2022 Age-Graded BAR

Updated September 24, 2022 at 8:07 PM

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Henry Linn Mettle Cycling 861
2 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 846
3 Konnor Elek Team 10 Barrel 841
4 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 581
5 Jack Abel Planet PDX Cycling 579
6 Bjorn Swanson Team Finger 562
7 Kai Blankenship Mettle Cycling 553
8 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 298
9 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 296
10 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 295
11 Rowan Newell 292
11 Jase Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 292
13 Leo Herriges Swift Racing PDX 289
14 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 288
15 Walter Bartnikowski Bonk Collective 286
16 Cameron Collins 285
17 Spencer Bradway 282
18 Calder Tarnow Murder Of Crows Junior Varsity 280
19 Deegan Russell Bonk Collective 278
20 Garett Hawes Half Penny Cycling Team 276
21 Baker Mills Murder of Crows 275
22 Bridger Mills Cascadia Junior Cycling 271
23 Edison Clarke-Hoxey 266
24 Karter Snider 265
25 Ben Williams 255
26 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 250

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Dylan Kuhl Landshark & Ashland Devo 1173
2 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 888
3 Andrew Newman East Portland Youth Cycling 883
4 Luke Talman East Portland Youth Cycling 881
5 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 597
6 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 590
7 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 584
8 Markus D'Anna Portland Metro Composite 573
9 Ian Baker BicycleAttorney.com 567
10 Liam Carmichael Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 559
11 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 551
12 Maurice Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 299
13 Muhamed Hasson WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 297
13 Kieran Garigan Bonk Collective 297
15 Braden Stiles Dialed Cycling Team 296
16 Porter Stowers Marys Bicycle Club p/b Tacovore 290
17 Grayson Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 287
18 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 280
19 Tao Rohde 277
20 Cade Collins 275
21 Jack Hoover 272
22 Richard Graves 270
23 Layne Hawbecker 268
24 William Feuz 266
25 Cannon Hahn 262
26 Fisher Gunderson 717cycling 260

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 1475
2 Hunter Westerfield Diehard Bikes 1453
3 Jade Rohde Land Shark 1182
4 Owen Kuhl Landshark & Ashland Devo 1169
5 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 1164
6 Will Fogarty Cascadia Junior Cycling 887
7 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 881
8 Austin Wick Dialed Cycling Team 865
9 Zane Moore 592
10 Clancy Karpstein Team Lazy Tarantulas 588
11 Simon Walsh 583
12 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 566
13 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 541
14 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 299
15 Cooper Garland Cascadia Junior Cycling 296
15 Helena Stedman Grouptrail Cycling 296
17 Cameron Wescott 295
18 Zachary Smith Biciclista Team PDX 291
19 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports Race Team 288
20 Julia Barna Dialed Cycling Team 286
20 Ruben Murillo 286
22 Haley Gunderson Dialed Triathlon Club 284
23 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 283
24 Brayden Johnson Dialed Cycling Team 281
25 Kenji Hoshi Cascadia Junior Cycling 279
26 Matthew Holliday 272
27 Max Smith Cascadia Junior Cycling 269
28 Toby Janku Eugene Composite 268
29 Reid Farmer Cascadia Junior Cycling 263
30 John Hunt 261
31 Burke Anderson BYRDS 259
32 Owen Kruse 254
33 Victor Karpstein Team Lazy Tarantulas 253
34 Oliver Lupton 252
35 Seth Saby 251

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Benicio Thorne BikeFlights.com 882
2 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 589
3 Daniel Hoile East Portland Youth Cycling 289
4 Aaron Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 286
5 Graham Sheley 285
6 Leo LaBarge Citizens of Schralp 282
7 Aaron Cargill 270
8 Julian Ettinger Hopworks 256
9 Cody Rewinkle 249

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 899
2 Stella Cafiso Team Dr Will Bar 593
3 Morgan Filer Biciclista US 587
4 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 300
5 Hazel Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 296
6 Lourdes Thorne Grouptrail Cycling 294
7 Maya Feldman-Wang Portland Metro Composite 286
8 Lily Stover 285

