2022 Cyclocross BAR

Updated October 4, 2022 at 8:01 PM

Athena

Name Team Points
1 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 85
2 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 45
3 Andrea Osterlund The Club Roule 42
4 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 15
5 Jessica M Prior 14

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Max Smith Biciclista US 63
2 Nate Scott Dialed Cycling Team 61
3 Zac Garrard Biciclista US 58
4 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 47
5 Oscar Guevara Biciclista US 43
6 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 41
7 Bradford Smith Speedvagen 39
8 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 34
9 Benicio Thorne Biciclista US 29
10 Reid Curry Thump Racing 26
11 Casey Collier 22
12 Ryan McLaughlin 22
13 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 22
14 Ben Taber Team 10 Barrel 19
15 Jeremy Gomez Metrapolis Cycle Repair 17
16 Logan Divelbiss Bike Peddler 15
17 Jackson Hsu Team Booger 14
18 Aaron McClintock Biciclista US 14
19 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 13
20 John Chapman Thump Racing 12
21 Scott Scholz Biciclista US 12
22 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint 11
23 Tyler Wilson 11
24 Mitchell McGuire 9
25 Eamon Haverty Biciclista CX Pdx 8
26 Casey DePeel Bonk Collective 7
27 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 6
28 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 6
29 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 6
30 Brandon Johnson 5
31 Owen Kuhl Landshark & Ashland Devo 5
32 Nathan Trimble Colavita 4
33 Summer Newlands 4
34 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 3
35 Gregory Kell Team Wooly Mammoth 3
36 Greg van Amerongen 3
37 Greg McElravy Grouptrail Cycling 2
38 John Hatfield Dialed Cycling Team 2
39 Josiah Langstaff 1

Category 3 Women

No results

Category 4 Men

Name Team Points
1 Todd Young Trusty Switchblade 83
2 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 73
3 Cesar Villegas Team 10 Barrel 70
4 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 68
5 Dustin Hunley 64
6 Joe Ergle The Club Roule 63
7 Landon Holbert 60
8 Hunter Westerfield Diehard Bikes 60
9 Gregory Topete HiFi Sound Cycling Components 50
10 Niels Dhollander-Barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 42
11 Jamey Gouin 39
12 Erik Smith Biciclista US 37
13 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 36
14 Jeremy Krantz 32
15 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint 31
16 Eric Schmidt 30
17 Josiah Langstaff 29
18 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 29
19 Mike Garritson Rolling Thunder p/b The Missing Link 26
20 Nicholas Sergiwa 26
21 Marcus Hughes 26
22 Nathan Kistler 23
23 Matthew Flodin 23
24 Mac Barr Grouptrail Cycling 21
25 Mike Funk 18
26 Christopher Lapointe 18
27 Omar Sandoval BikePOCPNW 17
28 Russell Evans 15
29 Owen Kuhl Landshark & Ashland Devo 15
30 Keith Olsen Murder of Crows 15
31 Samuel Herrera Team Oregon p/b Rodda Paint 15
32 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 15
33 Dodson Avrit 14
34 Eamon Haverty Biciclista CX Pdx 14
35 Maxwell Yousey 13
36 James Wellington 12
37 Alan Spencer 12
38 Jeremy Lanford Boneyard Cycling 11
39 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 11
40 Peter Lake Oregon State Cycling Club 10
41 Thomas Hamlik Boneyard Cycling 10
42 William Zendner 10
42 Jeff McManuis 10
44 Lucian Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 9
45 Jason Braaten The Club Roule 9
46 Mitch Springer 9
47 Zachery Miller 8
48 Ben VanderZanden Biciclista US 7
49 Martin Hogue Grouptrail Cycling 6
50 Truen Pence 5
51 Craig Russillo 5
52 Jacob Harrel Harder Cycling 5
53 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 2
54 Miguel Lopez 1
55 Ryan Price The Club Roule 1

