Cyclocross Crusade: Rainier High School

OR
November 03, 2019

Part of the Cyclocross Crusade

Do the camera operator a favor and use a sharpee on your number.

If I made a mistake my email is cmurray@obra.org

Gotta love the sunshine !

 

Candi Murray

 

Updated November 3, 2019 at 4:06 PM

Athenas

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 21:02.5 12:23.7 12:25.3 Vancouver 3 45:52
2 584 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 23:27.1 13:26.4 13:23.4 Portland 3 50:17
3 583 Chelsea Powell Team Finger 48 24:43.6 15:05.4 Hood River 2 39:49
4 581 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 27:04.3 16:31.5 Portland 2 43:36

Category 1/2 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt 49 07:25.7 07:57.9 07:55.9 08:02.4 08:04.3 08:06.6 08:08.9 07:53.4 Portland 8 1:03:35
2 341 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 52 07:41.0 07:43.6 07:56.5 08:02.5 08:03.3 08:06.5 08:08.8 07:58.9 Eugene 8 1:03:41
3 346 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 43 07:29.3 08:01.9 08:08.2 08:16.8 08:16.5 08:19.3 08:22.7 08:08.1 Medford 8 1:05:03
4 301 Chad Swanson Team S&M 43 07:28.3 08:02.0 08:08.0 08:17.1 08:16.3 08:17.4 08:24.9 08:24.3 The Dalles 8 1:05:18
5 358 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 07:57.3 08:08.3 08:15.0 08:04.9 08:14.7 08:03.1 08:12.5 08:28.7 Portland 8 1:05:25
6 321 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 07:27.1 08:01.9 08:19.5 08:26.2 08:21.7 08:19.2 08:33.9 Portland 7 0:57:30
7 333 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48 07:28.9 08:05.0 08:18.9 08:29.5 08:32.7 08:25.0 08:22.9 Portland 7 0:57:43
8 320 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 07:26.3 08:14.5 08:27.5 08:26.4 08:24.5 08:19.8 08:48.6 Portland 7 0:58:08
9 329 Matt Jamison Grouptrail Cycling 39 07:41.5 08:15.8 08:27.7 08:22.8 08:27.0 08:34.8 08:28.1 Portland 7 0:58:18
10 318 Brian Anthony ANTHM Collective 46 07:34.0 08:22.5 08:22.7 08:32.8 08:33.8 08:42.8 08:25.4 Portland 7 0:58:34
11 384 Scott Kocher Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 45 08:06.9 08:22.9 08:31.9 08:26.4 08:38.0 08:24.5 08:11.5 Portland 7 0:58:42
12 315 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 07:36.8 08:14.4 08:29.6 08:26.4 08:29.5 08:42.4 08:48.8 Forest Grove 7 0:58:48
13 389 Jonathan Myers Team S&M 53 08:28.1 08:44.6 08:26.4 08:32.9 08:19.8 08:28.6 08:11.4 Portland 7 0:59:12
14 328 Scott Bradway bicycleattorney.com 49 07:42.9 08:11.3 08:28.8 08:35.0 08:47.2 08:47.2 09:02.4 PORTLAND 7 0:59:35
15 319 David Krause Trusty Switchblade 43 08:05.7 08:28.1 08:33.1 08:44.4 08:27.4 08:47.9 08:42.6 Bend 7 0:59:49
16 309 Chip Sloan 45 07:43.3 08:31.4 08:42.5 08:45.2 08:37.8 08:50.7 08:39.9 Vancouver 7 0:59:51
17 312 Justin Philips Swift Racing PDX 39 07:46.7 08:34.3 08:34.8 08:39.0 08:39.9 08:59.0 08:39.0 Portland 7 0:59:53
18 307 Ira Ryan Breadwinner Cycles 44 07:45.4 08:18.4 08:43.6 08:52.1 08:48.4 08:43.8 08:54.8 PORTLAND 7 1:00:07
19 377 Chris Moor Deschutes Brewery 43 08:06.0 08:33.8 08:41.5 08:40.7 08:49.4 08:53.4 08:49.1 Bend 7 1:00:34
20 336 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 47 07:41.8 08:20.9 08:44.5 08:54.5 08:55.5 09:06.9 08:58.6 Portland 7 1:00:43
21 313 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 07:55.5 08:36.8 08:44.8 08:49.6 08:51.8 09:01.2 09:06.6 vancouver 7 1:01:06
22 322 David Prause 49 07:54.7 08:36.5 08:46.8 08:48.5 08:56.6 09:06.2 09:02.3 Portland 7 1:01:12
23 350 Dolan Halbrook Perthes Awareness Cycling Team 48 08:02.8 08:33.7 08:40.0 08:56.3 09:10.0 08:57.4 08:52.9 Portland 7 1:01:13
24 394 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 48 07:57.4 08:38.3 09:05.0 08:46.8 09:08.4 08:58.2 08:54.3 Portland 7 1:01:28
25 356 Devin Bailly BeerMongers 46 07:53.3 08:42.4 09:02.3 09:07.5 09:06.4 08:59.3 08:44.1 Portland 7 1:01:35
26 310 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 07:54.4 08:40.8 09:01.3 09:03.7 09:04.6 09:02.2 08:58.4 Portland 7 1:01:45
27 317 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 07:54.1 08:42.3 09:05.1 09:12.5 09:02.0 09:15.1 09:16.7 Gresham 7 1:02:28
28 372 Carl Werner 42 08:39.0 08:46.7 08:52.8 08:52.2 09:31.7 09:04.6 09:06.9 Portland 7 1:02:54
29 367 Eric Lanners 47 08:04.9 08:48.0 08:55.7 09:08.9 09:21.0 09:32.1 09:37.4 Portland 7 1:03:28
30 352 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components 46 08:16.4 08:59.8 09:18.7 09:14.5 09:27.9 09:29.4 09:15.9 Portland 7 1:04:03
31 339 Doug Merritt BeerMongers 40 08:20.8 09:01.9 09:20.9 09:14.9 09:18.4 09:27.7 09:19.3 Portland 7 1:04:04
32 387 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 08:01.4 08:44.3 09:05.1 09:28.5 09:40.8 09:37.4 10:11.1 Portland 7 1:04:49
33 337 Mark DeResta Team Finger 50 08:00.2 08:57.8 09:08.0 09:16.1 09:39.5 10:16.4 10:16.4 hood river 7 1:05:34
34 404 Sean Corey 37 07:56.6 08:55.8 09:29.9 09:28.2 09:50.8 10:07.0 10:03.8 Vancouver 7 1:05:52
35 330 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 08:19.0 09:27.2 09:43.1 09:48.3 09:57.0 09:59.5 Tigard 6 0:57:14
36 397 James Green Trusty Switchblade 49 08:05.9 09:04.8 09:44.0 10:06.1 10:21.0 10:10.9 Portland 6 0:57:33
37 391 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 42 08:10.1 09:31.8 10:11.6 10:25.4 10:05.1 10:00.9 Portland 6 0:58:25
DNF 343 Eric Cress Team 10 Barrel 49 07:49.2 Portland 1 0:58:25

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 12 Laura Trace bicycleattorney.com 54 06:23.9 08:58.9 09:10.0 09:19.8 09:31.6 Portland 5 43:24
2 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 52 06:30.6 09:05.1 09:23.5 09:29.4 09:29.9 Portland 5 43:59
3 4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42 06:25.8 09:03.7 09:19.3 09:41.3 09:46.3 Portland 5 44:16
4 38 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 36 06:34.5 09:12.6 09:25.1 09:40.7 09:38.8 Portland 5 44:32
5 16 Jessica Gill 43 06:27.5 09:11.2 09:37.5 09:44.9 09:38.2 Happy Valley 5 44:39
6 26 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 06:26.6 09:22.7 09:33.1 09:45.9 09:42.9 Portland 5 44:51
7 13 Margi Bradway bicycleattorney.com 46 06:52.6 09:27.9 09:36.7 09:47.2 09:50.9 Portland 5 45:35
8 11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 06:50.7 09:37.1 09:43.7 09:56.4 09:43.3 Portland 5 45:51
9 27 Michelle Mills Deschutes Brewery 42 06:41.8 09:48.9 09:46.8 09:53.7 09:41.6 BEND 5 45:53
10 3 Pam Power Bonk Collective 38 06:48.0 09:47.7 09:38.6 09:52.0 09:49.3 Beaverton 5 45:56
11 1 Anna Saltonstall Team Finger 44 07:16.2 10:12.9 10:17.5 10:18.8 10:13.2 The Dalles 5 48:19
12 8 Kimberly Sass Sorella Forte 41 06:54.6 10:16.9 10:20.5 10:29.0 10:45.0 Portland 5 48:46
13 17 Rebecca Hillary 44 07:19.9 10:48.0 11:09.6 11:25.4 Portland 4 40:43