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Isa Culver 298
1 Luke Talman East Portland Youth Cycling 298
3 Tessa Beebe BYRDS 295
4 Annika Wilson 290

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Summer Westerfield Diehard Bikes 1337
2 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 596
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 291
4 Natalie Miller BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 290

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Spring Westerfield Diehard Bikes 1039
2 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 597
3 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 592
4 Mahika Peterson 290

Masters Men 30-34

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik Biciclista US 287.333
2 Oscar Guevara Biciclista US 284.000
3 Andrew Loscutoff 272.625
4 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 262.778
5 Ben Taber Team 10 Barrel 256.625
6 Gabriel Wolford Gene Johnson Cycling Team 250.286
7 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 243.000
8 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint 208.000
9 Naomi Hester 183.000

Masters Men 35-39

Name Team Points
1 Ben Gagosian Swift Racing PDX 324.000
2 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 286.000
3 Felipe Nystrom Costa Rica 284.000
3 Sean Corey Mettle Cycling 284.000
5 Pat Addabbo Boneyard Cycing 275.000
6 Aaron McClintock Biciclista US 273.625
7 Ryan Clay Grouptrail Cycling 273.000
8 Tobias Eld 268.000
9 Carl Aldrich BeerMongers 267.667
10 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 249.000
11 Reid Curry Thump Racing 246.625
12 Andrew Stringer 245.000
13 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 242.250
14 Jason Whittington Team 10 Barrel 239.286
15 Cassidy Keeland Team Yacht Club 237.000
16 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 235.000
17 Grant Headley Mettle Cycling 226.000
18 Casey Varnum 224.000
19 Brooks Kary 222.000
20 Brent Poole Pacific Office Automation Cycling 220.000
21 Evan Heisler 219.000
22 Adam Mendel 218.000
23 Daniel Peterson Grouptrail Cycling 217.333
24 Justin Rackley Zevenbergen Cycling Team (Road), Sage Titanium Factory Racing (CX/Gravel) 211.000
25 Sidney Walters 208.000
26 Brian Larson Poler/ Eddy Merkin 161.000
27 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 157.000
28 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 79.667
29 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 31.778

Masters Men 40-44

Name Team Points
1 Aris Sophocles Aris III Sophocles 837.000
2 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 836.000
3 Keith McIntire ZVNBRGN/Kryki Sports 730.000
4 Brad Davidson Grouptrail Cycling 728.000
5 Shaun Stiles Team 10 Barrel 602.625
6 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 585.000
7 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 558.000
8 Zak Winter Pacific Office Automation Cycling Team 554.000
9 Cliff Eslinger Evolution Racing 548.000
10 Fred Mills 536.000
11 Tommy Carr Biciclista US 524.625
12 Brad Alderman Vancouver Cyclery 513.667
13 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 498.000
14 Matthew Allen Stages Cycling 492.000
15 Matt Jamison Grouptrail Cycling 483.000
16 Andrew Suchocki Kryki Sports 460.000
17 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 453.000
18 Tim Staloch MCC Racing 443.000
19 Paul Francis Team 10 Barrel 432.000
20 Calon Russell Team Dr Will Bar 421.000
21 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 415.333
22 Tom Dolan 412.000
23 Ryan Chase Deschutes Brewery Cycling Team 406.000
24 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 403.000
25 David Pilz Hutch's Bend Dental 356.000
26 Thomas Steiger 348.000
27 Peter Rudge Team 10 Barrel 285.000
28 Pawel Rutkowski 283.000
29 David Kuhns Kryki Sports 282.000
30 Paul Wroblewski The Club Roule 278.000
31 Cody Peterson Project Bike 276.000
32 Jon DeShirley Team Stages 266.000
33 Nick Davis Team 10 Barrel 263.000
34 Steven Hyde BicycleAttorney.com 261.000
34 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 261.000
36 Brian Austin 260.000
36 Galen Mittermann 260.000
36 Thomas Pastor Deschutes Brewery Cycling Team 260.000
39 Cary Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 258.000
40 Brian Bailey 254.000
41 Ken Elser Planet PDX Cycling 252.000
42 Sam Haines Bonk Collective 251.000
43 Bryan Floyd Dialed Cycling Team 249.000
44 Greg Adams Cyclepath PDX Racing 247.000
45 Ryan Younkin 246.000
46 Lee Ordonez English Cycles 245.000
47 Aaron Bustard Flywheel Bicycle Solutions 244.000
48 Ian Spivack family bike shop racing 240.000
49 Nate Scott Dialed Cycling Team 236.778
50 Travis Power Bonk Collective 236.000
51 Seth Gunderson 717cycling 232.000
52 Kyle Strek 226.000
53 Doug Merritt BeerMongers 222.000
54 Joshua Monda Dialed Cycling Team 214.000
55 Marshall Greene 213.000
56 Tim Niles Dialed Cycling Team 200.000
57 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 198.000
58 Keith Olsen Murder of Crows 197.000
59 Andrew Santos Team Oregon p/b Rodda Paint 196.000
59 John Adkins 196.000
61 Forest Ray 192.000
62 Aaron Tarnow MURDER OF CROWS CYCLING 191.000
63 Carl Werner 188.000
64 Cody Stekly 183.000
65 Evan Kruse 178.000
66 Tyler Holmes Planet PDX Cycling 165.000
67 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 158.000
68 Matthew Crampton BeerMongers 157.000
69 Colin Howard 156.286
70 Gerardo Perez 155.000
71 Birger Olsen 141.000
71 Justin Barnhart Justin Barnhart 141.000
73 Ryan Knox 123.000
74 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 112.000

