Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 1

OR
October 05, 2019

Part of the Cyclocross Crusade

Thanks for being patient. I hope I have identified most of the missing names, If not, please contact me

Or if I made a mistake

Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 21, 2019 at 11:18 AM

Athenas

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 582 Heather VanValkenburg Cyclepath PDX Racing 10:29.4 12:54.6 13:26.5 13:55.3 Vancouver 4 50:46
2 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 10:36.1 13:21.7 13:49.9 14:08.4 Vancouver 4 51:56
3 584 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 11:17.8 14:20.0 14:41.5 Portland 3 40:19
4 579 Amy Tarnow Boneyard Cycling 46 11:05.9 15:50.7 15:49.9 Bend 3 42:46
5 581 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 12:51.6 16:03.4 16:51.4 Portland 3 45:46
6 583 Chelsea Powell Team Finger 44 13:17.4 16:38.8 16:11.6 Hood River 3 46:08
7 578 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling 52 13:12.9 16:41.9 16:36.5 Portland 3 46:31

Category 1/2 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt 49 08:27.5 09:18.6 09:23.1 09:26.1 09:27.2 09:26.6 09:43.0 Portland 7 1:05:12
2 358 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 08:36.7 09:23.5 09:23.4 09:24.7 09:26.0 09:27.9 09:36.5 Portland 7 1:05:19
3 320 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 08:33.5 09:22.4 09:26.5 09:30.8 09:28.6 09:34.1 09:46.4 Portland 7 1:05:42
4 321 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 08:29.8 09:27.8 09:30.5 09:30.4 09:36.3 09:40.9 09:41.6 Portland 7 1:05:57
5 348 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 47 08:44.2 09:23.1 09:38.9 09:40.4 09:37.8 09:30.5 09:36.9 Ashland 7 1:06:12
6 301 Chad Swanson Team S&M 43 08:35.8 09:30.8 09:36.1 09:36.6 09:44.8 09:31.3 09:38.7 The Dalles 7 1:06:14
7 327 Michael Brown WebCyclery Racing 49 08:37.9 09:35.0 09:32.0 09:36.4 09:42.5 09:44.6 09:51.8 Bend 7 1:06:40
8 315 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 09:00.3 09:30.9 09:35.5 09:45.8 09:40.9 09:43.3 09:53.9 Forest Grove 7 1:07:11
9 333 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48 08:48.7 09:40.3 09:43.3 09:47.9 09:46.0 09:48.7 09:41.9 Portland 7 1:07:17
10 353 Anthony Broadman 42 09:00.0 09:34.4 09:43.6 09:42.1 09:41.9 09:53.1 09:44.7 Bend 7 1:07:20
11 318 Brian Anthony ANTHM Collective 46 08:54.2 09:45.8 09:40.8 09:48.0 09:44.7 09:43.4 09:46.5 Portland 7 1:07:23
12 312 Justin Philips Swift Racing PDX 39 08:50.8 09:40.3 09:42.8 09:49.1 09:51.9 09:52.0 10:04.1 Portland 7 1:07:51
13 363 Barney Gill 45 08:51.0 09:48.8 09:54.4 10:02.1 09:56.2 09:58.3 vashon 6 0:58:31
14 349 Nate Youngs Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 40 08:54.3 09:38.9 09:50.7 09:59.2 10:01.9 10:06.4 Boring 6 0:58:31
15 344 John Weathers bicycleattorney.com 50 08:48.2 09:48.4 10:03.8 10:06.9 10:07.8 10:13.1 Portland 6 0:59:08
16 319 David Krause Trusty Switchblade 43 09:20.7 09:48.1 09:51.2 09:59.3 10:06.5 10:08.2 Bend 6 0:59:14
17 364 Tom Ryse 52 09:34.1 10:06.6 09:50.4 09:52.8 09:56.3 09:56.1 spokane 6 0:59:16
18 309 Chip Sloan Gründelbruisers 45 08:56.0 09:55.2 10:02.1 10:07.7 10:15.9 10:15.9 Vancouver 6 0:59:33
19 372 Carl Werner 42 09:10.8 09:52.3 10:00.4 10:06.9 10:06.1 10:18.7 Portland 6 0:59:35
20 342 Paul Armstrong 37 09:09.7 10:07.7 10:03.4 10:01.4 10:07.1 10:06.3 Bend 6 0:59:36
21 373 James Schneider 44 09:09.5 10:02.0 10:04.5 09:57.6 10:18.2 10:12.7 Portland 6 0:59:45
22 351 Bryan Torian 43 09:05.7 10:02.3 10:05.8 10:09.4 10:13.7 10:11.9 Olympia 6 0:59:49
23 367 Eric Lanners Gründelbruisers 47 09:17.6 09:58.9 10:02.3 10:10.6 10:11.6 10:08.0 Portland 6 0:59:49
24 337 Mark DeResta Team Finger 50 09:05.8 10:02.5 10:04.5 10:14.6 10:06.3 10:27.3 hood river 6 1:00:01
25 317 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 08:43.7 09:50.6 10:11.5 10:27.6 10:24.2 10:29.0 Gresham 6 1:00:07
26 310 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 09:22.2 10:02.6 10:13.6 10:18.6 10:19.3 10:18.6 Portland 6 1:00:35
27 356 Devin Bailly BeerMongers 46 09:12.0 10:00.6 10:12.8 10:19.5 10:28.6 10:22.7 Portland 6 1:00:36
28 313 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 09:36.1 10:10.2 10:15.1 10:14.1 10:10.4 10:16.3 vancouver 6 1:00:42
29 336 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 47 09:02.0 09:58.4 10:02.1 11:30.0 10:07.2 10:04.7 Portland 6 1:00:44
30 352 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components 46 09:11.9 10:05.1 10:17.3 10:32.8 10:36.6 10:28.0 Portland 6 1:01:12
31 306 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 43 09:15.4 10:14.8 10:19.9 10:27.5 10:27.5 10:32.5 Portland 6 1:01:18
32 322 David Prause Gründelbruisers 49 09:07.1 10:01.0 10:15.6 10:32.0 10:44.4 10:41.2 Portland 6 1:01:21
33 370 steven hindman 52 09:34.3 10:18.0 10:21.5 10:23.9 10:24.5 10:24.0 los altos 6 1:01:26
34 305 Joshua Johansen Team 10 Barrel 47 09:33.0 10:24.3 10:29.2 10:30.3 10:41.8 10:28.2 West Linn 6 1:02:07
35 360 John Lin Swift Racing PDX 37 09:48.9 10:43.5 10:30.9 10:25.6 10:23.9 10:17.9 Portland 6 1:02:11
36 330 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 09:25.8 10:34.2 10:31.6 10:41.8 10:35.4 10:32.4 Tigard 6 1:02:21
37 368 Christopher Van Tilburg Team Finger 54 09:29.8 10:36.5 10:30.4 10:38.9 10:41.0 10:50.9 Hood River 6 1:02:48
38 376 Chris Schomaker Rainier Beer Cycling Team 09:31.0 10:32.1 10:45.9 10:44.5 10:43.6 11:16.9 Portland 6 1:03:34
39 366 Steven Robinson 47 09:33.2 10:17.8 10:40.6 10:59.6 11:14.6 10:52.1 Bellvue 6 1:03:38
40 374 Nolan Restivo 09:44.7 10:53.9 10:34.5 10:55.1 10:49.9 10:48.9 Portland 6 1:03:47
41 362 david karmen 53 09:27.5 10:31.1 10:48.2 11:02.1 11:04.4 11:28.8 seattle 6 1:04:22
42 359 Brandon Gallagher Murder of Crows 45 09:46.9 10:51.0 11:08.6 11:15.4 11:22.8 11:32.1 Bend 6 1:05:57
43 371 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 09:36.6 17:03.6 10:25.9 10:35.0 10:56.3 Medford 5 0:58:37
44 369 Michael Risner 46 10:11.5 13:24.0 13:31.5 14:07.0 16:54.9 Portland 5 1:08:09
DNF 355 Trevor Kosa 47 09:15.2 10:16.8 10:19.5 10:27.4 10:13.9 Olympia 5 1:08:09
DNF 346 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 43 08:38.7 09:23.4 09:26.2 09:42.0 Medford 4 1:08:09
DNF 340 Roger Meier Cyclepath PDX Racing 52 09:23.7 10:27.7 10:31.9 10:55.0 Beaverton 4 1:08:09
DNF 354 Andy Kunkler Team Finger 46 09:18.9 10:15.7 10:44.0 Hood River 3 1:08:09
DNF 375 stve crosier 09:06.9 10:40.5 11:01.1 PORTLAND 3 1:08:09

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 18 Carrie Day Deschutes Brewery 48 07:21.1 10:26.8 10:48.6 10:43.5 Bend 4 39:20
2 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 52 07:21.5 10:39.0 10:50.1 10:50.1 Portland 4 39:41
3 31 jodi duquette 49 07:34.4 10:34.5 10:43.0 10:50.3 Shoreline 4 39:42
4 32 Meg Hamilton Co-Motion Factory Racing Team 49 07:25.4 10:44.1 10:53.7 10:49.1 Eugene 4 39:52
5 25 Jadine Riley 07:32.7 10:43.0 10:50.8 10:52.6 Seattle 4 39:59
6 29 Erica Wescott Deschutes Brewery 50 07:20.4 10:47.9 10:54.2 10:56.8 Bend 4 39:59
7 26 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 07:35.4 10:42.9 10:52.2 10:55.4 Portland 4 40:06
8 4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42 07:18.9 10:49.1 11:06.6 11:03.1 Portland 4 40:18
9 34 Erica Lurie bicycleattorney.com 43 07:33.5 10:52.8 11:09.0 10:59.4 Portland 4 40:35
10 3 Pam Power Bonk Collective 38 07:29.8 10:44.0 11:14.4 11:08.7 Beaverton 4 40:37
11 27 Michelle Mills Deschutes Brewery 42 07:38.2 10:53.7 10:57.8 11:10.6 BEND 4 40:40
12 28 Alicia Prusinski 41 07:42.0 11:00.2 10:55.2 11:06.6 Bend 4 40:44
13 23 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 46 07:44.6 11:05.6 11:04.2 11:02.2 Bend 4 40:57
14 11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 07:41.7 11:02.1 11:05.8 11:07.8 Portland 4 40:57
15 8 Kimberly Sass Sorella Forte 41 07:32.4 11:19.1 11:12.1 11:13.6 Portland 4 41:17
16 19 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery 47 07:58.7 11:02.3 11:12.9 11:15.3 Bend 4 41:29
17 30 cherish Sutull 45 08:03.2 11:04.3 11:08.0 11:13.9 Seattle 4 41:29
18 33 Karla Kingsley Grouptrail Cycling 37 07:39.4 11:13.4 11:22.2 11:23.2 Portland 4 41:38
19 2 Patricia Strange Deschutes Brewery 49 07:39.3 11:15.9 11:23.8 11:21.2 Bend 4 41:40
20 24 Lisa Gentz Boneyard Cycling 39 07:54.5 11:16.7 11:25.0 11:35.0 Bend 4 42:11
21 1 Anna Saltonstall Team Finger 44 07:59.6 11:27.2 11:26.9 11:19.9 The Dalles 4 42:14
22 10 Susan Koonce Sorella Forte 47 08:08.7 11:54.9 11:55.0 12:10.5 Portland 4 44:09
23 20 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 41 08:23.3 12:08.0 12:00.7 11:54.7 Portland 4 44:27
24 17 Rebecca Hillary 44 08:26.3 12:11.7 11:55.9 12:26.2 Portland 4 45:00

Category 1/2 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time Notes
1 51 Christopher Jones 41 06:08.5 08:47.6 08:57.0 09:05.0 09:08.6 09:03.6 09:22.5 Bend 7 1:00:33
2 35 Sean Babcock Team S&M 36 06:26.6 08:55.8 09:03.4 09:08.0 09:05.2 09:09.6 09:06.4 Corvallis 7 1:00:55
3 45 Jack Spranger 16 06:20.7 09:02.0 09:03.3 09:08.1 09:05.2 09:09.7 09:12.0 sammamish 7 1:01:01
4 54 Evan Murphy 32 06:17.6 09:06.7 09:04.0 09:07.9 09:12.5 09:14.7 09:06.5 Portland 7 1:01:10
5 31 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 33 06:25.4 09:01.8 08:59.6 09:11.9 09:14.3 09:10.2 09:06.9 Portland 7 1:01:10
6 24 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 06:12.4 09:10.1 09:03.7 09:14.9 09:18.1 09:16.4 09:23.5 Portland 7 1:01:39
7 9 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 06:12.6 09:10.3 09:18.0 09:19.9 09:14.6 09:22.8 09:25.6 Portland 7 1:02:04
8 47 Theo Arden 06:41.3 09:11.0 09:03.6 09:04.6 09:07.3 09:17.6 09:43.9 Seattle 7 1:02:09
9 3 Max Ritzow PDX TI p/b Elevator Coffee 19 06:40.6 09:13.7 09:02.6 09:12.4 09:18.2 09:20.6 09:22.9 Eugene 7 1:02:11
10 10 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 39 06:30.2 09:13.5 09:15.3 09:13.1 09:20.7 09:29.0 09:22.8 Portland 7 1:02:25
11 5 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 06:37.9 09:13.0 09:09.3 09:11.4 09:24.5 09:26.7 09:24.2 Bend 7 1:02:27
12 49 Adrian Magun 16 06:44.9 09:18.2 09:12.6 09:17.3 09:16.4 09:24.1 09:19.6 mercer island 7 1:02:33
13 56 Ryder Uetrecht 18 06:45.8 09:09.7 09:15.6 09:18.4 09:19.8 09:31.9 09:29.4 Bend 7 1:02:51
14 65 Josh Stough 30 06:44.0 09:23.6 09:24.9 09:18.6 09:17.4 09:23.3 09:21.8 bellview 7 1:02:54
15 17 Elijah Krause 18 06:51.5 09:10.1 09:12.2 09:19.1 09:24.5 09:25.1 09:32.4 Bend 7 1:02:55
16 67 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 40 06:25.3 09:19.1 09:21.4 09:26.2 09:29.1 09:31.8 09:23.7 Portland 7 1:02:57
17 33 Jacob Rathe 29 06:39.1 08:58.9 09:02.7 08:55.2 09:02.9 09:58.1 10:20.0 Portland 7 1:02:57
18 25 Ian Brown Speedvagen 15 06:36.1 09:13.2 09:22.2 09:23.3 09:21.8 09:27.6 09:39.8 Bend 7 1:03:04
19 50 Mark Severy 31 06:43.0 09:13.5 09:18.9 09:30.0 09:29.4 09:28.5 09:25.0 Mckinleyville 7 1:03:08
20 12 Robert Cummings Team S&M 26 06:20.0 09:26.9 09:18.8 09:39.5 09:32.3 09:27.4 09:25.5 Potsdam 7 1:03:10
21 30 Erik Tonkin Team S&M 46 06:40.2 09:19.0 09:17.8 09:18.8 09:22.1 09:36.3 09:38.7 Portland 7 1:03:13
22 16 Damian Schmitt Deschutes Brewery 42 06:23.4 09:22.3 09:24.5 09:30.4 09:37.2 09:46.1 09:40.1 Bend 7 1:03:44
23 40 Brad Petersen Bonk Collective 32 06:58.8 09:22.9 09:24.9 09:20.4 09:34.7 09:36.0 09:37.6 Beaverton 7 1:03:55
24 64 Ben Jenkins 39 07:04.1 09:28.9 09:28.1 09:27.6 09:32.5 09:33.6 09:25.5 Seattle 7 1:04:00 Do not fold number
25 53 Jonathan Dennis 30 07:00.8 09:28.4 09:29.1 09:28.0 09:28.2 09:35.4 09:36.3 Sheffield 7 1:04:06
26 71 Bart Bowen Deschutes Brewery 53 07:06.0 09:36.2 09:30.0 09:30.7 09:34.3 09:32.6 09:39.7 bend 7 1:04:29
27 70 Ben Pederson Grouptrail Cycling 07:00.2 09:31.9 09:31.2 09:39.0 09:38.8 09:33.9 09:37.2 7 1:04:32
28 60 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 33 06:31.3 09:28.1 09:39.1 09:47.5 09:56.5 09:27.2 09:59.7 Portland 7 1:04:49
29 46 Calvin Spranger 07:01.4 09:31.1 09:31.6 09:40.0 09:36.1 09:43.5 09:53.4 sammamish 7 1:04:57
30 4 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 06:38.2 09:47.1 09:45.7 09:52.1 09:47.0 09:40.2 09:44.2 Portland 7 1:05:14
31 63 Erik Hammerquist 22 07:09.1 09:36.7 09:36.8 09:49.3 09:52.0 09:34.5 09:50.4 salem 7 1:05:29
32 14 Patrick Means Team S&M 37 07:03.2 09:35.8 09:45.4 09:53.7 09:45.4 09:34.6 10:13.4 CORVALLIS 7 1:05:51
33 55 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 06:49.2 09:59.9 09:56.2 10:00.0 09:52.7 09:56.3 09:53.0 MILWAUKIE 7 1:06:27
34 42 Molly Cameron 44 07:08.3 09:50.4 09:39.1 09:54.3 10:09.7 09:59.1 09:53.3 Portland 7 1:06:34
35 38 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 06:59.0 09:46.5 09:51.9 10:05.1 10:02.0 10:07.7 10:07.4 Portland 7 1:07:00
36 57 Matthew Paez Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 29 06:43.6 09:21.9 09:30.6 09:36.3 09:42.3 10:05.9 12:29.7 Bend 7 1:07:30
37 43 Cassidy Keeland 06:59.3 10:01.6 09:55.1 09:57.4 10:13.1 10:11.7 10:16.2 Plano 7 1:07:34
38 69 Mike Kath 36 07:05.2 09:54.0 10:12.1 10:13.9 10:12.4 10:23.5 Portland 6 0:58:01
39 52 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 07:13.9 09:57.1 10:05.2 10:06.7 10:22.5 10:36.6 tigard 6 0:58:22
40 68 Bill Warburton Murder of Crows 07:03.8 09:59.3 10:18.6 10:11.0 10:13.3 10:43.9 Bend 6 0:58:30
41 62 Gavin Beer 20 06:52.7 10:08.7 10:08.0 10:22.3 10:31.6 11:08.3 Bend 6 0:59:12
42 39 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17 08:05.3 09:49.2 10:11.2 10:35.7 10:48.2 11:04.4 Tualatin 6 1:00:34
43 48 James Wood HiFi Sound Cycling Components 38 07:07.5 09:54.1 10:15.1 10:54.5 11:19.1 11:59.3 Hood River 6 1:01:30
44 59 Peter Newlands 22 06:57.6 10:07.2 10:51.2 11:07.3 11:51.6 11:20.8 Portland 6 1:02:16
45 61 Gavin Bowen Deschutes Brewery 18 07:33.0 10:52.6 11:46.9 12:20.1 12:46.7 13:14.8 bend 6 1:08:34
DNF 66 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 25 06:42.8 09:22.8 09:39.5 Portland 3 1:08:34