Category 1/2 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 City Laps Time
1 91 Carl Decker 45 05:07.8 07:21.8 07:22.3 07:26.4 07:30.3 07:28.5 07:31.7 07:33.4 Bend 8 0:57:22
2 33 Jacob Rathe 29 05:19.6 07:25.0 07:19.3 07:29.8 07:28.8 07:29.8 07:34.8 07:42.8 Portland 8 0:57:50
3 35 Sean Babcock Team S&M 36 05:06.8 07:31.9 07:31.3 07:52.2 07:43.9 07:34.0 07:39.3 07:54.4 Corvallis 8 0:58:54
4 15 Josh Kelley Breadwinner Cycles 37 05:04.9 07:22.3 07:25.5 07:39.3 07:52.7 07:53.0 07:50.6 08:08.4 Bend 8 0:59:17
5 10 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 39 05:05.8 07:34.3 07:30.5 07:40.7 07:50.2 08:13.5 08:03.4 07:42.0 Portland 8 0:59:40
6 12 Robert Cummings Team S&M 26 05:21.2 07:35.3 07:46.7 07:50.2 07:57.3 07:49.1 07:45.0 07:44.8 Potsdam 8 0:59:50
7 24 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 05:04.7 07:34.6 07:43.9 08:03.1 08:05.1 07:49.1 07:45.8 07:56.4 Portland 8 1:00:03
8 17 Elijah Krause 18 05:11.7 07:40.0 07:40.6 07:54.6 08:04.3 07:48.7 07:50.3 08:22.2 Bend 8 1:00:32
9 3 Max Ritzow PDX TI p/b Elevator Coffee 19 05:16.2 07:32.8 07:42.5 08:13.7 08:10.8 08:14.7 08:10.3 08:25.8 Eugene 8 1:01:47
10 40 Brad Petersen Bonk Collective 32 05:31.5 07:52.1 08:03.4 08:04.5 08:04.1 08:16.1 08:20.6 08:02.1 Beaverton 8 1:02:14
11 79 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 25 05:20.3 08:08.7 08:22.5 08:13.6 08:02.8 08:03.4 08:10.4 08:21.4 Portland 8 1:02:43
12 57 Matthew Paez Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 29 05:22.1 07:51.6 08:16.2 08:22.5 08:16.8 08:12.7 08:10.0 08:25.2 Bend 8 1:02:57
13 16 Damian Schmitt Deschutes Brewery 42 05:15.5 08:13.9 08:09.2 08:16.6 08:13.5 08:14.8 08:31.9 08:33.8 Bend 8 1:03:29
14 75 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 05:33.5 08:24.3 08:24.0 08:43.7 08:24.1 08:12.6 08:21.0 08:33.3 Beaverton 8 1:04:37
15 37 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 05:21.1 08:09.3 08:24.2 08:36.4 08:34.0 08:35.2 08:25.2 08:37.7 Portland 8 1:04:43
16 77 Cole Lalomia 27 05:38.5 08:13.2 08:19.4 08:32.4 08:38.2 08:21.8 08:47.2 09:17.4 Portland 8 1:05:48
17 70 Ben Pederson Grouptrail Cycling 36 05:30.0 08:16.8 08:26.5 08:36.1 09:00.2 08:59.7 09:03.9 Portland 7 0:57:53
18 60 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 33 05:46.4 08:39.4 08:44.5 08:46.4 08:21.4 09:03.8 09:24.2 Portland 7 0:58:46
19 62 Gavin Beer 20 05:37.3 08:29.1 08:51.1 09:11.9 09:26.8 09:38.1 09:39.2 Bend 7 1:00:54
20 90 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38 05:47.2 08:57.4 09:05.8 09:23.5 09:22.0 09:30.8 09:35.2 Portland 7 1:01:42
DNF 55 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 05:40.9 08:30.9 08:50.6 09:45.1 MILWAUKIE 4 1:01:42

Category 1/2 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 City Laps Time
1 850 Clara Honsinger 23 09:51.4 08:34.7 08:27 08:28.4 08:27.5 08:22.7 08:35.7 Portland 7 1:00:47
2 808 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 38 09:53.0 08:57.6 09:09.1 09:13.0 09:19.7 09:30.3 09:32.4 Portland 7 1:05:35
3 815 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 10:05.8 09:04.5 09:04.0 09:19.9 09:17.3 09:29.5 09:42.0 PORTLAND 7 1:06:03
4 849 Brenna Wrye-Simpson Team S&M 32 09:50.9 09:08.0 09:11.4 09:27.7 09:28.5 09:49.0 09:55.9 Portland 7 1:06:51
5 827 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26 09:55.0 09:03.5 09:21.3 09:27.2 09:52.9 10:01.9 Portland 6 0:57:42
6 802 Holland LaRue Team Finger 43 10:09.8 09:30.0 09:57.2 09:28.6 09:31.7 09:40.2 Hood River 6 0:58:17
7 820 Jenna Lingwood 39 10:06.3 09:22.0 09:49.6 09:48.4 09:51.5 09:42.9 Portland 6 0:58:41
8 821 Taylor Snider Team Coastal 31 09:53.4 09:07.5 09:15.9 11:23.4 09:38.4 09:28.5 Portland 6 0:58:47

Category 1/2/3 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 537 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 16 09:28.8 08:30.2 08:29.1 08:43.8 08:53.8 Bend 5 44:06
2 523 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18 09:42.8 08:42.4 08:56.6 08:33.3 08:23.6 Portland 5 44:19
3 538 Tygre Westerfield 18 09:43.7 08:23.8 08:48.7 08:42.8 08:40.5 tigard 5 44:20
4 541 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17 09:23.9 10:25.0 08:45.6 08:28.6 08:37.5 Tualatin 5 45:41
5 543 Jacob Smith 17 09:36.0 08:51.1 08:57.0 09:31.2 09:23.2 Portland 5 46:19
6 504 Jake Johansen 15 09:59.8 08:58.7 09:11.4 09:38.8 09:34.0 West Linn 5 47:23
7 514 Benicio Thorne 15 10:04.5 09:16.3 10:05.4 10:14.3 09:50.2 Portland 5 49:31
8 510 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 10:07.8 09:57.3 09:47.6 10:05.2 10:00.8 Portland 5 49:59
9 501 Halen Harrison 15 10:14.5 10:07.7 10:23.1 10:31.0 10:06.5 Portland 5 51:23
DNF 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 09:32.0 08:41.7 09:26.7 Portland 3 51:23
DNF 522 Federico Spedini 16 10:03.6 11:50.8 Portland 2 51:23

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 906 Madeline Stover 15 07:31.5 09:50.8 10:32.6 10:43.8 10:59.0 Portland 5 49:38
2 909 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 07:39.9 10:13.6 10:12.1 10:58.9 11:21.4 tigard 5 50:26
3 907 Una Mcfadin 15 07:34.4 10:19.8 11:40.9 11:03.3 Portland 4 40:38
4 903 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 17 07:35.1 10:21.1 11:02.5 11:51.7 Portland 4 40:50

Category 2/3 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 28 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 07:58.9 07:56.4 08:05.4 08:13.1 08:24.6 08:17.1 Portland 6 48:56
2 201 Aaron Russell Team Finger 36 08:10.1 08:16.9 08:22.4 08:32.8 08:43.6 Hood River 5 42:06
3 124 Eric Zugor 29 08:00.4 08:19.4 08:30.2 08:32.7 08:44.5 Portland 5 42:07
4 194 Barney Gill 45 08:14.9 08:29.4 08:35.8 08:38.2 08:34.9 vashon 5 42:33
5 161 Josh Hulst Deschutes Brewery 39 08:02.6 08:30.2 08:39.7 08:40.2 08:41.6 Portland 5 42:34
6 7 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 08:03.4 08:25.6 08:44.0 08:42.2 08:52.3 Portland 5 42:47
7 120 Greg McElravy Grouptrail Cycling 30 08:22.8 08:32.0 08:47.8 08:58.8 08:52.1 Portland 5 43:33
8 193 Michael Rea 40 08:16.9 08:39.9 09:00.1 08:52.5 08:54.3 Santa Clara 5 43:44
9 45 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 30 08:45.9 08:41.2 08:51.8 08:48.0 08:47.7 Portland 5 43:55
10 12 Aaron McClintock Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 34 08:49.0 08:45.9 08:42.4 08:42.7 09:02.5 Newberg 5 44:02
11 39 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17 08:45.2 08:33.6 08:48.3 08:59.0 09:13.6 Portland 5 44:20
12 75 Pierce Martin Team Finger 31 08:46.6 08:44.1 08:59.0 08:53.9 08:58.0 Hood River 5 44:22
13 77 Andrew Suchocki BeerMongers 41 08:32.1 08:51.3 09:02.7 09:03.6 08:57.1 Portland 5 44:27
14 107 David Cushman Grouptrail Cycling 39 08:18.7 08:44.8 09:12.8 09:26.3 08:59.8 Portland 5 44:42
15 178 Gregory Kell Holtey Law p/b Peak Condition 34 08:43.5 08:53.2 08:55.6 09:07.8 09:11.1 Portland 5 44:51
16 137 Matt Faunt 30 08:00.1 08:32.2 09:07.5 09:27.2 09:49.4 Portland 5 44:56
17 59 Keith McIntire BeerMongers 41 08:52.5 08:54.9 08:57.4 09:10.7 09:01.1 Portland 5 44:57
18 114 Moses Keener Capitol Velo 28 08:44.1 09:06.9 09:07.1 09:08.0 08:53.1 Salem 5 44:59
19 197 Tim Sherry 32 08:50.0 08:58.2 09:03.5 09:12.3 09:00.7 Portland 5 45:05
20 204 Rick Metz bicycleattorney.com 52 08:58.2 09:06.9 08:58.3 09:05.5 09:00.3 Portland 5 45:09
21 102 Casey DePeel Bonk Collective 32 08:38.5 08:47.3 09:32.9 09:15.5 09:09.7 Portland 5 45:24
22 109 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 40 08:42.8 08:54.0 09:13.9 09:12.9 09:22.1 Happy Valley 5 45:26
23 188 Joshua Johansen Team 10 Barrel 47 08:35.7 09:00.6 09:19.4 09:21.8 09:13.8 West Linn 5 45:31
24 68 Nolan Restivo 42 08:45.2 09:07.0 09:13.9 09:20.8 09:10.4 Portland 5 45:37
25 195 Steve Chapin 50 09:08.4 09:13.6 09:02.3 09:09.7 09:10.2 Portland 5 45:44
26 106 Connor Shimamoto 26 08:54.8 09:17.3 09:18.8 09:17.1 09:03.9 Portland 5 45:52
27 111 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 38 08:41.3 09:05.9 09:17.7 09:17.1 09:31.9 Portland 5 45:54
28 89 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 47 08:47.2 09:14.9 09:17.9 09:20.2 09:25.6 Beaverton 5 46:06
29 187 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 43 08:44.3 09:19.6 09:28.1 09:28.7 09:23.2 Portland 5 46:24
30 49 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 34 09:09.6 09:09.8 09:33.3 09:28.0 09:17.3 Portland 5 46:38
31 69 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 19 09:08.0 09:18.5 09:32.2 09:30.2 09:24.9 Bend 5 46:54
32 196 Joshua Dinwiddie 36 08:47.9 09:26.3 09:38.0 09:41.4 09:36.2 Portland 5 47:10
33 43 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 18 08:29.2 09:24.1 09:52.8 10:01.1 09:32.1 Hood River 5 47:19
34 134 Jacob Olsen 30 09:02.1 09:20.6 09:26.2 09:40.9 09:51.0 Portland 5 47:21
35 199 Ezekiel McFadin 46 08:59.7 09:35.3 09:38.9 09:42.4 09:36.3 Portland 5 47:33
36 87 John Hatfield Dialed Cycling Team 52 09:06.8 09:18.8 09:38.4 09:31.5 09:57.1 Portland 5 47:33
37 46 Adam Moore Grouptrail Cycling 35 08:15.7 08:55.6 09:56.5 10:05.8 10:22.1 Portland 5 47:36
38 65 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 43 09:19.8 09:51.2 09:33.8 09:32.1 09:32.8 Portland 5 47:50
39 147 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 25 08:55.9 09:28.4 09:36.0 09:56.9 09:55.0 Portland 5 47:52
40 105 Brian Hanley BeerMongers 33 08:58.8 09:19.3 09:55.5 09:56.6 09:45.8 Portland 5 47:56
41 160 John Pearson Byzick + Company Cycling 30 08:46.4 09:57.2 09:59.4 09:54.6 09:57.3 Portland 5 48:35
42 203 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 08:44.3 09:51.6 10:08.9 10:09.7 09:55.9 portland 5 48:50
43 202 Ben Gagosian Swift Racing PDX 36 09:01.6 10:01.0 10:07.9 09:57.7 09:43.3 Portland 5 48:52
44 200 John Dendiuk 45 08:39.1 09:51.2 10:11.6 10:30.7 10:07.8 Portland 5 49:20
45 198 Alex Hoffman 26 09:12.0 10:12.4 10:37.5 10:43.7 10:50.8 Portland 5 51:36
46 152 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 30 09:11.4 10:40.8 10:24.8 11:11.4 11:09.3 Portland 5 52:38
47 62 Dan Baier Team Finger 46 11:42.4 09:40.1 10:01.5 10:10.9 12:22.8 Gresham 5 53:58
DNF 51 Mike Hamness Dialed Cycling Team 48 09:00.3 19:28.8 Vancouver 2 53:58
DNF 135 Thomas E Pikaart 36 09:17.8 10:32.7 Portland 2 53:58

