Cyclocross Crusade

OR
Sat, October 5 to Sun, November 17, 2019

Updated October 9, 2019 at 10:17 AM

Athenas

Name Team Points
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 182
2 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 136
3 Chelsea Powell Team Finger 116
4 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 60
5 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 58
6 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling 55

Category 1/2 Masters 35+ Men

Name Team Points
1 Shannon Skerritt 182
2 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 124
3 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 101
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 99
5 Chad Swanson Team S&M 88
6 Brian Anthony ANTHM Collective 80
7 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 79
8 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 66
9 Michael Brown WebCyclery Racing 65
10 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 63
11 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 55
12 Anthony Broadman 45
13 Matt Jamison Grouptrail Cycling 45
14 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 38
15 Justin Philips Swift Racing PDX 34
16 Nate Youngs Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 33
17 Chip Sloan Gründelbruisers 31
18 Scott Bradway bicycleattorney.com 20
19 John Weathers bicycleattorney.com 20
20 Jonathan Myers Team S&M 19
21 Ira Ryan Breadwinner Cycles 15
22 David Prause Gründelbruisers 12
23 Chris Moor Deschutes Brewery 11
24 Scott Kocher Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 10
25 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 8
26 Paul Armstrong 8
27 David Krause Trusty Switchblade 7
28 Dustin Henderson Deschutes Brewery 4
29 Kevin Ryan 3
30 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 3
31 Matthew Smith Swift Racing PDX 2
32 Andrew Smith Swift Racing PDX 1

Category 1/2 Masters 35+ Women

Name Team Points
1 Erica Wescott Deschutes Brewery 141
2 Laura Trace bicycleattorney.com 140
3 Carrie Day Deschutes Brewery 108
4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 103
5 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 84
6 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 80
7 Michelle Mills Deschutes Brewery 75
8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 71
9 Meg Hamilton Co-Motion Factory Racing Team 71
10 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 63
11 Kimberly Sass Sorella Forte 58
12 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery 48
13 Anna Saltonstall Team Finger 47
14 Pam Power Bonk Collective 45
15 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 44
16 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 43
17 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40
18 Alicia Prusinski Murder of Crows 39
19 Margi Bradway bicycleattorney.com 35
20 Katy Salinas Swift Racing PDX 32
21 Patricia Strange Deschutes Brewery 27
22 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 24
23 Lisa Gentz Boneyard Cycling 22
24 Rebecca Hillary 13
25 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 11

Category 1/2 Men

Name Team Points
1 Jacob Rathe 140
2 Josh Kelley Breadwinner Cycles 120
3 Carl Decker 108
4 Christopher Jones 98
5 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 87
6 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 77
7 Sean Babcock Team S&M 68
8 Max Ritzow PDX TI p/b Elevator Coffee 67
9 Evan Murphy 65
10 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 62
11 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 60
12 Ian Brown Speedvagen 59
13 Damian Schmitt Deschutes Brewery 50
14 Ryder Uetrecht 47
15 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 44
16 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 44
17 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 42
18 Brad Petersen Bonk Collective 37
19 Matthew Paez Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 29
20 Robert Cummings Team S&M 25
21 Cory Nann Planet PDX Cycling 24
22 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 19
23 Gavin Beer Bend Endurance Academy 11
24 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 11
25 Ben Pederson Grouptrail Cycling 10
26 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 9
27 Erik Hammerquist 7
28 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 6
29 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 4
30 Jonathan Dennis 4
31 Cole Lalomia 4
32 Brad Davidson Grouptrail Cycling 2

Category 1/2 Women

Name Team Points
1 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 111
2 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 88
3 Holland LaRue Team Finger 87
4 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 86
5 Jenna Lingwood 83
6 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 74
7 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 63
8 Laura Parsons 59
9 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52
10 Alexandra Burton 51
11 Taylor Snider Team Coastal 41
12 Brenna Wrye-Simpson 40
13 Katy Salinas Swift Racing PDX 25
14 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 20
15 Holly Baird Team Nonstop 18

Category 1/2/3 Junior Men

Name Team Points
1 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 133
2 Gavin Bowen 111
3 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 97
4 Jacob Olander 92
5 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 87
6 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 87
7 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 79
8 Henry Winnenberg 67
9 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 67
10 Halen Harrison 60
11 Jake Johansen 55
12 Parke Chapin Bend Endurance Academy 53
13 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 48
14 Benicio Thorne 47
15 Federico Spedini 41
16 Tyler Winans Sunnyside Sports 40
17 Sam Day Cascadia Junior Cycling 39
18 Tanner Bowen 34
19 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 21
20 Bryce White Bend Endurance Academy 20

