2007 Results

All

12/15 Psycho Cross Series - Jingle Bell Cross
12/9 Psycho Cross Series - Winter Cross
12/2 USGP of Cyclocross Race 6
12/1 USGP of Cyclocross Race 5
11/25 Kruger's Crossing CX Classic
11/24 Psycho Cross Series - Fox Hollow Grand Prix #2
11/11 World Single Speed CX Championship
11/10 World Single Speed XC Championships Qualifying Events
11/3 Psycho Cross Series - Fox Hollow Grand Prix #1
10/13-11/17 Southern Oregon Outlaw Cyclocross
11/17 Southern Oregon Outlaw Cyclocross
11/10 Southern Oregon Outlaw Cyclocross
11/3 Southern Oregon Outlaw Cyclocross
10/27 Southern Oregon Outlaw Cyclocross
10/20 Southern Oregon Outlaw Cyclocross
10/7-11/18 Cross Crusade
11/18 Cross Crusade/OBRA Championship - Hillsboro
11/11 Cross Crusade - Estacada
11/4 Cross Crusade - Barton Park
10/28 Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds
10/21 Cross Crusade - Rainier HS
10/14 Cross Crusade - Horning's Hideout
10/7 Cross Crusade - Alpenrose
9/30 Mt Ashland Hillclimb
9/30 Battle at Barlow CCX
9/23 Hood River Cyclocross Classic
9/22 Sunset Criterium
9/15 Kruger's Kermesse
9/9 OBRA Hillclimb Championship
9/9 Scotty Graham Memorial XC
9/4 Renegade Criterium
9/1 NW Challenge Diamond Lake MTB
9/1 West Side Invite 7
9/1-3 Eugene Celebration
9/3 Eugene Celebration
9/2 Eugene Celebration
9/1 Maxon Road Race
8/25 Track Nationals Qualifier
8/25-26 High Desert Omnium
8/26 Road Race
8/25 High Desert Omnium
8/24 Health Net Criterium
8/19 Woodland Road Race
8/18 Mary's Peak HC TT
8/18-19 OBRA Masters Track Champs
8/19 OBRA Masters Track Champs
8/18 OBRA Masters Track Champs
8/12 OBRA Criterium Championships
8/11 Crawfish Criterium
8/10 OBRA Track Championships
8/5 OBRA Time Trial Championships
8/4 OBRA Junior and Team Event Track Championships
8/4 NW Challenge Harrisburg Criterium
8/4-5 12/24 Hr MTN
8/4 24 Hours
8/4 12 Hours
7/29 Vancouver Courthouse Criterium
7/22 OUCH
7/22 OUCH
7/21 CoMotion Criterium
7/20-22 CoMotion Tandem Stage Race
7/22 CoMotion Tandem Stage Race
7/21 CoMotion Tandem Stage Race
7/16-21 Alpenrose Sixday
7/21 Alpenrose Sixday
7/20 Alpenrose Sixday
7/19 Alpenrose Sixday
7/18 Alpenrose Sixday
7/17 Alpenrose Sixday
7/16 Alpenrose Sixday
7/15 State Games XC
7/15-8/12 Willamette Pass DH
8/12 Willamette Pass DH /State Championships
7/15 Willamette Pass DH #2
7/14 Green Mountain Hilllclimb
7/14 Green Mountain Criterium
7/14-8/11 Super D #3
8/11 Super D #3 / State Championships
7/14 Willamette Pass Super D
7/11-15 Cascade Classic
7/15 Cascade Classic
7/14 Pacific Power Cascade Lakes RR
7/13 Cascade Classic
7/12 McKenzie Pass Road Race
7/11 Prineville Road Race
7/8 Cascade Creampuff Ultra Endurance
7/8 Salem Fairview Circuit Race
7/7 Tandem TT Championships
7/6-8 Alpenrose Challenge
7/8 Alpenrose Challenge
7/7 Alpenrose Challenge
7/6 Alpenrose Challenge
7/1 Return on the Jedi
7/1 Willamette Pass DH #1
7/1 OBRA Road Race
6/30 OBRA Track Championships
6/30 Super D
6/24 Oakridge Fat Tire MTB
6/23 Super D #1
6/23-24 State Games Track
6/23 State Games Track Juniors
6/22-24 Elkhorn Classic Stage Race
6/24 Elkhorn Classic Stage Race
6/23 Elkhorn Classic Stage Race
6/22 Oregon Trail Richland Road Race
6/20 Mt Tabor Series
6/19 Mst/Jr Track Races
6/17 Shiloh Super Sunday XC, ST
6/17 Mt Tabor Circuit Race
6/15-16 OBRA Track Championships
6/16 OBRA Track Championships
6/15 OBRA Track Championships
6/14 Alpenrose Thursday Series
6/12 Mst/Jr Track Races
6/10 3rd Test Of Endurance 50
6/10 12 Mile Super D
6/10 OBRA Rehearsal Race
6/2 Picketts Charge MTB
5/30-6/3 Mt Hood Cycling Classic
6/3 Mt Hood Cycling Classic
6/2 Wy' East Road Race
6/1 Scenic Gorge Time Trial
5/31 Cooper Spur Circuit Race
5/30 Columbia Hills Road Race
5/29 Mt Hood Cycling Classic
5/27 Silverton Road Race
5/20 Falls City Firecracker MTB
5/20 Golden City Criterium
5/20 Swan Island Criterium
5/19 Table Rock Road Race
5/17-6/7 Bend STXC Series
5/17 Bend STXC Series
5/13-6/17 Jacksonville Short Track
6/17 Jacksonville Short Track
6/3 Jacksonville Short Track
5/27 Jacksonville Short Track
5/13 Jacksonville Short Track
5/13 Cascade Chainbreaker MTB
5/12 Eric Kautzky Memorial Track Race
5/12 OBRA Team Time Trial Championship
5/6 Spring Thaw DH
5/5 Spring Thaw XC State Championships
4/29 Bear Springs MTB XC
4/28 Bear Springs MTB ST
4/28-29 Deschutes River Valley TT Festival
4/29 Deschutes River Valley TT Festival
4/28 Deschutes River Valley TT Festival
4/28 Eugene Roubaix
4/22 Three Rivers Road Race
4/22 21st Peak Sports Mudslinger MTB
4/15-22 Estacada Time Trial
4/22 Estacada Time Trial
4/15 Estacada Time Trial
4/14 Kings Valley Road Race
4/1 Piece of Cake
3/31 Icebreaker Criterium
3/25 Horning's MTB
3/25 Horning's Hustle XC MTB
3/4-18 Banana Belt Road Race Series
3/18 Banana Belt Road Race III
3/11 Banana Belt Road Race II
3/4 Banana Belt Road Race I
3/3-17 So Oregon Time Trial
3/17 So Oregon Time Trial
3/10 So Oregon Time Trial
3/3 Combined Results by Time
3/3 So Oregon Time Trial
2/25 Jack Frost Time Trial
2/18 Cherry Pie Road Race

Competitions

Best All-around Rider (BAR)
Cross Crusade Series
Ironman
Oregon Cup
OBRA Women's Prestige Series: Rules | Results
Oregon TT Cup