Portland Short Track Series

Portland, OR
June 27, 2016

Part of the Portland Short Track Series

Result questions should go to Dan Grabski.

Updated June 28, 2016 at 10:33 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 204 Paul Valentine Ruckus Test Team 28 Portland 6
2 207 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 6
3 202 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 6
4 201 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 6

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 301 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 41 Vancouver 6
2 302 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
3 312 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 6
4 300 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Tigard 6
5 317 Mark Widlund The Spokesmen 39 Brush Prairie 6
6 303 Greg Adams Cyclepath Racing 37 Portland 6
7 342 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 6
8 343 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 6

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 416 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 49 Portland 6
2 400 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 6
3 418 Michael Szwaya bicycleattorney.com 46 Portland 6
4 413 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 6
5 415 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 Portland 6
6 402 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 6
7 414 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 46 Portland 6
8 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 6
9 403 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 49 Gresham 6
DNF 405 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 50 Portland 4

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 303 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 6
2 321 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 35 Portland 6
3 300 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 5
4 304 Matt Hooge 43 Portland 5
5 309 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
6 376 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 vancouver, 5
7 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39 Washougal 5
8 361 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 43 Lake Oswego 5
9 366 Steven Thorne BikeFlights.com 55 Portland 5
10 365 Richard Belson 44 Portland 5
11 315 Casey McDonald Monkey Wrench Bicycle Club 39 Portland 5
12 380 Marcus Marjama 5
13 381 Christopher Moore 42 5
14 311 Ryan Morgan Trusty Switchblade 42 Portland 5
15 372 Jay Wisowaty 43 Portland 5
16 374 Bill Larson Cyclepath Racing 44 Portland 5
17 327 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
18 379 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 42 Portland 5
19 368 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 38 Portland 5
20 369 Rolland Hayden Rolf Prima 37 Gresham 5
21 322 David Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5
22 312 Judson McCauley The Spokesmen 42 Vancouver 5
23 378 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 38 Portland 5
24 373 Jason Jones Team Planet X USA 42 Portland 5
25 302 Tim Kalimanis 35 Kalama 4

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 203 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5
2 221 Peter Rueegger ANTHM Collective 48 Portland 5
3 205 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 5
4 208 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5
5 231 Jeffrey Whitaker 50 Portland 5
6 246 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 5
7 232 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 52 Portland 5
8 233 Scott McKnight 47 Gresham 5
9 211 Robin Wessel HosmerChiro-RPM Mortgage 45 Tigard 5
10 217 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 5
11 201 Chester Artman 44 Portland 5
12 238 ILe Powell Team S+M 47 Portland 5
13 234 Scott Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Lake Oswego 5
14 222 Jon Coney 46 Portland 5
15 229 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 5
16 237 Paul Barlow Barlow Bikes 46 Saint Helens 5
17 223 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 46 Lake Oswego 5
18 209 Charles Barrett 48 Portland 5
19 248 Edward Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Camas 5
20 240 Doug Lamey 51 Camas 5
21 214 Ben Salzberg Team Slow 45 Portland 5
22 224 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 52 Canby 5
23 204 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 5
24 202 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Battle Ground 5
25 219 Chris Page bobs burgers 48 Brightwood 4

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 803 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 5
2 806 Jeff Tedder Hammer Velo 56 Portland 5
3 813 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 5
4 808 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 57 Ridgefield 5
5 809 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5
6 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5
7 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5
8 800 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5
9 802 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 5
10 817 Mark Hand Team Planet X USA 57 Tigard 5
11 818 Tim Hanrahan Team Velo Cult 63 Portland 4
12 815 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57 Portland 4
13 801 Einar Traa Portland Velo Racing Team 73 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 211 Garrett Madras Cyclepath Racing 16 Portland 6
2 206 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland 6
3 226 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland 6
4 201 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 17 Tigard 6
5 209 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Keizer 6
6 220 Jack Lamey 20 Camas 6
7 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6
8 204 Adam Lazenby 33 Portland 5
9 224 Gregory Kell 30 Portland 5
10 208 Christopher San Agustin Broken and Coastal 30 Portland 5
11 221 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 28 Portland 5
12 225 Asa Weiss CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 5
13 214 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 5
14 219 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 31 vancouver 5
15 202 Sven MacAller 30 Portland 5
16 217 Kevin Jin 29 Portland 5
17 223 Nathanael Hart Hapi-Go! 14 Washougal 5
18 213 Scott Zenier 30 Portland 5
19 205 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 5
DNF 216 Andy Evans Trusty Switchblade 33 Portland 3