Category 1/2/3 Junior Women

Name Team Points
1 Madeline Stover 182
2 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 134
3 Una Mcfadin 132
4 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 44

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 170
2 Andrzej Stadnik 113
3 Aaron Anderson 111
4 Eric Zugor Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 94
5 Jordan Wilson Marys Bicycle Club 84
6 John Chapman Murder of Crows 82
7 Josh Hulst Deschutes Brewery 75
8 Matt Faunt 69
9 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 61
10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 60
11 Peter Madsen Murder of Crows 59
12 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 41
13 Pierce Martin Team Finger 39
14 Adam Kachman 36
15 Alex Roman 29
16 Aaron McClintock Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 26
17 JACOB RYSE 26
18 Adam Moore Grouptrail Cycling 22
19 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 21
20 Moses Keener Capitol Velo 20
21 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 19
22 Mark Goodman Murder of Crows 13
23 Greg McElravy Grouptrail Cycling 12
24 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 12
25 Brad Davidson Grouptrail Cycling 10
26 David Cushman Grouptrail Cycling 7
27 Nolan Restivo 6
28 Andrew Suchocki BeerMongers 6
29 Joshua Petri 6
30 Gregory Kell Holtey Law p/b Peak Condition 6
31 Alex Nelson 5
32 Chris Winans Sunnyside Sports 4
33 Bradley Ling 3
34 Brian Fahey Bonk Collective 2
35 Keith McIntire BeerMongers 2
36 Carter Hagedorn 2
37 David George 1

Category 2/3 Women

Name Team Points
1 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 135
2 Kate Drennan BeerMongers 128
3 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 104
4 Lorena LaBarbera Team Nonstop 99
5 Rachel Hawes 96
6 Taylor Kennedy Team Finger 79
7 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 73
8 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 66
9 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 66
10 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 61
11 Alyssa Hargis 53
12 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46
13 Carley Leins Team Nonstop 37
14 Jenn Levo Speedvagen 37
15 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 34
16 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 33
17 Isabella Taylor Rainier Beer Cycling Team 28
18 Kristi Cutter 23
19 Sarah Livingston Trusty Switchblade 22
20 Nia Ransom 17
21 Kat Hampton Co-Motion Factory Racing Team 16
22 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 10

Category 3 Masters 35+ Men

Name Team Points
1 Brian Wise Dialed Cycling Team 105
2 Aaron Russell Team Finger 104
3 Thomas Pastor Deschutes Brewery 104
4 Ryan Chase Deschutes Brewery 88
5 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 87
6 Curtis Brawner 77
7 Eric Mergen Planet PDX Cycling 75
8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 70
9 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 70
10 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 67
11 James McGrew Team Finger 61
12 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 48
13 Chad Eder 46
14 Peter Koonce Grouptrail Cycling 45
15 Jason Whittington Team 10 Barrel 45
16 James Green Trusty Switchblade 37
17 michael tabtabi 35
18 Zac Lytle 34
19 Howard Draper 30
20 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 25
21 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 24
22 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 23
23 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 16
24 David Visnack 11
25 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 11
26 Ben Mergen Planet PDX Cycling 11
27 Adam Vanarsdall 10
28 James Bradley Cyclepath PDX Racing 10
29 Michael Kolb ANTHM Collective 6
30 David Rasca Half Penny Cycling Team 6
31 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 5
32 Brady Cowing Team 10 Barrel 5
33 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 5
34 Tony Thayer Grouptrail Cycling 4
35 Christopher Ryan 3
36 Randy Scott Deschutes Brewery 2
37 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 2
38 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 2
39 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 1
40 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 1
41 Rob Shatting Boneyard Cycling 1

Category 3 Masters 35+ Women

Name Team Points
1 Nikki Rohan Team Finger 120
2 Amy Solana bicycleattorney.com 113
3 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 108
4 Marie Major ANTHM Collective 104
5 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 101
6 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 78
7 Hannah Yorra Boneyard Cycling 78
8 Traci Smolen Team S&M 77
9 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 57
10 Autumn Shreve 55
11 Jennie Alvarez Murder of Crows 48
12 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 45
13 Hilary Luther 42
14 Tess Weir Grouptrail Cycling 40
15 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 25

