Alpine Epic

Westfir, OR. June 18, 2022

Updated June 20, 2022 at 1:52 PM

Category 1 Junior Men 14-18

Num Name Team Time
1 217 Peter Bentley 2:02:58.5
2 200 Will Fogarty 2:15:22.4
3 201 Kieren Sanctuary 2:34:42.9

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Time
1 276 Sean Corey 2:03:16.8
2 205 Andrzej Stadnik 2:09:46.2
3 270 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 2:18:48.2
4 206 Ben Taber Team 10 Barrel 2:21:45.9
5 202 Reid Curry 2:22:59.8
6 269 Sawyer Robertson 3:09:23.4

Category 1 Men 45+

Num Name Team Time
1 208 Joe Cooper 2:23:54.1
2 207 Byron Breeden 2:49:33.1
3 268 Sean Robertson 3:09:26.5

Category 1 Women 19-44

Num Name Team Time
1 215 Helen Reedy 2:41:41.1

Category 1 Women 45+

Num Name Team Time
1 216 Andrea  Napoli 2:40:33.6

Category 2 Junior Men 14-18

Num Name Team Time
1 218 Cooper Garland Cascadia Junior Cycling 2:28:02.4

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Time
1 220 Brooks Kary 2:22:53.0
2 224 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint 2:46:47.6
3 222 Phillip Prentice 4:08:48.0

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Time
1 227 Peter Rudge Team 10 Barrel 2:45:28.8
2 226 Guillermo Petrei 3:09:36.6
3 229 Cody Stekly 3:23:18.5
4 277 Mark Allen 3:55:54.6
5 228 David Salas 3:59:08.6

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Time
1 233 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 2:22:59.5
2 235 Michael Keep 2:30:50.2
3 231 JOE BUFFALINO 2:39:10.4
4 237 John Mersmann 2:45:51.6
5 239 David Staczek 2:54:27.9
6 234 MICHAEL GARRITSON 2:58:29.0
7 240 Adam Vanarsdall 3:06:36.8
8 236 Mud Max 3:47:12.1
9 232 Greg Carmichael 4:25:13.8

Category 2 Men 60-69

Num Name Team Time
1 274 David Caplan 2:31:16.2
2 246 Mark Miller 2:58:26.1
3 275 Nick Madronio 3:05:52.3
4 243 Rick Gregory 3:24:49.0

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Time
1 249 Kerri Miazgowicz 3:17:23.8

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Time
1 251 Alexandria  Gientke 3:13:24

Category 2 Women 50-59

Num Name Team Time
1 279 Carolyn Daubeny 3:24:45.8
2 256 Lisa Belair Sullivan 3:25:12.4
3 258 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 3:32:59.7

Category 2 Women 60+

Num Name Team Time
1 259 Lora Melkonian Team Finger 3:14:22

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Time
1 308 Ryan Crouter 1:42:13.9
2 273 jeremy wadkins 1:56:36.8
3 311 Adam Mendel 1:59:01.9
4 309 Adam Goff 2:04:29.0
5 310 Austin Larson 2:08:42.2
6 313 Eric Taylor 2:35:46.1

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Time
1 318 Patrick Harrington 1:52:42.1
2 319 Daniel Horrell 2:36:22.5

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Time
1 323 Matthew Appleby 1:57:58.9
2 328 Rob Perry 1:59:19.0
3 326 Joel Dicks 2:07:07.0
4 322 Michael Mccourt 2:08:25.5
5 324 Michael Brown 2:13:08.2
6 325 Marty Clark 2:41:49.0

Category 3 Men 60-69

Num Name Team Time
1 329 DOUG COUSINEAU 1:58:00.8

Category 3 Men 70+

Num Name Team Time
1 333 Steve Rearden 2:11:50.9
2 331 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 2:50:41.9

Category 3 Men Junior 10-13

Num Name Team Time
1 334 Liam Carmichael 2:24:07.6

Category 3 Men Junior 14-18

Num Name Team Time
1 301 Joshua Dicks 1:40:53.7
2 336 Ethan Lyster 1:44:33.1
3 337 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 1:46:17.3
4 348 Porter Stowers 2:23:08.0

