Cyclocross Crusade: Kruger's CX

OR
November 17, 2019

Part of the Cyclocross Crusade

For results questions, please contact Chief Judge: Emily Marshall

Updated November 20, 2019 at 7:06 PM

Athenas

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 07:31.7 09:22.4 09:18.1 09:41.4 09:39.9 Vancouver 5 45:33
2 584 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 08:05.3 10:03.1 10:31.3 11:05.4 10:50.5 Portland 5 50:36
3 583 Chelsea Powell Team Finger 48 08:38.0 11:16.4 11:43.6 11:49.2 Hood River 4 43:27
4 586 Tracy Miller Deschutes Brewery 59 09:30.3 11:53.0 12:57.4 13:27.9 Bend 4 47:49

Category 1/2 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 49 06:50.4 07:32.6 07:32.4 07:41.0 07:36.8 07:44.3 07:51.3 07:55.5 Portland 8 1:00:44
2 341 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 52 06:51.0 07:30.5 07:34.6 07:41.1 07:55.4 08:04.2 08:01.8 08:02.2 Eugene 8 1:01:41
3 320 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 07:03.5 07:47.6 07:57.2 07:55.0 07:59.6 07:58.7 08:10.0 08:39.5 Portland 8 1:03:31
4 318 Brian Anthony ANTHM Collective 46 07:04.5 07:49.4 07:49.7 07:55.6 08:05.6 08:10.5 08:14.0 Portland 7 0:55:09
5 358 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 06:55.5 07:57.6 07:56.1 08:05.9 08:08.7 08:00.7 08:10.9 Portland 7 0:55:15
6 301 Chad Swanson Team S&M 43 07:00.3 07:49.9 07:57.0 08:02.5 08:13.5 08:21.0 08:13.5 The Dalles 7 0:55:38
7 307 Ira Ryan Breadwinner Cycles 44 07:02.3 07:53.0 08:09.5 08:13.8 08:09.0 08:08.8 08:13.1 PORTLAND 7 0:55:50
8 333 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48 06:54.8 08:01.5 08:07.0 08:13.0 08:12.9 08:29.3 08:19.4 Portland 7 0:56:18
9 408 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing 42 07:19.8 07:58.2 07:51.6 08:22.1 08:18.1 08:22.8 08:19.9 Medford 7 0:56:33
10 329 Matt Jamison Grouptrail Cycling 39 07:08.7 08:03.4 08:07.3 08:19.5 08:15.4 08:27.6 08:22.3 Portland 7 0:56:44
11 315 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 07:23.5 08:06.4 08:15.4 08:13.9 08:28.8 08:09.3 08:34.1 Forest Grove 7 0:57:11
12 322 David Prause Gründelbruisers 49 07:07.3 08:08.3 08:09.4 08:21.7 08:23.2 08:29.6 08:40.5 Portland 7 0:57:20
13 309 Chip Sloan Gründelbruisers 45 07:06.8 08:10.1 08:21.3 08:28.6 08:34.5 08:42.6 08:54.4 Vancouver 7 0:58:18
14 346 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 43 07:05.2 08:00.2 08:23.5 08:09.4 08:57.5 09:01.5 09:20.3 Medford 7 0:58:58
15 389 Jonathan Myers Team S&M 53 08:07.5 08:37.1 08:46.0 08:29.1 08:32.5 08:42.9 08:39.7 Portland 7 0:59:55
16 338 Kevin Ryan unaffiliated 38 07:34.1 08:33.6 08:38.5 08:50.4 08:52.2 08:47.3 08:42.0 Portland 7 0:59:58
17 313 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 07:39.2 08:27.7 08:28.6 08:41.0 08:55.1 09:02.6 09:05.9 Vancouver 7 1:00:20
18 310 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 07:30.1 08:32.9 08:32.7 08:49.6 08:57.7 09:03.6 08:54.5 Portland 7 1:00:21
19 367 Eric Lanners Gründelbruisers 47 07:26.6 08:27.3 08:49.4 08:48.2 09:16.5 09:13.8 09:13.7 Portland 7 1:01:15
20 321 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 07:13.0 08:31.7 08:47.1 09:12.2 09:52.5 10:02.1 10:18.6 Portland 7 1:03:57
21 397 James Green Trusty Switchblade 49 07:37.9 08:59.4 09:28.1 09:48.3 10:17.5 09:59.9 Portland 6 0:56:11
DNF 385 Fred Mills Rock Lobster Cycles/Pedal PT/Abraham Fixes Bikes/Voler 40 07:01.5 08:08.3 08:13.3 09:18.1 10:29.5 Wilsonville 5 0:56:11
DNF 352 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components 46 08:19.0 08:53.3 09:04.4 09:11.7 Portland 4 0:56:11
DNF 337 Mark DeResta Team Finger 50 07:27.4 08:27.4 08:50.2 09:25.9 Hood River 4 0:56:11

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42 06:20.1 09:02.0 09:38.3 09:20.3 09:18.7 Portland 5 43:39
2 11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 06:51.6 09:21.0 09:22.5 09:24.0 09:39.7 Portland 5 44:39
3 12 Laura Trace bicycleattorney.com 54 06:27.3 09:32.8 09:54.9 09:29.7 09:38.6 Portland 5 45:03
4 38 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 36 06:34.6 09:10.3 09:48.1 09:54.9 09:51.3 Portland 5 45:19
5 7 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 50 06:48.0 09:39.9 09:38.8 09:47.4 09:36.8 Bend 5 45:31
6 3 Pam Power Bonk Collective 38 07:01.5 09:37.0 09:51.7 09:52.9 09:46.9 Beaverton 5 46:10
7 26 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 06:48.9 09:28.9 09:42.4 10:05.4 10:10.6 Portland 5 46:16
8 1 Anna Saltonstall Team Finger 44 07:25.2 10:00.4 10:18.9 10:12.8 10:18.8 The Dalles 5 48:16
9 20 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 41 07:36.5 10:26.4 10:26.3 10:22.1 10:26.0 Portland 5 49:17
10 8 Kimberly Sass Sorella Forte 41 07:19.4 10:16.2 10:34.0 10:44.5 10:25.4 Portland 5 49:20
11 13 Margi Bradway bicycleattorney.com 46 07:29.7 10:52.4 10:50.5 10:59.9 11:04.7 Portland 5 51:17
12 17 Rebecca Hillary 44 07:55.3 11:38.9 11:52.7 12:03.2 Portland 4 43:30

Category 1/2 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 City Laps Time
1 15 Josh Kelley Breadwinner Cycles 37 04:50.4 07:12.1 07:22.4 07:26.6 07:36.0 07:33.7 07:48.6 07:38.0 Bend 8 0:57:28
2 3 Max Ritzow PDX TI p/b Elevator Coffee 19 05:26.2 07:26.2 07:31.3 07:34.6 07:44.5 07:38.9 07:46.5 07:54.0 Eugene 8 0:59:02
3 10 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 39 05:25.0 07:42.4 07:31.4 07:39.4 07:52.7 07:54.1 07:48.3 07:33.2 Portland 8 0:59:27
4 79 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 25 05:12.4 07:31.4 07:37.6 07:42.8 07:54.1 07:52.4 07:55.9 07:46.7 Portland 8 0:59:33
5 16 Damian Schmitt Deschutes Brewery 42 05:08.3 07:41.3 07:43.8 07:47.3 07:48.0 07:54.0 08:00.9 08:15.7 Bend 8 1:00:19
6 100 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 05:24.8 07:35.4 07:40.9 07:53.4 08:00.2 08:02.3 08:02.5 08:05.9 Portland 8 1:00:45
7 9 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 05:24.3 07:46.8 08:06.2 07:58.7 07:50.1 08:00.8 08:04.1 08:16.1 Portland 8 1:01:27
8 40 Brad Petersen Bonk Collective 32 05:27.5 07:46.9 07:47.6 08:07.5 08:01.1 08:01.4 08:09.8 08:16.9 Beaverton 8 1:01:39
9 24 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 05:15.5 07:38.1 07:38.5 07:47.4 07:57.8 08:09.7 09:12.6 08:49.7 Portland 8 1:02:29
10 54 Evan Murphy River City Bikes - Bike Law 32 05:21.7 07:44.2 07:53.8 07:58.1 08:09.5 08:27.2 08:29.0 08:52.9 Portland 8 1:02:56
11 5 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 05:25.9 07:39.2 07:52.4 08:09.8 08:16.6 08:30.0 08:44.7 09:16.8 Bend 8 1:03:55
12 70 Ben Pederson Grouptrail Cycling 36 05:43.0 08:38.2 08:23.3 08:31.2 08:38.2 08:43.4 08:37.4 Portland 7 0:57:15
13 75 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 05:27.3 08:13.8 08:25.3 08:40.4 08:53.5 09:04.3 08:46.3 Beaverton 7 0:57:31
14 18 Leland Gilmore River City Bicycles - Bike Law 37 05:31.0 08:45.3 08:42.7 08:41.3 08:44.6 08:49.7 08:46.1 Milwaukie 7 0:58:01
15 55 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 05:36.2 08:35.8 08:50.0 08:47.6 08:57.6 09:02.3 09:16.5 Milwaukee 7 0:59:06
16 62 Gavin Beer Bend Endurance Academy 20 05:53.8 08:43.4 08:59.5 09:05.6 09:30.0 09:48.1 10:04.2 Bend 7 1:02:05
17 101 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 05:43.6 08:52.4 09:04.7 09:31.5 10:20.3 11:23.9 Portland 6 0:54:56
DNF 17 Elijah Bend Endurance Academy/Trusy Switchblade 18 05:15.6 07:35.0 07:41.9 07:47.5 Bend 4 0:54:56
DNF 60 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 33 05:29.0 08:10.8 10:35.5 Portland 3 0:54:56
DNF 92 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 40 06:24.3 Portland 1 0:54:56

Category 1/2 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 Time Lap 8 Laps Time
1 810 Alexandra Burton Point S/Nokian 39 08:55.4 08:23.7 08:32.1 08:46.3 08:56.8 09:03.7 08:59.1 7 1:01:37
2 820 Jenna Lingwood Point S Auto p/b Nokian Tyres 39 08:57.5 08:34.8 08:34.9 08:48.1 08:54.7 09:05.3 09:01.3 7 1:01:57
3 815 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 08:56.5 08:28.7 08:57.2 09:00.7 08:48.3 08:47.3 09:19.2 7 1:02:18
4 827 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26 09:00.0 08:58.6 09:31.9 09:51.1 10:19.6 10:16.1 6 0:57:57

Category 1/2/3 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 541 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17 05:26.3 08:19.3 08:27.1 08:48.3 09:02.8 08:57.2 Tualatin 6 49:01
2 530 Gavin Bowen Deschutes Brewery 18 05:38.0 08:40.0 08:26.4 08:54.0 09:04.7 09:18.5 Bend 6 50:02
3 534 Henry Winnenberg Cascadia Junior Cycling 17 05:38.8 08:31.7 08:58.0 09:02.3 09:03.8 09:07.6 Bend 6 50:22
4 500 Zane Strait Sunnyside Sports 14 05:40.7 08:30.4 08:33.4 09:13.6 09:18.2 09:24.8 Bend 6 50:41
5 532 Peter Bentley 13 05:58.4 08:39.0 09:01.0 09:07.4 09:24.6 09:38.0 Bend 6 51:48
6 523 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18 05:32.0 08:53.3 09:27.8 09:45.1 10:04.1 Portland 5 43:42
7 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 05:30.1 08:43.4 09:03.7 11:03.5 09:51.7 Portland 5 44:12
8 538 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 05:54.2 09:14.8 09:53.4 09:51.0 09:40.5 Tigard 5 44:34
9 501 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 15 06:09.9 09:02.1 09:25.7 10:06.0 10:39.1 Portland 5 45:23
10 156 Tanner Bowen Bowen Sports Performance 15 05:55.3 08:51.2 09:39.1 10:48.4 10:43.8 Bend 5 45:58
11 543 Jacob Smith 17 05:35.9 09:45.5 11:02.8 09:34.5 10:03.1 Portland 5 46:02
12 510 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 06:04.8 09:31.6 10:04.3 10:28.3 10:34.6 Portland 5 46:44
13 544 Bryce White Cascadia Junior Cycling 15 06:26.4 09:43.4 10:13.3 10:15.6 10:30.4 Bend 5 47:09
14 546 Federico Spedini Biciclista US 16 06:03.0 09:10.5 10:56.1 11:46.2 11:44.1 Portland 5 49:40
15 514 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 15 06:13.4 10:33.9 11:15.2 12:01.6 12:55.7 Portland 5 53:00

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 913 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 16 07:32.6 09:26.1 09:58.1 10:11.4 10:48.9 Portland 5 47:57
2 906 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 15 08:01.9 10:19.3 10:52.6 11:19.9 10:58.2 Portland 5 51:32
3 914 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 15 08:34.9 10:49.8 11:12.9 10:34.2 10:55.2 Portland 5 52:07
4 900 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 08:17.3 10:43.2 11:01.5 11:13.5 11:25.3 Tigard 5 52:41
5 903 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 17 08:42.8 12:25.0 13:19.3 13:22.5 Portland 4 47:50

