Portland Short Track Series

Portland, OR
August 1, 2016

Part of the Portland Short Track Series

For Results Questions, Please contact Candi Murray

Updated September 20, 2016 at 2:13 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 202 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 4
2 201 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 4
3 207 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 4
4 205 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 4

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 302 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4
2 312 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 4
3 304 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 4
4 300 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Tigard 4
5 328 Curtis Loeb Hammer Velo 42 Portland 4
6 330 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 40 Hillsboro 4
7 349 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Portland 4
8 303 Greg Adams Cyclepath Racing 37 Portland 4
9 347 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 40 Portland 4
10 343 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 4
11 305 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 41 Lake Oswego 4
12 348 Jason Britton Bike Gallery - Bontrager Trek 37 Portland 4
13 345 Andy Meeks bicycleattorney.com 42 Portland 4
14 308 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 4
15 329 Dave Messenheimer Green Submarine Records 36 Portland 4
DNF 331 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 3

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 416 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 49 Portland 4
2 400 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 4
3 405 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 50 Portland 4
4 402 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 4
5 413 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 4
6 404 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Washougal 4
7 407 Martin Baker bicycleattorney.com 49 Portland 4
8 401 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 51 Gresham 4
9 409 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 4
10 403 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 49 Gresham 4
11 411 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver 4

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 371 Adam Nelson Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 42 Camas 4
2 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39 Washougal 4
3 344 Ken Reed Green Submarine Records 40 Beaverton 4
4 385 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4
5 365 Richard Belson 44 Portland 4
6 374 Bill Larson Cyclepath Racing 44 Portland 4
7 304 Matt Hooge 43 Portland 4
8 347 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 portland 4
9 321 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 35 Portland 4
10 311 Ryan Morgan Trusty Switchblade 42 Portland 4
11 387 Jesse Lea 43 Portland 4
12 381 Christopher Moore 42 Salem 4
13 324 David Hewett The Spokesmen 41 Vancouver 3
14 345 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 vancouver, 3
15 313 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 43 Portland 3
16 323 Fred Smelser 38 Portland 3
17 346 Matt Jamison Grouptrail Cycling 35 Portland 3
18 327 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 40 Portland 3
19 377 Steven Hyde bicycleattorney.com 35 Portland 3
20 341 Daniel Esterling Green Submarine Records 37 3
21 370 Keoni McHone 41 Happy Valley 3
22 340 David Gulick Green Submarine Records 38 Portland 3
23 342 Ricardo Medina Rogue 40 Portland 3
24 343 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 3
25 384 Isaac Frost Green Submarine Records 37 Portland 3
26 302 Tim Kalimanis 35 Kalama 3
27 373 Jason Jones Team Planet X USA 42 Portland 3
DNF 322 Bryan Curry

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 220 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 47 Camas 4
2 219 Chris Page bobs burgers 48 Brightwood 4
3 203 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 4
4 242 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 47 Lake Oswego 4
5 231 Jeffrey Whitaker 50 Portland 4
6 232 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 52 Portland 4
7 208 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4
8 221 Peter Rueegger ANTHM Collective 48 Portland 4
9 233 Scott McKnight 47 Gresham 4
10 207 Racer Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 4
11 275 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 45 Portland 4
12 212 David German Hammer Velo 51 Portland 4
13 246 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 4
14 206 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45 Lake Oswego 4
15 276 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4
16 217 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 4
17 240 Doug Lamey 51 Camas 4
18 288 Mike Taylor Deschutes Brewery 52 Bend 4
19 222 Jon Coney 46 Portland 4
20 269 Aaron Even VMR Racing 46 Portland 4
21 248 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Camas 4
22 244 James Bender BBC Bike Gallery Continental 45 West Linn 4
23 272 Craig Carter Harder Cycling 46 Portland 4
24 274 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 50 Washougal 4
25 209 Charles Barrett 48 Portland 4
26 287 Tom Hill bicycleattorney.com 53 PORTLAND 3
27 226 Thomas Royce The Spokesmen 48 Ridgefield 3
28 201 Chester Artman 44 Portland 3
29 214 Ben Salzberg Team Slow 45 Portland 3
30 229 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 3
31 227 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 50 Portland 3
32 230 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 52 Oregon City 3
33 224 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 52 Canby 3
34 268 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 53 Portland 3
35 273 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 52 Brush Prairie 3
36 202 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Battle Ground 3
37 249 Mark McMurtry VMR Racing 46 Portland 3
38 237 Paul Barlow Barlow Bikes 46 Saint Helens 3