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 125 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 44 Portland 4
2 106 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
3 102 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 37 Portland 4
4 122 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4
5 101 Erinne Goodell Team Slow 36 Portland 4
6 107 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4
7 100 Cammia Kalimanis 37 Kalama 4
8 108 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 912 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Gresham 4
2 913 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4
3 907 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 4
4 902 Kristine Artman Cyclepath Racing 46 Portland 4
5 930 Sharon Anderson Trusty Switchblade 47 Portland 4
6 932 Tanya Littrell Cyclepath Racing Portland 4
7 903 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4
8 928 Missy Larson Cyclepath Racing 49 Portland 4
9 901 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 44 Portland 4
10 910 Jan Moss Highfive Cycling 55 Portland 4
11 900 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4
12 929 Loraine Blake Cyclepath Racing 51 Portland 4
13 931 Patty Barnard Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 CAMAS 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 19 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 4
2 22 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 34 Portland 4
3 28 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 31 Portland 4
4 23 Hannah Moore 33 Portland 4
5 24 Kendra Seniow 28 Portland 4
6 20 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Tigard 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 313 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 14 Camas 4
2 307 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 4
3 328 Mitchell Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 4
4 327 Aidan Billingsley 13 Vancouver 4
5 316 Kylan Jordan 14 Portland 4
6 321 Jonathan Hart Hapi-Go! 10 Washougal 4
7 306 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 4
8 303 Trent Knoeppel Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Camas 4
9 309 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 4
10 329 Lucas Fies Grom Squad 11 Camas 3
11 323 Halen Harrison PDX Devo 11 Portland 3
12 319 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 3
13 356 Ben Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 3
14 300 Gavin Kalimanis 10 Kalama 3
15 325 Lukas Child Grom Squad 11 Camas 3
16 362 Cody Elliott Grom Squad 11 Camas 3
17 361 Cole Johnson 14 Buxton 3
18 320 Cameron Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Vancouver 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 406 Jacob Robinson 15 Buxton 4
2 403 Jackson Sayler The Spokesmen 17 Vancouver 4
3 400 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Washougal 1

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 99 Josh Hulst 5
2 5 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 5
3 6 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland 5
4 11 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 5
5 3 Sam Caviglione 30 Portland 5
6 33 Scott Kleiner 42 Portland 5
7 44 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5
8 28 Ryan Marquardt 5
9 109 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5
10 103 Evan Tufle 5
11 32 Nolan Restivo 38 Portland 5
12 38 joel West 42 Lake Oswego 5
13 89 Charlie Douthwaite 30 Portland 5
14 87 Mike Genovese 41 Portland 5
15 16 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 5
16 40 Jeff Dill ANTHM Collective 44 Portland 5
17 9 Dan McKenna ANTHM Collective 44 Portland 5
18 26 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5
19 108 Ryan Schanno 32 Portland 5
20 96 Jeremiah Croswhite 26 Portland 5
21 80 Colin Howard Colin Howard 37 Portland 5
22 79 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 28 Beaverton 5
23 47 Cameron Wilby 23 Portland 5
24 7 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 39 Portland 5
25 14 Matt Haughey Matthew A Haughey 44 McMinnvile 5
26 86 Adam Yeo 56 Portland 5
27 34 Roman Lechner 27 Portland 5
28 92 Jake Davis Barlow Bikes 40 Scappoose 5
29 98 Garen Marter 19 Portland 5
30 8 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 5
31 15 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 40 Portland 5
32 105 James Lane 36 Washougal 5
33 2 Daniel Pungor 36 Portland 5
34 42 Martin Joyce 34 Portland 5
35 39 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 4
36 95 Larry Coates 42 West Linn 4
37 104 Peter Dydu 24 Portland 4
38 106 Jason Fleming 4
39 97 Rob Fleskes Harder Cycling 41 4
40 107 Al Badowski 4
41 21 Jamie Northam Pear 26 Portland 4
42 94 Aaron Beasley p:ear 25 Portland 4
43 110 Trevor Spangle 30 Portland 4
DNF 93 William Haines p:ear 22 Portland 3

