Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 2

OR
October 06, 2019

Part of the Cyclocross Crusade

Another beautiful day at Alpenrose. Thanks for coming. If there is a mistake with your results, please contact me Candi Murrqay cmurray@obra.org

Updated October 21, 2019 at 11:22 AM

Athenas

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 12:04.2 13:46.8 13:48.8 Vancouver 3 39:40
2 583 Chelsea Powell Team Finger 48 13:10.0 15:12.0 14:42.7 Hood River 3 43:05
3 581 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 13:08.0 15:08.2 15:25.3 Portland 3 43:42
4 585 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 43 13:34.1 16:00.5 16:03.0 Portland 3 45:38

Category 1/2 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt 49 08:27.7 08:30.9 08:37.4 08:41.3 08:42.4 08:45.8 08:48.1 Portland 7 1:00:34
2 320 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 08:30.6 08:38.9 08:43.9 08:50.2 08:49.0 08:54.2 09:04.1 Portland 7 1:01:31
3 385 Fred Mills 40 08:46.7 08:37.4 08:40.4 08:40.9 08:52.0 08:49.8 09:17.0 Wilsonville 7 1:01:44
4 349 Nate Youngs Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 40 08:30.2 08:44.9 08:51.6 08:50.7 08:58.3 09:00.9 08:57.5 Boring 7 1:01:54
5 321 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 08:29.3 08:55.0 09:00.9 08:55.1 08:55.9 08:52.0 08:55.2 Portland 7 1:02:03
6 358 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 09:13.5 08:44.8 08:52.4 09:04.8 08:46.7 08:44.4 08:43.4 Portland 7 1:02:10
7 327 Michael Brown WebCyclery Racing 49 08:34.0 08:56.9 08:55.1 08:56.7 08:54.0 08:57.0 08:59.7 Bend 7 1:02:13
8 348 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 47 09:15.8 08:51.2 08:45.4 09:04.0 08:48.8 08:56.2 08:42.8 Ashland 7 1:02:24
9 333 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48 08:34.7 08:52.1 08:58.2 08:58.9 09:00.7 09:02.6 08:57.1 Portland 7 1:02:24
10 382 Bart Bowen Deschutes Brewery 53 08:47.3 08:59.1 09:04.9 09:03.9 08:58.0 08:57.7 09:01.5 Bend 7 1:02:52
11 301 Chad Swanson Team S&M 43 08:41.0 09:04.7 09:04.3 09:00.5 09:01.4 08:58.5 09:10.7 The Dalles 7 1:03:01
12 353 Anthony Broadman 42 08:34.9 09:08.6 09:05.5 09:01.6 09:01.4 09:12.6 09:09.6 Bend 7 1:03:14
13 312 Justin Philips Swift Racing PDX 39 09:21.5 08:59.7 08:59.1 09:04.3 08:52.4 08:57.3 09:02.2 Portland 7 1:03:17
14 318 Brian Anthony ANTHM Collective 46 09:13.1 09:05.6 08:59.1 09:02.2 09:07.6 08:53.4 08:55.7 Portland 7 1:03:17
15 364 Tom Ryse 52 09:01.7 08:58.6 09:01.3 09:06.4 09:05.3 09:07.0 09:10.5 spokane 7 1:03:31
16 344 John Weathers bicycleattorney.com 50 08:47.1 08:58.5 09:02.4 09:06.9 09:17.3 09:20.6 09:17.9 Portland 7 1:03:51
17 347 Michael Moody Flywheel Bicycle Solutions 50 08:44.2 09:00.8 09:10.8 09:18.4 09:11.4 09:10.0 09:23.4 Jacksonville 7 1:03:59
18 379 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 49 08:45.7 09:08.4 09:10.8 09:09.2 09:04.7 09:27.6 09:41.5 Hood River 7 1:04:28
19 319 David Krause Trusty Switchblade 43 09:02.9 09:08.9 09:04.5 09:06.5 09:13.9 09:18.6 09:44.1 Bend 7 1:04:39
20 315 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 09:06.4 09:06.5 09:00.9 09:10.4 09:13.4 09:36.4 Forest Grove 6 0:55:14
21 363 Barney Gill 45 08:59.9 09:16.3 09:21.9 09:18.9 09:23.9 09:17.3 vashon 6 0:55:38
22 355 Trevor Kosa 47 09:22.3 09:08.6 09:13.8 09:18.0 09:23.3 09:14.1 Olympia 6 0:55:40
23 336 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 47 09:05.8 09:13.1 09:20.5 09:26.0 09:24.0 09:22.9 Portland 6 0:55:52
24 377 Chris Moor Deschutes Brewery 43 08:56.7 09:15.5 09:22.3 09:26.0 09:27.2 09:25.9 Bend 6 0:55:54
25 313 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 09:20.8 09:09.7 09:19.5 09:25.9 09:18.0 09:20.5 vancouver 6 0:55:54
26 309 Chip Sloan 45 08:56.2 09:21.0 09:26.6 09:24.3 09:25.9 09:21.5 Vancouver 6 0:55:56
27 334 Mike Henry 09:19.3 09:19.7 09:20.5 09:24.5 09:29.6 09:02.5 6 0:55:56
28 389 Jonathan Myers Team S&M 53 10:37.4 09:03.5 09:09.5 09:05.6 09:08.1 09:03.6 Portland 6 0:56:08
29 339 Doug Merritt BeerMongers 40 09:27.3 09:23.8 09:18.9 09:16.2 09:23.9 09:22.6 Portland 6 0:56:13
30 322 David Prause 49 09:24.5 09:18.1 09:18.9 09:18.3 09:23.1 09:46.6 Portland 6 0:56:30
31 373 James Schneider 44 08:49.1 09:15.2 09:26.0 09:44.5 09:16.5 10:16.7 Portland 6 0:56:48
32 380 Eric Schehen 58 09:15.9 09:28.8 09:38.1 09:31.6 09:26.4 09:39.3 Ashland 6 0:57:00
33 356 Devin Bailly BeerMongers 46 09:09.2 09:22.5 09:34.9 09:43.0 09:31.0 09:46.6 Portland 6 0:57:07
34 381 Jason Schroeder Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 41 09:09.6 09:24.2 09:29.8 09:36.1 09:49.5 09:42.3 Boring 6 0:57:12
35 338 Kevin Ryan 38 09:40.7 09:32.9 09:27.8 09:26.1 09:36.3 09:29.7 Portland 6 0:57:14
36 342 Paul Armstrong 37 10:12.5 09:28.5 09:26.2 09:21.3 09:25.4 09:22.8 Bend 6 0:57:17
37 317 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 08:48.8 09:09.0 09:35.3 09:42.0 10:17.4 Gresham 6 0:57:17
38 367 Eric Lanners 47 09:06.6 09:32.6 09:28.4 09:42.4 09:51.9 09:42.2 Portland 6 0:57:24
39 310 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 09:34.3 09:37.4 09:41.1 09:36.1 09:40.0 09:42.0 Portland 6 0:57:51
40 337 Mark DeResta Team Finger 50 09:00.9 10:04.1 09:41.6 09:37.9 09:43.7 10:05.0 hood river 6 0:58:13
41 368 Christopher Van Tilburg Team Finger 54 09:34.3 09:36.6 09:41.7 09:43.6 09:51.5 09:46.6 Hood River 6 0:58:14
42 305 Joshua Johansen Team 10 Barrel 47 09:28.3 09:42.3 09:39.8 09:55.9 09:57.7 10:02.1 West Linn 6 0:58:46
43 330 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 09:31.5 09:45.1 09:51.3 09:56.7 10:03.2 10:07.0 Tigard 6 0:59:15
44 378 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 09:33.4 09:36.3 09:38.1 09:41.3 10:04.4 11:08.0 Gresham 6 0:59:42
45 365 Michael Martin Sunnyside Sports 50 09:38.0 09:47.0 10:01.0 10:05.1 10:20.5 10:08.6 Bend 6 1:00:00
46 354 Andy Kunkler Team Finger 46 09:21.3 09:41.9 09:58.3 10:08.9 10:28.3 10:25.4 Hood River 6 1:00:04
47 384 Scott Kocher Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 45 09:45.6 09:51.6 10:07.0 10:17.8 10:11.2 10:07.7 Portland 6 1:00:21
48 329 Matt Jamison Grouptrail Cycling 39 08:50.9 09:03.0 09:04.8 09:08.1 09:10.4 15:05.8 Portland 6 1:00:23
49 383 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 50 10:35.6 09:45.2 09:58.0 10:28.0 09:59.2 09:56.7 Bend 6 1:00:43
50 362 david karmen 53 09:44.1 09:58.5 10:09.6 10:14.8 10:22.6 10:27.6 seattle 6 1:00:57
DNF 351 Bryan Torian 43 09:13.0 09:56.2 10:35.7 11:09.4 Olympia 4 1:00:57
DNF 388 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team 35 09:24.8 09:08.2 09:10.6 09:54.1 Portland 4 1:00:57
DNF 387 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 09:19.2 09:13.5 09:18.3 Portland 3 1:00:57
DNF 328 Scott Bradway bicycleattorney.com 49 09:11.2 09:06.1 PORTLAND 2 1:00:57
DNF 386 Steven Beardsley Rainier Beer Cycling Team 38 09:13.4 Portland 1 1:00:57

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 12 Laura Trace bicycleattorney.com 54 07:09.1 09:31.4 09:38.9 09:43.6 09:43.5 Portland 5 45:47
2 18 Carrie Day Deschutes Brewery 48 07:05.5 09:33.2 09:40.0 09:46.6 09:45.0 Bend 5 45:50
3 29 Erica Wescott Deschutes Brewery 50 07:08.1 09:39.1 09:41.6 09:49.7 09:49.7 Bend 5 46:08
4 23 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 46 07:15.2 09:40.9 09:50.7 09:50.0 09:53.5 Bend 5 46:30
5 16 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 43 07:13.0 09:49.3 09:48.8 09:58.0 09:49.0 Happy Valley 5 46:38
6 25 Jadine Riley 07:18.3 09:57.4 09:51.6 09:56.2 09:50.5 Seattle 5 46:54
7 32 Meg Hamilton Co-Motion Factory Racing Team 49 07:08.4 09:50.5 09:58.0 10:06.7 09:53.5 Eugene 5 46:57
8 26 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 07:25.8 09:54.3 09:56.3 10:10.6 10:03.4 Portland 5 47:30
9 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 52 07:06.4 10:05.0 10:03.4 10:11.0 10:13.5 Portland 5 47:39
10 27 Michelle Mills Deschutes Brewery 42 07:25.5 09:58.6 10:08.5 10:19.0 10:19.6 BEND 5 48:11
11 3 Pam Power Bonk Collective 38 07:37.1 10:05.8 10:19.3 10:15.0 10:09.8 Beaverton 5 48:27
12 19 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery 47 07:24.6 09:58.8 10:08.0 10:35.2 10:21.7 Bend 5 48:28
13 11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 07:29.9 10:06.9 10:12.4 10:32.1 10:36.2 Portland 5 48:58
14 8 Kimberly Sass Sorella Forte 41 07:29.1 10:13.4 10:30.7 10:28.4 10:24.6 Portland 5 49:06
15 13 Margi Bradway bicycleattorney.com 46 07:48.4 10:24.5 10:21.1 10:24.9 10:24.5 Portland 5 49:23
16 2 Patricia Strange Deschutes Brewery 49 07:39.2 10:28.1 10:39.4 10:28.8 10:09.9 Bend 5 49:25
17 24 Lisa Gentz Boneyard Cycling 39 07:36.9 10:28.0 10:28.8 10:39.9 10:19.6 Bend 5 49:33
18 1 Anna Saltonstall Team Finger 44 08:04.1 10:27.0 10:24.6 10:29.1 10:31.8 The Dalles 5 49:57
19 28 Alicia Prusinski 41 07:37.7 09:54.8 10:11.8 11:14.1 10:58.3 Bend 5 49:57
20 10 Susan Koonce Sorella Forte 47 08:02.6 10:48.6 11:07.2 11:09.1 Portland 4 41:07
21 20 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 41 08:15.1 11:39.7 11:24.1 11:07.0 Portland 4 42:26
22 4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42 15:36.4 10:10.8 10:01.4 10:04.7 Portland 4 45:53

Category 1/2 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 51 Christopher Jones 41 06:10.3 08:05.9 08:12.2 08:13.7 08:13.4 08:14.5 08:25.5 Bend 7 0:55:36
2 73 Carl Decker 45 06:10.0 08:15.6 08:11.5 08:18.1 08:16.4 08:20.7 08:23.4 Bend 7 0:55:56
3 35 Sean Babcock Team S&M 36 06:11.0 08:14.2 08:17.4 08:31.3 08:36.6 08:29.0 08:32.6 Corvallis 7 0:56:52
4 45 Jack Spranger 16 06:11.8 08:14.0 08:21.4 08:40.1 08:36.9 08:29.8 08:25.3 sammamish 7 0:56:59
5 31 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 33 06:21.9 08:21.8 08:20.9 08:30.3 08:29.4 08:29.4 08:31.1 Portland 7 0:57:05
6 33 Jacob Rathe 29 06:15.7 08:19.0 08:25.1 08:31.9 08:31.4 08:36.0 08:33.3 Portland 7 0:57:12
7 9 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 06:12.6 08:29.7 08:30.7 08:29.8 08:29.9 08:33.7 08:27.3 Portland 7 0:57:14
8 24 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 06:13.4 08:28.6 08:28.4 08:27.5 08:35.5 08:32.6 08:27.8 Portland 7 0:57:14
9 56 Ryder Uetrecht 18 06:37.7 08:21.5 08:25.0 08:27.4 08:29.0 08:37.4 08:18.8 Bend 7 0:57:17
10 25 Ian Brown Speedvagen 15 06:25.8 08:26.8 08:28.3 08:32.4 08:32.2 08:32.2 08:22.8 Bend 7 0:57:21
11 54 Evan Murphy 32 06:11.2 08:23.8 08:25.0 08:43.1 08:38.4 08:33.7 08:41.1 Portland 7 0:57:36
12 3 Max Ritzow PDX TI p/b Elevator Coffee 19 06:29.7 08:29.8 08:30.9 08:26.2 08:35.4 08:32.8 08:36.8 Eugene 7 0:57:42
13 10 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 39 06:28.1 08:29.6 08:36.2 08:28.9 08:40.2 08:42.1 08:30.1 Portland 7 0:57:55
14 49 Adrian Magun 16 06:30.3 08:29.3 08:26.8 08:27.1 08:34.7 08:45.7 08:42.3 mercer island 7 0:57:56
15 74 Barry Wicks 38 06:30.0 08:24.6 08:26.9 08:28.3 08:44.6 08:50.4 08:50.3 Bend 7 0:58:15
16 65 Josh Stough 30 06:24.2 08:29.7 08:32.4 08:39.9 08:47.9 08:53.9 08:54.3 bellview 7 0:58:42
17 15 Josh Kelley Breadwinner Cycles 37 06:12.2 08:15.7 08:57.9 08:48.8 08:54.0 08:52.4 08:56.0 Bend 7 0:58:57
18 50 Mark Severy 31 06:46.8 08:44.3 08:43.6 08:45.7 08:43.8 08:48.2 08:33.4 Mckinleyville 7 0:59:06
19 53 Jonathan Dennis 30 06:44.5 08:36.8 08:48.7 08:44.1 08:50.4 08:48.2 08:38.6 Sheffield 7 0:59:11
20 57 Matthew Paez Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 29 06:26.2 08:42.0 08:44.2 08:46.9 08:48.5 08:53.3 09:01.8 Bend 7 0:59:23
21 64 Ben Jenkins 39 06:41.2 08:37.4 08:50.0 08:48.4 08:47.1 08:49.4 09:09.7 Seattle 7 0:59:43
22 78 Max McBride Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 26 06:41.1 08:49.0 08:49.8 08:58.3 08:48.7 08:54.6 08:42.0 Springfield 7 0:59:44
23 12 Robert Cummings Team S&M 26 06:25.1 08:31.6 08:52.1 09:11.4 09:00.6 09:00.5 08:50.3 Potsdam 7 0:59:52
24 5 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 06:51.7 08:56.7 08:41.1 08:48.5 08:48.3 08:56.0 09:01.2 Bend 7 1:00:04
25 60 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 33 06:59.1 08:52.6 08:54.7 08:53.5 08:47.9 08:49.2 08:55.7 Portland 7 1:00:13
26 4 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 06:32.0 08:46.8 09:14.1 08:59.1 08:50.0 08:55.6 09:09.0 Portland 7 1:00:27
27 46 Calvin Spranger 06:50.2 08:53.2 08:50.4 08:56.3 08:53.6 09:05.1 09:08.2 sammamish 7 1:00:37
28 16 Damian Schmitt Deschutes Brewery 42 06:58.8 08:49.2 08:49.5 08:51.0 09:04.0 09:07.1 09:11.4 Bend 7 1:00:51
29 76 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 25 06:45.1 08:52.7 08:58.4 09:00.0 08:59.0 09:10.6 09:15.8 Portland 7 1:01:02
30 39 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17 06:46.6 09:01.3 08:51.0 08:56.0 09:05.1 09:13.3 09:15.3 Tualatin 7 1:01:09
31 47 Theo Arden 06:17.7 08:22.5 08:49.9 09:18.3 09:05.4 09:40.1 09:46.7 Seattle 7 1:01:21
32 63 Erik Hammerquist 22 06:58.3 08:53.3 08:54.4 08:57.3 09:07.6 09:34.6 09:02.7 salem 7 1:01:28
33 72 Marcus Shelton 16 06:47.6 08:59.6 09:04.9 09:17.3 09:10.6 09:06.9 09:01.6 Mill Valley 7 1:01:29
34 40 Brad Petersen Bonk Collective 32 06:17.4 09:42.1 09:51.5 09:23.6 08:57.3 08:54.0 08:43.8 Beaverton 7 1:01:50
35 77 Cole Lalomia 27 06:43.9 09:03.1 09:13.3 09:15.6 09:21.0 09:20.1 09:11.2 Portland 7 1:02:08
36 55 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 06:53.9 09:00.5 09:09.5 09:29.6 09:18.3 09:30.7 09:26.9 MILWAUKIE 7 1:02:49
37 38 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 07:06.5 09:12.5 09:17.5 09:21.3 09:23.9 09:23.2 09:23.0 Portland 7 1:03:08
38 14 Patrick Means Team S&M 37 06:37.4 08:51.8 09:28.9 09:28.0 09:27.0 09:33.0 09:45.3 CORVALLIS 7 1:03:11
39 70 Ben Pederson Grouptrail Cycling 36 06:46.1 09:04.1 09:22.1 10:02.6 09:25.5 09:34.3 08:58.5 Portland 7 1:03:13
40 62 Gavin Beer 20 06:59.4 09:03.9 09:09.4 09:16.9 09:26.2 09:51.0 10:50.0 Bend 7 1:04:37
41 75 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 06:50.6 08:52.1 09:44.4 09:58.9 09:59.9 10:06.6 Beaverton 6 0:55:32
42 48 James Wood HiFi Sound Cycling Components 38 07:06.2 09:21.6 09:19.5 09:50.4 10:00.8 10:46.1 Hood River 6 0:56:25
43 59 Peter Newlands 22 06:40.7 09:35.0 09:58.5 10:06.1 10:27.2 09:57.7 Portland 6 0:56:45
44 52 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 07:11.6 09:28.6 10:09.1 10:07.9 10:22.0 10:20.2 tigard 6 0:57:39
DNF 42 Molly Cameron 44 06:55.5 08:54.4 09:46.5 12:15.1 11:48.3 Portland 5 0:57:39
DNF 17 Elijah Krause 18 06:34.4 08:31.9 08:50.5 Bend 3 0:57:39
DNF 43 Cassidy Keeland 08:56.4 09:11.7 Plano 2 0:57:39
DNF 67 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 40 08:24.7 09:16.2 Portland 2 0:57:39
DNF 69 Mike Kath 42 06:58.2 Portland 1 0:57:39

