Cross Crusade

Portland, OR
Sun, October 7 to Sun, November 18, 2012

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Beginner Men

Name Team Points
1 David M Miller Team Lazy Tarantulas 87
2 Thomas Joyce Human Powered 68
3 Chad Fischer SWEAT360 61
4 Josh Snyder 58
5 Tim Valenti 54
6 Sean A Carline Zing3 53
7 Jason Ladwig 50
8 Sean Cook 48
9 Corey McManus 47
10 Stephen Carter The Spokesmen 47
11 Ryan Morgan 46
12 Nick Besson 34
13 Ryan Schanno 32
14 Bryan Foster Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 32
15 Mark Nielsen Sunset Cycles 29
16 Andrew Besson 29
17 Aneel Nath 24
18 Ryan Chase Deschutes Brewery 23
19 Max Holfert Human Powered 22
20 Ryan Barnes Human Powered 15
21 Dan Kaempff 15
22 Christopher Joy-Webb 14
23 Zachary Jossy Bush League Wrenchers 13
24 Devan Dunn 13
25 Terrance James 12
26 Paul Brown Bicycleway.com 8
27 John Lehman 7
28 Seth Terpstra Human Powered 7
29 Donald Suhr 6
30 Cameron Parmelee 6
31 Barrett Reiner 6
32 Mark Newberry 6
33 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 6
34 Adam Bergerson Capitol Velo 5
35 Eric Koegler Koeg 4
36 sean schulz 3
37 adriel weiner Metropolis Cycle Repair 2
38 Tom Kahl 2
39 Nathan Skidmore Team Skidpants 1

Beginner Women

Name Team Points
1 Julie Deal Beermongers Cycle Club 104
2 Kaylee Jenness 99
3 Julie Baird 89
4 stephanie roulon 84
5 Hilary Luther 43 Degrees 83
6 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 79
7 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 76
8 Leslie Griffith Boneyard Cycling 63
9 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 61
10 Claudia Sterry Green Submarine Records 60
11 Jamie Krejci 56
12 Katy Giombolini 56
13 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 54
14 cecilia becerra Sprout Cycles/Lucky Lab 53
15 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas 52
16 Jessica Gill 51
17 Erin Lolich 51
18 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 50
19 Aliza Richman 47
20 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 47
21 Diane Smith 44
22 Erin Chipps Green Submarine Records 44
23 Meridith Stevens 42
24 Annie Nielsen 41
25 Paisley Meekin 40
26 Molly Cogswell-Kelley MBSEF Cycling Team 39
27 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 37
28 Amy Horstman 36
29 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29
30 Michelle Johnson 28
31 PJ Houser 1 Error 28
32 Kristina Owen Capitol Velo 28
33 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 25
34 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 23
35 Anna Ryan Human Powered 23
36 Sandy Nguyen Green Submarine Records 21
37 Melissa Powers 20
38 Anna Olsen Fat Cobra Video 19
39 Jen Schenk Tensegrity PT Cycling 19
40 LeiLani Bentley 19
41 Abby Bohannan 17
42 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 17
43 Stephanie Rice 17
44 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 15
45 Traci Smolen 15
46 Erin Harrison 15
47 Natalie Albright 14
48 Maria Patla River City Bicycles 12
49 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 12
50 Kristina Nash 11
51 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 11
52 Laura Craig-Bennett 10
53 Kristin Bott Team Slow 10
54 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 7
54 Kelsey Quinn 7
56 Sandrine Ganry 6
57 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 5
58 Effie Siverts 5
59 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 5
60 Elisabeth Mahoney 5
61 Aubree Ng 4
62 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 4
62 Leila Barker Portland Velo 4
64 Tracey March 3
65 Whitney Mount bicycleattorney.com 3
66 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2
67 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 2
68 Kaeley Stephens 1