Category 3/4/5 Junior Men

Name Team Points
1 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 131
2 Max Smith 118
3 Zachary Smith 93
4 Calum Pierce 86
5 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 68
6 Aidan Weld Team Finger 67
7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 57
8 Bryce White Bend Endurance Academy 56
9 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 53
10 Peter Grover Bend Endurance Academy 40
11 Ronan Myers 39
12 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 37
13 Reed Wuepper 37
14 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 34
15 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 28
16 Eamon Haverty 25
17 Liam Carmichael 25
18 Hans Lanners 18
19 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 18
20 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 17
21 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 17
22 Nate Dezellem 15
23 Alex Ryse 15
24 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 14
25 Jack Abel Planet PDX Cycling 13
26 Ryan Marks Bend Endurance Academy 9
27 Thomas Little BeerMongers 8
28 Gavin Newman 6
29 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 6
30 Brennan Jarrell 4
31 Charley Myers 4
32 Kaess Rinder 4
33 Henry Tuttle bicycleattorney.com 4
34 Liam Harrison 3
35 Phoenix GrassL 2
36 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 2

Category 3/4/5 Junior Women

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 176
2 Sydney Little BeerMongers 132
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 105
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 85
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 76
6 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 67
7 Sophia Rodriguez 66
8 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 66
9 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 64
10 Adison Stark 38
11 Helena Stedman Grouptrail Cycling 37
12 Johanna Dezellem 36
13 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 35
14 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 32
15 Lily Stover 32
16 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 26
17 Annika Ramey Team Finger 24
18 Amelia Offner Planet PDX Cycling 19
19 Morgan Filer 15
20 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 14
21 Ava Cooney Planet PDX Cycling 13
22 Anna Marks Bend Endurance Academy 10
23 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 9
24 Nora Combe Grouptrail Cycling 8
25 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
26 Laila Snyder Marys Bicycle Club 5
27 Iris Souders 2
28 Ella Stromquist Team Finger 2
29 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 2
30 Julia Pitone Trusty Switchblade 2

Category 4 Masters Men 35+

Name Team Points
1 Jeff Roerig 135
2 Tony Turano 99
3 Matthew Borisch Capitol Velo 95
4 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 85
5 Ian Stromquist Team Finger 85
6 Baker Lyon 80
7 Jose Torres Dialed Cycling Team 77
8 Chris Parco 65
9 Shea Hawes 59
10 Jesse Rens 53
11 Stuart Fisher-Spurlock 53
12 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 51
13 Brad Self Grouptrail Cycling 43
14 Shaun Martin Dialed Cycling Team 41
15 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 29
16 Frederick Smelser 27
17 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 26
18 Steven Hyde bicycleattorney.com 22
19 Eric Hagen 19
20 Chris Wisdom 18
21 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint 16
22 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 12
23 Brad Alderman Vancouver Cyclery 11
24 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 9
25 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 9
26 Gerardo Perez 9
27 Ryan Crosby Boneyard Cycling 9
28 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
29 Robert King BeerMongers 8
30 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 8
31 Wendell Walker BeerMongers 7
32 David Kaysen Dialed Cycling Team 6
33 Derek S Hoenisch 5
34 Brian Smith Team Finger 4
35 Daniel Higgins The Club Roule 3
36 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 2
37 Kraig Erickson 2
38 Tom Cole 2

Category 4 Men

Name Team Points
1 Tim Sherry Metropolis Cycle Repair 129
2 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 120
3 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 119
4 Ben Taber Team 10 Barrel 95
5 Jacob Robinson 83
6 Arlen Slaymaker 79
7 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 76
8 Ondrej Podlesak 64
9 Jeremy Gomez 62
10 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair 61
11 Cesar Villegas 59
12 William Murray 52
13 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 52
14 Collin Bundy Team Fancy 41
15 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39
16 Michael Kanter 39
17 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 29
18 Nathan Villiger 25
19 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 18
20 Joshua Jordan Boneyard Cycling 15
21 Eric Steimer Team 10 Barrel 15
22 Max Soontararak Team 10 Barrel 7
23 Chris Nelson 5