Category 1/2 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 819 Stephanie Taplin 10:45.9 09:08.6 09:12.2 09:13.6 09:25.4 09:24.4 Tacoma 6 0:57:10
2 822 Tricia Fleischer 41 10:51.7 09:17.7 09:12.5 09:22.3 09:22.4 09:14.4 Seattle 6 0:57:21
3 808 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 38 11:02.3 09:15.7 09:28.2 09:28.5 09:38.0 09:31.6 Portland 6 0:58:24
4 803 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 33 10:57.2 09:23.3 09:29.7 09:43.0 09:32.1 09:42.7 Bend 6 0:58:48
5 827 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26 11:00.3 09:19.3 09:29.4 09:42.5 09:48.2 09:59.9 Portland 6 0:59:20
6 810 Alexandra Burton 39 11:27.0 09:52.6 09:44.2 09:46.7 09:42.4 09:45.3 Portland 6 1:00:18
7 802 Holland LaRue Team Finger 43 11:17.7 09:43.6 09:45.8 09:49.1 09:57.8 09:46.6 Hood River 6 1:00:21
8 824 Kenda Super 11:15.8 09:47.7 09:43.2 09:52.1 09:53.8 09:50.8 Issaquah 6 1:00:23
9 838 Brenna Wrye-Simpson Team S&M 32 11:02.1 09:45.9 09:53.9 09:53.8 09:54.3 09:55.8 Portland 6 1:00:26
10 834 Laura Parsons 38 11:10.9 10:01.4 10:03.9 09:52.7 09:53.1 09:46.1 Portland 6 1:00:48
11 815 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 11:19.6 09:41.3 09:57.6 09:55.6 10:02.0 10:07.9 PORTLAND 6 1:01:04
12 805 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 35 11:17.1 09:50.5 09:57.3 10:05.1 10:06.8 10:06.7 Hood River 6 1:01:24
13 837 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 11:29.6 10:13.8 09:47.2 09:58.4 09:56.4 10:31.2 Portland 6 1:01:57
14 831 Laura Jeddeloh 28 11:20.2 09:44.6 09:56.9 10:12.9 20:50.0 Seattle 6 1:02:05
15 820 Jenna Lingwood 39 11:23.0 09:49.7 09:55.6 10:27.4 10:55.1 12:19.7 Portland 6 1:04:51
16 836 Roz Patterson 31 11:32.2 10:19.3 10:37.2 10:53.6 10:46.7 11:04.9 Seattle 6 1:05:14
17 806 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 11:31.4 10:34.0 12:17.1 11:37.6 10:39.7 Portland 5 0:56:40
18 826 Gina Estep 46 11:30.0 09:37.5 10:17.6 11:34.8 14:08.6 Renton 5 0:57:08
19 825 Lora Melkonian Team Finger 61 12:14.9 11:19.5 11:46.2 12:09.1 11:46.0 Trout Lake 5 0:59:16
DNF 830 Monica Lloyd 45 11:30.1 10:07.3 11:02.5 olympia 3 0:59:16

Category 1/2/3 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 533 Jacob Olander 17 06:32.0 09:10.6 09:00.1 09:05.0 09:00.7 Bend 5 42:48
2 537 Caiden Hartrich 16 06:32.5 09:11.0 09:04.0 09:01.6 08:59.5 Bend 5 42:49
3 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 06:33.9 09:09.8 09:05.2 09:06.4 09:09.4 Portland 5 43:05
4 526 Tanner Wescott 16 06:32.2 09:08.3 09:05.9 09:07.5 09:17.6 Bend 5 43:12
5 517 Benjamin Lomas 17 06:52.8 09:08.7 09:20.5 09:04.2 08:53.7 Boise 5 43:20
6 528 Sam Day 17 06:49.7 09:07.2 09:10.7 09:18.8 09:00.9 Bend 5 43:27
7 530 Gavin Bowen Deschutes Brewery 18 06:42.4 09:14.0 09:10.3 09:19.3 09:14.4 bend 5 43:40
8 539 sammie walker 15 06:43.9 09:12.2 09:23.1 09:32.8 09:13.9 fall city 5 44:06
9 516 Tyler Winans Sunnyside Sports 16 06:55.8 09:21.4 09:19.8 09:21.5 09:24.5 Bend 5 44:23
10 500 Zane Strait Sunnyside Sports 14 06:53.1 09:18.4 09:34.6 09:37.5 09:43.5 Bend 5 45:07
11 534 Henry Winnenberg 17 06:54.4 09:11.3 09:37.3 09:40.4 09:49.6 bend 5 45:13
12 538 Tygre Westerfield 18 06:58.7 09:21.9 09:36.8 09:33.0 09:47.7 tigard 5 45:18
13 520 Parke Chapin 16 07:01.4 09:20.6 09:24.9 10:02.5 09:32.5 Bend 5 45:22
14 529 Tanner Bowen 15 07:05.2 09:19.9 09:34.3 09:49.8 09:58.5 bend 5 45:48
15 505 Benicio Thorne 15 06:59.5 09:31.3 09:44.5 09:50.6 10:23.0 Portland 5 46:29
16 532 Peter Bentley 14 07:02.5 09:28.9 10:12.9 09:58.7 09:52.9 bend 5 46:36
17 527 Cooper Day 15 07:21.9 09:44.9 09:49.3 10:00.2 09:52.7 Bend 5 46:49
18 504 Jake Johansen 15 07:18.3 10:13.6 09:54.3 09:43.7 09:58.7 West Linn 5 47:09
19 523 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18 07:14.7 09:52.3 10:03.9 10:26.7 09:55.9 Portland 5 47:34
20 510 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 07:18.7 09:53.7 10:03.6 10:13.2 10:07.8 Portland 5 47:37
21 524 Bjorn Blankenship 12 07:18.9 09:56.6 10:17.8 10:11.6 10:04.7 Bend 5 47:50
22 522 Federico Spedini 16 06:59.7 10:00.5 10:16.2 11:05.6 10:31.8 Portland 5 48:54
23 531 Bryce White 15 07:30.4 10:20.3 10:19.3 10:31.9 10:20.3 bend 5 49:02
24 501 Halen Harrison 15 07:35.8 10:31.5 10:39.6 10:52.6 11:06.6 Portland 5 50:46

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 906 Madeline Stover 15 08:48.3 10:13.4 10:33.0 10:36.4 10:43.4 Portland 5 50:55
2 907 Una Mcfadin 15 09:08.1 10:54.9 11:09.6 11:31.8 Portland 4 42:44
3 900 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 09:16.9 11:09.2 11:26.8 11:25.1 tigard 4 43:18
4 904 Alexandria Beard 11 09:49.9 11:35.5 11:38.0 11:29.1 Boise 4 44:32
5 905 Kylie Eckert 17 09:30.0 11:24.5 11:40.0 12:09.3 bend 4 44:44
6 908 Tessa Beebe 11 09:49.5 11:43.1 14:27.2 14:43.3 boise 4 50:43

Category 2/3 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 28 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 07:05.7 08:43.3 08:44.2 08:52.1 08:50.9 Portland 5 42:16
2 38 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 07:00.7 18:00.6 09:03.2 08:45.0 Beaverton 5 42:50
3 33 Andrzej Stadnik 31 07:07.9 08:53.8 09:00.5 09:02.1 08:45.8 Lake Oswego 5 42:50
4 110 John Chapman Murder of Crows 29 07:05.4 08:55.8 09:01.8 09:00.7 08:52.7 Bend 5 42:56
5 113 Jordan Wilson 262 07:04.8 09:09.9 09:15.3 09:07.1 09:14.2 corvalias 5 43:51
6 90 Spencer Severance 18 07:36.0 09:01.5 09:03.0 09:05.8 09:11.5 boise 5 43:58
7 124 Eric Zugor 29 07:21.9 09:14.3 09:13.0 09:06.7 09:06.1 Portland 5 44:02
8 129 Aidan Fay 16 07:13.5 09:10.0 09:19.7 09:14.2 09:12.1 redmond 5 44:09
9 93 Jackson Stoehr 07:30.2 09:04.2 09:14.3 09:15.2 09:22.0 Bainbridge Island 5 44:26
10 151 Nathan Trimble 33 07:27.0 09:24.7 09:13.2 09:19.1 09:06.8 Ashland 5 44:31
11 116 Peter Madsen Murder of Crows 37 07:19.6 09:11.0 09:17.6 09:23.5 09:19.3 Eugene 5 44:31
12 137 Matt Faunt 30 07:30.1 09:16.0 09:20.2 09:23.4 09:06.9 Portland 5 44:37
13 127 deashawn hutchinson 19 07:39.4 09:20.4 09:10.5 09:17.6 09:10.2 tacoma 5 44:38
14 145 JACOB RYSE 18 07:40.4 09:22.2 09:14.2 09:16.5 09:11.9 Spokane 5 44:45
15 133 Adam Kachman 31 07:24.2 09:19.2 09:24.1 09:23.4 09:15.0 Portland 5 44:46
16 5 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41 07:25.9 09:25.7 09:16.4 09:23.4 09:31.5 Albany 5 45:03
17 128 Jackson Jones 16 07:58.3 09:20.3 09:18.4 09:07.3 09:18.9 Meridian 5 45:03
18 45 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 30 07:49.6 09:20.9 09:19.8 09:16.9 09:18.3 Portland 5 45:06
19 107 David Cushman 39 07:26.9 09:28.0 09:35.0 09:41.1 09:32.3 Portland 5 45:43
20 10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 44 07:57.4 09:24.2 09:26.2 09:28.0 09:28.0 Portland 5 45:44
21 98 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 31 07:51.6 09:35.0 09:28.5 09:21.5 09:27.7 Bend 5 45:44
22 43 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 18 07:45.8 09:31.3 09:29.8 09:35.9 09:32.8 Hood River 5 45:56
23 101 Frank Greco 07:55.6 09:29.1 09:40.5 09:25.1 09:26.9 San Jose 5 45:57
24 150 Alex Roman 27 07:41.7 09:26.0 09:34.9 09:45.0 09:30.0 Portland 5 45:58
25 75 Pierce Martin Team Finger 31 07:53.3 09:28.7 09:36.1 09:32.3 09:27.7 Hood River 5 45:58
26 77 Andrew Suchocki BeerMongers 41 07:43.9 09:29.0 09:30.1 09:37.3 09:41.0 Portland 5 46:01
27 94 Alex Nelson 32 07:41.6 09:30.5 09:42.7 09:37.5 09:29.2 Kennewick 5 46:01
28 142 Carter Hagedorn 17 08:05.1 09:28.9 09:33.8 09:32.0 09:24.4 Portland 5 46:04
29 59 Keith McIntire BeerMongers 41 07:38.3 09:30.7 09:38.2 09:51.8 09:27.7 Portland 5 46:07
30 144 Bryan Torian 42 07:37.2 09:33.5 09:34.6 09:48.9 09:41.9 olympia 5 46:16
31 132 Andrej Miske Team Dr Will Bar 42 08:06.5 09:37.3 09:38.4 09:32.3 09:23.1 Portland 5 46:18
32 20 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 39 07:39.9 09:35.4 09:42.1 09:46.1 09:47.1 Eugene 5 46:31
33 100 Chris Winans Sunnyside Sports 44 07:48.7 09:32.2 09:29.9 09:34.6 10:07.1 Bend 5 46:33
34 26 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38 08:08.4 09:31.6 09:35.8 09:42.0 09:37.1 Portland 5 46:35
35 109 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 40 07:37.3 09:23.8 09:41.4 10:02.8 09:50.1 Happy Valley 5 46:35
36 111 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 38 08:00.3 09:26.2 09:45.7 09:45.9 09:37.7 Portland 5 46:36
37 39 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17 07:48.6 09:32.0 09:50.1 09:46.8 09:46.6 Portland 5 46:44
38 34 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 44 08:02.2 09:46.4 09:41.6 09:36.9 09:38.5 Camas 5 46:46
39 122 Duncan Mcintosh 48 07:55.8 09:43.8 09:46.7 09:46.6 09:37.8 Bainbridge Island 5 46:51
40 366 Steven Robinson 08:21.8 09:43.6 09:44.5 09:36.0 09:28.3 Seattle 5 46:54
41 1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 08:07.1 09:38.8 09:36.7 09:54.7 09:37.1 Tualatin 5 46:54
42 147 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 25 07:45.6 09:33.3 09:48.1 10:05.8 09:41.7 Portland 5 46:55
43 91 Bradley Ling 30 07:44.5 09:32.7 09:50.2 09:56.4 09:53.5 Portland 5 46:57
44 154 David Marchi 44 07:59.5 09:54.0 09:43.6 09:54.0 09:34.1 Bend 5 47:05
45 62 Dan Baier Team Finger 46 08:09.6 09:40.7 09:32.6 10:06.2 09:43.3 Gresham 5 47:12
46 95 Brian Fahey Bonk Collective 36 08:03.6 09:43.5 09:47.2 09:50.8 09:49.4 Beaverton 5 47:15
47 9 Daniel Peterson Hammer Velo 33 17:53.6 09:51.7 09:46.4 09:48.7 Portland 5 47:20
48 49 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 34 08:12.4 10:01.2 09:50.0 09:41.0 09:41.6 Portland 5 47:26
49 149 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 39 07:57.9 09:44.6 09:55.3 10:04.2 09:52.8 Portland 5 47:35
50 65 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 43 08:20.5 09:53.4 09:49.6 09:48.8 09:44.6 Portland 5 47:37
51 114 Moses Keener Capitol Velo 28 10:17.8 09:09.5 09:21.1 09:25.2 09:24.1 Salem 5 47:38
52 7 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 07:32.3 10:51.5 09:51.2 09:43.7 09:41.1 Portland 5 47:40
53 68 Nolan Restivo 42 08:16.4 09:51.5 09:53.6 09:56.3 09:45.3 5 47:43
54 140 Charlie Douthwaite Team Coastal 34 08:18.4 09:52.3 09:49.1 09:58.1 09:54.8 Portland 5 47:53
55 119 Tyler Wilson 29 07:51.1 09:43.6 10:12.0 10:05.7 10:15.3 Bend 5 48:08
56 125 Micah Melkonian 22 07:47.3 11:39.1 09:42.5 09:33.8 09:42.8 Kirkland 5 48:26
57 157 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 45 08:18.3 10:03.4 10:12.3 10:07.4 09:57.9 Portland 5 48:39
58 123 Milo Mcintosh 13 07:54.7 09:59.3 10:21.7 10:11.7 10:16.1 Bainbridge Island 5 48:44
59 105 Brian Hanley BeerMongers 33 08:02.9 09:57.2 10:18.1 10:07.2 10:19.9 Portland 5 48:45
60 92 Alex Turpin 29 08:02.4 10:55.0 10:02.6 09:49.3 09:56.1 Shoreline 5 48:45
61 102 Casey DePeel Bonk Collective 32 08:13.9 09:34.8 11:32.3 09:59.6 09:32.3 Portland 5 48:53
62 69 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 19 08:08.8 10:01.4 10:33.9 10:36.7 09:58.1 Bend 5 49:19
63 156 Michael Aylward Bonk Collective 40 08:12.4 10:01.4 10:20.6 10:25.1 10:23.6 Portland 5 49:23
64 60 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 49 08:30.6 10:03.6 10:14.3 10:26.1 10:17.6 Portland 5 49:32
65 106 Connor Shimamoto 26 08:25.7 09:54.7 10:26.2 10:29.3 10:41.5 Portland 5 49:57
66 148 Andrew Novikoff 56 08:36.9 10:23.4 10:28.2 10:44.6 10:42.6 Tacoma 5 50:56
67 117 Nathan Sabol 13 07:23.4 13:17.1 09:56.5 10:05.2 10:42.3 Edmonds 5 51:25
68 115 Evan Halladay 34 08:35.8 10:48.6 10:44.8 10:43.3 10:47.8 Richland 5 51:40
69 32 Joshua Hanselman 45 08:34.8 10:34.1 10:41.5 10:45.0 11:20.2 Newberg 5 51:56
70 99 Jerry White 09:13.6 11:14.7 11:23.2 11:33.1 University Place 4 43:25
71 152 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 30 08:42.8 11:18.5 12:21.3 12:20.6 Portland 4 44:43
72 155 Adam Valls Team Finger 21 09:35.4 13:05.0 12:40.8 13:41.5 Portland 4 49:03
DNF 138 Shawn Fife 35 08:16.4 09:59.5 10:40.4 11:01.2 Vancouver 4 49:03
DNF 146 Drew Coleman 49 08:22.4 10:31.0 11:04.1 11:00.7 Portland 4 49:03
DNF 46 Adam Moore Grouptrail Cycling 35 08:04.7 09:24.2 09:21.3 Portland 3 49:03
DNF 76 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club 41 08:22.5 09:56.2 11:04.0 Corvallis 3 49:03

