Oregon Enduro Series Bend

Bend, OR
June 3, 2012

Part of the Oregon Enduro Series Bend

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 19, 2012 at 8:15 PM

Category 1 Men (19-39)

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 62 Andy Olsson Team Finger 7:30.2 2:25.8 7:29.2 8:15.3 1140 Hood River 44:40.5
2 46 Luke Mason Sagebrush cycles/Giro 7:31.2 2:26.7 7:29.6 8:35.8 1162 Bend 45:25.3
3 68 Frank Spiteri Marc Pro - Strava 7:34.7 2:29.5 7:32.7 8:28.5 1170 San Mateo 45:35.4
4 73 Cameron Walters 7:47.5 2:31.5 7:38.2 8:23.7 1155 Cupertino 45:35.9
5 200 John Frey All Access Racing 7:23.9 2:38.5 7:29.6 8:26.6 1201 Bend 45:59.6
6 78 Kass Feuerhelm Folsom Bike 7:42.3 2:31.0 7:34.8 8:37.9 1182 Pollock Pines 46:08.0
7 65 Jeremiah Newman Redneck Racing 7:39.4 2:23.5 7:44.4 8:41.8 1184 Nevada City 46:13.1
8 87 Nick Hardin Team Finger 7:36.8 2:26.4 7:42.6 8:02.0 1237 Hood River 46:24.8
9 67 Tyler Horton Team Finger, Transition Bikes, Giro 7:30.2 2:23.1 7:34.4 9:14.0 1190 Hood River 46:31.7
10 60 D'Arcy O'Connor Rocky Mountain Bicycles 7:39.7 2:26.5 7:40.8 8:51.3 1215 Burnaby 46:53.3
11 203 Tommy Magrath Modus Demo Team 7:43.5 2:35.9 7:53.3 8:43.3 1204 Seattle 47:00.0
12 91 Matt Jagger Diamondback, Twenty6 7:48.6 2:27.6 7:45.2 8:47.3 1213 Olympia 47:01.7
13 81 Kolben Preble Kona Grassroots/Olsons Bicycles 7:48.5 2:40.6 7:49.1 8:46.9 1211 Forest Grove 47:16.1
14 82 Nick Tuttle 7:51.8 2:28.7 7:45.2 8:52.9 1219 Mount Vernon 47:17.6
15 213 Boone Tompkins BMT 7:49.2 2:32.7 7:57.2 8:50.1 1228 Portland, OR 47:37.2
16 84 Ian Fitzpatrick Reed Cycle/Transition 8:01.8 2:36.2 7:57.7 8:58.3 1242 Eagle 48:16.0
17 83 Taylor Reed Reed Cycle 7:57.8 2:30.2 8:04.5 8:59.7 1245 Eagle 48:17.2
18 69 Jason Heggenes 8:00.4 2:34.5 7:52.2 8:55.2 1258 Langley 48:20.3
19 89 justin fernandes 7:53.0 2:33.1 8:12.4 9:03.6 1264 Richland 48:46.1
20 90 Dennis Yuroshek BicycleworldTV 8:04.5 2:32.7 7:56.8 9:01.0 1273 West Milford 48:48.0
21 72 Clinton Fowler Project 529 7:57.6 2:26.8 8:05.5 9:08.1 1289 Seattle 49:07.0
22 75 Matt Grossnickle Obsession: Bikes 8:03.9 2:33.1 8:07.8 9:06.7 1276 Vancouver 49:07.5
23 88 Zach Jarrett 8:14.8 2:39.2 8:13.2 9:09.5 1259 Portland 49:15.7
24 77 Jess Palcios Santiam Bicycle 8:03.2 2:39.5 8:15.6 8:59.7 1278 Tigard 49:16.0
25 43 Joe Mendonca 7:57.5 2:33.5 8:10.4 9:25.9 1312 Chico 49:59.3
26 63 Richard Handschin Downhill Zone 8:14.8 2:41.7 8:18.8 9:38.6 1266 Issaquah 49:59.9
27 209 Colin McCarthy Roots Racing 8:05.7 2:39.9 8:10.7 9:30.1 1308 Eugene, OR 50:14.4
28 195 andrew fiore SR Suntour 8:26.2 2:49.4 8:20.8 9:09.5 1290 Portland 50:15.9
29 70 Shawn Rader Team Western Bike Works 8:31.9 2:46.6 8:28.2 9:29.1 1298 Hillsboro 50:53.8
30 79 Tyler Bates Defend Stevens Pass 8:08.9 2:29.6 8:07.6 10:00.2 1337 Seattle 51:03.3
31 80 Vu Le Trek 8:39.8 3:03.6 8:31.5 9:16.4 1299 Temple City 51:10.3
32 76 Ivan Larson Larski Racing 8:20.6 2:35.8 8:29.9 9:35.3 1331 Snohomish 51:12.6
33 61 Luther Beale 8:57.8 2:45.6 8:31.7 9:38.4 1330 Portland 52:03.5
34 71 Adam Aguilar Thuren Fabrication 8:36.8 2:49.4 8:39.7 9:36.8 1384 Bend 52:46.7
35 97 Gideon Francisco 8:35.3 2:48.1 8:42.7 9:50.1 1387 53:03.2
36 64 don thuren Thuren Suspension 7:57.9 2:32.6 9:06.1 11:57.8 1347 Bend 54:01.4