Category 4 Women

Name Team Points
1 Dani Stiles Team 10 Barrel 93
2 Sydney Endow 82
3 Camila Lopez-Anido 70
4 Spring Westerfield Diehard Bikes 56
5 Julia Barna Dialed Cycling Team 53
6 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 51
7 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 51
8 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 44
9 Lisa Timmerman The Club Roule 39
10 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 38
11 Jessica M Prior 36
12 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 35
13 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 31
14 Lindsay Peters Team 10 Barrel 30
15 Kelsey Ward 30
16 Joanna Olsen 28
16 Kim Ely 28
18 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 28
19 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 28
20 Leah Brown Team 10 Barrel 26
21 Kara Bittner 24
22 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 24
23 Sara Halterman Deschutes Brewery Cycling Team 22
24 Jennifer Bianchini 22
25 Lauren Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 19
26 Andrea Chin 15
27 Amelia Henderson 15
28 Paula Gil Echevarría Biciclista US 14
29 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 13
30 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 13
31 Hannah Thomas Biciclista US 13
32 Trina Staloch CHINOOK RACING DEVELOPMENT 12
33 Katie Jenkins Metropolis Cycle Repair 12
34 Camryn Berglin Dialed Cycling Team 12
35 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team 12
36 Sarah Foote Mettle Cycling 12
37 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 12
38 Rebecca Heron 12
39 Katherine Ellis Bonk Collective 11
40 Maura Paxton Biciclista US 10
41 Staci Bronson e8 Timing p/b Best in the West Events 10
42 Shannon Overly 10
43 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 9
44 Alice Hall 9
45 Sarah Gates Dialed Cycling Team 9
46 Jessica Hastings 8
47 Ingrid Padgalskas 7
48 Katie Linton Planet PDX Cycling 7
49 Lindsey Kennedy 6
50 Cassie Capone Swift Racing PDX 3

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Felipe Nystrom Costa Rica 91
2 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 63
3 Paul Furst Dialed Cycling Team 60
4 Landon Farnworth Dryve Racing 39
5 Carl Decker Giant Factory Off-Road team 38
6 Charlie Leveroni Mettle Cycling 37
7 Jordan Sirtoli Biciclista US 36
8 Tygre Westerfield Diehard Bikes 32
9 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports Race Team 31
10 Ian Brown BEAR NATIONAL TEAM 30
11 Andrew Loaiza Mettle cycling P/B Cycle Oregon 27
12 Tanner Wescott ANTHM Collective 26
13 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 21
14 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 18
15 Henry Nadell CZ Racing 15
16 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 15
17 Jade Rohde Land Shark 15
18 James Williams Team Sparkling Riesling 14
19 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 14
20 Stephen Hartzel 11
21 Josh Kelley 9
22 Clara Honsinger 8
23 Finn Westover Team Booger 8
24 Brad Petersen Bonk Collective 7
25 Erik Tonkin Team S&M 6
26 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 6
27 Andrzej Stadnik Biciclista US 5
28 Aran Connolly 5
29 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 5
30 Jacob Smith Biciclista US 4
31 Lewis Whiley 4
32 Emmett Culp Biciclista US 3
33 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 3

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Sarah Livingston Trusty Switchblade 64
2 Hannah Thomas Biciclista US 53
3 Kellie Standish Biciclista US, Thump Racing 44
4 Jenna Lingwood Point S Nokian 43
5 Hannah Allen Fount Cycling Guild 39
6 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 37
7 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 34
8 Rachel Serslev Biciclista US 33
9 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team 31
10 Clara Honsinger 30
11 Sophie Russenberger Team S&M 30
12 Charley Erickson Gladiators 28
13 Allison Halpin Team S&M 26
14 Layla Billowitz Team 10 Barrel 24
15 Madeline Stover Cascadia Jr. Cycling 23
16 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 19
17 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 19
18 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES 17
19 Beth Ann Orton 15
20 Taylor Kennedy Team Finger 14
21 Erica Wescott Deschutes Brewery Cycling Team 14
22 Angharad Porteous BicycleAttorney.com 13
23 Rachel Geiter 12
24 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 12
25 Megan Horner 11
26 Anne Davis Usher Team S&M CX 10

Clydesdale

Name Team Points
1 Jason Evans Biciclista US 89
2 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 72
3 Chris Wierman Dialed Cycling Team 66
4 Timothy Breault Planet PDX Cycling 63
5 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 60
6 Doug Brecht Team 10 Barrel 47
7 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 25
8 Mark Sather Team 10 Barrel 24
9 Stephen Carter Planet PDX Cycling 23
10 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team 20
11 Mike Reddig Dialed Cycling Team 19
12 Tim Hazen More Beers Than Gears 17
13 Martin Hogue Grouptrail Cycling 17
14 Brandon Gallagher Murder of Crows 15
15 Christopher Riehl Dialed Cycling Team 15
16 Jeremiah Hartley J & K Holdings 14
17 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12
18 Jon Pearson Sage Titanium Factory Racing 9
19 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 8
20 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 8
21 Jason Braaten The Club Roule 5

