Portland Short Track Series

Portland, OR
July 18, 2016

Part of the Portland Short Track Series

For Results Questions, Please contact Candi Murray

Updated July 19, 2016 at 9:44 AM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 204 Paul Valentine Ruckus Test Team 28 Portland 6
2 202 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 6
3 205 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 6
4 201 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 6
5 208 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 6

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 302 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
2 301 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 41 Vancouver 6
3 312 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 6
4 300 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Tigard 6
5 305 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 41 Lake Oswego 6
6 304 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 6
7 345 Andy Meeks bicycleattorney.com 42 Portland 6
8 343 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 6

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 416 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 49 Portland 6
2 400 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 6
3 415 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 Portland 6
4 402 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 6
5 404 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Washougal 6
6 401 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 51 Gresham 6
7 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 6
8 403 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 49 Gresham 6
9 409 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 6
DNF 406 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Vancouver 1

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 303 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 5
2 383 Jeff Bilodeau 40 Brentwood 5
3 300 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 5
4 318 Jason Musengo ANTHM Collective 44 Portland 5
5 321 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 35 Portland 5
6 304 Matt Hooge 43 Portland 5
7 309 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
8 372 Jay Wisowaty 43 Portland 5
9 305 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5
10 385 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
11 365 Richard Belson 44 Portland 5
12 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39 Washougal 5
13 308 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5
14 326 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
15 369 Rolland Hayden Rolf Prima 37 Gresham 5
16 362 T. Kenji Sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Salem 5
17 313 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 43 Portland 5
18 378 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 38 Portland 4
19 327 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
20 323 Fred Smelser 38 Portland 4
21 386 Nick Groesz 36 Portland 4
22 319 Leopold Jung Team Velo Cult 35 Portland 4
23 384 Isaac Frost Green Submarine Records 37 Portland 4
24 302 Tim Kalimanis 35 Kalama 4

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 220 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5
2 203 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5
3 221 Peter Rueegger ANTHM Collective 48 Portland 5
4 219 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 5
5 212 David German Hammer Velo 51 Portland 5
6 270 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 47 Portland 5
7 231 Jeffrey Whitaker 50 Portland 5
8 246 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 5
9 207 Racer Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 5
10 205 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 5
11 217 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 5
12 240 Doug Lamey 51 Camas 5
13 222 Jon Coney 46 Portland 5
14 272 Craig Carter Harder Cycling 46 Portland 5
15 244 James Bender BBC Bike Gallery Continental 45 West Linn 5
16 229 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 5
17 209 Charles Barrett 48 Portland 5
18 237 Paul Barlow Barlow Bikes 46 Saint Helens 5
19 223 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 46 Lake Oswego 5
20 271 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 47 Portland 5
21 227 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
22 214 Ben Salzberg Team Slow 45 Portland 5
23 206 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45 Lake Oswego 5
24 230 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 52 Oregon City 5
25 224 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 52 Canby 5
26 268 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 53 Portland 4
DNF 234 Scott Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Lake Oswego 3

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 803 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 5
2 813 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 5
3 806 Jeff Tedder Hammer Velo 56 Portland 5
4 809 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5
5 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5
6 814 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Beaverton 5
7 800 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5
8 808 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 57 Ridgefield 5
9 818 Tim Hanrahan Team Velo Cult 63 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 220 Jack Lamey 20 Camas 5
2 226 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland 5
3 211 Garrett Madras Cyclepath Racing 16 Portland 5
4 206 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland 5
5 231 Jens MacAller 32 Butte (MT) 5
6 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
7 208 Christopher San Agustin Broken and Coastal 30 Portland 5
8 204 Adam Lazenby 33 Portland 5
9 217 Kevin Jin 29 Portland 5
10 214 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 5
11 202 Sven MacAller 30 Portland 5
12 205 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 5
13 230 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland 5
14 232 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 30 Portland 4
15 213 Scott Zenier 30 Portland 4
16 219 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 31 Vancouver 3
DNF 203 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 3

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 105 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4
2 106 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
3 103 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 44 Portland 4
4 109 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 36 Portland 4
5 127 Sierra Domaille 39 Portland 4
6 108 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4
7 100 Cammia Kalimanis 37 Kalama 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 907 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 4
2 932 Tanya Littrell Cyclepath Racing 48 Portland 4
3 901 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 44 Portland 4
4 903 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4
5 900 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4
6 910 Jan Moss Highfive Cycling 55 Portland 4
7 929 Loraine Blake Cyclepath Racing 51 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 31 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
2 22 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 34 Portland 4
3 27 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 4
4 23 Hannah Moore 33 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 328 Mitchell Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 4
2 307 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 4
3 301 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 12 Portland 4
4 324 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4
5 306 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 4
6 364 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 4
7 367 Musa Bugeraha Rapha/River City Bicycles 11 Portland 4
8 316 Kylan Jordan 14 Portland 4
9 327 Aidan Billingsley 13 Vancouver 4
10 302 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 4
11 303 Trent Knoeppel Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Camas 4
12 329 Lucas Fies Grom Squad 11 Camas 4
13 362 Cody Elliott Grom Squad 11 Camas 3
14 325 Lukas Child Grom Squad 11 Camas 3
15 300 Gavin Kalimanis 10 Kalama 3
16 366 Dublin Wilger John Wilger 12 Forest Grove 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 402 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Camas 4
2 404 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 16 Portland 4
DNF 400 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Washougal 1