Masters Men 45-49

Name Team Points
1 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 826.000
2 Scott Hood Moe's Bike Shop 798.000
3 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 779.000
4 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 771.000
5 Jason Evans Biciclista US 725.000
6 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling 703.000
7 Peter Koonce Grouptrail Cycling 690.778
8 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team 675.000
9 Adrian Bosch Biciclista Cyclocross team 597.000
10 Bob Duffy Team Dr Will Bar 587.000
11 Kris Karpstein Team Lazy Tarantulas 573.000
12 Erik Mills Elliston Coaching Race Team 560.000
13 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 547.000
14 Justin Hall 541.000
15 Stephan Niquet 535.000
16 Kenneth Labeja 529.000
17 Jorge Kaufmann 511.000
18 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 503.000
19 David Barna Dialed Cycling Team 481.000
20 Nathan Koch Dialed Cycling Team 480.000
21 Robert Callahan 480.000
22 Ben Marean Eugene Velo Racing 479.000
23 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 477.625
24 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 476.000
25 Joel Wilson 474.000
26 Chad Swanson Team S&M 462.000
27 Christopher Ramsey Bonk Collective 441.000
28 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 407.000
29 Destry Stoner Mudslinger Adventure Squad 405.000
30 Joshua Boelter Bonk Collective 398.000
31 Eric Blankenship 387.000
32 Brian Anthony ANTHM Collective 334.000
33 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 333.286
34 Eric Whitworth Hutchs/Bend Dental Group 315.000
35 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 295.000
36 Tyler Miller Team 10 Barrel 294.000
36 Shea Hawes Half Penny Cycling Team 294.000
38 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 291.000
38 Brent Morrow 291.000
40 Randy Frost Dialed Cycling Team 285.625
41 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling 280.000
41 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 280.000
43 Joshua Nordell Green Ridge/Blazin Saddles 278.000
44 Timothy Mineo Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 271.000
44 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 271.000
46 Brian Kesselman ANTHM Collective 270.000
47 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 267.000
48 Joel West Team Dr Will Bar 265.000
49 Jake von Duering Dialed Cycling Team 264.000
50 Erik Hammer Deschutes Brewery Cycling Team 256.000
51 David Adams 252.000
52 Matt Lichtenfels 250.000
53 Gabriel Linn Mettle Cycling 246.000
54 Matthew Trojan 244.000
55 Brian Lynch Team Dr Will Bar 239.000
56 Kevin Jenson 235.000
57 Jamie King Grouptrail Cycling 233.000
57 Eric Culver Cycle Analysis 233.000
59 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 228.000
60 Erik Tonkin Team S&M 227.000
61 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 225.000
62 Brent H Knapp 224.000
63 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 222.000
64 Ben Thompson 215.000
65 Steffen Furholm 214.000
66 Daniel Yeager 210.000
67 Tony Morales Boneyard Cycling 209.000
68 Aaron Sander 207.000
68 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 207.000
70 Bill Dolan Team Dr Will Bar 201.000
71 Richard Lorenz Pacific Office Automation Cycling 198.000
71 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 198.000
73 Joshua Johansen 196.000
74 Robert Schmidt 195.000
75 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar 194.000
76 Billy Holcomb Trusty Switchblade 193.000
77 Ryan Morgan Trusty Switchblade 192.000
78 Andy Olsson Team Finger 191.000
78 David McRobie 191.000
80 Steven Crowthers Team Handlebar 190.000
81 Curtis Brawner Ace Window Tinting 181.000
82 Brennan Morrow Team 10 Barrel 178.000
82 Chris Brannen 178.000
84 John Dendiuk 173.000
85 Daniel Reinkensmeyer 172.000
85 David Miller Team Lazy Tarantulas 172.000
87 James Schneider Dr Wil Bar 165.000
87 Scott Lindbloom 165.000
87 David Salas Costa Rica 165.000
90 Aaron Baraff 162.000
90 Abram Hernandez BeerMongers 162.000
92 Kieran Stover 145.000
93 Jonathan Elek Team 10 Barrel 141.000
94 Devin Bailly Team Dr Will Bar 107.000
95 Jason Jones Planet PDX Cycling 106.000
96 John DeSapio Team 10 Barrel 105.000
97 Justin Acciavatti 79.667

