Cross Crusade: PIR (Pro Paddock)

Portland, OR
November 18, 2012

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 21, 2012 at 12:01 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 245 Tim Valenti 27 Portland 4 39:18
2 230 David M Miller Team Lazy Tarantulas 35 Portland 4 39:55
3 296 Corey McManus 31 Beaverton 4 39:58
4 156 Josh Snyder 31 Corvallis 4 40:23
5 420 Ryan Shanks 4 40:32
6 223 Chad Fischer SWEAT360 36 Hillsboro 4 40:36
7 276 Ryan Barnes Human Powered 37 Portland 4 40:50
8 10 Jason Ladwig 33 Portland 4 40:56
9 214 Aneel Nath 33 Portland 4 41:05
10 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 4 41:26
11 116 Christopher Joy-Webb 28 Portland 4 41:30
12 395 Stefan Furst Camas Bike and Sport 55 Vancouver 4 41:37
13 239 Donald Suhr 34 Portland 4 41:43
14 162 Max Holfert Human Powered 32 Portland 4 41:56
15 44 Mark Nielsen Sunset Cycles 47 Portland 4 42:10
16 74 Nick Besson 28 Portland 4 42:21
17 290 adriel weiner Metropolis Cycle Repair 25 portland 4 42:23
18 303 Martin Matsumura 47 4 42:27
19 117 John Lehman 50 Gresham 4 42:57
20 284 Nate McKeown 36 Portland 4 43:06
21 18 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 50 vancouver 4 43:17
22 83 Carl Steinke 1 Error 36 Portland 4 43:18
23 139 mike costa 34 portland 4 43:27
24 385 Simon Ingham 4 43:30
25 9 Eugene Ezman 55 THE Dalles 4 43:38
26 204 Stephan Morris 28 Portland 4 43:54
27 225 Dawson Cabbage Fat Cobra Video 38 Portland 4 44:15
28 211 Seth Terpstra Human Powered 23 Portland 4 44:51
29 370 Keith Wolff 47 Portland 4 45:03
30 416 Matt Faunt 4 45:04
31 275 Jason Motsko 40 Portland 4
32 346 Paul Brown Bicycleway.com 46 Eugene 4 45:38
33 63 Chris Redhouse 44 Happy Valley 4 45:47
34 189 Craig Russillo 41 Portland 4 45:53
35 418 Dyami Valentine 4 45:59
36 146 Kenny Prowse 1 Error 46 Salem 4 46:36
37 383 Bob Brenner 54 West Linn 4 46:41
38 267 Andrew Hadd 26 Portland 4 46:41
39 163 Travis Bullard 31 Portland 4 46:46
40 170 Bryan Adams 4 47:15
41 188 Zachary Hilleson 4 47:19
42 429 Raul Bonifacio 4 47:37
43 384 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas 4 49:09
44 181 Ed Hanna Team Eduardo 32 Portland 3 35:37
45 319 Aaron Beasley 3 35:41
46 227 Phil DeVasto HPC/RPM Mortgage 30 Portland 3 35:47
47 213 Joe Kim Camas Bike and Sport 35 Washougal 3 36:06
48 253 Noel Snodgrass 3 36:24
49 178 Ian Green 3 36:37
50 201 Bill Holmes Go Bananas! 50 milwaukie 3 36:46
51 219 Chris Nelson Joe Bike 46 Portland 3 36:56
52 174 Travis Talton 43 Roseburg 3 37:04
53 93 Steve Valenta The Spokesmen 33 Vancouver 3 37:12
54 263 Luis Garcia Portland 3 37:13
55 410 Denis Lee 3 37:33
56 391 Shiloh Rodriguez 3 37:38
57 419 James Emond 3 37:55
58 169 Eric Koegler 3 38:19
59 417 Jordan Braun 3 38:24
60 426 Andy Beckery 3 38:40
61 421 Brittany Olsen Athletes Lounge Cycling Team 30 Aloha 3 38:44
62 134 Ricky Guadarrama 31 Oregon City 3 38:51
63 424 Ryan Quinn 3 38:54
64 19 Richard McKee 43 vancouver 3 39:04
65 430 Tim North 3 39:06
66 198 Zachary Jossy Bush League Wrenchers 14 Portland 3 40:16
67 286 Jeff Stanley 42 Beaverton 3 40:39
68 425 Curtis Miller 3 40:45
69 305 Cammia Kalimanis 34 Kalama 3 42:52
70 318 Dan Salvey 3 42:52
71 422 Tyler Bullen Human Powered 29 Portland 3 42:53
72 427 erin graves 39 Portland 3 43:35
73 415 Madhukar Eshwarachar 3 45:51
74 324 Jennifer White 38 Molalla 3 46:25
75 102 Matthew Geiger 37 Portland 3 48:59
76 423 Jerrad Isch The Spokesmen 3 50:24
77 312 Tyson Silva 39 Lake Oswego 3 51:01
78 313 Regina Silva 3 52:25
79 414 Tina Mendel 2 36:56
80 428 Paul Furst Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 39:44
DNF 322 Charlotte Berghoffer Sprout Cycles/Lucky Lab 33 Milwaukie 2
DNF 238 seamus hartman 35 portland 2
DNF 81 Jamie Northam p:ear 22 Portland 2
DNF 259 Mike Dahlstrom 62 Beaverton 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 438 Megan Goplin Lost Highway 3 39:52
2 358 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas 23 Aloha 3 40:13
3 392 Brandi Pinkerton 3 40:24
4 325 Erin Lolich 34 Portland 3 42:11
5 331 Molly Cogswell-Kelley MBSEF Cycling Team 40 Bend 3 42:58
6 360 Amy Horstman 3 43:24
7 341 Jamie Krejci 36 Silverton 3 43:36
8 334 LeiLani Bentley 34 Portland 3 43:52
9 329 stephanie roulon 41 Portland 3 44:25
10 367 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3 44:36
11 284 Anna Ryan Human Powered 24 Eugene 3 44:54
12 400 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 27 Portland 3 45:19
13 399 Kristina Owen Capitol Velo 14 Salem 3 45:29
14 376 Abby Bohannan 24 Portland 3 45:39
15 274 Traci Smolen 45 Portland 3 46:05
16 385 Juliette Beale 31 Portland 2 31:44
17 328 cecilia becerra Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 2 31:50
18 316 Patti Wolfe 43 Brownsville 2 32:22
19 368 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Tigard 2 32:26
20 441 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland 2 32:28
21 339 Laura Grieser Human Powered 22 Portland 2 32:58
22 346 Gina Williams Camas Bike and Sport 44 Lake Oswego 2 33:43
23 437 Marayah Deese Heartstrings Cycling 27 Portland 2 33:52
24 442 Laura Boehm 2 33:58
25 272 Kirsten Rudberg 41 Portland 2 34:15
26 265 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 2 34:19
27 357 Kimberlee Chambers 2 34:46
28 439 H Hagerdorn 2 34:57
29 428 Helen McDevitt 2 35:40
30 353 Virginia Xing Bicycleway.com 45 Eugene 2
31 255 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 2 36:45
32 295 Teresa Huddleston 57 Vancouver 2 40:35
33 440 Molly Hiro 2
DNF 232 Sara Morrissey 1 Please do not use Beg Men number

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 80 Donald Reeb cyclocrossracing.com 38 Keizer 7 0:58:22
2 12 Shannon Skerritt Trek 41 Portland 7 0:58:39
3 187 JT Fountain 7 0:59:47
4 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 7 1:00:06
5 184 Kolben Preble Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Forest Grove 7 1:00:57
6 106 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 36 Bend 7 1:01:24
7 81 Graham Howard cyclocrossracing.com 27 Salem 7 1:01:45
8 53 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 7 1:01:46
9 68 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 7 1:01:47
10 186 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 7 1:02:07
11 26 Barry Wicks Kona Factory Team 31 Bend 7 1:02:16
12 58 brad winn Team S+M 29 Portland 7 1:02:19
13 96 Paul LaCava Giant 34 Portland 7 1:02:28
14 37 Michael Gallagher Corsa/Ira Ryan 39 Portland 7 1:02:50
15 97 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 7 1:03:28
16 64 Scott Bradway Team S+M 41 Portland 7 1:03:46
17 141 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona 37 Springfield 7 1:04:03
18 31 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 7 1:04:15
19 118 Patrick Means Team S+M 29 Corvallis 7 1:04:40
20 94 James Ceccorulli The Bike Gallery 25 Portland 7 1:04:42
21 22 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 7 1:05:02
22 105 Tim Joslin Cyclepath Racing 36 Portland 7 1:05:09
23 88 Joshua Liberles Corsa Concepts 39 Portland 7 1:05:15
24 109 Chris Johnston bicycleattorney.com 27 Portland 7 1:05:16
25 185 Joel Madrone Embrocation Cycling Journal 37 portland 7 1:05:31
26 113 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland 7 1:05:34
27 39 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland 7 1:05:34
28 32 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA 33 Bend 7 1:05:52
29 180 Trevor Pratt Lost Coast Brewery 23 Ashland 6 0:56:47
30 15 Gabriel Linn Trusty Switchblade 35 Bend 6 0:56:53
31 46 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 6 0:56:59
32 144 Jonathan Smith Team S+M 38 Portland 6 0:57:04
33 95 Justin DeMallie Filth and Fury 30 Portland 6 0:57:34
34 8 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 6 0:57:36
35 9 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 6 0:57:38
36 76 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 6 0:57:47
37 55 matt hall IRA Ryan Cycles 34 Portland 6 0:58:00
38 177 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 29 Bend 6 0:58:06
39 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 6 0:58:16
