Portland Short Track Series

Portland, OR
July 11, 2016

Part of the Portland Short Track Series

Result questions should go to Candi Murray

Updated July 12, 2016 at 3:31 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 200 John Siemer 24 Portland 6
2 204 Paul Valentine Ruckus Test Team 28 Portland 6
3 202 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 6
4 201 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 6
5 205 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 6

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 301 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 41 Vancouver 6
2 302 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
3 312 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 6
4 300 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Tigard 6
5 328 Curtis Loeb 6
6 305 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 41 lake oswego 6
7 344 Mark Widlund 6
8 303 Greg Adams Cyclepath Racing 37 Portland 6
9 345 Andy Meeks bicycleattorney.com 42 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 407 Martin Baker bicycleattorney.com 49 Portland 6
2 413 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 6
3 405 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 50 Portland 6
4 402 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 6
5 414 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 46 Portland 6
6 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 6
7 404 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Washougal 6
8 401 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 51 Gresham 6

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 318 Jason Musengo ANTHM Collective 44 Portland 5
2 303 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 5
3 300 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 5
4 306 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 41 Portland 5
5 309 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
6 376 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 vancouver, 5
7 321 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 35 Portland 5
8 372 Jay Wisowaty 43 Portland 5
9 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39 Washougal 5
10 304 Matt Hooge 43 Portland 5
11 324 David Hewett The Spokesmen 41 Vancouver 5
12 363 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 38 Portland 5
13 327 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
14 310 Ken Hahn 42 5
15 326 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
16 313 Cesar Villanueva 43 5
17 370 Keoni McHone 41 Happy Valley 5
18 323 Fred Smelser 38 Portland 5
19 302 Tim Kalimanis 35 Kalama 4

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 220 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5
2 219 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 5
3 203 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5
4 205 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 5
5 221 Peter Rueegger ANTHM Collective 48 Portland 5
6 242 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 47 Lake Oswego 5
7 231 Jeffrey Whitaker 50 Portland 5
8 212 David German Hammer Velo 51 Portland 5
9 241 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 47 albany 5
10 207 Racer Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 5
11 232 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 52 Portland 5
12 247 Tom Palke ANTHM Collective 50 Portland 5
13 217 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 5
14 248 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Camas 5
15 227 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
16 234 Scott Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Lake Oswego 5
17 269 Aaron Even VMR Racing 46 Portland 5
18 206 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45 Lake Oswego 5
19 229 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 5
20 223 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 46 Lake Oswego 5
21 213 Randy Jacobs Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 51 Camas 5
22 209 Charles Barrett 48 Portland 5
23 204 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 5
24 214 Ben Salzberg Team Slow 45 Portland 5
25 230 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 52 Oregon City 5
26 226 Thomas Royce The Spokesmen 48 Ridgefield 5
27 215 Jim Lofthus 52 Portland 5
28 224 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 52 Canby 5
29 268 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 53 Portland 5
30 246 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 4
31 249 Mark McMurtry VMR Racing 46 Portland 4
32 202 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Battle Ground 4
DNF 208 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4
DNF 267 Greg Stokes Hammer Velo 46 Portland 1

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 803 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 5
2 806 Jeff Tedder Hammer Velo 56 Portland 5
3 813 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 5
4 809 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5
5 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5
6 838 Jay Rathe Cyclepath Racing 60 Portland 5
7 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5
8 800 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5
9 808 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 57 Ridgefield 5
10 814 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Beaverton 5
11 812 Greg Witt 55 Portland 5
12 818 Tim Hanrahan Team Velo Cult 63 Portland 4
13 839 Edward Lanton 66 Portland 4
14 810 Bill Alsup bicycleattorney.com 62 Beaverton 4
15 801 Einar Traa Portland Velo Racing Team 73 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 220 Jack Lamey 20 Camas 5
2 206 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland 5
3 226 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland 5
4 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
5 217 Kevin Jin 29 Portland 5
6 219 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 31 vancouver 5
7 214 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 5
8 205 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 5
9 227 Andy Evans Trusty Switchblade 33 Portland 5
10 229 Russell Walker 29 Portland 5
11 213 Scott Zenier 30 Portland 5
12 228 Tyler Bump Ruckus Test Team 34 Portland 5
13 208 Christopher San Agustin Broken and Coastal 30 Portland 5

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 109 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 36 Portland 4
2 102 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 37 Portland 4
3 123 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4
4 108 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4
5 127 Sierra Domaille 4
6 100 Cammia Kalimanis 37 Kalama 4
7 126 Sonja Ebert 39 vancouver 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 912 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Gresham 4
2 907 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 4
3 930 Sharon Anderson Trusty Switchblade 47 Portland 4
4 932 Tanya Littrell Cyclepath Racing Portland 4
5 909 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 51 Portland 4
6 900 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4
7 910 Jan Moss Highfive Cycling 55 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 19 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 4
2 22 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 34 Portland 4
3 27 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 4
4 20 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Tigard 4
5 30 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 313 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 14 Camas 4
2 328 Mitchell Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 4
3 307 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 4
4 324 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4
5 316 Kylan Jordan 14 Portland 4
6 356 Ben Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 4
7 364 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 4
8 327 Aidan Billingsley 13 Vancouver 4
9 302 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 4
10 363 Bradley Prouse Unattached 12 Camas 3
11 303 Trent Knoeppel Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Camas 3
12 365 Kaleb Traister 14 Canby 3
13 329 Lucas Fies Grom Squad 11 Camas 3
14 362 Cody Elliott Grom Squad 11 Camas 3
15 309 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 3
16 325 Lukas Child Grom Squad 11 Camas 3
17 300 Gavin Kalimanis 10 Kalama 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 404 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 16 Portland 4
DNF 400 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Washougal 1

