Red R Criterium

Portland, OR. June 11, 2022

Updated July 1, 2022 at 2:33 PM

Category 3 Open

Num Name Team Age City
1 391 Erik Mills 47 Eugene
2 683 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 20 Tualatin
3 511 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 34 Eugene
4 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 43 Gladstone
5 787 Greg McElravy Grouptrail Cycling 32 Portland
6 78 Summer Newlands
7 335 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 26 TUALATIN
8 331 Mateen Richey
9 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 42 PORTLAND
10 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 61 Gresham
11 342 Marty Moran 33 Portland
12 562 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 24 KELSO
13 576 Matt Radich Team Dr Will Bar 53 Lake Oswego
14 304 Patrick Dailey Pacific Office Automation Cycling 33 Portland
15 343 Connor Shimamoto 28 Portland
16 636 David Root Pacific Office Automation Cycling 57 Vancouver
17 748 Brad Davidson Grouptrail Cycling 40 Portland
18 368 Brandon Pendergrass 29 Vancouver

Category 3 Women

Num Name Team Age City
1 413 Stephanie Taplin 33 Tacoma
2 209 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 34 Portland
3 400 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 38 Tigard
4 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 40 Portland
5 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 33 Portland
6 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Portland

Category 4/5 Open

Num Name Team Age City
1 5287 Julian Ballestas 28 Milwaukie
2 4191 Jason Evans 45 West Linn
3 5371 Joe Bartlett 40 portland
4 5643 Austin Duerfeldt 27 Portland
5 4300 Logan Divelbiss Half Penny Cycling Team 24 Salem
6 4015 Jim Jeffers The Club Roule 38 Portland
7 5001 Gabriel Wolford 30 Portland
8 47
9 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 15 Lake Oswego
10 5356 Nick O'Connell 28 Portland
11 181 Logan Mathiasen 26 Portland
12 72 Tim Reeves 23 Sherwood
13 5041 Tyler Dretke The Club Roule 34 Happy Valley
14 5419 Tim Dorman 62 Vancouver
15 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 14 Portland
16 4284 Doug Brecht Team 10 Barrel 58 Portland
17 5338 Carlos Acosta 24 Beaverton
18 93 Luke Talman East Portland Youth Cycling 14 portland
19 4060 Dhaulagiri Feriansyah The Club Roule 24 Clackamas
20 73 Alexander Olson 23 Portland

Junior Open

Num Name Team Age City
1 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 15 Lake Oswego
2 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 14 Portland
3 8080 Simon Walsh 16 Portland
4 93 Luke Talman East Portland Youth Cycling 14 portland
5 8007 Andrew Newman East Portland Youth Cycling 13 Portland
6 8081 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 13 Lake Oswego
7 80 UriYah Azar 12 Eugene
8 79 Yudah Azar 11 Eugene
9 94 Kaleel Azar 13 Eugene

Junior Women

Num Name Team Age City
1 8082 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 11 Lake Oswego

Masters Open 35+

Num Name Team Age City
1 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar 46 Portland
2 102 Felipe Nystrom 39 Portland
3 391 Erik Mills 47 Eugene
4 680 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling 48 Portland
5 4026 Cary Newell 43 Happy Valley
6 5733 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 46 Kelso
7 4289 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 38 Portland
8 197 Mathew Braun
9 353 Brian Lynch Team Dr Will Bar 46 Portland
10 611 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 47 Forest Grove

Masters Open 50+

Num Name Team Age City
1 989 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 51 Tigard
2 876 Paul Bourcier 54 Eugene
3 826 Webster Wilson 50 Portland
4 171 Maikey Lopera 53 Eugene
5 339 Ibold Hans
6 986 Joseph Skokan 54 Seattle
7 182 Greg Luniewski 54 Seattle
8 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team 54 Portland
9 663 Rick Metz 54 Portland
10 75 Mike Bené
11 908 Tom Cole 57 Kennewick
12 192 Christopher Phipps 53 Portland
13 576 Matt Radich Team Dr Will Bar 53 Lake Oswego
14 636 David Root Pacific Office Automation Cycling 57 Vancouver
15 4352 Steven Ohlhaber 50 Portland
16 4284 Doug Brecht Team 10 Barrel 58 Portland
17 547 Gordy Bolstad 69 Snohamish

Masters Open 60+

Num Name Team Age City
1 105 Joe Baratto 61 Seattle
2 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 61 Gresham
3 76 Rick Roof
4 596 John O'Brien Evolution Racing 63 Ridgefield
5 74 Steve Thompson 68 Seattle
6 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham
7 575 Michael Longmire 68 CORVALLIS
8 301 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn

Masters Women 50+

Num Name Team Age City
1 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 54 Oregon City

Open Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 4097 Alexander Zybin 39 Milwaukie
2 4102 Quin Kennedy 37 Seattle
3 79a Tommy Tuite
4 5300 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 27 Portland
5 229 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 51 Portland
6 4245 James Green Trusty Switchblade 51 Portland
7 301 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn
DNF 81 Sam Frigo

Senior Open

Num Name Team Age City
1 83 Kaler Marshall 36 Walla Walla
2 876 Paul Bourcier 54 Eugene
3 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 29 portland
4 102 Felipe Nystrom 39 Portland
5 84 Eric Zugor 31 Portland
6 81 Sam Frigo
7 123 Emmett Culp 29 Portland
8 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar 46 Portland
9 817 Martin Acosta 34 Hillsboro
10 108 Erik Hammerquist 24 Portland
11 832 Tyler Aquino 31 Portland
12 171 Maikey Lopera 53 Eugene
13 886 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling 49 Hillsboro
14 511 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 34 Eugene
15 683 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 20 Tualatin
16 893 Patrick Parish 37 Portland
17 82 Chad Nichols
DNF 74 Steve Thompson 68 Seattle
DNF 78 Summer Newlands
DNF 986 Joseph Skokan 54 Seattle
DNF 182 Greg Luniewski 54 Seattle
DNF 5074 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 40 Portland
DNF 5628 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 27 Portland
DNF 108 Erik Hammerquist 24 Portland
DNF 868 Harrison Harb 33 Portland
DNF 335 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 26 TUALATIN
DNF 343 Connor Shimamoto 28 Portland
DNF 391 Erik Mills 47 Eugene

Senior Women

Num Name Team Age City
1 204 Jenna Lingwood 41 Portland
2 202 Rachel Geiter 32 Walla Walla
3 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 33 Portland
4 85 Margaux MCBIRNEY
5 400 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 38 Tigard
6 205 Heidi Wood 37 Hood River
7 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Portland
8 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 40 Portland
9 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 Portland
10 77 Jamie Voros
11 413 Stephanie Taplin 33 Tacoma

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7251 Anna Rischitelli 28 Tempe
2 7250 Libby White Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 28 Portland
3 7264 Shantel Mitchell 32 Vancouver
4 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 Portland
5 77 Jamie Voros
6 7218 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 46 Portland
7 7089 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 32 portland
8 7154 Rebecca Heron 28 Springfield
9 7018 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Vancouver