40 91 Patrick Jackson Buy Local Cycling 33 Salem 6 0:58:45
41 151 Christian Buesch 26 Corvallis 6 0:58:46
42 165 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 33 Bend 6 0:58:47
43 77 John Merrill Soppo Hills/Desalvo Custon Cycling 30 Ashland 6 0:58:50
44 62 Jeff Ballantine Portland Velo 27 Portland 6 0:59:17
45 175 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 bend 6 0:59:25
46 36 Jeremy Dunn 32 Portland 6 0:59:38
47 108 Steve O'Neill Cyclepath Racing 27 Portland 6 0:59:40
48 67 Brian Gerow Corsa Concepts 31 Portland 6 0:59:50
49 166 adam schwind Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 6 1:00:00
50 78 Julian Deiss 35 Portland 6 1:00:37
51 178 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 6 1:00:38
52 92 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 6 1:00:41
53 54 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 36 portland 6 1:00:54
54 140 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland 6 1:01:01
55 102 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 6 1:01:23
56 104 Austin Crenshaw Staccato Gelato 35 Portland 6 1:01:30
57 75 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6 1:01:56
58 11 Ryan Garner 31 Eugene 6 1:01:58
59 137 Paolo Zanetti 30 Portland 6 1:02:01
60 127 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River 6 1:02:28
61 13 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 6 1:02:32
62 181 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland 6 1:02:41
63 7 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 44 Portland 6 1:02:42
64 139 Troy Sexton Cycle Smart 29 Portland 6 1:02:44
65 61 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 42 Vancouver 6 1:02:45
66 82 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage 33 Lake Oswego 6 1:03:18
67 148 McKenzie Thramer Hutch's-Co-Motion 24 Eugene 6 1:03:22
68 145 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 34 portland 6 1:05:01
69 157 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 6 1:05:28
70 183 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 35 Lake Oswego 6 1:05:32
71 2 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 28 Portland 6 1:05:44
72 188 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 Bend 6 1:05:52
73 132 Ryan King IRA Ryan Cycles 28 Portland 3
74 79 Cary Miller Gentle Lovers 40 Portland 2
75 179 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 2
DNF 34 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 1
DQ 16 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 6 0:59:58 illegal handup

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 82 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 5 48:01
2 133 David Heddy Joe Bike 33 Portland 5 48:19
3 84 Eric Fischer Existential Velo 31 Portland 5 48:28
4 121 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 29 Portland 5 48:42
5 25 Ryan OConnell Trusty Switchblade 26 Portland 5 48:44
6 6 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 5 48:47
7 34 Patrick Croasdaile Team S+M 27 West Linn 5 49:11
8 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 5 49:35
9 18 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 5 49:43
10 181 Jason Hill Filth and Fury 33 Portland 5 49:52
11 28 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 30 Portland 5 49:55
12 22 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 5 50:13
13 71 Danny Weikel 40 Portland 5 50:30
14 29 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5 50:43
15 189 Ian Kenny 24 Portland 5 50:57
16 42 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 5 51:10
17 130 ben corbalis 27 Portland 5 51:39
18 239 Greg Edwards 36 Portland 5 51:48
19 194 Kevin Ruszel 31 Gaston 5 51:59
20 126 Dan Baier 38 White Salmon 5 52:12
21 105 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 34 Newport 5 52:31
22 162 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland 5 52:34
23 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 5 52:50
24 106 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 5 52:51
25 238 Charles MacQuarie 5 53:12
26 88 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 5 53:12
27 69 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland 5 53:31
28 58 Gary Szalay 32 Hood River 4 43:06
29 97 Chris Magel Bike Newport-Bier One 31 Newport 4 43:07
30 1 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 Portland 4 43:13
31 235 Douglas Johnson GFRA 42 Hood River 4 43:13
32 139 matt Edwards The Bike Gallery 4 43:17
33 127 Allen Hardin AMH Velo 25 Portland 4 43:24
34 234 Avi Mahan Rad Racing NW 4 43:32
35 16 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 4 43:33
36 124 Christian Martin River City Bicycles 36 Portland 4 43:46
37 230 Dave Murray 30 Portland 4 43:50
38 154 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 4 44:13
39 187 Eric Wittinger Fat Cobra Video 38 Portland 4 44:23
40 113 Chuck Meyer Sunnyside Sports 34 Bend 4 44:26
41 108 Josh Gold Yakima Bike Vigilantes 28 Portland 4 44:55
42 237 Branden Taggart 4 45:17
43 176 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 4 45:18
44 156 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis 4 45:23
45 222 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 4 45:39
46 115 Christopher Russell 29 Portland 4 45:58
47 217 Joris Ryerson Amnesia 34 Portland 4 46:01
48 73 Jason Britton The Bike Gallery 33 Portland 4 47:15
49 221 David Perry 26 Portland 4 47:36
50 236 Toby McElravey 44 Portland 4 49:26
51 137 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 4 51:02
52 4 Blair Galen Reed College 19 Durango 4 55:02
DNF 80 Matt Danielson 31 Portland 2
DNF 138 Erik Long Cycleapath Racing 33 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley 5 47:35
2 215 Sean Burles Team S+M 27 portland 5 47:41
3 37 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 24 Gresham 5 48:16
4 140 Justin Brauner 24 Portland 5 49:15
5 361 Joe Ramaker 5 49:24
6 125 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5 50:00
7 150 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 5 51:04
8 5 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 5 51:04
9 136 David Hymans Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5 51:05
10 47 Daniel Recordon 23 Portland 5 51:10
11 100 Brett Cassidy Human Powered 31 Portland 5 51:35
12 98 soren clark Amnesia 33 Portland 5 51:51
13 367 Thomas Joyce Human Powered 33 Portland 5 52:02
14 289 Chris Depner 5 52:06
15 22 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 5 52:12
16 232 Jon Williams 32 Portland 5 52:17
17 233 Tim Breault 31 Milwaukie 5 53:00
18 11 Brian Wielenga 38 Portland 5 53:17
19 256 Jim Storton 5 53:42
20 270 Cory Solovewicz Go Bananas! 30 Portland 4 42:44
21 4 Patrick Reedy Team CF 34 Portland 4 42:59
22 298 luke christian Portland 4 43:00
23 308 Sean A Carline Zing3 34 Beavercreek 4 43:09
24 177 Anthony San Filippo 32 Hubbard 4 43:13
25 363 Eric Thomas 4 43:18
26 82 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 33 Portland 4 43:25
27 229 Jesse Kinlaw 31 Portland 4 43:27
28 141 Christopher Muhs Look Good Feel Good 25 Portland 4 43:29
29 167 Wick Ashley 41 Portland 4 43:29
30 230 Jeff Chochon 47 Portland 4
31 127 Kyle McCall Portobello-A Better Cycle 21 Portland 4 43:35
32 235 Tristan Kern 16 Newberg 4 43:40
33 288 Mike Antonishen 4 43:44
34 81 Adam Moore Look Good Feel Good 27 Portland 4 43:48
35 171 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 4 43:59
36 172 Bruce Siefker Planet X p/b On One 25 Portland 4 44:03
37 183 Ron Hope 29 Portland 4 44:10
38 258 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 4 44:16
39 260 Joshua Diep-Anderson 4 44:18
40 14 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 4 44:26
41 166 Jerald Winfrey 37 Tigard 4
42 203 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4 44:45
43 157 Kyle Kruger 28 Portland 4 44:52
44 144 Chris Bathke 40 Portland 4 45:13
45 342 nathaniel wells 57 Mosier 4 45:19
46 325 Kirk Paulsen Team Slow 28 Portland 4 45:36
47 204 Christopher Landon 31 Portland 4 45:36
48 33 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4 45:39