Category 1/2 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 822 Tricia Fleischer 41 09:56.8 09:50.8 09:48.3 09:48.4 09:53.7 10:10.6 Seattle 6 0:59:29
2 819 Stephanie Taplin 09:57.2 09:50.8 09:48.6 09:48.5 10:02.2 10:23.8 Tacoma 6 0:59:51
3 808 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 38 09:59.2 10:07.6 10:09.9 10:19.7 10:25.3 10:21.5 Portland 6 1:01:23
4 830 Monica Lloyd 45 10:17.3 10:09.6 10:14.0 10:14.5 10:21.3 10:14.6 olympia 6 1:01:31
5 827 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26 09:59.9 10:08.0 10:21.8 10:25.0 10:33.9 10:49.5 Portland 6 1:02:18
6 803 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 33 10:03.2 10:21.3 10:32.4 10:34.1 10:40.6 10:30.8 Bend 6 1:02:42
7 810 Alexandra Burton 39 10:25.5 10:27.8 10:25.5 10:44.0 10:28.1 10:42.2 Portland 6 1:03:13
8 834 Laura Parsons 38 10:02.0 10:33.5 10:43.0 10:48.6 10:37.5 10:41.7 Portland 6 1:03:26
9 805 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 35 10:06.7 10:41.9 10:41.1 10:43.6 10:34.2 10:45.1 Hood River 6 1:03:33
10 815 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 10:24.6 10:29.0 10:40.7 10:37.2 10:43.8 10:58.0 PORTLAND 6 1:03:53
11 818 Laura Trace bicycleattorney.com 54 10:33.0 10:40.0 10:43.6 10:48.3 10:47.0 10:30.5 Portland 6 1:04:02
12 835 Julie Baird HiFi Sound Cycling Components 37 10:19.4 10:32.6 10:46.9 10:47.8 10:55.0 10:41.8 Portland 6 1:04:03
13 802 Holland LaRue Team Finger 43 10:18.4 10:49.2 10:38.0 10:52.2 10:54.9 10:52.4 Hood River 6 1:04:25
14 824 Kenda Super 10:34.1 10:32.7 10:44.1 10:48.0 10:59.6 10:49.9 Issaquah 6 1:04:28
15 833 Kristen Minarik bicycleattorney.com 39 10:32.5 10:41.6 10:44.4 10:53.5 10:58.5 10:38.8 Portland 6 1:04:29
16 821 Taylor Snider Team Coastal 31 10:12.8 10:20.3 10:37.4 12:23.1 10:30.2 10:26.4 Portland 6 1:04:30
17 823 Katy Salinas Swift Racing PDX 41 10:26.2 10:52.9 11:10.8 10:57.1 11:02.3 10:53.2 Vancouver 6 1:05:23
18 828 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 43 10:29.3 10:52.6 11:06.9 10:59.9 11:00.5 11:06.0 Happy Valley 6 1:05:35
19 831 Laura Jeddeloh 28 10:34.8 10:36.5 11:24.9 11:02.0 11:23.8 11:21.4 Seattle 6 1:06:23
20 820 Jenna Lingwood 39 10:32.7 10:52.7 11:08.3 11:24.1 11:48.2 12:00.7 Portland 6 1:07:47
21 832 Holly Baird Team Nonstop 34 10:44.2 11:02.8 11:20.7 11:28.2 11:40.3 11:56.1 portland 6 1:08:12
22 826 Gina Estep 46 10:30.5 10:19.9 12:57.3 11:18.9 11:37.8 11:37.3 Renton 6 1:08:22
23 801 Nicole Beckwith Team Nonstop 34 10:39.5 11:23.1 11:42.8 11:46.4 12:13.6 12:07.9 Portland 6 1:09:53
24 829 Kimberly Sass Sorella Forte 41 10:58.6 11:47.8 11:45.3 12:02.8 12:09.4 Portland 5 0:58:44

Category 1/2/3 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 518 Ryder Uetrecht 18 10:44.7 09:49.6 09:58.2 09:50.4 10:08.9 Bend 5 50:32
2 526 Tanner Wescott 16 10:25.3 10:06.7 10:10.2 10:08.7 10:06.5 Bend 5 50:57
3 515 Marcis Shelton 16 10:40.6 10:01.5 10:09.8 10:07.8 10:11.1 mill valley 5 51:11
4 537 Caiden Hartrich 16 10:54.1 09:58.7 10:11.1 10:17.9 10:00.7 Bend 5 51:22
5 533 Jacob Olander 17 11:09.7 10:01.1 10:13.6 10:04.3 10:06.4 Bend 5 51:35
6 517 Benjamin Lomas 17 11:16.1 10:15.4 10:09.0 10:12.2 10:09.2 Boise 5 52:02
7 530 Gavin Bowen 18 11:05.4 10:22.2 10:18.0 10:12.0 10:06.6 bend 5 52:04
8 500 Zane Strait Sunnyside Sports 14 11:05.6 10:08.9 10:17.4 10:18.9 10:14.5 Bend 5 52:05
9 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 10:57.0 10:11.4 10:27.5 10:19.4 10:14.0 Portland 5 52:09
10 516 Tyler Winans Sunnyside Sports 16 10:58.2 10:15.2 10:39.5 10:21.1 11:00.0 Bend 5 53:14
11 504 Jake Johansen 15 10:57.1 10:27.3 10:42.6 10:50.0 West Linn 4 42:57
12 538 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 11:25.2 10:40.9 10:21.7 10:33.0 4 43:01
13 527 Sam Day 17 11:19.8 10:45.0 10:34.4 10:40.3 Bend 4 43:20
14 525 Henry Kaeser 16 11:17.1 10:34.2 10:40.4 10:58.7 4 43:30
15 532 Peter Bentley 14 11:21.9 10:54.0 10:36.5 10:39.6 bend 4 43:32
16 534 Henry Winnenberg 17 11:27.1 10:44.8 10:44.3 10:53.9 bend 4 43:50
17 529 Tanner Bowen 15 11:07.9 10:45.5 21:59.5 bend 4 43:53
18 519 Euan McElwaine 17 11:09.0 10:45.4 10:51.4 11:17.1 Seattle 4 44:03
19 522 Federico Spedini 16 11:20.2 10:50.9 11:08.7 10:59.5 Portland 4 44:19
20 528 Cooper Day 15 11:39.9 11:04.3 11:01.3 11:04.1 Bend 4 44:50
21 505 Benicio Thorne 15 11:29.8 10:51.4 11:10.1 11:26.5 Portland 4 44:58
22 510 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 11:35.7 11:05.5 11:19.0 11:10.6 Portland 4 45:11
23 501 Halen Harrison 15 11:37.6 11:25.4 11:06.2 11:25.7 Portland 4 45:35
24 523 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18 11:14.4 13:00.6 10:49.7 10:39.8 Portland 4 45:45
25 524 Bjorn Blankenship 12 11:40.1 11:15.2 11:22.1 11:39.2 Bend 4 45:57
26 520 Parke Chapin 16 12:07.2 12:08.7 11:49.9 10:09.0 Bend 4 46:15
27 531 Bryce White 15 11:43.0 11:19.8 11:38.4 11:48.7 bend 4 46:30
28 536 Kai Shays 14 11:47.3 12:13.3 12:27.4 12:41.7 Mosier 4 49:10
29 535 Jack Billowitz 12 16:18.8 12:38.9 12:35.2 01:44.0 bend 3 43:17
DNF 539 11:15.8 10:49.5 10:34.1 3 43:17

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 906 Madeline Stover 15 08:25.5 11:40.9 11:57.8 12:10.8 Portland 4 44:15
2 900 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 09:06.8 11:52.6 11:51.5 12:04.1 tigard 4 44:55
3 645 Una Mcfadin 08:53.4 11:56.8 12:00.9 12:33.7 Portland 4 45:25
4 904 Alexandria Beard 11 09:34.9 12:47.2 12:29.4 13:16.3 Boise 4 48:08
5 905 Kylie Eckert 17 09:32.5 12:45.6 13:18.2 13:17.8 bend 4 48:54

Category 2/3 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 38 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 09:43.8 19:44.5 09:46.4 09:40.4 Beaverton 5 48:55
2 33 Andrzej Stadnik 31 09:46.7 09:46.3 09:51.7 09:49.9 09:42.6 Lake Oswego 5 48:57
3 110 John Chapman Murder of Crows 29 09:43.6 09:51.9 09:50.9 09:48.6 09:51.8 Bend 5 49:07
4 90 Spencer Severance 18 10:07.4 10:09.8 09:55.1 10:01.2 09:56.0 boise 5 50:10
5 113 Jordan Wilson 262 09:48.3 10:15.6 10:08.6 10:02.4 10:10.0 corvalias 5 50:25
6 116 Peter Madsen Murder of Crows 37 09:51.2 10:04.6 10:08.6 10:04.7 10:20.9 Eugene 5 50:30
7 124 Eric Zugor 29 10:00.5 10:25.2 10:14.4 10:06.3 10:04.2 Portland 5 50:51
8 133 Adam Kachman 31 09:51.9 10:29.7 10:22.8 10:16.4 10:05.6 Portland 5 51:06
9 10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 44 10:09.6 10:16.3 10:15.1 10:11.4 10:17.3 Portland 5 51:10
10 128 Jackson Jones 16 10:18.3 10:12.8 10:09.7 10:17.8 10:13.0 Meridian 5 51:12
11 75 Pierce Martin Team Finger 31 10:15.3 10:13.2 10:13.4 10:17.5 10:12.3 Hood River 5 51:12
12 5 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41 10:02.0 10:26.6 10:23.2 10:20.5 10:23.8 Albany 5 51:36
13 7 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 10:06.0 10:18.7 10:29.7 10:24.3 10:22.3 Portland 5 51:41
14 45 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 30 10:13.3 10:20.7 10:16.0 10:31.3 10:36.4 Portland 5 51:58
15 97 Kyle Wuepper WebCyclery Racing 48 10:39.6 10:14.3 10:24.8 10:23.3 10:15.7 Bend 5 51:58
16 129 Aidan Fay 16 10:52.1 10:08.5 10:27.2 10:12.9 10:18.4 redmond 5 51:59
17 142 Carter Hagedorn 17 10:13.7 10:21.2 10:25.0 10:35.8 10:23.6 Portland 5 51:59
18 141 Matt Radich Team Dr Will Bar 51 10:14.7 10:27.6 10:22.0 10:35.4 10:29.8 Lake Oswego 5 52:10
19 121 Joshua Petri 34 10:27.1 10:18.9 10:30.9 10:31.7 10:21.6 Portland 5 52:10
20 132 Andrej Miske Team Dr Will Bar 42 10:10.4 10:26.0 10:31.7 10:35.2 10:29.8 Portland 5 52:13
21 137 Matt Faunt 30 11:03.9 10:28.5 10:25.6 10:15.9 10:00.9 Portland 5 52:15
22 20 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 39 10:07.1 10:23.6 10:36.5 10:39.6 10:35.4 Eugene 5 52:22
23 107 David Cushman 39 10:59.2 10:22.2 10:17.1 10:28.7 10:15.8 Portland 5 52:23
24 131 Andrew Usher 43 10:29.9 10:29.7 10:26.4 10:34.3 10:22.9 Portland 5 52:23
25 94 Alex Nelson 32 10:30.0 10:16.2 10:36.4 10:34.3 10:27.5 Kennewick 5 52:24
26 98 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 31 10:04.2 10:32.8 10:47.0 10:36.1 10:25.4 Bend 5 52:25
27 117 Nathan Sabol 13 10:36.2 10:16.0 10:41.7 10:34.7 10:23.3 Edmonds 5 52:32
28 26 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38 10:46.9 10:20.5 10:33.3 10:26.1 10:34.6 Portland 5 52:41
29 77 Andrew Suchocki BeerMongers 41 10:37.1 10:20.8 10:35.8 10:31.7 10:41.9 Portland 5 52:47
30 62 Dan Baier Team Finger 46 10:13.2 10:37.0 10:47.0 10:36.1 10:43.2 Gresham 5 52:57
31 91 Bradley Ling 30 10:47.7 10:29.5 10:34.8 10:35.7 Portland 4 42:28
32 114 Moses Keener Capitol Velo 28 11:12.7 10:22.9 10:26.8 10:26.5 Salem 4 42:29
33 100 Chris Winans Sunnyside Sports 44 10:29.7 10:32.7 10:40.9 10:48.0 Bend 4 42:31
34 102 Casey DePeel Bonk Collective 32 10:27.9 10:40.4 10:48.8 10:35.3 Portland 4 42:32
35 122 Duncan Mcintosh 48 10:20.3 10:30.2 10:59.0 10:43.0 Bainbridge Island 4 42:32
36 127 deashawn hutchinson 19 11:13.3 10:32.8 10:24.5 10:22.8 tacoma 4 42:33
37 118 Alexander Bennett 16 10:22.2 10:45.7 10:49.8 10:50.7 Bellvue 4 42:48
38 59 Keith McIntire BeerMongers 41 11:07.5 10:32.6 10:29.1 10:41.4 Portland 4 42:51
39 126 Steven Robinson 47 11:04.0 10:37.7 10:34.9 10:37.1 Bellvue 4 42:54
40 136 Michael Martin Sunnyside Sports 50 10:49.4 10:34.2 10:50.9 10:42.0 Bend 4 42:57
41 105 Brian Hanley BeerMongers 33 10:23.6 10:47.7 10:55.2 10:57.4 Portland 4 43:04
42 120 Greg McElravy Grouptrail Cycling 30 10:40.4 10:18.4 10:40.9 11:24.3 Portland 4 43:04
43 104 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 48 10:34.2 10:44.6 10:50.5 10:55.1 Portland 4 43:04
44 125 Micah Melkonian 22 10:35.4 10:37.0 10:52.8 10:59.3 Kirkland 4 43:05
45 130 Eric McKinley 30 10:52.8 10:45.5 10:45.7 10:42.3 Corvallis 4 43:06
46 4 Chris Moor Deschutes Brewery 43 11:23.8 10:50.0 10:32.1 10:21.0 Bend 4 43:07
47 92 Alex Turpin 29 10:41.0 11:04.2 10:44.0 10:40.2 Shoreline 4 43:09
48 95 Brian Fahey Bonk Collective 36 10:53.4 10:38.2 10:54.6 10:44.4 Beaverton 4 43:11
49 1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 11:01.3 10:24.5 10:34.9 11:10.1 Tualatin 4 43:11
50 109 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 40 11:13.8 10:42.6 10:39.0 10:40.9 Happy Valley 4 43:16
51 139 Jonathan Maus 45 11:20.9 10:50.5 10:31.0 10:36.9 Portland 4 43:19
52 101 Frank Greco 11:02.2 11:00.9 10:42.5 10:37.6 San Jose 4 43:23
53 43 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 18 11:20.0 10:50.9 10:41.0 10:36.2 Hood River 4 43:28
54 143 Matthew Crampton BeerMongers 40 11:15.8 10:53.7 10:41.8 10:46.9 portland 4 43:38
55 111 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 38 11:18.2 10:59.1 10:41.0 10:47.4 Portland 4 43:46
56 108 Peter Benarcik 50 10:48.2 11:09.9 11:09.2 10:58.9 seattle 4 44:06
57 106 Connor Shimamoto 26 10:56.8 10:58.8 11:00.8 11:16.0 Portland 4 44:12
58 134 Jacob Olsen 30 11:38.5 10:59.5 10:47.6 11:04.7 Portland 4 44:30
59 140 Charlie Douthwaite Team Coastal 34 11:32.6 11:02.1 11:01.5 11:00.7 Portland 4 44:37
60 123 Milo Mcintosh 13 11:26.9 11:05.2 11:05.4 11:08.2 Bainbridge Island 4 44:46
61 65 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 43 11:50.3 10:54.1 11:12.0 10:49.8 Portland 4 44:46
62 9 Daniel Peterson Hammer Velo 33 11:36.6 11:19.8 11:04.0 11:01.5 Portland 4 45:02
63 119 Tyler Wilson 29 11:30.3 11:22.6 11:19.9 10:58.2 Bend 4 45:11
64 112 Ryan Butler Team Coastal 29 11:06.7 11:24.8 11:32.6 11:18.8 Portland 4 45:23
65 138 Shawn Fife 35 11:14.2 02:48.5 11:21.8 11:45.5 Vancouver 4 45:33
66 76 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club 41 11:07.3 11:58.5 11:41.5 11:05.5 Corvallis 4 45:53
67 93 Jackson Stoehr 10:54.3 10:18.3 14:19.2 10:23.2 Bainbridge Island 4 45:55
68 115 Evan Halladay 34 11:28.0 12:02.9 11:57.5 11:41.0 Richland 4 47:09
69 103 Gabriel Trainer Gladyators 29 12:00.4 11:55.6 11:53.9 11:21.9 Portland 4 47:12
70 28 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 18:22.3 09:30.8 09:32.8 09:46.1 Portland 4 47:12
71 46 Adam Moore Grouptrail Cycling 35 11:19.6 16:33.8 10:57.2 10:31.7 Portland 4 49:22
72 99 Jerry White 12:21.9 12:18.1 12:25.0 12:22.7 University Place 4 49:28
73 135 Thomas E Pikaart 36 11:09.3 12:11.0 13:23.4 13:02.8 Portland 4 49:46
DNF 69 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 19 11:10.5 12:11.2 11:36.6 Bend 3 49:46
DNF 39 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17 11:29.0 10:47.7 Portland 2 49:46
DNF 68 Nolan Restivo 42 10:57.1 11:52.6 2 49:46
DNF 18 Patrick Case Swift Racing PDX 34 10:46.7 Beaverton 1 49:46
DNF 58 Eric Zugor Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 28 27:27.8 portland 1 49:46