Category A

Name Team Points
1 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles 124
2 Donald Reeb cyclocrossracing.com 118
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 103
4 Shannon Skerritt Trek 95
5 Carl Decker Giant 77
6 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 72
7 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 71
8 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 70
9 Brennan Wodtli All Access Racing 57
10 Michael Gallagher Corsa Concepts/Ira Ryan 54
11 Graham Howard cyclocrossracing.com 41
12 Josh Kelley Bailey Bikes 41
13 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 39
14 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37
15 brad winn Team S+M 36
16 Barry Wicks Kona Factory Team 28
17 James Ceccorulli The Bike Gallery 26
18 Ian Brown River City Bicycles 25
19 Paul LaCava Giant 21
20 Ross Brody Buy Local Cycling 21
21 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 20
22 Patrick Means Team S+M 14
23 Chris Snyder bicycleattorney.com 14
24 luke demoe Evviva/Stoemper 11
25 stephen hyde 9
26 Scott Bradway Team S+M 8
27 Aaron Tuckerman corsa concepts/DiamondBack 7
28 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside 7
29 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 7
30 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 7
31 Matt Mahoney Gentle Lovers 5
32 Gabriel Linn Trusty Switchblade 4
33 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles 3
34 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona 2
35 Cary Miller Gentle Lovers 2
36 Tim Joslin Cyclepath Racing 1

Category B

Name Team Points
1 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 95
2 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 82
3 Ryan OConnell Trusty Switchblade 79
4 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 77
5 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 77
6 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57
7 Andrew Hawley Lost Highway 54
8 Forrest Scott 50
9 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 48
10 Logan Trammell Hapi-Go! 47
11 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 43
12 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41
13 David Heddy Joe Bike 35
14 Eric Fischer Existential Velo 35
15 Christian Reed Green Submarine Records 33
16 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 33
17 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
18 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 28
19 Patrick Croasdaile Team S+M 26
20 Danny Weikel 23
21 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 21
22 David Sterry Green Submarine Records 19
23 Ian Kenny 15
24 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 13
25 Shane Johnson Trinity Bikes 11
26 Allen Hardin AMH Velo 10
27 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 10
28 Adam Engelmeyer 1 Error 10
29 Jason Hill Filth and Fury 9
30 Timothy Scheumann 9
31 Jack Olsen Fat Cobra Video 7
32 Gary Szalay 6
33 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
34 Aaron Ufferman 4
35 ben corbalis 2
36 Josiah Zukowski 1

Category C

Name Team Points
1 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 88
2 Sean Burles Team S+M 79
3 mike tomlinson Hillsboro Bike Company 71
4 soren clark Amnesia 66
5 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 63
6 Kevin Ruszel 62
7 Justin Brauner 61
8 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 60
9 Daniel Carter 50
10 Patrick Reedy Team CF 45
11 Erik Denninghoff DNR Cycling 45
12 Mike Selinger 42
13 Jon Williams 32
14 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 32
15 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 29
16 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28
17 Bruce Siefker Planet X p/b On One 22
18 Josh Speer 21
19 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 21
20 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 20
21 Brett Cassidy Human Powered 19
22 David Hymans Metropolis Cycle Repair 19
23 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 16
24 Eric Fox 15
25 Michael A Shearer 1 Error 14
26 Daniel Recordon 13
27 Kyle Kruger 13
28 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 13
29 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 12
30 Andrew Buswell 8
31 Cory Solovewicz Go Bananas! 7
32 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 7
33 Joris Ryerson Amnesia 3
34 Sam Radakovich CAPA-Soraz Racing 3
35 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 3
36 Tim Breault 2
37 Scott Heinz 2
38 Brian Wielenga 1
39 Dan Dellitt 1

Clydesdale

Name Team Points
1 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 124
2 Matt Wilkin Team S+M 117
3 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 117
4 Shane Parker The Spokesmen 107
5 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 89
6 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 88
7 Todd Stryker The Spokesmen 66
8 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 56
9 Joe Larson Deschutes Brewery 52
10 Tyson Hart Filth and Fury 51
11 Scott Smith 48
12 Seth Daniels Cyclesport.com 46
13 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43
14 Bryan Smith Hammer Velo 39
15 Thom Kneeland Service Course Velo 32
16 Pete Conklin Bush League Wrenching 25
17 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 24
18 Jon Coney 23
19 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21
20 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 19
21 Thomas Lyttle River City Bicycles 13
22 Bradley Taylor 13
23 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 12
24 Rutherford Brakke-Pound 12
25 Raymond Egan The Spokesmen 11
26 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 10
27 Michael Chesnut 9
28 Todd Bauch 8
29 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 6
30 Michael Clark MX3L 5
31 Bart Qualls Service Course Velo 4
32 Nathan Petz The Spokesmen 3
33 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 3
34 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 2
35 Hans Thygeson 1