Category 2/3 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 127 Adeline Moreau 16 07:59.7 09:42.1 09:40.2 09:51.9 09:34.3 Sheffield 5 46:48
2 123 Abigael Carron 08:17.9 09:43.1 09:43.1 09:51.7 10:03.5 Boulder 5 47:39
3 135 Mahika Peterson 16 08:29.0 09:48.8 09:55.2 10:16.3 09:59.1 Boise 5 48:28
4 128 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 36 08:45.7 09:47.7 09:50.2 10:04.6 10:14.7 Portland 5 48:43
5 111 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 37 08:31.5 09:58.3 10:08.1 10:12.8 10:10.2 Portland 5 49:01
6 139 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 19 08:26.7 10:14.0 10:09.6 10:10.9 10:00.1 Tigard 5 49:01
7 129 Alyssa Hargis 17 08:27.1 10:14.6 10:09.0 10:08.9 10:14.9 west linn 5 49:15
8 120 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 08:44.6 10:10.5 10:14.0 10:22.2 10:03.2 Portland 5 49:35
9 130 Nekane Powell 16 08:47.0 10:09.9 10:15.4 10:14.5 10:16.1 Boise 5 49:43
10 104 Kate Drennan BeerMongers 37 08:34.7 10:47.3 09:59.7 10:07.3 10:14.0 Portland 5 49:43
11 101 Carley Leins Team Nonstop 33 08:30.9 10:01.0 10:09.8 10:12.9 10:55.9 Milwaukie 5 49:51
12 140 Lorena LaBarbera 26 08:57.6 10:12.7 10:13.6 10:19.8 10:08.0 portland 5 49:52
13 105 Natasha Visnack 15 08:46.6 10:18.8 10:28.9 10:24.3 10:25.9 Bend 5 50:25
14 136 Callah Robinson 16 08:44.9 10:23.0 10:26.6 10:38.9 10:32.4 Bellvue 5 50:46
15 107 Julie Wilson Team Finger 47 08:58.8 10:27.9 10:31.3 10:28.2 10:33.9 Hood River 5 51:00
16 147 Kat Hampton Co-Motion Factory Racing Team 34 09:01.5 10:32.7 10:29.5 10:39.0 10:39.7 Corvallis 5 51:22
17 131 Taylor Kennedy Team Finger 29 09:01.4 10:45.3 10:48.0 10:48.7 Hood River 4 41:23
18 143 Jenn Levo Speedvagen 40 08:55.8 11:11.8 10:44.8 11:10.0 Gilchrist 4 42:02
19 138 Kelly Plese 27 09:11.8 11:09.4 10:57.4 11:08.6 Unumclaw 4 42:27
20 126 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 09:32.0 11:07.7 11:05.1 11:18.0 portland 4 43:03
21 133 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 09:17.7 11:08.6 11:35.8 11:06.2 Portland 4 43:08
22 132 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 09:04.9 11:03.5 14:25.3 11:04.0 Portland 4 45:38

Category 3 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 114 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 36 07:03.4 09:37.5 09:23.9 09:17.5 09:25.1 Portland 5 44:47
2 20 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 47 07:04.2 09:30.1 09:29.9 09:30.5 09:31.2 Beaverton 5 45:06
3 79 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 36 06:50.9 09:34.6 09:37.8 09:35.4 09:38.1 Portland 5 45:17
4 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 06:55.2 09:34.1 09:36.2 09:38.3 09:36.6 Vancouver 5 45:20
5 121 Rob Beard 41 07:30.1 09:31.2 09:33.2 09:27.4 09:18.9 Boise 5 45:21
6 24 Thomas Pastor Deschutes Brewery 40 06:59.1 09:30.4 09:43.1 09:39.6 09:34.5 Bend 5 45:27
7 96 Curtis Brawner 46 07:00.6 09:37.6 09:42.3 09:37.3 09:38.1 Bend 5 45:36
8 8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 44 06:59.0 09:36.8 09:39.1 09:42.7 09:41.8 Vancouver 5 45:39
9 18 Eric Mergen Planet PDX Cycling 39 07:02.3 09:39.3 09:33.8 09:39.0 09:47.9 Portland 5 45:42
10 51 Ryan Chase Deschutes Brewery 42 07:26.7 09:35.8 09:48.6 09:35.1 09:31.5 Bend 5 45:58
11 37 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 44 07:29.3 09:45.1 09:40.8 09:33.3 09:29.7 Damascus 5 45:58
12 101 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 42 07:26.9 09:36.4 09:42.1 09:41.6 09:31.4 Bend 5 45:58
13 137 Zac Lytle 07:01.9 09:41.6 09:32.3 09:24.4 10:20.9 Yakima 5 46:01
14 149 Brady Cowing Team 10 Barrel 45 07:05.3 09:42.8 09:42.4 09:46.9 09:44.5 portland 5 46:02
15 4 Ben Mergen Planet PDX Cycling 45 07:25.7 09:45.5 09:46.7 09:41.4 09:37.5 Corbett 5 46:17
16 31 James Green Trusty Switchblade 49 07:30.6 09:32.7 09:43.9 09:52.6 09:40.0 Portland 5 46:20
17 119 Jerry Pruiett 07:01.1 09:35.5 09:49.1 10:02.2 09:57.5 5 46:25
18 143 Peter Koonce Grouptrail Cycling 46 07:32.5 09:45.3 09:42.6 09:43.5 09:42.5 Portland 5 46:26
19 52 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 47 07:47.2 09:54.1 09:39.5 09:37.5 09:28.4 Beaverton 5 46:27
20 120 James McGrew Team Finger 47 07:36.3 09:33.6 09:44.7 09:44.3 09:52.4 Husum 5 46:31
21 117 Randy Scott Deschutes Brewery 57 07:28.5 09:50.4 09:45.3 09:53.2 09:40.4 Bend 5 46:38
22 87 David Rasca Half Penny Cycling Team 43 07:08.5 09:45.4 09:57.7 09:59.4 09:54.3 Salem 5 46:45
23 135 John Dendiuk 45 07:46.0 09:56.7 09:46.6 09:39.8 09:38.7 Portland 5 46:48
24 17 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 07:25.3 09:50.8 09:53.5 09:57.9 09:50.2 portland 5 46:58
25 107 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 07:35.5 09:52.3 09:57.7 09:56.0 09:45.7 West Linn 5 47:07
26 100 Chad Eder 46 07:50.9 09:51.7 09:49.7 09:53.9 09:41.7 Richland 5 47:08
27 97 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 41 07:22.0 09:51.7 10:01.8 10:03.5 09:56.6 HILLSBORO 5 47:16
28 21 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49 07:50.4 10:12.3 09:46.7 09:43.6 09:43.1 Portland 5 47:16
29 124 Eric Whitworth Murder of Crows 43 07:38.3 09:45.3 09:55.0 09:57.4 10:00.8 Bend 5 47:17
30 99 Anthony Morales Boneyard Cycling 44 07:26.8 09:55.5 09:59.0 10:10.2 09:51.9 Bend 5 47:23
31 111 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 39 07:45.2 09:52.0 09:58.8 10:05.4 09:51.9 Bend 5 47:33
32 154 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 07:24.1 09:45.7 10:06.6 10:09.9 10:07.2 Portland 5 47:34
33 155 Christopher Ryan 42 07:50.1 10:04.3 09:52.9 09:56.0 09:59.7 PORTLAND 5 47:43
34 42 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 08:05.4 10:05.9 09:58.9 09:55.0 09:54.3 Portland 5 48:00
35 71 Darin Swan Trusty Switchblade 50 07:52.0 10:08.9 09:57.7 09:55.2 10:09.2 Vanvouver 5 48:03
36 140 Todd Grover Boneyard Cycling 48 07:59.4 10:10.0 10:08.7 09:59.1 09:51.1 Bend 5 48:08
37 39 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 50 07:25.1 10:18.1 10:20.5 10:12.8 09:54.0 Portland 5 48:11
38 30 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 52 07:52.5 10:08.7 10:03.2 10:07.4 09:59.1 Bend 5 48:11
39 91 Dan Froelich Team Fancy 36 08:06.1 10:10.1 10:07.8 10:03.8 09:44.3 Beaverton 5 48:12
40 108 George P.S. McConnell 49 08:04.1 10:10.8 10:10.1 10:03.5 09:46.0 bend 5 48:15
41 136 Erik Offner Planet PDX Cycling 47 07:59.7 10:13.4 10:10.6 09:57.7 09:54.0 Portland 5 48:15
42 34 Matthew Dial Deschutes Brewery 44 07:42.4 10:08.7 10:05.2 10:22.5 10:01.2 Bend 5 48:20
43 102 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 08:04.5 10:08.8 10:03.1 10:19.2 10:04.3 Portland 5 48:40
44 19 Gary Kim Grouptrail Cycling 49 07:43.4 10:15.8 10:20.5 10:18.9 10:06.1 Portland 5 48:45
45 25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 07:44.7 10:10.8 10:13.5 10:22.0 10:14.7 Portland 5 48:46
46 146 Chris Brannen Team S&M 46 08:06.0 10:10.8 10:20.7 10:03.5 10:07.4 Vancouver 5 48:48
47 92 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 48 07:54.8 10:16.8 10:16.4 10:16.4 10:04.1 Portland 5 48:49
48 115 Rob Shatting Boneyard Cycling 44 07:45.7 10:20.0 10:17.8 10:18.2 10:08.2 BEND 5 48:50
49 151 Ken Elser Planet PDX Cycling 42 07:48.9 10:14.0 10:15.1 10:18.1 10:18.9 Portland 5 48:55
50 40 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44 07:41.6 09:38.0 09:46.2 09:43.1 12:06.7 Portland 5 48:56
51 153 Nathan Agalzoff 38 07:41.9 10:28.9 10:19.6 10:21.0 10:19.0 Forest Grove 5 49:10
52 116 Adam Vanarsdall 48 08:01.1 10:25.0 10:22.2 10:25.8 09:58.5 Portland 5 49:13
53 126 Terry Campbell BeerMongers 46 07:57.4 11:46.4 10:03.5 09:52.7 09:45.5 Portland 5 49:26
54 104 Kyle Mills Murder of Crows 41 07:57.2 10:29.4 10:18.1 10:38.3 10:31.6 Bend 5 49:55
55 138 Josh Snyder Marys Bicycle Club 39 08:27.2 10:18.3 10:17.6 10:37.2 10:38.2 Corvallis 5 50:18
56 16 Jason Whittington Team 10 Barrel 36 07:53.0 10:05.4 10:29.9 11:35.2 10:18.6 Portland 5 50:22
57 139 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 48 07:17.7 10:29.2 10:52.1 10:57.5 10:45.6 Portland 5 50:22
58 130 Chris Thier Boneyard Cycling 46 08:24.0 10:32.3 10:27.1 10:28.7 10:48.5 Bend 5 50:41
59 46 Billy Holcomb Trusty Switchblade 44 08:17.2 10:44.9 10:31.0 10:35.9 10:36.5 Portland 5 50:46
60 47 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 44 07:56.1 10:40.4 10:39.2 10:52.5 10:40.5 Portland 5 50:49
61 152 Kyle Stephens BeerMongers 44 08:17.8 10:31.3 10:38.0 10:46.9 10:52.4 Portland 5 51:06
62 141 Neil Brashnyk 48 08:11.1 10:42.6 11:04.8 11:03.1 11:02.1 Portland 5 52:04
63 123 Chuck Meyer Murder of Crows 41 08:04.4 11:04.4 10:55.6 11:08.6 11:01.0 Bend 5 52:14
64 148 Christian Martin River City Bicycles - Bike Law 44 08:21.4 10:44.6 10:51.9 11:04.2 11:12.1 Portland 5 52:14
65 147 Jerome Leedy 38 07:49.0 11:05.0 11:22.7 11:15.9 Battle Ground 4 41:33
66 145 Tyson Hart Team Lazy Tarantulas 46 07:41.4 11:06.9 11:08.0 11:47.2 Portland 4 41:44
67 103 Jay Wisowaty 47 08:29.8 10:55.7 11:07.6 11:15.0 St Helens 4 41:48
68 129 Alan Plank Dialed Cycling Team 36 06:44.6 09:27.8 11:19.5 14:26.2 Camas 4 41:58
69 144 Ian Harris 42 08:24.8 11:15.1 11:09.4 11:16.6 Portland 4 42:06
70 142 Sean Stroup BeerMongers 46 08:15.8 11:15.1 11:52.1 10:57.5 Portland 4 42:21
71 156 08:26.5 11:15.5 11:24.0 11:26.6 4 42:33
72 113 Dave Aldersebaes Rainier Beer Cycling Team 49 09:02.9 13:11.8 12:29.3 12:01.0 Portland 4 46:45
DNF 133 michael tabtabi 41 06:55.0 09:34.9 09:35.7 09:33.2 Portland 4 46:45
DNF 14 Tony Thayer Grouptrail Cycling 37 07:09.2 Portland 1 46:45
DNF 131 Noel Johnson 41 08:17.0 Portland 1 46:45

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 517 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 38 09:11.6 10:27.2 10:32.5 10:36.9 10:34.1 Bend 5 51:22
2 508 Amy Solana bicycleattorney.com 40 09:29.7 10:41.5 10:33.7 10:51.5 Portland 4 41:36
3 502 Marie Major ANTHM Collective 38 09:28.0 10:56.2 11:01.4 10:57.6 Vancouver 4 42:23
4 518 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 49 09:29.8 11:03.8 11:04.6 10:51.5 Salem 4 42:30
5 506 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 09:38.7 10:56.1 11:06.7 11:13.3 Portland 4 42:55
6 524 Jennie Alvarez Murder of Crows 42 09:35.4 10:51.7 10:55.6 12:04.4 Bend 4 43:27
7 523 Hannah Yorra Boneyard Cycling 43 09:31.2 11:33.1 11:15.7 11:12.0 Bend 4 43:32
8 526 Olga Magun 09:54.8 11:10.5 11:41.8 11:25.1 Seattle 4 44:12
9 527 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 10:23.4 11:28.7 11:54.2 11:43.8 Hood River 4 45:30
10 522 Traci Smolen Team S&M 53 10:11.2 12:03.7 12:12.5 12:20.9 Portland 4 46:48
11 504 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 49 10:30.6 12:05.3 13:01.3 12:49.4 Forest Grove 4 48:27

