2013 Results

All

11/30 Redmond Golf Cross
11/24 Kruger's Crossing Cyclocross Classic
11/16 Fazio Farms CX Part Deux
11/9 OBRA CX Championships: GPET: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield
11/2 Sandy/Boring Corn Cross
10/19 Cross-Word CX Challenge
10/19 Cross-Word CX Challenge
10/19-11/23 Southern Oregon Outlaw CX
11/23 Southern Oregon Outlaw CX
11/16 Southern Oregon Outlaw CX
11/9 Southern Oregon Outlaw CX
11/2 Southern Oregon Outlaw CX
10/26 Southern Oregon Outlaw CX
10/6-12/8 Cross Crusade
12/8 Deschutes Brewery
11/17 Barton Park
11/10 PIR Infield
11/3 Washington County Fair Complex
10/27 Deschutes Brewery
10/26 Deschutes Brewery
10/20 PIR Heron Lakes
10/13 Rainier
10/6 Alpenrose Dairy
10/5 Oregon Coast Gravel Epic
9/29 KFCX
9/29 KFCX #1
9/29 Battle At Barlow
9/22 Future Cross
9/22 Fazio Farms
9/22-12/15 Psycho Cross
12/15 Psycho Cross
11/30 Psycho Cross
11/16 Psycho Cross
10/12 Psycho Cross
9/22 Psycho Cross
9/21 Ride Hard, Finish Thirsty, p/b Boneyard
9/15 Hood River Double Cross
9/15 Mt Ashland Hillclimb
9/14 FAT 55 Mountain Bike Marathon
8/31-12/14 Grand Prix Erik Tonkin
12/14 Santa Cross
12/1 Winter Cross
10/26 David Douglas CX #2
10/5 Heiser Farm CX
9/28 Ninkrossi
9/21 Zaandercross
9/14 Hood River Double Cross
9/7 Het Meer CX Race
8/31 David Douglas CX #1
8/31 The Athletic Sprint Omnium
8/25 Kruger's Kermesse... Encore! CX Farm Crit
8/25 Wildcat Mtn Uphill Challenge
8/23-9/1 OBRA Senior Track Championships
9/1 Rain day makeup
8/25 Sunday
8/23 Friday
8/23-25 Eugene Celebration Stage Race
8/25 Coburg TT
8/25 Celebration Criterium
8/24 Briggs Hill RR
8/23 McBeth Prologue
8/17 Gresham Criterium
8/11 OUCH OBRA Uphill TT Championship
8/10 Tour of Aufderheide
8/9 Cirque du Cycling
8/4 OBRA Time Trial
8/3-4 Cascade Cream Puff 100
8/3 Cascade Cream Puff 100
8/3 OBRA Criterium p/b Franz Bakery
7/28 Vancouver Criterium
7/27 Junior and Team State Championships
7/27-28 Oregon 24
7/27 Oregon 24
7/21 Rolf Prima Downtown Criterium
7/20-21 OBRA Masters Track Championships
7/21 Sunday
7/20 Saturday
7/20 High Cascades 100
7/14 Montinore Road Race
7/13 Redmond Downtown Criterium
7/12-14 Alpenrose Challenge
7/14 Alpenrose Challenge
7/13 Alpenrose Challenge
7/12 Alpenrose Challenge
7/6 Test of Endurance
7/6-7 High Desert Omnium
7/7 Road Raceā€”Men's OBRA Championship RR
7/6 Time Trial
7/6 Criterium
7/6 St. Honore Criterium
7/6 Test of Endurance 100K
7/4 Blue Ribbon Track Omnium
6/30 Pringle Creek Criterium
6/30 Six Hours of Mt Hood
6/29 Humbug Hurry-Up
6/28-30 Baker City Cycling Classic
6/30 Stage 3
6/30 Stage 4
6/29 Stage 2
6/28 Stage 1
6/28 NWX Criterium
6/24-29 Six Day
6/29 Saturday
6/28 Friday
6/27 Thursday
6/26 Wednesday
6/25 Tuesday
6/24 Monday
6/23 Pickett's Charge XC
6/22 Ashland Mountain Challenge
6/16 Rainier Road Race- Women's OBRA Championship RR
6/15 Alsea Falls Switchback OBRA XC Championships
6/15 One Day Fun Day!
6/11 Blitz to the Barrel Pro Invitational
6/9 OBRA TTT
6/8 Alpenrose Heartbreaker
6/8 Mary's Peak Hillclimb
6/2 Oregon Gran Fondo
6/2 PDW Omnium
6/1 Hammer Velo Criterium
6/1-2 Return on the Jedi Weekend
6/2 Cross Country
6/1 Mountain Bike Time Trial
6/1 Short Track
5/26 Sisters Stampede MTB XC
5/25 Lewis and Clark Ultra
5/25 Bend Don't Brake
5/19 Kruger's Kermesse Farm Dirt Crit
5/18-19 Spring Thaw
5/19 Spring Thaw DH
5/18 Spring Thaw XC
5/12 DH Enduro on Dog River
5/11 Cascade Chainbreaker XC
5/5-19 Banana Belt Series
5/19 Banana Belt 3
5/12 Banana Belt 2
5/5 Banana Belt 1
5/5 Coast Hills Classic XC
5/4 Sandy River Showdown
5/4 Hijinks Get Your Kinks Out Track Race
4/28 Willamette Gran Fondo
4/27-28 Deschutes River Valley TT Festival
4/28 Deschutes River Valley TT Festival
4/27 Deschutes River Valley TT Festival
4/27 Eugene Roubaix
4/27-28 Bear Springs Trap
4/28 Bear Springs Trap XC
4/27 Bear Springs Trap STXC
4/13 Kings Valley Road Race
4/6-7 Mudslinger
4/7 Mudslinger XC
4/6 Mudslinger Super D/Uphill TT
3/31-5/27 Crank Bicycles TT @ PIR
5/27 Crank Bicycles TT @ PIR
3/31 Crank Bicycles TT @ PIR
3/24 Gorge Roubaix
3/9-23 Southern Oregon Time Trials-Series Standings
3/23 Southern Oregon Time Trials-Series Standings
3/16 Southern Oregon Time Trials-Series Standings
3/9 Southern Oregon Time Trials-Series Standings
3/3-17 Dirty Circles
3/17 Dirty Circles
3/10 Dirty Circles
3/3 Dirty Circles
3/2 Echo Red to Red MTB XC
2/24 Jack Frost TT
2/23-3/16 Heiser Farms Grand Island Road Race Series
3/16 Heiser Farms Grand Island Road Race Series
3/9 Heiser Farms Grand Island Road Race Series
2/23 Heiser Farms Grand Island Road Race Series
1/26 So' Cross

Competitions

Best All-around Rider (BAR)
Cross Crusade Series
Ironman
Oregon Cup
OBRA Women's Prestige Series: Rules | Results
Oregon TT Cup