Junior Men

Name Team Points
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 156
2 Cameron Beard Bend Endurance Academy 124
3 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 107
4 Javier Colton Bend Endurance Academy 97
5 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 85
6 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 75
7 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 66
8 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 66
9 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 56
10 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 51
11 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 38
12 Donovan Birky Bend Endurance Academy 36
13 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 35
14 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 33
15 Will Reinking 32
16 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 27
17 Ian Wilson Bend Endurance Academy 26
18 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 22
19 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 20
20 Carson Westberg WebCyclery.com 10
21 Ben Van Raalte Mud Warriors 8
22 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 5
23 Henry Peterson Existential Velo 5
24 Owen Szwaya bicycleattorney.com 4
25 Elkin Parker Super Relax Concept 3
26 Connor Nelson PDX Devo Junior Cycling 2
27 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 2
28 Keenan Reynolds Love Panda 2
29 Jeremy Karner Flow Riders 1

Junior Women

Name Team Points
1 Susannah Hart Hapi-Go! 156
2 Sharon Hart Hapi-Go! 116
3 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 104
4 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 103
5 Anna Peterson Existential Velo 91
6 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 69
7 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 59
8 Kristina Owen Capitol Velo 53
9 Aubrey Ellerbruch 51
10 Jennelle Holmes WebCyclery.com 46
11 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 46
12 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 41
13 Katie Ryan Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 40
14 Gabrielle Lehnert Evviva 39
15 Juliana Smith Hammer Velo 32
16 Elizabeth McKnight crank 31
17 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 30
18 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 19
19 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 18
20 Lauren Filer 15
21 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13
22 Sage Kosmala 13
23 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
24 Helene Furst 6
25 Olivia Hewett The Spokesmen 4
26 Katie Castle Portland Velo 3

Masters 35+ A

Name Team Points
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team 136
2 Joe Santos Cyclepath Racing 122
3 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 109
4 Tim Butler Evolution Racing Team 98
5 John Bravard Cyclepath Racing 95
6 John Rollert WebCyclery.com 82
7 rich cramer bicycleattorney.com 74
8 John McCaffrey Kesho Bicycles 66
9 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 62
10 jared Roy Portland Bicycle Studio 60
11 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55
12 Mike Henry bicycleattorney.com 49
13 John Weathers Sunset Cycles 46
14 Martin Baker bicycleattorney.com 40
15 john mitchem West End Bikes/Specialized 35
16 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 35
17 Aaron Leritz Team S+M 33
18 Ryan Ness Boneyard Cycling 23
19 Ryan Brown Chinook Cycling Club 22
20 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 19
21 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 18
22 Paolo Dabbeni Filth and Fury 16
23 Nate Magaret Rapha Racing NW 12
24 Jeffery Otto Sunset Cycles 7
25 Brent Casady 5
26 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 4
27 Tony Daversa Filth and Fury 4
28 Joel Wilson SLOCUM Race Team 4
29 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
30 Matt Cline bicycleattorney.com 2
31 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 1
32 Ken Reed Green Submarine Records 1