Category 3/4/5 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 83 Noah Shelton 14 06:43.1 09:26.7 09:43.5 mill valley 3 25:53
2 131 Max Smith 13 06:55.4 09:36.3 09:54.4 portland 3 26:26
3 25 Zachary Smith 14 06:54.8 09:45.6 09:59.2 Portland 3 26:40
4 126 Kai Shays 14 07:29.2 09:50.5 10:08.7 Mosier 3 27:28
5 121 tomas McIntosh 11 07:17.0 10:03.8 10:07.9 Bainbridge Island 3 27:29
6 130 Calum Pierce 15 07:36.3 09:58.9 10:12.9 portland 3 27:48
7 79 Joe Spranger 14 07:26.4 10:23.4 10:14.7 sammamish 3 28:04
8 112 Tomas Deanda 15 07:31.0 10:09.4 10:30.3 boise 3 28:11
9 84 Aidan Weld Team Finger 15 07:36.8 10:12.8 10:25.3 Hood River 3 28:15
10 111 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 06:42.2 10:50.2 11:08.2 Portland 3 28:41
11 21 Eamon Haverty 17 07:43.2 10:35.9 10:58.4 Portland 3 29:18
12 136 Peter Grover 14 08:12.2 10:31.3 10:43.9 Bend 3 29:27
13 109 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 12 07:51.6 10:54.3 10:59.8 Portland 3 29:46
14 137 Alex Ryse 16 07:53.2 10:37.9 11:22.6 Spokane 3 29:54
15 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 07:58.7 11:05.8 10:56.0 Portland 3 30:01
16 108 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 06:44.3 12:13.8 11:20.0 Portland 3 30:18
17 132 Oliver Bond-Welch 16 08:19.5 10:44.4 11:19.5 Bend 3 30:23
18 42 Calvin Nary Team Finger 14 08:11.2 11:18.2 10:57.9 Bend 3 30:27
19 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 09:03.9 10:50.7 10:42.8 Tigard 3 30:37
20 96 Kaess Rinder 13 19:56.2 11:23.2 Beaverton 3 31:19
21 78 Gregory DeBenedetti 12 08:55.2 11:21.5 11:05.3 Boise 3 31:22
22 129 Hans Lanners 13 08:27.7 11:30.2 Portland 3 31:22
23 146 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 14 08:47.5 11:16.0 11:22.2 Portland 3 31:26
24 90 Tyler Morgenson 13 31:29.4 Seattle 3 31:29
25 89 Luca Haverty 15 08:06.0 11:27.3 12:25.9 Portland 3 31:59
26 100 Gavin Newman 12 08:45.2 11:39.8 11:46.3 Portland 3 32:11
27 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 09:21.7 11:23.6 11:44.8 Portland 3 32:30
28 135 Logan Rudolph 16 09:01.1 11:40.5 12:29.1 Portland 3 33:11
29 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 09:00.2 11:41.7 12:33.6 Portland 3 33:15
30 69 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 11 20:51.9 12:38.3 Portland 3 33:30
31 102 Jack Hampson 13 09:00.6 11:59.3 12:34.0 Lake Oswego 3 33:34
32 141 Thomas Flanagan 12 09:30.3 11:44.2 12:41.8 Canby 3 33:56
33 74 Cameron Wescott 13 08:39.4 12:19.1 13:04.6 Bend 3 34:03
34 106 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13 09:50.9 12:05.4 12:34.8 Portland 3 34:31
35 138 Max Harris 13 09:18.9 12:47.0 13:02.1 P 3 35:08
36 93 Baker Mills Murder of Crows 10 09:28.1 12:42.8 13:28.9 Bend 3 35:40
37 113 Elias Smith 12 09:28.9 12:44.4 13:59.3 boise 3 36:13
38 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 10:01.1 13:28.9 13:41.2 The Dalles 3 37:11
39 15 Thomas Little BeerMongers 10 09:54.5 13:24.0 13:60.0 Portland 3 37:18
40 116 Finnley Brashnyk 11 10:45.2 13:17.0 13:16.4 Portland 3 37:19
41 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 10:00.0 13:46.4 14:01.3 Gresham 3 37:48
42 128 Caleb Deschler 12 10:50.9 13:22.5 13:48.4 Portland 3 38:02
43 119 Ryley Hamness 10 09:43.9 13:25.8 15:20.4 Lake Oswego 3 38:30
44 140 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 17 09:51.5 13:59.2 15:16.0 Aurora 3 39:07
45 98 Talus Marchi 11 10:32.7 14:18.3 Bend 2 24:51
46 142 Evan VanderStoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 10:12.1 14:52.9 Milwalkee 2 25:05
47 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 10:58.1 14:07.8 Portland 2 25:06
48 92 JD Wisowaty 11 10:57.7 14:09.4 St Helens 2 25:07
49 147 Peter Sosnowski 12 11:44.1 14:36.2 Camas 2 26:20
50 118 Ian Baker 12 11:22.0 15:00.4 portland 2 26:22
51 144 Easton Steimer 11 11:20.8 15:33.6 Beaverton 2 26:54
52 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 11:24.3 15:59.9 Portland 2 27:24
53 145 Madden Steimer 9 11:44.3 16:01.9 Beaverton 2 27:46
54 64 Finn Thompson Rainier Beer Cycling Team 11 10:46.9 17:19.4 Portland 2 28:06
55 148 Spencer Bradway 9 11:49.0 16:18.8 Portland 2 28:08
56 115 Bridger Mills 9 11:39.4 17:38.8 bend 2 29:18
57 134 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 12:36.0 17:11.9 Hillsboro 2 29:48
58 143 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 11:18.6 19:33.5 Milwalkee 2 30:52
59 133 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14 13:50.5 17:15.7 Lake Oswego 2 31:06
60 139 Spike Peterson Team Finger 11 13:24.7 18:29.3 Hood River 2 31:54
DNF 30 Kade Graves 9 07:39.7 13:32.6 Canby 1 31:54
DNF 68 Phoenix GrassL 13 09:47.3 CANBY 1 31:54
DNF 88 Calder Tarnow Boneyard Cycling 10 08:58.1 Bend 1 31:54
DNF 101 Luke Talman 12 09:31.7 portland 1 31:54

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 09:07.5 10:45.8 10:42.0 lake oswego 3 30:35
2 603 Sydney Little BeerMongers 12 20:28.8 10:58.7 Portland 3 31:28
3 640 Alexandria Beard 11 09:51.7 10:54.4 10:57.2 Boise 3 31:43
4 633 Tessa Beebe 11 09:31.5 11:14.3 11:14.6 boise 3 32:00
5 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 09:41.5 11:04.5 11:19.7 tigard 3 32:06
6 635 Ava Myers 14 09:52.3 11:44.9 11:38.4 Boise 3 33:16
7 648 Kailey Rice 14 09:51.9 12:12.5 12:19.2 Portland 3 34:24
8 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 09:57.2 12:01.7 12:54.3 tigard 3 34:53
9 644 Catherine Harasimowicz 13 10:00.0 13:05.1 12:10.7 bothell 3 35:16
10 626 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 23:26.2 13:19.9 97225 3 36:46
11 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 10:43.8 13:12.2 13:24.6 Portland 3 37:21
12 650 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 10:55.5 13:19.7 13:27.2 Portland 3 37:42
13 639 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 10:58.3 13:19.0 13:32.7 beaverton 3 37:50
14 636 Adison Stark 12 11:03.6 13:20.2 13:40.5 Bend 3 38:04
15 657 Lauren Hartrich 14 11:21.5 13:31.9 Bend 2 24:53
16 619 Morgan Filer 10 27:23.7 Portland 2 27:24
17 624 Nora Combe Grouptrail Cycling 13 12:25.6 15:19.6 Portland 2 27:45
18 629 Annika Ramey Team Finger 11 12:12.2 15:41.7 Hood River 2 27:54
19 658 Sylvie Beers 12 12:52.2 15:32.9 Portland 2 28:25
20 656 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10 11:52.8 16:38.5 Portland 2 28:31
21 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 12:21.1 16:15.8 Portland 2 28:37
22 649 Laila Snyder Marys Bicycle Club 12 12:18.0 16:27.5 Corvallis 2 28:45
23 638 Julia Pitone Trusty Switchblade 9 13:24.0 16:41.7 Portland 2 30:06
24 655 Edie Johansen 11 13:03.2 18:37.6 west linn 2 31:41
25 641 Lily Stover 10 11:57.1 19:47.1 Portland 2 31:44
26 652 Daphne Spencer 11 15:04.2 19:32.7 Portland 2 34:37
27 651 Violet McFaddin 13 15:09.9 20:18.6 Portland 2 35:29
28 616 Ella Stromquist Team Finger 10 17:01.8 22:07.0 Hood River 2 39:09
29 615 Sophia Stromquist Team Finger 12 12:12.0 08:49.9 18:07.3 Hood River 2 39:09
DNF 613 Ellery Lincoln 11 09:20.1 Portland 1 39:09
DNF 654 Lizzy Ward 13 13:04.6 Hillsboro 1 39:09

Category 4 Masters Men 35+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 121 Jeff Roerig 35 09:30.2 10:38.5 10:43.1 10:44.0 West Linn 4 41:36
2 33 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 09:15.2 11:02.6 10:55.7 10:32.2 Portland 4 41:46
3 126 Ezekiel McFadin Grouptrail Cycling 46 09:43.8 10:52.8 10:36.7 10:34.4 Portland 4 41:48
4 94 Chris Parco 36 09:20.2 11:04.0 10:55.5 10:52.3 Bend 4 42:12
5 143 Dan Dellitt 46 09:26.2 10:54.3 10:57.3 11:03.6 Portland 4 42:21
6 111 Frederick Smelser BeerMongers 41 09:21.4 11:13.9 11:14.2 11:12.2 McCall 4 43:02
7 105 John McMillan 09:44.1 11:11.5 11:08.4 11:04.2 Vashon 4 43:08
8 125 Matthew Borisch Capitol Velo 45 09:31.4 11:05.0 11:15.0 11:20.8 Salem 4 43:12
9 6 Ian Stromquist Team Finger 43 09:55.2 11:12.3 11:10.6 11:04.7 Hood River 4 43:23
10 59 Baker Lyon 37 09:41.6 11:19.8 11:09.4 11:22.0 Portland 4 43:33
11 139 Brad Self Grouptrail Cycling 49 09:29.2 11:27.2 11:24.8 11:12.4 Portland 4 43:34
12 119 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint 50 09:23.3 11:27.7 11:33.2 11:14.4 Portland 4 43:39
13 116 Jose Torres Dialed Cycling Team 51 10:08.9 11:23.7 11:13.3 11:09.6 Camas 4 43:55
14 49 David Kaysen Dialed Cycling Team 56 09:43.7 11:30.1 11:20.9 11:28.0 Portland 4 44:03
15 10 Kevin Dickson Hammer Velo 51 10:04.4 11:21.3 11:27.5 11:22.9 Portland 4 44:16
16 26 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 38 10:41.1 11:18.4 11:03.7 11:15.3 Roseburg 4 44:18
17 9 Eric Hagen 40 09:44.5 11:48.3 11:38.3 11:20.0 Portland 4 44:31
18 146 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 55 10:34.6 11:21.4 11:18.3 11:18.1 Portland 4 44:32
19 130 Tom Cole 55 10:38.8 11:35.2 11:16.5 11:06.3 Kennewick 4 44:37
20 106 Stuart Fisher-Spurlock 36 10:01.9 11:37.1 11:40.7 11:22.3 Portland 4 44:42
21 1 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40 10:36.9 11:38.8 11:37.7 11:04.1 Vancouver 4 44:58
22 88 Thomas Schulz 49 10:53.0 11:49.1 11:18.4 11:05.8 Olympia 4 45:06
23 34 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 09:58.7 11:44.0 11:45.6 11:43.5 Portland 4 45:12
24 135 Ryan Clay 36 10:44.4 11:45.8 11:32.9 11:12.8 Portland 4 45:16
25 110 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 10:18.6 11:51.8 11:37.9 11:35.7 Sherwood 4 45:24
26 144 Dave Sanderling Team S&M 44 10:11.5 11:54.6 11:37.9 11:42.4 Portland 4 45:26
27 91 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 46 10:08.8 11:51.2 11:53.5 11:34.3 Bend 4 45:28
28 148 Chris Wisdom 50 10:23.4 11:40.2 11:54.0 11:39.0 Lake Oswego 4 45:37
29 138 Brian Smith Team Finger 49 10:39.7 11:54.6 11:40.8 11:31.1 Hood River 4 45:46
30 60 Burk Webb 53 10:29.3 12:03.5 11:57.2 11:36.4 Milwaukie 4 46:06
31 45 Gerardo Perez 40 10:32.6 12:01.2 11:57.1 11:38.2 Wilsonville 4 46:09
32 67 Neil Kranz 45 10:32.9 11:44.8 11:50.2 12:02.6 Tigard 4 46:10
33 87 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 10:07.0 12:06.0 12:03.1 11:56.3 Portland 4 46:12
34 28 Chester Artman 49 10:29.5 12:07.1 11:50.7 11:51.7 LAKE OSWEGO 4 46:19
35 115 Robert King BeerMongers 10:35.1 11:56.5 11:49.3 11:59.9 4 46:21
36 3 Jason Jones Planet PDX Cycling 46 09:59.7 12:01.1 12:00.3 12:23.1 Portland 4 46:24
37 23 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 09:53.2 12:06.2 12:15.1 12:10.3 Portland 4 46:25
38 44 Jordan Staples Sage Titanium Factory Racing 41 10:51.5 11:54.8 11:57.9 12:04.9 Vancouver 4 46:49
39 35 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 55 10:06.2 12:35.5 12:18.2 11:54.6 Portland 4 46:55
40 32 Matthew Jetton 51 10:23.0 12:12.6 12:26.4 12:00.3 portland 4 47:02
41 90 Brandon Cornejo ANTHM Collective 46 10:40.4 12:05.4 12:10.3 12:06.6 Portland 4 47:03
42 11 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 10:44.3 12:07.0 12:11.1 12:10.0 Camas 4 47:12
43 142 Daniel Higgins The Club Roule 47 10:50.6 11:59.2 12:35.7 11:48.8 Portland 4 47:14
44 145 Joel Schoening Grouptrail Cycling 37 10:21.3 12:21.2 12:29.6 12:10.9 Portland 4 47:23
45 75 Nate McKeown 44 10:58.2 11:55.6 12:27.8 12:02.2 Portland 4 47:24
46 31 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 41 10:42.1 11:56.6 12:38.3 12:10.9 Forest Grove 4 47:28
47 38 Dave Torrance 50 10:51.2 12:10.7 12:18.8 12:09.7 Portland 4 47:30
48 82 Luke Bergerson Capitol Velo 47 10:45.2 12:08.5 12:26.2 12:13.2 Aumsville 4 47:33
49 18 Steven Soto Planet PDX Cycling 47 10:50.2 12:15.1 12:19.7 12:12.6 Sherwood 4 47:38
50 14 Albert Passadore Hammer Velo 48 10:46.6 12:15.5 12:26.4 12:23.5 Portland 4 47:52
51 117 Justin Watkins 46 10:38.3 12:30.6 12:34.8 12:19.8 Hillsboro 4 48:04
52 147 Jeff Ehleringer 10:16.1 12:48.5 12:49.8 12:13.0 Portland 4 48:07
53 136 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 42 10:55.8 12:20.7 12:28.4 12:42.5 Portland 4 48:27
54 104 Travis Bullard 39 11:03.0 12:33.1 12:40.3 12:19.6 Milwaukie 4 48:36
55 140 Randy Wakerlin Gründelbruisers 42 11:19.3 12:23.2 12:42.4 12:26.8 Portland 4 48:52
56 72 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 11:03.3 12:38.0 12:37.1 12:37.2 Canby 4 48:56
57 131 Bjoern Brunner 51 10:56.4 13:09.3 13:40.5 13:01.9 Portland 4 50:48
58 73 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling 46 10:47.6 12:52.1 13:55.7 13:26.3 Portland 4 51:02
59 83 Adam Bergerson Capitol Velo 45 11:04.5 13:27.5 13:26.5 14:12.4 Salem 4 52:11
60 25 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 11:15.0 13:22.0 14:01.4 Hillsboro 3 38:38
61 137 Matt James 52 11:00.7 14:05.9 14:47.2 Tigard 3 39:54
62 149 Scott Kranz 51 11:23.8 14:13.4 14:47.8 PORTLAND 3 40:25
63 118 Reyaz Rohani 39 11:16.7 19:19.9 12:49.8 Portland 3 43:26
64 17 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 51 13:47.0 16:56.7 17:20.0 Beaverton 3 48:04
65 98 Steven Hyde bicycleattorney.com 39 17:00.3 23:23.7 Portland 2 40:24

Category 4 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 32 Henry Kaeser 16 09:25.9 10:29.3 10:27.9 10:08.1 4 40:31
2 50 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 09:23.9 10:22.5 10:24.5 10:27.6 4 40:38
3 59 DAVID WU 34 09:24.7 10:18.0 10:32.2 10:24.5 Seattle 4 40:39
4 30 Tim Sherry 32 09:25.0 10:36.4 10:32.1 10:42.5 Portland 4 41:16
5 22 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair 37 09:32.1 10:42.3 10:38.3 10:52.4 Vancouver 4 41:45
6 55 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 09:25.4 10:52.2 10:58.9 10:45.0 portland 4 42:02
7 1 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 09:36.6 10:42.5 10:56.4 10:46.1 Portland 4 42:02
8 38 Arlen Slaymaker 19 09:38.7 10:47.1 10:43.8 10:52.0 Portland 4 42:02
9 40 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 09:53.3 10:59.2 10:42.9 11:02.0 Portland 4 42:37
10 34 Ben Taber Team 10 Barrel 30 09:38.3 10:40.7 11:11.1 11:36.1 Bend 4 43:06
11 46 Jacob Robinson 19 09:52.0 11:02.6 11:19.6 11:05.5 Buxton 4 43:20
12 51 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 21 09:47.1 11:05.0 11:17.9 11:16.4 Portland 4 43:26
13 19 Cesar Villegas 29 10:07.1 11:13.5 11:13.9 11:15.2 Portland 4 43:50
14 48 Collin Bundy Team Fancy 31 10:16.8 11:50.4 11:14.3 10:58.1 Vancouver 4 44:20
15 42 Thomas Alberini 30 10:07.0 11:17.8 11:30.4 11:37.6 Portland 4 44:33
16 6 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 10:11.6 11:36.3 11:32.2 11:30.4 Portland 4 44:51
17 17 Eric Steimer Team 10 Barrel 35 10:21.6 11:46.2 11:41.7 11:19.8 Beaverton 4 45:09
18 58 Colin Hoye 27 10:07.7 11:48.3 11:43.5 11:35.6 Bend 4 45:15
19 57 Kyle Morris 31 10:13.8 11:48.4 11:46.3 11:52.9 Gresham 4 45:41
20 26 Ben Baltazar 42 10:30.4 12:11.7 12:20.4 12:21.2 Portland 4 47:24
21 45 Joshua Jordan Boneyard Cycling 41 10:13.3 12:24.5 13:07.2 12:29.5 Bend 4 48:15
22 60 Todd Detweiler 26 10:50.7 12:43.9 12:39.7 12:48.8 Alameda 4 49:03
23 49 Jeremy Gomez 25 18:52.8 10:39.4 10:39.4 Portland 3 40:12

