City 1:24:58.74
11 64 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com 13 Bend 1:31:53.78
12 67 Luke Pfuhl Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 15 Washougal 1:53:57.26
13 218 Miguel Mullins 16 Vancouver 1:54:53.02
14 263 Jordan Gore 18 Sandy 2:18:17.41

Novice (Category 3) Junior Women 10-13

Num Name Team City Time
1 69 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 1:20:08.97
2 70 Sascha Knight Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport Battle Ground 1:24:52.77
3 254 Roxanna Hart Hapi-Go! Washougal 1:42:03.61
4 71 Hannah Rice Portland 1:42:49.90

Novice (Category 3) Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 72 Paige Edwards Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 13 Camas 1:08:21.69
2 227 Keeley Brownback 14 Hoodriver 1:14:43.34
3 210 Rya Ripley Mudslinger Events 14 Monroe 1:50:35.60

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Age City Time
1 78 Steven Swarm 31 Salem 1:04:41.74
2 77 Nick Sotor 30 Portland 1:05:27.05
3 79 Darren Thornbrugh 39 Corvallis 1:13:10.73
4 73 Nathan Ard 38 Albany 1:14:12.57
5 74 Mike Gore 37 Springfield 1:16:25.50
6 80 Richard Vallejo 22 Vancouver 1:19:56.11
7 131 josh zinda 37 Albany 1:20:37.90
8 262 AARON HAISLIP 20 Sandy 1:27:39.76
9 75 Tom Kranites 38 Eugene 1:28:08.41
DNS 76 Peter Lande 34 Corvallis 1:28:08.41
DNS 198 Thomas Horton 25 Corvallis 1:28:08.41

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 87 Jesse Burkett 44 Portland 1:02:57.52
2 252 Flint Churchill Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 42 Beaverton 1:06:24.35
3 84 Phil Brothers Team Philz Trails 48 Bend 1:10:11.14
4 82 Joshua Boelter 40 Portland 1:11:23.58
5 92 Jason Harvey 40 Albany 1:12:04.43
6 215 Kevin Groves 41 Florence 1:14:12.47
7 91 Greg Gholson 54 Seal Rock 1:14:13.89
8 94 Chad Kimsey CRS 46 Albany 1:17:03.46
9 89 Dan Deremer 48 Winston 1:17:26.75
10 99 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Vancouver 1:18:30.19
11 211 Adam Kent The Wildenkents 48 Corvallis 1:20:15.95
12 222 Ralph Bacon Blodgett 1:23:50.29
13 86 Scott Bugado 50 Keizer 1:25:10.20
14 100 Michael Texley 47 Eugene 1:27:05.61
15 247 Lee Miller 60 Philmoth 1:29:58.87
16 256 Paul McIlroy 53 Blodgett 1:30:28.20
17 98 Art Swarm 63 Clackamas 1:44:02.18
18 81 Brett Adams 57 Bend 1:44:13.34
19 96 Michael Morgan 48 Waldport 1:52:35.06
20 85 Troy Bucy 53 Beaverton 2:04:35.84
21 88 Jeff Conwell Team Rose City 53 Seattle 2:32:38.19
22 95 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 66 Salem 3:45:17.20
23 97 Craig Reinhart 52 Lake Oswego 3:45:18.80
24 101 Dave Waldo 63 Corvallis 3:45:21.10
DNF 83 Patrick Bolan 45 Oregon City 3:45:21.10
DNS 90 Ed Fischer 48 Camas 3:45:21.10

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 205 Leanne Diss Mary's Cycling Club 23 Corvallis 1:05:19.51
2 102 Ema Armstrong Corvallis Cyclery Racing 19 Corvallis 1:05:28.04
3 103 Amanda Pile 28 Portland 1:11:20.44
4 223 Kylie Meyer Corvallis 1:21:07.06
5 104 Stacey Stromberg 37 Milwaukie 1:26:31.61
6 105 Kaitlyn Swarm 26 Clackamas 1:40:06.83
7 220 Liney Arnadottir 38 Corvallis 2:03:48.80