Category 1 Men 40+

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 99 David Hemming Pivot Cycles 7:44.8 2:28.1 7:28.0 8:25.0 1172 Banks 45:37.9
2 105 Paul Thomasberg Shimano 7:31.7 2:27.2 7:37.1 8:33.3 1193 Bend 46:02.3
3 98 Henry Horrocks Schwalbe 7:53.9 2:37.2 7:45.6 8:35.6 1178 Fort Collins 46:30.3
4 92 stosh bankston BICYCLE EMPORIUM/SANTA CRUZ 7:59.3 2:36.1 7:42.2 8:42.7 1198 Nevada City 46:58.3
5 94 Dave Hutton Dirt Corps 7:49.7 2:25.7 7:41.3 8:46.7 1221 North Bend 47:04.4
6 100 Doug Riipinen FLY Racing 7:59.3 2:31.5 7:54.8 8:47.5 1223 Boise 47:36.1
7 101 Kristian Jamieson 461 144 478 540 1236 47:41.0
8 96 Chris George NRG Enterprises 8:01.7 2:30.7 7:54.8 9:00.1 1255 Nelson 48:22.3
9 106 Darrell Jamieson GoPro 8:05.8 2:30.6 8:15.4 9:31.8 1326 Bend 50:29.6
10 95 Aaron Couture Joyride-cycles.com Cycling Team 8:17.6 2:44.7 8:15.2 9:28.3 1367 Boise 51:32.8
11 49 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 8:20.9 2:44.2 8:24.0 9:54.3 1330 Bend 51:33.4
12 93 Leigh Meyer AllRide 8:41.7 2:48.5 8:40.4 9:44.0 1347 Bend 52:21.6
13 102 Roger Lopez Victory Velo Racing 9:39.3 2:53.8 8:46.1 9:31.1 1313 Auburn 52:43.3

Category 2 Junior Men (13-18)

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 85 Winter Nason Nason Brothers Racing 493 153 487 556 1293 Santa Rosa 49:46.0
2 186 Kendall Smith 2 Uncles Racing 8:12.7 2:34.7 8:20.8 9:27.8 1334 Summerville 50:50.0
3 187 Triston Towbridge 8:52.4 2:45.6 8:55.5 10:18.6 1457 Santa Rosa 55:09.1
4 190 Greyfin Eastland All Access Racing 9:09.0 3:12.1 9:13.9 10:10.4 1422 Bend 55:27.4
5 189 Chase Jamieson Yeti Grassrootsn 9:24.7 3:00.6 9:44.0 10:49.1 1513 La Center 58:11.4
6 188 Trentyn Fraley 9:36.4 3:13.0 10:14.0 11:01.0 1462 Troutdale 58:26.4
7 191 Wyatt Thompson 1 Error 9:57.4 3:03.5 9:58.0 11:21.6 1509 Portland 59:29.5