Category 4 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 280 Kellie Standish Murder of Crows 28 09:45.2 10:34.3 10:26.3 10:35.7 Bend 4 41:22
2 269 Kristi Cutter Sunnyside Sports 44 09:47.8 10:26.1 10:26.6 10:45.5 Bend 4 41:26
3 252 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 10:00.4 10:34.9 10:57.2 10:51.4 Portland 4 42:24
4 289 Julia Austin Deschutes Brewery 46 09:48.8 10:41.9 11:13.3 11:05.4 Bend 4 42:49
5 278 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 47 09:52.4 10:42.5 11:12.4 11:17.7 Tualatin 4 43:05
6 273 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 10:00.5 11:11.3 11:19.5 11:06.3 Tigard 4 43:38
7 275 Jacinta Higgins Team Nonstop 31 10:15.2 11:10.2 11:02.5 11:16.0 Portland 4 43:44
8 300 Kaeli Laxson 29 10:14.5 11:13.1 11:15.0 11:29.6 Portland 4 44:12
9 297 Juliette Grummon-Beale 39 10:25.5 11:06.0 11:19.7 11:21.2 Portland 4 44:12
10 250 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 10:11.0 11:14.3 11:32.2 11:26.5 Washougal 4 44:24
11 299 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 10:12.2 11:26.5 11:26.4 11:32.6 Beaverton 4 44:38
12 256 Cassie Capone Swift Racing PDX 31 10:30.2 11:15.4 11:22.4 11:35.2 Portland 4 44:43
13 281 Erica Spiritos 31 10:14.7 11:17.9 11:35.2 11:51.5 Portland 4 44:59
14 261 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54 10:39.9 11:34.6 11:31.5 11:31.3 Portland 4 45:17
15 294 Stacy Ramakers 41 10:44.2 11:23.3 11:59.7 11:32.5 Lake Oswego 4 45:40
16 251 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 48 11:01.5 11:31.4 11:41.6 11:41.2 Portland 4 45:56
17 277 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 37 10:38.9 11:26.0 11:47.7 12:03.1 Portland 4 45:56
18 259 Leah Brown Team 10 Barrel 33 11:53.4 11:37.0 11:19.4 11:10.9 portland 4 46:01
19 298 Julianna Guenther Team Nonstop 29 11:05.4 12:24.5 13:08.8 12:26.7 portland 4 49:05
20 295 Shawna Pearson BeerMongers 50 11:25.1 13:00.4 13:25.6 13:29.8 Happy Valley 4 51:21

Category 5 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 106 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 39 08:37.8 09:43.0 09:41.6 09:48.3 portland 4 37:51
2 104 Mauricio Posada 34 08:45.3 09:59.9 10:12.0 10:28.9 Portland 4 39:26
3 117 Peter Rudoph 48 09:00.6 10:11.7 10:15.8 10:13.2 Portland 4 39:41
4 89 Luke Doney 36 08:51.9 10:23.8 10:23.6 10:11.9 Bend 4 39:51
5 135 Derek S Hoenisch 55 09:08.0 10:19.4 10:29.8 10:22.3 Lake Oswego 4 40:20
6 88 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 09:33.5 10:21.0 10:31.3 10:22.4 Portland 4 40:48
7 146 Jason Preuit 51 10:11.6 10:35.9 10:09.0 10:03.2 Washougal 4 41:00
8 101 Michael Metz bicycleattorney.com 18 09:04.3 10:34.1 10:46.3 10:43.0 Portland 4 41:08
9 52 Jamie King Grouptrail Cycling 43 09:30.1 10:46.7 10:39.6 10:23.1 Portland 4 41:20
10 94 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 37 09:31.0 10:51.4 10:40.1 10:24.2 Portland 4 41:27
11 109 john tousignant 43 09:22.2 10:39.0 10:52.9 10:33.2 Portland 4 41:27
12 147 Phil Donovan 48 09:25.9 10:57.5 10:50.2 10:34.7 Portland 4 41:48
13 119 Michael Jordan 41 08:51.3 11:41.7 10:40.3 10:44.2 Portland 4 41:58
14 123 Christopher M Glenn 43 09:43.3 10:46.0 11:00.7 10:44.1 Portland 4 42:14
15 12 Alastair Cox 32 09:39.4 10:53.2 11:01.7 10:49.0 Beaverton 4 42:23
16 80 Kyle Ramey 09:50.5 10:48.6 11:04.9 10:53.0 4 42:37
17 81 Bodjie Train Grouptrail Cycling 48 09:39.6 11:09.3 11:08.8 10:52.0 Hillsboro 4 42:50
18 138 justin Mott 45 09:58.1 10:55.5 11:05.8 10:51.0 Canby 4 42:50
19 145 Joel Brinson 39 09:48.2 10:55.1 11:15.2 10:59.5 Portland 4 42:58
20 152 Tony Ruiz 50 10:02.9 10:56.6 11:07.6 10:54.2 Portland 4 43:01
21 66 Mike Funk 42 10:09.1 10:54.4 11:03.9 10:55.5 Portland 4 43:03
22 120 Patrick Mueller 35 10:00.3 11:37.1 10:57.9 10:40.4 Portland 4 43:16
23 124 Erik Nelson 32 09:30.6 11:21.2 11:28.7 11:26.0 Portland 4 43:47
24 142 Quinn Vinlove 20 10:32.7 11:08.1 11:04.5 11:01.4 Portland 4 43:47
25 100 Chris Bancroft 34 09:57.2 11:17.3 11:21.9 11:31.1 Portland 4 44:08
26 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38 10:22.0 11:25.7 11:17.1 11:03.9 Portland 4 44:09
27 153 Max Errdenberger 39 10:23.2 11:18.2 11:31.5 11:00.7 Portland 4 44:14
28 46 Todd Young 31 10:27.4 11:39.0 11:08.3 10:59.1 Portland 4 44:14
29 102 Christopher Taylor 34 10:16.1 11:24.4 11:26.3 11:28.6 Newberg 4 44:35
30 99 James Garner Eugene Velo Racing 41 10:05.0 11:42.5 11:31.5 11:19.6 Lebanon 4 44:39
31 77 Jeff Dill ANTHM Collective 48 09:43.1 11:50.4 11:37.3 11:28.2 Portland 4 44:39
32 140 Marcus Stephens 47 10:28.8 11:32.3 11:35.0 11:20.2 Portland 4 44:56
33 105 Richard Lundstrom 52 10:07.8 11:17.4 11:51.5 11:43.2 tigard 4 45:00
34 141 Julian Brastow 21 11:18.3 11:33.8 11:14.2 11:15.5 Portland 4 45:22
35 149 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 09:36.8 11:44.8 11:53.4 12:27.0 Portland 4 45:42
36 151 Kieran Stover 43 09:47.7 11:48.4 12:12.4 12:06.9 Portland 4 45:55
37 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 10:11.8 11:47.1 12:03.6 12:11.6 Vancouver 4 46:14
38 156 Mike Grill 11:27.9 12:17.4 11:31.9 11:15.0 Portland 4 46:32
39 107 Cody Grater 20 10:17.8 11:58.2 12:02.2 12:14.4 Portland 4 46:33
40 139 Joel Brown 44 10:21.1 12:10.1 12:22.7 11:59.4 Portland 4 46:53
41 137 Brandon Crockett 31 10:32.8 11:58.1 12:20.3 12:20.0 Portland 4 47:11
42 155 Steven Potter 48 11:05.3 12:24.7 12:16.8 12:06.3 portland 4 47:53
43 157 Andrew Zurn 29 11:23.0 11:55.1 12:41.6 12:04.5 Portland 4 48:04
44 136 Max McFarland Planet PDX Cycling 51 10:33.5 12:28.3 13:03.2 12:09.9 Lake Oswego 4 48:15
45 22 Patricio Manueco 39 11:11.5 12:18.3 12:39.8 12:40.9 Portland 4 48:51
46 150 Jesse Reade Vancouver Cyclery 37 11:11.9 12:30.1 12:30.9 12:50.3 Portland 4 49:03
47 133 Mike Alfoni 38 11:11.7 12:46.4 13:09.7 13:11.1 Portland 4 50:19
48 148 Scott Jackman 32 11:23.4 13:09.3 13:14.0 Portland 3 37:47
49 13 Scott Graves 42 11:07.7 13:07.7 13:41.1 Canby 3 37:57
50 143 Erik Mittra 45 12:04.1 13:43.5 12:33.1 Portland 3 38:21
51 154 Daniel Peterson Team Finger 43 11:20.0 13:40.9 13:45.9 Hood River 3 38:47
52 26 Zachary Goude Planet PDX Cycling 38 11:23.6 13:35.9 14:40.8 Portland 3 39:40
53 144 Alessandro Carrara 46 12:26.5 15:30.0 14:04.4 Portland 3 42:01
54 114 Marty Gibbons 59 12:17.0 14:56.8 14:58.4 Portland 3 42:12
55 115 Chris Gibbons 57 12:36.5 15:36.6 15:44.9 Portland 3 43:58
DNF 96 Anthony T. Smith 28 10:29.2 12:16.5 14:17.5 Portland 3 43:58
DNF 129 Ryan Smith 27 13:45.1 Molalla 1 43:58

Category 5 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 737 Megan Ramey Team Finger 44 10:59.4 10:49.9 10:51.3 10:58.8 Hood River 4 43:39
2 765 Alberta Clough Team S&M 22 10:54.7 10:45.2 11:07.1 11:39.1 Portland 4 44:26
3 724 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 10:59.1 11:14.4 11:33.8 11:27.2 Milwaukie 4 45:15
4 747 Kelsey Ward 30 10:52.2 11:24.4 11:38.9 11:39.2 Bend 4 45:35
5 743 Alana McDonough 35 11:06.0 11:23.1 11:41.7 11:28.0 Portland 4 45:39
6 759 Molly Alles 42 11:24.1 11:38.0 11:33.3 11:42.8 Bend 4 46:18
7 769 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 11:08.7 11:42.7 11:43.3 12:01.7 Portland 4 46:36
8 763 Jeri Chapin 45 11:42.4 11:53.1 11:47.9 11:47.5 Bend 4 47:11
9 732 Kori Blankenship 42 12:01.6 11:53.8 11:53.9 12:05.5 Bend 4 47:55
10 711 Leigh Hedrick 49 11:26.3 12:09.9 12:28.4 12:10.1 Portland 4 48:15
11 707 Shannon Sardell 44 11:33.5 12:15.2 12:12.0 12:35.2 Eugene 4 48:36
12 719 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 33 11:27.6 12:23.2 12:33.8 12:13.1 Portland 4 48:38
13 758 Jessica Steimer Team 10 Barrel 35 11:50.6 12:38.5 12:20.4 12:03.3 Beaverton 4 48:53
14 767 Maren Morrison Team Finger 36 11:26.8 12:58.2 12:26.4 12:28.0 The Dalles 4 49:19
15 771 Anna Merkt 22 12:51.8 12:12.0 12:10.6 12:10.2 Portland 4 49:25
16 761 Leslie Thomas Eugene Velo Racing 42 11:35.8 12:11.1 13:24.5 13:11.7 Springfield 4 50:23
17 710 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 12:50.8 11:57.1 12:54.4 12:41.9 Portland 4 50:24
18 706 Julie Nielsen Grouptrail Cycling 44 12:18.8 12:39.7 13:19.6 13:20.6 Portland 4 51:39
19 768 Valerie Nussbaumer Team Finger 36 12:53.6 13:06.4 13:14.3 12:54.6 Hood River 4 52:09
20 745 Asa Douglas 47 13:02.8 12:56.8 13:04.6 13:13.5 Snoqualmie 4 52:18
21 760 Jennifer Peterson Team Finger 42 12:52.2 12:55.8 13:12.0 13:40.0 Hood River 4 52:40
22 720 Jenny Brown 46 12:54.4 13:30.8 13:52.0 13:22.1 Bend 4 53:39
23 752 Felicia Dumont 30 13:16.2 13:40.5 13:42.2 Richland 4 53:39
24 773 Angle Plitch 34 13:52.1 14:04.0 14:10.8 Portland 3 42:07
25 772 Emma Teering 22 12:32.8 12:53.0 17:23.9 Portland 3 42:50
26 770 Maya Leib-Perry 21 13:49.0 14:17.4 15:04.7 Flagstaff 3 43:11
27 702 Jodi Gaylord Gladyators 46 12:53.1 15:07.1 15:11.3 Vancouver 3 43:12
28 757 Jessica Brinson 36 14:18.5 14:30.0 14:56.9 Portland 3 43:45
29 762 Samatha Bradley-anderson 37 14:26.2 15:20.4 17:32.5 Portland 3 47:19
DNF 766 Alysa Velez Team S&M 21 11:34.0 15:24.4 12:17.8 Portland 3 47:19

Clydesdale

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 732 Joel Sherman 42 08:00.2 10:47.8 10:44.5 10:51.9 Portland 4 40:24
2 713 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 45 08:00.3 10:51.1 10:53.2 10:57.7 Hood River 4 40:42
3 712 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 08:06.9 11:05.4 11:09.6 11:05.3 Bingen 4 41:27
4 742 Walter Mcknight 08:24.7 11:06.0 10:57.9 11:14.4 4 41:43
5 754 Brandon Gallagher Murder of Crows 45 08:31.7 11:11.5 11:06.2 11:11.1 Bend 4 42:00
6 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 08:30.5 11:22.6 11:16.4 11:02.5 Portland 4 42:12
7 755 Mark Thomas Team Finger 44 08:27.6 11:16.0 11:16.1 11:13.2 Hood River 4 42:13
8 703 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 08:33.3 11:20.1 11:16.4 11:21.2 lake oswego 4 42:31
9 747 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 48 08:39.7 11:33.1 11:50.0 11:26.9 salem 4 43:30
10 737 Jason Evans 43 08:39.8 11:38.3 11:45.0 11:32.1 West Linn 4 43:35
11 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 08:32.0 11:41.3 11:47.4 11:34.9 tigard 4 43:36
12 702 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 08:34.8 11:46.9 11:56.3 11:26.1 Portland 4 43:44
13 756 James Owen Capitol Velo 51 08:42.5 11:43.2 11:38.5 11:47.5 Salem 4 43:52
14 749 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 33 08:34.6 12:07.0 12:14.0 12:09.9 Vancouver 4 45:06
15 753 Johnny Walker 08:53.5 12:01.5 12:12.4 12:06.5 Falls City 4 45:14
16 746 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 09:06.7 12:06.0 12:23.4 12:27.2 Portland 4 46:03
17 735 Scott Barker 51 09:10.0 12:12.6 12:29.0 12:23.2 Portland 4 46:15
18 740 Jon Bouffleur 59 09:03.6 11:54.5 12:36.2 12:52.0 Portland 4 46:26
19 734 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 54 09:08.6 12:08.8 12:49.1 12:39.6 Vancouver 4 46:46
20 714 Mike Reddig Dialed Cycling Team 49 09:23.7 12:42.1 12:38.3 12:29.7 Camas 4 47:14
21 710 Mark Sather Team 10 Barrel 49 09:17.9 12:30.1 12:51.1 13:02.3 Tigard 4 47:41
22 704 Nathan Koch Team Finger 45 09:22.1 12:41.7 13:19.6 13:40.0 bingen 4 49:03
23 738 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 52 10:02.8 13:01.1 13:32.7 13:24.1 Portland 4 50:01
24 741 Ed Waters Planet PDX Cycling 61 09:53.6 13:31.0 13:23.4 13:20.6 Eagle Creek 4 50:09
25 728 Jimmy Pacheco Team Finger 10:06.9 13:26.7 13:21.6 13:19.8 Hood River 4 50:15
26 739 Jacob Roth 42 10:07.8 13:27.6 13:39.7 13:17.9 Walla Walla 4 50:33
27 757 Anthony Edgerton 42 10:47.9 13:31.5 13:43.2 13:58.7 Portland 4 52:01

Junior Men 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 83 Noah Shelton 14 06:43.1 09:26.7 09:43.5 mill valley 3 25:53
2 131 Max Smith 13 06:55.4 09:36.3 09:54.4 portland 3 26:26
3 25 Zachary Smith 14 06:54.8 09:45.6 09:59.2 Portland 3 26:40
4 126 Kai Shays 14 07:29.2 09:50.5 10:08.7 Mosier 3 27:28
5 79 Joe Spranger 14 07:26.4 10:23.4 10:14.7 sammamish 3 28:04
6 111 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 06:42.2 10:50.2 11:08.2 Portland 3 28:41
7 136 Peter Grover 14 08:12.2 10:31.3 10:43.9 Bend 3 29:27
8 42 Calvin Nary Team Finger 14 08:11.2 11:18.2 10:57.9 Bend 3 30:27
9 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 09:03.9 10:50.7 10:42.8 Tigard 3 30:37
10 96 Kaess Rinder 13 19:56.2 11:23.2 Beaverton 3 31:19
11 129 Hans Lanners 13 08:27.7 11:30.2 Portland 3 31:19
12 146 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 14 08:47.5 11:16.0 11:22.2 Portland 3 31:26
13 90 Tyler Morgenson 13 31:29.4 Seattle 3 31:29
14 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 09:21.7 11:23.6 11:44.8 Portland 3 32:30
15 102 Jack Hampson 13 09:00.6 11:59.3 12:34.0 Lake Oswego 3 33:34
16 74 Cameron Wescott 13 08:39.4 12:19.1 13:04.6 Bend 3 34:03
17 106 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13 09:50.9 12:05.4 12:34.8 Portland 3 34:31
18 138 Max Harris 13 09:18.9 12:47.0 13:02.1 P 3 35:08
19 134 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 12:36.0 17:11.9 Hillsboro 2 29:48
20 143 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 11:18.6 19:33.5 Milwalkee 2 30:52
21 133 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14 13:50.5 17:15.7 Lake Oswego 2 31:06
DNF 68 Phoenix GrassL 13 09:47.3 CANBY 1 31:06

Junior Men 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 130 Calum Pierce 15 07:36.3 09:58.9 10:12.9 portland 3 27:48
2 112 Tomas Deanda 15 07:31.0 10:09.4 10:30.3 boise 3 28:11
3 84 Aidan Weld Team Finger 15 07:36.8 10:12.8 10:25.3 Hood River 3 28:15
4 137 Alex Ryse 16 07:53.2 10:37.9 11:22.6 Spokane 3 29:54
5 108 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 06:44.3 12:13.8 11:20.0 Portland 3 30:18
6 132 Oliver Bond-Welch 16 08:19.5 10:44.4 11:19.5 Bend 3 30:23
7 89 Luca Haverty 15 08:06.0 11:27.3 12:25.9 Portland 3 31:59
8 135 Logan Rudolph 16 09:01.1 11:40.5 12:29.1 Portland 3 33:11
9 142 Evan VanderStoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 10:12.1 14:52.9 Milwalkee 2 25:05

