Portland Short Track Series

Portland, OR
June 13, 2016

Part of the Portland Short Track Series

Result questions should go to Candi Murray

Updated June 14, 2016 at 9:39 AM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 204 Paul Valentine 6
2 201 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 6
3 200 John Siemer 24 Portland 6
4 202 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 6
5 205 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 6

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 302 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
2 301 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 41 Vancouver 6
3 300 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Tigard 6
4 304 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 6
5 313 Tim Joslin Cyclepath Racing 40 Portland 6
6 311 Curtis Loeb Hammer Velo 42 Portland 6
7 312 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 6
8 306 Christian Reed Green Submarine Records 37 Portland 6
9 307 John Gulick Green Submarine Records 40 Portland 6

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 416 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 49 Portland 6
2 400 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 6
3 407 Martin Baker bicycleattorney.com 49 Portland 6
4 402 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 6
5 413 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 6
6 405 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 50 Portland 6
7 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 6
8 404 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Washougal 6
9 401 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 51 Gresham 6
10 403 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 49 Gresham 6
11 409 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 6
12 415 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 Portland 6
13 411 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver 5
14 412 Tom Palke ANTHM Collective 50 Portland 5

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 313 Mark Widlund The Spokesmen 39 Brush Prairie 5
2 303 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 5
3 318 Jason Musengo ANTHM Collective 44 Portland 5
4 300 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 5
5 321 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 35 Portland 5
6 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39 Washougal 5
7 324 David Hewett The Spokesmen 41 Vancouver 5
8 309 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
9 361 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 43 Lake Oswego 5
10 366 Steven Thorne BikeFlights.com 55 Portland 5
11 311 Ryan Morgan Trusty Switchblade 42 Portland 5
12 363 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 38 Portland 5
13 325 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 41 Vancouver 5
14 367 Kellen Kjera 35 Vancouver 5
15 315 Casey McDonald Monkey Wrench Bicycle Club 39 Portland 5
16 320 Jacob Skugrud 41 Portland 5
17 312 Judson McCauley The Spokesmen 42 Vancouver 5
18 307 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 5
19 365 Richard Belson 44 Portland 5
20 317 Dustin Harder Harder Cycling 37 Portland 5
21 326 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
22 322 Joshua McCarthy Green Submarine Records 38 Portland 5
23 308 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5
24 364 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5
25 310 Joshua Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 4
26 327 Abrah Hernandez BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
27 302 Tim Kalimanis 35 Kalama 4
DNF 362 Colin Howard Colin Howard 37 Portland 2

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps Notes
1 228 Tim Clark Team Velo Cult 51 Durham 5
2 242 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 47 Lake Oswego 5
3 220 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5
4 212 David German Hammer Velo 51 Portland 5
5 203 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5
6 210 Eric Cress 44 Portland 5
7 232 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 52 Portland 5
8 208 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5
9 231 Jeffrey Whitaker 50 Portland 5
10 219 Chris Page bobs burgers 48 Brightwood 5
11 211 Robin Wessel HosmerChiro-RPM Mortgage 45 Tigard 5
12 216 Mike Murphy Lynskey/CCR 50 Portland 5
13 217 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 5
14 222 Jon Coney 46 Portland 5
15 239 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5
16 229 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 5
17 207 Racer Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 5
18 243 Tony Curtis The Spokesmen 49 Vancouver 5
19 201 Chester Artman 44 Portland 5
20 234 Scott Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Lake Oswego 5
21 226 Thomas Royce The Spokesmen 48 Ridgefield 5
22 223 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 46 Lake Oswego 5
23 227 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 50 Portland 4
24 200 Kris Schamp 48 Beaverton 4
25 236 Wick Ashley 45 Portland 4
26 204 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 4
27 224 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 52 Canby 4
28 214 Ben Salzberg Team Slow 45 Portland 4
29 215 Jim Lofthus 52 Portland 4
30 329 Brian Gardner 4 wrong plate for this category
31 202 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Battle Ground 4
32 230 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 52 Oregon City 2
DNF 233 Scott McKnight 47 Gresham 1