49 372 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 13 Portland 4 45:56
50 359 Philip VanPeursen 4 45:58
51 311 Michael Kutansky 35 Portland 4 46:04
52 68 Blake Hendsch Trusty Switchblade 28 portland 4 46:09
53 364 Judd Rench 31 Vancouver 4 46:15
54 243 Sean Graham Swift Cycling Club 36 Portland 4 46:30
55 103 Adrian Black 34 Portland 4 47:28
56 105 Jeff Ehleringer Filth and Fury 33 Portland 4 48:15
57 13 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 4 48:21
58 356 Barrett Reiner 29 Portland 4 48:27
59 290 phil avery 4 48:33
60 113 Jacob Tong Trusty Switchblade 30 Portland 4 48:42
61 39 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 4 49:07
62 370 Grant Ebright 4 49:12
63 368 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 4 49:12
64 28 Robert Anderson 32 Portland 4 50:25
65 371 David Lipps 4 52:04
66 85 Daniel Hynes LGFG 33 Portland 4 52:21
67 262 Mark Van Bergen 18 Portland 4 54:59
68 348 Andy Morris 42 Portland 4 54:59
255 Bruce Aleks 31 Kennewick 3
DNF 365 Andy Armstrong 4
DNF 369 Scott France 52 Portland 3
DNF 110 Matt Hooge 40 Portland 3
DNF 106 Scott Heinz 30 Portland 3
DNF 350 Ryan Schanno 28 Portland 3
DNF 135 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 34 Portland 3
DNF 366 Tim Coghlan Lost Highway 2
DNF 202 Spencer Mahan 2
DNF 259 Ron Silverman 43 Milwaukie 2
DNF 198 Elias Whetsell 27 Portland 2
DNF 316 Matt Wagoner 27 Portland 2
DNF 15 Tim Kalimanis 32 Kalama 2
DNF 351 JJ Blackwood 1
DNF 321 Eric Hagstette 40 Portland 1
DNF 362 Eric Cress 41 Portland 1
DNF 373 Mike Ardams 1
DNF 331 Andrew Kreps To the moon 36 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 748 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 5 49:15
2 733 Shane Parker The Spokesmen 35 Battle Ground 5 50:14
3 787 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 5 50:25
4 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 5 51:35
5 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 51:38
6 808 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 42:41
7 841 Mark Thomas 37 Hood River 4 42:46
8 794 Pete Conklin Bush League Wrenching 49 Portland 4 42:46
9 776 Tyson Hart Filth and Fury 38 Portland 4 43:23
10 840 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 4
11 736 Bryan Smith Hammer Velo 40 Portland 4 43:51
12 778 Thomas Lyttle River City Bicycles 32 Portland 4 44:17
13 703 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 30 oregon city 4 44:22
14 725 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 4 45:00
15 730 Jon Coney 42 Portland 4 45:36
16 758 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 46 Orchards 4 46:03
17 889 Michael Clark 4 46:38
18 781 Rutherford Brakke-Pound 35 Portland 4 46:38
19 782 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 42 Portland 4 46:52
20 740 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland 4 46:55
21 842 Michael Smelser SOU Rogue Riders 26 Albany 4 46:58
22 763 Bart Qualls Service Course Velo 43 Medfrod 4 47:01
23 839 Peter Winnick 43 Medford 4 47:35
24 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 4 48:00
25 741 Todd Bauch 45 Portland 4 48:08
26 739 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 4 49:36
27 802 Raymond Egan The Spokesmen 36 West Linn 4 49:52
28 714 Philip Meyrick 50 West Linn 4 49:54
29 734 Alan Hamilton 52 Vancouver 4 50:09
30 724 Dave Wrast The Spokesmen 43 Vancouver 4 52:21
31 764 David Miller Team S+M 38 Tigard 4 52:43
32 829 William Glasson RAY'S FOOD PLACE 37 Hillsboro 4 52:58
33 721 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4 53:06
34 825 Nathan Petz The Spokesmen 50 Vancouver 4 54:35
35 798 Tyse van Luik 32 Vancouver 4 55:06
36 723 Andrew Kaylor 43 Beaverton 4 55:29
37 719 James Thompson 47 Vancouver 4 55:36
38 820 Vincent DeLazerda Oregon Bike Shop Racing Team Oregon City 3 42:24
39 738 Jacob Roth 1 Error 34 Walla Walla 3 42:44
40 796 Karl Winston Beermongers Cycle Club 44 Portland 3 42:50
41 818 James Marron 40 Aloha 3 45:51
42 752 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 40 Portland 3 48:54
DNF 757 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 portland 3
DNF 774 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 38 Bend 3
DNF 773 Thom Kneeland Service Course Velo 40 Medford 2
DNF 704 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 2
DNF 728 Michael Chesnut 39 Portland 2
DNF 792 Stephen Zylstra 51 Portland 2
DNF 766 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 1
DNF 769 Dave Drumm Team Bob's Red Mill 1

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 3 28:13
2 163 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 3
3 97 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 3 29:01
4 186 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 3 29:54
5 176 alex lygo 17 Portland 3 31:03
6 114 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 16 Bend 3 31:34
7 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 3 31:36
8 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 3 32:16
9 22 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 3 32:33
10 13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 3 32:43
11 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3 34:48
12 103 Ian Wilson Bend Endurance Academy 15 Bend 3 34:52
13 195 Quincy Gill Quincy Gill 17 Eugene 3 35:06
14 210 Jordan Selker Team 16 Hometown 3 35:51
15 113 Will Reinking 16 Bend 3 35:52
16 44 Donovan Birky WebCyclery.com 13 Bend 3 36:22
17 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 3 36:44
18 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 3 37:19
19 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 portland 3 37:56
20 60 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 16 Mt. Hood 2 25:40
21 4 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 15 Bend 2 25:52
22 105 Ian Steigerwald Kona Grassroots 14 Forest Grove 2 26:13
23 3 Carson Westberg WebCyclery.com 13 Bend 2 26:56
24 94 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 2 27:07
25 107 Brady Stotts Camas Bike and Sport 14 Washougal 2 27:22
26 81 Linus Clark Hapi-Go! 13 Portland 2 28:26
27 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 2 28:43
28 121 Jeremy Karner Flow Riders 17 Salem 2 28:46
29 49 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 2 30:11
30 95 Paul Furst Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 30:26
31 194 Aaron King Capitol Velo 13 Salem 2 30:30
32 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 2 31:19
33 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 12 Lake Oswego 2 31:55
34 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 32:02
35 104 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 11 eugene 2 32:17
36 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 2 32:21
37 127 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Camas 2 32:39
38 12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 13 Vancouver 2 32:47
39 93 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 2 34:18
40 132 Raymond Hill 13 Portland 2 34:48
41 138 Conner Mowery Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12 Eugene 2 35:34
42 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Beaverton 2 35:47
43 211 Dominic Wells Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2 36:09
44 72 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 10 Hood River 2 36:18
45 201 Grant Conklin 11 Portland 2 38:40
46 136 Van Chrisman Team S+M 12 Portland 2 39:36
47 86 Skyler Gober Rogue Bicycle Works 14 Forest Grove 2 40:15
48 160 Legend Johnson 14 Portland 2 40:34
49 125 Weston Bowman 14 Mapleton 2 40:50
50 5 Ian Panoscha 12 Portland 2
51 209 Jaxom Moore 16 2
52 106 Gabriel Boatright 11 Tigard 2
53 187 Jackson Wellen 15 2
54 61 Brennan Pool 13 West Linn 2
55 165 Emmett Reeb PDX Devo Junior Cycling 11 Salem 2
56 164 Jacob Warmflash Mud Warriors 13 Portland 2
57 124 Cole Spencer 12 Mapleton 1 26:17
58 126 Zachary Croson 13 1
59 128 Jake Harmon 13 Albany 1 26:41
60 85 Sean Harple 13 Hillsboro 1 28:56
61 212 Evan Moso Rebound/Tireless Velo 12 Vancouver 1 33:33