Masters Men 50-54

Name Team Points
1 Michael Brown 1336.000
2 Demian Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 1272.000
3 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 1172.000
4 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 1041.000
5 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 993.000
6 Chris Hanel Dialed Cycling Team 846.000
7 Greg Schmitt Mettle cycling P/B Cycle Oregon 793.000
8 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 767.000
9 Wayne Lewis Boneyard Cycling 762.000
10 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 744.000
11 Adam Vanarsdall 725.000
12 John Hatfield Dialed Cycling Team 696.000
13 Mike Girard Evolution Racing 671.000
14 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 671.000
15 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 669.000
16 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 652.000
17 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 618.000
18 Norm Swygert Planet PDX Cycling 596.000
19 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 592.000
20 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 584.333
21 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 561.000
22 Sal Collura Bicilista US 554.000
23 Terry Hamness Dialed Cycling Team 553.778
24 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 549.000
25 Danny Weikel 537.000
26 Joseph Tysoe 519.000
27 John Craft Hutch's Bend Dental 502.000
28 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 500.000
29 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 493.000
30 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 492.000
31 Michael Catterall Stages Cycling 487.000
32 Greg Stokes Hammer Velo 483.000
33 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team 474.000
34 Matt Radich Team Dr Will Bar 474.000
35 Lance Heppler Dialed Cycling Team 468.625
36 David Cloninger 467.000
37 Mike Hamness Dialed Cycling Team 465.286
38 Kyle Wuepper WebCyclery Racing 458.000
39 Dan Handorff Bonk Collective 457.000
40 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 456.000
41 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 444.000
42 Ben Hein Westy Basecamp / Karma Garage 430.000
43 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 426.625
44 Derek Koops Hutch's Bend Dental 414.000
45 Jeff Copus Team 10 Barrel 404.000
46 Erick Taft Dialed Cycling Team 382.000
47 Dennis Bennett Boneyard Cycling 354.000
48 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 353.000
49 Chester Artman Grouptrail Cycling 319.667
50 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 298.000
51 John Weathers 291.000
52 Randy Word WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 289.000
53 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 283.000
54 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 281.000
55 Cliff Baranowski Team Oregon p/b Rodda Paint 278.000
56 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 275.000
57 Brad Taylor 272.000
58 Nic Patton 271.000
59 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycling 268.000
60 Michael Medina SEE SEE MOTOR COFFEE 263.000
61 Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling Team 260.000
62 Joe Dominey 258.000
63 Joseph Skokan Bikesale.com 255.000
64 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 252.000
65 Matt Appleby 251.000
66 Scott Bradway BicycleAttorney.com 250.000
67 Gabriel McCoy 248.000
68 James Stuckey Rebound/Tireless Velo 247.000
69 Jeff Thomas Co-Motion Cycles Factory Team 245.000
69 Trevor Hayward 245.000
71 Mico Macri ME 243.000
72 James Green Trusty Switchblade 239.250
73 Scott Wazny 239.000
74 Eric Johnson 233.000
75 John Ohotto Swift Racing PDX 227.000
76 Phil de la Motte 226.000
77 Eric Cress Team 10 Barrel 225.000
78 Carl Brakenhielm 223.000
78 Dag Hinrichs 223.000
80 Shawn Petersen 221.000
81 Steven Ohlhaber 220.000
82 Karsten Hagen Evolution Racing 218.000
83 Joseph Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 214.000
84 Mike Abel Planet PDX Cycling 211.000
85 David Visnack Murder of Crows 210.000
86 Scott Rider 208.000
87 James Tervo Team S&M 205.000
88 Eric Aldinger Team Finger 203.000
89 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 200.000
90 Steve Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 195.000
91 David Schmitz Team Finger 194.000
91 Michael Dix 194.000
93 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 193.000