Category 2/3 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 162 Aaron Anderson 31 06:57.1 08:02.6 08:00.5 08:07.3 08:05.4 08:07.5 Corvallis 6 47:20
2 161 Josh Hulst Deschutes Brewery 39 07:03.5 08:13.3 08:19.8 08:29.5 08:37.6 08:37.1 Portland 6 49:21
3 63 Alex Roman OTTOLOCK Adventure Squad 27 07:15.9 08:12.1 08:18.2 08:20.4 08:45.2 08:35.8 Portland 6 49:28
4 113 Jordan Wilson 262 07:15.1 08:31.4 08:29.3 08:34.9 08:37.2 08:35.0 corvalias 6 50:03
5 206 Scott Bradway bicycleattorney.com 49 07:12.8 08:14.4 08:23.4 08:46.3 08:42.4 08:45.0 Portland 6 50:04
6 124 Eric Zugor 29 07:09.0 08:25.8 08:30.3 08:57.6 08:36.7 08:40.6 Portland 6 50:20
7 7 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 07:05.4 08:25.2 08:26.2 08:42.4 08:51.2 08:59.3 Portland 6 50:30
8 45 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 30 07:21.1 08:22.5 08:22.8 08:47.1 08:46.3 08:52.4 Portland 6 50:32
9 39 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17 07:27.3 08:17.2 08:28.2 08:48.8 09:03.5 08:52.0 Portland 6 50:57
10 75 Pierce Martin Team Finger 31 07:31.2 08:35.2 08:36.0 08:38.0 08:56.5 08:59.4 Hood River 6 51:16
11 33 Andrzej Stadnik 31 07:12.7 08:32.3 08:53.3 09:01.9 09:02.6 08:51.1 Lake Oswego 6 51:34
12 114 Moses Keener Capitol Velo 28 07:25.0 08:29.9 09:06.5 08:57.0 08:49.7 09:03.0 Salem 6 51:51
13 68 Nolan Restivo 42 07:47.3 08:56.2 08:48.1 08:47.0 08:51.4 09:07.4 Portland 6 52:17
14 26 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38 07:16.7 08:46.3 09:00.0 09:10.6 08:51.2 09:37.6 Portland 6 52:42
15 46 Adam Moore Grouptrail Cycling 35 07:26.5 09:16.0 08:41.2 08:51.5 09:11.6 Portland 5 43:27
16 211 Dave Davis Rainier Beer 41 07:53.2 08:44.0 08:56.0 09:14.8 09:03.0 Portland 5 43:51
17 95 Brian Fahey Bonk Collective 36 07:49.0 08:56.7 09:02.2 09:10.2 09:12.3 Beaverton 5 44:10
18 10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 44 07:12.5 08:52.0 09:08.4 09:26.1 09:44.0 Portland 5 44:23
19 102 Casey DePeel Bonk Collective 32 07:48.3 08:53.4 09:09.8 09:25.8 09:13.2 Portland 5 44:30
20 147 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 25 07:21.9 08:49.0 09:05.4 09:31.6 09:49.4 Portland 5 44:37
21 35 Kevin Wallin 27 08:15.7 08:57.2 08:58.3 09:08.6 09:20.2 Portland 5 44:40
22 188 Joshua Johansen Team 10 Barrel 47 07:51.0 09:00.3 09:15.8 09:25.5 09:23.9 West Linn 5 44:57
23 5 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41 07:46.8 09:04.6 09:23.3 09:29.8 09:22.7 Albany 5 45:07
24 65 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 43 08:05.1 09:03.9 09:17.1 09:24.7 09:33.5 Portland 5 45:24
25 130 Eric McKinley 30 08:03.4 09:07.6 09:07.1 09:45.3 09:25.0 Corvallis 5 45:28
26 13 Travis Power Bonk Collective 39 07:42.9 09:17.4 09:30.9 09:37.1 09:39.9 Beaverton 5 45:48
27 209 Scott Scholz 37 07:37.1 08:49.6 09:23.8 09:59.1 10:26.5 Portland 5 46:16
28 31 Michael Collins bicycleattorney.com 38 08:08.5 09:39.5 09:33.1 09:34.1 09:44.9 Portland 5 46:40
29 111 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 38 07:55.8 09:20.4 09:33.1 10:00.0 09:53.6 Portland 5 46:43
30 142 Carter Hagedorn Group Trail Cycling 17 07:38.5 09:13.9 09:19.6 09:48.2 10:45.8 Portland 5 46:46
31 43 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 18 07:48.9 09:25.8 09:36.7 10:06.1 09:49.9 Hood River 5 46:47
32 210 Jacob Olsen 30 08:07.0 09:10.3 09:24.3 10:21.6 09:45.0 Portland 5 46:48
33 89 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 47 07:41.6 09:34.1 09:23.6 10:06.3 10:15.0 Beaverton 5 47:01
34 175 Drew Hankins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 32 07:53.0 09:14.2 11:54.3 09:59.2 10:16.5 Portland 5 49:17
35 167 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 08:23.2 10:09.2 10:12.6 10:41.1 11:09.2 Portland 5 50:35
36 135 Thomas E Pikaart Bicicliesta 36 08:23.6 10:25.1 11:13.9 11:20.6 11:49.3 Portland 5 53:13
37 69 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 19 08:01.6 12:38.5 14:06.1 10:01.6 Bend 4 44:48
38 155 Adam Valls Team Finger 21 08:58.1 11:49.7 12:33.0 12:51.5 Portland 4 46:12
DNF 12 Aaron McClintock Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 34 11:45.5 Newberg 1 46:12

Category 2/3 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 105 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 15 06:52.9 09:09.6 09:13.8 09:21.9 09:26.8 Bend 5 44:05
2 140 Lorena LaBarbera Lux Cycling p/b Sideshow 26 07:23.3 09:17.2 09:20.8 09:27.9 09:16.9 portland 5 44:46
3 104 Kate Drennan BeerMongers 37 06:56.5 09:08.8 09:26.5 09:47.1 09:42.2 Portland 5 45:01
4 120 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 07:02.7 09:34.1 10:01.7 09:58.1 09:32.4 Portland 5 46:09
5 108 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 07:26.0 09:30.7 09:43.4 09:58.6 09:59.2 Portland 5 46:38
6 124 Rachel Hawes The Bicycle Shop Monmouth 39 07:20.9 09:46.1 09:43.1 09:58.6 09:52.0 Monmouth 5 46:41
7 131 Taylor Kennedy Team Finger 29 08:08.2 10:07.3 10:18.1 10:12.1 10:06.4 Hood River 5 48:52
8 126 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 07:47.8 10:30.9 10:29.1 10:09.9 09:54.9 portland 5 48:53
9 101 Carley Leins Team Nonstop 33 07:48.4 10:22.0 10:23.3 10:37.9 10:43.6 Milwaukie 5 49:55
10 159 Jacqueline Mautner Team AF 37 08:11.0 10:37.8 10:50.5 10:55.9 10:41.7 Portland 5 51:17
11 147 Kat Hampton Co-Motion Factory Racing Team 34 07:57.1 10:43.3 10:56.2 10:55.6 10:53.6 Corvallis 5 51:26
12 129 Alyssa Hargis TCNF.Legal 17 07:58.5 10:52.9 11:08.9 11:09.7 12:35.1 west linn 5 53:45
13 132 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 08:47.1 11:05.0 10:48.5 10:54.5 Portland 4 41:35
14 156 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 16 08:32.0 11:15.7 11:44.2 11:49.5 Portland 4 43:21
15 137 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 30 08:08.2 10:38.4 12:41.1 12:10.4 Portland 4 43:38
16 143 Jenn Levo Speedvagen 40 08:16.0 11:19.0 12:29.5 11:41.6 Gilchrist 4 43:46
17 152 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 08:32.2 11:46.2 12:40.3 12:41.0 Portland 4 45:40
18 110 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 08:45.2 12:16.6 13:55.6 15:53.6 Portland 4 50:51

Category 3 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 133 michael tabtabi 41 06:00.6 08:23.0 08:16.5 09:03.9 09:10.0 Portland 5 40:54
2 72 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 48 05:45.9 08:25.6 08:38.6 08:55.4 09:23.1 Portland 5 41:09
3 174 Howard Draper A New Cycling Team 43 06:11.4 08:27.2 08:37.2 09:08.3 09:10.1 Portland 5 41:34
4 51 Ryan Chase Deschutes Brewery 42 05:50.3 08:53.7 08:54.2 09:04.9 08:59.3 Bend 5 41:42
5 143 Peter Koonce Grouptrail Cycling 46 06:22.5 08:19.4 08:28.6 09:04.1 09:33.0 Portland 5 41:48
6 198 Michael Moule 49 06:19.3 08:18.9 09:08.0 09:21.2 09:11.5 Koloa 5 42:19
7 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 05:44.4 08:37.2 09:08.6 09:19.1 09:30.6 Vancouver 5 42:20
8 120 James McGrew Team Finger 47 05:44.8 08:22.9 08:55.0 09:31.1 09:46.7 Husum 5 42:21
9 16 Jason Whittington Team 10 Barrel 36 05:51.1 08:39.2 08:51.3 09:36.1 09:58.4 Portland 5 42:56
10 116 Adam Vanarsdall 48 06:02.5 09:00.3 08:50.3 09:25.4 09:45.1 Portland 5 43:04
11 55 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 06:18.7 08:46.1 08:56.5 09:34.2 09:33.6 Portland 5 43:09
12 199 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 46 05:57.8 08:56.6 09:09.2 09:29.3 09:50.1 Portland 5 43:23
13 18 Eric Mergen Planet PDX Cycling 39 05:46.8 08:35.5 09:00.6 09:52.5 10:11.8 Portland 5 43:27
14 37 Rachel Huffman River City Bicycles - Bike Law 44 06:17.2 08:40.2 08:57.1 09:53.2 09:53.4 Damascus 5 43:41
15 22 David Visnack 50 06:21.2 08:52.9 09:09.6 09:30.4 09:53.0 Bend 5 43:47
16 168 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 06:08.6 09:06.1 09:19.2 09:20.0 10:00.2 Portland 5 43:54
17 117 Randy Scott Deschutes Brewery 57 06:34.8 08:57.0 09:10.8 09:25.1 09:49.5 Bend 5 43:57
18 107 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 06:19.9 09:00.9 09:15.7 09:31.9 10:04.2 West Linn 5 44:13
19 24 Thomas Pastor Deschutes Brewery 40 05:54.0 08:48.6 09:28.4 09:53.1 10:14.7 Bend 5 44:19
20 96 Curtis Brawner Ace Window Tinting 46 06:05.0 08:50.5 09:21.9 10:08.4 09:54.6 Bend 5 44:20
21 109 Gavin McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 45 06:07.0 08:49.6 09:19.1 09:54.1 10:15.4 Portland 5 44:25
22 166 Garrett Tyburski 42 06:16.2 08:54.0 09:22.2 09:57.1 09:59.4 Portland 5 44:29
23 110 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 37 06:28.7 08:47.1 09:08.9 09:47.1 10:20.1 Astoria 5 44:32
24 91 Dan Froelich Team Fancy 36 06:41.3 09:05.9 09:13.6 09:41.8 09:53.8 Beaverton 5 44:36
25 177 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 06:14.7 09:07.5 09:56.7 09:47.5 09:32.1 Portland 5 44:38
26 154 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 06:10.0 08:57.4 09:33.7 09:54.6 10:10.4 Portland 5 44:46
27 74 Ben Gagosian Swift Racing PDX 36 06:19.3 08:54.9 09:32.8 09:57.8 10:11.9 Portland 5 44:57
28 149 Brady Cowing Team 10 Barrel 45 06:03.6 08:58.0 09:38.6 10:09.4 10:19.1 portland 5 45:09
29 172 Ezekiel McFadin Team McFadin 46 06:23.8 09:11.3 09:39.3 10:07.3 10:12.9 Portland 5 45:35
30 135 John Dendiuk 45 06:15.4 09:01.2 09:51.2 10:32.5 10:33.9 Portland 5 46:14
31 90 Michael Kolb ANTHM Collective 43 06:30.3 09:20.2 09:35.1 10:18.9 10:32.5 Portland 5 46:17
32 25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 06:23.9 09:12.8 09:52.9 10:30.0 10:27.3 Portland 5 46:27
33 102 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 06:33.9 09:09.2 09:53.0 10:13.4 10:42.6 Portland 5 46:32
34 173 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 48 06:12.8 09:13.1 09:54.9 10:08.4 11:24.5 Portland 5 46:54
35 92 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 48 06:28.5 09:07.3 09:28.1 10:08.6 11:49.2 Portland 5 47:02
36 21 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49 06:45.2 09:00.3 09:57.2 10:18.3 11:24.9 Portland 5 47:26
37 42 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 06:26.7 08:42.1 13:40.2 09:21.5 09:30.8 Portland 5 47:41
38 152 Kyle Stephens BeerMongers 44 06:40.1 09:28.0 09:54.0 10:50.9 11:23.2 Portland 5 48:16
39 66 Daniel Walker 40 06:35.8 09:08.0 09:57.2 12:15.6 10:27.8 Portland 5 48:24
40 136 Erik Offner Planet PDX Cycling 47 06:37.0 09:23.9 10:34.8 11:14.5 11:15.1 Portland 5 49:05
41 197 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 39 06:33.1 09:31.3 10:18.3 11:23.7 11:27.9 Portland 5 49:14
42 17 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 06:11.2 09:18.7 10:31.6 11:17.5 12:42.7 portland 5 50:02
43 40 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44 06:35.4 08:52.3 08:53.5 14:09.5 Portland 4 38:31
44 93 Demian Bailey Marys Bicycle Club 50 06:31.1 09:18.1 09:39.2 13:46.6 Corvallis 4 39:15
45 5 Paul Souders Team S&M 49 06:59.3 10:28.5 10:25.7 11:35.1 Portland 4 39:29
46 44 Dave Dezellem 50 06:42.7 10:21.9 10:42.4 11:50.0 Hillsboro 4 39:37
47 4 Ben Mergen Planet PDX Cycling 45 06:27.3 09:31.0 10:15.3 13:47.8 Corbett 4 40:01
48 97 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 41 06:13.6 10:48.2 12:03.6 11:23.5 Hillsboro 4 40:29
49 111 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 39 06:44.0 09:32.1 10:25.3 14:03.8 Bend 4 40:45
50 27 Joseph French Swift Racing PDX 46 06:56.8 10:56.7 11:36.2 12:25.2 Portland 4 41:55
51 103 Jay Wisowaty 47 07:10.4 10:54.6 12:28.9 13:37.9 St Helens 4 44:12
52 101 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 42 16:03.7 10:40.2 12:06.8 Bend 3 38:51
DNF 147 Jerome Leedy 38 06:25.2 09:40.1 10:12.9 10:33.3 Battle Ground 4 38:51
DNF 79 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 36 05:53.2 08:42.4 Portland 2 38:51
DNF 161 Aaron Russell Team Finger 36 06:22.7 Hood River 1 38:51