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 803 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 4
2 813 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 4
3 806 Jeff Tedder Hammer Velo 56 Portland 4
4 841 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 60 Vancouver 4
5 809 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 4
6 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 4
7 814 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Beaverton 4
8 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 4
9 847 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 62 Vancouver 4
10 812 Greg Witt 55 Portland 4
11 846 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 3
12 817 Mark Hand Team Planet X USA 57 Tigard 3
13 839 Edward Lanton 66 Portland 3
14 810 Bill Alsup bicycleattorney.com 62 Beaverton 3
15 801 Einar Traa Portland Velo Racing Team 73 Portland 3

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps Notes
1 220 Jack Lamey 20 Camas 4
2 250 Michael Bernal 31 Portland 4
3 211 Garrett Madras Cyclepath Racing 16 Portland 4
4 226 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland 4
5 201 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 17 Tigard 4
6 235 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 4
7 224 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 4
8 221 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 28 Portland 4
9 209 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Keizer 4
10 214 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 4
11 208 Christopher San Agustin Broken and Coastal 30 Portland 4
12 204 Adam Lazenby 33 Portland 4
13 203 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 4
14 205 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 4
15 217 Kevin Jin 29 Portland 3
16 252 Zachary Magdol 31 Portland 3
17 213 Scott Zenier 30 Portland 3
18 206 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland 3
19 257 3 wrong plate
DNF 223 Nathanael Hart Hapi-Go! 14 Washougal 2
DNF 251 Sven MacAller 30 Portland 1

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 103 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 44 Portland 4
2 134 Marie Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39 Washougal 4
3 106 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
4 105 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4
5 124 Sarah Eustis bicycleattorney.com 43 Portland 4
6 107 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4
7 129 Kristin Bott Team Slow 35 Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 913 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4
2 932 Tanya Littrell Cyclepath Racing 48 Portland 4
3 901 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 44 Portland 4
4 928 Missy Larson Cyclepath Racing 49 Portland 4
5 911 Sarah Tisdale Highfive Cycling 46 Hillsboro 4
6 909 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 51 Portland 4
7 900 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4
8 903 Suzy Renn Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 47 Portland 4
9 929 Loraine Blake Cyclepath Racing 51 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 19 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 4
2 23 Hannah Moore Green Submarine Records 33 Portland 4
3 41 Sarah Brown 32 Portland 4
4 22 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 34 Portland 4
5 27 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 4
6 20 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Tigard 4
7 42 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 33 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 305 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 4
2 307 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 4
3 301 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 12 Portland 4
4 306 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 4
5 302 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 4
6 327 Aidan Billingsley 13 Vancouver 4
7 367 Musa Bugeraha Rapha/River City Bicycles 11 Portland 4
8 316 Kylan Jordan 14 Portland 4
9 303 Trent Knoeppel Grom Squad 11 Camas 4
10 330 Sage Lyden ANTHM Collective 14 Portland 4
11 321 Jonathan Hart Hapi-Go! 10 Washougal 4
12 365 Caleb Traister 14 Canby 3
13 370 Maximilian Ohotto 10 Portland 3
14 362 Cody Elliott Grom Squad 11 Camas 3
15 369 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 3
16 329 Lucas Fies Grom Squad 11 Camas 3
17 319 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 3
18 372 Halen Harrison PDX Devo 11 3
19 300 Gavin Kalimanis 10 Kalama 3
20 371 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 3
21 325 Lukas Child Grom Squad 11 Camas 3
22 318 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 13 Canby 3
23 320 Cameron Hanley 12 Vancouver 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 404 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 16 Portland 4
2 402 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Camas 4
3 401 Ben Peterson Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Camas 4
4 403 Jackson Sayler 17 Vancouver 4
5 416 Nathan Rodarte Metropolis Cycle Repair 15 Portland 3
DNF 400 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Washougal 1