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 340 Tom Dempsey Harder Cycling 50 Portland 5
2 325 Craig Carter Harder Cycling 46 Portland 5
3 326 James Green 45 Portland 5
4 305 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 5
5 310 Ryan Weeden 46 Portland 5
6 311 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 57 Portland 5
7 312 Jeff Copus Team 10 Barrel 47 portland 5
8 323 Michael Fetters 47 Portland 5
9 315 Duff Linde Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Washougal 5
10 306 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 5
11 327 Matt Taini 49 Lake Oswego 5
12 329 Brian Gardner 48 Portland 5
13 321 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 5
14 332 Roy Velardi Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Washougal 5
15 324 John Condon 55 Camas 5
16 309 John Moyer 67 Portland 5
17 339 Rolf Kraus 51 Portland 4
18 330 Tim Whiteley 54 Camas 4
19 338 Jim Gillen 59 Portland 4
20 308 BT Price 47 Portland 4
21 333 Larry Stryker The Spokesmen 37 Camas 4
22 313 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Vancouver 4
23 301 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 4
24 300 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 57 Portland 4
25 314 David Rayls 45 Portland 4
26 336 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 53 Beaverton 4

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 503 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 4
2 504 Hannah Whiteley 12 Camas 3
3 501 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Vancouver 2
4 502 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 607 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3
2 601 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 3
3 602 Samantha Trost Team S+M 16 Battle Ground 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 217 Taylor Snider Team Velo Cult 27 Portland 4
2 218 Molly Leonard Portland Bicycle Studio 26 Portland 4
3 215 Gritchelle Fallesgon Team Velo Cult 35 Portland 4
4 228 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Vancouver 4
5 202 Jenny Lyman 38 Portland 4
6 204 Rachelle Lazenby 28 Lake Oswego 4
7 245 Michelle Gross 52 Portland 4
8 223 Roxanna Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
9 201 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Vancouver 4
10 256 Maddeline McGraw 26 Portland 3
11 205 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 20 Portland 3
12 206 Sierra Reid Gonzaga Cycling Club 23 Portland 3
13 221 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 48 Lake Oswego 3
14 257 Sarah Hayden 35 Gresham 3
15 247 Joanna Fleskes Harder Cycling 41 Portland 3
DNF 222 Susan Lee 36 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 503 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 5
2 512 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 5
3 501 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 5
4 517 Bryan Smith Hammer Velo 44 Portland 5
5 514 Eric Giacchino 46 Vancouver 5

Elite Men

Num Name Team Age Laps
1 5 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 6
2 4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 6
3 1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 6
4 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 6
5 2 James Ceccorulli Team S+M 29 6
6 9 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 6
7 10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 36 6
8 11 Jesse Luckett Cyclepath Racing 44 6
DNF 13 Brian Kesselman Audi 40 1

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 126 Jaimie Lusk Chamois Butt'r 37 Portland 6
2 103 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 6
3 110 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 34 Portland 5
4 111 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
5 127 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 31 Portland 5
6 113 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego 5
7 124 Julie Baird Olympia Cycling Team 33 Portland 5
8 125 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 40 Portland 5
9 107 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5
10 108 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5
11 109 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 101 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 6
2 102 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 6
3 115 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 6
4 113 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland 6
5 110 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 6
6 104 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 6
7 120 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 6
8 111 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 6
9 105 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 6
10 108 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 Lake Oswego 6
11 112 Christian Reed Green Submarine Records 37 Portland 6
12 121 Craig Harrison Team Velo Cult 29 Portland 6
13 116 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 6
14 122 John Gulick Green Submarine Records 40 Portland 6
15 138 John Foulston Team Velo Cult 53 Portland 6
16 129 Dan Porter Cyclepath Racing 44 Portland 6
17 123 William Alcorn BikeFlights.com 49 Pittsburgh 6
18 136 Nicholas Leritz Team S+M 45 Portland 6
19 107 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 40 Portland 6
20 117 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 50 Portland 6
21 131 Scott Barker 47 Portland 6
22 114 Andy Leritz Team S+M 49 Portland 5
23 126 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 5
24 119 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 46 Portland 5
25 139 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 5
26 145 Tyler Bump Ruckus Test Team 33 Portland 5
27 142 Ryan Butler Team Velo Cult 25 Portland 5
28 151 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57 Portland 5
DNF 100 Kris Schamp 48 Beaverton 2
DNF 127 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 2

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 503 Susannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 5
2 501 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 5
3 500 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 5
4 502 Shawn Postera Lucky Lab 42 Portland 4