Category 2/3 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 140 Lorena LaBarbera 26 06:57.1 08:57.6 09:22.4 09:36.9 09:20.1 portland 5 44:14
2 105 Natasha Visnack 15 06:56.7 09:00.2 09:51.8 09:23.3 09:08.3 Bend 5 44:20
3 120 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 06:59.1 09:24.6 09:27.2 09:43.8 09:46.0 Portland 5 45:21
4 153 Isabella Taylor Rainier Beer Cycling Team 25 07:36.2 09:29.7 09:36.6 09:31.8 09:30.9 portland 5 45:45
5 124 Rachel Hawes 39 07:29.5 09:36.7 09:50.4 09:58.2 09:36.6 Monmouth 5 46:31
6 139 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 19 06:57.5 09:43.3 09:57.6 10:07.9 09:53.4 Tigard 5 46:40
7 104 Kate Drennan BeerMongers 37 09:11.0 09:21.1 09:28.9 09:22.8 09:38.4 Portland 5 47:02
8 131 Taylor Kennedy Team Finger 29 07:27.0 09:43.1 10:24.4 10:04.8 10:16.4 Hood River 5 47:56
9 126 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 07:48.8 10:01.4 10:13.5 10:26.6 10:33.1 portland 5 49:03
10 152 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 07:41.7 09:59.8 10:16.8 10:52.1 10:34.9 Portland 5 49:25
11 132 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 07:38.6 10:23.3 11:14.7 11:01.5 Portland 4 40:18
12 110 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 08:01.5 10:42.5 11:17.6 11:16.3 Portland 4 41:18
DNF 129 Alyssa Hargis 17 07:33.2 11:34.8 west linn 2 41:18

Category 3 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 72 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 48 08:11.7 08:34.6 08:34.9 08:45.5 08:40.3 08:45.7 Portland 6 51:33
2 120 James McGrew Team Finger 47 07:52.1 08:38.3 08:48.0 08:54.9 08:58.9 09:01.3 Husum 6 52:14
3 192 Zac Lytle 41 08:01.1 08:55.0 08:54.6 09:01.4 09:05.9 08:49.8 Yakima 6 52:48
4 18 Eric Mergen Planet PDX Cycling 39 07:39.5 08:48.5 08:57.1 09:08.4 09:18.8 09:03.7 Portland 6 52:56
5 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 07:35.8 08:50.3 09:02.4 09:26.4 09:25.0 08:54.7 Vancouver 6 53:15
6 143 Peter Koonce Grouptrail Cycling 46 07:49.1 08:49.4 09:01.5 09:03.7 09:17.0 09:16.0 Portland 6 53:17
7 51 Ryan Chase Deschutes Brewery 42 07:36.7 08:52.2 09:10.5 09:19.6 09:19.3 09:07.3 Bend 6 53:26
8 79 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 36 07:29.2 09:12.6 09:12.5 09:16.4 09:10.4 09:10.3 Portland 6 53:31
9 8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 44 07:40.5 08:52.8 09:09.5 09:19.8 09:32.2 09:19.7 Vancouver 6 53:55
10 133 michael tabtabi 41 07:50.4 09:01.6 09:12.2 09:10.4 09:35.9 Portland 5 44:51
11 101 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 42 07:51.8 09:00.4 09:07.1 09:27.0 09:43.2 Bend 5 45:09
12 16 Jason Whittington Team 10 Barrel 36 07:45.9 09:04.2 09:12.0 09:37.7 09:30.3 Portland 5 45:10
13 90 Michael Kolb ANTHM Collective 43 07:57.2 09:12.0 09:21.6 09:25.8 09:21.5 Portland 5 45:18
14 42 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 08:16.0 09:09.7 09:14.8 09:24.2 09:15.8 Portland 5 45:21
15 37 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 44 08:34.3 09:09.1 09:16.5 09:11.9 09:09.4 Damascus 5 45:21
16 164 Corey McManus 38 08:21.9 09:17.2 09:13.8 09:16.4 09:12.3 Beaverton 5 45:22
17 21 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49 08:19.8 09:18.0 09:13.5 09:21.7 09:18.6 Portland 5 45:32
18 30 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 52 08:00.6 09:20.8 09:30.6 09:28.5 09:21.3 Bend 5 45:42
19 116 Adam Vanarsdall 48 07:58.8 09:14.0 09:40.5 09:27.6 09:26.3 Portland 5 45:47
20 40 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44 07:57.1 09:18.8 09:29.0 09:34.7 09:37.2 Portland 5 45:57
21 5 Paul Souders Team S&M 49 08:15.4 09:21.8 09:32.1 09:28.5 09:35.0 Portland 5 46:13
22 22 David Visnack 50 08:14.7 09:19.5 09:28.0 09:39.1 09:34.1 Bend 5 46:15
23 186 David Schmitz Team Finger 52 08:09.4 09:28.5 09:37.3 09:27.0 09:34.7 Hood River 5 46:17
24 109 Gavin McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 45 08:24.9 09:19.6 09:28.5 09:30.1 09:37.6 Portland 5 46:21
25 173 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 48 08:00.1 09:29.1 09:37.4 09:46.5 09:49.6 Portland 5 46:43
26 96 Curtis Brawner 46 07:51.3 09:30.8 09:34.6 09:48.0 10:00.1 Bend 5 46:45
27 107 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 08:14.4 09:25.5 09:38.2 09:41.3 09:47.1 West Linn 5 46:46
28 92 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 48 08:12.3 09:29.0 09:35.8 09:45.9 09:46.3 Portland 5 46:49
29 191 John McMillan 46 08:05.9 09:17.5 09:35.6 09:49.4 10:02.5 Vashon 5 46:51
30 97 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 41 08:13.3 09:29.3 09:49.2 09:44.2 09:54.6 HILLSBORO 5 47:11
31 174 Howard Draper 43 08:12.9 09:19.9 09:37.6 09:43.6 10:19.7 Portland 5 47:14
32 171 Ryan Barnes 45 08:02.5 09:37.7 09:56.8 09:54.3 09:54.5 Lake Oswego 5 47:26
33 102 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 08:26.6 09:40.7 09:48.0 09:54.9 09:47.6 Portland 5 47:38
34 166 Garrett Tyburski 42 07:57.5 09:51.9 10:11.4 10:10.1 09:53.2 portland 5 48:04
35 111 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 39 08:17.6 09:37.8 09:56.4 10:16.8 09:58.6 Bend 5 48:07
36 47 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 44 08:29.6 09:43.9 10:08.7 10:02.3 09:53.5 Portland 5 48:18
37 126 Terry Campbell BeerMongers 46 08:10.2 09:54.7 09:54.2 10:15.5 10:06.0 Portland 5 48:21
38 91 Dan Froelich Team Fancy 36 08:16.6 09:30.0 10:38.2 10:14.2 10:04.4 Beaverton 5 48:43
39 95 Rich Julyan 50 08:30.5 09:15.3 13:08.0 09:11.9 09:05.1 Corvallis 5 49:11
40 73 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 38 08:02.8 09:44.4 10:56.6 10:34.6 10:11.9 Portland 5 49:30
41 1 Joshua Hanselman 45 08:40.7 10:34.2 10:39.6 10:31.4 10:01.1 Newberg 5 50:27
42 142 Sean Stroup BeerMongers 46 08:47.0 11:05.2 11:27.1 11:35.5 11:39.7 Portland 5 54:35
43 103 Jay Wisowaty 47 08:50.8 11:19.8 11:44.2 11:46.9 11:59.8 St Helens 5 55:42
44 168 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 07:53.9 09:13.9 19:10.6 09:12.4 Portland 4 45:31
45 25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 10:38.6 16:32.7 09:44.8 10:03.6 Portland 4 47:00
DNF 170 Christophe Berteau-pavy 54 07:55.1 09:29.3 11:26.4 portland 3 47:00

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 502 Marie Major ANTHM Collective 38 08:05.8 09:59.7 10:07.1 10:07.5 09:54.9 Vancouver 5 48:15
2 508 Amy Solana bicycleattorney.com 40 07:51.1 09:52.4 10:12.6 10:18.4 10:01.6 Portland 5 48:16
3 506 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 08:07.3 10:20.0 10:34.2 10:41.6 10:38.0 Portland 5 50:21
4 518 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 49 08:04.0 10:29.8 10:38.5 10:52.2 Salem 4 40:05
5 530 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 07:57.8 10:59.3 10:45.6 10:42.1 Portland 4 40:25
6 505 Tess Weir Grouptrail Cycling 51 08:35.5 11:04.7 11:20.9 11:23.5 Beaverton 4 42:25
7 522 Traci Smolen Team S&M 53 09:12.1 12:04.9 12:27.8 12:47.1 Portland 4 46:32
8 504 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 49 09:43.9 13:12.8 14:09.1 13:44.6 Forest Grove 4 50:50