Category 2/3 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 127 Adeline Moreau 16 08:01.0 10:43.0 10:40.2 10:32.9 Sheffield 4 39:57
2 139 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 19 07:49.6 10:48.9 10:48.7 10:42.9 Tigard 4 40:10
3 105 Natasha Visnack 15 07:46.5 10:48.9 10:53.4 10:58.1 Bend 4 40:27
4 135 Mahika Peterson 16 08:05.5 10:50.3 10:55.7 10:38.6 Boise 4 40:30
5 111 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 37 08:13.1 10:47.5 10:46.0 10:51.3 Portland 4 40:38
6 104 Kate Drennan BeerMongers 37 07:59.2 10:41.0 10:59.2 11:04.1 Portland 4 40:44
7 128 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 36 08:09.3 10:46.3 10:56.0 11:02.9 Portland 4 40:55
8 120 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 08:05.3 10:58.3 11:00.1 10:54.0 Portland 4 40:58
9 140 Lorena LaBarbera 26 08:12.2 10:53.6 11:01.3 10:52.1 portland 4 40:59
10 141 08:26.9 11:08.6 11:00.9 10:57.1 4 41:33
11 134 rosalind patterson 30 08:11.6 11:06.4 11:09.0 11:06.7 Seattle 4 41:34
12 130 Nekane Powell 16 08:26.1 10:55.1 10:54.4 11:18.6 Boise 4 41:34
13 142 Fiona Moriarty 32 08:23.5 11:07.1 11:13.7 11:15.7 4 42:00
14 101 Carley Leins Team Nonstop 33 08:17.5 11:17.4 11:17.5 11:23.1 Milwaukie 4 42:15
15 146 Isabella Taylor Rainier Beer Cycling Team 25 08:40.2 11:26.1 11:06.0 11:07.0 portland 4 42:19
16 123 Abigael Carron 08:15.2 11:05.6 12:01.5 11:10.5 Boulder 4 42:33
17 136 Callah Robinson 16 08:30.9 11:21.8 11:35.4 11:11.4 Bellvue 4 42:40
18 107 Julie Wilson Team Finger 47 08:36.9 11:23.5 11:25.4 11:44.8 Hood River 4 43:11
19 126 Hawkins Cristy 08:32.2 11:33.4 11:37.9 11:32.8 4 43:16
20 132 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 08:43.3 11:31.4 11:30.0 11:33.4 Portland 4 43:18
21 129 Alyssa Hargis 17 08:27.6 11:31.5 11:34.5 12:03.7 west linn 4 43:37
22 122 Kristina Spranger 46 08:34.3 11:39.6 11:34.5 11:52.1 Sammamish 4 43:40
23 143 Jenn Levo Speedvagen 40 09:00.3 11:44.1 11:35.3 11:36.1 Gilchrist 4 43:56
24 110 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 09:10.6 11:51.7 11:42.7 11:55.4 Portland 4 44:40
25 133 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 08:50.9 11:48.5 12:33.8 11:53.6 Portland 4 45:07
26 137 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 30 08:42.2 11:55.4 12:32.5 12:19.4 Portland 4 45:30
27 131 Taylor Kennedy Team Finger 29 09:17.4 11:57.0 12:13.5 12:02.8 Hood River 4 45:31
28 138 Kelly Plese 27 09:24.8 12:07.1 12:05.9 11:52.9 Unumclaw 4 45:31
29 144 Nia Ransom 29 09:07.0 12:10.5 12:07.5 12:15.7 Portland 4 45:41
DNF 145 Emmaline Baxter-Harwell 18 10:52.9 13:14.0 Portland 2 45:41
DNF 114 Julie Russell River City Bicycles - Bike Law 39 08:49.3 Portland 1 45:41

Category 3 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 122 Russ Jackson 09:14.6 10:52.8 10:38.2 10:18.9 4 41:05
2 106 David George 38 09:23.2 10:46.6 10:45.7 10:36.4 PORTLAND 4 41:32
3 20 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 47 09:35.1 10:44.7 10:40.7 10:39.1 Beaverton 4 41:40
4 24 Thomas Pastor Deschutes Brewery 40 09:29.1 10:46.9 10:50.3 10:55.8 Bend 4 42:02
5 18 Eric Mergen Planet PDX Cycling 39 09:26.8 10:59.6 10:55.4 10:53.5 Portland 4 42:15
6 52 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 47 09:33.4 11:03.3 10:56.6 10:43.0 Beaverton 4 42:16
7 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 09:32.2 11:02.8 10:54.9 10:51.8 Vancouver 4 42:22
8 101 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 42 09:39.1 10:55.3 10:53.2 10:55.6 Bend 4 42:23
9 8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 44 09:30.9 10:57.3 11:01.0 10:60.0 Vancouver 4 42:29
10 96 Curtis Brawner 46 09:35.3 11:01.3 10:57.1 10:58.2 Bend 4 42:32
11 100 Chad Eder 46 09:39.6 10:48.9 11:03.0 11:02.4 Richland 4 42:34
12 114 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 36 10:11.4 10:57.4 10:43.6 10:48.5 Portland 4 42:41
13 31 James Green Trusty Switchblade 49 09:52.1 10:51.8 10:50.3 11:07.0 Portland 4 42:41
14 40 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44 09:51.5 11:03.2 10:49.2 10:57.5 Portland 4 42:41
15 14 Tony Thayer Grouptrail Cycling 37 10:14.8 10:59.8 10:48.7 10:43.1 Portland 4 42:46
16 132 James Bradley Cyclepath PDX Racing 39 09:51.7 11:08.3 10:52.1 10:54.3 Portland 4 42:46
17 121 Rob Beard 41 10:07.0 11:00.4 10:55.2 10:52.5 Boise 4 42:55
18 95 Rich Julyan 50 09:46.5 11:05.5 11:03.3 11:01.8 Corvallis 4 42:57
19 112 Joel West Cyclepath PDX Racing 45 09:25.5 11:24.7 11:08.2 11:02.7 Lake Oswego 4 43:01
20 115 Rob Shatting Boneyard Cycling 44 09:49.0 11:12.5 11:03.1 10:57.9 BEND 4 43:03
21 4 Ben Mergen Planet PDX Cycling 45 10:22.3 10:57.7 10:54.8 10:50.5 Corbett 4 43:05
22 125 Jeremy Wright River City Bicycles - Bike Law 41 09:51.1 11:10.2 11:12.2 10:57.8 Portland 4 43:11
23 129 Alan Plank Dialed Cycling Team 36 10:11.6 11:18.2 11:01.5 10:40.1 Camas 4 43:11
24 16 Jason Whittington Team 10 Barrel 36 10:04.0 11:12.4 10:58.3 11:02.3 Portland 4 43:17
25 55 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 09:42.2 11:08.7 11:19.8 11:10.0 Portland 4 43:21
26 58 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 09:38.6 11:11.2 11:20.0 11:11.8 Portland 4 43:22
27 25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 09:45.6 11:08.6 11:11.8 11:16.3 Portland 4 43:22
28 102 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 09:46.8 11:18.5 11:12.6 11:09.9 Portland 4 43:28
29 51 Ryan Chase Deschutes Brewery 42 09:58.9 11:21.3 11:02.8 11:07.8 Bend 4 43:31
30 92 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 48 09:44.3 11:20.3 11:17.3 11:15.7 Portland 4 43:38
31 17 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 10:29.9 11:23.2 10:56.2 10:50.8 portland 4 43:40
32 120 James McGrew Team Finger 47 09:57.0 11:15.7 11:10.9 11:19.2 Husum 4 43:43
33 30 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 52 10:11.1 11:13.7 11:10.9 11:08.1 Bend 4 43:44
34 79 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 36 10:19.4 11:15.4 11:10.4 10:59.6 Portland 4 43:45
35 128 Doug Minarik 42 09:42.3 11:32.1 11:29.9 11:12.2 Portland 4 43:57
36 22 David Visnack 50 10:04.2 11:15.7 11:24.9 11:19.7 Bend 4 44:05
37 117 Randy Scott Deschutes Brewery 57 10:30.9 11:23.9 11:07.3 11:02.9 Bend 4 44:05
38 135 John Dendiuk 45 09:57.2 11:31.5 11:29.0 11:21.5 Portland 4 44:19
39 97 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 41 10:22.4 11:19.4 11:23.2 11:16.2 HILLSBORO 4 44:21
40 109 Gavin McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 45 10:23.6 11:19.2 11:14.7 11:23.8 Portland 4 44:21
41 87 David Rasca Half Penny Cycling Team 43 10:05.6 11:33.0 11:22.5 11:22.9 Salem 4 44:24
42 42 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 10:05.4 11:36.5 11:26.4 11:18.8 Portland 4 44:27
43 126 Terry Campbell BeerMongers 46 10:38.3 11:15.5 11:27.1 11:11.4 Portland 4 44:32
44 71 Darin Swan Trusty Switchblade 50 10:08.7 11:29.1 11:32.9 11:23.3 Vanvouver 4 44:34
45 133 michael tabtabi 41 10:26.6 11:30.9 11:24.2 11:12.4 Portland 4 44:34
46 116 Adam Vanarsdall 48 10:16.3 11:28.3 11:29.7 11:23.1 Portland 4 44:37
47 107 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 10:17.2 11:33.8 11:22.8 11:26.9 West Linn 4 44:41
48 21 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49 10:40.2 11:19.5 11:17.7 11:23.5 Portland 4 44:41
49 37 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 44 10:34.2 11:29.8 11:18.5 11:20.9 Damascus 4 44:43
50 91 Dan Froelich Team Fancy 36 10:39.1 11:28.2 11:28.6 11:09.3 Beaverton 4 44:45
51 124 Eric Whitworth Murder of Crows 43 09:21.3 12:02.1 11:36.5 11:47.0 Bend 4 44:47
52 111 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 39 10:06.8 11:40.6 11:33.9 11:32.2 Bend 4 44:53
53 131 Noel Johnson 41 10:33.7 11:17.7 11:21.4 11:41.9 Portland 4 44:55
54 137 Zac Lytle 10:55.7 11:23.8 11:19.5 11:16.4 Yakima 4 44:55
55 108 George P.S. McConnell 49 10:14.7 11:30.1 11:37.2 11:37.2 bend 4 44:59
56 119 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 10:31.3 11:27.0 11:25.4 11:35.8 4 45:00
57 34 Matthew Dial Deschutes Brewery 44 10:33.8 11:36.7 11:24.8 11:24.2 Bend 4 45:00
58 99 Anthony Morales Boneyard Cycling 44 10:39.5 11:19.3 11:24.1 11:38.9 Bend 4 45:02
59 136 Erik Offner 47 10:10.8 11:45.9 12:05.4 11:11.0 Portland 4 45:13
60 104 Kyle Mills Murder of Crows 41 10:45.5 11:35.2 11:30.2 11:25.3 Bend 4 45:16
61 130 Chris Thier Boneyard Cycling 46 10:21.0 11:42.1 11:38.8 11:39.8 Bend 4 45:22
62 33 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 45 10:42.8 11:42.1 11:34.6 11:41.7 Hood River 4 45:41
63 47 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 44 10:43.0 12:06.7 11:58.4 11:47.0 Portland 4 46:35
64 127 Andy Meeks bicycleattorney.com 46 10:28.0 11:49.6 12:09.2 12:16.0 Portland 4 46:43
65 46 Billy Holcomb Trusty Switchblade 44 10:53.9 11:54.9 12:06.0 11:58.5 Portland 4 46:53
66 123 Chuck Meyer Murder of Crows 41 10:44.5 12:15.6 12:25.2 11:53.1 Bend 4 47:18
67 80 Simon Ingham Swift Racing PDX 54 10:54.7 12:11.3 12:18.5 11:59.3 McCall 4 47:24
68 103 Jay Wisowaty 47 11:01.2 13:01.0 13:09.3 St Helens 3 37:12
69 134 Andrew Arnsberg 44 14:27.1 11:50.9 12:00.9 Portland 3 38:19
70 113 Dave Aldersebaes Rainier Beer Cycling Team 49 11:32.9 13:43.5 13:54.1 Portland 3 39:10
DNF 66 Daniel Walker 40 10:13.9 11:36.0 12:00.5 Portland 3 39:10
DNF 78 Elijah Smith 40 10:38.7 vancouver 1 39:10

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 517 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 38 08:52.7 11:17.6 11:19.1 11:28.9 Bend 4 42:58
2 521 Geraldine Vander Haegen 53 09:00.9 11:26.6 11:42.4 11:11.4 Olympia 4 43:21
3 508 Amy Solana bicycleattorney.com 40 08:59.9 11:25.9 11:34.4 11:49.3 Portland 4 43:50
4 514 Hilary Luther 44 09:11.3 11:41.9 11:30.8 11:49.9 Portland 4 44:14
5 515 Autumn Shreve 40 09:13.3 11:39.2 11:44.2 11:50.4 Portland 4 44:27
6 518 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 49 09:25.0 11:46.5 11:41.0 11:35.2 Salem 4 44:28
7 502 Marie Major ANTHM Collective 38 09:20.9 11:49.0 11:49.5 12:09.6 Vancouver 4 45:09
8 525 Emily Rimas ANTHM Collective 39 09:27.8 11:51.1 12:05.6 11:60.0 Portland 4 45:24
9 506 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 09:31.0 11:52.3 11:59.2 12:02.7 Portland 4 45:25
10 523 Hannah Yorra Boneyard Cycling 43 09:27.7 12:04.7 12:12.7 12:01.2 Bend 4 45:46
11 509 Sarah Eustis bicycleattorney.com 47 09:17.5 12:08.7 12:00.4 12:36.4 Potland 4 46:03
12 524 Jennie Alvarez Murder of Crows 42 09:33.2 12:16.9 12:15.9 12:27.4 Bend 4 46:33
13 526 Olga Magun 09:45.6 12:35.1 12:22.2 12:22.0 Seattle 4 47:05
14 505 Tess Weir Grouptrail Cycling 51 10:19.5 12:59.9 12:38.5 12:46.2 Beaverton 4 48:44
15 522 Traci Smolen Team S&M 53 09:59.3 13:10.6 12:53.3 13:02.4 Portland 4 49:06
16 520 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 47 10:30.6 13:53.2 14:47.7 Portland 3 39:12

