Cyclocross Crusade: PIR Heron Lakes

OR
October 20, 2019

Part of the Cyclocross Crusade

For questions about these results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 20, 2019 at 4:02 PM

Athenas

Num Name Team Cx Age Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 582 Heather VanValkenburg Cyclepath PDX Racing 45 02:25.2 10:51.2 10:36.6 Vancouver 4 40:59
2 575 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43 02:56.3 10:42.8 10:50.5 Vancouver 4 41:36
3 583 Chelsea Powell Team Finger 48 05:47.1 12:26.7 12:58.1 Hood River 4 48:18
4 578 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling 52 07:58.0 13:56.4 13:02.4 Portland 4 52:03

Category 1/2 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt 49 615.5999999999999 536.1000000000001 536.7000000000002 548.8999999999997 549.8000000000005 561.9000000000001 561.4999999999992 Portland 7 1:05:10
2 320 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 622.5 553.3000000000002 558.3000000000001 558.5 569.5000000000001 575.6999999999999 595.6999999999997 Portland 7 1:07:13
3 315 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 621.6999999999999 551.3000000000001 579.2999999999997 571.0 576.3000000000003 584.6000000000001 581.2 Forest Grove 7 1:07:45
4 301 Chad Swanson Team S&M 43 633.7 570.6999999999999 568.8 582.3000000000001 576.0999999999999 573.6 568.5000000000001 The Dalles 7 1:07:54
5 321 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 640.0 569.4 578.6999999999999 580.6999999999997 566.2000000000004 570.1000000000005 569.2999999999994 Portland 7 1:07:54
6 348 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 47 626.0 566.4999999999999 574.0999999999999 574.9999999999999 577.4000000000003 587.7 582.2999999999994 Ashland 7 1:08:09
7 318 Brian Anthony ANTHM Collective 46 641.9999999999999 567.9000000000001 571.0 583.4 578.9000000000002 577.0999999999996 571.2999999999998 Portland 7 1:08:12
8 346 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 43 641.1 565.9000000000001 570.0999999999997 589.4000000000003 575.4999999999995 579.8000000000004 611.0999999999992 Medford 7 1:08:53
9 309 Chip Sloan 45 646.5 575.8999999999999 576.2 592.6999999999995 583.0000000000007 592.2000000000002 585.6999999999995 Vancouver 7 1:09:12
10 344 John Weathers bicycleattorney.com 50 638.0999999999999 568.2 585.5999999999999 598.6000000000001 588.4999999999999 592.7999999999998 586.8000000000001 Portland 7 1:09:19
11 387 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 662.1 582.1 579.0999999999999 581.3000000000001 588.8000000000001 587.3999999999999 588.4999999999999 Portland 7 1:09:29
12 329 Matt Jamison Grouptrail Cycling 39 644.1 581.5 582.4000000000002 591.0000000000001 584.3999999999996 595.3000000000006 593.7999999999993 Portland 7 1:09:33
13 328 Scott Bradway bicycleattorney.com 49 637.5000000000001 582.9 589.2000000000002 587.2999999999998 591.5000000000003 607.7999999999998 PORTLAND 6 0:59:56
14 322 David Prause 49 649.4999999999999 577.5 584.3000000000002 593.4999999999997 594.6000000000006 599.8999999999996 Portland 6 0:59:59
15 394 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 48 655.0 581.5999999999999 591.0000000000003 595.7999999999997 595.9999999999995 584.7000000000002 Portland 6 1:00:04
16 336 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 47 653.0 582.1000000000001 586.4999999999998 591.9 594.3000000000004 601.7999999999995 Portland 6 1:00:10
17 384 Scott Kocher Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 45 670.3 580.3000000000001 584.3999999999999 594.8000000000001 598.8 592.4000000000002 Portland 6 1:00:21
18 312 Justin Philips Swift Racing PDX 39 638.3 578.9 587.1 600.9999999999999 620.1 617.0000000000007 Portland 6 1:00:42
19 372 Carl Werner 42 683.0 589.6000000000001 590.3 590.5999999999998 604.3 586.4000000000005 Portland 6 1:00:44
20 343 Eric Cress Team 10 Barrel 49 665.1999999999999 590.6999999999999 596.2000000000003 594.8999999999999 607.9000000000002 602.2999999999997 Portland 6 1:00:57
21 317 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 666.9 580.4 589.0999999999998 598.2000000000002 616.9000000000001 625.6999999999996 Gresham 6 1:01:17
22 338 Kevin Ryan 38 663.0 598.1000000000001 590.2999999999995 609.4000000000004 622.6999999999997 597.2000000000005 Portland 6 1:01:21
23 310 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 667.3 597.6999999999999 596.6 606.5999999999998 611.5999999999998 604.4000000000003 Portland 6 1:01:24
24 367 Eric Lanners 47 683.9 596.0 604.9 607.6 612.6999999999998 604.5000000000003 Portland 6 1:01:50
25 337 Mark DeResta Team Finger 50 671.9999999999999 600.1000000000001 601.6000000000001 605.3000000000002 617.4999999999995 625.6000000000001 hood river 6 1:02:02
26 389 Jonathan Myers Team S&M 53 697.7 601.4 620.8 602.4999999999999 595.0000000000002 615.7999999999995 Portland 6 1:02:13
27 342 Paul Armstrong 37 660.3 604.3000000000001 607.8 611.8000000000002 626.5999999999998 632.6000000000004 Bend 6 1:02:23
28 365 Michael Martin Sunnyside Sports 50 684.3 595.9000000000001 600.8000000000003 617.1999999999999 625.1999999999996 633.9000000000005 Bend 6 1:02:37
29 313 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 678.7999999999998 614.1 603.3000000000002 625.0999999999998 620.8999999999996 625.1000000000005 vancouver 6 1:02:47
30 356 Devin Bailly BeerMongers 46 676.0999999999999 613.8000000000003 619.3 612.5 634.3999999999999 613.4 Portland 6 1:02:50
31 377 Chris Moor Deschutes Brewery 43 683.3 623.0000000000001 622.7999999999996 615.7000000000003 619.4999999999998 624.4000000000007 Bend 6 1:03:09
32 378 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 679.2 613.1 621.5000000000001 633.5999999999998 636.3000000000004 644.4999999999998 Gresham 6 1:03:48
33 330 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 720.6 628.9999999999999 627.4000000000001 639.1999999999999 643.6000000000003 654.6999999999995 Tigard 6 1:05:14
34 379 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 49 659.4 637.8 733.2000000000003 729.7999999999996 752.7 703.1000000000006 Hood River 6 1:10:16
DNF 393 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 37 714.2 665.0999999999998 Bend 2 1:10:16

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 12 Laura Trace bicycleattorney.com 54 09:00.7 09:51.9 10:02.5 10:03.9 Portland 4 38:59
2 29 Erica Wescott Deschutes Brewery 50 09:06.1 09:58.6 10:04.9 09:60.0 Bend 4 39:10
3 4 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 42 09:12.3 10:17.9 10:12.2 09:60.0 Portland 4 39:42
4 32 Meg Hamilton Co-Motion Factory Racing Team 49 09:15.4 10:15.2 10:13.8 10:06.3 Eugene 4 39:51
5 7 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 50 09:31.2 10:11.5 10:17.0 10:09.0 Bend 4 40:09
6 8 Kimberly Sass Sorella Forte 41 09:25.5 10:29.6 10:26.7 10:24.1 Portland 4 40:46
7 11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 09:33.8 10:24.0 10:25.1 10:29.4 Portland 4 40:52
8 27 Michelle Mills Deschutes Brewery 42 09:43.4 10:24.3 10:33.1 10:38.9 BEND 4 41:20
9 26 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 09:37.1 10:38.5 10:51.4 10:40.8 Portland 4 41:48
10 13 Margi Bradway bicycleattorney.com 46 09:58.8 10:51.9 10:35.1 10:26.4 Portland 4 41:52
11 1 Anna Saltonstall Team Finger 44 10:07.9 10:47.9 10:31.3 10:27.1 The Dalles 4 41:54
12 22 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 10:09.8 10:51.2 10:45.9 10:51.2 Portland 4 42:38
13 2 Patricia Strange Deschutes Brewery 49 10:04.8 11:24.6 11:29.7 11:25.1 Bend 4 44:24

Category 1/2 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 15 Josh Kelley Breadwinner Cycles 37 07:34.6 08:33.2 08:45.2 08:42.6 08:46.2 08:53.3 09:01.9 Bend 7 1:00:17
2 33 Jacob Rathe 29 07:48.0 08:44.9 08:45.7 08:45.2 08:47.3 08:59.0 09:13.5 Portland 7 1:01:04
3 31 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 33 07:47.0 08:47.5 08:53.2 08:49.8 08:52.2 09:05.3 08:56.9 Portland 7 1:01:12
4 56 Ryder Uetrecht 18 07:49.0 08:41.4 08:47.5 08:45.5 08:55.2 09:10.9 09:29.8 Bend 7 1:01:39
5 24 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 07:39.1 08:44.7 08:53.9 08:52.3 09:11.4 09:11.5 09:06.7 Portland 7 1:01:40
6 9 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 07:54.6 09:11.7 09:06.7 09:08.4 09:11.3 09:23.3 09:41.6 Portland 7 1:03:38
7 79 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 25 08:21.0 09:06.7 09:11.2 09:10.3 09:16.7 09:31.9 09:15.2 Portland 7 1:03:53
8 54 Evan Murphy 32 08:04.2 09:11.4 09:08.6 09:21.0 09:04.7 09:48.1 09:23.4 Portland 7 1:04:01
9 10 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 39 08:19.2 09:02.1 09:17.2 09:10.3 09:15.8 09:36.6 09:31.7 Portland 7 1:04:13
10 5 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 08:39.7 09:08.0 09:08.3 09:09.2 09:20.0 09:26.3 09:28.5 Bend 7 1:04:20
11 60 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 33 08:43.3 09:07.4 09:15.5 09:22.1 09:19.5 09:25.9 09:38.3 Portland 7 1:04:52
12 63 Erik Hammerquist 22 08:17.2 09:12.3 09:18.4 09:17.7 09:30.9 09:37.4 09:52.5 salem 7 1:05:06
13 39 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 17 08:25.9 09:22.7 09:16.3 09:25.3 09:38.1 09:45.7 09:47.0 Tualatin 7 1:05:41
14 75 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 08:25.0 09:18.5 09:20.3 09:27.3 09:33.8 09:52.6 09:44.0 Beaverton 7 1:05:41
15 81 Felipe Nystrom Western Bikeworks 37 08:35.5 09:22.8 09:36.5 09:43.3 09:31.7 09:44.8 09:26.9 Portland 7 1:06:02
16 4 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 08:24.0 09:26.2 09:36.6 09:30.0 09:30.5 10:16.5 09:55.4 Portland 7 1:06:39
17 40 Brad Petersen Bonk Collective 32 08:39.4 09:06.6 09:12.2 09:05.7 09:18.5 10:45.7 11:11.7 Beaverton 7 1:07:20
18 77 Cole Lalomia 27 08:56.4 09:32.1 09:41.0 09:37.2 10:02.7 10:03.1 09:42.2 Portland 7 1:07:35
19 55 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 08:43.4 09:59.3 09:54.4 10:00.8 09:57.9 10:03.4 10:21.7 MILWAUKIE 7 1:09:01
20 69 Mike Kath 42 08:46.9 10:07.0 10:14.2 10:12.9 10:47.5 10:29.2 Portland 6 1:00:38
21 82 Doug Wilmes 40 09:20.2 10:08.4 10:13.3 10:17.3 10:25.6 10:29.0 Portland 6 1:00:54
22 52 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 09:10.1 10:07.9 10:25.7 10:48.8 11:02.6 11:29.2 tigard 6 1:03:04
DNF 26 Josiah Zukowski 35 09:20.3 10:56.5 10:15.9 11:19.9 11:30.0 Salem 5 1:03:04
DNF 83 Henrique Serra 33 08:38.1 09:33.5 10:32.3 10:13.7 Hillsboro 4 1:03:04