Category 4 Women

Name Team Points
1 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 114
2 Julia Austin Deschutes Brewery 93
3 Leah Brown Team 10 Barrel 90
4 Megan Ramey Team Finger 89
5 Kaeli Laxson 87
6 Kellie Standish Murder of Crows 72
7 Sarah Livingston Trusty Switchblade 71
8 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 71
9 Carley Erickson 63
10 Kristi Cutter 62
11 Erica Spiritos 57
12 Jacinta Higgins Team Nonstop 56
13 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 53
14 Katie Linton Planet PDX Cycling 51
15 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49
16 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 47
17 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 47
18 Chloe Clark 43
19 Kelsey Ward 35
20 Amanda Abel Planet PDX Cycling 32
21 Alexis Gibbons Co-Motion Factory Racing Team 31
22 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 28
23 Stacy Ramakers Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 21
24 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 18
25 Juliette Grummon-Beale 15
26 Cassie Capone Swift Racing PDX 15
27 Shawna Pearson BeerMongers 9
28 Felicity Case Swift Racing PDX 9
29 Christine Weber Trusty Switchblade 6
30 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair 6

Category 5 Men

Name Team Points
1 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 100
2 Michael Jordan 94
3 Jason Preuit 93
4 Collin Faunt 80
5 Jamie King Grouptrail Cycling 71
6 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 65
7 Alex Wirganowicz 62
8 Luke Doney The Gear Fix 61
9 Alastair Cox 60
10 Tobias Sindesen 58
11 Shaun Stiles 46
12 Mike Metz bicycleattorney.com 36
13 Abdulrahman Alkhamees 28
14 Christopher M Glenn 28
15 Todd Young 24
16 Mike Clarke Grouptrail Cycling 21
17 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 20
18 Denzel Lall Word RCB presents Grummel 16
19 Phil Donovan 16
20 Curtis Bullock 13
21 Dominic Chung 11
22 Erik Nelson 11
23 Bodjie Train Grouptrail Cycling 10
24 Josh Van Otterloo CX Pistols p/b Gigantic Brewing 9
25 Joel Brinson 9
26 Kyle Ramey Team Finger 7
27 Ryan Smith 5
28 Dennis Sweeten 5
29 Landon Holmes Planet PDX Cycling 5
30 Chris Olivares 4
31 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 3
32 Christopher Taylor 3
33 Kevin Lefohn 2
34 Rodney Billowitz 1
35 Jeff Dill ANTHM Collective 1

Category 5 Women

Name Team Points
1 Sarah Stokes 101
2 Andrea Chin 96
3 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 90
4 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 85
5 Megan Ramey Team Finger 78
6 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 69
7 Meghan Sexton 59
8 Piper Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 57
9 Alberta Clough Team S&M 55
10 Lisa Timmerman The Club Roule 54
11 Leigh Hedrick 48
12 Kaitlin Littleford 47
13 Adaline Zacher 44
14 Kori Blankenship 39
15 Sara Halterman 38
16 Cassandra Hidalgo Gladyators 34
17 Jennah Byrd Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 27
18 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 27
19 Brooke Salisbury Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 24
20 Katherine Murphy 24
21 Bri Gomez 23
22 Jessica Steimer Team 10 Barrel 21
23 Shannon Sardell 21
24 Danielle Stiles 18
25 Larissa Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 11
26 Amber Taylor 7
27 Melia Tichenor Gladyators 5
28 Jessica Brinson 5
29 Jennifer Peterson Team Finger 5
30 Julie Nielsen Grouptrail Cycling 3
31 Jenny Brown 2

Clydesdale

Name Team Points
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 170
2 Timothy Breault Planet PDX Cycling 110
3 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 107
4 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 97
5 Joel Sherman 85
6 Anthony Colistro Capitol Velo 84
7 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 72
8 Jason Evans 70
9 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 64
10 Brandon Gallagher Murder of Crows 60
11 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 55
12 Mark Thomas Team Finger 53
13 Christopher McCarthy Gladyators 44
14 Doug Brecht Team 10 Barrel 43
15 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41
16 Mark Sather Team 10 Barrel 35
17 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 28
18 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 26
19 Scott Barker 20
20 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 12
21 Jon Bouffleur 10
22 Scott Rath Sage Titanium Factory Racing 9
23 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 8
24 Nathan Koch Team Finger 3
25 Jacob Roth 2
26 Mike Reddig Dialed Cycling Team 1
27 Ed Waters Planet PDX Cycling 1