Category 3/4/5 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 131 Max Smith 13 07:23.6 10:51.3 10:42.5 portland 3 28:57
2 80 Henry Winnenberg 17 07:47.9 10:38.5 10:38.5 Bend 3 29:05
3 83 Noah Shelton 14 07:46.7 10:43.6 10:36.5 mill valley 3 29:07
4 527 Sam Day 17 08:03.4 10:52.7 10:19.5 Bend 3 29:16
5 25 Zachary Smith 14 07:27.9 11:00.0 11:02.1 Portland 3 29:30
6 126 Kai Shays 14 07:27.3 10:59.4 11:08.6 Mosier 3 29:35
7 121 tomas McIntosh 11 07:42.3 11:06.8 11:14.7 Bainbridge Island 3 30:04
8 112 Tomas Deanda 15 07:27.2 11:09.3 11:40.1 boise 3 30:17
9 130 Calum Pierce 15 07:57.8 11:17.9 11:17.0 portland 3 30:33
10 127 Otto Begus 17 07:46.3 11:25.9 11:24.2 lake forest park 3 30:36
11 9 Ronan Myers 17 08:09.0 11:09.0 11:18.8 West Linn 3 30:37
12 87 Reed Wuepper 14 07:39.8 11:29.4 11:42.4 Bend 3 30:52
13 125 Charlie Connell 14 07:55.6 11:20.2 11:43.7 Portland 3 30:59
14 79 Joe Spranger 14 08:09.2 11:20.1 11:30.7 sammamish 3 31:00
15 120 Bryce White 15 08:08.3 11:42.9 11:48.9 Bend 3 31:40
16 114 Skye McDonall 17 08:50.0 11:18.9 11:31.3 3 31:40
17 84 Aidan Weld Team Finger 15 09:01.9 11:46.6 11:40.7 Hood River 3 32:29
18 21 Eamon Haverty 17 08:31.8 11:58.1 12:00.2 Portland 3 32:30
19 66 Eddy Zarosinski 13 08:47.0 12:14.9 11:49.1 Aurora 3 32:51
20 78 Gregory DeBenedetti 12 08:20.1 12:36.8 11:56.2 Boise 3 32:53
21 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 08:48.9 12:19.0 12:18.5 Tigard 3 33:26
22 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 08:43.3 12:21.3 12:33.7 Portland 3 33:38
23 10 Charley Myers 16 09:13.1 12:15.8 12:11.3 West Linn 3 33:40
24 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 08:50.3 12:27.1 12:52.5 Portland 3 34:10
25 100 Gavin Newman 12 09:01.4 12:42.0 12:46.3 Portland 3 34:30
26 85 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 15 08:42.0 12:55.0 13:34.3 Portland 3 35:11
27 75 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 18 09:03.1 13:01.5 13:18.5 Vancouver 3 35:23
28 122 Miles Warren 16 11:00.3 12:14.6 12:17.5 Portland 3 35:32
29 123 Atticus Lane-Dupre 16 09:46.7 12:59.1 13:02.4 Portland 3 35:48
30 17 Liam Carmichael 11 08:42.6 13:27.3 13:55.0 Portland 3 36:05
31 54 Nathan Chung 13 09:28.7 13:07.0 13:32.9 Hillsboro 3 36:09
32 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 10 09:41.6 13:05.5 13:22.1 Portland 3 36:09
33 68 Phoenix GrassL 13 09:17.2 13:34.1 CANBY 3 36:09
34 74 Cameron Wescott 13 09:18.9 13:24.6 14:07.0 Bend 3 36:51
35 102 Jack Hampson 13 09:40.4 13:29.4 Lake Oswego 3 36:51
36 96 Kaess Rinder 13 08:58.3 12:48.0 Beaverton 3 36:51
37 82 Ze'ev Loetel 11 09:38.9 13:46.2 Seattle 3 36:51
38 86 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 13 09:19.3 14:12.4 Portland 3 36:51
39 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 09:47.3 14:11.2 Portland 3 36:51
40 93 Baker Mills Murder of Crows 10 09:51.0 14:42.3 Bend 2 24:33
41 2 Orion Souders Team S&M 12 10:30.1 14:22.6 Portland 2 24:53
42 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 10:03.8 15:04.3 Gresham 2 25:08
43 113 Elias Smith 12 10:28.9 14:45.0 boise 2 25:14
44 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 10:15.1 15:23.2 The Dalles 2 25:38
45 116 Finnley Brashnyk 11 11:08.5 14:45.7 Portland 2 25:54
46 15 Thomas Little BeerMongers 10 10:54.8 15:02.4 Portland 2 25:57
47 88 Calder Tarnow Boneyard Cycling 10 10:51.0 15:13.6 Bend 2 26:05
48 119 Ryley Hamness 10 10:40.9 15:50.9 Lake Oswego 2 26:32
49 98 Talus Marchi 11 11:03.9 16:05.9 Bend 2 27:10
50 92 JD Wisowaty 11 10:59.5 16:15.8 St Helens 2 27:15
51 128 Caleb Deschler 12 11:20.5 15:59.8 Portland 2 27:20
52 99 Sebastian Bartnikowski 10 11:19.2 16:38.8 aloha 2 27:58
53 118 Ian Baker 12 11:19.0 17:11.9 portland 2 28:31
54 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 11:36.6 17:20.0 Portland 2 28:57
55 115 Bridger Mills 9 11:38.1 17:28.2 bend 2 29:06
56 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 12:38.9 18:25.6 Portland 2 31:05
57 91 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 11 12:24.0 19:53.6 Portland 2 32:18
58 647 Cole Taylor 10 14:05.6 Portland 2 32:18
59 124 Wilson Taylor 10 13:42.5 23:05.5 Portland 2 36:48
DNF 97 Sammy Walker 14 07:04.4 falls city 1 36:48
DNF 117 Koen Smelser 11 10:58.4 16:22.1 McCall 1 27:20

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 634 Mahika Peterson 16 08:54.9 11:13.4 11:30.7 Boise 3 31:39
2 643 Nekane Powell 16 09:02.5 11:24.8 11:39.5 Boise 3 32:07
3 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 09:25.6 11:48.0 11:59.7 lake oswego 3 33:13
4 603 Sydney Little BeerMongers 12 09:54.8 12:22.3 12:24.2 Portland 3 34:41
5 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 09:41.9 12:27.1 12:37.5 tigard 3 34:46
6 635 Ava Myers 14 10:09.1 13:05.3 12:52.4 Boise 3 36:07
7 633 Tessa Beebe 11 10:04.5 13:00.3 13:06.1 boise 3 36:11
8 644 Catherine Harasimowicz 13 10:36.7 13:23.4 bothell 3 36:11
9 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 23:51.9 tigard 3 36:11
10 646 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 9 11:00.2 14:13.3 Gresham 2 25:14
11 626 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 10:48.6 14:32.0 97225 2 25:21
12 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 11:09.5 14:11.4 Portland 2 25:21
13 636 Adison Stark 12 10:56.7 14:56.8 Bend 2 25:54
14 639 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 11:11.6 14:55.2 beaverton 2 26:07
15 640 Alexandria Beard 11 10:01.5 17:55.5 Boise 2 27:57
16 641 Lily Stover 10 12:10.8 17:39.2 Portland 2 29:50
17 614 Ava Cooney Planet PDX Cycling 11 12:48.7 18:35.6 Portland 2 31:24
18 638 Julia Pitone Trusty Switchblade 9 13:19.6 19:43.4 Portland 2 33:03
19 632 Iris Souders 10 14:11.9 20:02.6 2 34:15
20 616 Ella Stromquist Team Finger 10 18:25.6 Hood River 2 34:15
21 615 Sophia Stromquist Team Finger 12 17:07.4 Hood River 2 34:15

Category 4 Masters Men 35+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time Notes
1 126 Ezekiel McFadin 46 09:50.7 11:22.8 11:19.1 11:32.2 Portland 4 44:05
2 2 Garrett Tyburski 42 09:35.7 11:28.3 11:44.2 11:31.0 portland 4 44:19
3 105 John McMillan 09:58.8 11:37.1 11:29.0 11:18.1 Vashon 4 44:23
4 33 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 09:47.4 11:31.7 11:36.9 11:31.7 Portland 4 44:28
5 98 Steven Hyde bicycleattorney.com 39 09:34.6 11:43.2 11:46.2 11:38.6 Portland 4 44:43
6 94 Chris Parco 36 09:41.7 11:44.7 11:40.9 11:36.4 Bend 4 44:44
7 92 Jesse Rens 40 09:45.5 11:38.8 11:40.8 11:44.4 Portland 4 44:50
8 103 Shaun Martin Dialed Cycling Team 46 10:28.3 11:47.4 11:41.8 11:33.8 Camas 4 45:31
9 102 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 39 10:15.8 11:43.6 11:54.3 11:38.2 Portland 4 45:32
10 111 Frederick Smelser BeerMongers 41 09:30.4 11:53.8 12:12.2 12:07.8 McCall 4 45:44
11 122 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 44 10:00.2 11:58.0 12:08.4 12:07.0 Tigard 4 46:14
12 59 Baker Lyon 37 10:54.8 12:01.0 11:42.5 11:37.4 Portland 4 46:16
13 6 Ian Stromquist Team Finger 43 10:15.7 11:57.9 12:17.3 11:53.1 Hood River 4 46:24
14 50 Casey Antonson 46 10:26.4 11:59.2 12:05.1 11:55.5 Portland 4 46:26
15 125 Matthew Borisch Capitol Velo 45 10:15.1 12:16.0 12:11.5 11:44.4 Salem 4 46:27
16 116 Jose Torres Dialed Cycling Team 51 10:29.0 12:07.3 12:02.0 12:00.1 Camas 4 46:38 use more pins
17 132 Dirk VanderHart 36 10:12.1 12:16.9 12:12.2 12:07.6 Portland 4 46:49
18 119 50 10:36.3 12:06.5 12:19.7 11:52.2 Portland 4 46:55 please identify
19 10 Kevin Dickson Hammer Velo 51 10:28.1 12:19.2 11:58.3 12:09.8 Portland 4 46:55
20 26 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 38 10:09.8 12:22.0 12:22.8 12:14.0 Roseburg 4 47:09
21 133 10:50.2 12:12.8 12:08.0 12:04.3 4 47:15 please identify
22 67 10:27.8 12:11.0 12:21.6 12:19.4 4 47:20 wrong # for category
23 28 Chester Artman 49 10:07.3 12:33.7 12:28.2 12:30.0 LAKE OSWEGO 4 47:39
24 115 Robert King BeerMongers 10:27.5 12:27.5 12:25.0 12:19.5 4 47:40
25 91 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 46 10:39.6 12:25.8 12:19.0 12:21.5 Bend 4 47:46
26 32 Matthew Jetton 51 10:13.3 12:24.7 12:45.8 12:26.6 portland 4 47:50
27 60 Burk Webb 53 10:23.2 12:35.1 12:28.2 12:25.6 Milwaukie 4 47:52
28 45 Gerardo Perez 40 10:44.2 12:33.9 12:20.0 12:14.9 Wilsonville 4 47:53
29 3 Jason Jones Planet PDX Cycling 46 10:46.0 12:28.6 12:23.9 12:18.1 Portland 4 47:57
30 106 Stuart Fisher-Spurlock 36 10:49.0 12:28.3 12:26.3 12:13.6 Portland 4 47:57
31 34 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 10:51.3 12:29.3 12:22.4 12:14.9 Portland 4 47:58
32 49 David Kaysen Dialed Cycling Team 56 10:42.3 12:20.1 12:25.5 12:34.5 Portland 4 48:02
33 52 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 10:59.9 12:34.1 12:29.0 12:06.4 Gladstone 4 48:09
34 9 Eric Hagen 40 11:00.0 12:27.6 12:28.3 12:23.1 Portland 4 48:19
35 84 Bryan Orrio Half Penny Cycling Team 49 10:55.1 12:23.1 12:29.2 12:49.4 Salem 4 48:37
36 89 Matt Taini 53 11:14.0 12:30.8 12:25.0 12:29.2 Lake Oswego 4 48:39
37 107 Tyler Greathouse 43 10:23.6 11:37.6 14:55.8 11:43.1 Olympia 4 48:40
38 97 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 45 10:45.2 12:45.6 12:40.1 12:37.0 Portland 4 48:48
39 99 James Lais 51 11:02.3 12:37.2 12:47.0 12:37.0 PORTLAND 4 49:04
40 11 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 10:56.7 12:32.3 12:49.8 12:58.0 Camas 4 49:17
41 14 Albert Passadore Hammer Velo 48 10:44.0 12:41.2 12:47.9 13:08.5 Portland 4 49:22
42 90 Brandon Cornejo ANTHM Collective 46 11:01.7 12:26.5 12:49.2 13:07.1 Portland 4 49:24
43 114 Joshua Kneedler Cyclepath PDX Racing 48 11:10.6 12:43.1 12:52.0 12:38.9 Portland 4 49:25
44 31 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 41 10:33.5 12:52.2 13:04.8 12:58.6 Forest Grove 4 49:29
45 127 Steven Westberg Deschutes Brewery 52 11:15.5 12:50.3 12:55.1 12:30.9 Bend 4 49:32
46 61 Jeff Elton 50 11:08.0 12:41.6 12:55.1 12:47.4 Brush Prairie 4 49:32
47 128 Dirk Theisen 47 11:25.7 12:45.9 12:36.3 12:48.6 Milwaukie 4 49:37
48 87 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 11:05.6 12:40.9 13:00.1 12:51.5 Portland 4 49:38
49 88 Thomas Schulz 49 11:22.1 13:10.8 12:58.2 12:32.9 Olympia 4 50:04
50 117 Justin Watkins 46 11:04.7 13:12.6 12:56.5 12:54.1 Hillsboro 4 50:08
51 36 Mark Sather Team 10 Barrel 49 11:05.0 12:56.8 13:04.4 13:07.9 Tigard 4 50:14
52 100 Ryan LaBarre 38 11:24.0 13:05.4 12:52.0 12:55.6 Portland 4 50:17
53 7 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 11:09.9 13:03.6 13:05.2 13:05.9 Camas 4 50:25
54 35 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 55 11:19.6 13:03.9 13:22.9 12:47.2 Portland 4 50:34
55 123 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 45 10:59.3 13:28.7 13:44.6 13:30.4 Portland 4 51:43
56 118 Reyaz Rohani 39 11:16.6 13:47.6 13:25.4 13:33.3 Portland 4 52:03
57 120 Sam Rathburn ANTHM Collective 47 11:42.1 13:34.7 13:47.7 13:17.7 Portland 4 52:22
58 113 Max Soontararak Team 10 Barrel 36 11:34.6 13:39.4 13:43.8 13:31.3 Portland 4 52:29
59 109 Robert Stapleton 56 11:53.4 13:49.9 13:32.4 13:14.8 West Linn 4 52:30
60 104 Travis Bullard 39 11:32.0 13:50.6 13:41.1 13:36.5 Milwaukie 4 52:40
61 131 Bjoern Brunner 51 11:30.0 13:46.0 13:50.7 13:40.7 Portland 4 52:47
62 93 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 45 10:53.8 13:56.1 14:03.6 13:57.2 Portland 4 52:51
63 124 Marc Brodehl BeerMongers 43 11:23.4 13:39.1 13:56.9 14:09.0 Portland 4 53:08
64 130 Tom Cole 55 11:57.8 13:48.8 13:50.7 Kennewick 3 39:37
65 83 Adam Bergerson Capitol Velo 45 11:56.0 13:56.8 14:42.4 Salem 3 40:35
66 129 Benjamin Sampson Nossa Familia Coffee Cycling 35 11:35.6 14:55.2 14:24.0 Portland 3 40:55
67 38 Dave Torrance 50 14:08.1 13:24.1 13:34.5 Portland 3 41:07
68 73 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling 46 11:36.5 13:31.3 16:27.4 Portland 3 41:35
69 108 Ted Taylor Deschutes Brewery 48 11:59.4 15:06.8 15:11.9 Bend 3 42:18
70 112 Anthony Edgerton 42 12:13.8 15:09.3 15:24.2 Portland 3 42:47
71 134 Oliver Smith 41 20:33.2 13:11.7 13:10.7 Portland 3 46:56
72 17 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 51 13:48.4 17:22.7 17:40.6 Beaverton 3 48:52
DNF 79 Christopher Landon 39 11:19.8 12:50.9 12:36.7 Portland 3 48:52
DNF 121 Jeff Roerig 35 09:31.2 11:31.6 West Linn 2 48:52
DNF 44 Jordan Staples Sage Titanium Factory Racing 41 11:17.4 12:36.8 Vancouver 2 48:52
DNF 53 Heath Korvola Team 10 Barrel 47 11:12.9 13:55.9 Portland 2 48:52

Category 4 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 30 Tim Sherry 32 07:41.0 10:39.4 10:53.3 11:17.5 Portland 4 40:31
2 32 Henry Kaeser 16 07:37.4 10:48.1 11:19.6 11:18.9 4 41:04
3 50 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 07:26.0 10:57.2 11:35.6 11:13.3 4 41:12
4 1 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 07:46.9 11:16.1 11:18.4 11:08.1 Portland 4 41:30
5 38 Arlen Slaymaker 19 07:49.8 11:03.2 11:21.7 11:15.1 Portland 4 41:30
6 53 James Coggins 34 08:10.0 11:20.9 11:05.2 11:14.2 Gresham 4 41:50
7 22 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair 37 07:36.3 11:14.9 11:42.7 11:19.2 Vancouver 4 41:53
8 33 William J Murray 28 08:02.7 11:10.9 11:22.2 11:31.4 Portland 4 42:07
9 55 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 07:50.6 11:14.0 11:26.8 11:35.9 portland 4 42:07
10 34 Ben Taber Team 10 Barrel 30 08:03.1 11:15.9 11:27.3 11:45.2 Bend 4 42:31
11 40 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 07:44.6 11:33.4 11:50.2 11:42.8 Portland 4 42:51
12 28 Christopher Page 37 08:09.5 11:40.8 11:33.9 11:36.7 Portland 4 43:01
13 19 Cesar Villegas 29 08:24.4 11:46.2 11:58.0 11:40.6 Portland 4 43:49
14 49 Jeremy Gomez 25 08:20.7 12:11.3 11:54.9 11:42.5 Portland 4 44:09
15 42 Thomas Alberini 30 08:48.6 12:19.1 12:14.0 12:04.1 Portland 4 45:26
16 46 Jacob Robinson 19 08:17.4 12:17.8 12:50.5 12:35.6 Buxton 4 46:01
17 48 Collin Bundy Team Fancy 31 09:21.4 12:24.9 12:13.0 12:09.4 Vancouver 4 46:09
18 51 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 21 08:49.6 12:26.0 12:36.2 12:37.9 Portland 4 46:30
19 54 Stephan Morris 35 08:47.0 12:51.6 12:39.3 12:16.0 portland 4 46:34
20 6 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 08:36.8 12:37.0 12:32.4 12:52.7 Portland 4 46:39
21 45 Joshua Jordan Boneyard Cycling 41 08:55.4 12:37.3 12:51.9 12:24.8 Bend 4 46:49
22 44 Mike Schwoebel 38 09:15.9 12:18.5 13:06.0 12:28.4 Tigard 4 47:09
23 26 Ben Baltazar 42 09:00.0 12:39.9 12:45.7 12:43.4 Portland 4 47:09
24 43 Chris Nelson 36 09:24.9 12:59.2 13:23.6 13:30.5 Portland 4 49:18
25 39 Robert Axel Anderson 40 09:29.6 14:15.4 14:17.1 14:26.1 Seattle 4 52:28
26 36 Otto Begus 17 08:40.2 12:08.5 21:43.4 lake forest park 3 42:32
27 52 Skye McDonall 11:07.7 22:22.1 13:11.7 3 46:42