Category 1/2 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 City Laps Time
1 837 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 13:07.3 10:03.0 10:08.2 10:11.2 10:12.9 Portland 6 1:04:15
2 808 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 38 13:05.5 10:13.2 10:06.7 10:12.3 10:19.1 Portland 6 1:04:21
3 802 Holland LaRue Team Finger 43 13:21.1 10:29.5 10:23.4 10:21.3 10:36.0 Hood River 6 1:05:58
4 838 Brenna Wrye-Simpson Team S&M 32 13:08.6 10:21.2 10:26.9 10:53.1 10:36.9 Portland 6 1:06:13
5 827 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26 13:10.2 10:20.5 10:28.5 10:39.5 10:58.9 Portland 6 1:07:12
6 820 Jenna Lingwood 39 13:29.4 10:38.4 10:38.0 11:06.9 11:14.4 Portland 6 1:08:25
7 823 Katy Salinas Swift Racing PDX 41 13:28.8 10:46.3 11:02.2 11:05.8 11:15.2 Vancouver 6 1:08:49
8 842 Nicole Beckwith Team Nonstop 34 13:54.8 10:58.0 11:04.6 11:01.7 11:21.2 Portland 6 1:09:38
9 806 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 13:46.5 10:59.9 11:07.9 11:23.0 12:02.7 Portland 6 1:11:18
10 839 Carley Leins Team Nonstop 33 14:09.6 11:34.2 11:33.7 11:42.3 Milwaukie 5 1:01:10

Category 1/2/3 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 533 Jacob Olander 17 08:30.0 09:27.0 09:26.1 09:47.9 09:54.5 Bend 5 47:06
2 530 Gavin Bowen Deschutes Brewery 18 08:38.7 09:44.2 09:46.4 09:52.6 10:14.3 bend 5 48:16
3 503 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 08:20.4 09:52.0 10:23.5 10:11.2 10:07.9 Portland 5 48:55
4 523 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18 08:38.4 10:22.7 10:24.6 10:25.5 10:48.7 Portland 5 50:40
5 529 Tanner Bowen Deschutes Brewery 15 09:04.3 10:13.4 10:21.1 10:29.6 bend 4 40:08
6 514 Benicio Thorne 15 09:03.5 10:22.4 10:23.7 10:43.4 Portland 4 40:33
7 522 Federico Spedini 16 08:58.7 10:37.0 10:38.9 10:33.8 Portland 4 40:48
8 521 09:25.1 10:09.8 10:26.6 10:57.3 4 40:59
9 510 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 09:18.2 10:31.7 10:45.9 10:55.6 Portland 4 41:31
10 538 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 09:12.8 10:32.4 11:02.4 10:44.7 tigard 4 41:32
11 501 Halen Harrison 15 09:33.0 11:03.1 11:15.1 11:46.4 Portland 4 43:38

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 906 Madeline Stover 15 09:55.8 10:50.4 10:48.9 10:56.0 Portland 4 42:31
2 900 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 11:01.5 11:15.4 11:17.1 11:49.9 tigard 4 45:24
3 907 Una Mcfadin 15 11:08.2 11:25.2 11:35.6 12:40.2 Portland 4 46:49

Category 2/3 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 162 Aaron Anderson 31 08:49.2 09:05.9 09:19.5 09:26.6 09:19.2 Corvallis 5 46:00
2 28 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 08:49.9 09:06.2 09:19.2 09:22.0 09:28.6 Portland 5 46:06
3 110 John Chapman Murder of Crows 29 09:13.4 09:41.6 09:53.1 09:45.0 09:40.2 Bend 5 48:13
4 161 Josh Hulst Deschutes Brewery 39 09:20.3 09:44.7 09:41.6 09:47.7 09:45.3 Portland 5 48:20
5 124 Eric Zugor 29 09:19.5 09:49.5 09:38.9 09:47.4 09:45.2 Portland 5 48:21
6 116 Peter Madsen Murder of Crows 37 09:11.9 09:47.9 09:46.0 10:05.2 10:06.5 Eugene 5 48:58
7 133 Adam Kachman 31 09:24.9 09:47.0 09:46.1 09:59.4 10:00.3 Portland 5 48:58
8 46 Adam Moore Grouptrail Cycling 35 09:30.6 09:47.0 09:46.8 09:57.0 10:03.3 Portland 5 49:05
9 150 Alex Roman 27 09:42.3 09:47.6 09:56.0 09:55.6 09:48.2 Portland 5 49:10
10 10 Brian Lynch Team Dr Will Bar 44 09:19.8 09:51.1 09:53.2 10:04.6 10:06.8 Portland 5 49:15
11 137 Matt Faunt 30 09:22.2 09:54.4 09:54.8 10:04.9 10:00.8 Portland 5 49:17
12 7 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 09:41.1 09:53.5 09:54.4 10:05.4 10:02.7 Portland 5 49:37
13 121 Joshua Petri 34 09:29.6 09:54.7 10:08.5 10:22.9 10:31.4 Portland 5 50:27
14 26 Brad Davidson Grouptrail Cycling 38 09:33.2 10:02.3 10:15.3 10:18.8 Portland 4 40:10
15 114 Moses Keener Capitol Velo 28 09:53.0 09:58.2 10:03.2 10:19.2 Salem 4 40:14
16 45 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 30 10:02.9 10:01.5 10:05.0 10:08.7 Portland 4 40:18
17 158 Mark Goodman Murder of Crows 39 09:44.4 10:10.9 10:10.1 10:15.5 Bend 4 40:21
18 164 David George 38 09:58.0 10:01.7 10:09.9 10:21.4 PORTLAND 4 40:31
19 113 Jordan Wilson 262 09:17.8 10:24.5 10:25.9 10:29.8 corvalias 4 40:38
20 59 Keith McIntire BeerMongers 41 10:04.7 10:11.9 10:11.2 10:10.6 Portland 4 40:38
21 120 Greg McElravy Grouptrail Cycling 30 10:13.6 10:08.4 10:14.2 10:15.1 Portland 4 40:51
22 147 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 25 10:14.6 09:57.0 10:15.0 10:25.0 Portland 4 40:52
23 89 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 47 09:50.7 10:11.3 10:22.3 10:27.4 Beaverton 4 40:52
24 77 Andrew Suchocki BeerMongers 41 10:14.0 10:11.9 10:09.6 10:24.7 Portland 4 41:00
25 1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 09:42.4 10:10.1 10:35.5 10:44.8 Tualatin 4 41:13
26 68 Nolan Restivo 42 10:00.6 10:23.3 10:21.3 10:33.5 4 41:19
27 142 Carter Hagedorn 17 09:57.3 10:19.5 10:36.2 10:26.9 Portland 4 41:20
28 102 Casey DePeel Bonk Collective 32 10:16.8 10:19.3 10:18.7 10:36.0 Portland 4 41:31
29 143 Matthew Crampton BeerMongers 40 10:12.3 10:26.7 10:33.1 10:24.9 portland 4 41:37
30 34 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 44 10:21.2 10:24.7 10:28.4 10:24.8 Camas 4 41:39
31 75 Pierce Martin Team Finger 31 10:05.2 10:14.9 10:38.1 10:47.7 Hood River 4 41:46
32 95 Brian Fahey Bonk Collective 36 10:17.2 10:22.4 10:29.5 10:42.8 Beaverton 4 41:52
33 43 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 18 10:04.1 10:27.5 10:40.9 10:47.2 Hood River 4 42:00
34 20 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 39 10:33.7 10:21.3 10:34.6 10:30.2 Eugene 4 42:00
35 35 Kevin Wallin 27 10:37.9 10:24.1 10:20.9 10:43.5 Portland 4 42:06
36 111 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 38 10:01.8 10:34.3 10:39.2 10:52.2 Portland 4 42:07
37 49 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 34 10:18.2 10:39.8 10:47.2 10:39.4 Portland 4 42:25
38 18 Patrick Case Swift Racing PDX 34 09:56.1 10:45.6 10:52.3 10:52.7 Beaverton 4 42:27
39 166 Terry Hamness Dialed Cycling Team 50 10:20.6 10:37.8 10:51.4 10:51.5 Washougal 4 42:41
40 106 Connor Shimamoto 26 10:25.5 10:32.1 10:56.2 10:49.0 Portland 4 42:43
41 156 Michael Aylward Bonk Collective 40 10:12.7 10:31.9 11:01.3 11:11.5 Portland 4 42:57
42 171 Mike Chamblin 36 10:13.2 10:39.0 11:08.5 11:00.9 Portland 4 43:02
43 9 Daniel Peterson Hammer Velo 33 10:19.5 10:55.0 10:55.0 11:01.0 Portland 4 43:10
44 72 Dan Werle 48 10:36.3 11:00.4 10:59.5 11:05.8 Portland 4 43:42
45 134 Jacob Olsen 30 10:44.5 10:45.5 11:09.7 11:11.4 Portland 4 43:51
46 175 Drew Hankins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 32 10:35.4 11:18.5 11:24.6 11:11.1 Portland 4 44:30
47 115 Evan Halladay 34 10:40.4 11:27.1 11:26.0 11:33.1 Richland 4 45:07
48 174 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 26 10:28.0 11:45.8 11:27.1 11:40.8 Portland 4 45:22
49 176 Leland Jossy 23 15:32.2 13:20.0 13:31.1 Beaverton 3 42:23

Category 2/3 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 128 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 36 09:42.0 09:57.5 10:00.1 10:10.0 Portland 4 39:50
2 104 Kate Drennan BeerMongers 37 09:48.3 10:02.9 10:13.6 10:13.5 Portland 4 40:18
3 140 Lorena LaBarbera 26 09:51.9 10:09.7 10:13.6 10:13.0 portland 4 40:28
4 124 Rachel Hawes 39 10:17.4 10:14.8 10:28.6 10:13.0 Monmouth 4 41:14
5 139 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 19 09:55.2 10:29.1 10:32.6 10:21.4 Tigard 4 41:18
6 111 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 37 10:02.7 10:24.5 10:26.4 10:30.9 Portland 4 41:24
7 137 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 30 10:06.6 10:29.8 10:33.8 10:24.3 Portland 4 41:35
8 105 Natasha Visnack 15 10:16.7 10:43.2 10:25.4 10:12.2 Bend 4 41:37
9 120 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 10:13.0 10:37.1 10:30.2 10:17.7 Portland 4 41:38
10 126 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 10:35.2 10:59.3 11:04.8 10:44.3 4 43:24
11 148 Kristi Cutter Sunnyside Sports 44 10:31.3 10:58.8 10:51.0 11:11.0 Bend 4 43:32
12 143 Jenn Levo Speedvagen 40 10:46.2 11:11.6 11:15.4 11:07.6 Gilchrist 4 44:21
13 144 Nia Ransom 29 10:52.8 11:15.6 11:08.9 11:17.4 Portland 4 44:35
14 132 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 10:53.2 11:17.4 11:12.2 11:31.6 Portland 4 44:54
15 149 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 29 12:01.2 11:02.2 11:03.1 11:02.9 Portland 4 45:09
16 129 Alyssa Hargis 17 10:48.6 13:17.2 11:14.8 11:06.6 west linn 4 46:27
17 131 Taylor Kennedy Team Finger 29 11:05.4 11:48.2 12:13.6 11:55.8 Hood River 4 47:03
18 110 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 11:11.8 12:15.0 12:04.2 11:38.7 Portland 4 47:10
19 150 Rachel Cameron Trusty Switchblade 29 15:11.3 15:54.6 15:15.6 Portland 3 46:22
DNF 133 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 11:46.0 Portland 1 46:22
DNF 142 Fiona Moriarty 32 10:17.1 1 46:22