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Time
1 349 Rebecca Robertson 2:03:54.4
2 342 Michelle Willet 2:33:53.8
3 340 Heather Cafferata 2:38:39.5
4 341 Avie Meadows 2:56:44.6

Category 3 Women Junior 10-13

Num Name Team Time
1 344 Scout Harrington 2:41:35.4

Category 3 Women Junior 14-18

Num Name Team Time
1 346 Regan Harrington 2:44:38.2

Clydesdale 200+

Num Name Team Time
1 263 Scott Housley 2:36:07.6
2 264 Gerardo Perez 2:38:08.2
3 265 Nick Shepherd 2:38:08.6
4 278 Michael Butler 3:29:30.1
5 260 Michael Clark 3:34:44.0

Elite Men

Num Name Team Time
1 266 Evan Plews 1:59:04

Masters Men 45+

Num Name Team Time
1 119 John Weathers BicycleAttorney.com 5:15:19.3
2 105 Scott Hood 5:18:17.5
3 113 Dan Olmstead 6:12:04.6
4 116 Jon Schnorr 6:23:24.6
5 194 James Little 6:28:39.6
6 115 Gabriel Sanctuary 6:39:39.7
7 101 Eric Aldinger Team Finger 7:25:03.8
8 120 Nikolas Jones 7:49:01.9
9 110 David Moffatt 8:17:47.0
10 117 Daniel  Stoll 8:28:04.3
DNF 102 David Cloninger Hutch's Bend Dental
DNF 118 Bryan Torian
DNF 106 David Jansik
DNF 125 John McCaffrey

Masters Men 55+

Num Name Team Time
1 131 Peter Tonning 5:47:56.1
2 130 John Sagebiel 6:30:40.8
3 129 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 6:38:15.4
4 197 Phillip Graham 6:39:02.4
5 126 McKenna Ian 7:24:17.0
6 123 Rick Jacobson 7:53:24.1
7 128 Brad Place 8:24:27.1

Masters Women 45+

Num Name Team Time
1 132 Monica Lloyd 6:05:05.9

Open Men

Num Name Team Time
1 139 Robert Cummings 4:59:32.1
2 166 Erik Tonkin 5:06:25.5
3 140 Austen Davis 5:09:18.2
4 151 Jace  Ives 5:18:22.9
5 170 James Williams 5:19:20.6
6 164 Matthew Shechtman 5:19:36.1
7 165 Jake Szymanski 5:26:48.3
8 160 Henry Nadell 5:41:21.0
9 157 Gabriel Lanning 5:45:58.4
10 138 Steven Crowthers 6:17:14.1
11 162 Eric Nielsen 6:21:10.7
12 148 Sam Hensold 6:44:39.8
13 149 Mark Holthouse 7:14:43.4
14 142 Tyler Dodds 7:26:47.5
15 141 grant davis 7:49:25.8
16 174 Ian Campbell 8:33:47.2
17 192 Chris Niggel 8:35:02.3
DNF 191 Lyle McCaffery
DNF 159 Jonathan Myers Team S&M
DNF 154 Mathew Keene
DNF 160 Henry Nadell
DNF 172 Jason Donald

Open Singlespeed

Num Name Team Time
1 176 Patrick Reedy 5:42:56.4

Open Women

Num Name Team Time
1 177 Liza Hartlaub 5:54:45.3
2 146 Jennifer Hart 6:46:29.3

Singlespeed Men

Num Name Team Time
1 271 Dieter Laskowski 2:39:09

Singlespeed Women

Num Name Team Time
1 272 Jessica Cutler 2:39:07.8

Veteran Men 35+

Num Name Team Time
1 196 Andrio Abero 4:57:37.0
2 187 Forest Ray 5:37:30.1
3 182 Gabe Cheese 5:39:12.4
4 184 Seth Gunderson 6:26:26.0
5 195 Eugene  Categoryhcart 6:40:07.5