Category 4 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 269 Kristi Cutter Sunnyside Sports 44 10:00.2 11:20.9 11:32.2 11:26.8 Bend 4 44:20
2 280 Kellie Standish Murder of Crows 28 10:07.1 11:24.7 11:28.4 11:20.8 Bend 4 44:21
3 296 Amelia Henderson 28 10:28.6 11:30.0 11:32.0 11:30.7 Portland 4 45:01
4 252 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 10:12.0 11:46.2 11:55.2 11:38.0 Portland 4 45:31
5 274 Sarah Fishler Rice Half Penny Cycling Team 40 10:22.6 11:54.0 11:48.1 11:42.5 Salem 4 45:47
6 268 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 50 10:32.9 11:54.1 11:44.7 11:37.5 Portland 4 45:49
7 278 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 47 10:36.7 12:07.4 12:04.7 11:59.9 Tualatin 4 46:49
8 275 Jacinta Higgins Team Nonstop 31 10:36.1 12:07.4 12:04.5 12:13.8 Portland 4 47:02
9 294 Stacy Ramakers 41 11:02.5 12:09.0 12:13.6 12:02.9 Lake Oswego 4 47:28
10 254 Alexis Gibbons Co-Motion Factory Racing Team 32 11:06.1 12:13.4 12:14.0 12:11.5 Eugene 4 47:45
11 290 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 10:50.7 12:12.2 12:27.3 12:22.5 Tigard 4 47:53
12 259 Leah Brown Team 10 Barrel 33 11:26.8 12:09.7 12:03.3 12:16.1 portland 4 47:56
13 250 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 10:25.5 12:15.0 12:25.6 12:51.9 Washougal 4 47:58
14 291 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 48 10:57.2 12:27.3 12:18.1 12:20.2 Bend 4 48:03
15 261 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54 11:06.2 12:20.2 12:37.7 12:43.9 Portland 4 48:48
16 289 Julia Austin Deschutes Brewery 46 10:19.6 14:48.1 12:04.8 11:51.5 Bend 4 49:04
17 277 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 37 11:05.7 12:38.0 12:40.0 12:44.5 Portland 4 49:08
18 286 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair 29 11:31.7 12:40.1 12:32.2 12:35.6 Portland 4 49:20
19 251 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 48 11:23.3 12:38.4 12:31.0 12:50.8 Portland 4 49:24
20 287 Christine Weber Trusty Switchblade 30 11:14.5 12:40.3 12:54.1 13:00.2 Portland 4 49:49
21 281 Erica Spiritos 31 11:09.9 12:58.5 12:54.1 13:05.5 Portland 4 50:08
22 285 Stephaine Keske 33 11:38.4 13:01.3 13:08.8 13:04.1 Portland 4 50:53
23 293 Sara Caldwell-Kan Swift Racing PDX 33 11:22.9 13:25.8 13:35.0 13:39.9 Albany 4 52:04
24 292 Juliana Smith Hammer Velo 17 11:05.0 13:56.0 14:01.1 Portland 3 39:02
25 288 Rachel Mauch Team Oregon p/b Rodda Paint 11:38.1 14:19.6 13:57.7 Beaverton 3 39:55
26 295 Shawna Pearson BeerMongers 50 11:30.5 14:25.3 14:26.5 Happy Valley 3 40:22
27 282 Amber Taylor 39 13:27.4 15:27.7 15:15.8 Portland 3 44:11
28 276 Jenny Potter 13:00.8 16:19.6 17:02.3 Portland 3 46:23
DNF 284 Felicity Case Swift Racing PDX 34 11:18.8 Beaverton 1 46:23

Category 5 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time Notes
1 104 Mauricio Posada 34 09:50.8 11:38.7 11:53.5 11:48.7 Portland 4 45:12
2 52 Jamie King Grouptrail Cycling 43 09:50.4 11:54.3 11:55.5 11:37.6 Portland 4 45:18
3 119 Michael Jordan 41 10:16.0 11:33.8 11:50.6 11:54.4 Portland 4 45:35
4 109 john tousignant 43 10:06.8 12:06.7 12:18.3 11:56.1 Portland 4 46:28
5 94 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 37 10:26.0 11:55.4 11:59.1 12:12.7 Portland 4 46:33
6 101 Michael Metz bicycleattorney.com 18 09:48.3 11:58.4 12:37.9 12:08.9 Portland 4 46:34
7 88 David Staczek 51 10:47.2 11:58.8 12:02.9 11:54.8 Portland 4 46:44
8 12 Alastair Cox 32 09:50.6 12:17.9 12:27.1 12:17.3 Beaverton 4 46:53
9 120 Patrick Mueller 35 10:13.4 12:15.1 12:13.0 12:19.4 Portland 4 47:01
10 92 Abdulrahman Alkhamees 28 10:43.7 12:28.5 12:08.0 11:52.4 Portland 4 47:13
11 2 Dominic Chung 47 10:01.2 12:30.9 12:21.5 12:21.6 Hillsboro 4 47:15
12 89 Luke Doney 36 11:04.7 12:24.6 11:56.0 11:50.0 Bend 4 47:15
13 117 Peter Rudophe 48 09:59.2 12:42.7 12:41.2 12:34.3 Portland 4 47:57
14 122 Dennis Sweeten 54 10:16.5 12:38.1 12:37.1 12:30.7 oregon city 4 48:02
15 123 Christopher M Glenn 43 11:06.7 12:21.9 12:28.9 12:09.7 Portland 4 48:07
16 102 Christopher Taylor 34 10:22.4 12:55.0 13:01.5 12:46.3 Newberg 4 49:05
17 81 Bodjie Tran Grouptrail Cycling 48 11:10.6 12:36.4 12:50.0 12:35.9 Hillsboro 4 49:13
18 84 Jeremy Phillips 36 11:00.9 12:46.9 12:46.0 12:39.9 Underwood 4 49:14
19 124 Erik Nelson 32 11:05.5 12:57.7 12:55.6 12:36.3 Portland 4 49:35
20 85 Christopher Shelton 11:05.9 12:50.1 12:26.8 13:14.5 Philadelphia 4 49:37
21 46 Todd Young 31 11:41.3 12:41.6 12:41.2 12:41.1 Portland 4 49:45
22 127 Josh Van Otterloo CX Pistols p/b Gigantic Brewing 11:00.2 12:42.1 12:57.6 13:14.4 Portland 4 49:54
23 130 Matt Erdman BeerMongers 39 10:14.8 13:17.6 13:22.1 13:03.7 Portland 4 49:58
24 93 Chris Olivares 43 10:39.2 13:16.9 13:08.3 12:54.7 Portland 4 49:59
25 77 Jeff Dill ANTHM Collective 48 10:29.3 13:32.4 13:10.2 13:12.8 Portland 4 50:25
26 113 Kyle Woodley 39 11:00.7 13:03.6 13:01.2 13:20.5 Portland 4 50:26 Number upside down
27 128 Mike Clarke Grouptrail Cycling 44 11:24.0 13:09.2 13:10.3 12:55.9 Portland 4 50:39
28 97 justin begus 11:25.8 13:14.0 13:06.5 12:53.3 lake forest park 4 50:40
29 96 Anthony T. Smith 28 10:56.8 13:30.5 13:16.0 13:15.9 Portland 4 50:59
30 103 Samuel Spitzer 20 10:56.7 13:30.2 12:57.4 13:34.9 Portland 4 50:59
31 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38 11:04.6 13:24.8 13:20.8 13:13.1 Portland 4 51:03
32 131 Vince Gonor 46 11:39.0 13:14.3 13:07.7 13:04.0 Portland 4 51:05
33 100 Chris Bancroft 34 11:29.5 13:32.7 13:10.4 13:02.8 Portland 4 51:15
34 75 Scott Coleman Planet PDX Cycling 50 10:38.4 13:36.6 13:33.0 13:27.7 Beaverton 4 51:16
35 99 James Garner Eugene Velo Racing 41 11:34.7 13:16.6 13:19.7 13:05.5 Lebanon 4 51:17
36 87 Matt Winter 11:36.5 13:11.5 13:21.0 13:08.9 PORTLAND 4 51:18
37 118 Vaughn Adams 55 12:01.7 13:18.9 13:04.8 12:56.6 Hillsboro 4 51:22
38 125 Mark Schmidt Cyclepath PDX Racing 55 11:48.0 13:19.5 13:14.2 13:18.1 Portland 4 51:40
39 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 11:15.4 13:23.4 13:38.0 13:33.0 Vancouver 4 51:50
40 126 Matt Jaszkowiak 47 11:49.3 13:16.5 13:29.3 13:25.7 Portland 4 52:01
41 105 Richard Lundstrom 52 11:13.0 13:43.4 13:45.1 13:26.2 tigard 4 52:08
42 82 Jeremy Gourd 36 11:33.4 13:55.2 13:22.9 13:19.4 Portland 4 52:11
43 129 Ryan Smith 27 10:42.3 14:18.5 14:18.0 13:32.6 Molalla 4 52:51
44 108 Brad LOETEL 50 11:11.4 14:00.3 14:12.3 13:48.8 Seattle 4 53:13
45 65 Ken Lanteigne 60 11:51.6 13:43.0 14:04.7 13:46.6 Gresham 4 53:26
46 73 Joel DeWit 63 12:26.4 14:10.4 14:04.2 Portland 3 40:41
47 98 matt herman 11:28.7 14:13.8 15:17.1 vancouver 3 41:00
48 116 Gordon Nickel 37 11:37.8 15:03.0 14:44.6 Portland 3 41:25
49 90 Matthew C Hutchison 43 12:16.6 14:39.3 15:10.8 Portland 3 42:07
50 134 Ewan Rose 43 12:19.6 15:28.4 14:54.0 PORTLAND 3 42:42
51 95 Zachary Silvey 28 12:09.8 15:42.6 14:54.5 Tigard 3 42:47
52 133 Mike Alfoni 38 12:44.9 15:18.7 14:56.4 Portland 3 43:00
53 111 Isaac Marron 17 12:03.0 15:12.5 15:50.2 Beaverton 3 43:06
54 26 Zachary Goude Planet PDX Cycling 38 12:10.4 15:49.1 15:13.5 Portland 3 43:13
55 132 Patrick Daly 35 12:41.0 15:45.8 16:10.1 Portland 3 44:37
56 114 Marty Gibbons 59 13:21.5 16:44.0 16:41.9 Portland 3 46:47
57 115 Chris Gibbons 57 13:39.8 18:20.7 18:15.4 Portland 3 50:16
DNF 110 James Marron 48 14:17.1 20:15.0 Aloha 2 50:16
DNF 112 Landon Holmes 32 10:32.4 12:55.3 Portland 2 50:16
DNF 121 Andrew Goodman 11:55.4 13:19.0 Portland 2 50:16
DNF 91 Todd Rinder 54 16:43.7 Beaverton 1 50:16

Category 5 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 753 JULIE NELSON 39 11:31.8 12:13.2 11:52.4 11:51.4 Kennewick 4 47:29
2 724 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 11:30.7 12:25.9 12:28.5 12:29.0 Milwaukie 4 48:54
3 747 Kelsey Ward 30 11:27.7 12:34.8 12:25.7 12:26.4 Bend 4 48:55
4 732 Kori Blankenship 42 11:33.4 12:50.2 12:44.1 12:45.7 Bend 4 49:53
5 756 Palmer Bassett 20 11:38.6 12:45.6 13:00.4 12:57.0 Portland 4 50:22
6 721 Jennah Byrd Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 11:55.1 12:50.0 12:39.4 13:23.7 Portland 4 50:48
7 750 Sarah Stokes 28 11:34.2 12:57.4 13:15.0 13:19.7 Portland 4 51:06
8 748 Sissel Holloway Team Finger 30 11:56.1 13:06.9 13:08.8 13:07.9 White Salmon 4 51:20
9 739 Piper Schmitt 19 11:52.4 12:54.5 13:34.3 13:32.9 Portland 4 51:54
10 710 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 12:08.2 13:34.9 13:01.2 Portland 3 38:44
11 758 Jessica Steimer Team 10 Barrel 35 12:15.2 13:13.2 13:19.2 Beaverton 3 38:48
12 755 Brooke Salisbury Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 12:00.0 13:42.0 13:28.2 Portland 3 39:10
13 707 Shannon Sardell 44 12:20.4 13:49.8 13:38.1 Eugene 3 39:48
14 711 Leigh Hedrick 49 11:46.3 14:04.4 14:01.4 Portland 3 39:52
15 719 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 33 12:33.5 14:24.9 14:08.3 Portland 3 41:07
16 746 Sage Van Wing 42 12:50.5 14:21.2 14:09.3 Portland 3 41:21
17 720 Jenny Brown 46 12:51.6 14:42.6 14:34.4 Bend 3 42:09
18 745 Asa Douglas 47 12:24.0 14:49.6 15:21.3 Snoqualmie 3 42:35
19 729 Larissa Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 13:02.0 14:42.9 14:52.2 Portland 3 42:37
20 752 Felicia Dumont 30 13:30.9 15:29.5 16:39.1 Richland 3 45:39
21 757 Jessica Brinson 36 13:32.4 15:44.4 16:31.0 Portland 3 45:48
22 751 Tracy Miller Deschutes Brewery 59 15:04.4 15:41.3 15:22.6 Bend 3 46:08
23 754 Lauren Ogden 35 13:34.6 16:39.1 17:14.2 Portland 3 47:28
24 749 Nicole Johnson Team 10 Barrel 14:21.3 16:55.6 17:01.5 Portland 3 48:18
25 742 Sara Cowling 15:37.5 21:37.1 11:11.1 3 48:26

Clydesdale

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 718 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 08:57.5 11:20.0 11:41.9 11:34.3 Tualatin 4 43:34
2 713 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 45 09:02.4 11:32.6 11:42.4 11:21.8 Hood River 4 43:39
3 742 Walter Mcknight Deschutes Brewery 09:11.8 11:32.1 11:31.3 11:37.2 4 43:52
4 752 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 09:23.2 11:20.1 11:44.0 11:39.6 4 44:07
5 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 09:00.8 11:52.2 11:58.1 11:58.9 Portland 4 44:50
6 703 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 09:26.3 11:50.1 12:00.7 12:10.5 lake oswego 4 45:28
7 712 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 10:17.2 11:50.7 12:09.2 12:04.1 Bingen 4 46:21
8 747 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 48 10:08.1 12:16.1 12:09.6 12:06.8 salem 4 46:41
9 702 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 09:30.9 12:35.2 12:23.0 12:27.6 Portland 4 46:57
10 750 Christopher McCarthy Gladyators 31 10:06.6 12:19.6 12:25.1 12:11.5 Salem 4 47:03
11 737 Jason Evans 43 09:56.7 12:27.2 12:39.2 12:52.9 West Linn 4 47:56
12 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 09:47.4 12:57.0 12:52.5 12:29.6 tigard 4 48:07
13 745 Tyson Hart 46 09:50.0 12:39.9 12:54.9 12:52.3 Portland 4 48:17
14 710 Mark Sather Team 10 Barrel 49 09:40.6 12:53.4 12:58.8 12:51.3 Tigard 4 48:24
15 734 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 54 09:50.6 12:48.6 13:05.0 13:29.2 Vancouver 4 49:13
16 746 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 10:12.2 13:02.5 13:07.8 13:22.2 Portland 4 49:45
17 749 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 33 10:00.8 13:23.8 13:00.5 13:33.3 Vancouver 4 49:58
18 735 Scott Barker 51 10:05.9 13:14.2 13:15.4 13:44.6 Portland 4 50:20
19 704 Nathan Koch Team Finger 45 10:35.6 13:46.7 14:04.2 14:02.1 bingen 4 52:29
20 739 Jacob Roth 42 10:58.5 13:40.7 14:13.3 14:10.3 Walla Walla 4 53:03
21 728 Jimmy Pacheco Team Finger 10:58.0 13:51.5 14:23.8 14:02.0 Hood River 4 53:15
22 738 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 52 10:41.6 14:18.3 14:39.1 13:51.3 Portland 4 53:30
23 741 Ed Waters Planet PDX Cycling 61 11:11.2 14:00.3 14:09.5 14:11.2 Eagle Creek 4 53:32
24 736 Doug Bowman 52 10:53.6 14:06.1 14:11.2 14:56.1 Corvallis 4 54:07
25 751 Reid Blomquist Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 13:21.9 14:43.1 14:43.4 Milwalkie 3 42:48
26 708 Jon Ragsdale 50 12:19.7 16:02.6 17:31.7 Clackamas 3 45:54
27 743 Jackson Stramler 26 12:28.3 19:09.8 18:04.2 Creswell 3 49:42
DNF 748 Todd Engblom-Stryker 45 09:24.2 12:05.7 12:08.4 Vancouver 3 49:42