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 147
2 Max Smith 136
3 Zachary Smith 125
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 96
5 Hans Lanners 75
6 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 68
7 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 59
8 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 57
9 Reed Wuepper 56
10 Peter Grover Bend Endurance Academy 55
11 Henry Tuttle bicycleattorney.com 55
12 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 50
13 Kaess Rinder 46
14 Ryan Marks Bend Endurance Academy 36
15 Brennan Jarrell 31
16 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31
17 Phoenix GrassL 29
18 Liam Harrison 28
19 Jack Hampson 27
20 Cameron Wescott 26
21 Nathan Chung 24
22 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 23
23 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 19
24 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Calum Pierce 137
2 Aidan Weld Team Finger 112
3 Bryce White Bend Endurance Academy 106
4 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 95
5 Evan VanderStoop 65
6 Alex Ryse 45
7 Charley Myers 45
8 Nate Dezellem 32

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Ronan Myers 92
2 Eamon Haverty 90
3 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 82
4 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 75
5 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 74
6 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 32

Junior Men 9-12

Name Team Points
1 Liam Carmichael 122
2 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 121
3 Jack Abel Planet PDX Cycling 107
4 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 78
5 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 78
6 Thomas Flanagan 77
7 Thomas Little BeerMongers 75
8 Gavin Newman 69
9 Wyatt Hawes 64
10 Austin Jackson Dialed Cycling Team 56
11 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 56
12 Bjorn Swanson Team S&M 52
13 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 49
14 Braden Stiles 47
15 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 46
16 Jase Henderson Deschutes Brewery 46
17 Baker Mills Murder of Crows 41
18 Orion Souders Team S&M 40
19 Asher Weld Team Finger 32
20 Calder Tarnow Boneyard Cycling 30
21 Kai Blankenship 27
22 Caleb Deschler 22
23 Finnley Brashnyk 21
24 Ryley Hamness Metropolis Cycle Repair 11
25 Sebastian Bartnikowski 8
26 Ian Baker bicycleattorney.com 7
27 Kieran Skerritt 7
28 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 4
29 Talus Marchi Murder of Crows 4
30 Miles Pitone Trusty Switchblade 4
31 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 3
32 Bridger Mills Murder of Crows 1
33 Emmett Schwoebel 1
34 JD Wisowaty 1

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 182
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 119
3 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 112
4 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 105
5 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 81
6 Helena Stedman Grouptrail Cycling 58
7 Nora Combe Grouptrail Cycling 34

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 176

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 124
2 Johanna Dezellem 72

Junior Women 9-12

Name Team Points
1 Sydney Little BeerMongers 176
2 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 119
3 Lily Stover 88
4 Adison Stark 84
5 Sophia Rodriguez 78
6 Annika Ramey Team Finger 77
7 Morgan Filer 71
8 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 66
9 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 62
10 Amelia Offner Planet PDX Cycling 61
11 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 59
12 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45
13 Ava Cooney Planet PDX Cycling 44
14 Julia Pitone Trusty Switchblade 38
15 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 37
16 Anna Marks Bend Endurance Academy 36
17 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 30
18 Iris Souders 28
19 Laila Snyder Marys Bicycle Club 23
20 Ella Stromquist Team Finger 20

Masters 50+ Men

Name Team Points
1 Bart Bowen Deschutes Brewery 182
2 Mike Henry 127
3 David Sjogren Sunnyside Sports 115
4 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 109
5 Rick Metz bicycleattorney.com 108
6 Lance Heppler Dialed Cycling Team 84
7 Rodney Trepess Deschutes Brewery 71
8 Mark DeResta Team Finger 69
9 Martin Baker bicycleattorney.com 58
10 Michael R Wilson Team S&M 56
11 Michael Szwaya bicycleattorney.com 51
12 Eric Schehen 50
13 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 44
14 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 44
15 Michael Moody Flywheel Bicycle Solutions 40
16 Michael Metz bicycleattorney.com 36
17 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 36
18 Bob Jacobs bicycleattorney.com 33
19 Matt Engel 28
20 Mike Bene 27
21 Paolo Dabbeni 25
22 Matt Radich Team Dr Will Bar 19
23 Rich Caramadre 16
24 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 14
25 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 11
26 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 11
27 Michael Martin Sunnyside Sports 9
28 Terry Hamness Dialed Cycling Team 8
29 John Limbaugh 8
30 William Alcorn 8
31 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 7
32 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 6
33 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 5
34 James Tervo Team S&M 4
35 William Goritski Rebound/Tireless Velo 3
36 John Hatfield Dialed Cycling Team 3
37 Steven Thorne 2
38 Tom Palke ANTHM Collective 2
39 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 2
40 Mike Schrankel Team Finger 1