Category 2 Men (19-39)

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 192 Norgan 7:45.4 2:30.3 8:03.3 8:42.1 1191 Bend 0:46:52.1
2 113 Richard Whitekettle Lumberyard/mangai.rollin 8:11.1 2:35.3 7:56.7 8:59.2 1250 Portland 0:48:32.3
3 112 Blake Baratta Hutch's Westside 7:56.4 2:31.8 8:01.7 9:06.0 1291 Portland 0:49:06.9
4 48 Marks Hutch's Westside 8:06.9 2:35.6 8:06.5 9:27.6 1267 Portland 0:49:23.6
5 197 Chris Chambers 487 3:05.1 8:12.9 9:09.6 1267 Bend 0:49:42.6
6 134 Andrew Mesesan Sunnyside Sports 8:14.1 2:40.8 8:03.2 560 1294 Bend 0:49:52.6
7 116 Jon Faville 8:23.5 2:40.9 8:23.9 9:19.5 1275 Kiezer 0:50:02.8
8 110 Nick Shepherd 8:24.5 2:42.3 8:06.1 9:15.4 1299 Issaquah 0:50:07.3
9 131 Tony de Cordoba bicycleattorney.com 8:12.8 2:33.3 8:18.7 9:31.1 1300 Portland 0:50:15.9
10 120 Brian Sahlin 8:06.8 2:33.7 8:04.0 10:12.0 1285 Auburn 0:50:21.5
11 125 Jesse Taylor Joyride-cycles.com Cycling Team 8:50.4 2:40.5 8:20.6 9:17.0 1298 Eagle 0:50:46.5
12 127 Jamie Heern You nasty Tone! 8:02.4 2:36.7 8:26.6 9:43.2 1342 Beaverton 0:51:10.9
13 132 Kyle McKee 513 164 508 566 1321 0:51:14.0
14 109 Matt Christensen Cascade Couriers/Bend Velo 8:48.6 2:41.1 8:21.1 9:26.2 1331 Bend 0:51:28.0
15 114 Wyatt Lisk 8:32.7 2:42.4 8:39.4 9:27.9 1327 Boise 0:51:29.4
16 121 Spencer Callahan Bush League Wrenching 8:38.5 2:49.6 8:55.6 9:44.1 1285 Portland 0:51:32.8
17 117 Patrick Newton Hutch's Westside 8:21.3 2:38.7 8:30.1 9:45.6 1339 Portland 0:51:34.7
18 126 Alex Pfiffner 8:32.1 2:39.2 8:28.7 9:51.5 1346 Bend 0:51:57.5
19 124 Christopher SEYMOUR Santa Cruz Bicycles 8:28.1 2:45.0 8:35.8 9:58.4 1339 Felton 0:52:06.3
20 122 Jered Coles 8:39.1 2:44.6 8:41.9 9:32.9 1384 Boise 0:52:42.5
21 58 Matt Brown 532 173 534 594 1344 0:52:59.0
22 133 Sam Warren 8:49.7 2:52.6 8:37.4 9:44.3 1376 Boise 0:53:00.0
23 141 Winter Lewis 9:40.7 2:39.7 8:39.0 9:32.1 1360 Boise 0:53:11.5
24 119 AUSTIN LARSON Roots Racing 8:41.2 2:43.7 8:46.6 10:08.9 1418 Veneta 0:53:58.4
25 128 Fritz Gibson 8:51.9 2:52.4 9:08.6 9:49.9 1420 Boise 0:54:22.8
26 130 Adam Obst 8:58.1 2:48.7 9:19.3 10:19.1 1389 Richland 0:54:34.2
27 108 James Poelker Green Line 6 Racing 8:41.6 2:42.1 8:49.4 10:23.9 1524 Tumwater 0:56:01.0
28 59 Anthony Thomas 590 187 560 650 1476 0:57:44.0
29 111 Devyn Pelley Race Face 8:16.8 2:38.2 8:23.4 9:23.4 2152 Burnaby 1:04:34.0
30 123 Colin Longmuir 8:30.2 2:38.7 8:27.2 9:54.5 2142 Portland 1:05:13.0