Junior Men 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 131 Max Smith 13 07:23.6 10:51.3 10:42.5 portland 3 28:57
2 83 Noah Shelton 14 07:46.7 10:43.6 10:36.5 mill valley 3 29:07
3 25 Zachary Smith 14 07:27.9 11:00.0 11:02.1 Portland 3 29:30
4 126 Kai Shays 14 07:27.3 10:59.4 11:08.6 Mosier 3 29:35
5 87 Reed Wuepper 14 07:39.8 11:29.4 11:42.4 Bend 3 30:52
6 125 Charlie Connell 14 07:55.6 11:20.2 11:43.7 Portland 3 30:59
7 79 Joe Spranger 14 08:09.2 11:20.1 11:30.7 sammamish 3 31:00
8 66 Eddy Zarosinski 13 08:47.0 12:14.9 11:49.1 Aurora 3 32:51
9 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 08:48.9 12:19.0 12:18.5 Tigard 3 33:26
10 54 Nathan Chung 13 09:28.7 13:07.0 13:32.9 Hillsboro 3 36:09
11 68 Phoenix GrassL 13 09:17.2 13:34.1 CANBY 3 36:09
12 74 Cameron Wescott 13 09:18.9 13:24.6 14:07.0 Bend 3 36:51
13 102 Jack Hampson 13 09:40.4 13:29.4 Lake Oswego 3 36:51
14 96 Kaess Rinder 13 08:58.3 12:48.0 Beaverton 3 36:51
15 86 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 13 09:19.3 14:12.4 Portland 3 36:51
DNF 97 Sammy Walker 14 07:04.4 falls city 1 36:51

Junior Men 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 112 Tomas Deanda 15 07:27.2 11:09.3 11:40.1 boise 3 30:17
2 130 Calum Pierce 15 07:57.8 11:17.9 11:17.0 portland 3 30:33
3 120 Bryce White 15 08:08.3 11:42.9 11:48.9 Bend 3 31:40
4 84 Aidan Weld Team Finger 15 09:01.9 11:46.6 11:40.7 Hood River 3 32:29
5 10 Charley Myers 16 09:13.1 12:15.8 12:11.3 West Linn 3 33:40
6 85 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 15 08:42.0 12:55.0 13:34.3 Portland 3 35:11
7 122 Miles Warren 16 11:00.3 12:14.6 12:17.5 Portland 3 35:32
8 123 Atticus Lane-Dupre 16 09:46.7 12:59.1 13:02.4 Portland 3 35:48

Junior Men 17-18

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 80 Henry Winnenberg 17 07:47.9 10:38.5 10:38.5 Bend 3 29:05
2 527 Sam Day 17 08:03.4 10:52.7 10:19.5 Bend 3 29:16
3 127 Otto Begus 17 07:46.3 11:25.9 11:24.2 lake forest park 3 30:36
4 9 Ronan Myers 17 08:09.0 11:09.0 11:18.8 West Linn 3 30:37
5 114 Skye McDonall 17 08:50.0 11:18.9 11:31.3 3 31:40
6 21 Eamon Haverty 17 08:31.8 11:58.1 12:00.2 Portland 3 32:30
7 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 08:50.3 12:27.1 12:52.5 Portland 3 34:10
8 75 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 18 09:03.1 13:01.5 13:18.5 Vancouver 3 35:23

Junior Men 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 121 tomas McIntosh 11 07:42.3 11:06.8 11:14.7 Bainbridge Island 3 30:04
2 78 Gregory DeBenedetti 12 08:20.1 12:36.8 11:56.2 Boise 3 32:53
3 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 08:43.3 12:21.3 12:33.7 Portland 3 33:38
4 100 Gavin Newman 12 09:01.4 12:42.0 12:46.3 Portland 3 34:30
5 17 Liam Carmichael 11 08:42.6 13:27.3 13:55.0 Portland 3 36:05
6 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 10 09:41.6 13:05.5 13:22.1 Portland 3 36:09
7 82 Ze'ev Loetel 11 09:38.9 13:46.2 Seattle 3 36:09
8 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 09:47.3 14:11.2 Portland 3 36:09
9 93 Baker Mills Murder of Crows 10 09:51.0 14:42.3 Bend 2 24:33
10 2 Orion Souders Team S&M 12 10:30.1 14:22.6 Portland 2 24:53
11 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 10:03.8 15:04.3 Gresham 2 25:08
12 113 Elias Smith 12 10:28.9 14:45.0 boise 2 25:14
13 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 10:15.1 15:23.2 The Dalles 2 25:38
14 116 Finnley Brashnyk 11 11:08.5 14:45.7 Portland 2 25:54
15 15 Thomas Little BeerMongers 10 10:54.8 15:02.4 Portland 2 25:57
16 88 Calder Tarnow Boneyard Cycling 10 10:51.0 15:13.6 Bend 2 26:05
17 119 Ryley Hamness 10 10:40.9 15:50.9 Lake Oswego 2 26:32
18 98 Talus Marchi 11 11:03.9 16:05.9 Bend 2 27:10
19 92 JD Wisowaty 11 10:59.5 16:15.8 St Helens 2 27:15
20 128 Caleb Deschler 12 11:20.5 15:59.8 Portland 2 27:20
21 99 Sebastian Bartnikowski 10 11:19.2 16:38.8 aloha 2 27:58
22 118 Ian Baker 12 11:19.0 17:11.9 portland 2 28:31
23 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 11:36.6 17:20.0 Portland 2 28:57
24 115 Bridger Mills 9 11:38.1 17:28.2 bend 2 29:06
25 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 12:38.9 18:25.6 Portland 2 31:05
26 91 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 11 12:24.0 19:53.6 Portland 2 32:18
27 647 Cole Taylor 10 14:05.6 Portland 2 32:18
28 124 Wilson Taylor 10 13:42.5 23:05.5 Portland 2 36:48
29 117 Koen Smelser 11 10:58.4 16:22.1 McCall 1 27:20

Junior Women 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 09:25.6 11:48.0 11:59.7 lake oswego 3 33:13
2 635 Ava Myers 14 10:09.1 13:05.3 12:52.4 Boise 3 36:07
3 644 Catherine Harasimowicz 13 10:36.7 13:23.4 bothell 3 36:07
4 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 23:51.9 tigard 3 36:07
5 639 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 11:11.6 14:55.2 beaverton 2 26:07

Junior Women 15-16

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 634 Mahika Peterson 08:54.9 11:13.4 11:30.7 Boise 3 31:39
2 643 Nekane Powell 09:02.5 11:24.8 11:39.5 Boise 3 32:07
3 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 09:41.9 12:27.1 12:37.5 tigard 3 34:46

Junior Women 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 12 09:54.8 12:22.3 12:24.2 Portland 3 34:41
2 633 Tessa Beebe 11 10:04.5 13:00.3 13:06.1 boise 3 36:11
3 646 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 9 11:00.2 14:13.3 Gresham 2 25:14
4 626 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 10:48.6 14:32.0 97225 2 25:21
5 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 11:09.5 14:11.4 Portland 2 25:21
6 636 Adison Stark 12 10:56.7 14:56.8 Bend 2 25:54
7 640 Alexandria Beard 11 10:01.5 17:55.5 Boise 2 27:57
8 641 Lily Stover 10 12:10.8 17:39.2 Portland 2 29:50
9 614 Ava Cooney Planet PDX Cycling 11 12:48.7 18:35.6 Portland 2 31:24
10 638 Julia Pitone Trusty Switchblade 9 13:19.6 19:43.4 Portland 2 33:03
11 632 Iris Souders 10 14:11.9 20:02.6 2 34:15
12 616 Ella Stromquist Team Finger 10 18:25.6 Hood River 2 34:15
13 615 Sophia Stromquist Team Finger 12 17:07.4 Hood River 2 34:15

Masters 50+

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 843 Bart Bowen 53 bend 4 37:01
2 801 David Sjogren Sunnyside Sports 53 Bend 4 37:13
3 831 Matt Shelton 55 mikll valle 4 37:21
4 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 Portland 4 37:47
5 762 Mike Henry 55 Damascus 4 37:56
6 794 Michael Benno TCNF.LEGAL Racing Team 52 Portland 4 37:58
7 750 Paolo Dabbeni 52 Portland 4 38:22
8 756 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 50 Bend 4 38:22
9 834 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 51 Ashland 4 38:24
10 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 Gresham 4 38:25
11 840 Mark DeResta Team Finger 50 hood river 4 38:29
12 830 Michael R Wilson Team S&M 59 Corvallis 4 38:29
13 832 Rodney Trepess Deschutes Brewery 55 Bend 4 38:33
14 780 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 50 Bend 4 38:46
15 812 Matt Engel 53 Bend 4 38:59
16 732 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54 Portland 4 39:01
17 791 Matt Radich Team Dr Will Bar 51 Lake Oswego 4 39:01
18 778 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 51 CAMAS 4 39:09
19 827 Michael Moody Flywheel Bicycle Solutions 50 Jacksonville 4 39:21
20 808 Martin Baker bicycleattorney.com 53 Portland 4 39:22
21 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 Portland 4 39:32
22 799 4 39:33
23 814 James Tervo Team S&M 50 Portland 4 39:33
24 792 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 55 Hillsboro 4 39:39
25 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 Vancouver 4 39:49
26 819 4 39:53
27 715 John Hatfield Dialed Cycling Team 52 Portland 4 40:06
28 835 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 Medford 4 40:09
29 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 Renton 4 40:25
30 804 Michael Martin Sunnyside Sports 50 Bend 4 40:25
31 828 Scott Rider 52 Portland 4 40:26
32 796 Peter Benarcik 50 seattle 4 40:27
33 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52 Portland 4 40:29
34 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 4 40:29
35 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 Portland 4 40:38
36 798 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 54 Medford 4 40:40
37 783 Roger Meier Cyclepath PDX Racing 52 Beaverton 4 40:43
38 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 Portland 4 40:47
39 721 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 Portland 4 40:48
40 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 51 Corvallis 4 40:50
41 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 Portland 4 40:51
42 841 Dan Shepherd Team Cycle Sport 52 Ashland 4 40:54
43 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 Vancouver 4 41:03
44 754 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 53 Salem 4 41:07
45 764 Christopher Van Tilburg Team Finger 53 Hood River 4 41:18
46 782 Brian List Bike Central/Barbur Vet 53 Portland 4 41:22
47 788 Dave Metz bicycleattorney.com 55 Cottage Grove 4 41:28
48 773 Steven Thorne 59 Portland 4 41:41
49 825 chris kwood 56 maple valley 4 41:57
50 716 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 53 Portland 4 42:10
51 815 David Karman 54 Seattle 4 42:11
52 838 John Napier 58 Vancouver 4 42:20
53 757 William Goritski Rebound/Tireless Velo 58 Camas 4 42:21
54 733 Mike Mercer Grouptrail Cycling 59 Portland 4 42:26
55 826 Andrew Novikoff 56 Tacoma 4 42:27
56 736 Mike Schrankel Team Finger 53 Hood River 4 42:30
57 789 Eric Stolberg ANTHM Collective 53 Portland 4 42:32
58 824 John Ohotto Swift Racing PDX 51 Portland 4 42:39
59 802 Eric Pool bicycleattorney.com 54 West Linn 4 42:41
60 774 Donald Newlands bicycleattorney.com 56 Portland 4 42:44
61 836 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 58 Mulino 4 42:45
62 845p Eric Goodriend 4 42:45
63 833 Mark Adamski 51 Portland 4 42:53
64 766 Ian Kennedy bicycleattorney.com 56 Portland 4 42:54
65 758 Trig Rogers bicycleattorney.com 54 Portland 4 43:20
66 805 Willy Beebe boise 4 43:28
67 800 4 43:36
68 806 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 52 Camas 4 43:42
69 708 David Dorocke Deschutes Brewery 58 Hood River 4 43:50
70 748 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Vancouver 4 44:04
71 837 Tom Bird 52 Tigard 4 44:12
72 829 Pete Conklin 57 Portland 4 44:16
73 803 David Anderson Boneyard Cycling 54 Bend 4 44:17
74 718 Tom Palke ANTHM Collective 54 Portland 4 44:28
75 839 Robert Crow 50 Portland 4 44:55
76 817 Benoit Dubuisson 56 PORTLAND 4 45:12
77 777 Thomas Morgan Team Finger 52 The Dalles 4 46:03
78 821 Jerry Markee 60 Washington 4 46:11
79 811 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 54 Washougal 4 46:29
80 823 Steven Westberg Deschutes Brewery 52 Bend 4 46:49
81 813 Tony Ruiz 50 Portland 4 47:09
82 790 David Bussey Dialed Cycling Team 56 Aurora 4 47:31
83 809 Russ Morgenson 50 Seattle 4 47:34
84 797 David Lenhart Boneyard Cycling 59 Bend 4 47:42
85 845 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 58 Portland 4 49:23
86 842 Scott Hamness Metropolis Cycle Repair 50 Lake Oswego 4 49:36
87 810 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 3 36:54
88 768 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58 Portland 3 37:02

Masters 50+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 843 Bart Bowen Deschutes Brewery 53 07:00.0 10:05.4 09:57.3 09:58.3 bend 4 37:01
2 801 David Sjogren Sunnyside Sports 53 07:03.7 10:07.4 09:59.8 10:02.2 Bend 4 37:13
3 831 Matt Shelton 55 07:10.2 10:05.0 10:01.4 10:04.4 mikll valle 4 37:21
4 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 07:01.7 10:14.6 10:19.6 10:11.3 Portland 4 37:47
5 762 Mike Henry 55 06:59.4 10:24.3 10:10.1 10:22.5 Damascus 4 37:56
6 794 Michael Benno TCNF.LEGAL Racing Team 52 07:06.3 10:03.1 10:18.2 10:30.8 Portland 4 37:58
7 750 Paolo Dabbeni 52 07:04.6 10:20.4 10:24.8 10:31.8 Portland 4 38:22
8 756 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 50 07:41.9 10:11.7 10:22.6 10:05.5 Bend 4 38:22
9 834 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 51 07:46.5 10:04.8 10:06.7 10:26.0 Ashland 4 38:24
10 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 07:24.4 10:19.0 10:19.0 10:23.1 Gresham 4 38:25
11 840 Mark DeResta Team Finger 50 07:30.5 10:26.5 10:18.3 10:13.6 hood river 4 38:29
12 830 Michael R Wilson Team S&M 59 07:31.8 10:27.6 10:19.2 10:10.7 Corvallis 4 38:29
13 832 Rodney Trepess Deschutes Brewery 55 07:28.2 10:26.5 10:23.6 10:14.7 Bend 4 38:33
14 780 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 50 07:15.5 10:27.1 10:31.3 10:32.5 Bend 4 38:46
15 812 Matt Engel 53 07:26.5 10:26.5 10:29.8 10:35.9 Bend 4 38:59
16 732 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54 07:23.9 10:34.3 10:31.0 10:32.1 Portland 4 39:01
17 791 Matt Radich Team Dr Will Bar 51 07:22.5 10:22.9 10:53.1 10:23.0 Lake Oswego 4 39:01
18 778 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 51 07:09.8 10:42.8 10:38.0 10:38.0 CAMAS 4 39:09
19 827 Michael Moody Flywheel Bicycle Solutions 50 07:53.0 10:32.3 10:31.9 10:23.5 Jacksonville 4 39:21
20 808 Martin Baker bicycleattorney.com 53 07:34.2 10:33.8 10:43.2 10:30.7 Portland 4 39:22
21 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 07:24.5 10:24.4 11:07.7 10:35.7 Portland 4 39:32
22 799 Eric Schehen 07:54.9 10:37.3 10:28.2 10:32.9 4 39:33
23 814 James Tervo Team S&M 50 07:52.3 10:36.0 10:34.0 10:31.1 Portland 4 39:33
24 792 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 55 07:21.6 10:40.4 10:49.9 10:47.1 Hillsboro 4 39:39
25 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 07:39.2 10:32.8 10:48.2 10:48.9 Vancouver 4 39:49
26 819 08:17.1 10:37.6 10:30.9 10:27.3 4 39:53
27 715 John Hatfield Dialed Cycling Team 52 07:56.6 10:42.3 10:44.5 10:42.1 Portland 4 40:06
28 835 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 07:27.8 10:34.9 11:04.6 11:02.0 Medford 4 40:09
29 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 07:21.4 11:02.3 11:01.8 10:59.4 Renton 4 40:25
30 804 Michael Martin Sunnyside Sports 50 08:08.1 10:47.3 10:41.8 10:47.8 Bend 4 40:25
31 828 Scott Rider 52 07:35.3 10:52.4 10:59.4 10:59.2 Portland 4 40:26
32 796 Peter Benarcik 50 08:08.8 10:47.1 10:50.7 10:40.7 seattle 4 40:27
33 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52 08:22.8 10:42.7 10:42.7 10:40.4 Portland 4 40:29
34 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 08:02.1 10:46.4 10:43.5 10:56.6 Portland 4 40:29
35 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 07:44.6 11:06.8 10:54.5 10:52.2 Portland 4 40:38
36 798 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 54 07:45.2 11:08.4 11:03.2 10:42.8 Medford 4 40:40
37 783 Roger Meier Cyclepath PDX Racing 52 08:10.9 10:57.0 10:51.5 10:43.6 Beaverton 4 40:43
38 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 07:55.9 10:55.2 11:00.8 10:54.7 Portland 4 40:47
39 721 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 07:50.8 10:57.4 11:05.7 10:54.6 Portland 4 40:48
40 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 51 07:41.0 10:59.4 11:04.7 11:04.8 Corvallis 4 40:50
41 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 07:53.8 10:59.5 11:03.0 10:54.7 Portland 4 40:51
42 841 Dan Shepherd Team Cycle Sport 52 08:03.6 11:01.7 10:58.0 10:50.6 Ashland 4 40:54
43 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 07:47.9 11:38.8 10:50.7 10:45.4 Vancouver 4 41:03
44 754 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 53 08:21.1 11:16.6 10:50.4 10:38.8 Salem 4 41:07
45 764 Christopher Van Tilburg Team Finger 53 08:12.0 11:00.3 10:50.4 11:14.8 Hood River 4 41:18
46 782 Brian List Bike Central/Barbur Vet 53 08:11.1 11:04.2 11:14.7 10:52.5 Portland 4 41:22
47 788 Dave Metz bicycleattorney.com 55 07:43.5 11:21.8 11:17.2 11:05.8 Cottage Grove 4 41:28
48 773 Steven Thorne 59 08:27.7 11:14.1 11:00.7 10:58.1 Portland 4 41:41
49 825 chris kwood 56 08:14.7 11:01.6 11:10.7 11:29.5 maple valley 4 41:57
50 716 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 53 08:18.5 11:16.3 11:17.9 11:17.6 Portland 4 42:10
51 815 David Karman 54 07:48.7 10:58.0 11:16.5 12:07.9 Seattle 4 42:11
52 838 John Napier 58 08:09.5 11:32.3 11:24.8 11:13.7 Vancouver 4 42:20
53 757 William Goritski Rebound/Tireless Velo 58 08:30.4 11:17.5 11:16.7 11:15.9 Camas 4 42:21
54 733 Mike Mercer Grouptrail Cycling 59 08:37.9 11:19.3 11:15.7 11:13.0 Portland 4 42:26
55 826 Andrew Novikoff 56 08:22.1 11:24.5 11:24.5 11:15.9 Tacoma 4 42:27
56 736 Mike Schrankel Team Finger 53 08:14.5 11:18.3 11:34.2 11:22.9 Hood River 4 42:30
57 789 Eric Stolberg ANTHM Collective 53 08:32.4 11:20.5 11:24.1 11:15.2 Portland 4 42:32
58 824 John Ohotto Swift Racing PDX 51 08:25.0 11:19.8 11:33.9 11:20.2 Portland 4 42:39
59 802 Eric Pool bicycleattorney.com 54 08:03.2 11:48.8 11:24.0 11:24.7 West Linn 4 42:41
60 774 Donald Newlands bicycleattorney.com 56 08:39.5 11:23.1 11:23.5 11:18.3 Portland 4 42:44
61 836 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 58 08:10.0 11:31.0 11:38.6 11:25.4 Mulino 4 42:45
62 845p Eric Goodriend 4 42:45
63 833 Mark Adamski 51 08:20.3 11:35.6 11:28.7 11:28.9 Portland 4 42:53
64 766 Ian Kennedy bicycleattorney.com 56 08:43.6 11:23.6 11:19.7 11:27.5 Portland 4 42:54
65 758 Trig Rogers bicycleattorney.com 54 08:34.0 11:37.3 11:40.6 11:28.2 Portland 4 43:20
66 805 Willy Beebe 08:25.4 11:28.6 11:45.3 11:48.2 boise 4 43:28
67 800 Rob Kerr Boneyard Cycling 08:30.7 11:35.0 11:41.6 11:48.6 Bend 4 43:36
68 806 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 52 08:55.3 11:29.5 11:25.7 11:51.1 Camas 4 43:42
69 708 David Dorocke Deschutes Brewery 58 08:23.6 11:54.1 11:47.1 11:45.6 Hood River 4 43:50
70 748 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 09:00.6 11:39.5 11:35.4 11:48.3 Vancouver 4 44:04
71 837 Tom Bird 52 08:42.0 11:50.3 11:45.7 11:53.7 Tigard 4 44:12
72 829 Pete Conklin 57 08:51.4 11:52.4 11:46.9 11:45.6 Portland 4 44:16
73 803 David Anderson Boneyard Cycling 54 09:03.7 11:43.1 11:48.1 11:41.9 Bend 4 44:17
74 718 Tom Palke ANTHM Collective 54 07:45.8 14:55.5 10:43.3 11:03.0 Portland 4 44:28
75 839 Robert Crow 50 08:01.9 12:16.2 12:22.8 12:14.0 Portland 4 44:55
76 817 Benoit Dubuisson 56 09:03.4 12:02.3 12:11.9 11:53.9 PORTLAND 4 45:12
77 777 Thomas Morgan Team Finger 52 09:13.3 12:21.9 12:17.0 12:10.6 The Dalles 4 46:03
78 821 Jerry Markee 60 09:14.9 12:00.8 12:14.4 12:41.3 Washington 4 46:11
79 811 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 54 09:05.2 12:24.4 12:33.1 12:26.4 Washougal 4 46:29
80 823 Steven Westberg Deschutes Brewery 52 09:09.6 12:59.3 12:29.8 12:10.7 Bend 4 46:49
81 813 Tony Ruiz 50 08:52.7 13:23.1 12:33.9 12:19.5 Portland 4 47:09
82 790 David Bussey Dialed Cycling Team 56 09:08.9 12:41.3 12:52.1 12:48.8 Aurora 4 47:31
83 809 Russ Morgenson 50 08:25.6 16:17.2 11:24.2 11:26.7 Seattle 4 47:34
84 797 David Lenhart Boneyard Cycling 59 09:27.0 12:53.5 12:41.3 12:40.6 Bend 4 47:42
85 845 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 58 08:57.3 13:05.5 13:32.3 13:47.9 Portland 4 49:23
86 842 Scott Hamness Metropolis Cycle Repair 50 09:04.1 13:31.6 13:33.0 13:27.6 Lake Oswego 4 49:36
87 810 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 56 09:06.7 13:08.9 14:38.5 Portland 3 36:54
88 768 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58 09:33.8 14:33.7 12:54.2 Portland 3 37:02

