OBRA Time Trial Championships

OR. September 26, 2021

Part of the OBRA Time Trial Championships

Updated October 19, 2021 at 6:30 PM

Eddy Men

Num Name Team Home Town Age Time
1 140 Andrew Neill Nunez Eugene 34 38:41.5
2 5543 Nate Silva Eugene 40 38:47.5
3 541 Joseph Tysoe Portland 50 41:51.0
4 176 Michael Hopkins Planet PDX Cycling 48:14.6
5 171 Nathan Akse 50:59.6

Junior Men 13-14

Num Name Team Home Town Age Time
1 8105 Gavin Newman Portland 13 20:22.4
2 8165 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team Tigard 14 20:44.0

Junior Men 15-16

Num Name Home Town Age Time
1 8211 Zane Moore Portland 15 18:48.8
2 167 Yusei Sasanuma 18:55.8

Junior Men 17-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 168 Mack Parshall Puyallup 17 17:28.3

Junior Women 15-16

Num Name Team Home Town Age Time
1 8167 Summer Westerfield Dialed Cycling Team tigard 15 27:31.9

Junior Women 17-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 8166 Spring Westerfield Dialed Cycling Team tigard 17 23:49.5

Men 1/2

Num Name Team Home Town Age Time
1 155 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint Eugene 28 33:57.3
2 146 Felipe Nystrom Portland 38 38:40.4

Men 3

Num Name Team Home Town Age Time
1 511 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling Eugene 33 36:28.9
2 591 Thomas Hope Corvallis 24 37:31.5
3 5578 Cian McCann Portland 19 37:40.7
4 8089 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling Philomath 17 38:32.7
5 302 Chris Sarrett Dialed Cycling Team Albany 42 39:11.2
6 767 Greg Schmitt Portland 49 39:46.6
7 5547 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling TUALATIN 25 39:48.1
8 371 Matt Mallet Corvallis 46 40:24.4
9 682 Justin Hall Bend 45 41:57.4

Men 4/5

Num Name Team Home Town Age Time
1 5591 Michael O'Neil Eugene 26 38:20.1
2 4140 Michael Collins BicycleAttorney.com Portland 39 43:17.6
3 169 George McDonald Eugene 30 48:14.3
DNF 5344 Austin Alling Camas 27 00:00.0

Men 40+

Num Name Team Home Town Age Time
1 929 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling Wilsonville 48 35:39.1
2 177 Damien Callahan 41:02.6
3 682 Justin Hall Bend 45 50:57.4
DNF 178 Brett Donis 50:57.4

Men 50+

Num Name Team Home Town Age Time
1 993 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling Tigard 50 38:50.1
2 4316 Norm Swygert Planet PDX Cycling BEAVERTON 52 42:16.1
3 855 Daniel Smith Bend 59 43:42.1
4 174 Max Rink Eugene 58 56:35.0

Men 60+

Num Name Team Home Town Age Time
1 312 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint Aurora 64 44:55.8
2 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn 67 46:15.7
3 5742 Yalcin Erhan Portland 65 52:58.9

Men 70+

Num Name Team Home Town Age Time
1 5129 Douglas Sears Eugene 76 47:14.9
2 4094 Bob Kuehn Bend 70 49:19.6
3 173 Jim Luebke 52:32.3
4 166 Tad Hodgert Deschutes Brewery Bend 75 55:17.5
5 5347 Loren Russell Corvallis 79 55:39.9
6 5232 Duane Aanestad Leaburg 75 58:39.2

Paracyclist

Num Name Home Town Age Time
1 5112 Dennis Connors Beaverton 36 47:32.9

Tandem

Num Name Time
1 164 Dan Handorff 44:10.2
1 164 Micah Handorff 44:10.2
2 7066 Dan Davis 57:16.5
2 7066 Lisa Campbell 57:16.5

Women 1/2

Num Name Team Home Town Age Time
1 294 Sara Youmans ketchum 26 39:06.1
2 172 Julie Peterson Bend 53 39:46.5

Women 4/5

Num Name Home Town Age Time
1 175 Marissa Lovell 44:45.2
2 7106 Diane Smith Hillsboro 51 47:30.1

Women 50+

Num Name Team Home Town Age Time
1 236 Andrea Smith Sunnyside Sports Bend 55 43:20.7
2 165 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Bend 57 49:34.0
3 7100 Lisa George Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Portland 58 54:54.5

Women 60+

Num Name Team Home Town Age Time
1 170 Lisa Bowerman 47:17.6
2 7232 Laura Jackson Roseburg 64 50:05.3
3 286 Mary Ross Bend 63 51:31.9
4 7076 Linda Fanning Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Portland 61 56:39.8