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 233 Quimby Wilson 45 Newport 1:14:06.26
2 216 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 1:14:06.72
3 212 Dorthe Wildenschild Wildenkents 50 Corvallis 1:21:15.95
4 246 Renee Pype Team S+M 57 Portland 1:30:46.75
5 186 Kathy Mills 56 Damascus 1:58:51.53

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 265 Dax Turner Life Cycle Racing Team 40 Eugene 1:46:39.15
2 213 Damien Salerno Donger Mfg. 30 Yachats 1:54:27.33
3 251 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 1:56:05.57
4 193 Kenneth Rizer 25 Tiller 1:56:58.57
5 191 Brennan Morrow Team Blazin Saddles / Solar Light 38 Sisters 1:57:38.16
6 195 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 2:02:23.39
7 192 Brad Place Sufferfest racing 51 Eugene 2:05:33.24
8 189 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 2:06:59.56
9 241 Logan Trammell Hapi-Go! 27 Scio 2:11:20.54
10 190 Caleb Campbell 16 Bend 2:17:05.78
11 231 Matthew Sandvick 28 Eugene 2:18:31.63
12 194 Jack Trumbull 42 Hood River 2:21:02.15
13 138 Tom Delaney 43 Eugene 2:35:35.96
DNS 188 Luther Birdzell Luther Birdzell 39 Hood River 2:35:35.96

Sport Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 116 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 1:43:59.08
2 117 John Rolshoven Mary's Bicycle Club 26 Corvallis 1:44:26.85
3 236 Creed Seibel Team Blazin Saddles / Solar Light 28 Sisters 1:47:34.75
4 114 Quincy Gill 20 Eugene 1:47:56.32
5 125 Brett Seyler 35 San Francisco 1:48:53.24
6 129 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 1:54:24.62
7 115 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 1:58:38.39
8 120 Matthew Newell 33 Toledo 1:58:47.88
9 112 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 29 Corvallis 1:58:52.25
10 264 Matthew Langella 32 Grant Pass 1:59:01.61
11 111 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 Vancouver 1:59:05.19
12 123 Blaine Scheidegger 28 Grants Pass 1:59:43.30
13 230 Aaron Seipel 24 Corvallis 1:59:50.89
14 113 Bill Garcia 35 Beaverton 2:00:51.53
15 126 Craig Seyler 34 Eugene 2:01:17.88
16 127 John Trimble Corvallis Cyclery Racing 31 Corvallis 2:08:54.89
17 110 Michael R Bouska 32 Bend 2:11:52.76
18 121 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 34 Wilsonville 2:14:57.80
19 243 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 23 Camas 2:20:05.39
20 122 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 2:22:57.15
21 118 Martin Joyce 33 Portland 2:28:17.13
22 124 Alex Schoknecht 29 Portland 2:29:38.77
23 109 Fabio Bellini 35 Salem 2:36:02.79
24 130 Leif Winstead 23 Corvallis 2:37:31.17
25 253 Drew ` Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27 Beaverton 2:43:08.09
26 128 Jesse Vail 33 Tigard 2:49:27.71
27 119 Matthew Klaudt 32 Newport 3:27:48.99