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 803 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 5
2 806 Jeff Tedder Hammer Velo 56 Portland 5
3 813 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 5
4 809 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5
5 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5
6 814 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Beaverton 5
7 811 Russell Speirn Cyclepath Racing 70 Portland 4
8 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 4
9 808 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 57 Ridgefield 4
10 800 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 4
11 810 Bill Alsup bicycleattorney.com 62 Beaverton 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 201 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 17 Tigard 5
2 209 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Keizer 5
3 206 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland 5
4 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
5 211 Garrett Madras Cyclepath Racing 16 Portland 5
6 200 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 5
7 214 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 5
8 204 Adam Lazenby 33 Portland 5
9 212 Andrew Slater 29 Portland 5
10 217 Kevin Jin 29 Portland 5
11 205 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 5
12 218 Nigel Rutigliano 33 Portland 5
13 202 Sven MacAller 30 Portland 5
14 213 Scott Zenier 30 Portland 5

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 103 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 44 Portland 3
2 106 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club Portland 3
3 122 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 3
4 102 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 37 Portland 3
5 109 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 36 Portland 3
6 107 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 3
7 100 Cammia Kalimanis 37 Kalama 3
8 108 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 912 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Gresham 3
2 913 Karen Goritski 53 3
3 907 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 3
4 902 Kristine Artman 46 Portland 3
5 901 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 44 Portland 3
6 911 Sarah Tisdale Highfive Cycling 46 Hillsboro 3
7 900 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 3
8 903 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 3
9 905 Renata Hahn Team Rose City 56 Portland 3

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 19 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 3
2 27 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3
3 26 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 34 Portland 3
4 22 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 34 Portland 3
5 20 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Tigard 3
6 25 Hannah Hart Hapi-Go! 23 Washougal 3

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 305 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3
2 307 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 3
3 313 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 14 Camas 3
4 301 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 12 Portland 3
5 315 Benjamin Wicker PDX Devo 13 Portland 3
6 306 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 3
7 321 Jonathan Hart 10 3
8 302 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
9 303 Trent Knoeppel Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Camas 3
10 316 Kylan Jordan 14 Portland 3
11 304 Sage Lyden ANTHM Collective 14 Portland 3
12 322 Ryan Weathers 11 3
13 319 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 3
14 309 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 3
15 300 Gavin Kalimanis 10 Kalama 3
16 323 Halen Harrison PDX Devo 11 Portland 3
17 318 Joshua Bussey 13 2
18 317 Griffin Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Camas 2
DNF 320 Cameron Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Vancouver 1

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 404 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 16 Portland 3
2 401 Ben Peterson Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Camas 3
3 403 Jackson Sayler The Spokesmen 17 Vancouver 3

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 36 Jack Lamey 20 Camas 5
2 3 Sam Caviglione 30 Portland 5
3 11 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 5
4 18 Ben iwasa 32 Portland 5
5 5 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 5
6 6 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland 5
7 27 Eric Marshack 39 Portland 5
8 33 Scott Kleiner 42 Portland 5
9 35 Travis White 26 Portland 5
10 38 joel West 42 Lake Oswego 4
11 16 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 4
12 32 Nolan Restivo 38 4
13 8 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4
14 44 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 4
15 1 Joe Kim Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 38 Washougal 4
16 31 Nicholas Oquendo Cyclepath Racing 36 Portland 4
17 14 Matt Haughey Matthew A Haughey 44 McMinnvile 4
18 40 Jeff Dill ANTHM Collective 44 Portland 4
19 9 Dan McKenna ANTHM Collective 44 Portland 4
20 37 Dan Werle Unattached 44 Portland 4
21 4 Elijah Smith 36 Vancouver 4
22 26 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4
23 42 Martin Joyce 34 Portland 4
24 41 Ryan Moore Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 36 Washougal 4
25 43 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4
26 15 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 40 Portland 4
27 7 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 39 Portland 4
28 39 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 4
29 10 Mark Timby 42 Portland 4
30 34 Roman Lechner 27 Portland 4
31 2 Daniel Pungor 36 Portland 4
32 21 Jamie Northam Pear 26 Portland 4
DNF 45 Tim Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 37 Portland 1