Category 2 Men 40+

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 103 Trey Clay GL6 8:25.1 2:35.4 8:22.4 9:22.2 1296 Tumwater 50:21.1
2 135 Greg Satterfield Center Cycle 8:13.2 2:45.4 8:16.8 9:53.6 1331 Puyallup 51:20.0
3 204 pete jelinek 489 171 528 594 1372 52:35.0
4 139 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 10:17.0 2:42.5 8:26.7 9:28.2 1313 Portland 52:47.4
5 144 Lee Bauck Bull Run Distilling/Team CycleOne 8:55.0 2:51.9 8:41.0 9:41.7 1409 Troutdale 53:38.6
6 142 Matthieu Denuelle GL6 Racing/JoyBike Ride/Norco 10:13.0 2:43.6 8:35.7 9:53.0 1380 Olympia 54:25.3
7 145 Mike Scott team sabotage 8:51.2 3:07.2 8:52.2 10:17.7 1424 Hood River 54:52.3
8 140 Billy Thomas Team Chicken Butt 9:34.4 3:03.5 8:57.7 10:00.1 1415 Bend 55:10.7
9 143 Trace McMahon Bicycle Emporium 9:55.5 3:02.0 9:28.2 10:18.8 1471 Placerville 57:15.5
10 138 Matt Thompson 9:09.3 3:01.5 9:50.4 10:57.9 1481 Salem 57:40.1
11 136 Matthew Mangus Lumberyard 9:40.9 3:00.8 9:37.1 10:48.0 1490 Portland 57:56.8

Category 2/3 Women

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 177 Virginia Matthys Sturdy Bitch Racing 9:41.1 3:00.8 9:28.4 10:33.4 1485 Seattle 0:57:28.7
2 175 Amanda Kohlwey 9:39.4 3:07.4 9:47.8 10:36.0 1468 Hood River 0:57:38.6
3 198 Melodie Buell Boneyard Cycling 9:29.4 3:07.6 10:03.2 10:40.0 1522 Bend 0:58:42.2
4 44 Kristen Fellerrs 9:57.9 3:10.9 9:59.2 11:02.2 1547 Chico 0:59:57.2
5 176 Ady Bee Lane Sturdy Bitch Racing 10:23.7 3:14.7 10:26.3 11:28.7 1540 Seattle 1:01:13.0
6 179 Tuuli Hakala Green Submarine Records 9:47.1 3:07.0 9:29.2 10:29.9 2449 Portland 1:13:42.0

Category 2/3 Women 35+

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 183 Stephanie Armesto Dirty Harlots MTB race team 9:54.7 3:11.1 9:46.1 10:38.3 1510 Hood River 0:58:40.2
2 185 Heather Pola 10:24.7 3:15.7 10:04.3 11:01.8 1542 Hood River 1:00:29.0
3 184 Laura Whiting 9:57.4 3:11.5 10:15.7 11:15.8 1630 Hood River 1:01:50.0
4 181 Marcia Thuren 10:18.6 3:30.6 10:36.4 11:32.5 1595 Bend 1:02:33.0
5 182 Susan Clementson Sturdy Bitch Racing 10:56.3 3:25.7 10:38.2 11:21.2 1625 Bothell 1:03:26.0

Category 3 Men (Open)

