Life Cycle Racing Team

Event Category Name
4 Psycho Cross Pseries Men Category B Masters Scott Hill
3 Psycho Cross Pseries Women A Heather Hill
1 Psycho Cross Pseries Masters Men Category C Brian Coontz
3 Psycho Cross Pseries Beginner Men Nicholas Alden
3 Psycho Cross Pseries Women A Heather Hill
9 Psycho Cross Pseries Men Category B Masters Scott Hill
11 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category A Geoffrey Huber
18 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category B Masters Scott Hill
19 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category B Jeremy Garbellano
3 Psycho Cross Pseries: Series Standings Women A Heather Hill
3 Psycho Cross Pseries Beginner Men Nicholas Alden
7 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category A Geoffrey Huber
16 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category B Jeremy Garbellano
4 Psycho Cross Pseries: Series Standings Women A Heather Hill
5 Psycho Cross Pseries Women A Heather Hill
10 Psycho Cross Pseries Men Category B Jeremy Garbellano
3 Psycho Cross Pseries Men Category A Geoffrey Huber
14 Cross Crusade Singlespeed Geoffrey Huber
33 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Men Category B Jeremy Garbellano
DNF Cross Crusade Beginner Women Kristen Fauria
13 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category B Jeremy Garbellano
2 Psycho Cross Pseries: Series Standings Women A Heather Hill
8 Psycho Cross Pseries Men Category B Jeremy Garbellano
2 Psycho Cross Pseries Women A Heather Hill
1 The Pistis Short Track Category 3 Men Erik Mills
14 Psycho Cross Pseries Men Category B Scott Wallace
4 Psycho Cross Pseries Men Category B Wes Cipriotti
3 Psycho Cross Pseries Women A Heather Hill
19 Psycho Cross Pseries Men Category B Jeremy Garbellano
1 The Pistis Short Track Category 3 Men Erik Mills
11 Psycho Cross Pseries Men Category A Geoffrey Huber
12 Psycho Cross Pseries Men Category B Masters Scott Hill
3 Cross Over Stage Race Men Category C Jeremy Garbellano
12 Cross Over Stage Race Men Category C Erik Mills
2 Cross Over Stage Race: General Classification after Stage 2 Place Erik Mills
2 Cross Over Stage Race Men Category C Jeremy Garbellano
2 Cross Over Stage Race: Stage Two: Cross Crit Men Category C Erik Mills
11 Cross Over Stage Race Men Category C Erik Mills
2 Cross Over Stage Race: Stage One: Cross TT Men Category C Erik Mills
11 Renegade Criterium Win & Out Men 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
145 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT: Combined Combined Devin Lee
14 Eugene Celebration Stage Race: Final General Classification Category 4/5 Brian Scholl
20 Eugene Celebration Stage Race: Final General Classification Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
22 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
32 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT Category 3 Michael Brunelle
53 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT Category 4/5 Devin Lee
27 Eugene Celebration Stage Race: General Classification after Stage 3 Category 3 Men Michael Brunelle
15 Eugene Celebration Stage Race: General Classification after Stage 3 Category 4/5 Brian Scholl
20 Eugene Celebration Stage Race: General Classification after Stage 3 Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
33 Eugene Celebration Stage Race: General Classification after Stage 3 Category 4/5 Greg Meller
41 Eugene Celebration Stage Race: General Classification after Stage 3 Category 4/5 Devin Lee
35 Eugene Celebration Stage Race: Celebration Criterium Category 3 Michael Brunelle
17 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT Category 4/5 Brian Scholl
37 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT Category 4/5 Greg Meller
27 Eugene Celebration Stage Race: Final General Classification Category 3 Michael Brunelle
112 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT: Combined Combined Greg Meller