Category 3 Masters 35+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 161 Aaron Russell Team Finger 36 08:23.2 09:23.5 09:29.3 09:47.5 10:04.2 Hood River 5 47:08
2 31 James Green Trusty Switchblade 49 08:30.0 09:29.0 09:44.1 09:50.3 09:58.5 Portland 5 47:32
3 79 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team 36 08:18.4 09:34.9 09:44.9 09:53.1 10:03.0 Portland 5 47:34
4 100 Chad Eder 46 08:37.7 09:37.1 09:48.5 09:58.6 09:47.6 Richland 5 47:50
5 16 Jason Whittington Team 10 Barrel 36 08:41.5 09:37.4 09:39.4 09:54.5 09:58.6 Portland 5 47:51
6 96 Curtis Brawner 46 08:35.9 09:42.4 09:41.4 09:60.0 09:54.9 Bend 5 47:55
7 174 Howard Draper 43 09:14.5 09:26.6 09:33.7 09:48.2 09:53.3 Portland 5 47:56
8 8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 44 08:32.1 09:44.1 09:44.8 10:04.9 09:55.9 Vancouver 5 48:02
9 120 James McGrew Team Finger 47 08:44.0 09:36.7 09:46.5 09:49.7 10:08.7 Husum 5 48:06
10 143 Peter Koonce Grouptrail Cycling 46 09:00.6 09:31.1 09:35.3 09:53.5 10:06.3 Portland 5 48:07
11 51 Ryan Chase Deschutes Brewery 42 08:36.4 09:45.8 09:55.0 09:57.6 09:53.7 Bend 5 48:08
12 3 Brian Wise Dialed Cycling Team 49 08:34.6 09:41.1 09:43.2 10:05.5 10:08.2 Vancouver 5 48:13
13 72 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 48 08:52.6 09:38.8 09:37.8 09:57.6 10:11.5 Portland 5 48:18
14 163 Peter Madsen Murder of Crows 37 09:14.4 10:00.9 09:39.4 09:45.6 09:44.3 Eugene 5 48:25
15 37 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law 44 09:32.6 09:50.0 09:39.0 09:41.4 09:43.0 Damascus 5 48:26
16 18 Eric Mergen Planet PDX Cycling 39 08:37.6 09:45.3 09:51.0 09:54.1 10:18.8 Portland 5 48:27
17 52 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 47 08:38.7 09:45.7 09:55.9 10:13.9 10:06.5 Beaverton 5 48:41
18 116 Adam Vanarsdall 48 08:49.7 09:50.2 09:51.0 10:06.0 10:16.1 Portland 5 48:53
19 166 Garrett Tyburski 42 08:51.2 09:44.9 10:09.4 10:11.8 10:06.4 portland 5 49:04
20 168 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 08:37.6 10:04.3 10:01.0 10:15.9 10:10.9 Portland 5 49:10
21 173 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 48 09:00.8 10:01.6 10:07.8 10:07.4 10:19.1 Portland 5 49:37
22 22 David Visnack 50 09:21.8 09:51.9 10:03.6 10:09.7 10:12.0 Bend 5 49:39
23 117 Randy Scott Deschutes Brewery 57 09:23.0 09:51.0 09:56.4 10:25.2 10:06.9 Bend 5 49:43
24 4 Ben Mergen Planet PDX Cycling 45 09:09.8 09:54.5 10:14.3 10:12.1 10:18.7 Corbett 5 49:49
25 172 Ezekiel McFadin 46 08:49.4 09:45.3 10:24.9 10:29.8 10:26.1 Portland 5 49:56
26 24 Thomas Pastor Deschutes Brewery 40 08:32.0 10:07.6 10:25.4 10:39.1 10:21.5 Bend 5 50:06
27 107 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 09:28.0 09:54.5 10:04.4 10:17.8 10:22.1 West Linn 5 50:07
28 58 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 08:46.2 10:04.4 10:17.9 10:21.7 10:40.1 Portland 5 50:10
29 171 Ryan Barnes 45 08:53.6 09:53.6 10:14.1 10:45.5 10:51.6 Lake Oswego 5 50:38
30 177 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 09:31.2 09:56.8 10:11.7 10:14.5 Portland 4 39:54
31 47 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 44 09:00.2 10:07.2 10:23.9 10:28.8 Portland 4 40:00
32 30 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 52 09:15.1 10:04.4 10:15.3 10:26.3 Bend 4 40:01
33 90 Michael Kolb ANTHM Collective 43 09:39.0 09:54.2 10:10.8 10:19.5 Portland 4 40:03
34 25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 09:13.3 10:13.4 10:22.7 10:30.7 Portland 4 40:20
35 17 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 09:30.1 10:05.3 10:15.3 10:32.3 portland 4 40:23
36 151 Ken Elser Planet PDX Cycling 42 09:27.0 10:12.0 10:12.4 10:32.9 Portland 4 40:24
37 178 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 43 08:48.6 10:12.1 10:44.4 10:40.4 Salem 4 40:25
38 111 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 39 08:55.9 09:58.2 10:25.3 11:07.0 Bend 4 40:26
39 169 Joshua Dinwiddie 36 09:05.3 10:23.0 10:16.4 10:44.7 Portland 4 40:29
40 91 Dan Froelich Team Fancy 36 09:07.6 10:19.4 10:32.7 10:38.3 Beaverton 4 40:38
41 170 Christophe Berteau-pavy 54 09:08.4 10:11.5 10:37.9 10:41.0 portland 4 40:39
42 176 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 45 09:10.1 10:20.3 10:25.5 10:45.2 Portland 4 40:41
43 39 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 50 09:22.0 10:20.8 10:31.2 10:33.1 Portland 4 40:47
44 155 Christopher Ryan 42 09:24.6 10:23.4 10:31.6 10:34.4 PORTLAND 4 40:54
45 21 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49 09:38.6 10:11.4 10:26.3 10:39.0 Portland 4 40:55
46 1 Joshua Hanselman 45 09:11.5 10:21.4 10:58.7 10:24.6 Newberg 4 40:56
47 92 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 48 09:39.6 10:15.3 10:26.6 10:40.5 Portland 4 41:02
48 146 Chris Brannen Team S&M 46 09:24.3 10:21.1 10:39.2 10:39.9 Vancouver 4 41:05
49 87 David Rasca Half Penny Cycling Team 43 09:17.2 10:21.4 10:37.4 10:49.8 Salem 4 41:06
50 74 Ben Gagosian Swift Racing PDX 36 09:56.3 10:14.8 10:25.7 10:37.7 Portland 4 41:15
51 54 Phil Crawley 43 09:38.4 10:19.2 10:29.2 10:49.0 Bend 4 41:16
52 140 Todd Grover Boneyard Cycling 48 09:44.4 10:15.8 10:23.9 10:53.1 Bend 4 41:17
53 102 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 09:24.1 10:25.8 10:33.8 10:53.9 Portland 4 41:18
54 46 Billy Holcomb Trusty Switchblade 44 09:36.6 10:27.3 10:38.6 10:49.8 Portland 4 41:32
55 130 Chris Thier Boneyard Cycling 46 09:51.7 10:10.7 10:36.7 10:59.1 Bend 4 41:38
56 57 Max Frixione Stumptown Cycling Club 47 09:27.1 10:22.4 10:59.8 11:00.0 Portland 4 41:49
57 14 Tony Thayer Grouptrail Cycling 37 08:49.9 09:08.3 09:34.7 14:49.8 Portland 4 42:23
58 97 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 41 09:25.1 10:38.9 12:39.4 10:31.1 HILLSBORO 4 43:14
59 175 Wick Ashley 49 09:54.3 11:08.0 11:21.2 11:22.1 Portland 4 43:46
60 148 Christian Martin River City Bicycles - Bike Law 44 09:35.1 11:07.9 11:34.1 11:50.1 Portland 4 44:07
61 101 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 42 14:02.4 10:17.3 10:17.9 10:23.6 Bend 4 45:01
62 103 Jay Wisowaty 47 10:06.7 11:22.1 12:13.7 12:11.2 St Helens 4 45:54
63 113 Dave Aldersebaes Rainier Beer Cycling Team 49 10:34.5 11:36.9 11:56.1 12:28.5 Portland 4 46:36
DNF 162 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 09:34.7 11:28.2 11:21.9 Portland 3 46:36
DNF 149 Brady Cowing Team 10 Barrel 45 08:38.8 09:45.6 portland 2 46:36

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 519 Nikki Rohan Team Finger 39 10:36.6 10:38.1 10:41.6 10:36.9 Hood River 4 42:33
2 510 Heidi Nielsen Grouptrail Cycling 46 10:50.7 11:01.0 10:55.1 10:58.4 portland 4 43:45
3 514 Hilary Luther 44 11:27.8 10:58.7 10:53.8 10:51.0 Portland 4 44:11
4 506 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 11:00.2 11:19.0 10:59.9 11:06.4 Portland 4 44:25
5 518 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 49 11:01.3 11:14.5 11:03.8 11:07.8 Salem 4 44:27
6 524 Jennie Alvarez Murder of Crows 42 11:23.2 11:17.3 11:14.3 11:18.5 Bend 4 45:13
7 508 Amy Solana bicycleattorney.com 40 11:20.9 11:17.7 11:33.2 11:18.0 Portland 4 45:30
8 515 Autumn Shreve 40 11:25.1 11:26.4 11:22.5 11:17.1 Portland 4 45:31
9 502 Marie Major ANTHM Collective 38 11:15.3 11:49.8 11:30.0 11:44.8 Vancouver 4 46:20
10 522 Traci Smolen Team S&M 53 12:11.4 12:18.7 12:27.1 12:52.4 Portland 4 49:50

Category 3/4/5 Junior Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 25 Zachary Smith 14 08:56.4 09:52.2 09:51.7 Portland 3 28:40
2 111 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 08:52.6 09:54.9 10:14.2 Portland 3 29:02
3 108 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 08:55.0 10:21.7 10:48.6 Portland 3 30:05
4 84 Aidan Weld Team Finger 15 09:26.1 10:38.0 11:07.5 Hood River 3 31:12
5 136 Peter Grover 14 10:26.1 11:11.4 10:50.8 Bend 3 32:28
6 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 10:08.6 11:29.2 10:52.6 Tigard 3 32:30
7 170 Desmond Gerber 16 10:28.8 11:35.3 Portland 2 22:04
8 22 Nate Dezellem 15 10:29.4 11:36.9 Hillsboro 2 22:06
9 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 10 11:08.7 11:46.0 Portland 2 22:55
10 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 11:04.2 12:01.4 Portland 2 23:06
11 146 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 14 11:13.4 12:00.7 Portland 2 23:14
12 129 Hans Lanners 13 11:10.1 12:40.6 Portland 2 23:51
13 175 Johah Watt 12 11:40.5 12:11.9 Salt Lake City 2 23:52
14 171 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 13 11:09.9 12:42.9 Portland 2 23:53
15 96 Kaess Rinder 13 11:18.2 12:40.5 Beaverton 2 23:59
16 11 Liam Harrison 13 11:08.5 12:51.5 Portland 2 24:00
17 69 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 11 11:30.1 12:34.7 Portland 2 24:05
18 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 11:34.9 12:30.9 Portland 2 24:06
19 169 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12 11:11.7 13:09.8 Portland 2 24:22
20 141 Thomas Flanagan 12 11:54.3 12:48.5 Canby 2 24:43
21 142 Evan VanderStoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 11:45.3 13:33.6 Milwalkee 2 25:19
22 140 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 17 12:06.4 13:27.5 Aurora 2 25:34
23 106 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13 12:18.7 14:03.4 Portland 2 26:22
24 15 Thomas Little BeerMongers 10 13:10.9 13:13.5 Portland 2 26:24
25 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 13:06.2 13:18.6 Portland 2 26:25
26 155 Asher Weld Team Finger 12 12:45.6 13:59.1 Hood River 2 26:45
27 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 13:08.4 14:16.1 The Dalles 2 27:25
28 55 Braden Stiles 12 13:22.7 14:25.5 Vancouver 2 27:48
29 88 Calder Tarnow Boneyard Cycling 10 13:08.8 14:57.7 Bend 2 28:07
30 133 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14 13:02.8 15:25.2 Lake Oswego 2 28:28
31 128 Caleb Deschler 12 13:40.9 15:06.8 Portland 2 28:48
32 118 Ian Baker 12 13:34.8 15:14.6 portland 2 28:49
33 99 Sebastian Bartnikowski 10 13:31.4 15:24.4 aloha 2 28:56
34 173 Layton Knabe 10 14:09.7 15:55.3 Portland 2 30:05
35 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 14:19.8 16:19.4 Portland 2 30:39
36 174 Dylan Potter 13 14:41.2 16:12.8 Portland 2 30:54
37 153 Emmett Schwoebel 10 15:13.7 17:55.3 TIGARD 2 33:09
38 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 15:28.3 17:59.3 Portland 2 33:28
39 143 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 15:03.8 18:49.4 Milwalkee 2 33:53
40 163 Spike Peterson Team Finger 11 16:08.3 18:44.5 Hood River 2 34:53
41 160 Wilson Taylor 11 17:22.4 19:30.5 Portland 2 36:53