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 6 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland 5
2 38 joel West 42 Lake Oswego 5
3 11 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 5
4 27 Eric Marshack 39 Portland 5
5 33 Scott Kleiner 42 Portland 5
6 3 Sam Caviglione 30 Portland 5
7 87 Mike Genovese 41 Portland 5
8 44 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5
9 5 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 5
10 328 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 5
11 342 Pat Case 30 5
12 28 Ryan Marquardt 5
13 79 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 28 Beaverton 5
14 26 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5
15 114 Austin Loper 5
16 111 Kyle McElheran 31 Camas 5
17 16 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 5
18 80 Colin Howard Hammer Velo 37 Portland 5
19 108 Ryan Schanno Talladega Bikes 32 Portland 5
20 86 Adam Yeo 56 Portland 5
21 40 Jeff Dill ANTHM Collective 44 Portland 5
22 91 Paul Nguyen 28 Portland 5
23 1 Joe Kim Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 38 Washougal 5
24 36 Jared Ames 34 Portland 5
25 105 James Lane 36 Washougal 5
26 92 Jake Davis Barlow Bikes 40 Scappoose 5
27 15 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 40 Portland 4
28 117 Richard Vallejo 22 Vancouver 4
29 112 4
30 29 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 42 Portland 4
31 2 Daniel Pungor 36 Portland 4
32 113 Joshua Huffman 30 4
33 116 Anthony Cerruti 32 Corbett 4
34 21 Jamie Northam Pear 26 Portland 4
35 95 Larry Coats Wall-To-Wall Home Inspections 42 West Linn 4
36 39 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 3
DNF 32 Nolan Restivo 38 Portland 2
DNF 85 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 35 Portland 2
DNF 109 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 2
DNF 118 Dean Montgomery 31 1

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 325 Craig Carter Harder Cycling 46 Portland 5
2 310 Ryan Weeden 46 Portland 5
3 323 Michael Fetters 47 Portland 5
4 315 Duff Linde Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Washougal 5
5 311 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 57 Portland 5
6 305 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 4
7 332 Roy Velardi Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Washougal 4
8 321 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 4
9 331 Rob Perry 53 Boring 4
10 312 Jeff Copus Team 10 Barrel 47 portland 4
11 322 Bryan Curry Équipe Prix Bas 51 Portland 4
12 309 John Moyer 67 Portland 4
13 339 Rolf Kraus 51 Portland 4
14 300 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 57 Portland 4
15 301 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 4
16 303 Chris Valencia Boneyard Cycling 53 Bend 4
17 313 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Vancouver 4
18 336 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 53 Beaverton 4
19 306 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 3
DNF 319 Jeff Bukoski 52 3

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 501 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Vancouver 4
2 506 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
3 503 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 4
4 500 Sascha Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Battle Ground 4
5 507 Hyland Musengo ANTHM Collective 14 Portland 3
DNF 524 Annika Palke 12 Portland 2

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 607 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 4
2 601 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 3
3 600 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 3
4 602 Samantha Trost Team S+M 16 Battle Ground 3
5 604 Ellie Darnall Hapi-Go! Gresham 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 217 Taylor Snider Team Velo Cult 27 Portland 4
2 215 Gritchelle Fallesgon Team Velo Cult 35 Portland 4
3 201 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Vancouver 4
4 259 Molly Leonard Portland Bicycle Studio 26 Portland 4
5 202 Jenny Lyman 38 Portland 4
6 207 Cassie Capone 27 Portland 3
7 258 Rachel Palmer 31 3
8 204 Rachelle Lazenby 28 Lake Oswego 3
9 221 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 48 Lake Oswego 3
10 211 Karin Wohlert Hammer Velo 46 Portland 3
11 219 Monica Cullen ANTHM Collective 46 Portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 539 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
2 508 Chris Wierman 44 tualatin 5
3 503 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 5
4 501 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 5
5 540 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
6 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 5
7 517 Bryan Smith Hammer Velo 44 Portland 5
8 515 Jerry Haxby 53 Vancouver 3

Elite Men

Num Name Team Age Laps
1 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 6
2 5 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 6
3 1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 6
4 2 James Ceccorulli Team S+M 29 6
5 7 Jake Szymanski Tenspeed Hero 28 6
6 9 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 6
7 13 Brian Kesselman Audi 40 6
8 10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 36 6
9 22 Steven Beardsley HosmerChiro-RPM Mortgage 34 6
DNF 11 Jesse Luckett Cyclepath Racing 44 1

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 114 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland 6
2 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Portland 5
3 105 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 37 Portland 5
4 102 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5
5 128 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
6 104 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 5
7 113 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego 5
8 107 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5
9 108 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5
DNF 101 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland 3

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 102 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 5
2 101 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5
3 110 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 5
4 115 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
5 113 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland 5
6 111 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 5
7 104 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 5
8 109 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 5
9 108 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 Lake Oswego 5
10 121 Craig Harrison Team Velo Cult 29 Portland 5
11 116 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
12 107 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 40 Portland 5
13 117 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 50 Portland 5
14 114 Andy Leritz Team S+M 49 Portland 5
15 148 Matthew Wilkins Team Velo Cult 31 Portland 5
16 139 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 5
17 141 Jeremy Zane 46 Portland 5
18 127 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 4
19 124 Michael Thoen 45 Portland 4
20 142 Ryan Butler Team Velo Cult 25 Portland 4

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 501 Angela Horton Gapay Hammer Velo 50 Cornelius 4
2 502 Shawn Postera Lucky Lab 42 Portland 4