3 Eugene Celebration Stage Race: Celebration Criterium Category 4/5 Brian Scholl
80 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT: Combined Combined Brian Scholl
135 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT: Combined Combined Michael Brunelle
DNS Eugene Celebration Stage Race: Celebration Criterium Category 4/5 Greg Meller
DNS Eugene Celebration Stage Race: Celebration Criterium Category 4/5 Devin Lee
5 Eugene Celebration Stage Race: Celebration Criterium Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
91 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT: Combined Combined Azul Dahlstrom-Eckman
21 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race Category 4/5 Greg Meller
31 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
53 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race Category 4/5 Devin Lee
25 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race Category 3 Michael Brunelle
14 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race: General Classification Category 4/5 Brian Scholl
23 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race: General Classification Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
25 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race: General Classification Category 4/5 Devin Lee
34 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race: General Classification Category 4/5 Greg Meller
15 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race: General Classification Category 3 Michael Brunelle
6 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race Category 4/5 Brian Scholl
94 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue: Combined Combined Azul Dahlstrom-Eckman
124 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue: Combined Combined Greg Meller
95 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue: Combined Combined Devin Lee
25 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue Category 4/5 Devin Lee
76 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue: Combined Combined Brian Scholl
54 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue: Combined Combined Michael Brunelle
23 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
16 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue Category 3 Michael Brunelle
13 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue Category 4/5 Brian Scholl
36 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue Category 4/5 Greg Meller
3 Alpenrose Thursday Series Category 3 Jeremy Garbellano
3 Alpenrose Thursday Series: August Series Category 3 Jeremy Garbellano
19 Twilight Crit Series Men 4/5 Wes Cipriotti
20 Twilight Crit Series Men 4/5 Kristen Fauria
8 Twilight Crit Series Men 4/5 James Jorgensen
27 Twilight Crit Series Men 4/5 Evan Piepenbink
34 Twilight Crit Series Men 4/5 Bill McCann
11 Twilight Crit Series Men 1/2/3 Michael Brunelle
11 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
1 Twilight Crit Series Men 4/5 Brian Scholl
2 Co-Motion Criterium Category 4/5 Brian Scholl
DNF High Cascades 100 Category 1 19-34 Men Brandon Marshall
11 Co-Motion Criterium Category 4/5 Greg Meller
1 Co-Motion Criterium Category 3 Michael Brunelle
8 Co-Motion Criterium Pro/1/2 David Wells
8 Co-Motion Criterium Category 3 David Wells
DNF Co-Motion Criterium Masters 35+ Greg Meller
7 Team Beer Track Race Category 3 Jeremy Garbellano
3 Alpenrose Thursday Series Category 3 Jeremy Garbellano
15 Twilight Crit Series Men 1/2/3 David Wells
24 Twilight Crit Series Men 4/5 James Jorgensen
2 Twilight Crit Series Men 4/5 Brian Scholl
13 Twilight Crit Series Men 4/5 Kristen Fauria
18 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
1 The Pistis Short Track Category 3 Men Erik Mills
21 OBRA Criterium Championships Masters Men 40-49 Greg Meller
17 OBRA Criterium Championships Men 4 Greg Meller
1 OBRA Criterium Championships Men 5 Brian Scholl
10 OBRA Criterium Championships Masters Men 30-39 Brian Scholl