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 11:42.9 11:38.8 lake oswego 2 23:22
2 603 Sydney Little BeerMongers 12 11:59.4 11:32.8 Portland 2 23:32
3 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 12:15.4 11:37.6 tigard 2 23:53
4 618 Johanna Dezellem 17 12:21.0 11:40.7 Hillsboro 2 24:02
5 648 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 12:46.4 13:13.0 Portland 2 25:59
6 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 13:17.2 13:10.6 Portland 2 26:28
7 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 13:12.0 13:39.9 tigard 2 26:52
8 650 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 13:26.7 13:50.5 Portland 2 27:17
9 639 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 13:59.1 13:55.2 beaverton 2 27:54
10 641 Lily Stover 10 15:27.6 16:15.2 Portland 2 31:43
11 600 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 13 16:10.9 16:10.7 Portland 2 32:22
12 614 Ava Cooney Planet PDX Cycling 11 15:50.8 16:56.4 Portland 2 32:47
13 624 Nora Combe Grouptrail Cycling 13 16:18.6 17:30.5 Portland 2 33:49
14 619 Morgan Filer 10 16:16.7 17:37.0 Portland 2 33:54
15 629 Annika Ramey Team Finger 11 16:43.5 17:17.7 Hood River 2 34:01
16 656 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10 17:00.3 19:15.4 Portland 2 36:16
17 616 Ella Stromquist Team Finger 10 18:50.6 18:02.3 Hood River 2 36:53
18 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 16:27.5 20:25.4 Portland 2 36:53
19 660 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 9 19:26.5 17:26.4 Portland 2 36:53
20 658 Sylvie Beers 12 36:53.0 Portland 1 36:53
DNF 638 Julia Pitone Trusty Switchblade 9 19:14.5 Portland 1 36:53

Category 4 Masters 35+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 121 Jeff Roerig 35 09:46.9 09:13.5 09:19.8 09:35.2 09:24.1 West Linn 5 47:20
2 125 Matthew Borisch Capitol Velo 45 09:57.2 09:23.5 09:32.1 09:48.7 09:44.8 Salem 5 48:26
3 157 Tony Turano 47 10:04.8 09:27.7 09:42.8 09:45.4 09:48.4 Portland 5 48:49
4 116 Jose Torres Dialed Cycling Team 51 10:22.3 09:38.5 09:29.2 09:42.9 09:38.6 Camas 5 48:52
5 59 Baker Lyon 37 10:25.4 09:32.4 09:36.9 09:40.9 09:37.2 Portland 5 48:53
6 6 Ian Stromquist Team Finger 43 10:15.9 09:31.1 09:39.0 09:51.2 09:36.6 Hood River 5 48:54
7 16 Shea Hawes 46 10:16.7 09:27.9 09:35.4 09:43.7 09:55.5 Monmouth 5 48:59
8 92 Jesse Rens 40 10:26.3 09:38.6 09:41.7 09:49.6 09:41.0 Portland 5 49:17
9 94 Chris Parco 36 09:56.9 09:39.4 10:04.9 09:54.7 09:51.7 Bend 5 49:28
10 26 John Lazur Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 38 10:23.4 09:35.5 09:40.3 09:55.4 10:01.8 Roseburg 5 49:36
11 139 Brad Self Grouptrail Cycling 49 10:14.5 09:41.6 09:49.7 09:58.2 09:58.5 Portland 5 49:43
12 98 Steven Hyde bicycleattorney.com 39 10:15.7 09:45.6 09:56.3 10:15.3 Portland 4 40:13
13 106 Stuart Fisher-Spurlock 36 10:37.5 09:57.4 09:49.2 10:03.7 Portland 4 40:28
14 132 Dirk VanderHart 36 10:58.4 09:38.6 09:57.6 09:54.2 Portland 4 40:29
15 167 Kris Bedsaul 49 11:12.3 09:37.0 09:46.9 09:52.9 Portland 4 40:29
16 102 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 39 10:55.1 09:46.6 09:49.5 10:18.1 Portland 4 40:49
17 166 Daniel Rockholm 50 10:51.4 09:40.9 10:04.3 10:17.8 Portland 4 40:54
18 146 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 55 10:31.2 09:55.9 10:16.0 10:14.1 Portland 4 40:57
19 10 Kevin Dickson Hammer Velo 51 10:47.4 09:54.8 10:10.0 10:05.6 Portland 4 40:58
20 49 David Kaysen Dialed Cycling Team 56 10:25.0 10:04.7 10:15.1 10:18.2 Portland 4 41:03
21 52 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 11:27.3 10:04.5 09:43.7 09:55.8 Gladstone 4 41:11
22 1 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40 11:01.9 09:56.7 10:10.6 10:05.9 Vancouver 4 41:15
23 99 James Lais 51 10:48.8 09:58.6 10:13.6 10:23.5 PORTLAND 4 41:24
24 168 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 10:56.6 09:59.7 10:07.7 10:23.8 Vancouver 4 41:28
25 101 Wendell Walker BeerMongers 50 10:44.4 10:07.4 10:18.8 10:20.0 Portland 4 41:31
26 148 Chris Wisdom 50 10:40.4 10:01.0 10:18.4 10:34.3 Lake Oswego 4 41:34
27 115 Robert King BeerMongers 43 11:21.1 10:03.4 10:06.6 10:11.4 Portland 4 41:43
28 31 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 41 10:53.0 10:04.8 10:24.5 10:27.1 Forest Grove 4 41:49
29 67 Neil Kranz 45 11:15.3 10:06.3 10:12.6 10:16.4 Tigard 4 41:51
30 156 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 37 10:42.4 09:54.7 10:33.2 10:40.7 Portland 4 41:51
31 97 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 45 10:50.8 10:12.0 10:23.4 10:43.1 Portland 4 42:09
32 142 Daniel Higgins The Club Roule 47 11:15.4 10:10.2 10:11.9 10:31.9 Portland 4 42:09
33 82 Luke Bergerson Capitol Velo 47 11:08.2 10:14.5 10:22.8 10:32.7 Aumsville 4 42:18
34 169 Laurence Palk 36 11:34.3 10:18.3 10:12.0 10:15.6 Portland 4 42:20
35 60 Burk Webb 53 10:54.4 10:14.9 10:39.9 10:34.0 Milwaukie 4 42:23
36 45 Gerardo Perez 40 11:23.0 10:15.0 10:26.9 10:22.9 Wilsonville 4 42:28
37 28 Chester Artman 49 10:49.7 10:33.8 10:33.0 10:39.7 LAKE OSWEGO 4 42:36
38 34 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 11:11.2 10:20.9 10:40.4 10:24.4 Portland 4 42:37
39 3 Jason Jones Planet PDX Cycling 46 11:06.6 10:15.9 10:41.5 10:32.9 Portland 4 42:37
40 128 Dirk Theisen 47 11:44.7 10:19.3 10:23.2 10:12.1 Milwaukie 4 42:39
41 144 Dave Sanderling Team S&M 44 11:44.5 10:21.4 10:21.9 10:15.6 Portland 4 42:43
42 171 Kevin O'Gara 36 11:34.5 10:06.4 10:27.0 10:39.2 Portland 4 42:47
43 110 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 55 11:27.7 10:35.5 10:23.7 10:31.4 Sherwood 4 42:58
44 75 Nate McKeown 44 11:54.9 10:17.9 10:20.2 10:33.0 Portland 4 43:06
45 87 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 11:36.8 10:29.4 10:25.2 10:39.7 Portland 4 43:11
46 38 Dave Torrance 50 11:11.3 10:39.2 10:40.7 10:43.6 Portland 4 43:15
47 44 Jordan Staples Sage Titanium Factory Racing 41 11:58.6 10:28.8 10:27.5 10:25.7 Vancouver 4 43:21
48 104 Travis Bullard 39 11:35.0 10:42.0 10:36.7 10:31.8 Milwaukie 4 43:25
49 151 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 43 11:11.9 10:36.0 10:49.1 10:55.4 Portland 4 43:32
50 113 Max Soontararak Team 10 Barrel 36 11:29.8 10:33.3 10:46.4 10:48.6 Portland 4 43:38
51 14 Albert Passadore Hammer Velo 48 11:13.1 10:33.2 10:45.7 11:11.5 Portland 4 43:44
52 36 Mark Sather Team 10 Barrel 49 11:23.9 10:45.7 10:44.3 10:51.1 Tigard 4 43:45
53 90 Brandon Cornejo ANTHM Collective 46 11:19.1 10:32.1 10:50.8 11:03.9 Portland 4 43:46
54 150 Tony Ruiz 50 11:36.1 10:36.0 10:42.5 10:52.5 Portland 4 43:47
55 172 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 11:17.0 10:31.1 10:55.6 11:04.7 tigard 4 43:48
56 23 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 11:21.8 10:42.8 10:44.5 11:03.6 Portland 4 43:53
57 136 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 42 11:28.3 10:45.2 10:53.5 11:00.2 Portland 4 44:07
58 161 Brett Boyles Planet PDX Cycling 50 11:45.7 11:29.8 10:24.1 10:41.0 lake oswego 4 44:21
59 61 Jeff Elton 50 11:08.9 10:59.4 11:02.2 11:19.3 Brush Prairie 4 44:30
60 134 Oliver Smith Grouptrail Cycling 41 11:51.4 10:46.1 11:02.8 11:04.8 Portland 4 44:45
61 118 Reyaz Rohani 39 11:42.0 10:40.3 10:51.7 11:36.6 Portland 4 44:51
62 162 Ryan Kidwell 36 11:56.4 11:02.8 11:14.2 11:21.5 Portland 4 45:35
63 164 Phillip Nemeth 41 12:00.8 11:00.6 11:13.2 11:26.4 Vancouver 4 45:41
64 163 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 12:00.5 11:14.8 11:35.3 11:22.7 Portland 4 46:13
65 93 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 45 11:10.8 11:12.4 11:37.0 12:13.7 Portland 4 46:14
66 43 Ben Hein 48 11:59.1 11:10.9 11:50.4 11:34.2 Bend 4 46:35
67 165 Joe Franklin 52 11:54.4 11:21.6 11:44.7 11:43.9 Vancouver 4 46:45
68 131 Bjoern Brunner 51 12:03.9 11:34.3 11:46.2 11:38.3 Portland 4 47:03
69 170 Sky Colley 45 12:23.7 11:46.1 12:01.3 12:08.4 Portland 4 48:20
70 83 Adam Bergerson Capitol Velo 45 12:20.4 12:02.0 12:05.4 12:00.4 Salem 4 48:28
71 17 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 51 14:07.3 13:54.8 13:59.3 Beaverton 3 42:01
DNF 117 Justin Watkins 46 11:14.7 Hillsboro 1 42:01

Category 4 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 30 Tim Sherry 32 17:06.2 01:13.0 08:53.8 08:57.1 09:01.7 Portland 5 45:12
2 50 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17:06.2 01:26.2 09:07.1 09:14.8 09:09.3 5 46:04
3 34 Ben Taber Team 10 Barrel 30 17:06.2 01:32.1 09:01.5 09:08.6 09:20.2 Bend 5 46:09
4 33 William Murray 28 17:06.2 01:28.9 09:05.3 09:13.8 09:54.7 Portland 5 46:49
5 37 Ondrej Podlesak 40 17:06.2 01:49.9 09:22.8 09:22.9 09:30.5 Portland 5 47:12
6 55 Aidan Rice 14 18:45.0 09:01.4 09:44.8 09:53.7 portland 5 47:25
7 49 Jeremy Gomez 25 17:06.2 01:37.8 09:25.2 09:48.3 09:34.5 Portland 5 47:32
8 62 Brandt Souvenir 23 17:06.2 01:41.8 09:29.0 09:44.7 09:36.9 Moscow 5 47:39
9 19 Cesar Villegas 29 17:06.2 02:18.3 09:28.7 09:32.7 09:43.2 Portland 5 48:09
10 1 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 17:06.2 01:59.9 09:47.1 09:49.6 09:42.6 Portland 5 48:25
11 54 Stephan Morris 35 17:06.2 02:32.4 09:29.6 09:41.6 09:48.4 portland 5 48:38
12 51 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 21 17:06.2 02:24.7 09:41.1 09:48.8 10:15.5 Portland 5 49:16
13 40 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 17:06.2 01:38.7 09:53.0 10:35.8 10:19.0 Portland 5 49:33
14 46 Jacob Robinson 19 17:06.2 02:44.5 09:57.3 10:09.9 09:41.6 Buxton 5 49:39
15 6 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 17:06.2 02:37.2 09:47.1 10:13.5 11:27.5 Portland 5 51:12
16 44 Mike Schwoebel 38 17:06.2 03:21.5 10:10.1 10:09.9 Tigard 4 40:48
17 31 Derek S Hoenisch 55 17:06.2 03:15.2 10:13.5 10:17.5 Lake Oswego 4 40:52
18 63 Feriansyah Dhavlagiri 21 17:06.2 03:10.7 10:14.9 10:32.2 Moscow 4 41:04
19 43 Chris Nelson 36 17:06.2 03:50.8 10:17.6 10:24.4 Portland 4 41:39
20 64 Brandon whalen Trusty Switchblade 33 17:06.2 04:22.8 10:56.5 11:14.4 Portland 4 43:40