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 519 Nikki Rohan Team Finger 39 08:05.5 10:10.4 10:19.1 10:06.0 10:07.3 Hood River 5 48:48
2 502 Marie Major ANTHM Collective 38 08:33.5 10:35.1 10:18.6 10:21.7 10:36.4 Vancouver 5 50:25
3 508 Amy Solana bicycleattorney.com 40 08:59.3 10:26.4 10:21.5 10:34.8 10:54.4 Portland 5 51:16
4 518 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 49 08:30.5 10:49.4 10:55.0 10:48.1 11:02.8 Salem 5 52:06
5 530 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 08:49.2 10:42.3 10:45.9 10:49.6 11:28.3 Portland 5 52:35
6 522 Traci Smolen Team S&M 53 10:16.2 12:15.9 11:59.9 12:05.8 Portland 4 46:38
7 506 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 09:03.9 11:10.1 12:09.6 14:39.5 Portland 4 47:03
8 504 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 49 10:32.2 13:12.1 13:07.8 13:35.5 Forest Grove 4 50:28

Category 3/4/5 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 211 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 15 05:31.3 06:27.3 06:30.1 06:38.4 West Linn 4 25:07
2 59 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 16 05:03.4 06:54.7 06:40.2 07:01.0 Corvallis 4 25:39
3 108 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 05:03.7 07:10.2 07:13.1 07:08.1 Portland 4 26:35
4 3 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 12 05:23.3 06:58.5 07:18.9 07:21.8 Bend 4 27:03
5 111 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 05:31.2 06:46.9 07:18.7 07:42.7 Portland 4 27:19
6 130 Calum Pierce 15 05:40.3 07:08.3 07:22.5 07:20.9 Portland 4 27:32
7 84 Aidan Weld Team Finger 15 05:32.8 07:10.1 07:39.8 07:45.6 Hood River 4 28:08
8 25 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 14 05:30.7 07:43.9 07:32.1 07:39.8 Portland 4 28:26
9 9 Ronan Myers 17 05:35.3 07:40.7 07:40.5 07:53.6 West Linn 4 28:50
10 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 06:08.6 07:39.9 07:56.4 07:53.5 Tigard 4 29:38
11 131 Max Smith 13 05:30.3 07:19.7 08:22.6 08:52.6 Portland 4 30:05
12 17 Liam Carmichael Tri Tech/Orange Cream Soda 11 06:06.8 07:47.6 07:59.8 08:15.7 Portland 4 30:10
13 5 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 12 05:40.4 08:19.6 08:23.3 08:10.0 Bend 4 30:33
14 192 Luke Soto Planet PDX Cycling 16 06:17.0 07:55.4 08:18.1 08:15.9 Sherwood 4 30:46
15 22 Nate Dezellem 15 06:59.5 07:49.2 07:58.1 08:08.9 Hillsboro 4 30:56
16 15 Thomas Little BeerMongers 10 06:30.4 08:17.3 08:07.3 08:10.6 Portland 4 31:06
17 171 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 13 07:13.2 08:28.3 08:09.8 Portland 3 23:51
18 129 Hans Lanners 13 07:06.7 08:32.7 08:30.6 Portland 3 24:10
19 146 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 14 06:56.8 08:37.7 08:37.4 Portland 3 24:12
20 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 06:49.1 08:43.9 08:48.8 Portland 3 24:22
21 58 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 13 07:28.9 08:33.3 09:06.7 West Linn 3 25:09
22 62 Austin Jackson Dialed Cycling Team 10 07:22.2 08:57.9 08:57.7 Vancouver 3 25:18
23 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 10 06:57.7 09:10.0 09:26.7 Portland 3 25:34
24 212 Hudson Hollatz Team Finger 13 07:16.0 08:56.1 09:60.0 Hood River 3 26:12
25 215 Daegan Hofeld 11 07:24.1 09:12.8 09:45.7 Portland 3 26:23
26 11 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 13 07:30.9 09:03.1 09:52.9 Portland 3 26:27
27 169 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12 07:40.5 09:20.6 09:32.1 Portland 3 26:33
28 140 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 17 07:43.5 09:29.9 09:30.8 Aurora 3 26:44
29 106 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13 07:37.9 08:59.3 10:14.4 Portland 3 26:52
30 2 Orion Souders Team S&M 12 07:46.8 09:22.8 09:50.1 Portland 3 27:00
31 6 Kai Blankenship 10 07:41.9 10:12.4 09:31.7 Bend 3 27:26
32 24 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 13 07:29.6 09:55.5 10:19.5 Albany 3 27:45
33 29 Wyatt Hawes The Bicycle Shop Monmouth 10 07:27.7 09:52.3 10:41.9 Monmouth 3 28:02
34 100 Gavin Newman 12 06:55.4 12:21.9 09:12.1 Portland 3 28:29
35 68 Phoenix GrassL 13 07:44.1 10:17.4 10:31.6 Canby 3 28:33
36 75 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 18 07:55.4 10:19.3 10:43.0 Vancouver 3 28:58
37 133 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14 07:56.7 09:59.6 11:04.8 Lake Oswego 3 29:01
38 142 Evan VanderStoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 07:55.0 10:39.3 10:58.2 Milwaukie 3 29:33
39 96 Kaess Rinder 13 06:56.0 08:54.4 14:11.6 Beaverton 3 30:02
40 48 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 15 08:43.3 10:30.8 11:00.1 Lake Oswego 3 30:14
41 102 Jack Hampson 13 08:04.0 10:56.1 11:27.5 Lake Oswego 3 30:28
42 141 Thomas Flanagan Hella Sweet 12 07:32.0 12:31.8 10:29.4 Canby 3 30:33
43 1 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 17 06:59.9 10:21.1 13:47.5 Camas 3 31:08
44 158 Kieran Skerritt 11 09:03.8 11:08.1 11:25.9 Portland 3 31:38
45 128 Caleb Deschler 12 09:05.6 11:15.3 11:18.5 Portland 3 31:39
46 55 Braden Stiles 12 08:53.1 11:14.9 12:24.8 Vancouver 3 32:33
47 208 Jeffrey Willburn 16 08:23.3 11:46.1 13:09.6 3 33:19
48 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 08:41.4 12:20.4 12:36.6 Gresham 3 33:38
49 205 Emmett Schwoebel 10 09:14.3 12:06.9 12:42.4 Tigard 3 34:04
50 155 Asher Weld Team Finger 12 09:39.2 12:32.0 12:03.6 Hood River 3 34:15
51 143 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 09:27.5 12:21.5 12:28.2 Milwalkee 3 34:17
52 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 09:39.6 12:29.2 12:10.2 The Dalles 3 34:19
53 99 Sebastian Bartnikowski 10 09:17.7 11:57.3 13:21.3 Aloha 3 34:36
54 174 Dylan Potter 13 09:34.9 12:21.4 14:24.6 Portland 3 36:21
55 207 Desmond Stewart 12 10:27.5 12:27.0 14:28.1 Portland 3 37:23
56 209 Barrett Von Duering Dialed Cycling Team 11 10:15.9 13:36.1 Camas 2 23:52
57 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 09:52.3 15:51.4 Portland 2 25:44
58 213 Easton Steimer Unattached 11 10:42.8 15:20.3 Beaverton 2 26:03
59 206 Andrew Chapin 10 10:28.9 16:53.9 Portland 2 27:23
60 214 Nolan Lam 10 12:32.8 15:20.7 Wilsonville 2 27:53
61 210 George McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 9 11:32.6 17:12.0 Portland 2 28:45
62 203 Jensen Pfeifer Planet PDX Cycling 13 09:48.3 19:44.5 Portland 2 29:33
63 145 Madden Steimer 9 11:58.3 18:10.1 Beaverton 2 30:08
64 119 Ryley Hamness 10 18:20.7 14:41.1 Lake Oswego 2 33:02
DNF 21 Eamon Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 17 06:21.8 08:20.3 Portland 2 33:02
DNF 118 Ian Baker 12 09:09.2 Portland 1 33:02
DNF 160 Wilson Taylor 11 12:10.2 Portland 1 33:02

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 07:45.1 07:59.3 08:09.7 Lake Oswego 3 23:54
2 603 Sydney Little BeerMongers 12 07:57.2 08:04.5 08:04.0 Portland 3 24:06
3 667 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 16 07:52.1 08:06.1 08:30.9 Portland 3 24:29
4 648 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 08:04.7 08:21.0 08:12.6 Portland 3 24:38
5 618 Johanna Dezellem 17 08:24.5 07:56.6 08:24.9 Hillsboro 3 24:46
6 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 08:11.4 08:15.5 08:36.6 Tigard 3 25:03
7 622 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 17 08:26.5 09:18.8 09:02.4 Bend 3 26:48
8 912 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 15 08:28.0 08:47.3 09:52.2 Portland 3 27:07
9 606 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 12 08:58.3 09:17.2 09:16.4 Albany 3 27:32
10 626 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 09:05.9 10:41.0 10:09.2 97225 3 29:56
11 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 08:54.6 10:53.8 10:07.8 Portland 3 29:56
12 650 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 09:29.1 10:29.2 10:24.6 Portland 3 30:23
13 617 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 09:54.5 10:18.2 10:48.3 beaverton 3 31:01
14 646 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 9 10:25.3 10:42.2 12:17.0 Gresham 3 33:25
15 671 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 18 10:38.5 11:56.9 12:09.6 Portland 3 34:45
16 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 09:49.7 12:29.7 12:38.0 Tigard 3 34:57
17 641 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling 10 10:51.2 12:18.7 12:49.4 Portland 3 35:59
18 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 10:35.8 12:30.4 14:08.7 Portland 3 37:15
19 654 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 13 11:02.0 12:29.9 Hillsboro 2 23:32
20 620 Amelia Offner Planet PDX Cycling 12 11:10.2 13:04.5 Portland 2 24:15
21 600 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 13 11:06.2 13:27.0 Portland 2 24:33
22 619 Morgan Filer 10 12:04.0 13:26.8 Portland 2 25:31
23 629 Annika Ramey Team Finger 11 12:29.6 13:39.0 Hood River 2 26:09
24 660 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 9 14:09.9 16:27.6 Portland 2 30:37
25 669 Lena Willburn 12 14:26.5 18:53.5 2 33:20
26 670 Isla McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 11 13:59.1 20:09.5 Portland 2 34:09
27 638 Julia Pitone Trusty Switchblade 9 15:58.5 23:40.4 Portland 2 39:39