Junior Men

Name Team Points
1 Hunter Westerfield Diehard Bikes 110
2 Zachary Smith Biciclista US 90
3 Henry Linn Mettle Cycling 70
4 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 66
5 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 62
6 Dylan Kuhl Landshark & Ashland Devo 57
7 Bjorn Swanson Team Finger 55
8 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 54
9 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 51
10 Owen Kuhl Landshark & Ashland Devo 45
11 Jase Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 45
12 Kai Blankenship Mettle Cycling 44
13 Markus D'Anna Portland Metro Composite 36
14 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 34
15 Cameron Wescott 28
16 Deegan Russell Bonk Collective 28
17 Carter Hayden Dialed Cycling Team 28
18 Liam Carmichael Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 27
19 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 27
20 Garett Hawes Half Penny Cycling Team 19
21 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15
21 Grayson Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 15
23 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 14
24 Calder Tarnow Murder Of Crows Junior Varsity 12
25 Orion Souders Team S&M 11
26 Kenji Hoshi Cascadia Junior Cycling 11
27 Crosby Hogue Grouptrail Cycling 9
28 Spencer Bradway 9
29 Gilbert Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 8
30 Asher Olsen 8
31 Baker Mills Murder of Crows 7
32 Ben Williams 5
33 Konnor Elek Team 10 Barrel 5
34 Dylan Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 5
35 Jack Hoover 4
36 Leo Herriges Swift Racing PDX 3
37 Bridger Mills Cascadia Junior Cycling 3
38 Richard Graves 3
39 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 2
40 Layne Hawbecker 2
41 Wyatt Horner 2
42 Edison Clarke-Hoxey 2
43 Saul Jamison Grouptrail Cycling 1
44 Espen Eld-Mathis 1
45 Karter Snider 1

Junior Women

Name Team Points
1 Summer Westerfield Diehard Bikes 87
2 Helena Stedman Grouptrail Cycling 29
3 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 15
4 Luke Talman East Portland Youth Cycling 14
5 Annika Ramey Team Finger 13
6 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 13