62 78 Taguen Smith Portland Dev 10 Camas 1 33:51
63 15 Zachary Murphy 10 Portland 1 34:40
64 2 Parker Green Beaverton Bicycle Club 10 Fairview 1 34:58
65 70 Nicholas Paesler 12 Portland 1
66 144 Christian Dobbins Ladd/Mcco 12 Portland 1
159 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 12 Eugene 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 2 26:11
2 608 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 2 28:03
3 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 2 28:07
4 666 Katie Ryan Desert Orthopedics 15 Bend 2 29:47
5 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend 2 30:59
6 616 Gabrielle Lehnert Evviva 11 Eugene 2 32:00
7 602 Elizabeth McKnight Team Western Bike Works 14 Gresham 2 32:27
8 605 Marisa Reid ZteaM 16 Portland 2 32:45
9 653 Kristina Owen Capitol Velo 14 Salem 2 33:01
10 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 13 Portland 2 33:18
11 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 2 33:42
12 618 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 2 34:54
13 627 Anna Peterson Existential Velo 16 2 36:44
14 647 Maddy Cripe Corvallis United 17 corvallis 2 37:16
15 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 14 Tigard 2 38:34
16 626 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 12 Lake Oswego 2 39:17
17 635 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 2 39:24
18 640 Aunika Miranda Trusty Switchblade 12 Portland 2 39:36
19 606 Aubrey Ellerbruch 14 Lake Oswego 2 39:44
20 610 Juliana Smith Hammer Velo 10 Portland 2 40:20
21 643 Sage Kosmala 11 Tigard 2 40:22
22 613 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 11 corvallis 2 41:03
23 634 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 2
24 603 Nora Panoscha 10 Portland 2
25 678 Emily Johansen 11 2
26 629 Rachael Vega 14 Corvallis 1 26:16
27 639 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 11 Bend 1 27:19
28 632 Olivia Hewett The Spokesmen 12 Vancouver 1 30:31
29 642 Lauren Filer 12 Portland 1 31:13
30 612 Jennelle Holmes WebCyclery.com 11 bend 1 31:29
31 661 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Beaverton 1 32:40
32 660 Helene Furst 10 1
33 667 Emma Royce The Spokesmen 11 Ridgefield 1 33:51
34 668 Linnea Owen Salem 1 38:53
35 664 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15 Clackamas 1 42:36
36 600 Katie Castle 11 Portland 1
37 665 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Clackamas 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 7 1:04:27
2 339 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 7 1:04:28
3 399 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 7 1:04:50
4 439 Tim Butler Evolution Racing Team 46 Portland 7 1:05:01
5 391 Andrew Sargent Evolution Racing Team 42 Bend 6 0:57:30
6 375 rich cramer bicycleattorney.com 52 Beaverton 6 0:57:47
7 386 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Corvallis 6 0:57:52
8 369 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 6 0:58:29
9 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 6 0:58:38
10 495 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend 6 0:58:55
11 445 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland 6 0:58:56
12 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 6 0:59:06
13 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 6 0:59:20
14 370 Aaron Leritz Team S+M 43 Portland 6 0:59:32
15 367 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 6 1:00:00
16 364 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 6 1:00:26
17 376 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 6 1:00:35
18 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 6 1:00:50
19 469 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 6 1:00:52
20 340 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 6 1:00:55
21 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 6 1:01:00
22 330 Brent Casady 41 Portland 6 1:01:01
23 417 Ryan Brown Chinook Cycling Club 37 Richland 6 1:01:06
24 478 Jeff McNamee Buy Local Cycling 40 Salem 6 1:01:11
25 373 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver 6 1:01:17
26 429 Ryan Ness Boneyard Cycling 37 Bend 6 1:01:22
27 357 Ken Reed Green Submarine Records 36 Beaverton 6 1:01:33
28 466 Steve Chapin 42 Portland 6 1:01:46
29 310 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 6 1:02:43
30 477 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 6 1:02:50
31 392 Dave Condon Trusty Switchblade 36 Wilsonville 6 1:02:54
32 479 Daniel Gonzalez 36 Portland 6 1:02:55
33 452 karl haunold 44 Los Gatos 6 1:03:06
34 433 Spencer Moersfelder River City Bicycles 37 Portland 6 1:03:09
35 355 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 6 1:03:11
36 460 Jesse Lea Cyclepath Racing 39 Portland 6 1:03:25
37 413 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 6 1:03:27
38 368 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 6 1:03:35
39 498 Ben Johnson Portland Velo 41 Portland 6 1:03:46
40 300 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Fairview 6 1:03:53
41 458 Alex Accetta Stumptown Cycling Club 42 Portland 6 1:03:58
42 384 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 6 1:04:11
43 471 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage 37 Tigard 6 1:04:21
44 462 Joel Wilson SLOCUM Race Team 39 Eugene 6 1:04:33
45 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 39 Salem 6 1:04:39
46 419 John Droege Filth and Fury 46 Portland 6 1:04:47
47 444 Chad Smeltzer crank 42 Portland 6 1:04:51
48 403 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland 6 1:04:59
49 366 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49 Portland 6 1:05:01
50 301 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 41 Portland 6 1:05:02
51 499 Wally Hockman WebCyclery.com 35 Salem 6 1:05:06
52 332 joseph fricke Cyclepath Racing 47 portland 6 1:05:12
53 341 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 6 1:05:24
54 449 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 45 Portland 6 1:05:32
55 472 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 6 1:05:32
56 342 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 6 1:05:45
57 383 Michael Girard Portland Velo 44 Portland 6 1:06:09
58 500 Jason Zadow Filth and Fury 36 Portland 6 1:06:16
59 316 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 6 1:06:27
60 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 6 1:06:32
61 496 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6 1:07:01
62 459 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 6 1:05:42 relegated for illegal push
63 397 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 5 0:56:50
64 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 5 0:57:37
65 447 Robert Christensen Team S+M 39 portland 5 0:58:34
66 501 Robert Marti SWEAT360 40 Hillsboro 5 0:58:36
67 475 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 5 0:58:49
68 441 Brice Stivers River City Bicycles 40 Portland 5 0:59:10
69 409 Bret Berner River City Bicycles 48 Portland 5 1:04:08
70 448 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 5
71 468 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Portland 4
72 314 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4
73 456 Adam Carroll Boneyard Cycling 40 Bend 4
74 453 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 35 Portland 3
75 421 Tony Daversa Filth and Fury 38 Portland 3
76 344 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 2
77 359 john mitchem West End Bikes/Specialized 2
DNF 317 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Wilsonville 1
DNF 320 Robert Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 1
DNF 331 Nate Magaret Rapha Racing NW 41 Portland 1
DNF 405 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland 1
DNF 406 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Salem 1
DNF 407 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 1
DNF 418 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 43 Bend 1
DNF 423 Slate Olson Rapha Racing NW 39 PORTLAND 1
DNF 432 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 1