Category 3/4/5 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 111 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 03:58.7 06:29.1 06:50.0 07:06.5 07:10.1 Portland 5 31:34
2 103 Bryce White 15 04:25.1 06:59.3 07:07.1 07:18.1 06:55.3 Bend 5 32:45
3 131 Max Smith 13 04:13.1 06:58.3 07:06.8 07:23.6 07:04.5 portland 5 32:46
4 130 Calum Pierce 15 04:31.6 07:12.1 07:29.2 07:38.3 portland 4 26:51
5 84 Aidan Weld Team Finger 15 04:45.6 07:51.2 08:15.9 08:14.7 Hood River 4 29:07
6 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 04:55.9 08:04.0 08:17.8 08:14.6 Tigard 4 29:32
7 21 Eamon Haverty 17 04:59.0 08:18.8 08:10.7 08:07.4 Portland 4 29:36
8 25 Zachary Smith 14 04:21.6 07:14.4 07:23.3 07:38.0 Portland 4 26:37
9 129 Hans Lanners 13 05:25.1 08:23.6 08:40.9 08:31.1 Portland 4 31:01
10 146 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 14 05:08.7 08:38.5 08:44.2 08:59.6 Portland 4 31:31
11 17 Liam Carmichael 11 05:05.4 09:05.9 09:08.1 08:50.4 Portland 4 32:10
12 171 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 13 05:41.1 08:51.6 09:00.5 09:06.9 Portland 4 32:40
13 100 Gavin Newman 12 05:01.6 08:52.6 09:16.0 09:43.4 Portland 4 32:54
14 15 Thomas Little BeerMongers 10 06:08.8 08:31.7 09:01.4 09:43.2 Portland 4 33:25
15 58 Brennan Jarrell 13 06:02.8 09:00.3 09:24.7 09:12.8 West Linn 4 33:41
16 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 06:00.6 08:57.5 09:19.8 09:30.0 Portland 4 33:48
17 68 Phoenix GrassL 13 14:53.6 09:31.0 09:34.9 CANBY 4 34:00
18 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 05:14.9 09:05.4 10:30.0 10:09.2 Portland 4 35:00
19 102 Jack Hampson 13 06:15.3 09:35.1 09:47.2 09:41.3 Lake Oswego 4 35:19
20 62 Austin Jackson Dialed Cycling Team 10 06:08.1 09:39.7 09:54.8 10:11.7 Vancouver 4 35:54
21 191 William Feuz 12 05:54.4 09:34.8 10:01.2 10:28.1 Canby 4 35:59
22 11 Liam Harrison 13 06:13.1 09:58.4 09:58.9 10:33.2 Portland 4 36:44
23 2 Orion Souders Team S&M 12 06:05.0 10:08.6 10:00.7 10:46.8 Portland 4 37:01
24 29 Wyatt Hawes 10 06:13.2 09:45.2 11:02.3 Monmouth 3 27:01
25 93 Baker Mills Murder of Crows 10 06:32.2 10:19.5 10:21.0 Bend 3 27:13
26 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 06:28.3 10:46.9 10:43.1 Gresham 3 27:58
27 55 Braden Stiles 12 06:14.3 10:29.5 11:25.0 Vancouver 3 28:09
28 140 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 17 06:11.8 10:57.6 11:15.7 Aurora 3 28:25
29 48 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 15 06:06.2 10:33.4 11:52.9 Lake Oswego 3 28:33
30 142 Evan VanderStoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 06:03.4 11:17.8 11:17.8 Milwalkee 3 28:39
31 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 06:50.2 10:48.4 11:21.6 The Dalles 3 29:00
32 189 Isaac Lefohn 16 06:22.6 11:35.1 11:03.8 Tigard 3 29:01
33 155 Asher Weld Team Finger 12 06:59.6 11:29.4 11:12.1 Hood River 3 29:41
34 128 Caleb Deschler 12 07:23.2 11:34.4 10:44.0 Portland 3 29:42
35 119 Ryley Hamness 10 06:52.8 10:57.3 12:06.9 Lake Oswego 3 29:57
36 99 Sebastian Bartnikowski 10 07:18.9 11:15.8 11:27.8 aloha 3 30:03
37 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 07:54.3 12:04.2 12:52.8 Portland 3 32:51
38 133 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14 09:47.2 11:29.5 13:09.3 Lake Oswego 3 34:26
39 118 Ian Baker 12 07:50.1 12:31.9 14:31.8 portland 3 34:54
40 115 Bridger Mills 9 08:11.7 12:33.1 14:13.2 bend 3 34:58
41 143 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 07:31.7 14:05.7 15:11.0 Milwalkee 3 36:48
42 160 Wilson Taylor 11 08:34.5 14:55.2 15:33.5 Portland 3 39:03
43 60 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 9 09:17.0 15:40.1 14:06.5 Portland 3 39:04
44 92 JD Wisowaty 11 07:33.7 13:36.9 17:53.2 St Helens 3 39:04
DNF 96 Kaess Rinder 13 05:17.0 08:40.1 08:28.1 09:42.3 Beaverton 3 32:07

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 06:03.8 08:08.8 08:13.6 08:39.7 lake oswego 4 31:06
2 603 Sydney Little BeerMongers 12 06:23.7 08:14.8 08:27.9 08:32.5 Portland 4 31:39
3 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 06:29.9 08:47.7 09:11.1 09:19.8 tigard 4 33:48
4 648 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 06:48.2 09:27.0 09:55.9 10:18.1 Portland 4 36:29
5 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 06:45.6 10:05.1 10:09.2 tigard 3 27:00
6 617 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 07:25.5 10:40.9 10:45.0 beaverton 3 28:51
7 650 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 07:16.8 10:45.9 10:51.1 Portland 3 28:54
8 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 07:03.4 13:17.9 10:22.8 Portland 3 30:44
9 629 Annika Ramey Team Finger 11 08:47.6 13:36.8 14:44.5 Hood River 3 37:09
10 660 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 9 10:37.5 16:26.2 Portland 2 27:04
DNF 641 Lily Stover 10 07:52.8 11:50.6 Portland 2 27:04
DNF 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 09:02.0 Portland 1 27:04

Category 4 Masters 35+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 186 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 39 06:35.6 09:11.7 09:10.8 09:09.0 09:21.5 portland 5 43:29
2 125 Matthew Borisch Capitol Velo 45 06:23.3 09:15.8 09:43.1 09:49.2 09:25.7 Salem 5 44:37
3 103 Shaun Martin Dialed Cycling Team 46 06:40.5 09:17.5 09:29.3 09:29.1 09:42.8 Camas 5 44:39
4 166 Daniel Rockholm 50 07:14.4 09:29.5 09:24.8 09:28.3 09:35.7 Portland 5 45:13
5 59 Baker Lyon 37 06:51.8 09:32.2 09:45.6 09:27.1 09:37.9 Portland 5 45:15
6 106 Stuart Fisher-Spurlock 36 06:45.5 10:01.7 10:05.1 09:57.2 09:51.9 Portland 5 46:41
7 148 Chris Wisdom 50 07:03.1 09:48.8 09:59.5 10:04.1 10:00.8 Lake Oswego 5 46:56
8 1 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40 07:44.8 09:57.8 09:56.1 09:51.4 09:50.3 Vancouver 5 47:20
9 16 Shea Hawes 46 06:36.9 09:56.2 10:14.8 10:18.4 10:27.1 Monmouth 5 47:33
10 156 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 37 06:57.0 09:53.7 10:10.8 10:19.5 10:18.9 Portland 5 47:40
11 52 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 07:49.6 10:15.1 09:59.1 09:55.3 09:49.5 Gladstone 5 47:49
12 102 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 39 07:33.2 10:00.5 09:56.1 10:20.8 10:05.4 Portland 5 47:56
13 94 Chris Parco 36 06:33.3 10:16.9 10:47.3 10:41.7 10:02.9 Bend 5 48:22
14 175 Ryan Crosby Boneyard Cycling 37 07:44.9 09:59.2 10:09.8 10:16.7 10:18.3 Bend 5 48:29
15 9 Eric Hagen 40 07:50.5 10:21.7 10:04.9 10:10.5 10:04.5 Portland 5 48:32
16 142 Daniel Higgins The Club Roule 47 07:41.1 10:26.2 10:22.4 10:06.1 10:14.0 Portland 5 48:50
17 115 Robert King BeerMongers 43 07:39.4 10:15.0 10:24.8 10:13.9 10:22.6 Portland 5 48:56
18 98 Steven Hyde bicycleattorney.com 39 07:20.8 10:21.4 10:18.3 10:31.8 10:49.0 Portland 5 49:21
19 60 Burk Webb 53 07:06.7 10:29.1 10:41.6 10:50.3 10:15.1 Milwaukie 5 49:23
20 146 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 55 07:01.1 10:28.4 10:22.4 11:10.6 10:41.7 Portland 5 49:44
21 49 David Kaysen Dialed Cycling Team 56 07:20.4 10:13.7 10:38.7 10:52.9 10:42.9 Portland 5 49:49
22 63 David Fee 47 07:23.7 10:23.7 10:38.6 10:44.1 10:44.4 Portland 5 49:55
23 195 Derek S Hoenisch 55 07:46.0 10:15.1 10:30.8 10:41.7 10:47.1 Lake Oswego 5 50:01
24 32 Matthew Jetton 51 07:47.9 10:36.2 10:31.9 10:46.8 10:32.2 portland 5 50:15
25 261 Robert Anderson 39 07:38.4 11:02.4 10:41.2 10:28.2 10:26.0 Seattle 5 50:16
26 122 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 44 07:43.4 10:16.9 10:33.2 10:55.7 11:07.2 Tigard 5 50:36
27 45 Gerardo Perez 40 07:40.3 11:24.8 10:25.1 10:37.8 10:36.6 Wilsonville 5 50:45
28 3 Jason Jones Planet PDX Cycling 46 07:15.9 10:42.4 11:07.8 11:12.3 11:45.4 Portland 5 52:04
29 28 Chester Artman 49 07:26.6 10:58.4 11:13.9 11:02.5 LAKE OSWEGO 4 40:41
30 38 Dave Torrance 50 07:55.1 10:59.0 10:49.4 11:00.3 Portland 4 40:44
31 6 Ian Stromquist Team Finger 43 06:26.6 13:48.9 10:05.6 10:25.8 Hood River 4 40:47
32 82 Luke Bergerson Capitol Velo 47 07:58.9 10:58.7 11:10.6 11:07.2 Aumsville 4 41:15
33 136 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 42 07:25.2 11:04.7 11:27.6 11:43.6 Portland 4 41:41
34 21 Tony Pitone Trusty Switchblade 52 08:04.5 11:19.3 11:10.2 11:19.0 Portland 4 41:53
35 97 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 45 07:29.3 10:45.2 10:36.0 13:11.0 Portland 4 42:02
36 192 Charlton Shen 54 08:13.2 11:22.8 11:16.6 11:19.9 Portland 4 42:13
37 151 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 43 07:42.7 11:21.9 11:34.4 11:46.6 Portland 4 42:26
38 87 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 08:11.5 11:23.3 11:16.5 11:40.3 Portland 4 42:32
39 150 Tony Ruiz 50 08:03.9 11:29.1 11:37.8 11:25.5 Portland 4 42:36
40 164 Phillip Nemeth 41 08:08.0 11:21.0 11:36.5 11:38.0 Vancouver 4 42:44
41 7 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 08:02.7 11:07.6 11:34.0 12:01.7 Camas 4 42:46
42 118 Reyaz Rohani 39 08:05.2 11:13.3 11:46.1 11:42.0 Portland 4 42:47
43 193 Reese Lord 47 07:57.7 11:13.6 11:42.8 11:56.5 Portland 4 42:51
44 194 Paul Barlow 49 08:06.3 11:54.1 11:41.1 11:32.6 Scappoose 4 43:14
45 165 Joe Franklin 52 08:02.1 11:52.5 12:27.5 12:44.5 Vancouver 4 45:07
46 124 Marc Brodehl BeerMongers 43 08:11.7 11:59.6 12:45.8 12:49.3 Portland 4 45:46
47 196 James Odbert 53 07:51.5 13:52.1 14:17.6 13:00.5 St Helens 4 49:02
48 83 Adam Bergerson Capitol Velo 45 09:12.5 13:12.9 13:36.7 13:57.7 Salem 4 50:00
49 95 Max McFarland Planet PDX Cycling 53 08:52.0 13:59.3 13:45.1 13:30.7 Lake Oswego 4 50:07
DNF 23 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 08:12.4 Portland 1 50:07
DNF 104 Travis Bullard 39 08:51.1 12:16.1 12:35.3 Milwaukie 3 50:07
DNF 128 Dirk Theisen 47 07:44.2 10:47.8 10:47.2 11:02.8 Milwaukie 4 50:07