Masters 35+ B

Name Team Points
1 Nicholas Leritz Team S+M 78
2 Jason Zadow Filth and Fury 78
3 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 76
4 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58
5 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 58
6 Andrew Steiner Boneyard Cycling 53
7 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 48
8 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 44
9 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 42
10 Raymond Crepeau 42
11 Tony Curtis The Spokesmen 40
12 Daniel Gonzalez 39
13 Matt Savage Trusty Switchblade 35
14 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 33
15 Scott Willson Gentle Lovers 33
16 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 32
17 Edward (Ted) Chaplain Bush League Wrenching 30
18 Andy Leritz Team S+M 26
19 Matt Radich Dr Will Bar 25
20 Mark Widlund The Spokesmen 24
21 Roger Meier Cyclepath Racing 22
22 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team 19
23 Lloyd Connelly DNR Cycling 19
24 Andy Meeks bicycleattorney.com 15
25 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 15
26 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
27 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
28 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 11
29 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 11
30 Jeff Boehlke The Spokesmen 10
31 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 10
32 Greg Edwards 10
33 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
34 Steve Williams Buy Local Cycling 8
35 Michael Kosmala Team S+M 8
36 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 7
37 Brian Hopkins Alberta Cruisers 7
38 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 7
39 Mitch Lee Portland Velo 6
40 James Braun 6
41 Dave Cockburn bicycleattorney.com 6
42 Kenneth Pace Team S+M 5
43 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 4
44 Chris Nygaard Showers Pass 3
45 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
46 Brian Cannon Human Powered 3
47 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
48 Matthew Smith Hammer Velo 3
49 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion 2
50 Eric Vickers Bike Peddler 2
51 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 2
52 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 1
53 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 1
54 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 1

Masters 35+ C

Name Team Points
1 Kenny Wolford 88
2 Dirk Siverts 87
3 Jason Pinkerton 80
4 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 80
5 Andrew Filer 63
6 Tim Shannon 61
7 Kerry Halligan 60
8 Judd Eustice Team S+M 58
9 David Hewett The Spokesmen 57
10 Jarod Seaman Buy Local Cycling 43
11 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage 42
12 Michael Kosmala Team S+M 41
13 Thomas Royce The Spokesmen 38
14 Chris Zanger Boneyard Cycling 30
15 Kyle Stancliff SWEAT360 27
16 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 27
17 Adam Ward 26
18 Bill Richmond 25
19 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 25
20 Rob Kerr Boneyard Cycling 24
21 David Anderson Boneyard Cycling 23
22 Chad Hartley SWEAT360 22
23 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 20
24 Keith Krejci 20
25 Mike Snelson Portland Velo 20
26 Jason Buerkle 20
27 Curtis Milander Filth and Fury 19
28 Kurt Snyder The Spokesmen 17
29 Brent Sherry Human Powered 16
30 Jason Musengo 13
31 Jason Hight TEAM HILANDER 10
32 Ken Johnson Boneyard Cycling 9
33 Marc Lutz Scorpius Cycles 9
34 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 8
35 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
36 Jeff Garrett SWEAT360 7
37 Rob Russell SWEAT360 6
38 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 5
39 Greg Shaffer Existential Velo 5
40 Terry Hamness Camas Bike and Sport 4
41 Troy Nelson 4
42 Ryan Morrisey The Spokesmen 4
43 Kevin Dickson 1
44 Geoff Grummon Team Western Bike Works 1

Masters 50+

Name Team Points
1 Jeffery Otto Sunset Cycles 138
2 John Wilson Pacific Power Blue Sky 124
3 William Goritski Rebound/Tireless Velo 93
4 Mark Bradley 1 Error 88
5 Terry Knight 81
6 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 72
7 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 70
8 Michael Nyberg Sunnyside Sports 57
9 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 57
10 Greg Talbert Rapha Racing NW 54
11 Kurt Robinson bicycleattorney.com 48
12 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 45
13 bill reed Reed Cycle Racing 43
14 Alan Ott Bicycle Blue Book\ Rock Lobster\HRS 41
15 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 35
16 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30
17 William Zale West End Bikes/Specialized 25
18 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 21
19 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
20 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 15
21 Tim Ellerbruch 1 Error 15
22 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 14
23 Tom James bicycleattorney.com 14
24 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 14
25 Richard Slingsby River City Bicycles 6
26 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events 5
27 Rick Upton Team Western Bike Works 5
28 Gary Klingler WebCyclery.com 5
29 Rick Gregory 5
30 Satoru Igarashi 4
31 Vern Krist SW Bicycle 4
32 Andrew Peterson Existential Velo 4
33 Hugh Givens bicycleattorney.com 2
34 Dieter Hoffmann Team S+M 1
35 Kevin O'Connell Hammer Velo 1