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 11 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 4
2 127 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 33 Portland 4
3 3 Sam Caviglione 30 Portland 4
4 38 joel West 42 Lake Oswego 4
5 87 Mike Genovese Chalice 41 Portland 4
6 85 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 35 Portland 4
7 141 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 4
8 27 Eric Marshack 39 Portland 3
9 80 Colin Howard Colin Howard 37 Portland 3
10 131 Travis Hall 30 Portland 3
11 18 Ben iwasa 32 Portland 3
12 32 Nolan Restivo 38 Portland 3
13 111 Kyle McElheran 31 Camas 3
14 1 Joe Kim Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 38 Washougal 3
15 140 Bruce Foley Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 3
16 89 Charlie Douthwaite 30 Portland 3
17 16 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Oregon City 3
18 96 Jeremiah Croswhite Team Velo Cult 26 Portland 3
19 31 Nicholas Oquendo Cyclepath Racing 36 Portland 3
20 28 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 38 Hillsboro 3
21 44 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 3
22 26 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 3
23 124 Tom Kay The Spokesmen 41 Portland 3
24 134 Luther Beale 41 Portland 3
25 86 Adam Yeo 56 Portland 3
26 135 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 38 Portland 3
27 121 Kieran Stover 39 Portland 3
28 139 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 3
29 92 Jake Davis Barlow Bikes 40 Scappoose 3
30 9 Dan McKenna ANTHM Collective 44 Portland 3
31 137 Cory Nann Team Planet X USA 25 Portland 3
32 138 Austin Loper Team Velo Cult 25 Portland 3
33 2 Daniel Pungor 36 Portland 3
34 7 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 39 Portland 3
35 15 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 40 Portland 3
36 95 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections 43 Tigard 3
37 8 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 3
38 115 John Totten 29 Tualatin 3
39 136 Ryan cotton 33 Vancouver 2
DNF 5 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 2
DNF 116 Anthony Cerruti 32 Corbett 2

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 343 Brian Wise 45 Vancouver 3
2 311 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 57 Portland 3
3 323 Michael Fetters 47 Portland 3
4 315 Duff Linde Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Washougal 3
5 327 Matt Taini 49 Lake Oswego 3
6 321 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 3
7 306 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 3
8 309 John Moyer 67 Portland 3
9 312 Jeff Copus Team 10 Barrel 47 Portland 3
10 305 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 3
11 330 Tim Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 3
12 301 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 3
13 314 David Rayls 45 Portland 3
14 317 Bruce Irwin 53 Woodland 3
15 313 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Vancouver 3
16 336 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 53 Beaverton 3

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 503 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 4
2 501 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Vancouver 4
3 506 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
4 500 Sascha Knight Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 12 Battle Ground 4
5 517 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 3
6 504 Hannah Whiteley 12 Camas 3
DNF 507 Hyland Musengo ANTHM Collective 14 Portland 1

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 607 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 4
2 601 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 3
3 616 Kristina Owen Capitol Velo 3
4 600 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 3
5 602 Samantha Trost Team S+M 16 Battle Ground 3
6 615 Charis Darnall Hapi-Go! 18 Gresham 3
DNF 614 Elizabeth McKnight Trusty Switchblade 18 Gresham 1