Category 4 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 55 Aidan Rice 14 15:31.3 09:11.7 09:26.2 08:59.4 portland 4 43:09
2 38 Arlen Slaymaker 19 15:31.5 09:14.9 09:25.5 08:57.5 Portland 4 43:09
3 50 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15:20.9 09:23.5 09:27.3 08:59.0 4 43:11
4 34 Ben Taber Team 10 Barrel 30 15:35.8 09:25.1 09:12.8 09:04.4 Bend 4 43:18
5 46 Jacob Robinson 19 15:49.4 09:27.3 09:19.1 09:08.6 Buxton 4 43:44
6 71 Collin Faunt 26 15:55.9 09:26.2 09:14.6 09:08.1 Portland 4 43:45
7 72 Michael Kanter 22 16:19.6 09:39.8 09:25.3 09:10.2 Portland 4 44:35
8 19 Cesar Villegas 29 16:05.4 09:32.4 09:40.0 09:20.5 Portland 4 44:38
9 67 Sean Gabrielli 32 16:06.7 09:36.2 09:42.8 09:29.1 Portland 4 44:55
10 51 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 21 16:30.9 09:47.7 09:59.9 09:58.9 Portland 4 46:17
11 48 Collin Bundy Team Fancy 31 16:40.1 09:47.9 10:00.8 09:58.8 Vancouver 4 46:28
12 23 David Fee 47 16:53.4 10:00.4 10:03.2 10:08.8 Portland 4 47:06
13 49 Jeremy Gomez 25 16:36.4 10:09.9 10:37.3 10:40.3 Bronx 4 48:04
14 43 Chris Nelson 36 17:24.2 10:43.6 10:42.1 09:51.7 Portland 4 48:42
15 22 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair 37 16:33.5 10:05.3 10:42.7 11:23.5 Vancouver 4 48:45
16 56 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 18:18.7 11:31.5 11:06.9 Tigard 3 40:57
17 68 Max Soontararak Team 10 Barrel 36 21:06.2 11:22.1 11:28.9 Portland 3 43:57
DNF 1 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 17:17.0 Portland 1 43:57

Category 4 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 259 Leah Brown Team 10 Barrel 33 09:37.2 10:04.3 10:00.6 09:51.5 09:52.5 portland 5 49:26
2 273 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 09:08.6 10:02.2 10:21.1 10:09.4 10:54.3 Tigard 5 50:36
3 313 Megan Ramey Team Finger 44 09:30.4 10:16.7 10:15.5 10:21.9 Hood River 4 40:24
4 300 Kaeli Laxson 29 09:22.6 10:59.5 11:14.9 10:56.3 Portland 4 42:33
5 251 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 48 09:33.9 10:58.3 11:10.4 11:04.6 Portland 4 42:47
6 301 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 09:39.8 11:12.0 11:08.8 10:57.9 Milwaukie 4 42:59
7 281 Erica Spiritos 31 09:34.2 11:12.4 11:24.2 11:39.4 Portland 4 43:50
8 278 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 47 09:34.4 11:18.7 11:35.4 11:40.3 Tualatin 4 44:09
9 277 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 37 09:48.4 11:19.4 11:42.0 11:48.8 Portland 4 44:39
10 257 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 53 09:54.4 12:26.0 13:11.4 12:47.2 Portland 4 48:19
11 295 Shawna Pearson BeerMongers 50 10:59.6 13:51.8 14:30.3 14:30.6 Happy Valley 4 53:52

Category 5 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 249 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team 26 07:59.3 18:11.1 09:20.6 08:47.5 portland 5 44:18
2 193 Alex Wirganowicz 22 08:18.3 09:05.9 09:11.3 09:14.0 08:32.7 vancouver 5 44:22
3 244 Tobias Sindesen 35 09:06.1 09:29.0 09:32.4 09:32.1 09:40.3 Milwaukie 5 47:20
4 6 Shaun Stiles 42 08:08.4 09:49.7 10:10.9 10:10.7 10:19.4 VANCOUVER 5 48:39
5 46 Todd Young 31 08:58.2 09:56.3 10:05.6 09:59.2 09:48.5 Portland 5 48:48
6 52 Jamie King Grouptrail Cycling 43 08:04.9 10:08.2 10:10.8 10:29.2 10:32.0 Portland 5 49:25
7 188 Curtis Bullock 37 08:28.5 10:15.9 10:34.5 10:26.0 10:40.0 Portland 5 50:25
8 119 Michael Jordan 41 08:05.1 09:50.8 10:17.6 11:12.9 11:01.1 Portland 5 50:28
9 12 Alastair Cox 32 08:29.0 10:22.8 10:34.9 10:47.7 Beaverton 4 40:14
10 86 Denzel Lall Word RCB presents Grummel 26 08:17.2 11:13.9 11:05.3 10:16.7 Vancouver 4 40:53
11 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38 09:06.4 10:38.4 10:56.3 10:53.4 Portland 4 41:35
12 127 Josh Van Otterloo CX Pistols p/b Gigantic Brewing 08:50.5 10:41.6 11:12.9 11:06.9 Portland 4 41:52
13 146 Jason Preuit 51 08:34.7 10:10.7 13:19.2 09:56.3 Washougal 4 42:01
14 162 John Condon Dialed Cycling Team 59 09:31.3 11:01.9 11:03.6 11:07.0 Camas 4 42:44
15 93 Chris Olivares 43 08:40.7 11:23.9 11:44.8 11:26.5 Portland 4 43:16
16 62 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 59 09:20.7 11:20.3 11:31.0 11:51.8 Portland 4 44:04
17 181 Kevin Lefohn 48 09:08.2 11:18.8 11:48.0 12:18.8 tigard 4 44:34
18 77 Jeff Dill ANTHM Collective 48 09:41.0 11:39.0 11:57.7 11:56.1 Portland 4 45:14
19 246 Ken Peterson Team Finger 52 09:35.0 11:43.8 11:58.7 12:23.7 Hood River 4 45:41
20 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 09:43.2 11:59.7 12:55.9 12:17.9 Vancouver 4 46:57
21 105 Richard Lundstrom 52 09:52.2 11:59.8 12:38.7 12:54.2 tigard 4 47:25
22 40 Justin Brown 44 09:32.6 12:47.9 12:51.4 12:28.5 Portland 4 47:40
23 64 Brennan Jarrell 13 09:46.3 11:58.4 13:35.2 13:03.3 West Linn 4 48:23
24 129 Ryan Smith 27 08:47.1 12:49.1 14:05.8 13:08.8 Molalla 4 48:51
25 248 Cory Erickson Team 10 Barrel 36 10:52.4 13:01.8 13:05.2 12:55.7 BEAVERTON 4 49:55
26 245 Jordan Barlow 30 09:48.0 13:20.0 13:52.9 13:40.4 St. Helens 4 50:41
27 205 Mark Braun 49 10:51.1 14:07.3 15:37.5 Fairview 3 40:36
28 247 Brandon whalen Trusty Switchblade 34 18:49.1 11:14.0 11:00.0 Portland 3 41:03
29 144 Alessandro Carrara 46 11:55.5 15:38.1 16:53.9 Portland 3 44:28
30 115 Chris Gibbons 57 11:43.7 16:24.9 17:39.4 Portland 3 45:48
DNF 101 Michael Metz bicycleattorney.com 18 07:57.5 10:41.6 Portland 2 45:48