Category 4 Masters 35+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 157 Tony Turano 47 05:23.8 07:53.0 08:08.4 08:20.0 08:26.0 08:09.0 Portland 6 46:20
2 6 Ian Stromquist Team Finger 43 05:22.4 07:57.4 08:07.2 08:18.8 08:24.8 08:14.3 Hood River 6 46:25
3 59 Baker Lyon 37 05:34.4 07:59.3 08:05.6 08:27.4 08:21.1 08:28.5 Portland 6 46:56
4 207 Tom Skiles 49 05:45.5 08:04.8 08:16.8 08:24.4 08:23.6 08:10.2 Portland 6 47:05
5 103 Shaun Martin Dialed Cycling Team 46 05:59.8 08:01.9 08:09.1 08:14.6 08:31.4 08:24.6 Camas 6 47:21
6 186 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 39 05:21.2 08:06.4 08:17.1 08:33.1 08:44.5 08:37.7 Portland 6 47:40
7 125 Matthew Borisch Capitol Velo 45 05:28.0 08:01.9 08:17.7 08:42.0 08:38.4 08:54.2 Salem 6 48:02
8 106 Stuart Fisher-Spurlock 36 05:33.8 08:15.9 08:24.2 08:45.7 08:53.8 08:41.9 Portland 6 48:35
9 116 Jose Torres Dialed Cycling Team 51 05:29.3 08:08.2 08:31.5 08:47.6 08:55.2 08:45.9 Camas 6 48:38
10 102 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 39 06:18.0 08:10.7 08:30.4 08:52.5 08:58.9 08:40.9 Portland 6 49:31
11 211 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair 37 06:14.6 08:28.7 08:35.5 08:42.0 08:57.7 09:01.0 Vancouver 6 50:00
12 101 Wendell Walker BeerMongers 50 06:36.4 08:32.0 08:41.2 08:46.4 08:51.3 09:01.6 Portland 6 50:29
13 146 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 55 06:08.9 08:25.0 08:50.9 09:00.7 09:09.0 09:07.1 Portland 6 50:42
14 201 Trevor Hayward 50 06:29.7 08:28.9 08:43.1 08:56.4 08:59.8 09:07.3 Vancouver 6 50:45
15 94 Chris Parco Ace Window Tinting 36 05:42.8 08:49.1 09:04.6 09:22.3 09:02.2 08:50.2 Bend 6 50:51
16 203 David Kuzma 44 06:24.8 08:29.5 08:39.9 08:54.8 09:14.6 09:08.5 Vancouver 6 50:52
17 195 Derek S Hoenisch Independant 55 06:19.2 08:36.0 08:47.9 09:02.5 09:10.6 09:10.0 Lake Oswego 6 51:06
18 51 Robert Gilbert 55 06:46.7 08:42.4 08:42.8 08:51.9 08:58.4 09:07.1 Portland 6 51:09
19 119 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint 50 06:10.7 08:34.8 09:05.0 09:02.3 09:05.2 09:18.1 Portland 6 51:16
20 189 Mike Schwoebel 38 05:58.7 08:44.1 08:56.6 09:07.1 09:23.6 09:15.9 Tigard 6 51:26
21 97 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 45 06:09.5 08:39.8 09:08.4 09:10.7 09:05.0 09:41.8 Portland 6 51:55
22 99 James Lais 51 06:17.4 08:45.0 08:51.1 09:11.2 09:16.3 Portland 5 42:21
23 144 Dave Sanderling Team S&M 44 06:08.1 08:39.1 09:00.0 09:13.3 09:25.7 Portland 5 42:26
24 110 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 06:58.1 08:55.7 08:56.0 08:48.2 09:00.3 Sherwood 5 42:38
25 10 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 06:01.4 08:38.8 09:11.9 09:21.1 09:32.2 Portland 5 42:45
26 67 Neil Kranz 45 05:50.3 08:39.1 09:11.6 09:34.0 09:36.0 Tigard 5 42:51
27 139 Brad Self Grouptrail Cycling 49 05:48.0 08:37.4 09:07.1 09:37.9 09:44.7 Portland 5 42:55
28 115 Robert King BeerMongers 43 06:16.7 08:49.1 09:10.6 09:27.0 09:13.5 Portland 5 42:57
29 82 Luke Bergerson Capitol Velo 47 06:07.0 08:53.6 09:07.0 09:29.4 09:25.8 Aumsville 5 43:03
30 198 Colin Cunningham 52 06:37.7 08:46.5 09:04.0 09:20.8 09:22.6 Portland 5 43:12
31 206 Joe Gomez ANTHM Collective 50 06:32.4 08:50.4 09:10.6 09:17.0 09:22.1 Portland 5 43:13
32 45 Gerardo Perez Bethany Bike Repair Cycling Team 40 06:53.3 08:48.8 09:06.2 09:13.2 09:15.8 Wilsonville 5 43:17
33 49 David Kaysen Dialed Cycling Team 56 06:12.9 09:02.4 09:17.1 09:24.4 09:21.6 Portland 5 43:18
34 154 Scott Wazny 48 06:16.0 08:51.1 09:12.9 09:24.7 09:37.2 Portland 5 43:22
35 1 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40 07:06.1 09:03.4 09:05.9 08:58.7 09:09.8 Vancouver 5 43:24
36 148 Chris Wisdom 50 06:35.3 08:50.6 08:59.8 09:32.8 09:32.5 Lake Oswego 5 43:31
37 16 Shea Hawes The Bicycle Shop Monmouth 46 05:55.5 08:57.9 09:20.0 09:46.2 09:43.0 Monmouth 5 43:43
38 158 Jeremy Kennedy 36 06:33.8 08:51.5 09:14.9 09:32.3 09:35.9 Canby 5 43:48
39 156 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 37 06:14.0 09:08.0 09:25.3 09:41.9 09:22.8 Portland 5 43:52
40 38 Dave Torrance 50 06:38.3 09:05.2 09:08.7 09:30.3 09:32.5 Portland 5 43:55
41 114 Joshua Kneedler Cyclepath PDX Racing 48 05:53.5 08:58.6 09:32.5 09:43.0 09:54.4 Portland 5 44:02
42 180 Kraig Erickson Supernova Endurance 49 06:36.0 08:54.9 09:16.9 09:29.7 09:49.2 Bend 5 44:07
43 104 Travis Bullard 39 06:47.6 09:21.2 09:15.5 09:33.8 09:23.0 Milwaukie 5 44:21
44 18 Steven Soto Planet PDX Cycling 47 06:34.8 09:23.0 09:44.3 10:09.3 09:41.9 Sherwood 5 45:33
45 32 Matthew Jetton 51 06:53.0 09:14.5 09:37.5 09:59.0 09:50.6 portland 5 45:35
46 205 Michael Hopkins Planet PDX Cycling 46 06:56.0 09:17.0 09:44.0 09:43.9 09:56.9 Portland 5 45:38
47 28 Chester Artman Group Trail Cycling 49 06:49.1 09:33.2 09:41.3 10:01.2 09:45.7 LAKE OSWEGO 5 45:51
48 62 Ben Baltazar 42 06:33.4 09:20.9 09:32.2 10:08.9 10:28.9 Portland 5 46:04
49 192 Charlton Shen 54 06:56.2 09:33.8 09:39.8 10:05.2 09:54.9 Portland 5 46:10
50 150 Tony Ruiz 50 07:02.0 09:23.0 09:42.5 09:58.0 10:13.4 Portland 5 46:19
51 14 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 06:46.4 09:36.8 09:58.1 10:06.2 10:03.4 Portland 5 46:31
52 209 Jesse Burkett 49 06:39.4 09:31.4 10:00.5 10:09.7 10:13.2 Portland 5 46:34
53 212 Alex Banks 49 07:00.4 09:41.4 09:43.7 10:10.2 10:02.8 Portland 5 46:38
54 204 Steve Shaw TriTech 54 06:26.6 09:35.6 09:52.9 10:23.4 10:37.0 tigard 5 46:55
55 7 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 06:32.0 09:39.8 09:54.1 10:21.0 10:29.4 Camas 5 46:56
56 208 Billy Thomas Deschutes Brewery 59 07:20.4 09:51.6 09:52.6 09:58.1 10:09.5 Bend 5 47:12
57 56 Brian Carrioco The Spokesmen 48 06:32.9 09:32.9 09:49.8 10:36.2 10:47.4 Vancouver 5 47:19
58 197 Paul Wilson Chrome Industries 42 06:21.5 09:40.2 10:12.5 10:50.6 10:39.6 Portland 5 47:44
59 164 Phillip Nemeth Chris King / Cielo Factory Team 41 06:31.1 09:14.1 09:55.7 11:51.0 10:58.4 Vancouver 5 48:30
60 93 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 45 06:42.2 10:05.7 10:36.7 10:41.0 10:41.6 Portland 5 48:47
61 202 Dave Wrast The “B” team 51 06:50.7 10:26.2 10:51.8 10:57.0 10:48.8 Vancouver 5 49:55
62 210 Mike Lurie bicycleattorney.com 51 07:08.9 09:51.5 10:39.6 11:02.7 11:19.3 Portland 5 50:02
63 131 Bjoern Brunner 51 07:16.2 10:31.8 10:57.3 10:48.9 10:46.8 Portland 5 50:21
64 87 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 07:01.2 10:09.3 10:39.6 11:25.4 11:09.2 Portland 5 50:25
65 72 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 07:15.0 10:26.8 10:51.5 11:18.6 11:08.8 Canby 5 51:01
66 214 Ben Plummer Ramrod 37 06:54.9 10:35.4 10:56.6 11:32.4 11:05.1 Newberg 5 51:04
67 23 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 07:11.5 10:47.0 11:17.1 11:31.1 11:49.3 Portland 5 52:36
68 43 Ben Hein Hydro Flask - Focus - Westy Basecamp 48 07:13.4 10:56.2 11:22.4 11:39.5 11:41.9 Bend 5 52:53
69 213 Mark Paulson 36 08:02.3 13:17.3 13:12.1 13:48.6 Oregon City 4 48:20
70 215 Jordan Willburn 30 08:18.5 13:00.2 13:40.9 14:12.6 Newberg 4 49:12
71 17 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 51 09:32.9 13:29.5 13:49.0 14:07.1 Beaverton 4 50:59

Category 4 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time Notes
1 69 William Murray Team Velo Cult 28 05:28.1 07:38.2 07:34.5 07:51.0 07:58.0 07:43.3 Portland 6 44:13
2 38 Arlen Slaymaker Lewis and Clark College 19 05:25.4 07:40.0 07:35.9 07:50.9 07:56.2 07:48.6 Portland 6 44:17
3 34 Ben Taber Team 10 Barrel 30 05:32.2 07:35.5 07:38.9 07:57.4 07:57.3 08:37.6 Bend 6 45:19
4 193 Alex Wirganowicz 22 05:37.3 07:40.1 07:37.6 07:52.1 07:39.3 08:55.4 Vancouver 6 45:22 Warning: Dangerous Riding
5 46 Jacob Robinson 19 05:22.8 07:42.0 07:50.9 08:08.0 08:20.5 07:57.9 Buxton 6 45:22
6 75 Jeremy Gomez 25 05:34.6 07:41.8 07:44.5 08:04.5 08:21.3 08:25.9 Bronx 6 45:53
7 72 Michael Kanter Lewis and Clark College Cycling Team 22 05:31.5 07:46.9 07:54.2 08:25.4 08:18.5 08:20.6 Portland 6 46:17
8 55 Aidan Rice 14 05:27.0 07:44.4 08:03.5 08:26.9 08:51.8 09:10.1 Portland 6 47:44
9 37 Ondrej Podlesak Czech 40 05:31.1 07:59.5 08:09.8 08:38.5 08:49.2 08:58.2 Portland 6 48:06
10 40 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 05:29.3 08:04.4 08:20.0 09:17.2 08:50.5 08:23.0 Portland 6 48:24
11 51 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 21 05:36.7 08:15.3 08:32.9 08:56.3 08:35.1 08:28.3 Portland 6 48:25
12 56 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 05:40.6 08:31.2 08:51.1 08:48.4 08:40.3 08:45.9 Tigard 6 49:18
13 17 Eric Steimer Team 10 Barrel 35 05:50.0 08:57.7 09:14.1 09:43.3 10:03.3 Beaverton 5 43:48
14 77 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 06:08.4 08:59.0 09:36.7 09:53.9 09:49.9 Portland 5 44:28
15 76 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 06:29.9 10:35.5 10:09.4 10:28.6 10:38.7 Portland 5 48:22
16 78 Benjamin Smith 34 07:39.8 11:32.7 12:10.4 11:58.9 Portland 4 43:22
DNF 50 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 05:26.4 07:48.5 08:37.2 3 43:22