94 Alex Hayes Team Cycle Sport 184.000
95 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 175.000
95 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team 175.000
97 Tom Meese TeamODZ 169.000
98 Chuck Williams 164.000
99 Mike Garritson Rolling Thunder p/b The Missing Link 163.000
100 Ryan Elms 160.000
101 Rhett Bender 158.000
102 Brett Boyles Planet PDX Cycling 157.000
103 Tom Counts 156.000
104 Steve Chapin Castelli 153.000
105 Scott Coleman 151.000
106 Ruben Villegas 150.000
107 Eric Speakman Team Lost Highway 141.000
108 Ronald Kizziar Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 131.000
109 Kraig Erickson Team 10 Barrel 127.000
110 Mark Braun USMES 125.000
111 Charles Patzner 121.000
112 Stefano Spedini Biciclista Team PDX 118.000
113 Ryan Altman Team 10 Barrel 117.000
114 Mark Sather Team 10 Barrel 113.000

Masters Men 55-59

Name Team Points
1 Max Rink 801.000
2 Matthew Slater Evolution Racing 796.000
3 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 766.000
4 Scott Carroll Dialed Cycling Team 704.000
5 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 575.000
6 Sam Reynolds Bonk Collective 575.000
7 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 574.286
8 Jonathan Myers Team S&M 568.000
9 John McCaffrey 545.000
10 Jeff Langford 533.000
11 James Coats 518.000
12 Paul Brown 507.000
13 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 491.000
14 Rob Perry 474.333
15 Eric Martin WebCyclery Racing 474.000
16 David Root Pacific Office Automation Cycling 473.000
17 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 472.000
18 Scott Mares Threshold Velo 433.000
19 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 433.000
20 John Mersmann 420.000
21 Tom Cole MCC Racing 420.000
22 John Browning Evolution Racing 420.000
23 Dave Tricamo Team dfL 397.000
24 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 384.000
25 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 362.000
26 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 307.000
27 Tom Williamson Team 10 Barrel 300.000
28 David Morris 287.000
29 Cort Johnson Team 10 Barrel 286.000
30 Burk Webb 283.000
31 Dave Sjogren Hutch's Bend Dental 282.000
32 Todd Gallaher Team Glass Forge 277.000
33 Bart Bowen Deschutes Brewery Cycling Team 272.000
34 Martin Baker BicycleAttorney.com 270.778
35 Gary Hoag 265.000
36 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE 257.000
37 Jay Small Dialed Cycling Team 256.625
38 Greg Kempthorn 255.000
39 Brian Dwyer Bear Creek Bicycle 254.000
40 Steven Sprinkle None 245.000
41 Christophe Berteau-pavy 241.000
42 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 237.000
43 Wayne Belcher 233.000
44 Steve Herman 230.000
45 David Kaysen Dialed Cycling Team 229.000
46 Duff Linde Camas Bike and Sport 222.000
47 Mike Kordus 220.000
48 Bruce Connelly 209.000
49 Jonathan Nelson 208.000
50 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 204.000
51 John Lulich 203.000
52 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 202.250
53 Michael Brown 200.000
54 Richard Ensworth Pacific Office Automation Cycling 191.000
55 Matt Engel Murder of Crows 189.000
56 Craig Schommer 188.000
57 Derek S Hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team 183.000
58 Steve Brower Boneyard Cycling 182.000
59 Kevin Claggett Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 179.000
60 Tim Turk Land Shark 178.000
60 Barron Johnson 178.000
62 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 174.000
63 Phillip Graham Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 173.000
64 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 172.000
65 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 171.000
66 Mark Llinares 165.000
66 Gregg Sanders 165.000
68 David Anderson Boneyard Cycling 163.000
69 Eric Stolberg ANTHM Collective 159.000
70 Trig Rogers BicycleAttorney.com 157.000
70 Wayne Tonning 157.000
70 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 157.000
73 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 130.000
73 David Bussey Dialed Cycling Team 130.000
75 Eddie Whittemore 120.000
76 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 115.000
77 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 112.000
78 Joe Moll 109.000
79 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 82.667
80 Scott Trautman Dialed Cycling Team 33.625

