West Coast Gravel - Erik the Red

OR. May 2, 2021

Part of the West Coast Gravel

Questions about results please contact Misty Mitchell at results@mudslingerevents.com

Updated September 14, 2021 at 9:57 AM

Men 15-24

Num Name Team Age City Time
1 160 Jade Rohde 15 Ashland 2:04:11
2 130 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 15 Bend 2:06:50
3 199 Erik Spillman 22 Eugene 2:46:54
4 87 Simon Gremel 23 Bend 2:52:35
DNS 9 Ian Brown 16 Bend 2:52:35
DNS 10 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 17 Bend 2:52:35
DNS 79 Aaron Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 17 Corvallis 2:52:35
DNS 168 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 15 Bend 2:52:35

Men 25-39

Num Name Team Age City Time
1 2 Stefano BARBERI 37 Reno 1:49:17
2 1 Denny Rowe III 38 Salem 1:52:33
3 205 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 28 Portland 1:56:32
4 111 Sean Corey 38 VANCOUVER 1:56:36
5 115 Joel Fletcher 33 BEND 1:58:45
6 122 Ben Guernsey 37 Portland 2:05:14
7 145 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint 34 Portland 2:06:18
8 195 Andrew Loscutoff 33 Redmond 2:07:23
9 144 Jacob Miller 27 Berkeley 2:07:24
10 151 Conor O'Brian 28 Cape Elizabeth 2:07:56
11 129 Matthew ISON 33 Bend 2:08:12
12 135 Anthony Langford 28 Eugene 2:08:22
13 74 Alex Torres-Clemens 35 Milwaukie 2:09:12
14 4 Alex Marganski Mudslinger Adventure Squad 34 Bend 2:12:19
15 171 Jacob Timmerman 31 San Mateo 2:15:13
16 132 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 38 Portland 2:15:43
17 30 Cameron Allen 34 Corvallis 2:16:36
18 133 Brendan Kaiser 25 Eugene 2:17:31
19 40 Austen Davis 30 Eugene 2:19:54
20 13 Matt Baumann 39 Eugene 2:21:57
21 56 Peter Madsen 48 Eugene 2:23:30
22 80 Michael R Bouska 38 Bend 2:24:45
23 112 Jake Dahlberg 29 Eugene 2:24:55
24 204 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland 2:26:00
25 49 Sebastian Jakobsen 30 Eugene 2:29:01
26 141 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 31 Portland 2:30:17
27 114 Alex Dye 33 Corvallis 2:31:08
28 118 Jeremy Gomez 26 Portland 2:38:33
29 50 Jim Jeffers The Club Roule 37 Portland 2:50:40
30 208 Shane Ausprey 35 Talent 3:01:06
31 48 James Jaggard Northwest Competitive Adventure 36 Bend 3:03:32
32 156 Cole Puffer 28 Klamath Falls 3:06:51
33 134 Louis Kirchner 39 Portland 3:10:43
34 64 Alex Rose 34 Happy Valley 3:21:07
35 167 Stephen Snider Mudslinger Adventure Squad 37 Eugene 3:33:47
36 170 Kevin Tennyson 30 Solomons 4:05:58
37 128 Jonathan Hubbard 37 Nampa 4:27:30
DNS 36 david cowan 29 Bend 4:27:30
DNS 69 Brian Sorensen Co-Motion Factory Racing Team 30 Springfield 4:27:30
DNS 155 Rodrigo Prugue 33 Portland 4:27:30

Men 40-44

Num Name Team Age City Time
1 153 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 42 Bend 1:53:21
2 175 Zak Winter 42 portland 1:54:49
3 136 Gabriel Linn 44 Bend 1:56:35
4 150 Joshua Nordell 44 Sisters 2:06:26
5 35 Ryan Chase 43 Bend 2:14:43
6 7 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 44 Forest Grove 2:21:04
7 110 James Cope 43 Bend 2:25:33
8 45 Dustin Henderson 43 Greaham 2:38:32
9 51 Nick Johansen 42 Portland 2:42:33
10 75 Ty Volle 41 Hines 2:57:38
11 34 Aaron Bustard Flywheel Bicycle Solutions 40 Medford 3:14:16
DNS 85 Luke Demoe 42 EUGENE 3:14:16
DNS 202 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 40 Portland 3:14:16

Men 45-49

Num Name Team Age City Time
1 148 Ryan Ness 46 Bend 2:01:03
2 161 Greg Schmitt 46 portland 2:06:56
3 138 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 46 Portland 2:07:13
4 6 Scott Hood 48 North Bend 2:12:26
5 158 Christopher Ramsey 48 Beaverton 2:12:45
6 81 Robert Callahan 46 Eugene 2:13:41
7 83 Ryan Christie 49 Sherwood 2:31:43
8 66 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 47 Bend 2:40:55
9 159 Ryan Rodgers 45 WALLA WALLA 2:53:43
DNS 29 Chip Addabbo 49 Salem 2:53:43
DNS 37 Brady Cowing 46 Portland 2:53:43
DNS 39 Aaron Danielson 45 Albany 2:53:43
DNS 52 Peter Koonce Grouptrail Cycling 47 Portland 2:53:43
DNS 72 Destry Stoner Mudslinger Adventure Squad 47 Portland 2:53:43
DNS 77 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Portland 2:53:43
DNS 172 Adam Vanarsdall 49 Portland 2:53:43
DNS 201 Lee Farmer 49 Portland 2:53:43