Category 4 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 252 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 12:14.2 11:04.5 11:10.2 11:20.1 Portland 4 45:49
2 310 Carley Erickson 30 12:25.3 11:14.6 11:15.8 11:06.8 Portland 4 46:03
3 300 Kaeli Laxson 29 12:21.9 11:38.7 11:44.0 11:22.0 Portland 4 47:07
4 309 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 12:23.9 11:19.5 11:39.4 11:44.3 Tigard 4 47:07
5 254 Alexis Gibbons Co-Motion Factory Racing Team 32 12:51.9 11:30.6 11:25.8 11:22.9 Eugene 4 47:11
6 250 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 12:20.1 11:40.9 11:36.2 11:42.2 Washougal 4 47:19
7 275 Jacinta Higgins Team Nonstop 31 12:21.7 11:37.0 11:41.2 11:40.7 Portland 4 47:21
8 304 Chloe Clark 20 12:00.2 12:06.9 11:43.8 11:45.3 portland 4 47:36
9 308 Susan Kolb Deschutes Brewery 51 12:55.7 11:39.6 11:44.2 11:30.5 Bend 4 47:50
10 281 Erica Spiritos 31 12:36.0 11:50.0 11:32.9 11:55.3 Portland 4 47:54
11 259 Leah Brown Team 10 Barrel 33 13:02.6 11:35.4 11:29.3 11:49.4 portland 4 47:57
12 294 Stacy Ramakers 41 13:04.3 11:31.6 11:48.3 11:41.0 Lake Oswego 4 48:05
13 251 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 48 12:51.7 11:36.7 12:06.8 11:40.0 Portland 4 48:15
14 268 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 50 13:16.3 11:48.7 11:45.3 11:27.6 Portland 4 48:18
15 256 Cassie Capone Swift Racing PDX 31 13:08.3 11:53.5 11:39.8 12:02.3 Portland 4 48:44
16 261 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54 12:47.4 11:55.8 12:07.1 12:03.6 Portland 4 48:54
17 286 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair 29 13:00.3 11:57.7 12:09.8 12:07.3 Portland 4 49:15
18 284 Felicity Case Swift Racing PDX 34 13:11.0 12:10.7 12:15.7 12:25.5 Beaverton 4 50:03
19 307 Melissa Powers bicycleattorney.com 49 13:49.3 12:13.3 12:17.4 12:18.0 Portland 4 50:38
20 301 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 13:03.1 12:29.3 12:53.2 12:16.5 Milwaukie 4 50:42
21 297 Juliette Grummon-Beale 39 13:28.6 12:25.4 12:13.6 12:36.7 Portland 4 50:44
22 277 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 37 13:52.0 12:30.1 12:56.8 Portland 3 39:19
23 276 Jenny Potter 16:28.0 15:13.4 15:57.6 Portland 3 47:39
DNF 278 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 47 12:21.2 12:44.9 Tualatin 2 47:39

Category 5 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 106 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 39 10:02.3 09:26.5 09:45.1 09:46.0 09:43.1 portland 5 48:43
2 171 Collin Faunt 26 10:22.9 09:58.9 09:54.0 09:58.0 10:09.3 Portland 5 50:23
3 193 Alex Wirganowicz 22 10:54.7 09:55.7 09:59.8 09:52.6 09:46.6 vancouver 5 50:29
4 146 Jason Preuit 51 10:40.2 09:51.4 10:03.0 09:57.3 10:09.2 Washougal 5 50:41
5 119 Michael Jordan 41 10:22.1 09:49.6 10:09.5 10:11.1 10:17.0 Portland 5 50:49
6 88 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 10:32.2 10:04.7 10:32.1 10:22.4 Portland 4 41:31
7 52 Jamie King Grouptrail Cycling 43 10:39.1 10:13.4 10:29.8 10:14.7 Portland 4 41:37
8 101 Michael Metz bicycleattorney.com 18 10:32.9 10:04.2 10:24.1 10:36.0 Portland 4 41:37
9 123 Christopher M Glenn 43 11:25.8 10:25.8 10:24.6 10:40.6 Portland 4 42:57
10 6 Shaun Stiles 42 11:07.8 10:26.8 10:48.4 10:49.5 VANCOUVER 4 43:13
11 12 Alastair Cox 32 11:01.5 10:49.0 10:43.2 10:49.5 Beaverton 4 43:23
12 184 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling 31 10:57.7 10:33.7 10:59.1 10:55.1 New York 4 43:26
13 124 Erik Nelson 32 11:30.2 10:43.6 10:43.0 10:51.7 Portland 4 43:48
14 185 Sam Reynolds 53 11:17.0 10:47.1 10:47.5 11:03.0 Hillsboro 4 43:55
15 164 Bodjie Train Grouptrail Cycling 48 11:37.4 10:50.7 10:46.4 10:54.5 Hillsboro 4 44:09
16 147 Phil Donovan 48 11:54.1 10:51.6 11:01.2 10:43.9 Portland 4 44:31
17 2 Dominic Chung 47 11:37.8 10:52.6 11:12.2 11:07.6 Hillsboro 4 44:50
18 188 Curtis Bullock 37 11:16.4 10:39.7 11:13.5 12:00.8 Portland 4 45:10
19 145 Joel Brinson 39 11:29.3 10:42.5 11:44.8 11:18.0 Portland 4 45:15
20 66 Mike Funk 42 11:09.6 10:58.5 11:29.6 11:37.3 Portland 4 45:15
21 45 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 38 12:26.2 11:10.2 11:12.3 10:54.5 Portland 4 45:43
22 58 Charles Barr 12:08.4 10:53.3 11:15.8 11:31.1 Portland 4 45:49
23 191 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 15 11:25.2 11:57.3 11:41.3 11:01.5 Portland 4 46:05
24 122 Dennis Sweeten 54 11:59.2 11:20.4 11:25.8 11:28.9 oregon city 4 46:14
25 192 Dahl Peder 36 11:43.2 11:32.6 11:37.6 11:33.8 Hood River 4 46:27
26 87 Matt Winter 12:24.6 11:15.2 11:29.6 11:25.4 PORTLAND 4 46:35
27 63 Scott Hollingsworth 38 12:18.8 11:22.3 11:39.5 11:28.6 Portland 4 46:49
28 183 Caleb Morton 27 12:35.2 11:33.0 11:21.3 11:20.2 Portland 4 46:50
29 105 Richard Lundstrom 52 12:01.8 11:18.3 11:48.8 11:45.3 tigard 4 46:54
30 181 Kevin Lefohn 48 11:49.2 11:27.7 11:54.7 11:44.2 tigard 4 46:56
31 77 Jeff Dill ANTHM Collective 48 12:06.2 11:37.4 11:40.2 11:44.4 Portland 4 47:08
32 190 John Wolf bicycleattorney.com 52 12:05.7 11:23.7 11:48.0 11:57.6 Portland 4 47:15
33 180 Shan Wertherbee 48 12:44.2 11:55.8 12:14.1 11:43.3 Portland 4 48:37
34 155 Steven Potter 48 12:58.5 12:15.8 11:57.8 11:56.3 portland 4 49:08
35 150 Jesse Reade Vancouver Cyclery 37 12:34.5 12:05.0 12:31.4 12:20.4 Portland 4 49:31
36 187 Tony Milhizer 51 12:55.9 12:21.7 12:31.3 12:17.1 Portland 4 50:06
37 26 Zachary Goude Planet PDX Cycling 38 12:24.7 12:33.2 12:48.7 12:42.8 Portland 4 50:29
38 154 Dan Peterson Team Finger 43 12:43.7 12:31.0 12:50.4 12:50.2 Hood River 4 50:55
39 189 Neil Jernstrom 42 12:54.7 12:22.1 12:48.6 12:55.2 Portland 4 51:01
40 22 Patricio Manueco 39 13:50.4 12:58.5 13:14.3 13:00.3 Portland 4 53:03
41 186 Isaac Marron 17 12:53.5 13:23.5 13:30.5 13:39.6 Hillsboro 4 53:27
42 179 Dave Souvenir 54 14:00.2 13:13.5 13:24.4 13:58.2 Lewiston 4 54:36
43 28 Tyse van Luik 40 14:53.3 13:34.5 14:39.4 Vancouver 3 43:07
44 114 Marty Gibbons 59 15:00.2 14:14.8 15:17.5 Portland 3 44:32
45 115 Chris Gibbons 57 15:03.1 14:54.1 15:14.6 Portland 3 45:12
46 144 Alessandro Carrara 46 15:22.7 14:37.2 15:15.2 Portland 3 45:15
47 182 Thomas Sweeney 31 15:00.4 16:08.4 14:29.6 Portland 3 45:38
48 110 James Marron 48 15:35.9 16:28.2 16:36.8 Aloha 3 48:41

Category 5 Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 737 Megan Ramey Team Finger 44 13:06.2 11:23.4 11:19.4 11:20.8 Hood River 4 47:10
2 786 Andrea Chin 27 13:22.0 11:29.3 11:16.9 11:03.8 Portland 4 47:12
3 796 Kaitlin Littleford 28 13:58.6 11:38.0 11:35.8 11:51.6 Portland 4 49:04
4 779 Sarah Stokes 28 13:32.1 11:52.5 11:51.4 12:04.0 Portland 4 49:20
5 739 Piper Schmitt 19 13:39.6 11:40.2 11:59.1 12:04.3 Portland 4 49:23
6 721 Jennah Byrd Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 26 13:41.7 11:25.9 11:56.9 12:20.4 Portland 4 49:25
7 769 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 13:42.0 11:58.5 12:26.9 12:04.0 Portland 4 50:11
8 734 Adaline Zacher 38 14:17.2 12:12.7 12:01.9 11:41.7 Milwaukie 4 50:14
9 778 Meghan Sexton 24 13:12.0 12:05.9 12:54.5 12:40.8 Bend 4 50:53
10 719 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 33 13:45.7 12:19.5 12:34.2 12:31.1 Portland 4 51:11
11 794 Katherine Murphy 27 14:12.6 12:17.3 12:20.4 13:02.0 Portland 4 51:52
12 707 Shannon Sardell 44 14:10.6 12:29.1 12:59.9 Eugene 3 39:40
13 710 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 14:41.4 12:34.3 12:26.4 Portland 3 39:42
14 735 Sara Halterman 38 14:41.9 12:26.1 12:40.9 Bend 3 39:49
15 711 Leigh Hedrick 49 14:23.5 12:52.0 12:57.6 Portland 3 40:13
16 755 Brooke Salisbury Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 31 15:02.9 12:37.6 12:33.3 Portland 3 40:14
17 799 Lucy Dahl 33 15:05.8 13:11.9 12:46.0 Hood River 3 41:04
18 797 Mackenzie Moss 27 15:01.3 12:56.2 13:07.1 portland 3 41:05
19 790 Bri Gomez 31 15:04.0 12:58.9 13:04.1 Portland 3 41:07
20 798 Lisa Timmerman The Club Roule 37 15:08.3 13:14.0 12:58.4 Portland 3 41:21
21 775 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 14:35.8 13:27.0 13:18.5 Portland 3 41:21
22 780 Valerie Arkell Gladyators 34 14:48.5 13:41.7 13:01.4 PORTLAND 3 41:32
23 791 Jordan McLuckie 23 15:01.5 13:27.0 13:10.1 portland 3 41:39
24 752 Felicia Dumont 30 14:51.0 13:26.1 14:29.3 Richland 3 42:46
25 729 Larissa Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 40 15:54.8 13:46.9 13:49.9 Portland 3 43:32
26 800 Dessa McFadin 16:02.6 14:22.0 14:57.6 Portland 3 45:22
27 792 Amber Taylor 39 16:08.6 15:07.6 14:47.6 Portland 3 46:04
28 793 Christina Rotchmond 38 16:16.6 15:27.5 16:00.8 Vancouver 3 47:45
29 795 Susan Kosmaca 48 16:51.7 16:53.8 16:32.0 Tigard 3 50:18