Junior Men 17-18

Num Name Team Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 21 Eamon Haverty 07:43.2 10:35.9 10:58.4 Portland 3 29:18
2 46 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 09:00.2 11:41.7 12:33.6 Portland 3 33:15
3 140 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 09:51.5 13:59.2 15:16.0 Aurora 3 39:07

Junior Men 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 121 tomas McIntosh 11 07:17.0 10:03.8 10:07.9 Bainbridge Island 3 27:29
2 109 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 12 07:51.6 10:54.3 10:59.8 Portland 3 29:46
3 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 07:58.7 11:05.8 10:56.0 Portland 3 30:01
4 78 Gregory DeBenedetti 12 08:55.2 11:21.5 11:05.3 Boise 3 31:22
5 100 Gavin Newman 12 08:45.2 11:39.8 11:46.3 Portland 3 32:11
6 69 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 11 20:51.9 12:38.3 Portland 3 33:30
7 141 Thomas Flanagan 12 09:30.3 11:44.2 12:41.8 Canby 3 33:56
8 93 Baker Mills Murder of Crows 10 09:28.1 12:42.8 13:28.9 Bend 3 35:40
9 113 Elias Smith 12 09:28.9 12:44.4 13:59.3 boise 3 36:13
10 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 10:01.1 13:28.9 13:41.2 The Dalles 3 37:11
11 15 Thomas Little BeerMongers 10 09:54.5 13:24.0 13:60.0 Portland 3 37:18
12 116 Finnley Brashnyk 11 10:45.2 13:17.0 13:16.4 Portland 3 37:19
13 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 10:00.0 13:46.4 14:01.3 Gresham 3 37:48
14 128 Caleb Deschler 12 10:50.9 13:22.5 13:48.4 Portland 3 38:02
15 119 Ryley Hamness 10 09:43.9 13:25.8 15:20.4 Lake Oswego 3 38:30
16 98 Talus Marchi 11 10:32.7 14:18.3 Bend 2 24:51
17 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 10:58.1 14:07.8 Portland 2 25:06
18 92 JD Wisowaty 11 10:57.7 14:09.4 St Helens 2 25:07
19 147 Peter Sosnowski 12 11:44.1 14:36.2 Camas 2 26:20
20 118 Ian Baker 12 11:22.0 15:00.4 portland 2 26:22
21 144 Easton Steimer 11 11:20.8 15:33.6 Beaverton 2 26:54
22 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 11:24.3 15:59.9 Portland 2 27:24
23 145 Madden Steimer 9 11:44.3 16:01.9 Beaverton 2 27:46
24 64 Finn Thompson Rainier Beer Cycling Team 11 10:46.9 17:19.4 Portland 2 28:06
25 148 Spencer Bradway 9 11:49.0 16:18.8 Portland 2 28:08
26 115 Bridger Mills 9 11:39.4 17:38.8 bend 2 29:18
27 139 Spike Peterson Team Finger 11 13:24.7 18:29.3 Hood River 2 31:54
DNF 30 Kade Graves 9 07:39.7 13:32.6 Canby 1 31:54
DNF 88 Calder Tarnow Boneyard Cycling 10 08:58.1 Bend 1 31:54
DNF 101 Luke Talman 12 09:31.7 portland 1 31:54

Junior Women 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 09:07.5 10:45.8 10:42.0 lake oswego 3 30:35
2 635 Ava Myers 14 09:52.3 11:44.9 11:38.4 Boise 3 33:16
3 648 Kailey Rice 14 09:51.9 12:12.5 12:19.2 Portland 3 34:24
4 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 09:57.2 12:01.7 12:54.3 tigard 3 34:53
5 644 Catherine Harasimowicz 13 10:00.0 13:05.1 12:10.7 bothell 3 35:16
6 650 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 10:55.5 13:19.7 13:27.2 Portland 3 37:42
7 639 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 10:58.3 13:19.0 13:32.7 beaverton 3 37:50
8 657 Lauren Hartrich 14 11:21.5 13:31.9 Bend 2 24:53
9 624 Nora Combe Grouptrail Cycling 13 12:25.6 15:19.6 Portland 2 27:45
10 651 Violet McFaddin 13 15:09.9 20:18.6 Portland 2 35:29
DNF 654 Lizzy Ward 13 13:04.6 Hillsboro 1 35:29

Junior Women 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 09:41.5 11:04.5 11:19.7 tigard 3 32:06

Junior Women 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 12 20:28.8 10:58.7 Portland 3 31:28
2 640 Alexandria Beard 11 09:51.7 10:54.4 10:57.2 Boise 3 31:43
3 633 Tessa Beebe 11 09:31.5 11:14.3 11:14.6 boise 3 32:00
4 626 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 23:26.2 13:19.9 97225 3 36:46
5 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 10:43.8 13:12.2 13:24.6 Portland 3 37:21
6 636 Adison Stark 12 11:03.6 13:20.2 13:40.5 Bend 3 38:04
7 619 Morgan Filer 10 27:23.7 Portland 2 27:24
8 629 Annika Ramey Team Finger 11 12:12.2 15:41.7 Hood River 2 27:54
9 658 Sylvie Beers 12 12:52.2 15:32.9 Portland 2 28:25
10 656 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10 11:52.8 16:38.5 Portland 2 28:31
11 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 12:21.1 16:15.8 Portland 2 28:37
12 649 Laila Snyder Marys Bicycle Club 12 12:18.0 16:27.5 Corvallis 2 28:45
13 638 Julia Pitone Trusty Switchblade 9 13:24.0 16:41.7 Portland 2 30:06
14 655 Edie Johansen 11 13:03.2 18:37.6 west linn 2 31:41
15 641 Lily Stover 10 11:57.1 19:47.1 Portland 2 31:44
16 652 Daphne Spencer 11 15:04.2 19:32.7 Portland 2 34:37
17 616 Ella Stromquist Team Finger 10 17:01.8 22:07.0 Hood River 2 39:09
18 615 Sophia Stromquist Team Finger 12 12:12.0 08:49.9 18:07.3 Hood River 2 39:09
DNF 613 Ellery Lincoln 11 09:20.1 Portland 1 39:09

Masters 50+

Num Name Team Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 City Laps Time
1 843 Bart Bowen 53 521.0 539.0 531.2 531.3999999999999 bend 5 44:33
2 801 David Sjogren Sunnyside Sports 53 523.4 544.4000000000001 538.0999999999999 544.4 Bend 5 44:52
3 831 Matt Shelton 55 544.3000000000001 548.8999999999999 536.1000000000001 530.6999999999998 mikll valle 5 44:52
4 794 Michael Benno TCNF.LEGAL Racing Team 52 542.1 555.5999999999999 546.8000000000001 540.3999999999997 Portland 5 45:27
5 762 Mike Henry 55 520.9 570.5000000000001 546.6999999999997 551.8000000000002 Damascus 5 45:28
6 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 521.8000000000001 569.9000000000001 555.5 552.6999999999997 Portland 5 45:53
7 791 Matt Radich Team Dr Will Bar 51 533.4 568.1000000000001 564.8999999999997 572.3999999999999 Lake Oswego 5 46:26
8 808 Martin Baker bicycleattorney.com 53 541.5 567.5000000000001 565.9999999999998 563.6999999999998 Portland 5 46:35
9 732 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54 534.4 566.9000000000001 576.8999999999999 569.0999999999999 Portland 5 46:50
10 750 Paolo Dabbeni 52 527.5999999999999 570.3000000000001 578.8000000000001 570.9 Portland 5 46:51
11 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 536.7 571.0 575.3000000000002 568.4999999999995 Portland 5 46:51
12 799 Eric Schehen 58 544.5 569.3 577.3 562.1000000000001 Ashland 5 46:53
13 832 Rodney Trepess Deschutes Brewery 55 564.1 552.7999999999998 573.8000000000001 568.6999999999999 Bend 5 46:54
14 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52 545.4 565.3000000000001 573.6 578.7999999999998 Portland 5 46:57
15 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 541.1 569.6999999999999 582.8999999999999 567.8000000000003 Gresham 5 46:59
16 840 Mark DeResta Team Finger 50 549.5 567.0999999999999 575.8000000000002 570.0999999999998 hood river 5 47:02
17 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 536.4 570.7 590.6 565.8999999999999 Renton 5 47:02
18 812 Matt Engel 53 536.9 573.1 584.5999999999999 571.1000000000001 Bend 5 47:09
19 792 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 55 544.4 582.0999999999998 576.8000000000003 570.4 Hillsboro 5 47:12
20 830 Michael R Wilson Team S&M 59 556.0000000000001 564.9999999999999 577.3999999999999 569.2000000000005 Corvallis 5 47:14
21 819 538.2 593.5999999999999 570.2 570.1000000000001 5 47:27
22 780 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 50 539.4000000000001 576.7999999999998 582.2999999999998 587.0000000000002 Bend 5 47:47
23 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 51 548.8 580.1000000000001 584.9999999999999 588.5999999999999 Corvallis 5 48:07
24 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 540.3000000000001 586.6 582.9000000000001 594.9999999999999 Vancouver 5 48:12
25 718 Tom Palke ANTHM Collective 54 589.4000000000001 577.2 578.0000000000002 579.0999999999997 Portland 5 48:12
26 815 David Karman 54 560.5 576.0 588.5999999999999 586.0 Seattle 5 48:18
27 809 Russ Morgenson 50 556.4 579.0 591.8 588.7000000000003 Seattle 5 48:20
28 754 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 53 567.3 574.0999999999999 578.6999999999999 601.4000000000004 Salem 5 48:26
29 764 Christopher Van Tilburg Team Finger 53 572.0 586.2 584.6999999999998 586.8000000000001 Hood River 5 48:33
30 796 Peter Benarcik 50 594.5 589.8000000000001 577.7 575.1999999999999 seattle 5 48:37
31 720 Terry Hamness Dialed Cycling Team 50 570.1 582.5999999999999 584.8 588.4999999999999 Washougal 5 48:41
32 849 steven hindman 52 548.4000000000001 577.2 651.7999999999998 577.4000000000003 Los Altos 5 48:51
33 841 Dan Shepherd Team Cycle Sport 52 570.6 593.5999999999999 590.8999999999999 589.1000000000003 Ashland 5 48:57
34 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 594.1 605.3 578.0999999999999 583.2999999999997 Vancouver 5 48:59
35 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 586.0999999999999 593.5 586.9999999999999 594.3000000000004 Portland 5 49:05
36 736 Mike Schrankel Team Finger 53 596.1 597.4 581.1000000000003 591.0000000000001 Hood River 5 49:12
37 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 577.5 592.5 595.8000000000001 594.2 Portland 5 49:17
38 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 572.7 588.1999999999999 599.5000000000001 601.1000000000003 Portland 5 49:18
39 835 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 542.6 577.6999999999999 601.7 623.0999999999999 Medford 5 49:19
40 805 Willy Beebe 591.9000000000001 592.3000000000001 593.0999999999997 599.3000000000002 boise 5 49:25
41 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 559.2 597.0 618.7999999999997 609.5000000000001 Portland 5 49:30
42 798 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 54 607.7 596.8 593.3000000000002 583.8999999999997 Medford 5 49:33
43 774 Donald Newlands bicycleattorney.com 56 585.1 606.0999999999998 598.8 597.7000000000002 Portland 5 49:34
44 828 Scott Rider 52 587.0 603.8999999999999 589.2000000000002 600.4000000000002 Portland 5 49:49
45 824 John Ohotto Swift Racing PDX 51 593.6 602.9 601.1000000000001 595.2000000000003 Portland 5 49:55
46 850 Jason Bietz River City Bicycles - Bike Law 54 571.9 604.8000000000002 600.2999999999998 608.0999999999997 Sherwood 5 49:55
47 789 Eric Stolberg ANTHM Collective 53 560.6 599.0000000000001 616.2000000000002 616.8999999999997 Portland 5 49:59
48 853 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 51 599.4 603.5999999999999 610.3999999999999 601.8000000000001 Bend 5 50:11
49 838 John Napier 58 610.5999999999999 598.4000000000001 604.6 604.9 Vancouver 5 50:24
50 753 Tom Hill bicycleattorney.com 57 584.6 606.0000000000001 609.3000000000001 614.1999999999998 PORTLAND 5 50:29
51 826 Andrew Novikoff 56 605.7 609.7 625.5999999999998 624.3 Tacoma 5 51:06
52 852 Walter Mcknight Deschutes Brewery 53 610.4000000000001 622.2 613.8999999999999 616.0000000000001 Bend 5 51:18
53 766 Ian Kennedy bicycleattorney.com 56 619.4999999999999 613.5000000000002 620.7999999999997 617.4000000000001 Portland 5 51:21
54 758 Trig Rogers bicycleattorney.com 54 625.4 621.6000000000001 621.6000000000001 Portland 4 41:29
55 763 Brett Boyles Planet PDX Cycling 50 577.6 632.3000000000001 642.2 lake oswego 4 41:31
56 837 Tom Bird 52 642.8 609.5000000000001 612.8000000000001 Tigard 4 41:36
57 708 David Dorocke Deschutes Brewery 58 625.0999999999999 630.3000000000001 620.8 Hood River 4 41:39
58 803 David Anderson Boneyard Cycling 54 605.1999999999999 631.6 639.1999999999999 Bend 4 41:39
59 836 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 58 586.6 688.2 619.8000000000003 Mulino 4 41:54
60 854 Paul Brown Eugene Velo Racing 54 591.6999999999999 633.4 648.9 Eugene 4 41:54
61 800 Rob Kerr Boneyard Cycling 58 618.6 639.8 629.5999999999997 Bend 4 42:04
62 855 James Owen Capitol Velo 51 616.8 638.3000000000001 640.7000000000002 Salem 4 42:15
63 821 Jerry Markee 60 616.5000000000001 635.6999999999999 642.3 Washington 4 42:17
64 829 Pete Conklin 57 603.7 640.6 641.6999999999998 Portland 4 42:24
65 740 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 56 643.1 641.7000000000002 638.6999999999995 Brush Prairie 4 42:37
66 846 Stefan Furst 62 643.5 632.6000000000001 636.9 Vancouver 4 42:37
67 856 Michael McKinney 54 636.9 649.8 638.0 Burien 4 42:38
68 844 toni irusta 53 616.9 647.3000000000001 651.0999999999998 hermiston 4 43:11
69 755 Mitch Gold Team Dr Will Bar 59 609.3 666.6 663.3 Portland 4 43:27
70 813 Tony Ruiz 50 628.9000000000001 654.4999999999999 652.6 Portland 4 43:35
71 713 Andrew Malakoff 62 641.6 667.4 659.7000000000002 Portland 4 43:36
72 851 Bill Salbador 55 625.8 671.9999999999999 680.4000000000002 Eugene 4 44:07
73 822 Tony Pitone Trusty Switchblade 52 631.0999999999999 666.1999999999999 669.2000000000003 Portland 4 44:23
74 790 David Bussey Dialed Cycling Team 56 642.4000000000001 703.5 702.6999999999999 Aurora 4 45:45
75 797 David Lenhart Boneyard Cycling 59 656.7 708.2000000000002 695.1000000000001 Bend 4 45:55
76 845 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 58 658.7 703.5 703.6999999999998 Portland 4 46:40
DNF 773 Steven Thorne 59 589.4999999999999 602.8000000000001 577.4999999999999 575.7000000000003 Portland 4 46:40
DNF 814 James Tervo Team S&M 50 558.3 563.9000000000001 574.3 Portland 3 46:40
DNF 848 Tom Ryse 53 594.4 655.7000000000002 Spokane 2 46:40
DNF 847 Scott Mares 53 555.2 Portland 1 46:40