Men 50-54

Num Name Team Age City Time
1 107 Paul Bourcier 53 Eugene 1:57:01
2 3 Dan Handorff 53 Portland 2:03:25
3 137 Carl Loeffler 50 Eugene 2:09:48
4 197 Michael BROXSON 52 Wenatchee 2:24:30
5 149 Greg Ngo 52 Dixon 2:34:17
6 127 Stephen Hofkin 54 redding 2:38:19
7 117 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Albany 2:40:42
8 53 Jeff Langford 54 Eugene 2:42:49
9 105 Michael Billings 54 TIGARD 2:51:10
10 61 David Pettigrew 52 Corvallis 2:55:56
11 106 Thomas Bonn 54 Bend 3:05:04
DNS 11 Demian Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 51 Corvallis 3:05:04
DNS 44 Mike Hanson Dialed Cycling Team 52 Aurora 3:05:04
DNS 166 Joel Smith 54 Seal Rock 3:05:04

Men 55-59

Num Name Team Age City Time
1 5 Scott Carroll Dialed Cycling Team 56 Corvallis 2:11:13
2 43 Todd Gallaher 56 Grants Pass 2:11:40
3 123 Charles Hall 58 Eugene 2:15:02
4 46 Eric Horvath 58 South Beach 2:16:46
5 12 Jonathan Sharp Marys Bicycle Club p/b Tacovore 59 Corvallis 2:26:41
6 140 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Salem 2:31:27
7 8 Kyle Kotwica 57 Corvallis 2:31:28
8 108 Tom Broxson 55 Sumner 2:34:01
9 104 Max Bennett 58 Phoenix 2:47:22
10 203 Mike Webb 58 Florence 3:09:39
11 200 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 56 Portland 3:11:25
12 71 Paul Stewart 57 Milwaukie 3:20:53
13 196 grant davis 58 bellevue 3:23:48
DNS 41 WARD FIGGE 58 Portland 3:23:48
DNS 67 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 59 Eugene 3:23:48
DNS 120 Frank Gray 58 Medford 3:23:48
DNS 147 Joan Murphy 56 San Francisco 3:23:48
DNS 162 Craig Schommer 55 Portland 3:23:48

Men 60-64

Num Name Team Age City Time
1 54 David Leedom Co-Motion Factory Racing Team 64 Springfield 2:38:21
2 165 John Slawta 60 TALENT 2:46:12
3 125 Jim Hinkley 61 Washougal 3:20:07
4 73 Billy Thomas Deschutes Brewery 60 Bend 3:23:53
DNS 143 robert meighan 60 san Jose 3:23:53

Men 65-69

Num Name Team Age City Time
1 139 Michael Longmire 67 Adair Village 2:19:54
2 78 Paul Wertzberger 65 Mount Shast 2:30:04
3 65 Dennis Rose 69 Portland 3:32:52
DNS 146 rick miyashiro 67 Gardnerville 3:32:52

Men 70-74

Num Name Team Age City Time
1 68 Vincent Sikorski 70 Bend 3:38:45
DNS 58 Daniel Mummey 73 Waldport 3:38:45

Men 75+

Num Name Age City Time
1 33 Lew Broxson 76 Corvallis 3:39:02

Women 15-24

Num Name Team Age City Time
1 209 Ella Stimson 24 Portland 3:01:13

Women 25-39

Num Name Team Age City Time
1 152 Elke PEIRTSEGAELE 29 Bend 2:14:46
2 18 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 2:20:47
3 124 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 34 Bend 2:21:03
4 142 Nile McGhie 33 Talent 2:58:22
5 24 SARA BOUSKA 37 Bend 3:01:37
6 157 Devon Puffer 29 Klamath Falls 3:06:50

Women 40-44

Num Name Team Age Time
1 119 Serena Bishop Gordon 42 2:06:33
2 121 Liza Gualandi 44 2:52:19
3 116 Monique Fletcher 43 3:20:37

Women 45-49

Num Name Team Age City Time
1 169 Neisha Strait 45 Eugene 2:38:18
2 22 Carol Aron 47 North Bend 3:24:51
DNS 21 Amy VanTassel 45 Portland 3:24:51

Women 50-54

Num Name Team Age City Time
1 14 Jennifer Hart 52 North Bend 3:02:42

Women 55-59

Num Name Team Age City Time
1 164 Jenny Slawta 57 Talent 2:47:44