DNF 474 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 1
DNF 474 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 894 Andrew Steiner Boneyard Cycling 43 Bend 5 48:45
2 959 Jason Pinkerton 35 Corbett 5 48:48
3 622 Matt Savage Trusty Switchblade 36 Portland 5 49:49
4 844 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis 5
5 776 Edward (Ted) Chaplain Bush League Wrenching 38 Portland 5 50:15
6 861 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 35 Wilsonville 5 50:48
7 644 Mark Widlund The Spokesmen 35 Brush Prairie 5 50:54
8 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 5 50:57
9 707 Raymond Crepeau 40 Portland 5 51:12
10 952 Brian Fuller 5 51:25
11 856 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 5 51:25
12 752 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team 45 Eugene 5 51:30
13 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5 51:39
14 691 Kenneth Pace Team S+M 44 Portland 5 51:43
15 810 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 44 Bend 5 51:49
16 678 Jeff Boehlke The Spokesmen 46 Battleground 5 51:59
17 795 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend 5 52:46
18 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
19 671 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 4 41:18
20 835 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 damascus 4 41:20
21 660 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 41:20
22 692 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 4 41:20
23 841 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 4 41:21
24 648 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 4 41:24
25 631 Steve Williams Buy Local Cycling 35 Salem 4 41:26
26 618 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 4 41:30
27 895 Michael Kosmala Team S+M 40 Tigard 4 41:31
28 833 Christian Ettinger bicycleattorney.com 4 41:41
29 713 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 42 Springfield 4 41:44
30 905 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 35 Portland 4 41:54
31 927 Kerry Halligan 4 41:55
32 687 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 4 42:00
33 813 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 4 42:02
34 626 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4 42:04
35 782 Tom Lenth 42 Portland 4 42:05
36 766 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 39 Beaverton 4 42:06
37 714 Matt Radich Dr Will Bar 43 Lake Oswego 4 42:09
38 785 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion 47 Eugene 4 42:15
39 607 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 4 42:23
40 838 Dave Cockburn bicycleattorney.com 39 Milwaukie 4 42:23
41 953 Bernard Acevedo Revel Consulting - Rad Racing NW 39 Eugene 4 42:31
42 708 Brett Golden 36 Bend 4 42:36
43 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 4 42:49
44 745 Todd Sexton Guinness Cycling Team 42 Portland 4 42:51
45 908 Spencer White Stumptown Cycling Club 40 Portland 4 42:51
46 638 Gabe Doebler 35 Tigard 4 42:59
47 637 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 45 Portland 4 43:02
48 689 Peter Casey 43 Portland 4 43:11
49 922 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 4 43:13
50 797 Andy Letourneau River City Bicycles 36 Portland 4 43:33
51 777 Pete Conklin Bush League Wrenching 49 Portland 4 43:45
52 612 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 39 Portland 4 43:46
53 613 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham 4 44:08
54 731 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 4 44:30
55 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 4 44:50
56 771 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 44:52
57 847 Brian Cannon Human Powered 39 Eugene 4 44:54
58 948 Chris Mahan Cucina Fresca 4 44:54
59 647 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 4 44:58
60 949 Kent Chapple Boneyard Cycling 46 bend 4 45:00
61 933 Jeremiah Will Trusty Switchblade 35 salem 4 45:17
62 615 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 4 45:21
63 617 ILe Powell Team S+M 43 Portland 4 45:22
64 845 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 42 Eugene 4 45:32
65 743 Leland Jossy Bush League Wrenching 48 Portland 4 45:43
66 693 Ryan Linville Fisher Plumbing 41 Portland 4
67 600 Sam Shiffman Portland Velo 44 Portland 4 45:50
68 696 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 4 45:51
69 876 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 4 45:55
70 958 Paul O'Connor 4 46:03
71 837 Rick Boston Bellovaci United 46 Portland 4 46:25
72 653 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 4 46:25
73 955 Matt Mallet 37 Corvallis 4 46:39
74 606 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage 47 Tualatin 4 46:59
75 881 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland 4 47:20
76 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 4 47:34
77 926 Adam Ward 38 Portland 4 47:42
78 951 Tim Richter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 45 Boise 4 47:49
79 735 David Lowe-Rogstad Super Relax Concept 45 Portland 4 48:11
80 783 Tom Bird Planet X p/b On One 44 Tigard 4 48:23
81 723 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 4 48:25
82 725 kirksey neumeyer Bush League Wrenching 41 Portland 4
83 889 Jimmy Candelaria Hammer Velo 42 Beaverton 4 48:59
84 741 Marc Riera Gentle Lovers 38 portland 4 49:15
85 932 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 4 49:15
86 655 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 42 Hillsboro 4 49:41
87 956 brian eustis 4 49:54
88 719 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend 4 50:18
89 839 Erick Vargas 37 Beaverton 4 50:22
90 957 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 4 50:38
91 938 Mike Owens Stumptown Cycling Club 42 portland 4 52:01
92 774 Danny Knudsen bicycleattorney.com 47 Portland 4 53:00
93 604 Michael Dehner 47 Portland 3
DNF 755 Daniel Boatright 35 Tigard 3
DNF 717 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 2
DNF 798 Jeff Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 2
DNF 855 Chris Nygaard Showers Pass 40 Portland 2
DNF 859 Mitch Lee Portland Velo 42 Vancouver 2
DNF 950 Mark Mularz Hub Velo 45 Ashland 2
DNF 656 David Rasca Buy Local Cycling 35 Salem 1
DNF 840 Gregory Gohman 43 Beaverton 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 332 Dirk Siverts 47 Springfield 4 41:11
2 585 Keith Krejci 37 Silverton 4 41:23
3 826 Bill Richmond 42 Beaverton 4 41:43
4 519 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Gresham 4 41:43
5 412 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 portland 4 41:44
6 743 Jason Buerkle 41 Portland 4 41:45
7 591 Chad Hartley SWEAT360 37 Hillsboro 4 41:57
8 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 4 42:06
9 486 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 4 42:18
10 665 Banjo Weymouth 4 42:34
11 428 Rob Kerr Boneyard Cycling 45 Bend 4 42:50
12 616 Jason Musengo 40 Portland 4 42:58
13 415 Tim Shannon 43 Portland 4 43:06
14 717 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 48 Troutdale 4 43:24
15 502 Terry Hamness Camas Bike and Sport 42 Washougal 4 43:29
16 401 Paul Schripper 42 Portland 4 43:32
17 863 Robb Farrington 36 Portland 4 43:41
18 456 Kevin Dickson 43 Portland 4 43:44
19 331 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 43:48
20 361 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 4 43:51
21 656 Steve Black 40 Portland 4 43:57
22 303 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4 43:58
23 383 Tom Palke Team Mudman 46 Portland 4 44:01
24 525 Steve Van Bergen 50 Portland 4 44:04
25 302 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage 40 West Linn 4 44:05
26 529 Peter Hettinga SWEAT360 42 Hillsboro 4 44:16
27 626 stewart schesnack 44 portland 4 44:24
28 470 Brian Carrico The Spokesmen 41 Vancouver 4 44:28
29 511 tony wolff 46 Portland 4 44:45
30 686 Ryan Temple Beermongers Cycle Club 44 Portland 4 44:49
31 759 Ken Johnson Boneyard Cycling 39 Bend 4 44:50
32 687 Peter Koonce 38 Portland 4 44:51
33 397 Jarod Seaman Buy Local Cycling 41 Salem 4 44:54
