The Hood River Super D

Hood River, OR
June 27, 2009

If you have results questions, please email Brandon Ontiveros.

Updated July 22, 2009 at 12:51 PM

CAT 2 Jr. Men 13-18

Name Team Time
1 Colton Swearingen Mountain View Cycles 23:06.87
2 Sage Deenik Dirty Finger Bicycle Repair 24:25.84
3 Ben Gore 1 Error 37:20.84

CAT 2 WOMEN 34 & UNDER

Name Team Time
1 Kelly Nokes 26:20.05
2 April Graham Luna Chix 28:47.21
3 Lindsey Miller 30:49.24

Cat 1 19-39

Name Team Time
1 Tyler Horton Dirty Finger Bicycle Repair 17:41.65
2 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 17:56.87
3 Nick Gibson Yakima/Shimano 18:03.40
4 Paul LaCava Giant 18:33.90
5 Lev Stryker Cog Wild's BCC 19:08.21
6 Jacob Hase Dirty Finger Bicycle Repair 19:27.49
7 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 19:37.74
8 Jason Heggenes Half Link 20:35.71
9 aaron mickels Benaroya Research Institute 20:52.43
10 Gilad Gozlan Life Cycle Bike Shop 21:03.55
11 Davy Yeater River City Bicycles 00:00.00

Cat 1 Jr. Men 13-18

Name Team Time
1 Malcolm McCurdy Dirty Finger Bicycle Repair 22:31.43
2 Nick Bell Two Wheeler Dealer 23:00.00

Cat 1 Men 40+

Name Team Time
1 Michael Keep The Bike Peddler 18:16.37
2 Andrew Deenik 19:42.49
3 Kris Jamieson NW School of Freeride 20:26.37
4 Mike Albright Redline/Pryme 21:08.18
5 David Overman Stumptown 21:32.02
6 Eric Yotz One Gost 22:06.21
7 Collin Godkin Full Sail Brewing 22:18.93
8 Kent Reynolds Motosport 23:47.65
9 Gonzzo Watson Watson Chiropractic 25:03.81
10 Sean Aiken 27:25.05
11 Brett Travis 27:41.02
12 Evan MacKenzie 28:39.43
13 Ron Barbish Gorge Delights 31:19.46

Cat 2 Men 19-39

Name Team Time
1 Kurt Buddendeck Disco Velo 20:13.18
2 Todd Burnette 20:23.74
3 Corbin Crimmins Finish Line Finders 20:40.02
4 Chris Elsmore Dirty Finger Bicycle Repair 21:12.90
5 Greg Schutt 21:23.58
6 Andy Kunkler 21:35.30
7 Dan Grijalva Pilsner 21:43.34
8 Douglas Johnson Gorge Freeride Association 21:44.35
9 Jim Schultz 21:47.14
10 Nick Hardin 22:01.91
11 Carlos Lopez 22:13.99
12 Kale Haggard 22:22.23
13 Matt Bowers Full Sail Brewing 22:25.24
14 Tyler Miller 22:34.08
15 Will McDonald 22:41.81
16 Johnny Baldwin Busch League Wrenching 22:50.74
17 Matthew Minick Follett's Mountain Sports 22:53.37
18 Cameron Gallagher 23:07.30
19 Terry Houghton 23:27.55
20 Kirk DuBay 23:45.24
21 Eric Karr 24:02.58
22 Geoff Graham 24:21.43
23 Tommy Kelly 24:23.08
24 Ryan Brevard 25:22.08
25 Chris Cottingham bicycleattorney.com 26:13.96
26 Seth Daniels 26:34.87
27 Sean Couvreux No U Turn 26:35.40
28 Wes Kaps 26:38.74
29 Wayne Harvey Team Ugly Stick 27:22.63
30 Gideon Francisco Grease Monkeys 27:49.40
31 Mitch Falkner 28:08.11
32 Rodney Hasty Tribe503.com 28:27.49
33 Mike Adee 29:40.58
34 Johnny Fortado 00:00.00
35 Jason Boone Banshee/Midtown Direct 00:00.00
36 Sam Brownhill Dirty Finger Bicycle Repair 00:00.00
37 Fred Grinnan Endura 00:00.00

Cat 2 Women 35+

Name Team Time
1 Jill Crimmins 22:56.21
2 Kirin Stryker Cog Wild's BCC 30:59.96
3 Sandi Yotz 8th Street Posse 00:00.00

Cat 3 Men

Name Team Time
1 Bryan Wolff 24:48.02
2 Jay Gore 1 Error 26:46.08
3 James NEAL Midtown Direct Racing 31:48.78
4 Henry Vest 43:28.62
5 David Carr 00:00.00

Cat 3 Women

Name Team Time
1 Lindsey Harper 26:33.18
2 Amy Esnard Disco Velo 28:55.02
3 Christine MacKenzie 30:36.24
4 Jessica Robinson 30:46.40
5 Kaylie Cox 31:05.78

Pro Men

Name Team Time
1 Adam Craig Giant 16:20.52
2 Matthew Slaven Kona/Dakine/Giro 16:39.18
3 Jon Wilson Northstar/Giant 17:10.71
4 Timmy Evans Rebound Physical Therapy 17:15.27
5 Kenny Burt Jamis/WTB/Hayes 17:31.84
6 Spencer Paxson Disco Velo 17:38.81
7 Jared Hobbs Fluidride/Evil/Arrow/Function 18:12.24
8 Gary Pasch Team Finger/Dakine 18:23.43
9 brant ness Nastro 18:27.65
10 Jesse Jackson River City Bicycles 18:57.93
11 Tim Jones WebCyclery.com 28:27.49

Pro Women

Name Team Time
1 Sara Johnson 20:56.32
2 Lea Julson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 22:17.02
3 Tina Brubaker 23:24.71
4 Leana Gerrard Mona-Vie/Cannondale 24:18.68
5 Melodie Buell 31:43.34