5 OBRA Criterium Championships Women Category 4 Maire Osborn
15 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
3 Twilight Crit Series Men 1/2/3 Chris Swan
31 Twilight Crit Series Men 4/5 Kristen Fauria
9 Twilight Crit Series Men 4/5 Larry Linebaugh
13 Twilight Crit Series Men 1/2/3 Michael Brunelle
17 Twilight Crit Series Men 4/5 Brian Scholl
1 Gresham Criterium Category 4 Jeremy Garbellano
4 Gresham Criterium Masters 35+ 4/5 Greg Meller
2 Gresham Criterium Masters 35+ 4/5 Brian Scholl
8 Gresham Criterium Category 3 David Wells
5 Gresham Criterium Category 4 Greg Meller
1 Gresham Criterium Women Category 4 Maire Osborn
1 Gresham Criterium Category 5 Brian Scholl
5 Track National Qualifier: Points Race Men Jeremy Garbellano
9 Mid-Summer Criterium Series Category 4/5 Men Jeremy Garbellano
2 Twilight Crit Series Men 4/5 Brian Scholl
23 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
30 Twilight Crit Series Men 4/5 Kristen Fauria
79 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Andrew Neill
10 OBRA TT Championships: 40K Senior Men 4/5 Andrew Neill
151 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Kristen Fauria
15 OBRA TT Championships: 40K Senior Men 4/5 Greg Meller
2 OBRA TT Championships: 40K Senior Women 3 Kristen Fauria
54 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Michael Brunelle
17 OBRA TT Championships: 40K Senior Men 4/5 Devin Lee
11 OBRA TT Championships: 40K Senior Men 3 Michael Brunelle
98 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Greg Meller
113 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Devin Lee
3 Fast Twitch Fridays Sprint A Jeremy Garbellano
2 Fast Twitch Fridays: July Series Sprinter Jeremy Garbellano
6 Alpenrose Thursday Series: July Series Category 4 Jeremy Garbellano
6 Alpenrose Thursday Series: July Series Senior Men Jeremy Garbellano
14 Twilight Crit Series Men 4/5 James Jorgensen
15 Twilight Crit Series Men 4/5 Wes Cipriotti
5 Twilight Crit Series Men 4/5 Mid-race Sprint James Jorgensen
DNF Tuesday PIR Category 3/4 Jeremy Garbellano
7 Twilight Crit Series Men 4/5 James Jorgensen
1 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
2 Fast Twitch Fridays Sprint A Jeremy Garbellano
6 Alpenrose Thursday Series Senior Men Jeremy Garbellano
13 Twilight Crit Series Category 4/5 Men Greg Meller
7 Vancouver Courthouse Criterium Women 3 Kristen Fauria
5 Alpenrose Thursday Series Category 1/2/3 Jeremy Garbellano
9 Mt. Tabor Series Category 4 Men Jeremy Garbellano
5 Twilight Crit Series Men 1/2/3 David Wells
15 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
20 Twilight Crit Series Men 4/5 Wes Cipriotti
4 Twilight Crit Series Men 4/5 Mid-race Sprint Brian Scholl
13 Twilight Crit Series Men 4/5 Brian Scholl
22 Twilight Crit Series Men 4/5 Maire Osborn
9 High Desert Omnium: Road Race Women 3 Kristen Fauria
34 High Desert Omnium: Road Race Category 4/5 Men Greg Meller
30 High Desert Omnium: Road Race Category 4/5 Men Brian Scholl
24 High Desert Omnium: Road Race Category 3 Men Michael Brunelle
8 OBRA Track Championships: Points Races Senior Men Jeremy Garbellano
22 High Desert Omnium: Criterium Category 3 Michael Brunelle
12 High Desert Omnium Women 3 Kristen Fauria
119 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Greg Meller
144 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Kristen Fauria
13 High Desert Omnium: Time Trial Category 3 Men Michael Brunelle
23 High Desert Omnium: Time Trial Category 4/5 Men Brian Scholl
28 High Desert Omnium: Time Trial Category 4/5 Men Greg Meller
17 High Desert Omnium Category 4/5 Men Brian Scholl
7 High Desert Omnium: Criterium Category 4/5 Brian Scholl
53 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Michael Brunelle
104 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Brian Scholl
8 High Desert Omnium: Criterium Women 3 Kristen Fauria
27 High Desert Omnium: Criterium Category 4/5 Greg Meller
9 High Desert Omnium: Time Trial Category 3 Women Kristen Fauria