Masters 50+ Women

Name Team Points
1 Kimberly Robinson Team Finger 170
2 Brenna Wolford Sunnyside Sports 125
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 114
4 Lora Melkonian Team Finger 113
5 Kara Weld Team Finger 96
6 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 84
7 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 74
8 Rhonda Morin Sorella Forte 72
9 Michelle Mercer Deschutes Brewery 69
10 Laura Vallion Team Finger 63
11 Donna Metz bicycleattorney.com 56
12 Tina Bender bicycleattorney.com 55
13 Susan Kolb Deschutes Brewery 37
14 Diana St Amour 36
15 Laila Deardorff bicycleattorney.com 36
16 Patty Sturdevant bicycleattorney.com 33
17 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 26
18 Rose-Ann Hamness Metropolis Cycle Repair 18

Masters 60+ Men

Name Team Points
1 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 150
2 Dave Burnard 126
3 Mark Schwyhart Team S&M 121
4 Michael Nyberg Sunnyside Sports 113
5 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 93
6 David Luoma Cyclepath PDX Racing 93
7 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 86
8 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 85
9 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 77
10 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 50
11 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 45
12 Terry Mallon Team Finger 44
13 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 44
14 Stefan Furst Dialed Cycling Team 36
15 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 33
16 Paul Mautner The Club Roule 28
17 Mark Miller Marys Bicycle Club 27
18 Walter Bianchini 23
19 Rick Gregory 22
20 Alan Thomason Deschutes Brewery 18
21 Jerry Markee 15
22 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 11
23 Dan Davis 10
24 Michelle Burger 9
25 Mark Hand Planet PDX Cycling 8
26 David K Smith 8
27 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 7
28 John Nicholas Stumptown Cycling Club 4
29 Steve Rearden 4
30 Danny Hougton 3
31 Tim Hanrahan 1

Masters 60+ Women

Name Team Points
1 Susan Foster Deschutes Brewery 172
2 Pam Reid Team Rose City 148
3 Katherine Christensen bicycleattorney.com 118
4 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 109
5 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 93
6 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 49
7 Laura Gabanski Murder of Crows 44
8 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 43

Masters 70+ Men

Name Team Points
1 Ron Strasser Team S&M 182
2 Gary LeGendre 132
3 Tad Hodgert Deschutes Brewery 110
4 Tom Heywood 101
5 Edward Lanton 71
6 Loren Russell 70
7 Daniel Caldwell 52
8 Einar Traa 38

Singlespeed Men

Name Team Points
1 Christopher Jones 130
2 Fred Mills 124
3 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 109
4 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 102
5 Anthony Monteleone 101
6 Benjamin Westphal 100
7 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 100
8 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 57
9 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 57
10 Lucas Strain Speedvagen 56
11 Andy Edick Swift Racing PDX 52
12 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 51
13 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 49
14 Nick Stroud 44
15 Paul LaCava Team S&M 41
16 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team 31
17 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 29
18 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 29
19 Andy Redden 23
20 Ryan Barrett 19
21 Evan Murphy 14
22 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 12
23 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 11
24 Keelan Ontiveros 10
25 Bo Thunell 10
26 Cliff Eslinger 8
27 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 7
28 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 7
29 Christian Lam Grouptrail Cycling 7
30 John Lin Swift Racing PDX 4
31 James Wood HiFi Sound Cycling Components 4
32 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 3
33 Andy Kunkler Team Finger 3
34 Scott Scholz 3
35 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 2
36 Thomas Wood Speedvagen 1
37 Doug Merritt BeerMongers 1
38 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 1

Singlespeed Women

Name Team Points
1 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 164
2 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 160
3 Mielle Blomberg Team S&M 114
4 Heather Pola Team Finger 84
5 Mari Little BeerMongers 73
6 Brittany Stover 72
7 Tina Brubaker Speedvagen 67
8 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 64
9 Kate Drennan BeerMongers 61
10 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60
11 Rhonda Morin Sorella Forte 51
12 Tess Weir Grouptrail Cycling 47
13 Michelle Hance 43
14 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 43
15 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 34
16 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 30
17 Melissa Sher Team S&M 29
18 Angela Horton Gapay 24
19 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 23
20 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 21
21 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 17
22 Megan Horst Gladyators 12
23 Hayli Hay 12
24 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 8