Masters Men 60-64

Name Team Points
1 Eric Anderson Team Dr Will Bar 1220.000
2 John O'Brien Evolution Racing 1216.000
3 Mark Hand Planet PDX Cycling 1099.000
4 Ian Gibson Dialed Cycling Team 870.000
5 Dan Davis BONE YARD CYCLING 810.000
6 Keith Lund Hutch's Bend Dental 808.000
7 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 803.000
8 Michael Nyberg Deschutes Brewing Cycling Team 714.000
9 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 622.000
10 Daniel Melkonian Team Finger 611.778
11 Marcel Russenberger Deschutes Brewery Cycling Team 571.625
12 John Slawta Land Shark 567.000
13 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 565.286
14 G Boyd Tarin Splunk Race Team 562.000
15 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 534.000
16 Kevin Gillas Dialed Cycling Team 525.000
17 Jim Middaugh SEE SEE MOTOR COFFEE 521.000
18 Steven Thorne BikeFlights.com 463.625
19 John Wilson Team S&M 455.000
20 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 455.000
21 Rick Jacobson 448.000
22 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 408.000
23 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 312.333
24 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 303.000
25 Jon Ornstil Unattached 284.000
26 Peter Serrurier 283.000
27 Mick Walsh Gerard Cycles 282.000
28 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 274.000
29 William Goritski Rebound/Tireless Velo 268.000
30 Tim Dorman Dialed Cycling Team 267.000
31 Tim Ellerbruch 266.000
32 Walter Bianchini 262.000
33 David Thielen II 261.000
34 Daniel Smith Sunnyside Sports 257.000
35 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 255.000
36 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 253.000
37 Nick Madronio 249.000
38 Chip Corbett Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 245.000
39 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental 238.000
40 Paul Mautner The Club Roule 228.000
41 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE 226.000
42 Mark Bradley Unattached 216.000
43 Dale Nelson Tri Town 212.000
44 James Juenger 207.000
45 David Caplan WebCyclery.com 201.000
46 Jonathan Sharp 199.000
47 Brian Catterson 175.000
47 Robert Cummings Jr 175.000
49 Eugene Anderson Cycle Analysis 167.000
50 Brett Adams Sagebrush Cycles 154.000
51 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 147.000
52 Chuck Kenlan 145.000
53 David English Filth and Fury 116.000