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 303 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 4
2 328 James Bender bicycleattorney.com 45 West Linn 4
3 326 James Green 45 Portland 4
4 306 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 4
5 325 Craig Carter Harder Cycling 46 Portland 4
6 310 Ryan Weeden 46 Portland 4
7 323 Michael Fetters 47 Portland 4
8 327 Matt Taini 49 Lake Oswego 4
9 312 Jeff Copus Team 10 Barrel 47 portland 4
10 305 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 4
11 315 Duff Linde Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Washougal 4
12 309 John Moyer 67 Portland 4
13 337 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 46 portland 4
14 301 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 4
15 322 Bryan Curry Équipe Prix Bas 51 Portland 4
16 300 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 57 Portland 4
17 321 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 4
18 308 BT Price 47 Portland 4
19 314 David Rayls 45 Portland 4

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 501 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Vancouver 3
2 506 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
3 517 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 3
4 502 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2
5 510 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 12 Lake Oswego 2
DNF 509 Ryder Cullen-Musengo ANTHM Collective 11 Portland 1

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 601 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 3
2 600 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 3
3 602 Samantha Trost Team S+M 16 Battle Ground 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 217 Taylor Snider Team Velo Cult 26 Portland 3
2 225 tina Shaner Bicycle Village 46 West Linn 3
3 201 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Vancouver 3
4 215 Gritchelle Fallesgon Team Velo Cult 35 Portland 3
5 227 Amanda Pile 3
6 205 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 20 Portland 3
7 202 Jenny Lyman 38 Portland 3
8 220 Amy Hunter 49 Portland 3
9 206 Sierra Reid Gonzaga Cycling Club 23 Portland 3
10 224 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 40 Portland 3
11 226 Brittany Stover 42 Portland 3
12 203 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 3
13 223 Roxanna Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3
14 221 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 48 Lake Oswego 3
15 222 Susan Lee 36 Portland 3
16 200 Sarah Umberhandt 40 Portland 3
17 219 Monica Cullen ANTHM Collective 46 Portland 2
18 208 Kristi Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Hillsboro 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 511 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
2 505 Jake Linford Team 10 Barrel 43 Tualatin 5
3 501 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 5
4 516 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4
5 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 4
6 502 Dwayne King bicycleattorney.com 46 Portland 4
7 504 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 4
8 514 Eric Giacchino 46 Vancouver 4
9 515 Jerry Haxby 53 Vancouver 3

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 5 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 6
2 2 James Ceccorulli Team S+M 29 Portland 6
3 7 Jake Szymanski Tenspeed Hero 28 Portland 6
4 4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 6
5 16 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland 6
6 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 6
7 13 Brian Kesselman Audi 6
8 6 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 6
9 9 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 Portland 6
10 10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 36 Portland 6
DNF 14 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland 2
DNF 15 Ryan Comeau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 1

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 103 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 6
2 112 Susannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 6
3 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Portland 5
4 113 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego 5
5 107 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5
6 109 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5
7 108 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5
DNF 114 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland 5

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 102 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 5
2 110 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 5
3 101 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5
4 103 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 35 Portland 5
5 115 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
6 113 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland 5
7 105 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 5
8 120 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5
9 104 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 5
10 121 Craig Harrison Team Velo Cult 29 Portland 5
11 112 Christian Reed Green Submarine Records 37 Portland 5
12 122 John Gulick Green Submarine Records 40 Portland 5
13 117 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 50 Portland 5
14 111 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 5
15 108 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 Lake Oswego 5
16 116 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
17 129 Dan Porter Cyclepath Racing 44 Portland 5
18 138 John Foulston Team Velo Cult 53 Portland 5
19 109 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 5
20 140 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 36 Portland 5
21 137 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 5
22 125 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 5
23 133 Tom Palke ANTHM Collective 50 Portland 5
24 114 Andy Leritz Team S+M 49 Portland 5
25 135 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 37 Portland 5
26 127 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5
27 119 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 46 Portland 5
28 141 Jeremy Zane 46 Portland 5
29 136 Nicholas Leritz 4
30 124 Michael Thoen 45 Portland 4
31 106 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 14 Portland 4
32 139 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 3

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 907 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 4
2 903 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4