Masters 60+

Name Team Points
1 Ron Strasser Team S+M 144
2 Ken Rodgers Bicycleway.com 144
3 Steve Rearden Blondie Velo 92
4 Russell Speirn Portland Velo 91
5 Bob Daugherty Portland Wheelmen 87
6 Malcolm Johnson Portland Velo 65
7 Robert Fox CoMotion Factory Team 63
8 Philip Litchfield Capitol Velo 63
9 Patrick Cross Bull Run Distilling/Team CycleOne 50
10 Edward Lanton 48
11 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 47
12 Amory Cheney Boneyard Cycling 38
13 Terry Atwood Portland Velo 28
14 Larry Stryker The Spokesmen 24
15 Einar Traa Portland Velo 19

Masters Women 35+ A

Name Team Points
1 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 150
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 124
3 Mielle Blomberg Team S+M 104
4 jaini VS-Crawford Evivva 81
5 Margi Bradway Team S+M 77
6 Meg Hamilton 72
7 Virginie Calme Cyclepath Racing 64
8 Rhonda Mazza Team S+M 55
9 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51
10 Sarah Eustis bicycleattorney.com 50
11 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47
12 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 45
13 Erica Lurie 45
14 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 43
15 Ellen Miller 42
16 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 40
17 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30
18 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 22
19 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 17
20 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
21 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 10
22 Angela Mart WebCyclery.com 9
23 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 6
24 Gwyn Blanton SWEAT360 4

Masters Women 35+ B

Name Team Points
1 Amanda Darlak Staccato Gelato/Bartonpdx.com 120
2 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 109
3 Martha Paulus Buy Local Cycling 95
4 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 82
5 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 69
6 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 60
7 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 49
8 Darien Curl 48
9 Suzy Renn Team Slow 48
10 Annie Leaf Showers Pass 46
11 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 42
12 Erika Miranda Trusty Switchblade 41
13 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 40
14 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 33
15 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 33
16 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling 30
17 Julie Kramer Team S+M 26
18 Anna Saltonstall Team S+M 26
19 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 25
20 Katina Fischer Camas Bike and Sport 12
21 Ashley Madison Westend Bicycles 11
22 Stephanie Hendricks Mountain View Cycles/Subway 7

Masters Women 45+

Name Team Points
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 134
2 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 123
3 Angela Horton Gapay Hammer Velo 107
4 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 96
5 Pam Reid Team Rose City 85
6 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 71
7 Gina Miller Sunnyside Sports 63
8 Katherine Christensen 61
9 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 57
10 Carol Pelmas Fat Cobra Video 51
11 Lynda Palubeski WebCyclery.com 34
12 Karen Kenlan Sunnyside Sports 34
13 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32
14 Melanie Pratt Portland Velo 26
15 Shannon Holt Super Relax Concept 23
16 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 21
17 Lisa Campbell 21
18 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 18
19 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 18
20 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 14
21 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 14
22 Christie Scheer Team Rose City 12
23 Renee Pype Team S+M 8
24 Loraine Blake Guinness Cycling Team 3

Singlespeed

Name Team Points
1 luke demoe Evviva/Stoemper 150
2 Chris Snyder bicycleattorney.com 132
3 Brian Kesselman Tempo/KWC 86
4 Andy Redden NoLimitz/ICE 77
5 Landon Masterfield 76
6 David Boerner Ruckus Test Team 60
7 Josh Armagost Fat Cobra Video 52
8 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 51
9 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 50
10 Adam Artner Land Shark 48
11 Ross Brody Buy Local Cycling 47
12 Sal Collura SLOCUM Race Team 47
13 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona 39
14 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35
15 John McCaffrey Kesho Bicycles 34
16 Ian Eglitis Human Powered 33
17 Bo Thunell 23
18 Paul LaCava Giant 22
19 Jacob Furniss Eddy Merkin 20
20 Brian Larson Poler/ Eddy Merkin 16
21 Dylan VanWeelden Chris King / Cielo Factory Team 13
22 Steve Hauck Life Cycle Racing Team 11
23 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 11
24 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 9
25 Steven Beardsley Gentle Lovers 8
26 David Burke Trailhead Coffee Roasters 8
27 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 7
28 John Gulick Green Submarine Records 6
29 Trevor O'Neal Gentle Lovers 6
30 Andy Meschke 5
31 Craig Ruby Team Cthulhu 3
32 Jake Rosenfeld 1 Error 3
33 Mike Bene Jens Voigt's Army 3
34 Zach Violett 3
35 Zach Horn Human Powered 2
36 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 1