Masters 50+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 843 Bart Bowen Deschutes Brewery 53 08:41.0 08:59.0 08:51.2 08:51.4 09:10.8 bend 5 44:33
2 801 David Sjogren Sunnyside Sports 53 08:43.4 09:04.4 08:58.1 09:04.4 09:02.1 Bend 5 44:52
3 831 Matt Shelton 55 09:04.3 09:08.9 08:56.1 08:50.7 08:52.5 mikll valle 5 44:52
4 794 Michael Benno TCNF.LEGAL Racing Team 52 09:02.1 09:15.6 09:06.8 09:00.4 09:02.4 Portland 5 45:27
5 762 Mike Henry 55 08:40.9 09:30.5 09:06.7 09:11.8 08:58.2 Damascus 5 45:28
6 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 08:41.8 09:29.9 09:15.5 09:12.7 09:13.1 Portland 5 45:53
7 791 Matt Radich Team Dr Will Bar 51 08:53.4 09:28.1 09:24.9 09:32.4 09:07.5 Lake Oswego 5 46:26
8 808 Martin Baker bicycleattorney.com 53 09:01.5 09:27.5 09:26.0 09:23.7 09:16.1 Portland 5 46:35
9 732 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54 08:54.4 09:26.9 09:36.9 09:29.1 09:22.2 Portland 5 46:50
10 750 Paolo Dabbeni 52 08:47.6 09:30.3 09:38.8 09:30.9 09:23.3 Portland 5 46:51
11 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 08:56.7 09:31.0 09:35.3 09:28.5 09:19.5 Portland 5 46:51
12 799 Eric Schehen 58 09:04.5 09:29.3 09:37.3 09:22.1 09:20.3 Ashland 5 46:53
13 832 Rodney Trepess Deschutes Brewery 55 09:24.1 09:12.8 09:33.8 09:28.7 09:14.2 Bend 5 46:54
14 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52 09:05.4 09:25.3 09:33.6 09:38.8 09:14.3 Portland 5 46:57
15 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 09:01.1 09:29.7 09:42.9 09:27.8 09:17.3 Gresham 5 46:59
16 840 Mark DeResta Team Finger 50 09:09.5 09:27.1 09:35.8 09:30.1 09:19.3 hood river 5 47:02
17 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 08:56.4 09:30.7 09:50.6 09:25.9 09:18.7 Renton 5 47:02
18 812 Matt Engel 53 08:56.9 09:33.1 09:44.6 09:31.1 09:23.3 Bend 5 47:09
19 792 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 55 09:04.4 09:42.1 09:36.8 09:30.4 09:18.4 Hillsboro 5 47:12
20 830 Michael R Wilson Team S&M 59 09:16.0 09:25.0 09:37.4 09:29.2 09:26.2 Corvallis 5 47:14
21 819 08:58.2 09:53.6 09:30.2 09:30.1 09:34.4 5 47:27
22 780 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 50 08:59.4 09:36.8 09:42.3 09:47.0 09:42.0 Bend 5 47:47
23 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 51 09:08.8 09:40.1 09:45.0 09:48.6 09:44.4 Corvallis 5 48:07
24 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 09:00.3 09:46.6 09:42.9 09:55.0 09:47.0 Vancouver 5 48:12
25 718 Tom Palke ANTHM Collective 54 09:49.4 09:37.2 09:38.0 09:39.1 09:28.5 Portland 5 48:12
26 815 David Karman 54 09:20.5 09:36.0 09:48.6 09:46.0 09:46.6 Seattle 5 48:18
27 809 Russ Morgenson 50 09:16.4 09:39.0 09:51.8 09:48.7 09:44.2 Seattle 5 48:20
28 754 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 53 09:27.3 09:34.1 09:38.7 10:01.4 09:44.9 Salem 5 48:26
29 764 Christopher Van Tilburg Team Finger 53 09:32.0 09:46.2 09:44.7 09:46.8 09:43.6 Hood River 5 48:33
30 796 Peter Benarcik 50 09:54.5 09:49.8 09:37.7 09:35.2 09:39.3 seattle 5 48:37
31 720 Terry Hamness Dialed Cycling Team 50 09:30.1 09:42.6 09:44.8 09:48.5 09:55.1 Washougal 5 48:41
32 773 Steven Thorne 59 09:49.5 10:02.8 09:37.5 09:35.7 09:36.5 Portland 5 48:51
33 849 steven hindman 52 09:08.4 09:37.2 10:51.8 09:37.4 09:36.5 Los Altos 5 48:51
34 841 Dan Shepherd Team Cycle Sport 52 09:30.6 09:53.6 09:50.9 09:49.1 09:52.6 Ashland 5 48:57
35 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 09:54.1 10:05.3 09:38.1 09:43.3 09:38.4 Vancouver 5 48:59
36 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 09:46.1 09:53.5 09:47.0 09:54.3 09:43.7 Portland 5 49:05
37 736 Mike Schrankel Team Finger 53 09:56.1 09:57.4 09:41.1 09:51.0 09:46.8 Hood River 5 49:12
38 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 09:37.5 09:52.5 09:55.8 09:54.2 09:57.4 Portland 5 49:17
39 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 09:32.7 09:48.2 09:59.5 10:01.1 09:56.7 Portland 5 49:18
40 835 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 09:02.6 09:37.7 10:01.7 10:23.1 10:13.9 Medford 5 49:19
41 805 Willy Beebe 09:51.9 09:52.3 09:53.1 09:59.3 09:48.5 boise 5 49:25
42 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 09:19.2 09:57.0 10:18.8 10:09.5 09:45.2 Portland 5 49:30
43 798 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 54 10:07.7 09:56.8 09:53.3 09:43.9 09:51.0 Medford 5 49:33
44 774 Donald Newlands bicycleattorney.com 56 09:45.1 10:06.1 09:58.8 09:57.7 09:46.3 Portland 5 49:34
45 828 Scott Rider 52 09:47.0 10:03.9 09:49.2 10:00.4 10:08.5 Portland 5 49:49
46 824 John Ohotto Swift Racing PDX 51 09:53.6 10:02.9 10:01.1 09:55.2 10:01.9 Portland 5 49:55
47 850 Jason Bietz River City Bicycles - Bike Law 54 09:31.9 10:04.8 10:00.3 10:08.1 10:09.8 Sherwood 5 49:55
48 789 Eric Stolberg ANTHM Collective 53 09:20.6 09:59.0 10:16.2 10:16.9 10:06.3 Portland 5 49:59
49 853 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 51 09:59.4 10:03.6 10:10.4 10:01.8 09:55.5 Bend 5 50:11
50 838 John Napier 58 10:10.6 09:58.4 10:04.6 10:04.9 10:05.1 Vancouver 5 50:24
51 753 Tom Hill bicycleattorney.com 57 09:44.6 10:06.0 10:09.3 10:14.2 10:14.5 PORTLAND 5 50:29
52 826 Andrew Novikoff 56 10:05.7 10:09.7 10:25.6 10:24.3 10:00.9 Tacoma 5 51:06
53 852 Walter Mcknight Deschutes Brewery 53 10:10.4 10:22.2 10:13.9 10:16.0 10:16.0 Bend 5 51:18
54 766 Ian Kennedy bicycleattorney.com 56 10:19.5 10:13.5 10:20.8 10:17.4 10:09.5 Portland 5 51:21
55 758 Trig Rogers bicycleattorney.com 54 10:25.4 10:21.6 10:21.6 10:20.7 Portland 4 41:29
56 763 Brett Boyles Planet PDX Cycling 50 09:37.6 10:32.3 10:42.2 10:38.6 lake oswego 4 41:31
57 837 Tom Bird 52 10:42.8 10:09.5 10:12.8 10:31.3 Tigard 4 41:36
58 708 David Dorocke Deschutes Brewery 58 10:25.1 10:30.3 10:20.8 10:22.7 Hood River 4 41:39
59 803 David Anderson Boneyard Cycling 54 10:05.2 10:31.6 10:39.2 10:22.9 Bend 4 41:39
60 836 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 58 09:46.6 11:28.2 10:19.8 10:19.0 Mulino 4 41:54
61 854 Paul Brown Eugene Velo Racing 54 09:51.7 10:33.4 10:48.9 10:39.9 Eugene 4 41:54
62 800 Rob Kerr Boneyard Cycling 58 10:18.6 10:39.8 10:29.6 10:36.3 Bend 4 42:04
63 855 James Owen Capitol Velo 51 10:16.8 10:38.3 10:40.7 10:39.4 Salem 4 42:15
64 821 Jerry Markee 60 10:16.5 10:35.7 10:42.3 10:42.4 Washington 4 42:17
65 829 Pete Conklin 57 10:03.7 10:40.6 10:41.7 10:57.8 Portland 4 42:24
66 740 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 56 10:43.1 10:41.7 10:38.7 10:33.3 Brush Prairie 4 42:37
67 846 Stefan Furst 62 10:43.5 10:32.6 10:36.9 10:44.2 Vancouver 4 42:37
68 856 Michael McKinney 54 10:36.9 10:49.8 10:38.0 10:33.6 Burien 4 42:38
69 844 toni irusta 53 10:16.9 10:47.3 10:51.1 11:15.3 hermiston 4 43:11
70 755 Mitch Gold Team Dr Will Bar 59 10:09.3 11:06.6 11:03.3 11:08.2 Portland 4 43:27
71 813 Tony Ruiz 50 10:28.9 10:54.5 10:52.6 11:18.9 Portland 4 43:35
72 713 Andrew Malakoff 62 10:41.6 11:07.4 10:59.7 10:47.4 Portland 4 43:36
73 851 Bill Salbador 55 10:25.8 11:12.0 11:20.4 11:08.8 Eugene 4 44:07
74 822 Tony Pitone Trusty Switchblade 52 10:31.1 11:06.2 11:09.2 11:36.5 Portland 4 44:23
75 790 David Bussey Dialed Cycling Team 56 10:42.4 11:43.5 11:42.7 11:36.8 Aurora 4 45:45
76 797 David Lenhart Boneyard Cycling 59 10:56.7 11:48.2 11:35.1 11:35.0 Bend 4 45:55
77 845 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 58 10:58.7 11:43.5 11:43.7 09:35.7 12:14.5 Portland 4 46:40
DNF 814 James Tervo Team S&M 50 09:18.3 09:23.9 09:34.3 Portland 3 46:40
DNF 848 Tom Ryse 53 09:54.4 10:55.7 Spokane 2 46:40
DNF 847 Scott Mares 53 09:15.2 Portland 1 46:40

Masters 50+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 625 Kim Robinson Team Finger 53 07:52.2 09:59.3 10:11.0 10:14.8 10:09.8 Hood River 5 48:27
2 604 Rhonda Morin Sorella Forte 54 07:52.4 10:14.7 10:08.1 10:10.2 10:04.1 Gresham 5 48:30
3 603 Lora Melkonian Team Finger 61 07:56.7 10:24.9 10:13.7 10:22.2 10:14.3 Trout Lake 5 49:12
4 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 08:15.0 10:24.2 10:29.7 10:26.0 10:38.2 Bend 5 50:13
5 635 Brenna Elena Wolford 50 08:09.6 10:16.9 10:23.9 10:53.8 10:44.8 Bend 5 50:29
6 610 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 58 08:30.2 10:40.2 10:39.3 10:36.6 10:41.0 Camas 5 51:07
7 629 Kara Weld Team Finger 51 08:30.3 10:27.9 10:49.7 10:42.4 10:57.9 Hood River 5 51:28
8 645 Maya Foty bicycleattorney.com 51 09:17.2 11:04.9 10:58.1 10:55.5 Portland 4 42:16
9 628 08:56.6 11:17.6 11:01.2 11:00.3 4 42:16
10 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56 08:59.0 11:20.6 11:18.7 11:09.0 Renton 4 42:47
11 644 Laila Deardorff bicycleattorney.com 58 09:03.4 11:18.5 11:17.2 11:09.6 Lake Oswego 4 42:49
12 611 Michelle Mercer Deschutes Brewery 53 08:46.8 11:42.9 11:11.3 11:12.2 Bend 4 42:53
13 609 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 55 08:46.3 11:17.8 11:29.9 11:39.2 Portland 4 43:13
14 641 Evelyn West 60 09:04.8 11:31.6 11:32.5 11:27.5 Portland 4 43:36
15 626 Laura Vallion Team Finger 55 09:10.7 11:34.9 11:36.6 11:44.8 Hood River 4 44:07
16 643 Cynthia Wheeler 54 11:07.5 11:54.1 12:19.1 12:25.1 Hood River 4 47:46
17 642 Elizabeth Taylor Team Finger 57 11:05.7 11:33.9 13:20.7 12:13.7 Hood River 4 48:14

Masters 60+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 843 Michael Nyberg Sunnyside Sports 60 08:00.6 10:38.9 10:43.5 10:44.8 Bend 4 40:08
2 808 Dave Burnard 64 08:04.9 10:53.3 10:55.1 10:56.4 Forest Grove 4 40:50
3 801 Mark Schwyhart Team S&M 67 08:15.0 11:02.6 11:01.2 10:44.0 Portland 4 41:03
4 812 David Luoma Cyclepath PDX Racing 63 07:50.5 10:55.4 11:08.8 11:13.5 Portland 4 41:08
5 819 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 60 08:07.3 10:57.3 11:09.1 10:59.7 Trout Lake 4 41:13
6 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 62 08:13.4 11:11.3 11:08.2 11:07.2 Portland 4 41:40
7 848 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 62 08:15.8 11:02.3 11:22.4 11:13.9 Bend 4 41:54
8 811 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 62 08:27.7 11:17.3 11:14.7 10:58.9 eugene 4 41:59
9 837 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 64 08:30.9 11:16.1 11:09.1 11:14.7 Vancouver 4 42:11
10 849 Stefan Furst 62 08:35.4 11:32.2 11:07.8 11:22.4 Vancouver 4 42:38
11 802 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 62 09:39.0 11:17.5 11:18.4 11:17.7 Sherwood 4 43:33
12 840 Jerry Markee 60 08:42.7 11:37.0 11:50.9 11:49.6 Washington 4 44:00
13 809 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 64 09:05.5 12:03.6 11:54.5 11:50.4 Tigard 4 44:54
14 834 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 63 09:13.9 11:59.0 11:57.6 11:45.3 Aurora 4 44:56
15 841 Rick Gregory 09:09.3 12:04.6 11:59.5 12:04.1 4 45:18
16 830 Dan Davis 61 09:03.7 12:22.6 12:27.9 12:18.1 Bend 4 46:12
17 822 Alan Thomason Deschutes Brewery 60 09:14.2 11:44.8 11:59.3 13:44.0 Redmond 4 46:42
18 816 Paul Mautner The Club Roule 62 09:41.2 12:14.6 12:27.8 12:19.0 Portland 4 46:43
19 850 Danny Hougton 59 09:42.9 12:32.6 25:42.3 Beaverton 4 47:58
20 828 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 66 08:44.3 15:56.7 11:52.8 11:43.5 Bend 4 48:17
21 815 David K Smith 61 09:39.1 12:35.9 12:26.1 13:39.3 Portland 4 48:20
22 820 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 63 09:27.2 13:02.1 12:49.8 13:06.8 Portland 4 48:26
23 814 Darell Provencher Team Rose City 66 09:37.3 12:51.5 13:24.6 13:11.8 West Linn 4 49:05
24 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 61 09:46.5 13:13.4 13:11.1 12:54.9 Tigard 4 49:06
25 846 Tim Hanrahan 67 10:00.9 13:08.4 13:13.3 13:08.7 Portland 4 49:31
26 851 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 61 10:33.7 13:49.7 14:00.4 Bend 3 38:24
27 839 Richard Potestio 63 11:20.5 15:23.1 15:15.6 Portland 3 41:59
DNF 838 Vern Krist 64 09:59.2 13:47.7 14:03.6 Portland 3 41:59

Masters 60+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 617 Susan Foster Deschutes Brewery 62 08:18.3 10:30.0 10:33.1 10:32.9 10:34.9 Bend 5 50:29
2 619 Pam Reid Team Rose City 63 08:43.2 11:10.5 11:17.1 11:26.4 Portland 4 42:37
3 638 Katherine Christensen bicycleattorney.com 60 09:27.7 11:25.4 11:38.0 11:35.0 Portland 4 44:06
4 613 Laura Gabanski Murder of Crows 64 09:28.6 11:54.6 12:15.8 12:15.0 Bend 4 45:54
5 636 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 64 11:04.1 13:41.7 14:05.0 13:59.9 Portland 4 52:51
6 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 67 12:52.4 16:02.8 15:37.5 Portland 3 44:33

Masters 70+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 651 Ron Strasser Team S&M 71 10:45.5 11:52.3 11:54.1 11:59.2 Portland 4 46:31
2 655 Tom Heywood 73 11:12.8 12:23.5 12:19.7 12:11.8 Wenatchee 4 48:08
3 657 Gary LeGendre 72 11:14.2 12:27.7 12:15.1 12:11.6 Portland 4 48:09
4 656 Tad Hodgert Deschutes Brewery 74 11:45.3 13:30.8 13:14.6 bend 3 38:31
5 658 Einar Traa 13:32.6 16:27.4 16:46.7 3 46:47