Masters 50+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 604 Rhonda Morin Sorella Forte 54 09:17.9 11:02.7 10:58.5 11:08.3 Gresham 4 42:27
2 625 Kim Robinson Team Finger 53 09:21.1 11:06.5 11:03.4 11:09.3 Hood River 4 42:40
3 603 Lora Melkonian Team Finger 61 09:30.5 11:06.8 11:07.5 11:07.2 Trout Lake 4 42:52
4 635 Brenna Elena Wolford 50 09:28.3 11:22.8 11:25.7 11:25.4 Bend 4 43:42
5 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 09:26.4 11:24.3 11:34.2 Bend 4 43:42
6 639 Tina Bender bicycleattorney.com 51 09:17.9 11:36.5 11:38.1 11:34.2 West Linn 4 44:07
7 640 Diana St Amour 51 09:07.4 11:41.8 11:36.6 11:43.3 Portland 4 44:09
8 629 Kara Weld Team Finger 51 09:47.5 11:40.8 11:46.5 11:34.0 Hood River 4 44:49
9 630 Eileen Kelly-Foulston Rebound/Tireless Velo 55 09:42.3 11:41.6 11:38.9 11:47.3 Portland 4 44:50
10 637 Patty Sturdevant bicycleattorney.com 53 09:45.8 11:56.1 12:06.6 11:52.2 tigard 4 45:41
11 611 Michelle Mercer Deschutes Brewery 53 09:56.0 12:02.5 12:07.8 12:00.6 Bend 4 46:07
12 609 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 55 09:51.5 12:06.7 12:26.4 12:34.1 Portland 4 46:59
13 638 Katherine Christensen bicycleattorney.com 59 10:14.0 12:28.1 12:29.7 12:32.9 Portland 4 47:45
14 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56 10:22.1 12:21.1 12:33.3 12:31.4 Renton 4 47:48
15 624 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 53 10:24.3 12:36.7 12:35.7 12:20.9 Bend 4 47:58
16 626 Laura Vallion Team Finger 55 10:32.4 12:35.7 12:36.7 12:38.0 Hood River 4 48:23
17 628 Shelton Renee 10:35.7 12:35.8 12:39.0 12:39.8 Mill Valley 4 48:30
18 634 Rose-Ann Hamness 51 12:06.7 15:45.0 15:27.3 Lake Oswego 3 43:19
DNF 610 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 58 09:41.6 11:38.9 Camas 2 43:19

Masters 60+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time Notes
1 843 Michael Nyberg Sunnyside Sports 60 07:46.3 11:03.0 11:08.2 11:21.2 Bend 4 41:19
2 808 Dave Burnard 64 07:50.0 11:15.8 11:26.5 11:30.6 Forest Grove 4 42:03
3 801 Mark Schwyhart Team S&M 67 08:06.6 11:29.0 11:24.8 11:16.9 Portland 4 42:17
4 819 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 60 08:10.6 11:28.1 11:23.8 11:19.6 Trout Lake 4 42:22
5 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 62 07:52.2 11:32.0 11:41.5 11:30.9 Portland 4 42:37
6 812 David Luoma Cyclepath PDX Racing 63 07:49.0 11:33.5 11:37.7 11:39.4 Portland 4 42:40
7 802 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 62 08:16.7 11:33.5 11:33.8 11:47.6 Sherwood 4 43:12
8 845 Erik Goodfriend Marys Bicycle Club 08:41.4 11:29.5 11:35.7 11:37.1 portland 4 43:24
9 848 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 08:16.4 11:36.4 11:53.0 12:06.5 4 43:52
10 842 Terry Mallon Team Finger 65 09:01.1 11:59.2 11:41.8 11:29.4 Mt hood pksl 4 44:12
11 837 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 64 08:16.2 11:52.7 12:06.8 12:00.7 Vancouver 4 44:16
12 828 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 66 08:47.4 11:53.5 12:04.3 12:06.8 Bend 4 44:52
13 829 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 60 08:24.0 12:10.5 12:24.7 12:22.8 Tualatin 4 45:22
14 844 Mark Miller Marys Bicycle Club 60 08:30.8 12:26.5 12:19.3 12:13.1 portland 4 45:30
15 841 Rick Gregory 08:44.1 12:17.8 12:17.7 12:19.7 4 45:39
16 822 Alan Thomason Deschutes Brewery 60 08:36.5 12:10.3 12:31.3 12:43.7 Redmond 4 46:02
17 816 Paul Mautner The Club Roule 62 08:37.2 12:20.1 12:27.6 12:47.0 Portland 4 46:12
18 840 Jerry Markee 60 09:14.1 12:25.2 12:17.0 12:26.7 Washington 4 46:23
19 835 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 60 08:57.8 12:43.7 12:37.5 12:34.1 Beaverton 4 46:53
20 826 Steve Rearden 69 09:15.5 12:36.3 12:27.7 12:39.4 Portland 4 46:59
21 809 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 64 08:45.2 12:50.6 12:50.5 12:44.2 Tigard 4 47:11
22 830 Dan Davis 61 08:51.6 13:01.4 13:07.2 12:55.6 Bend 4 47:56
23 847 Eric Brainich 60 09:35.2 13:25.6 13:09.8 12:54.9 Portland 4 49:06
24 833 Dale Navish Deschutes Brewery 61 09:25.3 13:02.3 13:16.5 13:37.9 Bend 4 49:22
25 823 John Nicholas Stumptown Cycling Club 65 09:51.5 13:24.3 13:16.4 13:11.3 Portland 4 49:44 numbers don’t match
26 834 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 63 09:50.5 13:21.8 13:18.6 13:40.4 Aurora 4 50:11
27 815 David K Smith 61 09:30.1 14:08.2 13:33.9 13:43.4 Portland 4 50:56
28 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 61 09:20.0 13:37.7 14:09.8 14:00.6 Tigard 4 51:08
29 811 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 62 08:14.2 12:47.3 18:11.5 12:04.4 eugene 4 51:17
30 838 Vern Krist 10:19.6 14:24.4 14:24.1 14:08.3 4 53:16
31 846 Tim Hanrahan 67 10:26.6 14:10.8 14:19.9 14:26.5 Portland 4 53:24
32 836 Amory Cheney Deschutes Brewery 69 09:38.9 15:09.9 15:18.6 Bend 3 40:07
33 817 Gil Ormerod Team S&M 67 11:12.0 15:06.3 14:50.2 Portland 3 41:08
34 839 Richard Potestio 63 11:02.5 15:49.8 15:34.9 Portland 3 42:27
DNF 820 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 63 09:14.0 Portland 1 42:27

Masters 60+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time Notes
1 617 Susan Foster Deschutes Brewery 62 09:46.3 11:40.0 11:43.4 11:56.1 Bend 4 45:06 Masters Women 60+
2 619 Pam Reid Team Rose City 63 10:19.6 24:19.5 12:14.5 Portland 4 46:54 Masters Women 60+
3 613 Laura Gabanski Murder of Crows 64 10:21.5 13:02.0 13:02.8 12:50.5 Bend 4 49:17 Masters Women 60+
4 627 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 61 10:44.0 13:29.7 13:45.6 14:14.2 Bend 4 52:14 Masters Women 60+
5 636 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 64 11:27.4 14:44.3 15:26.6 Portland 3 41:38 Masters Women 60+
6 620 Nan Beckwith 69 11:54.3 15:02.3 15:13.6 Lake Oswego 3 42:10 Masters Women 60+
7 631 Linda Hood 64 12:29.9 15:29.1 15:30.1 University Place 3 43:29 Masters Women 50+
8 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 67 12:48.8 16:16.3 16:27.9 Portland 3 45:33 Masters Women 60+
9 633 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 69 14:45.5 26:18.5 Corvallis 2 41:04 Masters Women 60+

Masters 70+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time Notes
1 651 Ron Strasser Team S&M 71 11:27.0 12:39.7 12:25.6 12:26.2 Portland 4 48:59
2 655 Tom Heywood 73 11:57.4 13:23.2 13:30.1 13:21.8 Wenatchee 4 52:13
3 656 Tad Hodgert Deschutes Brewery 74 12:16.8 13:60.0 13:33.8 bend 3 39:51
4 650 Gary LeGendre 72 12:29.8 14:06.9 13:20.8 Portland 3 39:58 get new number
5 818 Edward Lanton 70 13:02.1 15:26.9 15:51.3 Portland 3 44:20
6 6500 Loren Russell 78 13:41.7 16:37.2 16:29.7 Corvallis 3 46:49
7 810 Einar Traa 77 14:01.7 16:33.9 17:20.2 Portland 3 47:56

Masters Women 50+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 604 Rhonda Morin Sorella Forte 54 09:17.9 11:02.7 10:58.5 11:08.3 Gresham 4 42:27
2 625 Kim Robinson 53 09:21.1 11:06.5 11:03.4 11:09.3 Hood River 4 42:40
3 603 Lora Melkonian Team Finger 61 09:30.5 11:06.8 11:07.5 11:07.2 Trout Lake 4 42:52
4 635 Brenna Elena Wolford 50 09:28.3 11:22.8 11:25.7 11:25.4 Bend 4 43:42
5 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 09:26.4 11:24.3 11:34.2 Bend 4 43:42
6 639 Tina Bender bicycleattorney.com 51 09:17.9 11:36.5 11:38.1 11:34.2 West Linn 4 44:07
7 640 Diana St Amour 51 09:07.4 11:41.8 11:36.6 11:43.3 Portland 4 44:09
8 629 Kara Weld Team Finger 51 09:47.5 11:40.8 11:46.5 11:34.0 Hood River 4 44:49
9 630 Eileen Kelly-Foulston Rebound/Tireless Velo 55 09:42.3 11:41.6 11:38.9 11:47.3 Portland 4 44:50
10 637 Patty Sturdevant bicycleattorney.com 53 09:45.8 11:56.1 12:06.6 11:52.2 tigard 4 45:41
11 611 Michelle Mercer Deschutes Brewery 53 09:56.0 12:02.5 12:07.8 12:00.6 Bend 4 46:07
12 609 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 55 09:51.5 12:06.7 12:26.4 12:34.1 Portland 4 46:59
13 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56 10:22.1 12:21.1 12:33.3 12:31.4 Renton 4 47:48
14 624 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 53 10:24.3 12:36.7 12:35.7 12:20.9 Bend 4 47:58
15 626 Laura Vallion Team Finger 55 10:32.4 12:35.7 12:36.7 12:38.0 Hood River 4 48:23
16 628 Shelton Renee 10:35.7 12:35.8 12:39.0 12:39.8 Mill Valley 4 48:30
17 634 Rose-Ann Hamness 51 12:06.7 15:45.0 15:27.3 Lake Oswego 3 43:19
18 631 Linda Hood 64 12:29.9 15:29.1 15:30.1 University Place 3 43:29
DNF 610 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 58 09:41.6 11:38.9 Camas 2 43:29

Masters Women 60+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time Notes
1 617 Susan Foster Deschutes Brewery 62 09:46.3 11:40.0 11:43.4 11:56.1 Bend 4 45:06 Masters Women 60+
2 619 Pam Reid Team Rose City 63 10:19.6 24:19.5 12:14.5 Portland 4 46:54 Masters Women 60+
3 638 Katherine Christensen bicycleattorney.com 60 10:14.0 12:28.1 12:29.7 12:32.9 Portland 4 47:45 Masters Women 50+
4 613 Laura Gabanski Murder of Crows 64 10:21.5 13:02.0 13:02.8 12:50.5 Bend 4 49:17 Masters Women 60+
5 627 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 61 10:44.0 13:29.7 13:45.6 14:14.2 Bend 4 52:14 Masters Women 60+
6 636 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 64 11:27.4 14:44.3 15:26.6 Portland 3 41:38 Masters Women 60+
7 620 Nan Beckwith 69 11:54.3 15:02.3 15:13.6 Lake Oswego 3 42:10 Masters Women 60+
8 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 67 12:48.8 16:16.3 16:27.9 Portland 3 45:33 Masters Women 60+
9 633 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 69 14:45.5 26:18.5 Corvallis 2 41:04 Masters Women 60+