Category 5 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 786 Andrea Chin 27 09:50.1 10:04.9 10:19.8 10:03.6 Portland 4 40:18
2 798 Lisa Timmerman The Club Roule 37 10:24.7 10:27.8 11:11.2 10:57.7 Portland 4 43:01
3 715 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 41 10:39.0 11:29.5 11:37.0 12:08.1 Vancouver 4 45:54
4 719 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 33 10:50.8 11:49.9 11:50.9 11:54.0 Portland 4 46:26
5 755 Brooke Salisbury Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 11:10.8 11:39.0 11:49.2 11:54.1 Portland 4 46:33
6 779 Sarah Stokes 28 10:25.6 11:33.1 12:36.4 12:22.5 Portland 4 46:58
7 735 Sara Halterman 38 11:43.3 12:23.1 12:26.3 12:25.2 Bend 4 48:58
8 790 Bri Gomez 31 11:34.5 12:26.2 12:41.7 12:42.1 Portland 4 49:24
9 769 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 11:09.3 12:54.7 12:54.8 13:31.8 Portland 4 50:31
10 729 Larissa Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 12:07.3 12:54.9 13:52.8 13:31.0 Portland 4 52:26
11 730 Danielle Stiles 12:00.0 13:10.5 13:49.7 13:40.3 Vancouver 4 52:40
12 792 Amber Taylor 39 12:03.9 13:23.1 14:00.8 13:31.9 Portland 4 53:00
13 784 Trenna Sharpe Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 11:37.8 13:30.5 14:53.1 Portland 3 40:01
14 741 Maia Hampson 43 12:14.9 13:51.2 14:30.1 Lake Oswego 3 40:36
15 817 Mariana Miamentes 32 12:05.5 14:32.4 15:03.5 Portland 3 41:41
DNF 739 Piper Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 19 10:23.9 11:42.1 13:29.1 Portland 3 41:41

Clydesdale

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 718 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 16:46.3 09:07.4 09:26.0 09:30.6 Tualatin 4 44:50
2 774 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41 16:47.4 09:39.4 09:50.4 09:53.2 Albany 4 46:10
3 732 Joel Sherman 42 17:02.6 09:47.3 10:01.2 09:58.9 Portland 4 46:50
4 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 17:22.8 09:57.0 10:05.8 10:12.8 Portland 4 47:38
5 712 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 17:56.8 10:06.7 10:31.3 10:51.5 Bingen 4 49:26
6 737 Jason Evans 43 18:09.4 10:25.9 10:37.1 West Linn 3 39:12
7 703 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 18:32.4 10:26.6 10:29.1 lake oswego 3 39:28
8 702 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 18:52.5 10:57.1 11:23.3 Portland 3 41:13
9 750 Christopher McCarthy Gladyators 31 19:33.8 11:23.6 10:29.5 Salem 3 41:27
10 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 18:59.7 11:22.8 11:28.1 tigard 3 41:51
11 760 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 19:12.2 11:21.1 11:31.6 Camas 3 42:05
12 749 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 33 19:46.0 11:12.8 11:16.5 Vancouver 3 42:15
13 710 Mark Sather Team 10 Barrel 49 19:59.0 11:41.0 11:42.8 Tigard 3 43:23
14 735 Scott Barker 51 19:44.6 11:52.7 11:59.3 Portland 3 43:37
15 746 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 20:60.0 12:59.0 12:45.8 Portland 3 46:45
16 704 Nathan Koch Team Finger 45 21:35.4 13:15.2 12:50.1 bingen 3 47:41
17 739 Jacob Roth 42 22:06.8 13:00.0 12:52.7 Walla Walla 3 48:00
18 741 Ed Waters Planet PDX Cycling 61 22:38.8 13:26.7 14:04.0 Eagle Creek 3 50:10
19 723 Vincent Bianchini 61 25:37.6 16:36.2 Gresham 2 42:14

Junior Men 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 111 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 03:58.7 06:29.1 06:50.0 07:06.5 07:10.1 Portland 5 31:34
2 131 Max Smith 13 04:13.1 06:58.3 07:06.8 07:23.6 07:04.5 portland 5 32:46
3 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 04:55.9 08:04.0 08:17.8 08:14.6 Tigard 4 29:32
4 25 Zachary Smith 14 04:21.6 07:14.4 07:23.3 07:38.0 Portland 4 26:37
5 129 Hans Lanners 13 05:25.1 08:23.6 08:40.9 08:31.1 Portland 4 31:01
6 146 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 14 05:08.7 08:38.5 08:44.2 08:59.6 Portland 4 31:31
7 171 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 13 05:41.1 08:51.6 09:00.5 09:06.9 Portland 4 32:40
8 58 Brennan Jarrell 13 06:02.8 09:00.3 09:24.7 09:12.8 West Linn 4 33:41
9 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 06:00.6 08:57.5 09:19.8 09:30.0 Portland 4 33:48
10 68 Phoenix GrassL 13 14:53.6 09:31.0 09:34.9 CANBY 4 34:00
11 102 Jack Hampson 13 06:15.3 09:35.1 09:47.2 09:41.3 Lake Oswego 4 35:19
12 11 Liam Harrison 13 06:13.1 09:58.4 09:58.9 10:33.2 Portland 4 36:44
13 133 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14 09:47.2 11:29.5 13:09.3 Lake Oswego 3 34:26
14 143 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 07:31.7 14:05.7 15:11.0 Milwalkee 3 36:48
DNF 96 Kaess Rinder 13 05:17.0 08:40.1 08:28.1 09:42.3 Beaverton 3 32:07

Junior Men 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 103 Bryce White 15 04:25.1 06:59.3 07:07.1 07:18.1 06:55.3 Bend 5 32:45
2 130 Calum Pierce 15 04:31.6 07:12.1 07:29.2 07:38.3 portland 4 26:51
3 84 Aidan Weld Team Finger 15 04:45.6 07:51.2 08:15.9 08:14.7 Hood River 4 29:07
4 48 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 15 06:06.2 10:33.4 11:52.9 Lake Oswego 3 28:33
5 142 Evan VanderStoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 06:03.4 11:17.8 11:17.8 Milwalkee 3 28:39
6 189 Isaac Lefohn 16 06:22.6 11:35.1 11:03.8 Tigard 3 29:01

Junior Men 17-18

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 21 Eamon Haverty 04:59.0 08:18.8 08:10.7 08:07.4 Portland 4 29:36
2 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 05:14.9 09:05.4 10:30 10:09.2 Portland 4 35:00
3 140 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 06:11.8 10:57.6 11:15.7 Aurora 3 28:25

Junior Men 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 17 Liam Carmichael 11 05:05.4 09:05.9 09:08.1 08:50.4 Portland 4 32:10
2 100 Gavin Newman 12 05:01.6 08:52.6 09:16.0 09:43.4 Portland 4 32:54
3 15 Thomas Little BeerMongers 10 06:08.8 08:31.7 09:01.4 09:43.2 Portland 4 33:25
4 62 Austin Jackson Dialed Cycling Team 10 06:08.1 09:39.7 09:54.8 10:11.7 Vancouver 4 35:54
5 191 William Feuz 12 05:54.4 09:34.8 10:01.2 10:28.1 Canby 4 35:59
6 2 Orion Souders Team S&M 12 06:05.0 10:08.6 10:00.7 10:46.8 Portland 4 37:01
7 29 Wyatt Hawes 10 06:13.2 09:45.2 11:02.3 Monmouth 3 27:01
8 93 Baker Mills Murder of Crows 10 06:32.2 10:19.5 10:21.0 Bend 3 27:13
9 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 06:28.3 10:46.9 10:43.1 Gresham 3 27:58
10 55 Braden Stiles 12 06:14.3 10:29.5 11:25.0 Vancouver 3 28:09
11 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 06:50.2 10:48.4 11:21.6 The Dalles 3 29:00
12 155 Asher Weld Team Finger 12 06:59.6 11:29.4 11:12.1 Hood River 3 29:41
13 128 Caleb Deschler 12 07:23.2 11:34.4 10:44.0 Portland 3 29:42
14 119 Ryley Hamness 10 06:52.8 10:57.3 12:06.9 Lake Oswego 3 29:57
15 99 Sebastian Bartnikowski 10 07:18.9 11:15.8 11:27.8 aloha 3 30:03
16 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 07:54.3 12:04.2 12:52.8 Portland 3 32:51
17 118 Ian Baker 12 07:50.1 12:31.9 14:31.8 portland 3 34:54
18 115 Bridger Mills 9 08:11.7 12:33.1 14:13.2 bend 3 34:58
19 160 Wilson Taylor 11 08:34.5 14:55.2 15:33.5 Portland 3 39:03
20 60 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 9 09:17.0 15:40.1 14:06.5 Portland 3 39:04
21 92 JD Wisowaty 11 07:33.7 13:36.9 17:53.2 St Helens 3 39:04

Junior Women 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 06:03.8 08:08.8 08:13.6 08:39.7 lake oswego 4 31:06
2 648 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 06:48.2 09:27.0 09:55.9 10:18.1 Portland 4 36:29
3 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 06:45.6 10:05.1 10:09.2 tigard 3 27:00
4 617 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 07:25.5 10:40.9 10:45.0 beaverton 3 28:51
5 650 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 07:16.8 10:45.9 10:51.1 Portland 3 28:54

Junior Women 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 06:29.9 08:47.7 09:11.1 09:19.8 tigard 4 33:48

Junior Women 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 5 City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 12 06:23.7 08:14.8 08:27.9 08:32.5 Portland 4 31:39
2 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 07:03.4 13:17.9 10:22.8 Portland 3 30:44
3 629 Annika Ramey Team Finger 11 08:47.6 13:36.8 14:44.5 Hood River 3 37:09
4 660 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 9 10:37.5 16:26.2 Portland 2 27:04
DNF 641 Lily Stover 10 07:52.8 11:50.6 Portland 2 27:04
DNF 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 09:02.0 Portland 1 27:04