Category 4 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 318 Andrea Chin 28 09:59.5 09:53.4 10:02.0 10:05.2 10:18.1 Portland 5 50:18
2 289 Julia Austin Deschutes Brewery 46 09:18.5 10:35.6 10:36.0 10:32.3 10:49.3 Bend 5 51:52
3 268 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 50 10:04.0 10:29.8 10:32.1 10:38.6 Portland 4 41:45
4 310 Carley Erickson 30 09:35.2 10:35.7 10:57.9 10:50.7 Portland 4 42:00
5 301 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 09:46.1 10:38.8 10:42.0 10:55.3 Milwaukie 4 42:02
6 273 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 09:43.4 10:44.5 10:53.7 10:57.7 Tigard 4 42:19
7 259 Leah Brown Team 10 Barrel 33 10:18.4 10:48.6 10:41.9 10:35.6 portland 4 42:25
8 313 Megan Ramey Team Finger 44 09:34.5 10:46.9 10:43.5 11:28.9 Hood River 4 42:34
9 277 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 37 10:08.0 11:24.3 11:23.7 11:05.2 Portland 4 44:01
10 281 Erica Spiritos 31 10:03.1 11:10.1 11:16.9 11:33.9 Portland 4 44:04
11 299 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 09:54.8 11:08.8 11:23.9 11:44.0 Beaverton 4 44:12
12 285 Stephanie Keske 33 10:29.5 11:04.3 11:15.1 11:34.3 Portland 4 44:23
13 275 Jacinta Higgins Team Nonstop 31 10:16.3 11:32.7 11:40.2 11:47.5 Portland 4 45:17
14 250 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 10:05.3 11:23.1 12:07.0 12:03.9 Washougal 4 45:39
15 278 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 47 10:28.2 11:37.0 12:00.1 11:55.0 Tualatin 4 46:00
16 257 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 53 10:25.2 11:55.2 12:39.1 12:56.0 Portland 4 47:56
17 261 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54 10:58.2 12:01.7 13:06.9 12:33.0 Portland 4 48:40
18 295 Shawna Pearson BeerMongers 50 10:46.8 12:49.1 14:20.3 14:33.3 Happy Valley 4 52:30
19 283 Sherry Schwenderlauf 46 42:43.4 Portland 1 42:43

Category 5 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 244 Tobias Sindesen 35 07:20.2 08:03.9 08:10.3 08:41.4 09:07.3 09:19.0 Milwaukie 6 50:42
2 146 Jason Preuit 51 07:17.8 08:04.8 08:14.0 08:47.6 09:16.3 09:11.6 Washougal 6 50:52
3 271 Chris Hanel Dialed Cycling Team 50 08:29.2 07:55.4 08:19.6 08:23.4 08:44.6 09:17.2 Portland 6 51:09
4 88 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 07:22.3 08:20.2 08:46.2 09:00.7 09:21.3 Portland 5 42:51
5 101 Mike Metz bicycleattorney.com 18 07:06.8 08:39.2 08:52.0 09:24.1 09:25.1 Portland 5 43:27
6 117 Peter Rudoph 48 07:19.1 08:37.6 09:04.6 09:14.5 09:29.1 Portland 5 43:45
7 119 Michael Jordan 41 07:23.2 08:24.5 08:51.3 09:15.0 09:51.5 Portland 5 43:45
8 6 Shaun Stiles 42 07:25.2 08:48.0 08:55.9 09:11.0 09:33.5 Vancouver 5 43:54
9 262 Quinn Vinlove 21 08:26.2 08:34.9 08:46.0 08:59.2 09:30.7 Fairbanks 5 44:17
10 265 Jesse Stewart 37 08:15.2 08:44.0 09:03.2 09:22.5 09:37.8 Portland 5 45:03
11 268 Morten Bulow 48 07:50.4 08:56.9 09:09.3 09:37.4 09:51.3 Portland 5 45:25
12 273 Daniel Hanssler Team Oregon p/b Rodda Paint 37 08:00.8 08:53.2 09:14.8 09:41.5 09:37.9 Portland 5 45:28
13 253 Sebastien Arial 41 08:27.6 08:55.2 09:03.3 09:11.7 09:55.0 Portland 5 45:33
14 128 Mike Clarke Grouptrail Cycling 44 08:12.9 08:57.9 08:59.4 09:30.2 10:17.1 Portland 5 45:58
15 247 Brandon whalen Trusty Switchblade 34 07:32.3 08:59.9 09:19.6 09:45.4 10:29.4 Portland 5 46:07
16 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38 08:16.1 09:03.3 09:35.0 09:44.3 09:44.9 Portland 5 46:24
17 281 Josh Van Otterloo CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 08:10.2 08:55.3 09:18.8 09:37.7 10:25.8 Portland 5 46:28
18 2 Dominic Chung 47 08:08.5 09:12.7 09:25.4 09:52.6 10:05.6 Hillsboro 5 46:45
19 52 Jamie King Grouptrail Cycling 43 07:26.7 09:08.5 09:43.4 10:01.7 10:33.7 Portland 5 46:54
20 46 Todd Young 31 08:01.7 08:40.6 09:02.3 09:18.2 11:53.0 Portland 5 46:56
21 188 Curtis Bullock 37 08:07.2 09:06.1 09:40.3 09:58.6 10:31.2 Portland 5 47:23
22 259 James Stuckey Rebound/Tireless Velo 49 08:51.3 09:32.5 09:27.3 09:46.1 10:19.7 Portland 5 47:57
23 123 Christopher M Glenn 43 08:16.9 09:22.2 09:47.0 10:03.7 10:30.2 Portland 5 48:00
24 81 Bodjie Train Grouptrail Cycling 48 08:36.4 09:24.3 10:12.5 10:02.4 09:50.4 Hillsboro 5 48:06
25 87 Matt Winter 07:40.1 09:26.6 10:04.4 10:25.7 10:36.9 Portland 5 48:14
26 86 Denzel Lall Word RCB presents Grummel 26 07:38.7 10:03.2 09:53.1 10:01.1 10:40.5 Vancouver 5 48:17
27 12 Alastair Cox 32 07:53.1 09:38.7 10:06.7 10:19.0 10:27.0 Beaverton 5 48:25
28 279 Jeremy Gourd 36 08:52.6 09:39.4 10:05.8 10:19.1 09:53.2 Portland 5 48:50
29 80 Kyle Ramey 08:39.4 09:30.5 09:35.2 10:21.3 10:46.4 5 48:53
30 112 Landon Holmes Planet PDX Cycling 32 08:04.3 09:52.3 09:52.9 10:37.1 10:38.1 Portland 5 49:05
31 66 Mike Funk 42 08:32.2 09:53.9 10:03.1 10:25.6 10:16.8 Portland 5 49:12
32 58 Charles Barr 08:30.1 09:53.8 10:02.9 10:33.1 10:39.0 Portland 5 49:39
33 62 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 59 09:16.7 10:14.2 09:49.4 10:05.0 10:22.4 Portland 5 49:48
34 169 BRETT EDELEN 08:14.7 09:48.9 10:10.8 10:32.8 11:03.3 Willsonville 5 49:51
35 139 Joel Brown Ten Barrel 44 08:28.5 09:49.6 10:19.0 10:57.8 10:25.2 Portland 5 50:00
36 269 Joshua Bafford Fab 4 37 08:17.4 10:10.3 10:16.7 10:53.3 10:39.3 Vancouver 5 50:17
37 272 Gordon Nickel 38 08:23.8 09:48.8 10:22.4 10:45.0 11:06.2 Portland 5 50:26
38 180 Shan Wertherbee 48 08:53.8 10:02.4 10:18.3 10:51.2 10:39.1 Portland 5 50:45
39 64 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 13 08:25.6 09:55.3 10:20.6 11:15.1 10:51.9 West Linn 5 50:48
40 167 Sam Rathburn ANTHM Collective 47 08:06.5 09:44.6 10:32.2 11:00.8 11:29.6 Portland 5 50:54
41 187 Tony Milhizer 51 08:52.5 10:09.2 10:16.6 10:42.9 11:31.5 Portland 5 51:33
42 254 Davy Berruyer 42 08:56.0 10:15.8 10:46.1 10:51.0 11:13.0 Portland 5 52:02
43 21 Rodney Billowitz 55 08:59.4 10:11.0 10:41.4 10:51.8 11:21.2 Bend 5 52:05
44 246 Ken Peterson Team Finger 52 08:35.0 10:13.6 10:58.0 11:18.3 11:09.0 Hood River 5 52:14
45 270 Aaron Guffey 44 08:55.2 10:05.0 10:36.2 11:16.2 11:31.2 Portland 5 52:24
46 105 Richard Lundstrom 52 08:46.8 10:04.7 10:56.5 11:20.1 11:21.2 Tigard 5 52:29
47 129 Ryan Smith 27 08:11.2 10:42.9 11:02.7 11:03.9 11:32.1 Molalla 5 52:33
48 275 Joshua Wilson 34 09:23.7 10:24.7 10:50.2 11:10.7 11:25.0 Portland 5 53:14
49 267 Ryan Powell 31 08:46.5 10:53.4 11:12.2 11:19.1 11:27.5 Molalla 5 53:39
50 77 Jeff Dill ANTHM Collective 48 08:23.6 10:45.0 11:06.5 11:48.2 11:43.2 Portland 5 53:47
51 189 Neil Jernstrom 42 08:48.1 10:25.7 11:17.3 11:52.4 11:40.9 Portland 5 54:04
52 90 Matthew C Hutchison 43 08:37.2 10:21.8 11:17.3 11:43.6 12:34.4 Portland 5 54:34
53 30 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 17 08:31.6 10:49.0 11:07.3 12:03.0 12:41.7 Camas 5 55:13
54 264 Dan Freeman 47 09:02.2 10:53.7 11:08.8 11:24.6 12:50.4 Portland 5 55:20
55 137 Brandon Crockett 31 09:09.4 10:40.9 11:05.6 11:52.2 Portland 4 42:48
56 282 Stephen Wanta 37 09:07.0 10:32.0 11:18.2 12:24.9 Portland 4 43:22
57 122 Dennis Sweeten 54 08:50.2 10:35.9 11:32.0 12:35.3 Oregon City 4 43:33
58 274 Jake Quirling 26 08:47.0 11:04.1 12:00.8 12:30.9 Portland 4 44:23
59 26 Zachary Goude Planet PDX Cycling 38 09:02.4 11:44.4 11:55.7 12:30.6 Portland 4 45:13
60 22 Patricio Manueco 39 09:04.0 11:27.9 12:20.3 13:00.9 Portland 4 45:53
61 144 Alessandro Carrara 46 10:08.1 12:37.4 11:54.2 12:51.6 Portland 4 47:31
62 1 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 09:54.7 11:47.7 12:29.9 13:39.4 Vancouver 4 47:52
63 280 Paul DeVries Biciclista US 51 13:33.6 11:18.1 11:23.9 11:36.8 Portland 4 47:52
64 266 Martin Hogue 37 10:02.8 12:39.2 12:57.3 13:42.6 Portland 4 49:22
65 28 Tyse van Luik 40 10:44.2 13:21.2 14:27.2 14:33.1 Vancouver 4 53:06
66 115 Chris Gibbons 57 11:08.7 13:35.6 14:31.9 14:34.1 Portland 4 53:50
67 114 Marty Gibbons 59 11:05.3 13:37.1 14:22.1 15:56.1 Portland 4 55:01
68 159 Colin Wilson 60 11:07.2 13:55.8 14:53.2 15:17.8 Bend 4 55:14
69 132 Patrick Daly 35 14:03.9 13:26.5 14:07.8 14:35.6 Portland 4 56:14
70 276 Maxwell Olmos 23 10:16.6 15:24.6 14:45.6 16:52.3 San Bernardino 4 57:19
71 263 Tom Scott 46 12:13.3 14:35.5 16:17.3 Portland 3 43:06
DNF 277 Patrick Muller 36 08:23.7 14:15.2 Portland 2 43:06
DNF 278 Jeff Maslow Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 08:45.7 09:39.3 2 43:06