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 225 tina Shaner Bicycle Village 46 West Linn 4
2 217 Taylor Snider 27 Portland 4
3 294 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 33 Portland 4
4 233 Maggie Creviston 36 Portland 4
5 201 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Vancouver 4
6 238 Nikki Beckwith 31 Portland 4
7 215 Gritchelle Fallesgon Team Velo Cult 35 Portland 4
8 207 Cassie Capone Highfive Cycling 27 Portland 4
9 292 Sonja Ebert 39 vancouver 4
10 202 Jenny Lyman 38 Portland 4
11 232 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 Portland 4
12 205 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 20 Portland 4
13 228 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Vancouver 4
14 224 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 40 Portland 4
15 237 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25 Portland 4
16 206 Sierra Reid Gonzaga Cycling Club 23 Portland 4
17 236 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32 Portland 3
18 223 Roxanna Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3
19 249 Anne Liggett 30 Portland 3
20 211 Karin Wohlert Hammer Velo 46 Portland 3
21 235 Renee Bodart 19 Portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 510 David Rosen Sage Factory Racing 43 Beaverton 4
2 506 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 38 Amity 4
3 503 Tim Schauer Sage Factory Racing 47 Camas 4
4 508 Chris Wierman 44 Tualatin 4
5 512 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 4
6 549 Philip Wiering Ten Barrell 35 Beaverton 4
7 501 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 4
8 550 Bryan Smith Hammer Velo 44 Portland 4
9 548 3
10 544 Hannah Hart Hapi-Go! 23 Washougal 3
11 515 Jerry Haxby 53 Vancouver 2

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 Portland 4
2 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 4
3 22 Steven Beardsley HosmerChiro-RPM Mortgage 34 Portland 4
4 5 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 4
5 2 James Ceccorulli Team S+M 29 Portland 4
6 7 Jake Szymanski Tenspeed Hero 28 Portland 4
7 9 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4
8 13 Brian Kesselman Audi 40 Portland 4
9 33 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles 34 Portland 4
10 32 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Beaverton 4
11 10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 36 Portland 4
12 17 Chris Johnston bicycleattorney.com 31 Portland 4
13 31 Paul Valentine Ruckus Test Team 28 Portland 4
14 11 Jesse Luckett Cyclepath Racing 44 Portland 4
15 8 Jacob Hull Audi 29 Portland 3

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps Notes
1 114 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland 4
2 112 Susannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4
3 103 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 4
4 138 Julie Browning Cyclepath Racing 47 Portland 4
5 115 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 35 Portland 4
6 105 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 37 Portland 4
7 102 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4
8 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Portland 4
9 111 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
10 143 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 35 Portland 4
11 107 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 4
12 134 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
13 108 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 3
14 141 Sadie Grossman bicycleattorney.com 34 Portland 3
15 113 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego 3
16 109 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 3
17 142 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 34 Portland 3
18 140 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 47 Portland 3
19 139 Jaimie Lusk Chamois Butt'r 37 Portland 4 cut course
DNF 137 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland 2

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 101 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 4
2 102 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 38 Portland 4
3 112 Christian Reed Green Submarine Records 37 Portland 4
4 171 Nat Johnson Green Submarine Records 38 Portland 4
5 104 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 4
6 120 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 4
7 105 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 4
8 109 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 4
9 111 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 4
10 123 William Alcorn BikeFlights.com 49 Pittsburgh 4
11 121 Craig Harrison Team Velo Cult 29 Portland 4
12 108 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 Lake Oswego 4
13 138 John Foulston Team Velo Cult 53 Portland 4
14 122 John Gulick Green Submarine Records 40 Portland 4
15 129 Dan Porter Cyclepath Racing 44 Portland 4
16 126 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 4
17 170 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Portland 4
18 117 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 50 Portland 4
19 149 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 34 Portland 4
20 137 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 4
21 146 Steven Thorne BikeFlights.com 55 Portland 4
22 116 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 4
23 136 Nicholas Leritz Team S+M 45 Portland 4
24 114 Andy Leritz Team S+M 49 Portland 4
25 125 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 4
26 131 Scott Barker 47 Portland 4
27 168 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40 Portland 4
28 169 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Vancouver 4
29 145 Tyler Bump Ruckus Test Team 33 Portland 3
30 167 Steve Black Trusty Switchblade 44 Portland 3
31 106 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 14 Portland 3

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 504 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 3
2 500 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 3
3 506 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 45 Portland 3
4 502 Shawn Postera Lucky Lab 42 Portland 3
5 505 Kristin Bott Team Slow 35 Portland 3
6 507 Jo Fidler 3