Masters 50+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 762 Mike Henry 55 05:47.5 08:02.8 08:10.3 08:10.8 08:12.6 08:02.5 Damascus 6 46:27
2 827 Michael Moody Flywheel Bicycle Solutions 50 06:08.2 08:12.8 08:10.8 08:11.9 08:00.3 08:06.0 Jacksonville 6 46:50
3 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 05:48.0 08:12.4 08:15.5 08:21.3 08:08.2 08:24.4 Portland 6 47:10
4 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 05:50.5 08:11.8 08:12.9 08:28.2 08:40.0 08:37.5 Vancouver 6 48:01
5 832 Rodney Trepess Deschutes Brewery 55 05:49.3 08:16.3 08:41.5 08:38.0 08:43.6 08:39.2 Bend 6 48:48
6 877 Mike Bene 53 06:13.0 08:27.5 08:39.7 08:40.2 08:42.0 08:26.9 Portland 6 49:09
7 840 Mark DeResta Team Finger 50 05:48.8 08:25.1 08:43.3 08:53.5 08:46.9 08:33.3 hood river 6 49:11
8 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 06:18.6 08:27.5 08:33.2 08:34.8 08:45.5 08:35.9 Renton 6 49:15
9 722 Michael Szwaya bicycleattorney.com 50 06:11.8 08:30.5 08:37.5 08:34.3 08:44.1 08:48.0 Portland 6 49:26
10 727 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 06:35.9 08:27.8 08:44.4 08:39.7 08:48.5 08:38.5 Medford 6 49:55
11 808 Martin Baker bicycleattorney.com 53 06:01.8 08:41.3 08:39.0 08:53.5 08:56.2 08:44.8 Portland 6 49:57
12 869 Eric Schehen 58 06:10.2 08:43.7 08:50.9 08:49.8 08:48.5 08:33.7 Ashland 6 49:57
13 812 Matt Engel 53 06:09.4 08:38.3 08:45.4 08:48.5 09:00.2 08:40.3 Bend 6 50:02
14 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 06:11.2 08:36.8 08:46.1 08:54.7 09:02.0 08:54.2 Gresham 6 50:25
15 830 Michael R Wilson Team S&M 59 06:07.4 08:41.8 09:05.2 08:55.5 08:57.6 08:48.9 Corvallis 6 50:36
16 715 John Hatfield Dialed Cycling Team 52 06:34.1 08:45.3 08:44.9 08:53.6 08:56.5 08:58.8 Portland 6 50:53
17 718 Tom Palke ANTHM Collective 54 06:32.2 08:38.5 08:47.4 09:02.1 09:06.6 09:06.6 Portland 6 51:13
18 736 Mike Schrankel Team Finger 53 06:31.3 08:59.1 08:44.6 09:06.2 09:03.1 09:00.7 Hood River 6 51:25
19 778 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 51 06:18.2 08:50.7 09:01.8 09:09.6 09:13.5 08:55.7 CAMAS 6 51:30
20 814 James Tervo Team S&M 50 06:22.1 08:43.9 09:10.5 09:15.1 09:12.3 08:51.9 Portland 6 51:36
21 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 51 06:20.0 08:49.1 08:57.0 09:05.4 09:20.6 09:05.9 Corvallis 6 51:38
22 773 Steven Thorne 59 06:32.1 08:52.8 09:03.6 09:05.4 09:12.1 09:20.8 Portland 6 52:07
23 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 06:36.0 08:37.9 09:19.7 09:22.5 09:23.1 09:22.0 Portland 6 52:41
24 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52 06:42.2 08:56.0 09:15.6 09:11.5 09:24.2 09:21.5 Portland 6 52:51
25 802 Eric Pool bicycleattorney.com 54 06:51.7 09:07.6 09:03.6 09:15.5 09:29.2 09:22.4 West Linn 6 53:10
26 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 06:16.4 09:24.1 09:30.5 09:23.2 09:37.5 09:12.5 Portland 6 53:24
27 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 06:17.2 08:51.3 10:19.6 09:19.8 09:19.6 09:40.0 Vancouver 6 53:47
28 895 Anthony Ohotto ANTHM Collective 54 06:45.5 08:49.5 09:19.7 09:52.5 09:37.8 09:33.8 Portland 6 53:59
29 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 06:43.4 09:26.0 09:27.9 09:30.8 09:24.1 09:30.8 Portland 6 54:03
30 720 Terry Hamness Dialed Cycling Team 50 06:13.7 09:08.3 09:45.0 09:37.2 09:41.0 09:42.6 Washougal 6 54:08
31 757 William Goritski Rebound/Tireless Velo 58 06:50.0 09:16.9 09:23.7 09:30.0 09:45.5 Camas 5 44:46
32 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 06:27.8 09:18.1 09:34.7 09:55.6 09:44.4 Portland 5 45:01
33 850 Jason Bietz River City Bicycles - Bike Law 54 06:38.4 09:11.7 09:34.2 09:50.8 09:47.1 Sherwood 5 45:02
34 753 Tom Hill bicycleattorney.com 57 06:54.3 09:17.7 09:23.7 09:44.9 09:44.3 PORTLAND 5 45:05
35 824 John Ohotto Swift Racing PDX 51 06:48.6 09:28.9 09:39.2 10:01.0 09:52.2 Portland 5 45:50
36 836 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 58 06:29.4 09:41.0 09:51.9 10:00.4 09:52.8 Mulino 5 45:55
37 873 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 54 06:49.3 09:43.3 09:51.7 09:55.2 09:50.8 Portland 5 46:10
38 740 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 56 06:44.3 09:42.3 09:48.9 10:02.6 10:10.8 Brush Prairie 5 46:29
39 758 Trig Rogers bicycleattorney.com 54 07:04.8 09:40.9 09:54.5 10:06.5 09:59.3 Portland 5 46:46
40 800 Rob Kerr Boneyard Cycling 58 07:00.3 09:59.0 09:59.0 09:58.8 10:03.9 Bend 5 47:01
41 769 Jon Gove Grouptrail Cycling 58 07:09.3 09:53.5 09:51.1 10:10.7 10:02.0 Portland 5 47:07
42 716 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 53 07:48.4 09:35.9 09:48.2 10:16.4 10:27.8 Portland 5 47:57
43 763 Brett Boyles Planet PDX Cycling 50 07:23.8 10:22.4 10:34.1 10:33.4 10:27.5 lake oswego 5 49:21
44 724 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 07:23.1 10:12.3 10:30.2 10:49.6 10:36.2 Portland 5 49:31
45 813 Tony Ruiz 50 07:37.4 10:38.7 10:45.1 11:05.0 10:33.3 Portland 5 50:40
46 846 Stefan Furst 62 07:31.8 10:39.3 10:42.6 11:01.8 11:25.9 Vancouver 5 51:21
47 859 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 51 06:46.6 10:40.0 11:15.4 11:37.1 11:32.4 Portland 5 51:52
48 896 Bill Salbador 55 07:29.3 11:11.5 11:22.8 11:56.6 11:23.0 Eugene 5 53:23
49 894 Billy Thomas Deschutes Brewery 59 07:39.7 11:15.1 11:40.9 12:01.5 11:53.2 Bend 5 54:30
50 790 David Bussey Dialed Cycling Team 56 07:47.1 11:18.5 11:57.8 11:60.0 12:09.3 Aurora 5 55:13
51 842 Scott Hamness Metropolis Cycle Repair 50 07:59.5 12:31.7 12:41.9 12:23.5 Lake Oswego 4 45:37
52 860 Mike Taylor Deschutes Brewery 56 08:16.1 11:39.1 12:54.3 12:49.9 Bend 4 45:39
53 874 Phillip Wirganowiz 58 08:26.3 12:08.4 12:39.6 12:41.0 Vancouver 4 45:55
DNF 732 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54 06:14.3 09:07.2 09:11.1 Portland 3 45:55

Masters 50+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 625 Kim Robinson Team Finger 53 07:59.0 09:28.3 09:26.1 09:36.4 Hood River 5 46:14
2 603 Lora Melkonian Team Finger 61 08:01.7 09:33.2 09:41.3 10:12.3 Trout Lake 5 47:27
3 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 08:12.5 09:49.7 09:47.8 10:13.5 Bend 5 48:14
4 629 Kara Weld Team Finger 51 08:41.7 10:07.3 10:19.0 10:08.6 Hood River 5 49:35
5 610 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 58 08:45.8 10:16.0 10:32.3 Camas 4 40:27
6 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56 09:02.6 10:38.1 11:09.8 Renton 4 41:47
7 639 Tina Bender bicycleattorney.com 51 08:57.2 10:59.6 11:15.4 West Linn 4 42:06
8 626 Laura Vallion Team Finger 55 09:25.5 11:18.2 10:57.3 Hood River 4 42:36
9 609 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 55 08:59.5 10:59.6 11:30.8 Portland 4 43:35
10 634 Rose-Ann Hamness 51 12:06.2 15:18.8 Lake Oswego 3 43:31
DNF 635 Brenna Wolford 50 08:13.4 10:05.5 12:12.3 Bend 3 49:19

Masters 60+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 857 Kevin Johnson 66 07:59.6 09:30.3 09:11.6 09:31.4 09:13.4 Silverdale 5 45:26
2 819 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 60 08:00.9 09:30.2 09:09.7 09:32.5 09:21.2 Trout Lake 5 45:35
3 808 Dave Burnard 64 08:04.9 09:27.1 09:39.6 09:39.4 09:39.1 Forest Grove 5 46:30
4 801 Mark Schwyhart Team S&M 67 08:45.4 09:45.1 09:39.4 09:36.4 09:17.2 Portland 5 47:04
5 802 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 62 08:14.3 09:56.8 09:41.7 09:42.9 09:39.9 Sherwood 5 47:16
6 837 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 64 08:19.7 10:05.8 09:58.5 10:10.8 10:03.6 Vancouver 5 48:38
7 813 Joe Field 63 08:36.3 09:37.3 09:58.6 10:36.9 10:18.1 Portland 5 49:07
8 812 David Luoma Cyclepath PDX Racing 63 08:13.8 10:33.5 10:15.0 10:02.0 10:13.8 Portland 5 49:18
9 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 62 08:24.6 10:07.9 10:19.9 10:18.1 10:30.5 Portland 5 49:41
10 849 Stefan Furst 62 08:56.4 10:23.7 10:25.0 10:18.6 10:04.0 Vancouver 5 50:08
11 848 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 62 08:26.1 10:01.7 10:21.2 10:14.6 11:14.0 Bend 5 50:18
12 820 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 63 08:42.6 10:34.5 10:35.9 10:44.7 Portland 4 40:38
13 844 Mark Miller Marys Bicycle Club 60 09:01.1 10:49.8 10:16.2 10:43.7 portland 4 40:51
14 816 Paul Mautner The Club Roule 62 09:00.2 10:38.9 10:32.8 10:45.2 Portland 4 40:57
15 853 Walter Bianchini 60 08:55.3 10:38.9 10:44.8 10:53.1 Portland 4 41:12
16 850 Danny Hougton 60 09:11.7 11:03.7 11:00.8 10:59.1 Beaverton 4 42:15
17 826 Steve Rearden 69 09:27.0 10:59.1 11:05.0 11:03.0 Portland 4 42:34
18 809 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 64 09:13.1 11:25.1 11:21.9 11:22.0 Tigard 4 43:22
19 841 Rick Gregory 67 09:28.2 11:20.0 11:23.3 11:23.8 Eugene 4 43:35
20 815 David K Smith 61 09:21.3 12:29.9 11:34.8 11:50.1 Portland 4 45:16
21 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 61 09:44.6 11:57.1 11:56.6 11:52.5 Tigard 4 45:31
22 834 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 63 08:49.6 10:41.3 16:07.4 11:22.3 Aurora 4 47:01
DNF 829 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 60 08:46.3 Tualatin 1 47:01