Masters Men

Name Team Points
1 Daniel Melkonian Team Finger 99
2 Rick Gregory Black Dog Velo 99
3 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 97
4 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 91
5 Brian Kesselman ANTHM Collective 83
6 Brent Morrow 78
7 Adrian Bosch Biciclista US 78
8 Tom Webb Team S&M 75
9 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 75
10 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 75
11 Pawel Rutkowski 74
12 Shea Hawes Half Penny Cycling Team 71
13 Sal Collura Bicilista US 70
14 Chad Swanson Team S&M 69
15 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 68
16 Michael Brown 67
17 Tobias Eld 66
18 Ron Strasser Team S&M 64
19 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 63
20 John Hatfield Dialed Cycling Team 60
21 Michael Nyberg Deschutes Brewing Cycling Team 57
22 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 57
23 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 56
24 Walter Bianchini 55
25 Joel West Team Dr Will Bar 55
26 Marcel Russenberger Deschutes Brewery Cycling Team 52
27 Joel Wilson Biciclista US 51
28 David Barna Dialed Cycling Team 49
29 Shaun Stiles Team 10 Barrel 49
30 Kevin Johnson Recycled Cycles Racing 48
31 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 48
32 Jamie King Grouptrail Cycling 46
33 Michael Metz 43
34 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 42
35 Ben Pederson Grouptrail Cycling 42
36 Christopher Ramsey Bonk Collective 40
37 Steven Westover Team Booger 39
38 Matt Jamison Grouptrail Cycling 38
39 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 38
40 Paul Mautner The Club Roule 38
41 Mark Hand Planet PDX Cycling 38
42 David Kaysen Dialed Cycling Team 38
43 Ryan Clay Grouptrail Cycling 37
44 Randall Fransen Mettle Cycling 36
45 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 36
46 Brad Alderman Vancouver Cyclery 35
47 Edward Lanton 34
48 Steve Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 33
49 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 33
50 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 31
51 Pat Addabbo Boneyard Cycing 30
52 Thomas Pastor Deschutes Brewery Cycling Team 30
53 Jason Evans Biciclista US 30
54 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 30
55 Norm Swygert Planet PDX Cycling 30
56 Bart Bowen Deschutes Brewery Cycling Team 29
57 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 29
58 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 29
59 Leo Pettus 27
60 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 26
61 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 25
62 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 25
63 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 25
64 Eric Martin WebCyclery Racing 24
65 Paul Francis Team 10 Barrel 24
66 Tim Staloch MCC Racing 24
67 Peter Koonce Grouptrail Cycling 24
68 Jeff Copus Team 10 Barrel 23
69 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 23
70 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 23
71 Tim Ellerbruch 22
72 James Coats 22
73 Brad Davidson Grouptrail Cycling 21
74 John Weathers 21
75 Tommy Carr Biciclista US 20
76 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 20
77 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 20
78 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 19
79 Robert Lund 19
80 Erik Hammer Deschutes Brewery Cycling Team 19
81 Scott Bradway BicycleAttorney.com 19
82 Ben Thompson 18
83 Ryan Morgan Trusty Switchblade 18
84 Dan Davis BONE YARD CYCLING 18
85 Eric Anderson Team Dr Will Bar 17
86 Casey Varnum 17
87 TREVOR HAYWARD 17
88 Derek S Hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team 17
89 Brian Catterson 17
90 Baker Lyon 16
91 Brent Poole Pacific Office Automation Cycling 15
92 Fred Mills 15
92 Mark Schwyhart Team S&M 15
94 Adam Mendel 15
95 Cassidy Keeland Team Yacht Club 15
96 Wayne Lewis Boneyard Cycling 15
97 Andrew Smith Swift Racing PDX 15
98 Ryan Chase Deschutes Brewery Cycling Team 14
99 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14
100 Mike Hamness Dialed Cycling Team 14
101 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 14
102 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar 14
103 Billy Holcomb Trusty Switchblade 14
104 Joseph Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 13
105 Greg Schmitt Mettle cycling P/B Cycle Oregon 13
105 Evan Heisler 13
107 Terry Hamness Dialed Cycling Team 12
107 Grant Headley Mettle Cycling 12
109 Matthew Smith Swift Racing PDX 12
110 Howard Draper 11
110 Steven Thorne Biciclista US 11
112 Marshall Greene 11
113 Dale Nelson Tri Town 11
114 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 11
115 Aaron Baraff 11
116 Patrick Parish Kolektiv 10
116 Dave Burnard 10
118 Scott Trautman Dialed Cycling Team 10
119 Loren Russell Vegan Fleez! 10
120 Eric Blankenship 10
121 David Visnack Murder of Crows 10
122 Tony Morales Boneyard Cycling 10
123 Matt Engel Murder of Crows 10
124 Dennis Bennett Boneyard Cycling 10
125 Sam Reynolds Bonk Collective 10
126 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 10
127 Bill Petersen Bonk Collective 9
128 Jason Richmond 9
129 James Juenger 9
130 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 9
131 Dave Tricamo Team dfL 9
131 Aaron Sander 9
133 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 9
134 Lance Heppler Dialed Cycling Team 9
135 David Pilz Hutch's Bend Dental 8
136 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 8
137 Chris Robison Bonk Collective 8
138 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 7
138 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components 7
140 Keith Olsen Murder of Crows 7
141 John Adkins 7
142 Tony Ruiz 7
143 Darell Provencher Team Rose City 7
144 Chris Wold Grouptrail Cycling 6
145 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA 6
146 Adam Vanarsdall 6
146 Carl Werner 6
146 Aaron Tarnow MURDER OF CROWS CYCLING 6
146 David McRobie 6
150 Steve Brower Boneyard Cycling 6
151 Dominic Chung 5
151 Matt Radich Team Dr Will Bar 5
151 Danny Weikel 5
151 Lora Melkonian Team Finger 5
155 Curtis Brawner Ace Window Tinting 5
156 James Green Trusty Switchblade 5
156 Chris Brannen 5
158 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 4
158 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 4
158 Donald Moote Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 4
161 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 4
162 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team 4
162 Ben Hein Westy Basecamp / Karma Garage 4
162 Robert Cummings Jr 4
165 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
166 Brian Anthony ANTHM Collective 4
166 Daniel Peterson Grouptrail Cycling 4
168 Dag Hinrichs 3
169 Rob Perry 3
170 Scott Mares Threshold Velo 3
171 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 2
172 David Anderson Boneyard Cycling 2
173 Abram Hernandez BeerMongers 2
174 Eric Stolberg ANTHM Collective 2
175 Ronald Kizziar Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 1
175 Cameron Wynhof Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 1
177 Rhett Bender 1
178 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 1
178 Brett Boyles Planet PDX Cycling 1
178 Ben Gagosian Swift Racing PDX 1
178 Matthew Crampton BeerMongers 1
178 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 1