Men 5

Num Name Team Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 City Laps Time
1 106 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 39 517.8000000000001 583.0 581.5999999999998 588.3000000000004 portland 4 37:51
2 104 Mauricio Posada 34 525.3000000000001 599.9000000000001 611.9999999999999 628.8999999999999 Portland 4 39:26
3 117 Peter Rudoph 48 540.6 611.6999999999999 615.8000000000002 613.1999999999998 Portland 4 39:41
4 89 Luke Doney 36 531.9 623.8000000000001 623.6 611.8999999999996 Bend 4 39:51
5 135 Derek S Hoenisch 55 547.9999999999999 619.4000000000001 629.8000000000002 622.3000000000001 Lake Oswego 4 40:20
6 88 David Staczek 51 573.5 621.0 631.2999999999998 622.4000000000001 Portland 4 40:48
7 146 Jason Preuit 51 611.6 635.9000000000001 609.0 603.1999999999996 Washougal 4 41:00
8 101 Michael Metz bicycleattorney.com 18 544.3000000000001 634.1 646.2999999999997 642.9999999999999 Portland 4 41:08
9 52 Jamie King Grouptrail Cycling 43 570.1 646.7 639.5999999999999 623.1000000000003 Portland 4 41:20
10 94 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 37 571.0 651.3999999999999 640.1000000000003 624.1999999999996 Portland 4 41:27
11 109 john tousignant 43 562.1999999999999 639.0000000000001 652.9 633.1999999999998 Portland 4 41:27
12 147 Phil Donovan 48 565.9 657.4999999999999 650.2000000000002 634.6999999999998 Portland 4 41:48
13 119 Michael Jordan 41 531.3000000000001 701.7000000000002 640.3000000000001 644.1999999999999 Portland 4 41:58
14 123 Christopher M Glenn 43 583.3 646.0000000000001 660.7000000000002 644.0999999999996 Portland 4 42:14
15 12 Alastair Cox 32 579.4 653.2 661.6999999999998 649.0000000000002 Beaverton 4 42:23
16 80 Kyle Ramey 590.5 648.6000000000001 664.8999999999997 653.0000000000001 4 42:37
17 81 Bodjie Train Grouptrail Cycling 48 579.6 669.3000000000002 668.7999999999998 652.0000000000001 Hillsboro 4 42:50
18 138 justin Mott 45 598.1 655.5000000000002 665.7999999999998 651.0000000000001 Canby 4 42:50
19 145 Joel Brinson 39 588.2 655.1 675.2000000000002 659.5000000000001 Portland 4 42:58
20 152 Tony Ruiz 50 602.9 656.6 667.6000000000001 654.2000000000002 Portland 4 43:01
21 66 Mike Funk 42 609.1 654.4 663.9 655.5 Portland 4 43:03
22 120 Patrick Mueller 35 600.3000000000001 697.1 657.8999999999997 640.4 Portland 4 43:16
23 124 Erik Nelson 32 570.6 681.1999999999998 688.7000000000002 686.0000000000001 Portland 4 43:47
24 142 Quinn Vinlove 20 632.6999999999999 668.1000000000001 664.5 661.4000000000002 Portland 4 43:47
25 100 Chris Bancroft 34 597.1999999999999 677.3000000000001 681.9000000000002 691.0999999999999 Portland 4 44:08
26 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38 622.0 685.6999999999999 677.1000000000001 663.8999999999999 Portland 4 44:09
27 153 Max Errdenberger 39 623.1999999999999 678.2000000000002 691.5000000000003 660.6999999999998 Portland 4 44:14
28 46 Todd Young 31 627.4 698.9999999999999 668.2999999999997 659.1000000000001 Portland 4 44:14
29 102 Christopher Taylor 34 616.0999999999999 684.4000000000001 686.3000000000003 688.6 Newberg 4 44:35
30 99 James Garner Eugene Velo Racing 41 605.0 702.5000000000001 691.5 679.5999999999996 Lebanon 4 44:39
31 77 Jeff Dill ANTHM Collective 48 583.1000000000001 710.3999999999999 697.3000000000003 688.1999999999998 Portland 4 44:39
32 140 Marcus Stephens 47 628.8000000000001 692.3000000000001 695.0 680.1999999999999 Portland 4 44:56
33 105 Richard Lundstrom 52 607.8000000000001 677.4000000000001 711.5000000000001 703.2 tigard 4 45:00
34 141 Julian Brastow 21 678.2999999999998 693.8000000000001 674.1999999999996 675.5000000000006 Portland 4 45:22
35 149 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 576.8 704.8 713.4000000000002 746.9999999999999 Portland 4 45:42
36 151 Kieran Stover 43 587.7 708.4 732.3999999999999 726.9000000000004 Portland 4 45:55
37 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 611.8 707.0999999999999 723.5999999999999 731.6 Vancouver 4 46:14
38 156 Mike Grill 687.9 737.4 691.9000000000001 675.0000000000003 Portland 4 46:32
39 107 Cody Grater 20 617.8 718.2 722.2000000000002 734.4000000000003 Portland 4 46:33
40 139 Joel Brown 44 621.1 730.1 742.7000000000002 719.3999999999997 Portland 4 46:53
41 137 Brandon Crockett 31 632.8 718.1000000000003 740.2999999999997 740.0000000000005 Portland 4 47:11
42 155 Steven Potter 48 665.3 744.7 736.8000000000002 726.2999999999995 portland 4 47:53
43 157 Andrew Zurn 29 683.0 715.1000000000001 761.5999999999999 724.5 Portland 4 48:04
44 136 Max McFarland Planet PDX Cycling 51 633.5 748.3 783.2000000000002 729.9000000000002 Lake Oswego 4 48:15
45 22 Patricio Manueco 39 671.4999999999999 738.3000000000001 759.7999999999998 760.9000000000001 Portland 4 48:51
46 150 Jesse Reade Vancouver Cyclery 37 671.9000000000001 750.0999999999998 750.9000000000002 770.3000000000002 Portland 4 49:03
47 133 Mike Alfoni 38 671.7 766.4000000000002 789.6999999999999 791.0999999999998 Portland 4 50:19
48 148 Scott Jackman 32 683.4 789.3000000000002 794.0000000000002 Portland 3 37:47
49 13 Scott Graves 42 667.7 787.7 821.1 Canby 3 37:57
50 143 Erik Mittra 45 724.1 823.4999999999999 753.1000000000003 Portland 3 38:21
51 154 Daniel Peterson Team Finger 43 680.0000000000001 820.8999999999999 825.9 Hood River 3 38:47
52 26 Zachary Goude Planet PDX Cycling 38 683.6 815.9000000000001 880.8 Portland 3 39:40
53 144 Alessandro Carrara 46 746.5 930.0000000000001 844.4000000000001 Portland 3 42:01
54 114 Marty Gibbons 59 737.0 896.8000000000001 898.3999999999999 Portland 3 42:12
55 115 Chris Gibbons 57 756.4999999999999 936.6000000000003 944.9000000000002 Portland 3 43:58
DNF 96 Anthony T. Smith 28 629.2 736.5 857.4999999999999 Portland 3 43:58
DNF 129 Ryan Smith 27 825.1 Molalla 1 43:58

Singlespeed Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 714 Christopher Jones 41 09:19.7 08:23.9 08:27.9 08:29.0 08:34.6 Bend 5 43:15
2 767 Barry Wicks 38 09:20.3 08:23.1 08:39.0 08:33.7 08:36.9 Bend 5 43:33
3 727 Lucas Strain Speedvagen 27 09:19.2 08:30.7 08:46.4 08:44.5 08:41.2 Portland 5 44:02
4 744 Fred Mills 40 09:16.9 08:46.2 08:47.5 08:43.7 08:46.8 Wilsonville 5 44:21
5 627 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 09:22.4 08:46.0 09:00.5 08:58.0 09:00.1 Bend 5 45:07
6 600 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 09:30.4 08:51.2 09:04.5 08:55.4 08:56.5 Forest Grove 5 45:18
7 749 Molly Cameron 44 09:47.3 08:53.7 08:57.3 08:50.6 08:52.9 Portland 5 45:22
8 722 Benjamin Westphal 23 09:27.8 08:55.1 09:03.5 09:06.1 08:50.0 Portland 5 45:23
9 742 Nick Stroud 29 09:40.8 08:44.0 09:03.1 08:56.9 09:10.1 Bremerton 5 45:35
10 732 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team 35 09:32.6 08:51.6 09:07.5 09:02.6 09:07.0 Portland 5 45:41
11 706 Anthony Monteleone 34 09:29.7 08:58.3 09:08.3 09:01.8 09:05.4 Portland 5 45:44
12 679 Andy Edick Swift Racing PDX 32 09:50.6 08:52.0 09:05.4 08:58.6 09:01.7 Portland 5 45:48
13 708 Kyle Mensing 33 09:31.6 08:52.5 09:13.2 09:07.1 09:09.3 Portland 5 45:54
14 637 Matt Fox Deschutes Brewery 42 09:37.0 08:56.9 09:09.1 09:11.4 09:02.3 Bend 5 45:57
15 605 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 39 10:04.6 08:53.7 09:01.0 09:02.0 08:57.8 Vancouver 5 45:59
16 741 Andy Redden 38 09:50.4 09:03.7 09:04.4 09:01.7 08:59.3 Bend 5 46:00
17 610 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 09:34.2 09:04.5 09:13.7 09:20.6 09:19.4 Portland 5 46:32
18 606 Christian Lam Grouptrail Cycling 31 09:38.4 09:09.2 09:19.5 09:18.9 09:15.8 Portland 5 46:42
19 603 Erik Fabrizius 35 09:40.7 09:09.9 09:18.9 09:19.7 09:15.7 Portland 5 46:45
20 713 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 50 09:47.5 09:15.0 18:47.1 09:26.8 Bend 5 47:16
21 687 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 09:46.6 09:22.8 09:23.8 09:26.5 Hood River 5 47:16
22 770 Ryan Barrett 10:20.1 09:11.9 09:17.9 09:25.1 09:15.5 Portland 5 47:30
23 717 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 09:57.0 09:24.0 09:20.8 09:26.2 09:22.6 portland 5 47:31
24 659 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 33 10:03.1 09:23.1 09:28.0 09:29.8 09:24.0 Portland 5 47:48
25 764 Steven Beardsley Rainier Beer Cycling Team 38 09:45.6 09:35.7 09:54.3 09:30.5 09:04.6 Portland 5 47:51
26 731 Jordan Miller miller Deschutes Brewery 38 10:24.0 09:20.6 09:24.0 09:22.2 09:20.6 bend 5 47:51
27 719 Tim Jones 48 09:58.4 09:30.1 09:36.2 09:28.5 09:20.3 Bend 5 47:53
28 716 Keelan Ontiveros 20 10:35.1 09:19.2 09:26.5 09:22.1 09:18.3 Portland 5 48:01
29 748 James Wood HiFi Sound Cycling Components 38 10:40.8 09:22.4 09:19.2 09:23.8 09:31.2 Hood River 5 48:17
30 733 Travis Power Bonk Collective 39 10:34.4 09:25.7 09:29.8 09:37.3 09:29.9 Beaverton 5 48:37
31 675 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35 10:40.4 09:32.5 09:46.5 09:35.6 09:28.4 Portland 5 49:03
32 635 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 49 10:10.5 09:42.0 09:48.6 09:51.5 09:31.5 Portland 5 49:04
33 735 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 29 10:35.9 09:52.2 09:48.7 09:32.9 09:34.5 Portland 5 49:24
34 707 Will Taplin 33 10:11.4 09:33.4 09:54.8 10:03.8 09:43.8 Tacoma 5 49:27
35 768 Tim Joslin Cyclepath PDX Racing 44 10:57.5 09:39.1 09:42.5 09:35.1 09:35.2 Portland 5 49:29
36 658 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 10:50.8 09:37.4 09:42.7 09:43.1 09:41.6 West Linn 5 49:36
37 641 Tom Palke ANTHM Collective 54 10:37.5 09:41.4 09:45.0 09:45.1 09:50.0 Portland 5 49:39
38 686 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 45 10:57.3 09:43.1 09:37.4 09:42.4 09:40.5 Portland 5 49:41
39 636 Thomas Wood Speedvagen 46 10:48.7 09:43.3 09:48.2 09:38.8 09:43.1 Portland 5 49:42
40 730 Andy Kunkler Team Finger 46 10:55.1 09:46.0 09:45.3 09:46.9 09:42.1 Hood River 5 49:55
41 726 Carl Aldrich BeerMongers 36 10:55.2 09:44.6 09:43.0 09:47.1 09:46.0 Portland 5 49:56
42 718 Tanner Mixon 33 10:59.6 09:42.6 09:48.4 09:45.7 09:42.6 Portland 5 49:59
43 777 Randy Scott Deschutes Brewery 57 10:44.9 09:52.1 09:52.3 09:50.6 09:42.3 Bend 5 50:02
44 755 Hagai Tavori 43 10:46.0 09:50.6 09:49.5 09:50.8 09:46.2 portland 5 50:03
45 633 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 10:32.7 09:52.6 09:51.7 09:56.0 09:51.7 Portland 5 50:05
46 734 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 10:36.6 09:54.3 10:00.2 09:55.3 09:52.4 Beaverton 5 50:19
47 759 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 09:59.4 19:07.6 10:04.9 11:11.0 Portland 5 50:23
48 667 Mike Schrankel Team Finger 53 10:20.6 09:48.9 09:58.9 10:08.4 10:08.4 Hood River 5 50:25
49 773 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 10:21.0 09:52.2 09:49.3 10:10.1 10:16.4 Portland 5 50:29
50 646 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 11:02.1 09:48.2 09:48.3 09:53.6 10:04.1 Portland 5 50:36
51 745 Dean Proteau Speedvagen 37 20:29.3 09:58.7 10:10.0 10:01.8 Portland 5 50:40
52 751 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 54 10:53.2 09:58.7 09:57.6 10:05.1 09:53.2 Medford 5 50:48
53 757 Landon Holt 46 10:33.0 10:04.5 10:03.9 10:01.3 10:08.3 White Salmon 5 50:51
54 737 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44 10:28.7 09:58.5 10:10.4 10:15.5 10:24.5 Portland 5 51:18
55 743 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law 38 10:30.7 09:46.6 09:58.5 10:11.5 13:26.0 Portland 5 53:53
56 674 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 48 10:51.7 10:06.3 10:09.6 10:06.5 Portland 4 41:14
57 769 Ryan Linville 49 10:45.1 10:04.8 10:16.3 10:14.6 Portland 4 41:21
58 750 John Pettitt ANTHM Collective 45 11:01.5 10:04.2 10:07.2 10:11.4 Portland 4 41:24
59 705 Adam Burgess 27 10:38.7 10:15.3 10:23.8 10:07.6 West Linn 4 41:25
60 766 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 37 10:58.2 10:01.8 10:18.0 10:16.7 Bend 4 41:35
61 765 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 10:55.7 10:15.5 10:16.2 10:08.5 Tigard 4 41:36
62 724 Steve Black 46 11:00.3 10:09.4 10:13.5 10:14.8 Portland 4 41:38
63 668 Eric Stolberg ANTHM Collective 53 11:14.4 10:03.3 10:10.8 10:10.1 Portland 4 41:39
64 644 Adam Vanarsdall 48 10:47.4 10:02.2 10:25.9 10:23.1 Portland 4 41:39
65 626 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 11:08.2 10:05.7 10:00.3 10:36.1 Vancouver 4 41:50
66 699 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 10:49.1 10:30.4 10:27.0 10:17.3 Portland 4 42:04
67 632 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 11:21.4 10:39.2 10:11.6 10:08.5 Bingen 4 42:21
68 613 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 11:06.1 10:29.4 10:34.1 10:11.1 portland 4 42:21
69 780 11:23.0 10:19.9 10:29.7 10:12.3 4 42:25
70 621 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 44 10:52.2 10:12.7 10:40.4 10:44.4 Tigard 4 42:30
71 630 James Green Trusty Switchblade 49 12:21.4 10:06.7 10:13.2 10:22.7 Portland 4 43:04
72 772 David Dorocke Deschutes Brewery 58 11:27.5 10:28.5 10:29.7 10:44.4 Hood River 4 43:10
73 774 Michelle Hance 26 11:12.1 10:34.0 10:42.7 10:54.7 Hillsboro 4 43:24
74 729 John Napier 58 11:11.9 10:34.4 10:55.8 11:13.9 Vancouver 4 43:56
75 692 Vincent Zitkovich 48 11:33.1 10:46.8 10:50.5 10:52.4 Vancouver 4 44:03
76 778 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 11:20.8 10:28.3 10:58.7 11:19.4 West Linn 4 44:07
77 761 Richard Pool Speedvagen 34 11:18.0 10:47.3 10:59.2 11:25.4 Portland 4 44:30
78 753 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 46 11:27.0 12:20.9 10:26.6 10:41.5 Portland 4 44:56
79 740 Brandon Gallagher Murder of Crows 45 12:26.0 11:03.5 10:58.6 10:51.5 Bend 4 45:20
80 776 Nate McKeown 44 11:45.9 11:15.6 12:06.7 13:07.1 Portland 4 48:15
81 700 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 44 11:15.4 11:23.2 13:06.2 12:40.3 Portland 4 48:25
82 653 Brian Little BeerMongers 46 20:27.7 10:01.4 10:01.1 10:07.8 White Salmon 4 50:38
DNF 771 Jeremy Dunn 39 10:34.6 09:41.1 11:11.2 Portland 3 50:38
DNF 616 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 10:27.9 09:05.4 Portland 2 50:38
DNF 656 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 49 12:02.1 11:54.2 Hood River 2 50:38
DNF 775 11:56.3 1 50:38
DNF 663 Chris Page Metropolis Cycle Repair 52 10:31.4 Brightwood 1 50:38

Singlespeed Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 800 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 07:24.3 10:01.3 10:05.5 09:59.7 Portland 4 37:31
2 851 Taylor Snider Team Coastal 31 07:26.2 10:03.1 10:05.3 09:57.1 Portland 4 37:32
3 801 Mielle Blomberg Team S&M 49 07:25.5 10:01.0 10:05.7 09:59.6 Portland 4 37:32
4 848 Tina Brubaker Speedvagen 07:46.6 10:27.9 10:23.7 10:27.2 Bend 4 39:05
5 838 Michelle Hance 26 07:43.2 10:31.0 10:27.7 10:30.3 Hillsboro 4 39:12
6 825 Heather Pola Team Finger 47 07:59.2 10:45.9 10:38.8 10:33.5 Hood River 4 39:57
7 839 Kim Robinson Team Finger 53 18:58.7 10:37.0 10:21.9 Hood River 4 39:58
8 844 Mari Little BeerMongers 40 07:57.5 10:52.6 10:41.7 10:45.3 Portland 4 40:17
9 843 Brittany Stover 46 08:02.4 10:46.3 10:47.6 10:57.5 Portland 4 40:34
10 815 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 08:26.9 11:59.3 10:56.1 10:59.7 Portland 4 42:22
11 828 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 08:43.9 11:35.3 11:14.3 11:09.3 Portland 4 42:43
12 833 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 08:16.1 11:36.1 11:37.9 11:14.3 Portland 4 42:44
13 831 Megan Horst Gladyators 40 08:36.8 11:44.4 11:55.6 11:51.9 Portland 4 44:09
14 847 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 53 08:51.8 11:49.1 11:53.1 11:55.7 Bend 4 44:30
15 850 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 48 09:08.8 12:12.8 23:47.7 Bend 4 45:09
16 849 Veronica Vega Deschutes Brewery 41 08:37.0 12:11.5 12:27.4 12:29.6 Bend 4 45:46
17 820 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 51 08:44.4 11:42.4 11:36.1 14:02.6 Redmond 4 46:06
18 834 Traci Smolen Team S&M 53 09:26.5 13:14.6 13:08.0 12:42.7 Portland 4 48:32
19 846 Sherry Schwenderlauf 46 10:07.8 13:23.4 13:14.6 13:02.2 Portland 4 49:48
20 802 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 10:08.7 13:47.9 13:46.8 Portland 3 37:43
DNF 842 Melissa Sher Team S&M 35 07:31.9 11:30.5 10:55.7 Portland 3 37:43
DNF 836 Rachel Cameron Trusty Switchblade 29 12:05.9 Portland 1 37:43