Masters 60+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 617 Susan Foster Deschutes Brewery 62 08:39.4 10:05.6 09:58.1 10:08.9 Bend 5 49:15
2 638 Katherine Christensen bicycleattorney.com 60 08:47.5 09:54.9 10:08.8 10:24.0 Portland 5 49:28
3 619 Pam Reid Team Rose City 63 08:54.7 10:26.5 10:32.3 Portland 4 40:37
4 653 Sheryl Johnson 65 09:00.6 10:41.6 11:22.3 Silverdale 4 42:38
5 652 Renee Pype Team S&M 62 10:33.1 12:48.5 12:19.8 Portland 4 48:37
6 636 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 64 10:11.0 12:37.8 12:52.1 Portland 4 48:37
7 614 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 61 11:57.2 16:15.4 Eugene 3 45:15
8 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 67 12:48.6 16:30.2 Portland 3 45:17

Masters 70+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 651 Ron Strasser Team S&M 71 10:11.3 11:14.0 11:42.3 11:19.7 Portland 4 44:27
2 657 Gary LeGendre 72 10:37.5 12:08.6 11:42.8 11:21.2 Portland 4 45:50
3 653 Tad Hodgert Deschutes Brewery 74 10:46.2 11:56.6 11:45.5 11:29.7 Bend 4 45:58
4 650 Loren Russell 78 12:54.4 16:05.8 15:45.5 Corvallis 3 44:46

Singlespeed Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 722 Benjamin Westphal 23 05:15.7 07:47.9 07:48.1 07:58.5 08:00.4 08:01.0 Portland 6 44:52
2 605 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 39 05:11.3 07:55.2 08:01.8 08:04.6 08:19.5 08:10.1 Vancouver 6 45:43
3 627 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 05:11.6 07:53.5 08:17.1 08:08.7 08:12.4 08:01.4 Bend 6 45:45
4 706 Anthony Monteleone 34 05:19.3 08:03.6 08:12.1 08:15.5 08:17.2 08:17.2 Portland 6 46:25
5 744 Fred Mills 40 05:10.7 08:40.3 08:18.8 07:59.5 08:10.6 08:26.7 Wilsonville 6 46:47
6 814 Paul LaCava Team S&M 42 05:32.4 08:06.7 08:03.1 08:25.3 08:24.8 08:27.2 Corvallis 6 47:00
7 600 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 05:26.0 08:08.0 08:17.9 08:24.2 08:17.3 08:35.3 Forest Grove 6 47:09
8 679 Andy Edick Swift Racing PDX 32 05:56.6 08:05.7 08:15.7 08:23.5 08:28.0 08:31.4 Portland 6 47:41
9 616 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 05:30.9 08:22.7 08:26.5 08:39.1 08:49.0 08:53.6 Portland 6 48:42
10 687 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 05:39.4 08:26.9 08:44.6 08:57.9 08:45.8 09:01.3 Hood River 6 49:36
11 610 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 05:39.3 08:31.8 08:46.3 08:50.0 08:53.8 09:25.2 Portland 6 50:06
12 656 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 49 05:56.4 08:43.8 08:51.1 08:50.3 08:58.9 08:48.8 Hood River 6 50:09
13 717 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 05:58.8 08:49.9 08:58.4 08:59.8 08:55.4 08:44.0 portland 6 50:26
14 759 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 06:18.3 08:41.4 08:50.1 08:59.1 08:53.8 09:01.1 Portland 6 50:44
15 622 John Lin Swift Racing PDX 37 06:22.4 09:00.4 08:48.0 08:51.8 08:57.8 09:05.7 Portland 6 51:06
16 675 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35 06:02.3 08:58.2 09:05.6 09:06.8 09:15.3 Portland 5 42:28
17 754 Scott Scholz 06:07.7 08:45.4 09:04.0 09:19.4 09:41.1 portland 5 42:58
18 691 Doug Merritt BeerMongers 40 06:17.1 09:03.8 09:12.9 09:17.0 09:26.4 Portland 5 43:17
19 745 Dean Proteau Speedvagen 37 06:21.1 09:02.6 09:20.2 09:30.3 09:16.1 Portland 5 43:30
20 635 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 49 05:49.6 09:09.4 09:42.9 09:49.0 09:15.4 Portland 5 43:46
21 705 Adam Burgess 27 06:34.9 09:10.2 09:21.9 09:20.7 09:27.2 West Linn 5 43:55
22 750 John Pettitt ANTHM Collective 45 06:15.0 09:15.9 09:27.6 09:34.7 09:22.8 Portland 5 43:56
23 726 Carl Aldrich BeerMongers 36 06:18.5 09:30.0 09:28.6 09:28.2 09:17.9 Portland 5 44:03
24 686 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 45 06:10.6 09:16.9 09:26.7 09:40.4 09:35.1 Portland 5 44:10
25 737 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44 06:20.8 09:23.3 09:29.2 09:35.4 09:28.5 Portland 5 44:17
26 658 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 06:23.6 09:24.0 09:30.9 09:32.8 09:34.5 West Linn 5 44:26
27 673 Chris Lind The Club Roule 32 05:48.7 09:16.5 09:41.2 09:56.6 09:45.1 Portland 5 44:28
28 653 Brian Little BeerMongers 46 06:13.0 09:38.4 09:31.2 09:37.1 09:36.8 White Salmon 5 44:36
29 820 Steven Thorne 59 06:33.4 09:31.8 09:33.1 09:40.3 09:43.4 Portland 5 45:02
30 633 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 06:14.1 09:20.8 09:41.1 09:56.6 09:53.4 Portland 5 45:06
31 765 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 06:36.3 09:23.8 09:36.1 09:43.1 09:52.6 Tigard 5 45:12
32 641 Tom Palke ANTHM Collective 54 06:29.6 09:23.4 09:41.1 09:47.4 09:59.7 Portland 5 45:21
33 851 Bryce Jenkinson Team Finger 44 06:15.8 09:17.0 09:54.0 10:05.7 10:12.1 Hood River 5 45:45
34 734 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 06:28.3 09:28.9 09:51.4 10:12.3 10:16.3 Beaverton 5 46:17
35 668 Eric Stolberg ANTHM Collective 53 06:25.3 09:34.0 10:10.2 10:16.9 10:31.5 Portland 5 46:58
36 753 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 46 06:16.8 09:59.7 10:27.5 10:24.9 10:29.6 Portland 5 47:38
37 769 Ryan Linville 49 06:51.0 10:14.8 10:23.6 10:18.7 10:16.6 Portland 5 48:05
38 853 Jeremy Gomez 25 07:01.2 10:12.0 10:19.7 10:41.5 10:16.4 Bronx 5 48:31
39 644 Adam Vanarsdall 48 06:42.2 10:07.1 10:23.3 10:40.9 10:38.0 Portland 5 48:32
40 711 Eric Aldinger Team Finger 49 07:07.3 10:25.8 10:24.5 10:25.0 10:14.3 Hood River 5 48:37
41 773 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 06:07.8 10:00.2 10:14.1 10:49.9 11:32.4 Portland 5 48:44
42 692 Vincent Zitkovich 48 07:11.5 10:48.8 10:58.4 10:43.1 10:57.6 Vancouver 5 50:39
43 723 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 39 06:50.6 10:45.1 10:54.2 11:33.8 12:03.3 Portland 5 52:07
44 621 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 44 06:51.8 10:45.9 11:09.7 11:33.7 11:47.8 Tigard 5 52:09
45 852 Joel Brinson 39 07:43.4 11:03.1 11:18.9 11:45.3 11:35.2 Portland 5 53:26
46 829 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 07:26.7 11:35.8 12:33.5 14:43.0 Portland 4 46:19
DNF 778 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 07:16.2 10:49.9 11:07.7 11:06.9 West Linn 4 46:19
DNF 819 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 40 06:09.6 08:51.4 Portland 2 46:19

Singlespeed Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 800 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 06:21.5 09:15.2 09:27.4 09:45.7 09:46.2 Portland 5 44:36
2 801 Mielle Blomberg Team S&M 49 06:28.2 09:30.0 09:39.4 09:44.2 09:40.1 Portland 5 45:02
3 852 Rhonda Morin Sorella Forte 54 06:46.8 09:44.1 09:43.2 09:35.1 09:40.7 Gresham 5 45:30
4 838 Michelle Hance 26 06:32.1 09:32.3 09:55.0 10:02.5 10:29.6 Hillsboro 5 46:31
5 825 Heather Pola Team Finger 47 06:54.6 10:06.6 10:06.2 10:15.2 10:21.5 Hood River 5 47:44
6 848 Tina Brubaker Speedvagen 06:56.5 10:14.9 10:30.1 10:32.8 10:21.7 Bend 5 48:36
7 844 Mari Little BeerMongers 40 06:54.8 10:07.1 10:23.1 10:40.0 10:42.5 Portland 5 48:48
8 815 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 07:10.2 10:29.8 10:39.7 10:55.3 10:52.6 Portland 5 50:08
9 832 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 35 07:15.8 10:31.5 10:52.3 11:18.0 Portland 4 39:58
10 847 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 53 07:37.2 10:49.8 10:47.1 11:04.7 Bend 4 40:19
11 806 Tess Weir Grouptrail Cycling 51 07:33.4 10:49.3 10:48.2 11:10.5 Beaverton 4 40:21
12 842 Melissa Sher Team S&M 35 07:13.9 10:52.3 11:19.7 11:02.1 Portland 4 40:28
13 856 Angela Horton Gapay Hammer Velo 54 07:34.6 11:07.8 11:11.1 11:34.6 Cornelius 4 41:28
14 858 Hayli Hay 42 08:17.5 11:55.6 12:18.3 12:19.5 Portland 4 44:51
15 833 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 07:39.2 11:16.3 26:05.3 Portland 3 45:01
DNF 836 Rachel Cameron Trusty Switchblade 29 11:44.5 Portland 1 45:01