Masters Women

Name Team Points
1 Lora Melkonian Team Finger 103
2 Laura Mullen Dialed Cycling Team 88
3 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 74
4 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 71
5 Anna Saltonstall Team Finger 70
6 Marie Major ANTHM Collective 64
7 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 64
8 Bonnie Rosenfeld The Club Roule 62
9 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 60
10 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 60
11 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team 58
12 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 55
13 Sheryl Johnson Recycled Cycle Racing 55
14 Victoria VanderZanden 54
15 Laura Trace BicycleAttorney.com 45
16 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 42
17 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 40
18 Megan Ramey Team Finger 39
19 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 39
20 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 38
21 Alicia Prusinski Deschutes Brewery Cycling Team 37
22 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 36
23 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery Cycling Team 34
24 Julia Austin Deschutes Brewery Cycling Team 34
25 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team 29
26 Heather Pola Team Finger 28
27 Sara Headley Swift Racing PDX 28
28 Donna Russell 27
29 Susan Kolb Deschutes Brewery Cycling Team 27
30 Hayley McClure Boneyard Cycling 26
31 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 25
32 Margi Bradway BicycleAttorney.com 25
33 Shelly Boelter Bonk Collective 23
34 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 23
35 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 21
36 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 21
37 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 20
38 Michelle Mills Deschutes Brewery Cycling Team 19
39 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 18
40 Shannon Herriges Swift Racing PDX 16
41 Susan C Moote Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 15
42 Layla Billowitz Team 10 Barrel 15
43 Kristi Cutter Bend 15
44 Amy Solana BicycleAttorney.com 15
45 Erica Wescott Deschutes Brewery Cycling Team 15
46 Michelle Bounds 14
47 Beth Flanagan BeerMongers 14
48 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 14
48 Karen Goritski Rebound/ tirelessvelo 14
50 Christy Hawkins Mettle Cycling 14
51 Nicole Beckwith Team Nonstop 13
52 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 13
53 Jordan Faulds 13
54 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery Cycling Team 11
55 Jennifer Haunold OrganicAthlete 10
56 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 10
57 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 9
58 Renee Beard Co Motion factory racing 9
59 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 9
60 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 8
61 Elizabeth Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 8
62 Heidi Swift 7

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 80
2 Gabriel Linn Mettle Cycling 72
3 Bradford Smith Speedvagen 71
4 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 64
5 Fred Mills 53
6 Dani Stiles Team 10 Barrel 46
7 Rachel Serslev Biciclista US 45
8 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team 44
9 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 43
10 Adrian Bosch Biciclista US 43
11 Robert Cummings S & M 42
12 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 40
13 Andrzej Stadnik Biciclista US 37
14 Danny Weikel 36
15 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 33
16 Scott Scholz Biciclista US 30
17 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28
18 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 25
19 Micah Melkonian Team Finger 24
20 Lee Ordonez English Cycles 22
21 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 22
22 Leah Brown Team 10 Barrel 21
23 Travis Power Bonk Collective 20
24 Mary Skrzynski Deschutes Brewery Cycling Team 19
25 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 19
26 Aaron Anderson Biciclista US 18
27 Jeremy Gomez Metrapolis Cycle Repair 18
28 Taylor Snider 15
29 Paul Furst Dialed Cycling Team 15
30 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 15
31 Grace Perkins 14
32 Chris Jones Hella Sweet Endurance Team 13
33 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 13
34 Brad Petersen Bonk Collective 12
35 Lindsay Peters Team 10 Barrel 12
36 Kate Drennan Team Nonstop 11
37 Paul LaCava Team S&M 11
38 Michael Brown 11
39 Kyle Gray 10
40 Taylor Johnston Team 10 Barrel 10
41 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery Cycling Team 9
42 Katie Jenkins Metropolis Cycle Repair 9
43 Jenn Levo Speedvagen 9
44 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 8
45 Cassidy Keeland Team Yacht Club 8
46 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 8
47 Andy Redden 7
48 Joel Wilson Biciclista US 7
49 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 6
50 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 6
50 Summer Newlands 6
52 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 6
53 Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 4
54 Wayne Lewis Boneyard Cycling 4
55 Martin Acosta Rock Creek Cyclery pb Fit4ever Studio 4
56 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 3
57 Tim Sherry Metropolis Cycle Repair 3
58 Justin Philips Grouptrail Cycling 2
59 Brandon Gallagher Murder of Crows 2
60 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 2
61 John Adkins 1
62 Scott Schmidt Boneyard Cycling 1
63 Jeff Copus Team 10 Barrel 1
64 James Wood HiFi Sound Cycling Components 1