So Oregon Champion Thursday Series

Medford, OR
June 5, 2008

Part of the So Oregon Champion Thursday Series

Updated December 27, 2009 at 8:00 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 109 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 32 Talent Sprint 1, 3rd
2 512 Scott Toll Desalvo Custom Cycles Racing 50 Ashland Sprint 1, 1st
3 Stephen Staha Cycle Sport 29 Medford Sprint 1, 2nd
4 833 Erik Long Guinness Cycling Team 29 Ashland
5 618 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing 41 Medford
6 1293 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 40 Ashland
7 Jon Williams NAC Bikes 46 Grants Pass
8 578 George Jones 50 Grants Pass
9 598 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 29 Central Point
10 Ron Laverty Cycle Sport 40 Medford
11 104 Reny Townsend Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 30 Medford
12 910 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 Yreka
13 610 Dave Reitz Desalvo Custom Cycles Racing 39 Medford
14 1382 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing 46 Yreka
15 1185 Tim Turk Cycle Sport 41 Ashland
DNF Michael Vose Marty's Cycle & Moore 39 Medford
DNF Ryan Gracey Cycle Sport 26 Ashland
DNF 1374 Chad Morris Cycle Sport 34 Klamath Falls
DNF 605 Mark Krause Land Shark 37 Ashland
DNF Alex Hayes Cycle Sport 37 Cental Point

Category 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 968 Stephen Jones Land Shark 16 Grants Pass Sprint 1, 2nd
2 2618 Cordino Longiotti Flywheel Bicycle Solutions 33 Ashland Sprint 1, 1st
3 Mason Smith Cycle Sport Medford
4 2574 Brock Rowley Flywheel Bicycle Solutions 37 Ashland
5 1296 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 37 Ashland
6 Thom Kneeland Desalvo Custom Cycles Racing 36 Medford
7 Steve Calvert NAC Bikes 57 Grants Pass
8 2606 Doug Striley Cycle Sport 38 Medford
9 Robert Gulden 45 Grants Pass
10 1806 Brian Fawcett 16 Grants Pass
11 Samuel Cloward Marty's Cycle & Moore 14 Medford
12 1072 Chet Collins Desalvo Custom Cycles Racing 43 Mt Shasta
13 2672 Cory Fawcett 46 Grants Pass
14 2676 Tim Dougherty 34 Talent
15 Jim Cloward Marty's Cycle & Moore 40 Medford
16 584 Stuart Anderson Cycle Sport 45 Ashland
17 2037 David Gustafson 63 Crescent City
18 Rich Billin Cycle Sport 43 Ashland
19 427 Jason Singleton Desalvo Custom Cycles Racing 38 Yreka
20 1378 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 45 Ashland Sprint 1, 3rd
DNF Corey O'Neill 22 Phoenix

Women

Num Name Team Age City
1 206 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 30 Ashland
2 1318 Molly Mullane Land Shark 25 Talent
3 267 Amy Warner Cycle Sport 38 Medford
4 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis
5 Jane Iwahashi 49 Eagle Point