Category 5 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 769 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 10:20.5 10:54.7 11:18.0 11:15.9 Portland 4 43:49
2 719 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 33 10:24.4 11:05.8 11:19.6 11:18.7 Portland 4 44:08
3 798 Lisa Timmerman The Club Roule 37 10:32.7 11:06.2 11:24.6 11:12.1 Portland 4 44:16
4 819 Alberta Clough 22 11:05.8 11:06.3 11:11.7 11:26.2 Portland 4 44:50
5 779 Sarah Stokes 28 10:05.9 11:14.6 11:33.1 12:01.3 Portland 4 44:55
6 715 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 41 10:43.1 11:12.5 11:43.3 11:48.3 Vancouver 4 45:27
7 790 Bri Gomez Chris King / Cielo Factory Team 31 11:21.7 11:53.6 11:39.9 11:05.1 Portland 4 46:00
8 734 Adaline Zacher 38 10:48.1 11:58.5 12:11.8 11:51.9 Milwaukie 4 46:50
9 710 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 12:13.4 11:32.6 11:45.0 11:52.7 Portland 4 47:24
10 735 Sara Halterman 38 11:29.3 11:49.1 11:58.4 12:34.7 Bend 4 47:52
11 711 Leigh Hedrick Biciclista Test Team 49 10:55.8 12:07.3 12:25.5 12:30.8 Portland 4 47:59
12 822 Jessica Steimer Team 10 Barrel 35 11:07.3 12:49.7 12:46.7 12:39.2 Beaverton 4 49:23
13 739 Piper Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 19 10:52.2 12:25.7 13:02.5 13:10.8 Portland 4 49:31
14 730 Danielle Stiles 12:00.0 12:32.0 12:45.9 12:35.2 Vancouver 4 49:53
15 821 Carrie Wilton 51 11:38.8 12:28.0 13:02.1 12:59.5 Portland 4 50:08
16 791 Jordan McLuckie Lewis and Clark College 23 12:30.0 12:43.6 12:55.5 12:52.2 portland 4 51:01
17 729 Larissa Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 12:10.3 13:27.2 13:07.9 12:21.7 Portland 4 51:07
18 826 Jessica Brinson 36 12:18.4 13:29.3 13:01.4 13:11.5 Portland 4 52:01
19 741 Maia Hampson 43 13:17.9 13:47.0 13:36.5 13:53.5 Lake Oswego 4 54:35
20 792 Amber Taylor 39 13:15.6 14:05.6 13:55.9 13:33.8 Portland 4 54:51
21 827 Alex Lahmann 25 12:08.8 13:18.2 15:03.7 15:08.1 Portland 4 55:39
22 824 Stephanie Farias 48 12:41.9 14:15.9 15:24.4 Portland 3 42:22
23 823 Jenny Potter 48 13:12.9 14:14.6 15:05.8 Portland 3 42:33
24 820 Nicole Amuzu 39 12:47.5 15:44.8 16:52.6 McMinnville 3 45:25
25 795 Susan Kosmaca 48 14:05.2 16:24.2 16:21.2 Tigard 3 46:51
26 825 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 48 14:52.8 17:30.0 18:49.8 Portland 3 51:13

Clydesdale

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 774 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41 06:20.0 07:23.9 07:36.8 07:38.3 07:51.1 07:51.1 Albany 6 44:41
2 718 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 06:21.1 07:25.4 08:00.6 08:10.9 08:05.0 07:58.9 Tualatin 6 46:02
3 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 06:19.3 07:43.9 07:54.0 08:00.0 08:05.1 08:05.2 Portland 6 46:08
4 737 Jason Evans looking for a team 43 06:25.7 08:12.7 08:14.1 08:32.8 08:38.6 08:46.2 West Linn 6 48:50
5 703 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 06:42.6 08:19.3 08:18.5 08:32.8 08:31.5 08:41.1 Lake Oswego 6 49:06
6 747 Anthony Colistro 48 06:38.4 08:13.2 08:24.0 08:36.1 08:49.9 08:38.0 Salem 6 49:20
7 775 Mike Hamness Dialed Cycling Team 48 06:41.1 08:14.4 08:22.9 08:37.6 08:48.7 08:39.2 Vancouver 6 49:24
8 712 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 06:40.1 08:34.1 08:59.5 09:09.1 09:23.5 Bingen 5 42:46
9 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 07:18.1 09:00.3 09:07.7 09:35.4 09:29.0 Tigard 5 44:30
10 779 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 48 07:22.0 09:08.6 09:12.2 09:29.9 09:26.4 Portland 5 44:39
11 760 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 07:23.4 08:54.3 09:39.1 10:06.9 10:05.6 Camas 5 46:09
12 702 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 07:21.4 09:20.9 09:41.5 10:04.2 09:47.2 Portland 5 46:15
13 717 Jon Pearson Sage Titanium Factory Racing 54 07:27.0 09:00.8 09:15.6 09:55.8 10:41.4 Happy Valley 5 46:21
14 719 Scott Rath Sage Titanium Factory Racing 50 07:25.4 09:26.2 09:46.8 10:04.1 09:42.6 Wilsonville 5 46:25
15 738 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 52 07:26.9 09:09.1 09:34.0 10:19.1 10:11.2 Portland 5 46:40
16 710 Mark Sather Team 10 Barrel 49 07:26.2 09:26.1 10:09.6 10:43.9 10:53.8 Tigard 5 48:40
17 746 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 07:45.0 10:02.9 10:22.1 10:54.4 10:41.6 Portland 5 49:46
18 714 Mike Reddig Dialed Cycling Team 49 07:58.1 10:12.6 10:43.3 10:53.5 11:06.7 Camas 5 50:54
19 777 Vince Rodarte River City Bicycles - Bike Law 44 08:04.5 10:19.3 10:44.0 10:59.0 10:57.8 Portland 5 51:05
20 739 Jacob Roth 42 08:06.9 10:29.1 10:56.5 10:58.0 10:45.4 Walla Walla 5 51:16
21 723 Vincent Bianchini 61 08:12.3 10:18.4 10:59.2 10:57.9 11:01.7 Gresham 5 51:30
22 741 Ed Waters Planet PDX Cycling 61 08:10.2 10:26.6 11:25.8 11:57.1 Eagle Creek 4 42:00
23 778 Manny Marquez Team Finger 41 08:07.6 11:28.7 15:11.0 13:51.6 Hood River 4 48:39

Junior Men 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 111 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 05:31.2 06:46.9 07:18.7 07:42.7 Portland 4 27:19
2 25 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 14 05:30.7 07:43.9 07:32.1 07:39.8 Portland 4 28:26
3 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 06:08.6 07:39.9 07:56.4 07:53.5 Tigard 4 29:38
4 131 Max Smith 13 05:30.3 07:19.7 08:22.6 08:52.6 Portland 4 30:05
5 171 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 13 07:13.2 08:28.3 08:09.8 Portland 3 23:51
6 129 Hans Lanners 13 07:06.7 08:32.7 08:30.6 Portland 3 24:10
7 146 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 14 06:56.8 08:37.7 08:37.4 Portland 3 24:12
8 58 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 13 07:28.9 08:33.3 09:06.7 West Linn 3 25:09
9 212 Hudson Hollatz Team Finger 13 07:16.0 08:56.1 09:60.0 Hood River 3 26:12
10 11 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 13 07:30.9 09:03.1 09:52.9 Portland 3 26:27
11 106 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13 07:37.9 08:59.3 10:14.4 Portland 3 26:52
12 24 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 13 07:29.6 09:55.5 10:19.5 Albany 3 27:45
13 68 Phoenix GrassL 13 07:44.1 10:17.4 10:31.6 Canby 3 28:33
14 133 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14 07:56.7 09:59.6 11:04.8 Lake Oswego 3 29:01
15 96 Kaess Rinder 13 06:56.0 08:54.4 14:11.6 Beaverton 3 30:02
16 102 Jack Hampson 13 08:04.0 10:56.1 11:27.5 Lake Oswego 3 30:28
17 143 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 09:27.5 12:21.5 12:28.2 Milwaukie 3 34:17
18 174 Dylan Potter 13 09:34.9 12:21.4 14:24.6 Portland 3 36:21
19 203 Jensen Pfeifer Planet PDX Cycling 13 09:48.3 19:44.5 Portland 2 29:33

Junior Men 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 211 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 15 05:31.3 06:27.3 06:30.1 06:38.4 West Linn 4 25:07
2 59 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 16 05:03.4 06:54.7 06:40.2 07:01.0 Corvallis 4 25:39
3 108 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 05:03.7 07:10.2 07:13.1 07:08.1 Portland 4 26:35
4 130 Calum Pierce 15 05:40.3 07:08.3 07:22.5 07:20.9 Portland 4 27:32
5 84 Aidan Weld Team Finger 15 05:32.8 07:10.1 07:39.8 07:45.6 Hood River 4 28:08
6 192 Luke Soto Planet PDX Cycling 16 06:17.0 07:55.4 08:18.1 08:15.9 Sherwood 4 30:46
7 22 Nate Dezellem 15 06:59.5 07:49.2 07:58.1 08:08.9 Hillsboro 4 30:56
8 142 Evan VanderStoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 07:55.0 10:39.3 10:58.2 Milwaukie 3 29:33
9 48 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 15 08:43.3 10:30.8 11:00.1 Lake Oswego 3 30:14
10 208 Jeffrey Willburn 16 08:23.3 11:46.1 13:09.6 3 33:19

Junior Men 17-18

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 9 Ronan Myers 17 05:35.3 07:40.7 07:40.5 07:53.6 West Linn 4 28:50
2 140 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 17 07:43.5 09:29.9 09:30.8 Aurora 3 26:44
3 75 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 18 07:55.4 10:19.3 10:43.0 Vancouver 3 28:58
4 1 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 17 06:59.9 10:21.1 13:47.5 Camas 3 31:08
DNF 21 Eamon Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 17 06:21.8 08:20.3 Portland 2 31:08

Junior Men 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 3 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 12 05:23.3 06:58.5 07:18.9 07:21.8 Bend 4 27:03
2 17 Liam Carmichael Tri Tech/Orange Cream Soda 11 06:06.8 07:47.6 07:59.8 08:15.7 Portland 4 30:10
3 5 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 12 05:40.4 08:19.6 08:23.3 08:10.0 Bend 4 30:33
4 15 Thomas Little BeerMongers 10 06:30.4 08:17.3 08:07.3 08:10.6 Portland 4 31:06
5 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 06:49.1 08:43.9 08:48.8 Portland 3 24:22
6 62 Austin Jackson Dialed Cycling Team 10 07:22.2 08:57.9 08:57.7 Vancouver 3 25:18
7 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 10 06:57.7 09:10.0 09:26.7 Portland 3 25:34
8 215 Daegan Hofeld 11 07:24.1 09:12.8 09:45.7 Portland 3 26:23
9 169 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12 07:40.5 09:20.6 09:32.1 Portland 3 26:33
10 2 Orion Souders Team S&M 12 07:46.8 09:22.8 09:50.1 Portland 3 27:00
11 6 Kai Blankenship 10 07:41.9 10:12.4 09:31.7 Bend 3 27:26
12 29 Wyatt Hawes The Bicycle Shop Monmouth 10 07:27.7 09:52.3 10:41.9 Monmouth 3 28:02
13 100 Gavin Newman 12 06:55.4 12:21.9 09:12.1 Portland 3 28:29
14 141 Thomas Flanagan Hella Sweet 12 07:32.0 12:31.8 10:29.4 Canby 3 30:33
15 158 Kieran Skerritt 11 09:03.8 11:08.1 11:25.9 Portland 3 31:38
16 128 Caleb Deschler 12 09:05.6 11:15.3 11:18.5 Portland 3 31:39
17 55 Braden Stiles 12 08:53.1 11:14.9 12:24.8 Vancouver 3 32:33
18 35 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 08:41.4 12:20.4 12:36.6 Gresham 3 33:38
19 205 Emmett Schwoebel 10 09:14.3 12:06.9 12:42.4 Tigard 3 34:04
20 155 Asher Weld Team Finger 12 09:39.2 12:32.0 12:03.6 Hood River 3 34:15
21 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 09:39.6 12:29.2 12:10.2 The Dalles 3 34:19
22 99 Sebastian Bartnikowski 10 09:17.7 11:57.3 13:21.3 Aloha 3 34:36
23 207 Desmond Stewart 12 10:27.5 12:27.0 14:28.1 Portland 3 37:23
24 209 Barrett Von Duering Dialed Cycling Team 11 10:15.9 13:36.1 Camas 2 23:52
25 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 09:52.3 15:51.4 Portland 2 25:44
26 213 Easton Steimer Unattached 11 10:42.8 15:20.3 Beaverton 2 26:03
27 206 Andrew Chapin 10 10:28.9 16:53.9 Portland 2 27:23
28 214 Nolan Lam 10 12:32.8 15:20.7 Wilsonville 2 27:53
29 210 George McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 9 11:32.6 17:12.0 Portland 2 28:45
30 145 Madden Steimer 9 11:58.3 18:10.1 Beaverton 2 30:08
31 119 Ryley Hamness 10 18:20.7 14:41.1 Lake Oswego 2 33:02
DNF 118 Ian Baker 12 09:09.2 Portland 1 33:02
DNF 160 Wilson Taylor 11 12:10.2 Portland 1 33:02
DNF 160 Wilson Taylor 11 12:10.2 Portland 1 33:02

Junior Women 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 07:45.1 07:59.3 08:09.7 Lake Oswego 3 23:54
2 648 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 08:04.7 08:21.0 08:12.6 Portland 3 24:38
3 650 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 09:29.1 10:29.2 10:24.6 Portland 3 30:23
4 617 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 09:54.5 10:18.2 10:48.3 Beaverton 3 31:01
5 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 09:49.7 12:29.7 12:38.0 Tigard 3 34:57
6 654 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 13 11:02.0 12:29.9 Hillsboro 2 23:32
7 600 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 13 11:06.2 13:27.0 Portland 2 24:33

Junior Women 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 4 City Laps Time
1 667 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 16 07:52.1 08:06.1 08:30.9 Portland 3 24:29
2 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 08:11.4 08:15.5 08:36.6 Tigard 3 25:03
3 912 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 15 08:28.0 08:47.3 09:52.2 Portland 3 27:07