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 86 Jason Oman 8:22.2 2:41.7 8:16.7 9:08.7 1281 Bend 0:49:50.3
2 172 Jeff Johnston Boneyard Cycling 8:32.4 2:53.2 8:31.3 9:22.9 1294 Bend 0:50:53.8
3 169 Abe Rotstein Santa Cruz Bicycles 8:53.6 2:55.3 8:35.7 9:30.2 1283 watsonville 0:51:17.8
4 171 Adrian Tayne 8:15.1 3:14.8 8:31.0 9:37.2 1321 Grants Pass 0:51:39.1
5 158 James Williams 8:22.9 2:43.3 8:42.4 9:28.1 1394 Portland 0:52:30.7
6 161 Nathan Connolly 1 Error 8:29.2 2:49.4 8:37.4 9:46.2 1382 Bend 0:52:44.2
7 157 Terry Blankenship 2 Uncles Racing 8:52.3 2:53.5 8:39.0 9:49.1 1375 Summerville 0:53:08.9
8 174 scott peerman 9:02.5 2:51.3 9:02.0 10:14.8 1368 Portland 0:53:58.6
9 156 Marc Garoutte Epic Racing 8:54.1 2:48.3 9:04.9 9:59.7 1400 Auburn 0:54:07.0
10 166 Steven Finlayson 8:54.0 2:53.1 8:52.1 10:04.3 1420 Roseburg 0:54:23.5
11 165 thom weeks Santiam Bicycle 8:36.0 2:44.3 8:58.2 11:15.0 1486 Salem 0:56:19.5
12 168 Josh Viborel-Baker Epic Racing 9:39.6 3:04.5 9:24.0 10:20.3 1445 Puyallup 0:56:33.4
13 160 Matt Capozzi 8:52.4 2:53.6 9:25.9 10:35.7 1495 Portland 0:56:42.6
14 159 mike krnacik 9:28.9 3:02.0 9:34.6 10:28.1 1459 Roseburg 0:56:52.6
15 42 Daniel Kester 9:30.0 3:04.2 9:38.4 10:08.2 1478 Bend 0:56:58.8
16 196 STEVE ASHLEY 9:39.7 3:09.5 9:24.8 10:26.2 1489 Redmond 0:57:29.2
17 167 Dan Goldstein 10:26.7 3:26.5 10:17.8 11:01.8 1592 Hood River 1:01:45.0
18 74 Patrick Towbridge 18:00.0 2:56.3 8:53.8 9:56.7 1410 1:03:17.0

Pro Men (Open)