Unicycle

Name Team Points
1 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 130
2 Susannah Hart Hapi-Go! 124
3 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 111
4 Clayton Peirce Human Powered 95
5 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 74
6 Sam Seawright 40
7 Nathanael Hart Hapi-Go! 39
8 Matthew Verdugo Unicycle Bastards 35
9 Emma Rosenberg Hutch's-Co-Motion 30

Women A

Name Team Points
1 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 120
2 Alice Pennington Team S+M 104
3 Brigette Brown River City Bicycles 96
4 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 90
5 Brooke Snyder bicycleattorney.com 86
6 Megan Faris River City Bicycles 80
7 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies 78
8 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 78
9 Beth Ann Orton Team S+M 64
10 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 63
11 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 54
12 Kim Matheson Team S+M 46
13 Laura Trace Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39
14 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31
15 Sarah Post-Holmberg 30
16 Renee Scott Sunnyside Sports 28
17 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28
18 Susan Grandjean Showers Pass 27
19 Abby Watson 27
20 rebeccah bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 20
21 sarah barkley Chinook Cycling Club 18
22 Cindy Lewellen 16
23 Abra McNair Showers Pass 14
24 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 10
25 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 9
26 Julia Schobben Westiew Cyclocats 7
27 Audrey Brown Team S+M 6
28 nissy Cobb Tempo/KWC 5
29 Jen Powell IRA Ryan Cycles Cross Team 5
30 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 5
31 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 4
32 Allison Halpin Sunnyside Sports 3
33 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 2
34 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 1

Women B

Name Team Points
1 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo 93
2 Kate Massey Filth and Fury 92
3 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 90
4 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 84
5 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 72
6 Hannah Tyler Human Powered 65
7 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 62
8 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 61
9 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 58
10 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 58
11 Ellene Smith bicycleattorney.com 45
12 Janelle Bickford LGFG 41
13 Allison Medellin Hammer Velo 40
14 Elise Wright Peterson Racing 35
15 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 34
16 Stephanie Hahn 34
17 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33
18 kim danielson 33
19 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 24
20 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 16
21 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 14
22 Erinne Goodell Team Slow 11
23 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
24 Hannah Hart Hapi-Go! 8
25 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 7
26 Alison Paulus 7
27 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 6
28 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
29 Robin Gumpert Filth and Fury 4

Women C

Name Team Points
1 Hilary Luther 43 Degrees 83
2 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 79
3 Julie Deal Beermongers Cycle Club 78
4 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 76
5 Kaylee Jenness 73
6 Julie Baird 63
7 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 61
8 Katy Giombolini 56
9 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 54
10 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 50
11 Aliza Richman 47
12 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 47
13 Erin Chipps Green Submarine Records 44
14 Annie Nielsen 41
15 Michelle Johnson 28
16 PJ Houser 1 Error 28
17 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 25
18 Diane Smith 24
19 Sandy Nguyen Green Submarine Records 21
20 Anna Olsen Fat Cobra Video 19
21 Jen Schenk Tensegrity PT Cycling 19
22 Stephanie Rice 17
23 Paisley Meekin 14
24 Kristina Nash 11
25 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 11
26 Kristin Bott Team Slow 10
27 Kelsey Quinn 7
28 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 7
29 Jessica Gill 5
30 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 5
31 Elisabeth Mahoney 5
32 Aubree Ng 4
33 Leila Barker Portland Velo 4
34 Tracey March 3
35 Whitney Mount bicycleattorney.com 3
36 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2
37 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 2