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 11 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 5
2 27 Eric Marshack 39 Portland 5
3 38 joel West 42 Lake Oswego 5
4 127 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 33 Portland 5
5 44 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5
6 5 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 5
7 122 Ben iwasa 32 Portland 5
8 28 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 38 Hillsboro 5
9 85 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 35 Portland 5
10 80 Colin Howard Hammer Velo 37 Portland 5
11 26 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5
12 126 Neil Gibson 43 Portland 5
13 111 Kyle McElheran 31 Camas 5
14 124 Tom Kay 41 5
15 46 Joshua Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 5
16 96 Jeremiah Croswhite Team Velo Cult 26 Portland 5
17 92 Jake Davis Barlow Bikes 40 Scappoose 5
18 86 Adam Yeo 56 Portland 5
19 121 Kieran Stover 39 Portland 4
20 123 Andrew Harring 24 Vancouver 4
21 2 Daniel Pungor 36 Portland 4
22 7 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 39 Portland 4
23 125 RICHARD VALLEJO 22 Vancouver 4
24 116 Anthony Cerruti 32 Corbett 4
25 119 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4
26 95 Larry Coats Wall-To-Wall Home Inspections 42 West Linn 4
27 21 Jamie Northam Pear 26 Portland 4
28 17 Evan Minogue 4
29 120 Michael Orr 33 Portland 4
30 115 John Totten 29 Tualatin 3

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 344 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 52 Portland 5
2 310 Ryan Weeden 46 Portland 5
3 343 Brian Wise 45 Vancouver 5
4 323 Michael Fetters 47 Portland 5
5 311 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 57 Portland 5
6 331 Rob Perry 53 Boring 5
7 327 Matt Taini 49 Lake Oswego 5
8 315 Duff Linde Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Washougal 5
9 306 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 5
10 305 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 5
11 332 Roy Velardi Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Washougal 4
12 339 Rolf Kraus 51 Portland 4
13 321 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 4
14 330 Tim Whiteley 54 Camas 4
15 309 John Moyer 67 Portland 4
16 300 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 57 Portland 4
17 333 Larry Stryker The Spokesmen 37 Camas 4
18 301 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 4
19 313 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Vancouver 4
20 336 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 53 Beaverton 4
21 314 David Rayls 45 Portland 4
22 317 Bruce Irwin Hapi-Go! 53 Woodland 3
DNF 322 Bryan Curry Équipe Prix Bas 51 Portland 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 501 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Vancouver 4
2 503 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 4
3 506 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
4 500 Sascha Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Battle Ground 4
5 517 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 3
6 504 Hannah Whiteley 12 Camas 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 601 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 225 tina Shaner Bicycle Village 46 West Linn 4
2 201 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Vancouver 4
3 202 Jenny Lyman 38 Portland 4
4 204 Rachelle Lazenby 28 Lake Oswego 4
5 205 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 20 Portland 4
6 224 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 40 Portland 4
7 292 Sonja Ebert 39 vancouver 4
8 293 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4
9 211 Karin Wohlert Hammer Velo 46 Portland 4
10 206 Sierra Reid Gonzaga Cycling Club 23 Portland 4
11 207 Cassie Capone Highfive Cycling 27 Portland 3
12 221 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 48 Lake Oswego 3
13 222 Susan Lee 36 Portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 503 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 5
2 539 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
3 540 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
4 508 Chris Wierman 44 Tualatin 5
5 541 Michael Clark Stumptown Cycling Club 5
6 505 Jake Linford Team 10 Barrel 43 Tualatin 5
7 506 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 38 Amity 5
8 501 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 5
9 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 5
10 515 Jerry Haxby 53 Vancouver 3

Elite Men

Num Name Team Age Laps
1 1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 6
2 4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 6
3 5 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 6
4 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 6
5 9 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 6
6 16 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 6
7 2 James Ceccorulli Team S+M 29 6
8 7 Jake Szymanski Tenspeed Hero 28 6
9 13 Brian Kesselman Audi 40 6
10 11 Jesse Luckett Cyclepath Racing 44 6
11 22 Steven Beardsley HosmerChiro-RPM Mortgage 34 6
12 10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 36 6

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 132 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland 6
2 130 Anna Grace Christiansen 31 Portland 6
3 103 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 6
4 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Portland 5
5 102 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5
6 129 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5
7 128 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
8 127 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 31 Portland 5
9 107 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5
10 108 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5
11 101 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland 5
12 109 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 101 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5
2 102 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 5
3 110 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 5
4 115 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
5 120 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5
6 105 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 5
7 121 Craig Harrison Team Velo Cult 29 Portland 5
8 108 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 Lake Oswego 5
9 138 John Foulston Team Velo Cult 53 Portland 5
10 109 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 5
11 129 Dan Porter Cyclepath Racing 44 Portland 5
12 112 Christian Reed Green Submarine Records 37 Portland 5
13 116 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
14 107 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 40 Portland 5
15 125 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 5
16 136 Nicholas Leritz Team S+M 45 Portland 5
17 114 Andy Leritz Team S+M 49 Portland 5
18 141 Jeremy Zane 46 Portland 5
19 142 Ryan Butler Team Velo Cult 25 Portland 5
20 119 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 46 Portland 5
21 124 Michael Thoen 45 Portland 4

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 501 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 4
2 500 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4
3 502 Shawn Postera Lucky Lab 42 Portland 4