Clydesdale

Num Name Team Cx Age Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 718 Chris Wierman Dialed Cycling Team 48 00:00.1 09:02.6 09:22.0 09:19.0 Tualatin 5 44:50
2 703 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 00:27.2 09:22.0 09:26.8 09:13.6 lake oswego 5 45:36
3 715 Timothy Breault Planet PDX Cycling 39 00:26.9 09:23.8 09:24.9 09:19.5 Portland 5 45:41
4 713 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 45 00:18.1 09:24.5 09:31.9 09:24.0 Hood River 5 45:45
5 712 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 00:17.8 09:26.7 09:29.8 09:38.2 Bingen 5 45:59
6 755 Mark Thomas Team Finger 44 00:32.2 09:21.8 09:30.8 09:29.5 Hood River 5 46:01
7 747 Anthony Colistro 48 00:40.4 09:39.4 09:45.1 09:48.5 salem 5 47:00
8 701 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 00:46.5 09:58.7 10:12.3 10:05.7 tigard 5 48:09
9 750 Christopher McCarthy Gladyators 31 01:29.5 09:55.5 10:08.2 09:47.7 Salem 5 48:27
10 737 Jason Evans 43 01:16.9 09:56.7 10:08.3 09:59.0 West Linn 5 48:27
11 749 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 33 01:28.9 09:49.7 10:07.6 10:32.4 Vancouver 5 49:05
12 763 Joe Larson Deschutes Brewery 45 01:55.5 10:16.3 10:27.2 10:27.5 Bend 5 50:13
13 735 Scott Barker 51 02:01.4 10:17.0 10:25.5 10:49.1 Portland 5 50:39
14 734 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 54 02:07.8 10:24.3 10:33.8 10:47.1 Vancouver 5 50:59
15 702 Doug Brecht Team 10 Barrel 56 02:09.7 10:23.5 10:43.3 Portland 4 40:23
16 710 Mark Sather Team 10 Barrel 49 02:15.0 10:31.5 10:40.8 Tigard 4 40:33
17 760 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 02:29.4 10:28.1 10:39.4 Camas 4 40:43
18 719 Scott Rath Sage Titanium Factory Racing 50 02:35.4 10:40.2 10:38.3 Wilsonville 4 41:00
19 762 Robert Kuntz 30 02:24.0 10:47.8 10:46.7 Moscow 4 41:05
20 740 Jon Bouffleur 59 02:49.4 10:54.8 10:45.1 Portland 4 41:36
21 746 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 03:05.2 11:16.5 11:37.2 Portland 4 43:05
22 728 Jimmy Pacheco Team Finger 03:30.9 11:14.8 11:35.6 Hood River 4 43:28
23 739 Jacob Roth 42 04:08.0 11:28.8 11:33.3 Walla Walla 4 44:16
24 741 Ed Waters Planet PDX Cycling 61 04:06.6 11:28.6 11:45.3 Eagle Creek 4 44:27
25 764 Adam Nicholas Gladyators 29 05:12.1 11:44.5 12:03.3 Portland 4 46:06
DNF 732 Joel Sherman 42 00:18.3 09:37.1 Portland 3 46:06

Junior Men 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 25 Zachary Smith 14 08:56.4 09:52.2 09:51.7 Portland 3 28:40
2 111 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 08:52.6 09:54.9 10:14.2 Portland 3 29:02
3 136 Peter Grover 14 10:26.1 11:11.4 10:50.8 Bend 3 32:28
4 12 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 10:08.6 11:29.2 10:52.6 Tigard 3 32:30
5 146 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 14 11:13.4 12:00.7 Portland 2 23:14
6 129 Hans Lanners 13 11:10.1 12:40.6 Portland 2 23:51
7 171 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 13 11:09.9 12:42.9 Portland 2 23:53
8 96 Kaess Rinder 13 11:18.2 12:40.5 Beaverton 2 23:59
9 11 Liam Harrison 13 11:08.5 12:51.5 Portland 2 24:00
10 32 Henry Tuttle bicycleattorney.com 13 11:34.9 12:30.9 Portland 2 24:06
11 106 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13 12:18.7 14:03.4 Portland 2 26:22
12 133 Kyle McFarland Planet PDX Cycling 14 13:02.8 15:25.2 Lake Oswego 2 28:28
13 174 Dylan Potter 13 14:41.2 16:12.8 Portland 2 30:54
14 143 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 15:03.8 18:49.4 Milwalkee 2 33:53

Junior Men 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 108 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 08:55.0 10:21.7 10:48.6 Portland 3 30:05
2 84 Aidan Weld Team Finger 15 09:26.1 10:38.0 11:07.5 Hood River 3 31:12
3 170 Desmond Gerber 16 10:28.8 11:35.3 Portland 2 22:04
4 22 Nate Dezellem 15 10:29.4 11:36.9 Hillsboro 2 22:06
5 142 Evan VanderStoop Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 11:45.3 13:33.6 Milwalkee 2 25:19

Junior Men 17-18

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 3 City Laps Time
1 140 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 17 12:06.4 13:27.5 Aurora 2 25:34

Junior Men 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 3 City Laps Time
1 14 Jack Abel Planet PDX Cycling 10 11:08.7 11:46.0 Portland 2 22:55
2 13 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 11:04.2 12:01.4 Portland 2 23:06
3 175 Johah Watt 12 11:40.5 12:11.9 Salt Lake City 2 23:52
4 69 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 11 11:30.1 12:34.7 Portland 2 24:05
5 169 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12 11:11.7 13:09.8 Portland 2 24:22
6 141 Thomas Flanagan 12 11:54.3 12:48.5 Canby 2 24:43
7 15 Thomas Little BeerMongers 10 13:10.9 13:13.5 Portland 2 26:24
8 37 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 11 13:06.2 13:18.6 Portland 2 26:25
9 155 Asher Weld Team Finger 12 12:45.6 13:59.1 Hood River 2 26:45
10 4 Bjorn Swanson Team S&M 9 13:08.4 14:16.1 The Dalles 2 27:25
11 55 Braden Stiles 12 13:22.7 14:25.5 Vancouver 2 27:48
12 88 Calder Tarnow Boneyard Cycling 10 13:08.8 14:57.7 Bend 2 28:07
13 128 Caleb Deschler 12 13:40.9 15:06.8 Portland 2 28:48
14 118 Ian Baker 12 13:34.8 15:14.6 portland 2 28:49
15 99 Sebastian Bartnikowski 10 13:31.4 15:24.4 aloha 2 28:56
16 173 Layton Knabe 10 14:09.7 15:55.3 Portland 2 30:05
17 18 Miles Pitone Trusty Switchblade 11 14:19.8 16:19.4 Portland 2 30:39
18 153 Emmett Schwoebel 10 15:13.7 17:55.3 TIGARD 2 33:09
19 44 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 9 15:28.3 17:59.3 Portland 2 33:28
20 163 Spike Peterson Team Finger 11 16:08.3 18:44.5 Hood River 2 34:53
21 160 Wilson Taylor 11 17:22.4 19:30.5 Portland 2 36:53

Junior Women 13-14

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 3 City Laps Time
1 608 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 11:42.9 11:38.8 lake oswego 2 23:22
2 648 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 12:46.4 13:13.0 Portland 2 25:59
3 602 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 13:12.0 13:39.9 tigard 2 26:52
4 650 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 13:26.7 13:50.5 Portland 2 27:17
5 639 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 13:59.1 13:55.2 beaverton 2 27:54
6 600 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 13 16:10.9 16:10.7 Portland 2 32:22
7 624 Nora Combe Grouptrail Cycling 13 16:18.6 17:30.5 Portland 2 33:49

Junior Women 15-16

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 3 City Laps Time
1 601 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 12:15.4 11:37.6 tigard 2 23:53

Junior Women 17-18

Num Name Cx Age Time Lap 1 Time Lap 3 City Laps Time
1 618 Johanna Dezellem 17 12:21 11:40.7 Hillsboro 2 24:02

Junior Women 9-12

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 City Laps Time
1 603 Sydney Little BeerMongers 12 11:59.4 11:32.8 Portland 2 23:32
2 604 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 13:17.2 13:10.6 Portland 2 26:28
3 641 Lily Stover 10 15:27.6 16:15.2 Portland 2 31:43
4 614 Ava Cooney Planet PDX Cycling 11 15:50.8 16:56.4 Portland 2 32:47
5 619 Morgan Filer 10 16:16.7 17:37.0 Portland 2 33:54
6 629 Annika Ramey Team Finger 11 16:43.5 17:17.7 Hood River 2 34:01
7 656 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10 17:00.3 19:15.4 Portland 2 36:16
8 616 Ella Stromquist Team Finger 10 18:50.6 18:02.3 Hood River 2 36:53
9 611 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 12 16:27.5 20:25.4 Portland 2 36:53
10 660 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 9 19:26.5 17:26.4 Portland 2 36:53
11 658 Sylvie Beers 12 36:53.0 Portland 1 36:53
DNF 638 Julia Pitone Trusty Switchblade 9 19:14.5 Portland 1 36:53