Sport Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 150 Trevor Rice 42 Portland 1:44:10.37
2 145 Garth Herring Corvallis Cyclery Racing 45 Corvallis 1:52:21.21
3 152 Andrew Steiner 46 Bend 1:53:19.98
4 135 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 1:58:44.21
5 140 James Gritters Sagebrush Cycles 48 Bend 2:00:01.96
6 137 Eric Cress Team 10 Barrel 44 Portland 2:01:09.64
7 270 Kelly Myers 45 Tigard 2:01:32.54
8 248 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Happy Valley 2:09:12.52
9 141 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 2:10:26.92
10 142 Joshua Hanselman 40 Newberg 2:11:21.74
11 260 Chris Page 47 Brightwood 2:11:26.78
12 134 Luke Bergerson Capitol Velo 42 Aumsville 2:14:28.52
13 232 james Chung 46 Newburg 2:14:33.97
14 139 Dave Florence 48 Canby 2:14:39.39
15 149 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 46 Lake Oswego 2:18:24.14
16 147 Russell Massine Sunnyside Sports 43 Bend 2:19:10.49
17 143 YOUNGBLOOD HARRIS 45 Portland 2:19:19.10
18 133 Charles Barrett 48 Portland 2:21:07.89
19 132 Paul Allen 40 Portland 2:22:37.96
20 153 Michael Van Domelen 49 Eugene 2:24:03.63
21 146 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 43 Portland 2:31:31.00
22 237 Scott Fairbanks 44 Corvallis 2:32:04.42
23 196 Jason Jones Team Planet X USA 42 Portland 2:36:52.42
24 136 Scott Campbell 48 Bend 2:45:17.32
25 144 Justin Heide 44 Eugene 2:55:26.00
26 151 Racer Rob Russell SWEAT360 49 Hillsboro 3:06:37.56
DNS 148 Christopher Moore 42 Salem 3:06:37.56

Sport Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 156 Bryan Bergstedt 58 Bend 1:48:47.58
2 159 Michael Kender 52 Portland 1:56:00.53
3 161 Matthew S Martel Interurban 50 Portland 2:00:51.98
4 154 David M Adams 53 Wilsonville 2:05:22.61
5 199 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 2:07:07.53
6 157 Vaughan Briggs 55 Bend 2:08:31.92
7 163 John Monroe Monster Media/Spy Racing p/b Fight Meso 50 San Francisco 2:09:11.19
8 164 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 56 Ridgefield 2:10:12.87
9 155 Scott Ballard 49 Portland 2:11:49.49
10 165 Timothy Shreve Hutch's Eugene 51 Oregon 2:13:46.99
11 168 Robert White 49 Oregon City 2:23:10.35
12 166 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 2:27:54.27
13 160 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 2:29:30.43
14 158 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 2:34:41.78
15 169 Mark White 54 Eugene 2:49:15.59
16 238 Billy Thomas Deschutes Brewery 54 Bend 2:59:46.10
17 229 John Morehead 52 Washougal 3:13:22.80
DNF 244 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 3:13:22.80
DNS 167 Joel Thompson Team 10 Barrel 53 Tualatin 3:13:22.80

Sport Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 204 Randy Pratt 61 Portland 2:07:25.11
2 175 Chris Sorenson 60 Cottage Grove 2:08:20.88
3 172 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 60 Corvallis 2:10:04.74
4 174 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 2:13:46.17
5 257 Craig Bontly Bike Vigalantes 65 Eugene 2:21:56.77
6 219 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 2:24:07.12
7 171 Terry Mallon 60 Hood River 2:25:23.52
8 173 Billy Ramsey 62 Creswell 2:38:49.22
9 176 Russell Speirn Cyclepath Racing 69 Portland 2:43:18.24
10 170 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 2:46:51.32

Sport Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 245 Sharon Trammel Hapi-Go! 20 Scio 2:26:12.77
2 106 Inga Beck Team Western Bikeworks 37 Portland 2:30:59.20
3 108 Giana Pieraccini 28 Salem 3:46:08.95

Sport Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 177 Carolyn Day Deschutes Brewery 43 Bend 2:10:31.98
2 179 Michelle Mills 44 Keizer 2:31:38.63
3 180 Michelle Mishoe West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 44 Portland 2:36:06.20
4 181 Patti Wolfe 47 Redmond 2:53:43.65

Sport Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 187 Michelle Thorstrom Hutch's/Bend Dental 53 Bend 2:11:40.36
2 228 Desiree Johnson 50 Sherwood 2:52:09.22
3 185 Meg McNabb 57 Portland 3:07:45.06
4 183 Kathleen Blackshear Flywheel Bicycle Solutions 61 Talent 3:47:31.20