Men 5

Num Name Team Cx Age City Laps Time
1 104 Mauricio Posada 34 Portland 4 45:12
2 52 Jamie King Grouptrail Cycling 43 Portland 4 45:18
3 119 Michael Jordan 41 Portland 4 45:35
4 109 john tousignant 43 Portland 4 46:28
5 94 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 4 46:33
6 101 Michael Metz bicycleattorney.com 18 Portland 4 46:34
7 88 David Staczek 51 Portland 4 46:44
8 12 Alastair Cox 32 Beaverton 4 46:53
9 120 Patrick Mueller 35 Portland 4 47:01
10 92 Abdulrahman Alkhamees 28 Portland 4 47:13
11 2 Dominic Chung 47 Hillsboro 4 47:15
12 89 Luke Doney 36 Bend 4 47:15
13 117 Peter Rudophe 48 Portland 4 47:57
14 122 Dennis Sweeten 54 oregon city 4 48:02
15 123 Christopher M Glenn 43 Portland 4 48:07
16 102 Christopher Taylor 34 Newberg 4 49:05
17 81 Bodjie Tran Grouptrail Cycling 48 Hillsboro 4 49:13
18 84 Jeremy Phillips 36 Underwood 4 49:14
19 124 Erik Nelson 32 Portland 4 49:35
20 85 Christopher Shelton Philadelphia 4 49:37
21 46 Todd Young 31 Portland 4 49:45
22 127 Josh Van Otterloo CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 4 49:54
23 130 Matt Erdman BeerMongers 39 Portland 4 49:58
24 93 Chris Olivares 43 Portland 4 49:59
25 77 Jeff Dill ANTHM Collective 48 Portland 4 50:25
26 113 Kyle Woodley 39 Portland 4 50:26
27 128 Mike Clarke Grouptrail Cycling 44 Portland 4 50:39
28 97 justin begus lake forest park 4 50:40
29 96 Anthony T. Smith 28 Portland 4 50:59
30 103 Samuel Spitzer 20 Portland 4 50:59
31 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38 Portland 4 51:03
32 131 Vince Gonor 46 Portland 4 51:05
33 100 Chris Bancroft 34 Portland 4 51:15
34 75 Scott Coleman Planet PDX Cycling 50 Beaverton 4 51:16
35 99 James Garner Eugene Velo Racing 41 Lebanon 4 51:17
36 87 Matt Winter PORTLAND 4 51:18
37 118 Vaughn Adams 55 Hillsboro 4 51:22
38 125 Mark Schmidt Cyclepath PDX Racing 55 Portland 4 51:40
39 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 Vancouver 4 51:50
40 126 Matt Jaszkowiak 47 Portland 4 52:01
41 105 Richard Lundstrom 52 tigard 4 52:08
42 82 Jeremy Gourd 36 Portland 4 52:11
43 129 Ryan Smith 27 Molalla 4 52:51
44 108 Brad LOETEL 50 Seattle 4 53:13
45 65 Ken Lanteigne 60 Gresham 4 53:26
46 73 Joel DeWit 63 Portland 3 40:41
47 98 matt herman vancouver 3 41:00
48 116 Gordon Nickel 37 Portland 3 41:25
49 90 Matthew C Hutchison 43 Portland 3 42:07
50 134 Ewan Rose 43 PORTLAND 3 42:42
51 95 Zachary Silvey 28 Tigard 3 42:47
52 133 Mike Alfoni 38 Portland 3 43:00
53 111 Isaac Marron 17 Beaverton 3 43:06
54 26 Zachary Goude Planet PDX Cycling 38 Portland 3 43:13
55 132 Patrick Daly 35 Portland 3 44:37
56 114 Marty Gibbons 59 Portland 3 46:47
57 115 Chris Gibbons 57 Portland 3 50:16
DNF 110 James Marron 48 Aloha 2 50:16
DNF 112 Landon Holmes 32 Portland 2 50:16
DNF 121 Andrew Goodman Portland 2 50:16
DNF 91 Todd Rinder 54 Beaverton 1 50:16

Singlespeed Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 714 Christopher Jones 41 06:35.6 09:08.3 09:04.1 09:16.7 09:28.4 Bend 5 43:33
2 727 Lucas Strain Speedvagen 27 06:17.8 09:13.8 09:21.0 09:24.2 09:26.1 Portland 5 43:43
3 744 Fred Mills 40 06:17.2 09:14.2 09:21.4 10:02.6 09:48.1 Wilsonville 5 44:44
4 600 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 06:27.9 09:35.7 09:37.6 09:39.9 09:51.8 Forest Grove 5 45:13
5 736 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 43 06:43.4 09:34.2 09:35.3 09:47.8 09:49.5 Medford 5 45:30
6 742 Nick Stroud 29 06:42.8 09:36.3 09:48.3 09:52.0 09:42.4 Bremerton 5 45:42
7 722 Benjamin Westphal 23 06:47.6 09:39.1 09:52.8 09:44.7 09:45.3 Portland 5 45:50
8 708 Kyle Mensing 33 06:40.0 09:53.7 09:53.3 09:43.2 09:42.8 Portland 5 45:53
9 605 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 39 06:55.0 09:42.5 09:43.8 09:52.8 09:44.5 Vancouver 5 45:59
10 706 Anthony Monteleone 34 06:36.8 09:45.9 09:55.1 09:55.6 09:48.8 Portland 5 46:02
11 603 Erik Fabrizius 35 06:54.4 09:39.4 09:44.5 09:59.8 09:50.4 Portland 5 46:08
12 637 Matt Fox Deschutes Brewery 42 06:57.1 09:44.2 09:49.7 09:53.4 09:48.1 Bend 5 46:13
13 749 Molly Camemron 44 07:34.5 09:46.2 09:40.7 09:46.2 09:36.5 Portland 5 46:24
14 616 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 06:48.3 09:47.3 09:55.2 10:00.4 10:01.5 Portland 5 46:33
15 606 Christian Lam Grouptrail Cycling 31 06:54.1 09:55.5 09:56.0 09:59.7 09:57.3 Portland 5 46:43
16 610 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 06:56.0 09:51.8 09:57.6 10:01.1 10:12.4 Portland 5 46:59
17 732 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team 35 06:35.9 09:54.7 10:15.5 10:01.3 10:17.5 Portland 5 47:05
18 741 Andy Redden 38 07:06.9 10:05.5 10:08.6 10:08.5 09:52.9 Bend 5 47:22
19 758 Paul Johnson Trusty Switchblade 32 06:59.8 09:55.9 10:15.6 10:11.9 10:00.2 Portland 5 47:23
20 748 James Wood HiFi Sound Cycling Components 38 07:04.3 10:02.7 09:59.7 10:16.3 10:09.0 Hood River 5 47:32
21 656 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 49 07:05.1 09:59.3 20:28.3 09:59.9 Hood River 5 47:33
22 679 Andy Edick Swift Racing PDX 32 07:52.8 10:01.0 09:52.4 09:58.0 09:48.8 Portland 5 47:33
23 687 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 07:07.2 10:08.7 10:12.6 10:06.9 10:16.9 Hood River 5 47:52
24 713 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 50 06:59.5 10:24.2 10:15.7 10:23.8 10:37.6 Bend 5 48:41
25 717 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 07:40.5 10:26.7 10:20.4 10:07.4 10:14.4 portland 5 48:49
26 719 Tim Jones 48 07:01.6 10:55.2 10:21.9 10:15.8 10:26.0 Bend 5 49:00
27 675 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35 07:10.1 10:20.3 10:37.2 10:23.0 10:32.1 Portland 5 49:03
28 730 Andy Kunkler Team Finger 46 07:21.8 10:20.1 10:27.6 10:33.9 10:38.3 Hood River 5 49:22
29 755 Hagai Tavori 43 07:23.0 10:33.7 10:33.2 10:28.1 10:29.8 portland 5 49:28
30 731 Jordan Miller Deschutes Brewery 38 07:51.9 10:19.9 10:24.4 10:29.8 10:25.2 bend 5 49:31
31 739 Jordan Taylor 27 08:00.7 10:24.1 10:18.6 10:23.1 10:29.4 Portland 5 49:36
32 658 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 07:30.4 10:32.2 10:34.1 10:34.1 10:25.3 West Linn 5 49:36
33 735 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 29 07:13.2 10:24.0 10:39.3 10:46.9 10:41.9 Portland 5 49:45
34 733 Travis Power Bonk Collective 39 08:20.2 10:29.0 10:26.7 10:16.5 10:16.9 Beaverton 5 49:49
35 746 Luke Breechwald 32 07:57.1 10:33.0 10:28.5 10:31.4 10:27.9 Olympia 5 49:58
36 686 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 45 07:52.6 10:38.1 10:33.4 10:31.4 10:27.9 Portland 5 50:03
37 721 Matt Jamison Grouptrail Cycling 39 07:49.6 10:26.8 10:22.3 11:04.5 10:25.4 Portland 5 50:09
38 635 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 49 07:12.2 10:41.0 10:48.9 10:47.1 10:40.1 Portland 5 50:09
39 763 Maxwell Southam 24 08:01.2 10:31.0 10:39.6 10:40.7 10:17.7 Portland 5 50:10
40 716 Keelan Ontiveros 20 07:35.3 10:35.6 10:46.2 10:47.4 10:27.2 Portland 5 50:12
41 636 Thomas Wood Speedvagen 46 07:54.8 10:41.0 10:30.2 10:31.4 10:34.8 Portland 5 50:12
42 718 Tanner Mixon 33 07:24.3 10:41.9 10:54.8 10:48.2 10:38.4 Portland 5 50:28
43 726 Carl Aldrich BeerMongers 07:45.6 10:38.7 10:44.9 10:47.5 10:48.9 5 50:46
44 751 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 54 07:50.7 10:49.4 10:44.5 10:48.8 10:40.1 Medford 5 50:54
45 754 Scott Scholz 07:58.1 10:36.5 10:53.5 10:42.9 10:44.8 portland 5 50:56
46 691 Doug Merritt BeerMongers 40 08:19.7 10:51.1 10:44.5 10:30.0 10:35.0 Portland 5 51:00
47 641 Tom Palke ANTHM Collective 54 08:05.9 10:41.6 10:43.5 10:48.8 10:42.2 Portland 5 51:02
48 659 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 33 08:34.0 10:34.5 10:42.3 10:47.0 10:25.7 Portland 5 51:03
49 759 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 08:17.0 10:41.3 10:36.6 10:41.6 10:49.1 Portland 5 51:06
50 753 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 46 07:34.6 10:47.7 11:00.8 10:57.9 10:47.1 Portland 5 51:08
51 725 David Marchi 44 07:32.7 10:50.4 10:58.7 11:05.5 10:47.8 Bend 5 51:15
52 734 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 08:12.5 10:38.7 10:49.7 10:52.0 10:48.2 Beaverton 5 51:21
53 693 Howard Draper 43 08:32.6 10:49.6 10:40.9 10:46.4 10:44.7 Portland 5 51:34
54 633 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 08:16.7 10:45.7 10:48.3 10:51.7 10:57.7 Portland 5 51:40
55 740 Brandon Gallagher Murder of Crows 45 07:40.1 11:04.0 11:04.6 11:04.1 10:51.5 Bend 5 51:44
56 745 Dean Proteau Speedvagen 37 07:41.7 11:24.6 10:58.8 10:53.1 10:58.8 Portland 5 51:57
57 707 Will Taplin 33 08:04.5 10:53.6 11:09.9 11:03.8 10:57.3 Tacoma 5 52:09
58 668 Eric Stolberg ANTHM Collective 53 07:34.5 11:00.5 11:02.7 11:17.4 11:19.0 Portland 5 52:14
59 724 Steve Black 46 08:41.6 10:57.8 11:07.5 10:58.2 10:45.1 Portland 5 52:30
60 667 Mike Schrankel Team Finger 53 08:02.7 10:52.1 11:16.2 11:16.1 11:17.6 Hood River 5 52:45
61 653 Brian Little BeerMongers 46 08:24.0 11:30.0 10:45.3 10:55.7 11:14.6 White Salmon 5 52:50
62 720 Erik Bergstrom 48 07:43.9 11:09.3 11:16.1 11:24.1 11:19.5 Bend 5 52:53
63 705 Adam Burgess 27 08:05.8 11:13.1 11:14.4 11:20.5 10:59.8 West Linn 5 52:54
64 715 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 44 07:33.4 11:17.7 11:22.8 11:21.0 11:23.0 Portland 5 52:58
65 630 James Green Trusty Switchblade 49 08:11.7 11:04.2 11:11.4 11:12.3 11:29.5 Portland 5 53:09
66 613 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 08:30.3 10:58.9 11:15.6 11:08.6 11:27.6 portland 5 53:21
67 644 Adam Vanarsdall 48 08:18.8 11:16.0 11:16.4 11:32.6 Portland 4 42:24
68 738 Jeremy Zane 51 08:01.0 11:26.7 11:30.8 11:32.6 Portland 4 42:31
69 737 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44 08:26.8 11:15.4 11:26.1 11:24.6 Portland 4 42:33
70 625 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 08:08.7 11:20.0 11:30.9 12:04.1 Portland 4 43:04
71 674 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 48 08:36.5 11:08.2 11:39.9 11:45.9 Portland 4 43:10
72 757 Landon Holt 46 08:39.9 11:24.2 11:23.9 11:45.3 White Salmon 4 43:13
73 709 David Anderson Boneyard Cycling 54 08:50.6 11:27.1 11:38.5 11:33.2 Bend 4 43:29
74 617 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 38 08:43.8 11:25.5 11:48.3 11:48.6 Roseburg 4 43:46
75 700 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 44 08:26.6 11:21.8 11:49.1 12:15.6 Portland 4 43:53
76 640 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 08:33.2 11:39.5 11:52.7 11:58.9 Portland 4 44:04
77 711 Eric Aldinger Team Finger 49 08:44.5 11:47.8 11:48.5 11:49.5 Hood River 4 44:10
78 729 John Napier 58 09:00.0 11:45.7 11:49.8 11:37.7 Vancouver 4 44:13
79 692 Vincent Zitkovich 48 08:40.5 11:58.5 11:49.0 11:45.4 Vancouver 4 44:13
80 760 Rick Boston Rebound/Tireless Velo 54 08:29.7 11:54.6 12:14.0 12:08.5 Portland 4 44:47
81 712 Donny Stevens CX Pistols p/b Gigantic Brewing 43 08:30.5 11:45.3 12:17.2 12:22.0 Portland 4 44:55
82 624 Mark Sather Team 10 Barrel 49 08:49.6 12:06.1 12:10.4 12:42.6 Tigard 4 45:49
83 710 Mark McMurtry Cyclepath PDX Racing 50 09:01.0 13:17.2 13:28.5 13:23.6 Portland 4 49:10
84 752 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 09:29.5 14:21.6 13:50.5 14:02.5 Portland 4 51:44
DNF 698 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 09:52.1 12:15.7 12:54.2 Aurora 3 51:44
DNF 723 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 39 08:47.6 11:29.5 11:33.6 Portland 3 51:44
DNF 743 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law 38 08:45.0 13:00.3 11:29.2 Portland 3 51:44
DNF 747 Daniel Esterling 41 08:39.5 11:57.4 Portland 2 51:44
DNF 761 Richard Pool Speedvagen 34 08:45.1 12:14.7 Portland 2 51:44
DNF 762 Christopher Clifford 24 07:53.1 Portland 1 51:44

Singlespeed Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 803 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 41 07:28.7 11:01.8 11:13.5 11:08.5 Portland 4 40:52
2 800 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 07:39.1 11:06.2 11:03.2 11:17.5 Portland 4 41:06
3 801 Mielle Blomberg Team S&M 49 07:55.1 11:29.3 11:42.7 12:17.8 Portland 4 43:25
4 845 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 09:10.9 12:00.2 11:45.4 11:49.2 Portland 4 44:46
5 838 Michelle Hance 26 08:22.7 12:30.8 12:16.5 11:58.3 Hillsboro 4 45:08
6 839 Kim Robinson Team Finger 53 08:50.6 12:13.9 12:10.8 12:10.2 Hood River 4 45:26
7 826 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 58 08:44.7 12:31.7 12:09.8 12:14.2 Bend 4 45:40
8 835 Hilary Luther 44 08:59.0 12:30.3 12:10.5 12:22.3 Portland 4 46:02
9 843 Brittany Stover 46 08:48.9 12:21.9 12:42.7 12:26.5 Portland 4 46:20
10 844 Mari Little BeerMongers 09:02.3 12:20.9 25:00.0 Portland 4 46:23
11 842 Melissa Sher Team S&M 35 08:31.4 12:41.5 12:44.3 12:31.7 Portland 4 46:29
12 825 Heather Pola Team Finger 47 08:56.9 12:36.6 12:35.0 12:20.7 Hood River 4 46:29
13 828 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 08:53.2 12:54.6 12:56.2 13:07.3 Portland 4 47:51
14 833 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 09:22.8 13:08.0 13:23.0 13:19.8 Portland 4 49:14
15 820 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 51 09:12.1 13:33.0 13:20.8 13:21.0 Redmond 4 49:27
16 840 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 09:13.3 13:23.9 13:41.5 13:13.2 Portland 4 49:32
17 831 Megan Horst Gladyators 40 09:33.3 13:34.7 13:38.0 13:36.0 Portland 4 50:22
18 806 Tess Weir Grouptrail Cycling 51 09:56.6 14:16.7 13:09.6 13:16.1 Beaverton 4 50:39
19 841 Elaine Prause 49 09:56.9 13:47.5 13:57.6 13:45.6 PORTLAND 4 51:28
20 830 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 41 09:43.5 13:57.6 14:01.8 14:21.3 Portland 4 52:04
21 837 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 10:01.1 14:00.3 14:39.4 15:01.4 Portland 4 53:42
22 802 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 10:23.7 14:54.8 15:19.3 Portland 3 40:38
23 836 Rachel Cameron Trusty Switchblade 29 12:02.0 17:59.8 16:56.0 Portland 3 46:58
DNF 829 Victoria Dusseau 25 09:52.8 14:59.1 Portland 2 46:58