Masters 50+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 843 Bart Bowen Deschutes Brewery 53 09:36.7 08:49.3 08:42.7 08:54.2 08:57.0 bend 5 45:00
2 762 Mike Henry 55 09:34.6 08:58.7 08:59.7 09:09.4 09:15.6 Damascus 5 45:58
3 801 David Sjogren Sunnyside Sports 53 09:35.5 09:07.4 09:13.8 09:16.7 09:26.2 Bend 5 46:40
4 832 Rodney Trepess Deschutes Brewery 55 09:42.1 09:17.9 09:17.4 09:36.2 09:35.0 Bend 5 47:29
5 756 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 50 09:40.0 09:23.0 09:29.0 09:31.8 09:39.7 Bend 5 47:44
6 702 Rick Metz bicycleattorney.com 52 09:41.9 09:22.0 09:28.8 09:43.5 09:41.5 Portland 5 47:58
7 703 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 54 09:57.6 09:23.4 09:25.1 09:39.5 09:37.1 Gresham 5 48:03
8 722 Michael Szwaya bicycleattorney.com 50 10:06.1 09:24.1 09:27.2 09:35.6 09:32.6 Portland 5 48:06
9 830 Michael R Wilson Team S&M 59 10:07.9 09:26.5 09:20.6 09:37.3 09:38.3 Corvallis 5 48:11
10 780 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 50 10:00.1 09:14.9 09:34.8 09:41.8 09:47.5 Bend 5 48:19
11 840 Mark DeResta Team Finger 50 09:49.8 09:26.7 09:40.0 09:37.0 10:00.4 hood river 5 48:34
12 732 Bob Jacobs bicycleattorney.com 54 09:58.0 09:32.3 09:33.8 09:46.3 09:48.1 Portland 5 48:38
13 869 Eric Schehen 58 09:53.2 09:37.3 09:39.8 09:46.1 09:53.7 Ashland 5 48:50
14 719 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 54 10:05.8 09:39.7 09:37.8 09:41.7 09:50.2 Portland 5 48:55
15 808 Martin Baker bicycleattorney.com 53 09:59.1 09:35.1 09:45.1 09:52.6 09:53.6 Portland 5 49:06
16 727 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 10:40.3 09:21.8 09:29.9 09:57.8 09:44.0 Medford 5 49:14
17 870 Rich Caramadre 54 10:36.2 19:19.5 09:44.1 09:37.5 Salt Lake City 5 49:17
18 877 Mike Bene 53 10:18.0 09:48.7 09:46.7 09:46.3 09:41.9 Portland 5 49:22
19 861 William Alcorn 53 10:12.6 09:31.2 09:46.2 09:58.1 09:55.8 Portland 5 49:24
20 792 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 55 10:33.8 09:34.0 09:47.2 09:52.0 09:50.7 Hillsboro 5 49:38
21 791 Matt Radich Team Dr Will Bar 51 10:03.2 09:49.4 09:49.4 09:58.2 10:34.7 Lake Oswego 5 50:15
22 701 Michael Metz bicycleattorney.com 58 10:33.0 09:41.1 09:45.4 09:59.4 Renton 4 39:59
23 798 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 54 10:10.0 09:51.1 09:56.3 10:05.3 Medford 4 40:03
24 878 Anthony Ohotto ANTHM Collective 53 10:22.9 09:42.4 09:56.2 10:02.7 Portland 4 40:04
25 778 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 51 10:21.3 09:44.1 09:56.5 10:03.7 CAMAS 4 40:06
26 720 Terry Hamness Dialed Cycling Team 50 10:22.8 09:46.5 09:56.4 10:02.9 Washougal 4 40:09
27 738 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 10:30.1 09:50.3 09:57.3 09:55.9 Vancouver 4 40:14
28 706 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 10:39.6 09:42.0 09:50.7 10:08.8 Portland 4 40:21
29 728 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 10:29.3 09:49.6 10:10.4 10:04.0 Portland 4 40:33
30 734 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 51 10:35.9 09:46.8 10:06.8 10:06.4 Corvallis 4 40:36
31 721 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 10:32.1 09:51.4 10:03.9 10:11.1 Portland 4 40:38
32 828 Scott Rider 52 10:21.8 09:50.6 10:12.9 10:13.9 Portland 4 40:39
33 718 Tom Palke ANTHM Collective 54 10:31.1 09:43.5 10:29.3 09:57.7 Portland 4 40:42
34 868 Peter Gutwald Sage Titanium Factory Racing 51 10:11.2 09:52.5 10:12.8 10:25.6 Lake Oswego 4 40:42
35 712 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 55 10:38.1 09:56.1 10:05.1 10:04.8 Portland 4 40:44
36 773 Steven Thorne 59 10:58.5 09:54.4 09:55.0 10:00.7 Portland 4 40:49
37 871 John Limbaugh 50 10:41.5 09:55.0 10:02.1 10:14.5 Pasco 4 40:53
38 710 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 10:43.3 09:55.9 10:08.1 10:19.9 Portland 4 41:07
39 876 Michael Girard 52 11:05.2 09:05.6 10:34.2 10:26.5 Portland 4 41:12
40 806 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 52 10:46.4 10:04.2 10:16.0 10:21.3 Camas 4 41:28
41 850 Jason Bietz River City Bicycles - Bike Law 54 10:47.3 10:03.8 10:11.5 10:26.6 Sherwood 4 41:29
42 736 Mike Schrankel Team Finger 53 10:40.1 10:05.4 10:16.5 10:29.6 Hood River 4 41:32
43 838 John Napier Metropolis Cycle Repair 58 10:41.1 10:17.0 10:13.2 10:21.1 Vancouver 4 41:32
44 836 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 58 10:44.2 10:04.2 10:21.1 10:28.3 Mulino 4 41:38
45 753 Tom Hill bicycleattorney.com 57 11:08.0 10:06.4 10:23.5 10:21.1 PORTLAND 4 41:59
46 858 Kenneth Pace Team S&M 52 10:30.3 10:26.2 10:52.7 10:10.4 Portland 4 42:00
47 802 Eric Pool bicycleattorney.com 54 10:48.2 10:17.0 10:30.0 10:31.9 West Linn 4 42:07
48 716 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 53 10:44.9 10:26.0 10:27.8 10:31.6 Portland 4 42:10
49 766 Ian Kennedy bicycleattorney.com 56 11:01.7 10:19.8 10:24.8 10:53.2 Portland 4 42:40
50 748 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 11:04.7 10:15.4 10:40.6 10:56.5 Vancouver 4 42:57
51 824 John Ohotto Swift Racing PDX 51 11:14.6 10:28.8 10:32.2 10:45.5 Portland 4 43:01
52 751 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 59 11:01.4 10:30.5 10:48.9 10:43.2 Portland 4 43:04
53 875 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 54 11:18.5 10:21.7 10:35.7 10:49.6 Beaverton 4 43:06
54 855 James Owen Capitol Velo 51 11:21.7 10:25.8 10:37.2 10:45.1 Salem 4 43:10
55 873 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 54 11:16.0 10:43.6 10:39.0 10:34.3 Portland 4 43:13
56 740 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 56 11:24.0 10:32.2 10:42.2 10:47.2 Brush Prairie 4 43:26
57 800 Rob Kerr Boneyard Cycling 58 11:12.4 10:37.7 10:47.4 10:49.9 Bend 4 43:27
58 829 Pete Conklin 57 11:11.7 10:30.4 10:53.2 10:53.6 Portland 4 43:29
59 837 Tom Bird 52 11:25.4 10:28.1 10:39.0 10:56.9 Tigard 4 43:29
60 724 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 11:16.9 10:34.8 10:49.6 10:54.9 Portland 4 43:36
61 708 David Dorocke Deschutes Brewery 58 10:54.5 10:41.7 10:58.6 11:25.3 Hood River 4 44:00
62 772 Steve Van Bergen 57 11:12.7 10:36.4 11:08.5 11:28.3 Portland 4 44:26
63 872 Michael Billings 53 11:28.9 10:52.6 11:11.0 11:10.3 Tigard 4 44:43
64 761 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 54 11:08.9 11:09.7 11:14.9 11:34.3 Camas 4 45:08
65 823 Steven Westberg Deschutes Brewery 52 11:40.5 11:01.4 11:21.6 11:12.5 Bend 4 45:16
66 777 Thomas Morgan Team Finger 52 11:42.5 11:07.8 11:08.4 11:27.5 The Dalles 4 45:26
67 859 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 51 11:27.0 10:54.1 11:40.8 11:42.8 Portland 4 45:45
68 811 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 54 11:41.3 11:11.0 11:36.7 11:36.5 Washougal 4 46:06
69 822 Tony Pitone Trusty Switchblade 52 12:10.0 11:22.6 11:19.7 11:17.6 Portland 4 46:10
70 833 Mark Adamski 51 11:18.6 10:54.7 12:31.5 11:30.5 Portland 4 46:15
71 713 Andrew Malakoff 62 12:05.5 11:10.6 11:30.6 11:39.5 Portland 4 46:26
72 813 Tony Ruiz 50 12:02.3 11:23.0 11:43.4 11:49.6 Portland 4 46:58
73 755 Mitch Gold Team Dr Will Bar 59 12:08.5 11:37.0 11:34.1 11:59.5 Portland 4 47:19
74 790 David Bussey Dialed Cycling Team 56 12:08.2 11:31.0 12:24.5 12:14.2 Aurora 4 48:18
75 845 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 58 12:23.7 12:04.3 12:39.9 13:13.2 Portland 4 50:21
76 874 Phillip Wirganowiz 58 12:27.4 12:42.2 12:40.5 13:29.4 Vancouver 4 51:20
DNF 769 Jon Gove Grouptrail Cycling 58 10:42.5 09:59.6 10:13.4 Portland 3 51:20

Masters 50+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 635 Brenna Wolford Sunnyside Sports 50 11:14.8 10:54.2 10:52.0 11:04.3 Bend 4 44:05
2 606 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 11:17.3 11:17.1 10:56.1 10:58.6 Bend 4 44:29
3 639 Tina Bender bicycleattorney.com 51 11:33.4 11:04.9 11:04.7 10:59.3 West Linn 4 44:42
4 609 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 55 11:26.3 11:05.4 11:06.0 11:22.3 Portland 4 45:00
5 637 Patty Sturdevant bicycleattorney.com 53 12:02.6 11:11.5 10:59.6 11:03.3 tigard 4 45:17
6 629 Kara Weld Team Finger 51 12:12.3 11:18.4 11:09.8 11:19.5 Hood River 4 46:00
7 600 Donna Metz bicycleattorney.com 56 12:06.8 11:39.9 11:27.2 11:19.8 Renton 4 46:34
8 640 Diana St Amour 51 12:13.5 11:43.0 11:40.4 11:34.2 Portland 4 47:11
9 644 Laila Deardorff bicycleattorney.com 58 12:28.8 11:43.9 11:33.1 11:52.0 Lake Oswego 4 47:38
10 611 Michelle Mercer Deschutes Brewery 53 12:34.4 11:59.7 12:22.6 12:26.7 Bend 4 49:23
11 626 Laura Vallion Team Finger 55 15:54.4 17:06.8 16:21.1 Hood River 3 49:22

Masters 60+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 843 Michael Nyberg Sunnyside Sports 60 08:24.6 09:14.9 09:14.9 09:21.9 09:18.1 Bend 5 45:34
2 808 Dave Burnard 64 08:27.5 09:17.0 09:23.5 09:26.0 09:22.4 Forest Grove 5 45:56
3 819 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 60 08:25.0 09:14.9 09:22.8 09:32.5 09:31.7 Trout Lake 5 46:07
4 801 Mark Schwyhart Team S&M 67 08:35.6 09:36.4 09:31.9 09:39.3 09:43.9 Portland 5 47:07
5 837 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 64 08:39.0 09:29.0 09:38.6 09:37.9 09:45.1 Vancouver 5 47:10
6 802 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 62 08:40.2 09:38.5 09:35.9 09:38.3 09:44.9 Sherwood 5 47:18
7 812 David Luoma Cyclepath PDX Racing 63 08:28.6 09:22.3 09:40.3 09:53.3 10:01.6 Portland 5 47:26
8 806 Erik Goodfriend Hammer Velo 60 08:32.9 09:43.0 09:36.6 09:47.7 10:11.0 portland 5 47:51
9 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 62 08:47.3 09:52.8 09:53.7 09:52.1 10:20.4 Portland 5 48:46
10 829 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 60 08:44.9 09:50.1 10:03.1 10:19.2 10:39.2 Tualatin 5 49:37
11 852 Dieter Hoffmann Team S&M 63 09:13.9 10:05.7 10:12.3 10:07.1 10:07.7 Portland 5 49:47
12 816 Paul Mautner The Club Roule 62 09:10.4 10:10.7 10:12.7 10:12.9 10:19.0 Portland 5 50:06
13 820 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 63 09:06.0 10:08.2 10:14.8 10:17.8 10:42.2 Portland 5 50:29
14 844 Mark Miller Marys Bicycle Club 60 09:20.6 10:09.0 10:03.8 10:19.7 10:48.2 portland 5 50:41
15 822 Alan Thomason Deschutes Brewery 60 09:32.8 10:23.8 10:24.9 10:24.5 Redmond 4 40:46
16 834 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 63 09:36.1 10:41.5 10:29.9 10:31.7 Aurora 4 41:19
17 853 Walter Bianchini 60 09:25.6 10:26.5 10:42.3 10:45.0 Portland 4 41:19
18 830 Dan Davis 61 09:17.7 10:38.7 10:58.3 10:52.6 Bend 4 41:47
19 850 Danny Hougton 60 09:41.5 10:40.8 10:46.1 10:51.2 Beaverton 4 42:00
20 815 David K Smith 61 09:42.3 10:40.4 10:50.8 10:48.1 Portland 4 42:02
21 841 Rick Gregory 67 09:55.7 11:03.4 11:01.3 10:55.9 Eugene 4 42:56
22 807 Mark Hand Planet PDX Cycling 61 10:02.7 11:11.5 11:22.5 11:31.6 Tigard 4 44:08
23 846 Tim Hanrahan 67 10:47.5 11:40.0 12:03.5 11:55.2 Portland 4 46:26
24 839 Richard Potestio 63 10:50.4 11:54.3 12:32.9 12:22.4 Portland 4 47:40

Masters 60+ Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 619 Pam Reid Team Rose City 63 11:46.1 10:57.0 11:03.7 11:04.4 Portland 4 44:51
2 638 Katherine Christensen bicycleattorney.com 60 12:16.3 11:34.2 11:24.0 11:19.8 Portland 4 46:34
3 617 Susan Foster Deschutes Brewery 62 11:49.8 11:24.0 11:49.3 12:02.2 Bend 4 47:05
4 646 Lisa Fitzgerald 60 12:40.8 11:42.2 11:49.4 11:48.1 Salt Lake City 4 48:00
5 641 Evelyn West 60 12:44.4 11:48.3 11:44.5 11:54.2 Portland 4 48:11
6 636 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 64 14:11.1 13:21.6 13:40.7 Portland 3 41:13
7 616 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 67 14:57.1 13:56.2 13:54.2 Portland 3 42:47
8 633 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 69 14:58.7 15:02.1 15:48.7 Corvallis 3 45:50

Masters 70+ Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 651 Ron Strasser Team S&M 71 11:55.1 10:36.0 10:38.6 10:50.4 Portland 4 44:00
2 657 Gary LeGendre 72 12:54.2 11:17.3 10:56.5 11:02.9 Portland 4 46:11
3 653 Tad Hodgert Deschutes Brewery 74 12:42.1 11:22.9 11:45.8 11:51.2 Bend 4 47:42
4 652 Edward Lanton 70 14:04.2 12:46.9 13:06.4 13:27.8 Portland 4 53:25
5 650 Loren Russell 78 14:36.5 12:55.8 13:10.2 Corvallis 3 40:43