1 Alpenrose Thursday Series Category 4 Jeremy Garbellano
8 Mt. Tabor Series Category 4 Men Jeremy Garbellano
4 Twilight Crit Series Men 4/5 Mid-race Sprint Brian Scholl
10 Twilight Crit Series Men 1/2/3 David Wells
12 Twilight Crit Series Men 1/2/3 Michael Brunelle
17 Twilight Crit Series Men 4/5 Wes Cipriotti
4 Twilight Crit Series Men 4/5 Brian Scholl
11 Twilight Crit Series Men 4/5 James Jorgensen
20 Twilight Crit Series Men 4/5 Maire Osborn
26 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
10 Firecracker Crit Men 4/5 Andrew Neill
DNF Firecracker Crit Category 3 Men Michael Brunelle
46 Firecracker TT: Combined Combined Kristen Fauria
2 Firecracker TT Women Category 3 Kristen Fauria
23 Twilight Crit Series Men 1/2/3 Michael Brunelle
13 Tuesday PIR: June Series Category 3/4 Jeremy Garbellano
12 Tuesday PIR: June Series Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
9 Twilight Crit Series Men 4/5 Wes Cipriotti
11 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
14 Twilight Crit Series Men 4/5 Brian Scholl
18 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men Azul Dahlstrom-Eckman
27 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men Greg Meller
9 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men Brian Scholl
18 Salem Fairview Circuit Race Category 3 Men David Wells
10 The Hood River Super D Category 1 19-39 Gilad Gozlan
7 Swan Island Criterium Women 1/2/3 Kristen Fauria
10 Swan Island Criterium Men 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
28 Swan Island Criterium Men 3 David Wells
3 Alpenrose Thursday Series Category 4 Jeremy Garbellano
2 Alpenrose Thursday Series: June Series Category 4 Jeremy Garbellano
11 Alpenrose Thursday Series: June Series Category 4 Jeremy Garbellano
11 Mt. Tabor Series Category 4 Azul Dahlstrom-Eckman
21 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
18 Tuesday PIR Category 3/4 Azul Dahlstrom-Eckman
3 Tuesday PIR Category 3/4 Jeremy Garbellano
14 Twilight Crit Series Men 4/5 Brian Scholl
12 Twilight Crit Series Men 4/5 James Jorgensen
28 Twilight Crit Series Men 1/2/3 Michael Brunelle
24 Twilight Crit Series Men 4/5 Kristen Fauria
12 Twilight Crit Series Men 1/2/3 David Wells
12 Elkhorn Classic Stage Race: Final General Classification: OBRA Stage Race Championship Men 1/2 Will Niemann-Ross
33 Elkhorn Classic Stage Race: Final General Classification Pro/1/2 Men Will Niemann-Ross
34 Elkhorn Classic Stage Race: Dooley Mountain Road Race Pro/1/2 Men Will Niemann-Ross
7 Test of Endurance 50 Category 3 (Beginner) 35+ Men Greg Meller
68 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial Pro/1/2 Men Will Niemann-Ross
48 Elkhorn Classic Stage Race: Gold Rush Criterium Pro/1/2 Men Will Niemann-Ross
143 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial: Combined Combined Will Niemann-Ross
37 Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race Pro/1/2 Will Niemann-Ross
2 Alpenrose Thursday Series Category 4 Jeremy Garbellano
8 Mt. Tabor Series Category 4 Azul Dahlstrom-Eckman
11 Mt. Tabor Series Category 4 Jeremy Garbellano
2 Tuesday PIR Category 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
12 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
11 Twilight Crit Series Men 4/5 James Jorgensen
2 Alpenrose Heartbreaker Category 4 Jeremy Garbellano
6 Alpenrose Heartbreaker Men Category 5 Azul Dahlstrom-Eckman
5 Alpenrose Heartbreaker Men Category 5 Will Niemann-Ross
1 Blue Ribbon Track Omnium Category 4/5, Omnium Jeremy Garbellano
33 Cirque du Cycling Criterium Category 3 David Wells
44 Twilight Crit Series Men 4/5 Wes Cipriotti
1 Twilight Crit Series Men 4/5 Jeremy Garbellano
7 Twilight Crit Series Men 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
9 Twilight Crit Series Men 4/5 James Jorgensen
9 Twilight Crit Series Men 1/2/3 David Wells
16 Mount Hood Cycling Classic: Hood River Criterium Category 3 Men Will Niemann-Ross
1 Mount Hood Cycling Classic: Wy’East Road Race Men 3 Will Niemann-Ross