Junior Women 17-18

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 618 Johanna Dezellem 17 08:24.5 07:56.6 08:24.9 Hillsboro 3 24:46
2 622 Kylie Eckert Cascadia Junior Cycling 17 08:26.5 09:18.8 09:02.4 Bend 3 26:48
3 671 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 18 10:38.5 11:56.9 12:09.6 Portland 3 34:45

Junior Women 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 12 07:57.2 08:04.5 08:04.0 Portland 3 24:06
2 606 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 12 08:58.3 09:17.2 09:16.4 Albany 3 27:32
3 626 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 09:05.9 10:41.0 10:09.2 97225 3 29:56
4 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 08:54.6 10:53.8 10:07.8 Portland 3 29:56
5 646 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 9 10:25.3 10:42.2 12:17.0 Gresham 3 33:25
6 641 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling 10 10:51.2 12:18.7 12:49.4 Portland 3 35:59
7 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 10:35.8 12:30.4 14:08.7 Portland 3 37:15
8 620 Amelia Offner Planet PDX Cycling 12 11:10.2 13:04.5 Portland 2 24:15
9 619 Morgan Filer 10 12:04.0 13:26.8 Portland 2 25:31
10 629 Annika Ramey Team Finger 11 12:29.6 13:39.0 Hood River 2 26:09
11 660 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 9 14:09.9 16:27.6 Portland 2 30:37
12 669 Lena Willburn 12 14:26.5 18:53.5 2 33:20
13 670 Isla McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 11 13:59.1 20:09.5 Portland 2 34:09
14 638 Julia Pitone Trusty Switchblade 9 15:58.5 23:40.4 Portland 2 39:39

Masters 50+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 762 Mike Henry Evolution Racing 55 06:54.1 07:46.4 07:58.1 08:18.7 08:26.7 Damascus 5 39:24
2 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 06:54.6 08:03.2 08:16.8 08:31.9 08:31.6 Portland 5 40:18
3 705 Lance Heppler Dialed Cycling Team 50 07:03.6 08:15.8 08:31.2 08:50.8 09:03.5 Vancouver 5 41:45
4 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 07:32.7 08:18.6 08:24.1 08:47.8 08:58.1 Renton 5 42:01
5 756 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 50 07:01.1 08:35.8 08:36.4 09:02.4 09:00.0 Bend 5 42:16
6 784 Mike Bene 53 07:14.3 08:35.7 08:51.4 08:50.0 08:58.4 Portland 5 42:30
7 722 Michael Szwaya bicycleattorney.com 50 07:10.6 08:24.2 08:50.7 08:55.9 09:13.3 Portland 5 42:35
8 808 Martin Baker bicycleattorney.com 53 07:19.2 08:27.2 08:42.6 09:07.9 09:22.2 Portland 5 42:59
9 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 07:24.5 08:25.9 08:41.7 09:26.4 09:19.3 Gresham 5 43:18
10 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 51 07:22.0 08:32.4 08:46.4 09:17.6 09:38.0 Corvallis 5 43:36
11 840 Mark DeResta Team Finger 50 07:15.4 08:29.7 09:13.1 09:24.2 09:45.5 Hood River 5 44:08
12 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 07:54.7 08:39.4 08:57.5 09:09.6 09:34.1 Vancouver 5 44:15
13 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 07:21.4 08:52.6 09:06.6 09:24.8 09:48.3 Portland 5 44:34
14 720 Terry Hamness Dialed Cycling Team 50 07:34.1 08:51.4 09:11.6 09:23.7 09:39.8 Washougal 5 44:41
15 750 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team 52 07:45.0 08:48.1 09:01.7 09:32.9 09:45.8 Portland 5 44:53
16 757 William Goritski Rebound/Tireless Velo 58 07:31.1 08:41.4 09:12.0 09:45.0 09:48.8 Camas 5 44:58
17 773 Steven Thorne BikeFlights.com 59 07:54.5 08:55.3 08:49.8 09:17.5 10:03.9 Portland 5 45:01
18 861 William Alcorn BikeFlights.com 53 08:02.4 08:37.6 08:59.0 09:31.1 09:56.1 Portland 5 45:06
19 721 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 07:58.5 08:50.1 09:04.1 09:45.0 09:44.5 Portland 5 45:22
20 828 Scott Rider 52 07:48.8 08:53.1 09:06.4 09:47.8 09:47.6 Portland 5 45:24
21 769 Jon Gove Grouptrail Cycling 58 07:32.6 08:51.9 09:21.5 09:50.7 09:47.6 Portland 5 45:24
22 789 Eric Stolberg ANTHM Collective 53 07:40.7 09:06.2 09:15.0 09:45.4 09:37.6 Portland 5 45:25
23 733 Mike Mercer Grouptrail Cycling 59 07:57.4 09:04.5 09:14.0 09:29.7 09:52.3 Portland 5 45:38
24 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 08:10.4 08:41.4 08:55.6 09:55.8 10:08.0 Portland 5 45:51
25 878 Anthony Ohotto ANTHM Collective 53 08:24.9 08:59.5 09:18.7 09:46.5 10:08.9 Portland 5 46:38
26 753 Tom Hill bicycleattorney.com 57 07:59.9 09:00.6 09:29.8 10:03.6 10:13.5 Portland 5 46:47
27 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 08:04.2 09:44.2 09:28.1 09:48.3 09:57.9 Portland 5 47:03
28 736 Mike Schrankel Team Finger 53 07:43.6 09:02.5 09:27.7 10:33.3 10:25.1 Hood River 5 47:12
29 873 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 54 08:06.9 09:20.9 09:55.5 10:04.9 10:33.8 Portland 5 48:02
30 838 John Napier Metropolis Cycle Repair 58 08:25.8 09:24.5 09:51.9 10:20.6 09:59.9 Vancouver 5 48:03
31 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 08:02.9 09:10.2 09:45.2 10:23.3 10:47.7 Portland 5 48:09
32 800 Rob Kerr Boneyard Cycling 58 08:16.5 09:33.0 09:39.8 10:18.3 10:25.0 Bend 5 48:13
33 729 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 52 07:31.6 08:55.8 09:16.5 09:31.3 13:07.2 Portland 5 48:22
34 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 07:40.2 09:40.9 09:45.9 10:37.0 11:18.7 Portland 5 49:03
35 850 Jason Bietz River City Bicycles - Bike Law 54 07:57.0 09:12.5 09:54.5 10:17.1 13:08.0 Sherwood 5 50:29
36 758 Trig Rogers bicycleattorney.com 54 08:10.0 09:16.2 09:26.0 10:03.8 13:42.1 Portland 5 50:38
37 788 Dave Metz bicycleattorney.com 55 08:11.2 09:32.3 10:11.6 10:23.4 12:19.8 Cottage Grove 5 50:38
38 899 Jason Dotts Grouptrail Cycling 51 08:20.8 09:34.7 10:03.0 11:01.3 Portland 4 39:00
39 829 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 57 08:19.2 09:59.9 10:25.2 10:30.8 Portland 4 39:15
40 740 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 56 08:22.2 09:29.5 10:02.9 11:23.4 Brush Prairie 4 39:18
41 763 Brett Boyles Planet PDX Cycling 50 08:08.6 10:08.7 10:43.4 10:32.6 Lake Oswego 4 39:33
42 772 Steve Van Bergen 57 08:22.7 09:46.8 10:48.3 10:56.7 Portland 4 39:54
43 836 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 58 08:12.8 09:55.3 10:50.6 11:00.4 Mulino 4 39:59
44 817 Benoit Dubuisson Voler/Easton/HRS/Rock Lobster 56 08:28.8 09:52.2 10:32.4 11:29.5 Portland 4 40:23
45 713 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing 62 08:44.6 10:23.7 10:35.8 11:14.1 Portland 4 40:58
46 811 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 54 08:40.0 10:20.3 11:13.6 12:48.3 Washougal 4 43:02
47 813 Tony Ruiz 50 09:09.3 10:47.7 11:29.7 11:48.2 Portland 4 43:15
48 824 John Ohotto Swift Racing PDX 51 08:09.6 09:25.5 14:56.7 10:49.6 Portland 4 43:21
49 897 ILe Powell Team S&M 51 08:52.5 10:50.1 11:29.8 12:20.7 Portland 4 43:33
50 810 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 56 09:11.7 10:58.3 11:50.7 12:10.3 Portland 4 44:11
51 898 Leland Jossy Bike City Racing 55 09:06.8 11:13.1 12:02.3 12:57.0 Portland 4 45:19
52 894 Billy Thomas Deschutes Brewery 59 09:58.5 11:24.3 12:21.1 12:34.7 Bend 4 46:19
53 790 David Bussey Dialed Cycling Team 56 09:24.4 11:43.0 12:54.6 13:23.2 Aurora 4 47:25
54 866 Steve Shaw TriTech 54 09:05.1 11:53.3 12:31.8 14:11.8 Tigard 4 47:42
55 845 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 58 10:01.6 11:37.4 13:04.5 14:01.2 Portland 4 48:45
56 842 Scott Hamness Metropolis Cycle Repair 50 09:37.6 12:32.1 13:19.2 13:41.3 Lake Oswego 4 49:10
DNF 708 David Dorocke Deschutes Brewery 58 08:44.7 10:40.4 11:21.6 Hood River 3 49:10
DNF 716 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 53 07:53.0 Portland 1 49:10
DNF 718 Tom Palke ANTHM Collective 54 08:04.9 Portland 1 49:10

Masters 50+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 603 Lora Melkonian Team Finger 61 08:08.3 09:34.0 09:27.7 09:30.8 09:39.1 Trout Lake 5 46:20
2 625 Kimberly Robinson Team Finger 53 08:26.2 09:44.7 09:55.4 10:17.8 10:18.4 Hood River 5 48:43
3 610 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 58 08:45.2 10:06.4 10:00.6 10:19.8 10:29.3 Camas 5 49:41
4 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 08:41.9 10:15.2 10:14.0 10:20.8 10:42.9 Bend 5 50:15
5 635 Brenna Wolford Sunnyside Sports 50 08:38.1 10:16.7 10:16.9 10:46.0 10:40.2 Bend 5 50:38
6 609 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 55 08:47.5 10:16.9 10:29.9 11:02.3 10:58.2 Portland 5 51:35
7 629 Kara Weld Team Finger 51 08:51.8 10:27.0 11:04.4 11:06.4 Hood River 4 41:30
8 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56 09:10.1 11:01.8 11:13.0 11:43.5 Renton 4 43:08
9 626 Laura Vallion Team Finger 55 09:58.4 11:40.4 11:32.1 11:12.4 Hood River 4 44:23
10 644 Laila Deardorff bicycleattorney.com 58 09:31.0 11:39.8 11:40.7 11:50.2 Lake Oswego 4 44:42
11 654 Katherine Valls 59 10:07.4 12:08.6 12:41.7 12:36.8 Portland 4 47:35
12 634 Rose-Ann Hamness 51 12:29.4 15:42.0 16:28.4 Lake Oswego 3 44:40

Masters 60+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 819 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 60 06:58.4 08:18.4 08:03.2 08:13.7 08:21.1 08:03.1 Trout Lake 6 47:58
2 802 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 62 07:14.1 08:11.4 08:03.5 08:10.7 08:17.4 08:06.6 Sherwood 6 48:04
3 801 Mark Schwyhart Team S&M 67 07:17.5 08:17.7 08:08.1 08:14.8 08:21.2 08:16.4 Portland 6 48:36
4 808 Dave Burnard 64 07:13.2 08:10.7 08:12.3 08:38.6 08:40.8 08:44.5 Forest Grove 6 49:40
5 842 Terry Mallon Team Finger 65 07:23.7 08:06.4 09:15.0 08:34.2 08:31.2 08:46.0 Mt hood pksl 6 50:37
6 816 Paul Mautner The Club Roule 62 07:25.6 08:24.8 08:32.7 08:51.3 08:38.1 08:58.1 Portland 6 50:51
7 829 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 60 07:16.8 08:32.3 08:53.1 08:59.6 09:02.4 Tualatin 5 42:44
8 853 Walter Bianchini 60 07:19.5 08:36.5 09:12.0 08:49.3 08:54.7 Portland 5 42:52
9 852 Dieter Hoffmann Team S&M 63 07:44.4 08:46.6 08:47.5 08:52.3 08:51.1 Portland 5 43:02
10 820 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 63 07:43.3 08:49.8 08:55.9 08:56.2 08:55.9 Portland 5 43:21
11 848 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 62 07:22.8 08:32.2 08:49.3 09:13.2 09:33.3 Bend 5 43:31
12 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 62 07:15.5 09:08.0 09:15.1 09:26.3 09:15.9 Portland 5 44:21
13 828 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 66 07:34.3 08:41.0 09:10.4 09:50.7 09:06.3 Bend 5 44:23
14 834 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 63 07:35.4 09:09.8 09:01.4 09:22.2 09:36.7 Aurora 5 44:46
15 800 Ron Strasser Team S&M 71 07:47.6 09:01.1 08:56.9 09:42.2 10:03.2 Portland 5 45:31
16 850 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 60 08:03.4 09:19.9 09:29.3 09:36.7 09:39.4 Beaverton 5 46:09
17 826 Steve Rearden Blondie Velo 69 07:54.3 09:27.4 09:29.7 09:41.1 09:39.3 Portland 5 46:12
18 841 Rick Gregory Black Dog Velo 67 08:02.2 09:23.8 09:29.3 09:41.9 09:49.2 Eugene 5 46:26
19 809 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 64 08:01.4 09:34.6 09:50.5 10:04.3 10:01.5 Tigard 5 47:32
20 815 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 61 08:16.2 09:59.1 09:50.8 10:07.0 09:54.4 Portland 5 48:08
21 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 61 08:11.3 09:35.9 09:59.4 10:12.5 10:10.1 Tigard 5 48:09
22 823 John Nicholas Stumptown Cycling Club 65 08:08.8 09:51.2 10:02.5 10:25.6 10:48.0 Portland 5 49:16
23 830 Dan Davis WebCyclery.com 61 08:00.7 09:54.3 10:29.2 10:46.1 10:48.6 Bend 5 49:59
24 817 Gil Ormerod Team S&M 67 08:40.3 10:33.2 10:38.3 10:46.5 11:08.6 Portland 5 51:47