Masters Men 65-69

Name Team Points
1 Darell Provencher Team Rose City 1268.000
2 Rick Gregory Black Dog Velo 792.778
3 Michael Longmire SEE SEE MOTOR COFFEE 679.000
4 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 669.000
5 Kevin Johnson Recycled Cycles Racing 550.000
6 Andy Stahl Co-Motion Factory Racing Team 526.000
7 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 509.000
8 Samuel Medrano Jr Celilo Cycles 496.000
9 Gil Ormerod Team S&M 459.000
10 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 437.000
11 Stefan Furst Dialed Cycling Team 394.000
12 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA 313.625
13 Yalcin Erhan WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 276.000
14 Dave Faust Team Rose City 267.000
15 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 266.000
16 Mark Schwyhart Team S&M 263.000
17 Jeff Maurer 256.000
18 James Bell Eugene Velo Racing 253.000
19 Michael Manning Fit4ever pb Rock Creek Cyclery 252.000
20 Gordy Bolstad Velobody/Gerks 229.000
21 Robert Lund 227.000
22 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 188.000
23 Randy Pratt 183.000
24 Eugene Ezman 178.000
25 David Luoma Cyclepath PDX Racing 143.000
26 Dave Burnard 141.000

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 1459.000
2 Tom Webb Team S&M 1176.000
3 Thomas Kelly 1073.000
4 Bob Kuehn Cinch Cycling 815.000
5 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 813.000
6 Dennis Rose 548.000
7 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 520.000
8 Edward Lanton 498.778
9 Loren Russell Vegan Fleez! 493.000
10 Steve Rearden Blondie Velo 299.000
11 Jim Luebke 298.000
12 Douglas Sears 295.000
13 Kathleen Richardson Unattached 293.000
14 Peter Kaspar English cycling 290.000
15 Ron Strasser Team S&M 279.000
16 Leo Pettus 277.000
17 Craig Bontly 273.000
18 Timothy Elliott Chinook Cycling Club 271.000
19 Jerry Wickham 265.000
20 Richard Hughes Bicycle Way Of Life Cycling 227.000
21 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 172.000
22 Scott Wilcox 165.000

Masters Women 30-34

Name Team Points
1 Andrea Chin 333.400
2 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 329.857
3 Rachel Serslev Biciclista US 283.000
4 Taylor Kennedy Team Finger 279.000
5 Kerri Miazgowicz 274.000
6 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 71.750

Masters Women 35-39

Name Team Points
1 Alexa Loscutoff 350.750
2 Kate Drennan Team Nonstop 325.857
3 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 289.000
4 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 287.000
5 Hayley McClure Boneyard Cycling 281.000
6 Elizabeth Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 252.000
7 Shannon Herriges Swift Racing PDX 251.000
8 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 58.400

Masters Women 40-44

Name Team Points
1 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 1173.000
2 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 860.857
3 Shelly Boelter Bonk Collective 783.000
4 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 767.000
5 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 551.000
6 Amy Solana BicycleAttorney.com 536.000
7 Kara Tennant 402.500
8 Yi-Jou Chou Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 300.000
9 Michelle Willet RIDGE Cyclesport 298.000
9 Caroline Ponzini Team The Machine 298.000
11 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 297.000
12 Avie Meadows Marys Bicycle Club p/b Tacovore 294.000
13 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 288.000
13 Sara Halterman Deschutes Brewery Cycling Team 288.000
15 Marie Major ANTHM Collective 287.000
16 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 280.000
17 Serena Bishop Gordon Liv Racing Collective 279.000
18 Lindsay Peters Team 10 Barrel 270.000
19 Michelle Mills Deschutes Brewery Cycling Team 269.000
20 Alicia Prusinski Deschutes Brewery Cycling Team 268.000
21 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 262.000
22 Liz Arollo Murder of Crows 258.000
23 Stephanie Hahn 257.000
24 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 255.000
25 Andrea Osterlund The Club Roule 254.000
26 Hannah Theisen 251.000
26 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 251.000
28 Sara Headley Swift Racing PDX 249.000

