2021 Time Trial BAR

Updated December 7, 2021 at 7:36 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 45
2 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 36
3 Thomas Hope TEAM OREGON P/B RODDA 36
4 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 30
5 Cian McCann 26
6 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 24
7 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 20
8 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 18
9 Matt Mallet 16
10 Erik Mills Bicycle Way Of Life Cycling 15
11 Justin Hall 14
12 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 13
13 Noah Sanders Sage Factory 13
14 Austen Davis 12
15 Evan Larson Team California Juniors 12
16 Andreas Broxson Audi 6
17 Kade Aldrich 5
18 Tyler James 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 45
2 Clara Terrell English Cycles 21
3 Stephanie Taplin Liquid Velo 15
4 Megan Brinkmeyer Los Gatos Bicycle Racing Club 14
5 Hannah Allen 13
6 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 10

Category 4 Men

Name Team Points
1 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 58
2 Benjamin Snodgrass DCL Multisport Fitness 45
3 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 41
4 Jeremy Gourd 33
5 Michael Collins BicycleAttorney.com 28
6 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 27
7 George McDonald 26
8 Chris Kee 21
9 Kasra Shokat 16
10 Anthony Lally Bike Peddler - Salem 15
11 Travis Schlafke 15
12 Ethan McMahan 13
13 Cian McCann 13
14 Jacob Robertson 13
15 Austen Davis 12
16 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 11
17 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 11
18 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 10
19 Mack Parshall Kelly Benefits Strategies 8
20 John Adams Byzick + Company Cycling 7
21 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 7
22 Jeremy Morris 7
23 Adam Peterson 7
24 Kevin Locher 4
25 Ben Marean Eugene Velo Racing 3
26 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling 2
27 Alex Nelson MCC Racing 2
28 Ariel Gelman Capitol Velo Cycling 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Rosanna Kyniston 44
2 Nicole Baker 40
3 Molly Balfe CBCG 36
4 Diane Smith 28
5 Christina Truesdale Audi/Krykisports 14
6 Erin Reis Hutch's Bend Dental 13
7 Kristin Yarris 12
8 Julie Nelson MCC Racing 12
9 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11
10 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 10
11 Allison Bridgewater 8

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 54.0
2 Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group 45.0
3 Andrew Neill Nunez Team Rancagua Bike Chile 44.0
4 Dennis Connors 30.0
5 Felipe Nystrom Costa Rica 28.0
5 Nate Silva 28.0
7 Joseph Tysoe 26.0
8 Michael Hopkins Planet PDX Cycling 24.0
9 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 18.0
10 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 15.0
10 Chris Jackson Hammer Velo 15.0
10 Sandra G Hendy 15.0
13 Drake Deuel 15.0
14 Guy Polson Infinit Performance 14.0
15 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 12.0
16 Kaler Marshall Team Walla Walla 12.0
17 Rob English English Cycles 11.0
18 Owen Wright 9.0
19 Allan Schroeder Team Bobs-bicycles.com 8.0
20 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 7.5
20 Scott Carroll Dialed Cycling Team 7.5
20 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 7.5
23 David Reitan 7.0
24 Daniel Lincoln River City Bicycles Bike Law 5.0
25 Jeff Gepper 3.0
26 Duane Aanestad 2.0

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Sara Youmans Orion Racing 30
2 Julie Peterson Baker Loves Bikes/Powered by Cyclesoles 28
3 Caroline Ponzini 15
3 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team 15
5 Kalli Phillips 14
5 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 14
7 Kat Hampton Marys Bicycle Club p/b Tacovore 13
8 Margaret Stanny 12
9 Rachel Geiter Team Walla Walla 12
10 Anna Megale 10

Junior Men

Name Team Points
1 Gavin Newman TriTech Bikes 30
1 Zane Moore 30
1 Mack Parshall Kelly Benefits Strategies 30
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 28
4 Yusei Sasanuma 28

Junior Women

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 30
1 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 30

Masters Men

Name Team Points
1 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 85
2 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 81
3 Kevin Gillas Advanced Integration 53
4 Tim Ellerbruch 45
5 Douglas Sears 45
6 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 44
7 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 42
8 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 41
9 Darell Provencher Team Rose City 39
10 Daniel Smith Sunnyside Sports 39
11 Donald Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36
12 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 36
12 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36
14 Loren Russell Vegan Fleez! 35
15 Bob Kuehn Cinch Cycling 28
15 Norm Swygert Planet PDX Cycling 28
17 Justin Hall 26
17 Yalcin Erhan WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 26
19 Tad Hodgert Deschutes Brewery 24
19 Max Rink 24
21 Duane Aanestad 20
22 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 15
23 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 15
23 G Boyd Tarin Splunk Race Team 15
25 Nic Patton 14
25 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 14
25 Ian Gibson Dialed Cycling Team 14
25 Michael Welch 14
29 Shane Spano Team Cycle Sport 13
30 Joseph Tysoe 13
30 Aris Sophocles Aris III Sophocles 13
32 Peter Kaspar English cycling 12
32 Bruce Burke Bicycle Way Of Life Cycling 12
34 Chris Hanel Dialed Cycling Team 12
35 Gary Foster 11
36 Charles Henderson Swift Racing PDX 11
37 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 10
38 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 10
38 Tom Kelly 10
40 James Bell Eugene Velo Racing 9
40 Scott Heaton 9
42 Peter Eschbach Bicycle Way Of Life Cycling 8
43 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 8
44 Burk Webb 7
45 Ian Spivack family bike shop racing 7
46 David Root Pacific Office Automation Cycling 6
47 Keith Richards Rock Creek Cyclery 5
48 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 4
48 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 4
50 Jason Bell US Military Endurance Sports 3
51 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 2
52 Lance Haag Thirsty Bear P/B Akamai 1

Masters Women

Name Team Points
1 Lisa George Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 50
2 Susan C Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45
3 Andrea Smith Sunnyside Sports 45
4 Laura Jackson 43
5 Erin Stone Soles Inspired 42
5 Karin Wohlert 42
7 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 28
8 Mary Ross Multnomah Athletic Club 26
9 Linda Fanning Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 24
10 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 15
11 Vikki Bourcier 14
12 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 10

Masters Women 4

Name Team Points
1 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 15

Tandem

Name Team Points
1 Dan Davis BONE YARD CYCLING 14
1 Lisa Campbell BicycleAttorney.com 14