34 711 David Smith 43 Hillsboro 4 44:55
35 696 Noah Winchester 38 Portland 4 44:56
36 414 Oliver Fritsch 36 Portland 4 45:07
37 342 Scott Hamness Artisan Family Racing 42 Lake Oswego 4 45:11
38 432 jason schroeder Team Finger 41 Stevenson 4 45:17
39 528 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 4 45:24
40 411 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland 4 45:25
41 328 Ryan Morrisey The Spokesmen 36 Vancouver 4 45:32
42 701 Troy Nelson 43 Beaverton 4 45:38
43 561 David Bussey Showers Pass 48 Canby 4 45:38
44 461 Eric Pool 46 West Linn 4 45:43
45 877 Scott Vahlsing 4 45:56
46 487 Eric Wilson 48 Portland 4 45:59
47 618 Peter Lines Staccato Gelato/Bartonpdx.com 38 Portland 4 46:00
48 644 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 36 Eugene 4 46:01
49 878 Neil Brashnyk 4 46:09
50 563 Burk Webb Portland Velo 44 Milwaukie 4 46:10
51 307 Mark Chasse 45 Portland 4 46:12
52 600 James Bender Beaverton Bicycle Club 41 West Linn 4 46:15
53 574 RON GRIMES 40 Beaverton 4 46:18
54 655 kyle stephens Beermongers Cycle Club 36 Portland 4 46:26
55 436 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Beaverton 4 46:27
56 323 Matt Thiefelder The Spokesmen 41 vancouver 4 46:28
57 545 Paul DeVries Filth and Fury 44 Newberg 4 46:48
58 802 Matt Giorgia 4 46:55
59 539 Ryan Paddock 38 Milwaukie 4 47:00
60 358 Jeff Spencer Team S+M 48 Clackamas 4 47:00
61 680 Colin Cunningham 44 Portland 4 47:05
62 338 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Tigard 4 47:05
63 862 Jason Pfeifer bicycleattorney.com 44 Portland 4 47:21
64 515 mike meier Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4 47:34
65 870 Jeff Lahti 4 47:39
66 806 nathaniel wells 57 Mosier 4 47:45
67 314 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 4 47:50
68 874 Ryan Morgan 38 Portland 4 47:53
69 522 Earl Hazekamp Capitol Velo 37 Salem 4 47:58
70 619 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 4 48:11
71 654 Gabriel Cabatic 36 Portland 4 48:22
72 535 Russell Gober Rogue Bicycle Works 46 Forest Grove 4 48:38
73 416 Matthew Case 35 Portland 4 48:51
74 318 Varner Seaman Existential Velo 37 Portland 4 48:51
75 879 Donald Newlands 48 Portland 4
76 327 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 4 49:30
77 741 Joseph Marek Team S+M 49 Oregon City 4 50:22
78 533 Matthew Jetton 43 portland 4 51:01
79 642 David Fox Buy Local Cycling 47 Salem 3 36:40
80 692 Joel Morrissette Portland Velo 36 Beaverton 3 36:44
81 639 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 40 Portland 3 36:46
82 648 Eric Mellencamp SWEAT360 45 Hillsboro 3 36:47
83 474 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 3 36:53
84 425 Andy Barram Boneyard Cycling 43 Bend 3 36:56
85 557 Jeffrey H Garrett Scorpius Cycles 35 Hillsboro 3 36:58
86 484 Grant Rochelle Portland Velo 45 Lake Oswego 3 36:59
87 620 Greg Gabler Honey Badgers 45 West Linn 3 37:04
88 566 James Owen Capitol Velo 43 Salem 3 37:10
89 850 Mike Taylor Deschutes Brewery 48 Bend 3 37:12
90 431 Jeremy Hudson 41 Gresham 3 37:12
91 308 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland 3 37:25
92 367 Dante Solano DNR Cycling 36 Portland 3 37:28
93 345 Jamie Gilchrist Portland Velo 43 Portland 3 37:36
94 532 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 3 37:40
95 483 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 39 Lake Oswego 3 37:48
96 873 David MacFarlane Roseburg Racing 49 Roseburg 3 38:02
97 540 ben green Team Mudman 45 portland 3 38:04
98 867 Greg Bedell 39 WEST Linn 3 38:06
99 496 Peter Nielsen Sunset Cycles 50 Portland 3 38:12
100 880 Doug Bredall 42 Beaverton 3 38:13
101 324 Matt Meskill 50 Portland 3 38:15
102 835 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 49 Corvallis 3 38:19
103 658 Tom Nilan 50 Portland 3 38:27
104 481 Austin Ramsland Super Relax Concept 38 Portland 3 38:34
105 463 Patrick Meigs Team Mudman 45 Portland 3 38:39
106 313 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland 3 38:46
107 577 Dana Swisher 43 Beaverton 3 38:47
108 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas 3 38:48
109 552 Corey Qualls Service Course Velo 39 Central Point 3 38:53
110 678 Kahlin Kurilik Staccato Gelato/Bartonpdx.com 41 Portland 3 39:00
111 381 Joe Gomez Team Mudman 41 Portland 3 39:04
112 368 Edward Kim DNR Cycling 36 Portland 3 39:07
113 872 Jacob Hamnes 3 39:12
114 527 Jeff Birdsall 37 Portland 3 39:22
115 576 Rob Russell SWEAT360 55 Hillsboro 3 39:26
116 517 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club 43 Portland 3 39:27
117 636 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland 3 39:28
118 724 Jay DeVoe 3 39:43
119 493 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 38 Portland 3 39:47
120 319 Kurt Snyder The Spokesmen 43 Vancouver 3 40:02
121 602 Ethan Fuld 1 Error 47 Portland 3 40:06
122 719 phil avery Fat Cobra Video 38 oregon city 3 40:10
123 413 Bjoern Brunner 43 Portland 3 40:10
124 697 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 3 40:18
125 881 Matthew Sancomb 3 40:18
126 817 Brian Abers Bike Central 47 aloha 3 40:26
127 777 Robert Winnenberg 41 Bend 3 40:27
128 833 Eric Meier 44 Beavercreek 3 40:34
129 357 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 3 40:38
130 516 Andrew Minson 39 West Linn 3
131 622 Ryan McIntyre 36 Portland 3 40:49
132 804 Scot Jarchow 46 Beaverton 3 40:53
133 861 Stan Kiefer Boneyard Cycling 57 Bend 3 40:58
134 811 Mark Jensen 46 Gladstone 3 41:00
135 352 Chris Barney Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 3 41:17
136 405 Chris Valencia 49 Portland 3 41:22
137 309 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 37 Portland 3 41:38
138 606 Hugh Davis 44 West Linn 3 41:42
139 429 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 40 portland 3 41:42
140 865 Matt Gilman 3 41:54
141 310 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 47 Vancouver 3 41:57
142 782 Scott Kranz 44 Portland 3 42:57
143 530 Todd Harple 42 Hillsboro 3 43:09
144 781 Richard Sayre 54 Lake Oswego 3 43:56
145 871 Jared Granger 39 west linn 3 47:03
146 705 Craig Diehl 48 Portland 3 47:48
147 869 Vincent Plaza Cyclesport.com 51 Lake Oswego 3 48:12
148 301 Steven Soto 39 Sherwood 3 48:50
149 736 Nemanja Krsmanovic 3 50:11
150 316 Juergen Panoscha 49 Portland 3 50:39
151 882 Mark Johanen 3
152 384 Robert Stefanowicz 45 Portland 2 36:57
153 635 Mike Reddig Camas Bike and Sport 41 Camas 2 41:29
154 754 Richard Fattic Ruckus Test Team 41 Portland 2 43:45
DNF 541 Dennis Stafford 36 Milwaukie 3
DNF 739 Mike Snelson Portland Velo 2
DNF 467 Judd Eustice Team S+M 51 Portland 2
DNF 443 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 48 Portland 2
DNF 593 Jonathan Modie Team S+M 43 Portland 2
DNF 490 mike packer Rebound/Tireless Velo 48 Vancouver 2
DNF 708 Geoff Grummon Team Western Bike Works 37 Portland 2
DNF 343 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 2
DNF 462 Mike Lurie Garnish Apparel 43 Portland 2
DNF 691 Tom Perilloux Hammer Velo 38 portland 2
DNF 524 Ryan Schimpf 35 oregon city 2
DNF 876 Peter Gould Black Box 37 Monmouth 1 49:22
DNF 677 Jeff Garrett SWEAT360 35 Hillsboro 1
DNF 473 Jeffrey Volk DNR Cycling 49 Portland 1
DNF 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 1
DNF 556 Ted Mann Scorpius Cycles 42 Lake Oswego 1
DNF 609 John Abel 42 Portland 1
DNF 617 Jesse Keyes Trailhead Coffee Roasters 35 Portland 1
DNF 673 Travis Talton 43 Roseburg 1
DNF 699 Jason Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 1
DNF 868 Bill Huff 1
DNF 875 Ken Pliska Factory Supercross 46 Portland 1
DNF 341 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 1
DNF 453 Jeff Steiner Showers Pass 46 Portland 1
DNF 520 Brent Sherry Human Powered 36 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 303 John Wilson Pacific Power Blue Sky 54 Corvallis 5 50:33
2 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 5 50:58
3 351 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 5 51:05
4 329 Terry Knight 57 Vancouver 4 42:02
5 294 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 4 42:10