Masters Women 45-49

Name Team Points
1 Layla Billowitz Team 10 Barrel 854.857
2 Melissa Byrd Team 10 Barrel 833.000
3 Kim Ely 594.000
4 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 590.750
5 Shannon Sardell CO Motion Factory Racing Team 567.000
6 Amy VanTassel Campfire Endurance 560.000
7 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 559.000
8 Liza Gualandi Murder of Crows 555.000
9 Kristi Cutter Bend 546.000
10 Katie Linton Planet PDX Cycling 535.000
11 Dani Stiles Team 10 Barrel 354.400
12 Hilary Luther 43 Degrees 297.000
13 Kalli Phillips 296.000
13 Anna Saltonstall Team Finger 296.000
15 Helen Moore Hutch's Bend Dental 295.000
16 Irene Franklin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 294.000
17 Julia Austin Deschutes Brewery Cycling Team 291.000
18 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 289.000
19 Molly Cameron Point S Auto Nokian Tyres 286.000
19 Victoria VanderZanden 286.000
21 Christina Truesdale Audi/Krykisports 285.000
21 Margi Bradway BicycleAttorney.com 285.000
23 Jennifer Edwards 280.000
24 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 275.000
24 Megan Ramey Team Finger 275.000
26 Barbara Culver Cycle Analysis 274.000
27 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 271.000
27 Trish Jilot Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 271.000
29 Monica Lloyd Country Green Turf Farms 269.000
30 Holland LaRue Team Finger 268.000
31 Beth Flanagan BeerMongers 267.000
32 Hayley Espelund 265.000
33 Kori Blankenship 264.000
33 Nikki Dinger 264.000
35 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 255.000
35 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery Cycling Team 255.000
37 Christy Hawkins Mettle Cycling 250.000
38 Kelli Badillo Breakaway Women's Racing 249.000
39 Nicole Goode Team Finger 248.000
40 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 247.000

Masters Women 50-54

Name Team Points
1 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 1411.000
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 1213.750
3 Erica Wescott Deschutes Brewery Cycling Team 701.500
4 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team 590.000
5 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 560.000
6 Brenna Wolford Sunnyside Sports 558.000
7 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 557.000
8 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 552.000
9 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 548.000
10 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 543.000
11 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 525.000
12 Renee Beard Co Motion factory racing 507.000
13 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 299.000
13 Jennifer Burtner 299.000
15 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 298.000
16 Karen Dwyer 293.000
17 Lisa Wourms Dialed Cycling Team 288.000
18 Julie Robertson Zivin Colavita Hello Fresh 287.000
19 Lisa Congdon Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 285.000
20 Bre Rue West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 283.000
21 Susan Kolb Deschutes Brewery Cycling Team 282.000
22 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 281.000
23 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 268.000
24 Carlene Perry 248.000
25 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 58.400
26 Tracy Ellwein Team 10 Barrel 42.857

Masters Women 55-59

Name Team Points
1 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 1465
2 Jenny Slawta Land Shark 888
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 883
4 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team 531
5 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery Cycling Team 518
6 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 515
7 Lisa George 300
7 Laura Mullen Dialed Cycling Team 300
9 Christine Holland Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 299
10 Andrea Smith Sunnyside Sports 297
11 Amanda Abel Planet PDX Cycling 295
12 Nori La Rue Unattached 290
13 Kerstin Maroney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 283
14 Laura Trace BicycleAttorney.com 278
15 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 272
16 Lillian Schiavo-Gilmour Zach's Bikes 262
16 Laura Vallion Team Finger 262
18 Susan C Moote Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 261
19 Ann Thomas Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 260
20 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 257

Masters Women 60+

Name Team Points
1 Lora Melkonian Team Finger 640.857
2 Debra Krichko Dialed Cycling Team 613.400
3 Pam Reid Team Rose City 607.857
4 Laura Jackson 591.000
5 Sheryl Johnson Recycled Cycle Racing 583.000
6 Karen Goritski Rebound/ tirelessvelo 560.000
7 Lisa Bowerman Bowen Sports Performance 297.000
8 Martha Walsh 295.000
9 Mary Ross Multnomah Athletic Club 292.000
10 Bonnie Rosenfeld The Club Roule 289.000
11 Myra Klettke BicycleAttorney.com 285.000
12 Donna Russell 279.000
13 Renee Pype Team S&M 266.000
14 Mary Fanelli Lund Dirty Freehub 256.000
15 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 250.000