14 Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial Category 3 Men Will Niemann-Ross
131 Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial: Combined Combined Will Niemann-Ross
3 Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race Category 3 Men Will Niemann-Ross
2 Mount Hood Cycling Classic: Final General Classification Category 3 Men Will Niemann-Ross
7 Twilight Crit Series Men 4/5 Greg Meller
13 Twilight Crit Series Men 1/2/3 David Wells
8 Twilight Crit Series Men 1/2/3 Will Niemann-Ross
3 Twilight Crit Series Men 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
2 Twilight Crit Series Men 4/5 Jeremy Garbellano
13 OBRA Road Race/OBRA Championship Senior Men Will Niemann-Ross
34 OBRA Road Race/OBRA Championship Masters Men 40-49 Greg Meller
35 Fast Twitch Fridays: May Series Beginner Men David Wells
8 Fast Twitch Fridays A Sprint Jeremy Garbellano
9 Fast Twitch Fridays Beginner Men B Group David Wells
22 Fast Twitch Fridays: May Series Sprinter Jeremy Garbellano
30 Monday PIR: May Series Masters 1/2/3 Michael Brunelle
22 Rehearsal Road Race Men Category 4 Greg Meller
17 Rehearsal Road Race Men Category 3 Will Niemann-Ross
46 Silverton RR Category 4/5 Men Greg Meller
15 Silverton RR Category 4/5 Men Azul Dahlstrom-Eckman
1 Silverton RR Category 3 Men Will Niemann-Ross
7 Silverton RR Women 3 Kristen Fauria
11 Monday PIR Masters 1/2/3 Michael Brunelle
11 Icebreaker Criterium Men 4/5 Greg Meller
21 Icebreaker Criterium Men 3 Michael Brunelle
18 Icebreaker Criterium Men 35+ Greg Meller
14 Peak Sports Mudslinger/OBRA XC Championship Singlespeed (7) Wes Cipriotti
1 Peak Sports Mudslinger/OBRA XC Championship Category 2/35+ Women (14) Heather Hill
DNF Peak Sports Mudslinger/OBRA XC Championship Singlespeed (7) Levi Hall
20 Peak Sports Mudslinger/OBRA XC Championship Singlespeed (7) Justin Mibezeg
5 Peak Sports Mudslinger/OBRA XC Championship Category 3 35+ Men (18) Greg Meller
7 Peak Sports Mudslinger/OBRA XC Championship Singlespeed (7) Gilad Gozlan
3 Peak Sports Mudslinger/OBRA XC Championship Category 3 Women (19) Kristen Fauria
7 Tuesday PIR: April Series Category 4/5 Jeremy Garbellano
2 Tuesday PIR Category 4/5 Jeremy Garbellano
18 Tuesday PIR Category 1/2/3 David Wells
16 Tuesday PIR Category 1/2/3 David Wells
35 Table Rock RR Category 4/5 Men Greg Meller
DNF Table Rock RR Category 3 Men Michael Brunelle
DQ Eugene Roubaix Men 4/5 Greg Meller
DNF Eugene Roubaix Men 4/5 Jeremy Garbellano
11 Eugene Roubaix Men 4/5 Azul Dahlstrom-Eckman
19 Eugene Roubaix Men 4/5 Tyler Mangum
31 Tuesday PIR Category 4/5 Maire Osborn
36 King's Valley RR Masters 40+ Greg Meller
31 King's Valley RR Men Category 4/5 Andrew Neill
36 Tuesday PIR Category 1/2/3 David Wells
14 Estacada TT: 10 Miles: Combined Combined Andrew Neill
6 Estacada TT: 10 Miles Category 4 Men Andrew Neill
18 Piece of Cake RR Masters 4/5 Greg Meller
4 Banana Belt Series Masters 40+ 4/5 Greg Meller
15 Banana Belt Series Masters 40+ 4/5 Scott Fisher
11 Banana Belt Series Masters Men 40+ 4/5 Greg Meller
22 Banana Belt Series Men Category 3 Will Niemann-Ross
11 Banana Belt Series Masters 4/5 Greg Meller
8 Banana Belt Series Category 5 B Tyler Mangum
5 Banana Belt Series Category 5 B Azul Dahlstrom-Eckman
2 Banana Belt Series Category 5 B Jeremy Garbellano
16 Banana Belt Series Category 5 A Logan Darling
60 Jack Frost TT: Combined Combined Andrew Neill
12 Jack Frost TT Men Category 4/5 Andrew Neill
DNF Sublime Sublimity Circuit Race Men 4/5 Tyler Mangum
29 Sublime Sublimity Circuit Race Men 4/5 Jeremy Garbellano
26 Sublime Sublimity Circuit Race Men 4/5 Greg Meller
22 Sublime Sublimity Circuit Race Men 3 Michael Brunelle
10 Sublime Sublimity Circuit Race Men 3 Will Niemann-Ross
41 Cherry Pie Men 4 Greg Meller
9 Cherry Pie Men 3 Will Niemann-Ross
6 Cherry Pie Men Category 5 (B) Jeremy Garbellano
12 Cherry Pie Women 4 Kristen Fauria
39 Cherry Pie Men Category 5 (A) Evan Piepenbink
9 Cherry Pie Men Category 5 (A) Tyler Mangum