Singlespeed Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 744 Fred Mills 40 11:11.1 09:06.5 09:20.4 09:48.4 09:23.6 Wilsonville 5 48:50
2 627 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 11:19.8 09:19.3 09:26.5 09:32.6 09:14.6 Bend 5 48:53
3 600 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 43 11:15.8 09:20.2 09:29.2 09:35.0 09:24.3 Forest Grove 5 49:05
4 783 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 36 11:37.0 09:29.6 09:29.4 09:16.7 09:20.1 Portland 5 49:13
5 706 Anthony Monteleone 34 11:27.1 09:28.1 09:35.1 09:26.4 09:24.7 Portland 5 49:21
6 605 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 39 11:19.7 09:22.5 09:37.8 09:36.9 09:34.5 Vancouver 5 49:31
7 610 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43 11:41.9 09:38.6 09:41.7 09:42.8 Portland 4 40:45
8 815 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 11:52.7 09:27.7 09:41.5 09:43.4 Portland 4 40:45
9 716 Keelan Ontiveros 20 11:47.4 09:34.5 09:40.7 09:43.3 Portland 4 40:46
10 722 Benjamin Westphal 23 11:33.2 09:25.2 10:11.5 09:39.3 Portland 4 40:49
11 687 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44 12:03.5 09:40.0 09:47.5 09:50.9 Hood River 4 41:22
12 736 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 43 11:41.7 09:41.0 10:00.5 10:02.7 Medford 4 41:26
13 810 Cliff Eslinger 42 12:06.2 09:42.2 09:46.3 09:51.4 bend 4 41:26
14 616 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 11:47.7 09:53.6 10:00.1 09:56.6 Portland 4 41:38
15 770 Ryan Barrett 11:56.8 09:52.2 09:53.7 10:00.9 Portland 4 41:44
16 732 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team 35 12:26.1 09:48.5 09:57.6 09:44.8 Portland 4 41:57
17 606 Christian Lam Grouptrail Cycling 31 12:03.0 09:52.8 09:57.6 10:04.3 Portland 4 41:58
18 795 Evan Murphy 32 12:16.3 09:50.0 10:09.4 09:49.8 Portland 4 42:06
19 731 Jordan Miller Deschutes Brewery 38 12:21.7 09:55.6 10:00.1 10:00.1 bend 4 42:17
20 679 Andy Edick Swift Racing PDX 32 11:50.6 09:51.3 10:14.4 10:23.0 Portland 4 42:19
21 819 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 40 11:59.7 09:56.2 10:14.5 10:11.0 Portland 4 42:21
22 764 Steven Beardsley Rainier Beer Cycling Team 38 12:20.7 10:14.0 10:14.0 10:11.4 Portland 4 43:00
23 636 Thomas Wood Speedvagen 46 12:36.0 10:01.9 10:10.7 10:12.7 Portland 4 43:01
24 768 Tim Joslin Cyclepath PDX Racing 44 12:05.3 10:11.6 10:25.2 10:23.6 Portland 4 43:06
25 717 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 12:43.9 10:04.8 10:11.1 10:13.4 portland 4 43:13
26 759 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42 12:50.4 10:05.4 10:05.0 10:13.3 Portland 4 43:14
27 733 Travis Power Bonk Collective 39 12:51.5 10:05.1 10:12.4 10:11.1 Beaverton 4 43:20
28 658 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 12:30.5 10:18.5 10:33.5 10:22.8 West Linn 4 43:45
29 659 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 33 12:33.6 10:15.3 10:36.0 10:31.8 Portland 4 43:57
30 622 John Lin Swift Racing PDX 37 13:18.1 10:15.5 10:15.9 10:19.0 Portland 4 44:08
31 822 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 13:00.5 10:23.7 10:17.3 10:28.1 Medford 4 44:10
32 754 Scott Scholz 12:48.8 10:14.0 10:35.1 10:36.4 portland 4 44:14
33 691 Doug Merritt BeerMongers 40 13:12.3 10:32.6 10:15.4 10:23.5 Portland 4 44:24
34 675 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35 12:59.8 10:19.1 10:31.6 10:34.3 Portland 4 44:25
35 817 Pete Rubijono 44 12:31.4 10:44.4 10:40.5 10:36.5 Portland 4 44:33
36 635 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 49 12:40.1 10:43.5 10:39.3 10:35.1 Portland 4 44:38
37 814 Paul LaCava Team S&M 42 12:18.2 11:07.9 10:59.8 10:15.6 Corvallis 4 44:42
38 693 Howard Draper 43 12:56.9 10:28.8 10:31.5 10:49.5 Portland 4 44:47
39 811 Scott Wanhala 35 12:34.7 10:48.2 10:44.3 10:42.2 Portland 4 44:49
40 771 Jeremy Dunn 39 12:58.1 10:32.0 10:40.5 10:39.4 Portland 4 44:50
41 745 Dean Proteau Speedvagen 37 13:21.4 10:25.9 10:39.5 10:44.6 Portland 4 45:11
42 735 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 29 13:17.1 10:10.3 10:49.3 11:06.6 Portland 4 45:23
43 626 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 58 12:58.6 11:02.5 10:46.8 10:37.8 Vancouver 4 45:26
44 812 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 12:54.0 10:53.8 10:56.8 10:44.1 Milwaukie 4 45:29
45 773 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 53 12:49.6 10:56.0 10:57.1 10:48.0 Portland 4 45:31
46 777 Randy Scott Deschutes Brewery 57 13:27.1 10:47.5 10:38.4 10:40.5 Bend 4 45:33
47 820 Steven Thorne 59 13:33.2 10:44.1 10:46.7 10:30.5 Portland 4 45:35
48 646 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 13:15.1 11:02.9 10:49.8 10:33.6 Portland 4 45:41
49 743 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law 38 13:11.2 10:52.4 10:53.0 10:48.6 Portland 4 45:45
50 718 Tanner Mixon 33 12:45.8 10:45.3 10:44.6 11:34.1 Portland 4 45:50
51 765 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 13:18.4 10:56.4 10:55.5 10:42.8 Tigard 4 45:53
52 674 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 48 13:29.6 10:49.5 10:53.2 10:43.3 Portland 4 45:56
53 630 James Green Trusty Switchblade 49 13:23.7 10:50.4 10:56.0 10:49.5 Portland 4 46:00
54 740 Brandon Gallagher Murder of Crows 45 13:16.7 10:53.0 10:57.3 10:57.2 Bend 4 46:04
55 665 Matthew Edwards 30 13:20.9 10:56.9 10:47.7 10:59.4 Portland 4 46:05
56 641 Tom Palke ANTHM Collective 54 13:10.2 11:02.9 11:04.1 11:00.2 Portland 4 46:17
57 769 Ryan Linville 49 13:21.1 10:55.2 10:59.8 11:04.0 Portland 4 46:20
58 644 Adam Vanarsdall 48 13:22.6 10:59.5 11:04.2 10:59.8 Portland 4 46:26
59 792 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 13:06.3 10:48.3 11:10.2 11:21.5 Portland 4 46:26
60 794 Jeremy Gomez 25 13:14.8 10:42.9 11:15.9 11:16.5 Portland 4 46:30
61 729 John Napier Metropolis Cycle Repair 58 13:02.8 11:09.7 11:11.9 11:26.9 Vancouver 4 46:51
62 737 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44 13:38.1 11:14.8 11:07.1 11:04.6 Portland 4 47:05
63 723 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 39 13:49.1 11:06.8 11:18.9 10:59.3 Portland 4 47:14
64 724 Steve Black 46 13:38.6 11:11.2 11:20.6 11:27.6 Portland 4 47:38
65 809 Brice Stivers River City Bicycles - Bike Law 47 13:12.2 11:17.5 11:47.2 11:21.1 portland 4 47:38
66 712 Donny Stevens CX Pistols p/b Gigantic Brewing 43 13:44.7 11:14.1 11:24.0 11:16.4 Portland 4 47:39
67 751 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 54 12:43.7 10:59.4 13:10.0 10:56.2 Medford 4 47:49
68 780 Thomas Pastor Deschutes Brewery 40 13:41.0 11:23.0 11:38.7 11:25.7 Bend 4 48:08
69 632 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 35 13:43.6 11:31.8 11:36.9 11:19.1 Bingen 4 48:11
70 700 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 44 13:36.5 11:18.3 11:45.9 11:38.1 Portland 4 48:19
71 711 Eric Aldinger Team Finger 49 13:34.3 11:33.2 11:41.2 11:31.9 Hood River 4 48:21
72 645 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 59 13:50.7 11:17.4 11:50.2 11:29.2 Portland 4 48:28
73 816 Pete Conklin 57 13:54.5 11:23.5 11:42.3 11:42.5 Portland 4 48:43
74 790 Peter Newlands 22 12:35.2 12:26.7 11:53.8 11:51.4 Portland 4 48:47
75 653 Brian Little BeerMongers 46 13:09.5 10:36.9 15:16.5 10:34.1 White Salmon 4 49:37
76 784 Steven Westberg Deschutes Brewery 52 14:24.5 12:02.3 12:01.1 11:45.1 Bend 4 50:13
77 750 John Pettitt ANTHM Collective 45 17:20.2 10:59.8 10:59.0 10:57.9 Portland 4 50:17
78 808 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 13:49.5 12:04.3 12:16.7 12:14.2 Wilsonville 4 50:25
79 807 John Howe 50 13:33.7 11:20.5 12:29.8 13:12.5 Portland 4 50:37
80 761 Richard Pool Speedvagen 34 14:00.7 12:00.7 12:15.7 12:19.6 Portland 4 50:37
81 692 Vincent Zitkovich 48 14:19.8 12:12.2 12:27.7 12:26.5 Vancouver 4 51:26
82 813 Josh Baartlemay 36 14:12.8 12:28.5 12:24.7 12:23.6 Portland 4 51:30
83 778 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 14:50.3 12:33.7 13:06.1 West Linn 3 40:30
84 821 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 52 15:30.0 13:17.8 12:00.7 Medford 3 40:48
85 804 Dan Harrison Speedvagen 43 14:19.2 13:31.3 13:40.1 Portland 3 41:31
DNF 818 Simon Apostol 31 13:09.6 13:46.9 Portland 2 41:31
DNF 625 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 16:37.6 Portland 1 41:31
DNF 758 Paul Johnson Trusty Switchblade 32 12:14.6 Portland 1 41:31

Singlespeed Women

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 803 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 41 08:32.2 09:29.4 09:37.1 09:42.9 09:50.0 Portland 5 47:12
2 800 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36 08:35.6 09:29.4 09:48.9 09:56.3 10:08.7 Portland 5 47:59
3 808 Kate Drennan BeerMongers 37 08:59.7 09:58.5 10:03.0 10:00.4 10:32.2 Portland 5 49:34
4 801 Mielle Blomberg Team S&M 49 09:07.3 10:09.2 10:16.6 10:25.9 10:31.5 Portland 5 50:31
5 845 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 09:26.1 10:10.2 10:23.4 10:20.8 10:30.7 Portland 5 50:51
6 857 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 48 09:31.4 10:32.2 10:38.2 10:27.5 Portland 4 41:09
7 832 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 35 09:43.1 10:29.7 10:34.9 10:54.0 Portland 4 41:42
8 825 Heather Pola Team Finger 47 09:29.0 10:52.0 11:11.9 11:01.7 Hood River 4 42:35
9 815 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 09:56.6 10:59.1 10:48.9 10:55.9 Portland 4 42:40
10 835 Hilary Luther 44 10:10.3 10:56.4 11:14.6 11:11.0 Portland 4 43:32
11 806 Tess Weir Grouptrail Cycling 51 10:21.1 10:57.3 10:59.2 11:14.9 Beaverton 4 43:32
12 861 Epiphany Couch 33 09:48.3 11:01.5 11:18.0 11:26.6 Portland 4 43:34
13 840 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 10:01.2 11:14.4 11:23.6 11:44.9 Portland 4 44:24
14 833 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 10:26.2 11:23.3 11:31.1 11:32.3 Portland 4 44:53
15 856 Angela Horton Gapay Hammer Velo 54 10:37.9 11:24.6 11:27.9 11:40.1 Cornelius 4 45:11
16 859 Erika Jackson Speedvagen 49 10:39.3 11:31.6 11:40.2 12:21.4 Portland 4 46:13
17 858 Hayli Hay 42 12:20.5 11:23.7 11:28.8 11:26.0 Portland 4 46:39
18 802 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 11:01.9 11:50.9 12:25.4 12:59.0 Portland 4 48:17
19 853 Jan Moss Hammer Velo 59 12:31.6 13:36.8 14:03.0 12:37.1 Portland 4 52:48