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 7 Adam Craig Rabobank/Giant Offroad 6:51.5 2:12.7 6:44.0 8:18.7 1070 Bend 0:41:56.9
2 5 Josh Carlson Giant Factory Off-Road team 6:59.4 2:12.8 7:02.5 8:00.8 1094 Newbury Park 0:42:29.5
3 33 Brian Lopes Ibis/Go Pro 419 2:12.5 6:57.5 8:02.9 1110 California 0:42:42.1
4 6 Carl Decker Giant Factory Off-Road team 7:21.2 140 7:06.2 7:56.9 1098 Bend 0:43:03.2
5 17 Curtis Keene Specialized Factory USA 7:14.0 2:15.2 7:04.9 8:10.7 1125 Santa Monica 0:43:29.8
6 15 Jason Moeschler WTB/Cannondale 7:19.9 2:21.5 7:11.0 8:14.8 1122 Nevada City 0:43:49.2
7 3 Matthew Slaven Kona Factory Team 7:15.6 2:16.3 7:11.5 8:11.5 1135 Portland 0:43:49.9
8 29 Chris Johnston The Nomads 7:12.2 2:16.0 7:13.4 8:13.3 1145 Vancouver 0:43:59.9
9 30 Dylan Wolsky The Nomads 7:18.3 2:17.9 7:18.0 8:16.1 1136 Whistler 0:44:06.3
10 32 Lars Sternberg Transition Racing/Fox Shox/Shimano 6:57.2 2:17.2 7:22.3 8:23.1 1155 Bellingham 0:44:14.8
11 11 SCOTT CHAPIN Santa Cruz/Fox Racing Shox 7:11.7 2:19.2 7:27.9 8:27.4 1136 Santa Cruz 0:44:22.2
12 35 Jared Kessler bmc/folsom bike 7:20.3 2:25.9 7:26.8 8:22.4 1132 Auburn 0:44:27.4
13 8 Anthony Diaz Turner Bikes 7:07.5 2:15.0 7:17.0 8:24.8 1168 Niles 0:44:32.3
14 23 mason bond Felt Bicycles 7:20.4 2:16.9 7:18.4 8:30.3 1158 Cedar ridge 0:44:44.0
15 1 Nathan Riddle Dakine 7:36.6 2:18.8 7:19.2 8:24.2 1149 Ashland 0:44:47.8
16 47 Waylon Smith SR Suntour 7:21.6 2:21.4 7:28.8 8:19.5 1163 Newport 0:44:54.3
17 14 Brad Benedict Specialized Factory USA 437 2:16.3 7:18.2 8:34.2 1175 Morgan Hill 0:45:00.8
18 36 Stephen Dempsey Freehub Magazine 7:30.3 2:28.4 7:33.2 8:22.4 1148 Bellingham 0:45:02.3
19 38 Nick Gibson Shimano -FOX -Pearl Izumi -POC -Schwalbe 430 2:26.5 7:23.6 8:31.0 1174 Portland 0:45:05.0
20 13 Ben Cruz WTB/Cannondale 7:11.5 2:19.4 7:33.4 8:28.3 1187 Novato 0:45:19.6
21 202 Joe Lawwill Shimano 7:18.1 2:22.6 7:30.5 8:41.6 1168 Anaheim Hills 0:45:20.8
22 31 Arthur Gaillot The Nomads 7:33.4 2:23.0 7:30.0 8:34.7 1165 North Vancouver 0:45:26.1
23 45 Scott Fellers DRAGON GRAPHICS 7:31.0 2:23.3 7:32.5 8:32.8 1171 Chico 0:45:30.6
24 10 Jordan Lopez SPECIALIZED/Victory Velo Racing 7:26.7 2:24.8 7:47.1 8:35.9 1159 Lincoln 0:45:33.5
25 24 Kevin Smallman Cannondale, WTB 7:43.6 2:25.5 7:33.3 8:23.2 1168 San Leandro 0:45:33.6
26 9 Jared Hobbs Team IXS Unique 7:21.9 2:20.5 7:23.4 8:37.3 1191 Portland 0:45:34.1
27 12 Kyle Warner Canfield, Dragon, Deity 7:37.9 2:21.7 7:37.2 8:36.6 1169 Chico 0:45:42.4
28 2 Timmy Evans Northstar/Giant 9:01.1 2:19.0 7:13.6 8:16.4 1134 Bend 0:45:44.1
29 21 Max Houtzager Santa Cruz-X Fusion 7:35.8 2:26.5 7:38.7 8:30.5 1181 Ross 0:45:52.5
30 28 Darrin Seeds Transition Racing 7:25.1 2:23.1 7:35.3 8:29.9 1201 Bellingham 0:45:54.4
31 25 Jon Buckell ODI/TREK/Incycle 7:35.6 2:23.4 7:34.2 8:42.6 1183 San Dimas 0:45:58.8
32 39 TIM KRENTZ Bicycle Emporium 7:09.7 2:19.6 7:19.7 8:31.4 1257 Auburn 0:46:17.4
33 22 Michael Zanetti Bike Monkey Racing 7:48.6 2:28.3 7:43.3 8:38.2 1185 Santa Rosa 0:46:23.4
34 40 Billy Damon Bicycle Emporium/Santa Cruz/WTB 7:51.2 2:33.5 7:44.3 8:41.2 1179 Auburn 0:46:29.2
35 18 Paul LaCava Giant 7:42.2 2:32.3 7:43.2 8:54.4 1184 Portland 0:46:36.1
36 26 Tony Armichardy 7:36.3 2:27.1 7:42.1 8:47.5 1215 Bend 0:46:48.0
37 20 Matt Wittler Lost Coast Brewery 7:52.2 2:34.3 7:47.6 8:50.8 1213 Ashland 0:47:17.9
38 206 Curtis Christensen SantaCruz-BicycleEmporium-WTB 7:43.1 2:35.1 7:51.5 9:01.8 1226 Cool 0:47:37.5
39 19 Zeb Tingey Big Tree Bikes/Yeti Cycles 7:54.5 2:31.6 7:52.7 9:05.7 1219 Seattle 0:47:43.5
40 57 Andre Pepin ELLSWORTH BIKES/LOADED 7:54.6 2:27.9 7:54.1 9:00.4 1266 Poway 0:48:23.0
41 34 Nathan Hoch Big Tree Bikes,Shimano,Fox,Schwalbe,100% 8:02.2 2:33.8 8:04.2 9:27.5 1301 Snoqualmie 0:49:48.7
42 27 Trevor Pratt Lost Coast Brewery 16:32.4 2:29.6 7:44.5 8:41.6 1181 Ashland 0:55:09.1
43 16 Jeremy Tufts 7:40.8 2:31.4 7:38.5 8:38.6 3279 Bend 1:21:08.0
44 207 Kirt Voreis Auride 5980 2:15.1 7:20.1 8:25.5 19:26.6 Bend, OR 2:17:08.0
45 201 Zideu Bobby UC Santa Cruz Cycling error - - - 20:11.6 SantaCruz 0:20:11.6