Masters 60+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 638 Katherine Christensen bicycleattorney.com 60 09:16.3 10:33.2 10:23.3 10:43.2 10:54.3 Portland 5 51:50
2 636 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 64 10:57.6 13:15.7 13:16.7 13:26.2 Portland 4 50:56
3 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 67 10:56.1 13:29.6 13:17.5 14:50.9 Portland 4 52:34
4 614 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 61 13:13.1 16:40.2 16:04.3 Eugene 3 45:58
5 633 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 69 12:32.6 16:27.5 17:36.7 Corvallis 3 46:37

Masters 70+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 655 Tom Heywood Ridge Cycle and SET Coaching 73 09:07.3 09:36.9 09:47.1 09:46.4 09:47.2 Wenatchee 5 48:05
2 657 Gary LeGendre 72 09:16.4 09:42.0 09:42.9 09:42.0 09:49.8 Portland 5 48:13
3 653 Tad Hodgert Deschutes Brewery 74 09:30.9 10:04.9 10:07.0 10:17.3 10:24.0 Bend 5 50:24
4 650 Loren Russell Vegan Fleez! 78 10:33.4 11:13.8 11:37.9 11:51.8 Corvallis 4 45:17
5 652 Edward Lanton 70 10:37.9 12:02.6 13:12.5 12:42.9 Portland 4 48:36

Singlespeed Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 783 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 36 08:42.9 07:34.9 07:27.3 07:38.0 07:44.4 07:50.0 Portland 6 46:58
2 605 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 39 08:53.5 07:44.3 07:44.4 07:58.4 08:04.4 07:58.8 Vancouver 6 48:24
3 865 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 08:59.2 07:54.7 07:54.4 07:52.7 07:59.9 08:06.6 Portland 6 48:48
4 600 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 08:46.2 07:50.6 07:54.5 08:03.9 08:11.9 08:13.3 Forest Grove 6 49:00
5 627 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 08:50.6 07:48.4 08:04.0 08:08.3 08:10.3 08:21.8 Bend 6 49:23
6 814 Paul LaCava Team S&M 42 09:17.3 08:00.3 08:02.4 08:12.6 08:11.5 08:16.2 Corvallis 6 50:00
7 722 Benjamin Westphal 23 08:43.0 07:54.2 08:07.9 08:40.2 08:41.7 08:06.0 Portland 6 50:13
8 736 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 43 09:09.2 08:01.6 08:14.9 08:30.2 08:35.2 08:34.9 Medford 6 51:06
9 744 Fred Mills Rock Lobster Cycles/Pedal PT/Abraham Fixes Bikes/Voler 40 09:04.0 08:12.1 08:22.2 08:29.8 08:32.7 08:32.9 Wilsonville 6 51:14
10 615 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 09:06.6 08:19.5 08:20.4 08:35.6 08:37.0 08:25.3 Portland 6 51:24
11 679 Andy Edick Swift Racing PDX 32 09:14.8 08:18.0 08:30.1 08:27.1 08:34.8 08:57.7 Portland 6 52:03
12 616 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 09:21.0 08:27.5 08:32.3 08:33.5 08:38.0 Portland 5 43:32
13 706 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 34 09:00.8 08:21.5 08:43.3 08:47.1 08:50.6 Portland 5 43:43
14 610 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 09:10.6 08:30.6 08:38.4 08:35.8 08:49.5 Portland 5 43:45
15 687 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 09:19.3 08:28.6 08:34.5 08:45.2 08:39.7 Hood River 5 43:47
16 759 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 09:56.9 08:43.7 08:43.1 08:38.4 08:47.6 Portland 5 44:50
17 863 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 09:56.1 08:41.6 08:41.8 08:47.0 08:49.9 Gresham 5 44:56
18 636 Thomas Wood Speedvagen 46 09:58.2 08:56.6 08:34.0 08:44.9 08:58.5 Portland 5 45:12
19 819 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 40 09:47.4 08:50.8 08:44.8 08:52.6 09:10.4 Portland 5 45:26
20 788 Tim Sherry 32 09:51.2 08:48.5 08:59.3 08:46.1 09:03.4 Portland 5 45:29
21 675 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35 09:54.7 08:41.2 09:00.3 09:07.4 09:15.5 Portland 5 45:59
22 653 Brian Little BeerMongers 46 10:02.4 08:52.8 09:03.0 09:07.0 08:58.3 White Salmon 5 46:04
23 831 Dean Proteau Speedvagen 37 09:51.7 08:41.1 09:17.4 09:37.0 09:08.1 Portland 5 46:35
24 622 John Lin Swift Racing PDX 37 09:58.8 08:40.3 09:10.5 09:26.6 09:37.6 Portland 5 46:54
25 691 Doug Merritt BeerMongers 40 10:43.0 09:05.5 09:13.9 09:00.2 08:53.5 Portland 5 46:56
26 724 Steve Black Trusty Switchblad 46 10:14.0 09:01.9 09:15.9 09:22.2 09:15.5 Portland 5 47:10
27 856 Peter Rueegger ANTHM Collective 52 09:57.8 09:08.3 09:20.3 09:30.1 09:23.4 Portland 5 47:20
28 737 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44 10:42.6 09:11.2 09:11.6 09:15.9 09:15.4 Portland 5 47:37
29 851 Bryce Jenkinson Team Finger 44 10:09.3 08:59.5 09:22.0 09:40.3 09:35.6 Hood River 5 47:47
30 633 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 37 10:00.1 09:13.7 09:29.2 09:58.1 09:45.6 Portland 5 48:27
31 765 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 10:24.3 09:34.8 09:50.4 09:30.5 09:22.9 Tigard 5 48:43
32 792 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 10:11.5 09:25.5 09:42.8 09:55.3 10:11.3 Portland 5 49:26
33 659 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 33 10:30.0 09:48.7 09:42.7 10:04.9 09:51.0 Portland 5 49:57
34 766 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 37 10:22.3 09:41.4 10:06.5 09:49.1 10:16.9 Bend 5 50:16
35 705 Adam Burgess 27 09:45.9 09:43.4 10:33.4 10:06.3 10:08.0 West Linn 5 50:17
36 641 Tom Palke ANTHM Collective 54 10:40.0 09:41.3 10:18.7 10:00.6 09:46.9 Portland 5 50:28
37 866 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 10:36.6 10:07.3 09:53.9 09:55.9 10:04.7 Portland 5 50:38
38 673 Chris Lind The Club Roule 32 10:16.8 09:56.8 10:15.3 10:27.4 10:14.1 Portland 5 51:10
39 816 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 57 11:05.4 09:45.6 09:58.8 10:16.2 10:14.1 Portland 5 51:20
40 712 Donny Stevens CX Pistols p/b Gigantic Brewing 43 11:06.7 09:49.4 10:18.8 09:57.0 10:15.0 Portland 5 51:27
41 644 Adam Vanarsdall 48 10:48.5 09:59.4 09:55.6 10:33.5 10:12.8 Portland 5 51:30
42 651 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 10:55.2 09:31.6 10:14.8 10:29.9 10:29.2 Portland 5 51:41
43 853 Jeremy Gomez 25 10:43.8 10:14.1 09:58.6 10:03.8 10:55.8 Bronx 5 51:56
44 854 Scott Barker 51 10:28.8 09:58.9 10:27.0 10:32.1 10:42.4 Portland 5 52:09
45 699 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 10:54.7 10:01.5 10:21.2 10:27.4 10:26.9 Portland 5 52:12
46 686 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 45 10:34.9 09:26.5 09:46.5 10:21.8 12:59.0 Portland 5 53:09
47 640 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 10:53.0 10:15.0 10:59.6 10:32.4 10:46.7 Portland 5 53:27
48 750 John Pettitt ANTHM Collective 45 10:45.5 10:29.6 10:42.1 10:57.8 10:56.8 Portland 5 53:52
49 753 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 46 10:12.6 09:54.7 09:52.5 11:08.5 12:56.7 Portland 5 54:05
50 645 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 59 10:54.0 10:18.2 10:39.7 11:09.4 11:24.5 Portland 5 54:26
51 823 Eric Albright Grouptrail Cycling 38 10:52.5 10:36.7 11:41.0 11:05.7 Portland 4 44:16
52 773 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 10:38.1 10:39.6 11:34.7 11:34.6 Portland 4 44:27
53 632 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 11:20.3 11:09.9 11:26.4 10:39.1 Bingen 4 44:36
54 692 Vincent Zitkovich 48 11:42.8 11:16.5 11:12.3 11:11.3 Vancouver 4 45:23
55 821 Leland Jossy Bike City Racing 55 11:22.5 11:21.0 11:25.5 11:57.1 Portland 4 46:06
56 864 Ryan Maak Gründelbruisers 36 11:45.2 11:46.6 12:27.2 12:59.9 Portland 4 48:59

Singlespeed Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 800 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 05:27.2 08:00.3 08:06.3 08:25.1 08:41.2 08:53.7 Portland 6 47:34
2 852 Rhonda Morin Sorella Forte 54 05:37.5 08:10.8 08:14.4 08:28.4 08:40.1 08:42.6 Gresham 6 47:54
3 803 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 41 05:26.0 08:16.5 08:32.3 08:51.0 09:02.4 08:58.1 Portland 6 49:06
4 801 Mielle Blomberg Team S&M 49 05:39.1 08:24.3 08:40.3 09:00.0 09:15.2 09:10.8 Portland 6 50:10
5 845 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 05:42.4 08:27.9 08:49.7 09:04.2 09:04.3 09:23.4 Portland 6 50:32
6 867 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 16 05:50.7 08:33.1 08:53.6 09:18.1 09:34.5 09:30.2 Portland 6 51:40
7 806 Tess Weir Grouptrail Cycling 51 06:06.9 08:47.3 08:46.6 09:02.6 09:34.7 09:48.1 Beaverton 6 52:06
8 843 Brittany Stover Team AF 46 05:59.3 08:55.8 09:01.8 09:19.4 09:35.1 Portland 5 42:51
9 844 Mari Little BeerMongers 40 06:09.1 08:59.5 09:03.8 09:29.1 09:51.7 Portland 5 43:33
10 825 Heather Pola Team Finger 47 06:08.2 09:05.5 09:29.1 09:39.5 09:59.2 Hood River 5 44:21
11 815 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 06:19.0 09:12.3 09:25.1 09:41.1 10:02.7 Portland 5 44:40
12 856 Angela Horton Gapay Hammer Velo 54 06:27.4 09:25.3 09:24.3 10:02.0 09:57.8 Cornelius 5 45:17
13 840 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 06:23.6 09:19.1 09:49.4 10:03.9 10:13.9 Portland 5 45:50
14 858 Hayli Hay 42 06:06.2 09:26.6 10:01.3 10:33.3 10:45.1 Portland 5 46:53
15 866 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 06:39.9 09:35.1 09:53.2 10:27.4 10:44.1 Portland 5 47:20
16 831 Megan Horst Gladyators 40 06:41.9 10:07.8 10:40.8 11:00.7 10:54.5 Portland 5 49:26
17 802 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 06:58.0 09:30.0 10:22.4 11:24.0 11:26.9 Portland 5 49:41
18 820 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 51 06:56.6 10:22.0 10:46.1 11:13.3 11:45.1 Redmond 5 51:03
19 868 Victoria Dusseau 25 07:08.6 10:35.6 11:35.8 11:56.6 12:26.7 Portland 5 53:43
20 846 Sherry Schwenderlauf 46 08:13.8 12:08.9 14:44.9 17:28.8 Portland 4 52:36
DNF 859 Erika Jackson Speedvagen 49 06:31.3 09:09.0 Portland 2 52:36