6 316 Greg Talbert Rapha Racing NW 50 Portland 4 42:11
7 413 bill reed Reed Cycle Racing 53 eagle 4 42:11
8 305 Mark Bradley 1 Error 52 Roseburg 4 42:37
9 414 Charles Stearns 4 43:01
10 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 4 43:05
11 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4 43:20
12 336 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 56 Salem 4 43:32
13 342 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend 4 44:46
14 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 4 44:47
15 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 4 45:46
16 331 Rick Gregory 59 Eugene 4 45:52
17 355 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 51 Portland 4 45:55
18 375 Dieter Hoffmann Team S+M 55 Portland 4 45:57
19 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 4 46:23
20 420 Tim Schoonmaker The Spokesmen 51 Vancouver 4 47:09
21 330 Vern Krist SW Bicycle 56 Portland 4 47:09
22 314 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland 4 47:10
23 348 Andrew Meigs Andrew Meigs 51 Corvallis 4 47:13
24 362 Richard Slingsby River City Bicycles 50 Portland 4 47:20
25 322 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 4 47:21
26 277 Tom James bicycleattorney.com 55 Sherwood 4 47:21
27 286 Hugh Givens bicycleattorney.com 55 Portland 4 47:22
28 257 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 4 47:35
29 307 Dan Davis WebCyclery.com 54 Bend 4 47:35
30 310 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 4 47:51
31 250 Rick Upton Team Western Bike Works 52 Portland 4 47:55
32 385 Stefan Furst Camas Bike and Sport 55 Vancouver 4 47:57
33 308 Andrew Peterson Existential Velo 53 Portland 4 47:58
34 415 Kent Cramer Grant's Pals 50 Bend 4 47:59
35 318 scott stapleton 49 West Linn 4 48:02
36 400 mark damon 4 48:05
37 254 Steve Lacey 58 Portland 4 48:05
38 289 Richard Potestio Rapha Racing NW 56 Portland 4 48:16
39 311 David Gast Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4 48:40
40 390 James Thiele Team Rose City 55 Hillsboro 4 48:48
41 273 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove 4 49:16
42 269 Tim Ellerbruch 1 Error 54 Lake Oswego 4 49:36
43 274 Steven Miller 59 Portland 4 50:14
44 278 Mark Stoller 51 Portland 4 50:26
45 266 Tracy Marks na 57 Portland 4 50:27
46 276 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4 51:02
47 295 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 52 Aloha 4 51:10
48 372 Dennis Sibilia-Young Independent 58 Eugene 4 51:12
49 419 Dan Lautenbach Sunset Cycles 50 Portland 4 51:43
50 387 Chris Chapman 50 Portland 4 52:12
51 309 Scott McCoy Oregon Bike Shop Racing Team 54 Portland 4 52:15
52 350 Dave Groner 56 Lake Oswego 4 52:24
53 287 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Portland 4 53:36
54 417 Jordan Freeauf 4 53:41
55 416 Mike Baer 52 Portland 4 53:55
56 411 Danny Pettit 50 Happy Valley 4 53:56
57 290 David Gratke Showers Pass 54 Portland 4 53:59
58 255 Mitch Gold Portland Velo 51 Portland 3 41:29
59 418 Mike Ryan 53 Bend 3 41:39
60 333 stephen gomez Super Relax Concept 57 portland 3 42:07
61 344 Scott Sargeant 50 Portland 3 43:22
62 332 Dean Lee Portland Velo 56 Hillsboro 3
63 380 Greg Price 2
DNF 378 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 52 Beaverton 2
DNF 412 Nathan Sheafor 51 Grants Pss 2
DNF 251 Mike Mercer 52 Grants Pass 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 4 47:17
2 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 4 47:55
3 513 Bob Daugherty Portland Wheelmen 61 Portland 4 51:21
4 512 Edward Lanton 62 Portland 4 53:36
5 524 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 67 Milwaukie 3 41:31
6 506 Robert Fox CoMotion Factory Team 61 Keizer 3 41:33
7 514 Philip Litchfield Capitol Velo 62 Salem 3 41:40
8 501 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 67 Portland 3 42:45
9 502 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 3 43:31
10 517 Patrick Cross Bull Run Distilling/Team CycleOne 64 Hillsboro 3 44:21
DNF 504 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 49 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37 Bend 3 32:23
2 14 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 3 32:48
3 33 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 3 32:50
4 51 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend 3 32:51
5 8 Virginie Calme Cyclepath Racing 42 Portland 3 33:22
6 42 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 35 Bend 3 33:30
7 38 Meg Hamilton 41 Eugene 3 33:50
8 21 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 3 33:58
9 23 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 3 34:04
10 7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 37 Salem 3 35:05
11 13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 3 35:23
12 46 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 3 35:30
13 27 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3 35:32
14 48 Amanda Darlak Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Scappoose 3 36:03
15 10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 3 36:44
16 47 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 40 Bend 3 37:05
17 2 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 3 37:23

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 115 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 43 Portland 3 37:41
2 126 Martha Paulus Buy Local Cycling 41 Salem 3 38:22
3 143 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 3 38:33
4 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 3 39:07
5 114 Erika Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 3 39:44
6 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 3 40:03
7 145 Bernadette Estrada Veloce Racing powered by Smith & Nephew 41 Portland 3 42:21
8 100 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 3 42:50
9 153 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 3 43:06
10 136 Annie Leaf Showers Pass 40 Portland 3
11 104 jennifer donnelly Super Relax Concept 44 Hood River 3 43:45
12 121 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 3 45:12
13 142 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 43 Portland 3 45:46
14 102 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 3 47:16

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 3 34:40
2 506 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius 3 35:00
3 504 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 3 35:06
4 536 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 45 Bend 3 35:18
5 500 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 3 35:26
6 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 3 35:44
7 503 Gina Miller Sunnyside Sports 45 Bend 3 37:10
8 529 Shannon Holt Super Relax Concept 45 portland 3 37:35
9 511 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 3 37:35
10 542 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland 3 39:39
11 516 Carol Pelmas Fat Cobra Video 53 Portland 3 39:56
12 528 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 49 Portland 3 40:47
13 538 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 54 Portland 3 40:48
14 537 Katherine Christensen 52 Portland 3 40:52
15 526 Lisa Campbell 53 Aloha 3
16 524 Christie Scheer Team Rose City 49 Portland 3 43:41
17 514 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 2 36:09

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 656 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 5 47:45
2 616 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 5 48:04
3 626 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona 37 Springfield 5 48:35
4 686 Landon Masterfield 29 portland 5 49:02
5 596 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 5 50:33
6 625 Dylan VanWeelden Chris King 34 Portland 5 50:38
7 622 Andy Redden NoLimitz/ICE 30 Hood River 5 50:47
8 506 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 5 50:59
9 535 Ian Eglitis Human Powered 29 Powell Butte 5 51:01
10 580 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 51:33
11 843 Gabriel Linn Trusty Switchblade 35 Bend 5 51:34