Pro Women

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 50 Mary Moncorge CA 8:35.1 2:41.8 8:27.0 9:38.7 1301 Fairfax 51:03.6
2 52 Ingrd Larouche wa 8:24.1 2:45.5 8:20.3 9:26.9 1330 Bingen 51:06.8
3 215 Lindsay Trimble 8:30.2 2:43.3 8:24.0 9:42.2 1325 51:24.7
4 66 Beth Hausam 8:46.6 2:49.5 8:38.9 9:35.6 1340 Portland 52:10.6
5 55 Lindsey Voreis OR 8:31.2 2:49.0 8:45.9 9:35.3 1359 Bend 52:20.4
6 210 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 8:50.0 2:54.2 8:41.9 9:38.0 1348 Bend 52:32.1
7 56 Carolynn Romaine ny 8:58.1 2:46.2 8:40.6 9:51.4 1370 Cornwall On Hudson 53:06.3
8 54 Dawn Fidler wa 543 3:00.2 9:07.8 10:13.4 1379 Mount Vernon 54:24.3

Women Category 1 (Open)

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 City Time
1 155 Shana Sweitzer 8:36.6 2:52.1 8:36.1 9:47.7 1348 Hood River 0:52:20.5
2 153 Emily Slaco 8:55.3 2:51.5 8:48.9 9:49.4 1332 Gold Bridge 0:52:37.1
3 148 Jennifer Johnson Dirty Harlots 9:06.1 2:54.3 8:51.0 9:51.4 1346 Hood River 0:53:08.8
4 208 Erin Alders SIERRA EXPRESS RACE TEAM 9:13.5 3:00.4 8:51.1 9:40.9 1375 Nevada City, CA 0:53:40.9
5 146 jamie sage 8:48.1 2:58.3 8:57.6 10:14.0 1433 Vaughn 0:54:51.0
6 150 Val Vanderpool The Dirty Harlots MTB Race Team 9:52.1 3:05.4 9:18.6 10:29.2 1465 White Salmon 0:57:10.3
7 152 Kari Mancer 9:46.7 3:08.2 9:28.4 10:35.0 1471 Whistler 0:57:29.3
8 149 Kelly Nokes The Dirty Harlots Mountain Bike Team 9:51.1 3:15.0 10:11.7 10:51.5 1441 Hood River 0:58:10.3
9 147 Erica Nelson Dirty Harlots 21:32.2 2:56.0 9:16.7 10:19.9 1438 White Salmon 1:08:03.0