Cross Crusade: Deschutes Brewery: Junior Cyclocross Series

Bend, OR
October 27, 2012

Part of the Deschutes Brewery

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior Men 10-12

Num Name Team Jchs Team City Laps
1 162 Henry Jones Bend Endurance Academy Bend 3
2 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 3
3 158 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy Bend 3
4 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 3
5 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 3
6 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling PDX Devo Lake Oswego 3
7 181 Nate Henson 3
8 79 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 3
9 184 Adam Sall 3
10 70 Nicholas Paesler Portland 3
11 150 Griffin Heredia Camas Bike and Sport Camas 3

Junior Men 13-14

Num Name Team Jchs Team City Laps
1 163 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 4
2 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway Hood River Valley HS Hood River 4
3 44 Donovan Birky WebCyclery.com Bend 4
4 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3
5 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway Hood River Valley HS Trout Lake 3
6 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 3
7 68 Ben Van Raalte Mud Warriors Portland 3
8 46 Nate Lelack Bend Endurance Academy Bend 3
9 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training PDX Devo portland 3
10 49 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 3
11 127 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling Camas 3
12 190 AJ Foster 3
13 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 3
14 12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Mud Warriors Vancouver 3
15 123 Dominic Wells Mapleton 3
16 10 Zach Durst portland 3
17 189 John Bacon Camas 3
18 182 Nathan Rubin Beaverton 3
19 112 Devin Oar Pacific Power Blue Sky Corvallis 3
20 126 Zachary Croson 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Jchs Team City Laps
1 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team High Cascade Cyclocross Bend 4
2 186 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion Eugene 4
3 97 Javier Colton Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross Bend 4
4 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Mud Warriors Vancouver 4
5 183 Tanner Ramey Kaladi - Subway Anchorage 4
6 114 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Bend 4
7 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway Hood River Valley HS Trout Lake 4
8 191 Will Reinking Bend 4
9 60 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway Hood River Valley HS Mt. Hood 4
10 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion Eugene United Eugene 4
11 103 Ian Wilson Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross Bend 4
12 185 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 4
13 13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Mud Warriors Portland 3
14 4 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross Bend 3
15 90 Michael Samelson Corvallis United Corvallis 3
16 187 Jackson Wellen 3

Junior Men 17-18

Num Name Team Jchs Team City Laps
1 91 John Crandall Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 3
2 63 Henry Peterson Existential Velo Portland 3
3 188 Nick Bacon Camas Bike and Sport Camas 3

Junior Women 10-12

Num Name Team City Laps
1 616 Gabrielle Lehnert Evviva Eugene 3
2 612 Jennelle Holmes WebCyclery.com bend 3
3 674 Aunika Miranda Trusty Switchblade Portland 3
4 639 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 2
5 671 Wren Hamilton 2
6 642 Lauren Filer Portland 2
7 633 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling Forest Grove 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Jchs Team City Laps
1 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 3
2 673 Hannah Mavis Bend Endurance Academy Bend 3
3 635 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 3
4 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3
5 672 Skylar Grayson 3
6 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Tigard 3
7 619 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego 3
8 653 Kristina Owen Capitol Velo 4667.0 Salem 3

Junior Women 15-16

Num Name Team Jchs Team City Laps
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! Columbia River Washougal 3
2 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Mud Warriors Tigard 3
3 627 Anna Peterson Existential Velo Mudwarrior 3
4 638 Katie Ryan Bend Endurance Academy High Cascade Cyclocross Bend 3
5 605 Marisa Reid ZteaM Westview Wildcats Portland 3
6 634 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis United Corvallis 3

Junior Women 17-18

Num Name Team Jchs Team City Laps
1 608 Sharon Hart Hapi-Go! Columbia River Crossers Washougal 3
2 647 Maddy Cripe Corvallis United corvallis 3
3 652 Haley Leuband Mapleton Cycling Club Swisshome 2