12 556 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair 5 51:42
13 573 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 38 Central Point 5 51:45
14 525 Brian Kesselman Cyclesport.com 36 Portland 5 52:06
15 807 asa 25 Portland 5 52:35 abysmal number placement
16 624 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 24 Portland 5 52:35
17 832 Erik Rath 5 51:01
18 837 Henry Scholz Team Mikes Bikes 5 52:51
19 635 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland 5 52:57
20 634 Andy Meschke signal cycles 36 Oregon City 5 52:59
21 723 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 5 53:00
22 829 Dave Condon Trusty Switchblade 36 Wilsonville 4 43:11
23 523 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 4 43:15
24 564 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 4 43:15
25 555 Ken Hahn 38 Portland 4 43:16
26 833 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 28 Eugene 4 43:28
27 733 Graeme Wagoner Super Relax Concept 32 Portland 4 43:36
28 597 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 4 43:44
29 768 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 29 Bend 4 43:49
30 752 Zach Horn Human Powered 33 Portland 4 43:50
31 561 Dave Messenheimer Green Submarine Records 32 Portland 4 44:19
32 840 Jeremiah Swanson 4 44:21
33 729 Scott Churchill Desalvo Custom Cycles Racing 41 Ashland 4 44:34
34 583 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 4 44:37
35 685 James Colbert 4 44:42
36 687 Tom Rousculp Bicycle Transportation Alliance 37 Portland 4 45:01
37 607 Christopher Ryan 35 Portland 4 45:03
38 730 Jamie Whalen Super Relax Concept 42 Portland 4 45:17
39 650 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 42 Portland 4 45:19
40 705 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Milwaukie 4 45:25
41 512 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 4 45:26
42 744 Nick Makanna Team S+M 24 Portland 4 45:32
43 547 Reed Avery Evviva Training 28 Eugene 4 45:40
44 661 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 28 Portland 4 45:45
45 602 Matthew Cittadini Bush League Wrenching 32 Portland 4 45:53
46 839 Andrew Steiner Boneyard Cycling 43 Bend 4 45:57
47 672 mark campbell Pine Mountain Sports 45 Bend 4 46:18
48 655 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4 46:31
49 614 Isaac Storm 30 portland 4 46:35
50 718 Jacques Lafortune HTFU 26 Tigard 4 47:02
51 666 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 4 47:22
52 745 Nick Groesz XO Racing 32 Portland 4 47:26
53 817 Erik Olson 4 47:42
54 648 Darrin Joos The Bike Gallery 36 Portland 4 47:59
55 774 Kevin Condron Gentle Lovers 39 Portland 4 48:15
56 680 John Howe Team Beer 42 portland 4 49:10
57 533 Jeremy Zane 42 Portland 4 49:23
58 825 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 46 Orchards 4 49:48
59 557 Scott Gerwig 44 Portland 4 49:52
60 693 Jason Reynolds 41 Portland 4 50:11
61 542 Christopher Burge Human Powered 31 Portland 4 50:15
62 795 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters 26 Portland 4 50:53
63 632 Edward Kim DNR Cycling 37 Portland 4
64 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 4 52:18
65 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4 52:18
66 593 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4 52:36
67 682 Benjamin Davis Team Beer 37 Portland 4 52:44
68 734 Barnaby Casey Team Beer 38 Portland 4 52:49
69 527 Jason Uland Team Cthulhu 42 Portland 4 52:50
70 724 Jared McClintock 35 Lyons 4 52:52
71 600 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland 4 53:00
72 545 Richard Potestio Rapha Racing NW 56 Portland 4 53:00
73 654 chris mccraw Team Slow 36 portland 4 53:03
74 841 Michael Clark MX3L 43 Portland 4 53:12
75 610 Daniel Powell 36 Portland 4 53:57
76 783 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 4 54:16
77 637 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 26 Portland 4 57:32
78 834 Jesse Keyes Trailhead Coffee Roasters 35 Portland 3 44:43
79 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 3 45:20
80 826 Jason Miranda Trusty Switchblade 3 49:03
81 520 Matt Savage Trusty Switchblade 36 Portland 3 49:13
82 842 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 35 salem 3 49:14
83 835 Max Kirchoff Team Cthulhu 31 Portland 3 49:42
84 761 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 3 53:47
85 529 Kevin Phomma Trusty Switchblade 18 Portland 3 54:32
86 619 Jeffrey Johnson Team Beer 44 Portland 3 55:47
DNF 670 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 3
DNF 809 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 3
DNF 831 Kevin Ziemke 2
DNF 638 Jason Borum Jens Voigt's Army 35 Portland 2
DNF 544 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 1
DNF 767 Vaughn Aldredge Team Beer 41 portland 1
DNF 770 Anita Dilles Joe Bike 27 Portland 1
DNF 773 Jeff Barna 36 Portland 1
DNF 836 Felipe Simoes 1
DNF 838 Edgar Badua 43 Portland 1
DNF 708 Bryan Swisshelm 45 Portland 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U2 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 1
2 U4 Clayton Peirce Human Powered 35 portland 1
3 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 1
4 U3 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 42 Portland 1
5 U29 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 1
6 U26 Nathanael Hart 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 649 Alice Pennington Team S+M 31 Portland 6 1:04:00
2 654 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 33 bend 6 1:04:31
3 626 Brooke McDermid bicycleattorney.com 32 Portland 6 1:05:10
4 642 Megan Chinburg Corsa Concepts 33 Portland 6 1:06:48
5 633 Brigette Brown River City Bicycles 37 Portland 6 1:07:06
6 666 Susan Grandjean Showers Pass 39 Portland 5 0:57:33
7 604 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 5 0:58:01
8 602 Laura Trace 1 Error 46 Portland 5 0:58:18
9 601 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham 5 0:58:22
10 656 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 5 0:58:32
11 650 Kim Matheson Team S+M 33 Portland 5 0:58:51
12 660 nissy Cobb Tempo Cycling 26 Portland 5 0:59:04
13 667 Abra McNair Showers Pass 30 PORTLAND 5 0:59:23
14 690 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 0:59:44
15 657 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 5 1:01:07
16 668 India King IRA Ryan Cycles 28 Portland 5 1:01:44
17 637 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 5 1:02:41
18 639 Cindy Lewellen 45 Portland 5 1:02:41
19 692 Suzanne Marcoe 5 1:02:49
20 681 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 5 1:02:58
21 688 Susan Sherman Showers Pass 43 Portland 5 1:03:00
22 634 Jade Koide Team Beer 29 Portland 5 1:03:10
23 686 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland 5 1:03:14
24 623 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland 5 1:03:20
25 680 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 5 1:03:31
26 647 Audrey Brown Team S+M 26 Lake Oswego 5 1:03:50
27 655 sarah barkley Chinook Cycling Club 33 Richland 5 1:04:20
28 618 Jen Powell IRA Ryan Cycles 34 Portland 5 1:04:31
29 675 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 5 1:05:08
30 603 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 4 1:04:08
31 648 Joy Armagost Fat Cobra 34 Portland 4
32 676 Julia Schobben Westiew Cyclocats 17 Portland 3
33 665 Jill Hardiman Team S+M 42 White Salmon 3
DNF 612 Megan Faris Gates Rapha River City Bicycles 33 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 712 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 3 33:12
2 751 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 3 34:22
3 732 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 3 34:26
4 770 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Bend 3 34:32
5 759 Hannah Tyler Human Powered 35 Portland 3 34:49
6 713 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 33 Portland 3 34:56
7 756 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo 28 Bend 3 35:21
8 760 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 26 West Linn 3 35:43
9 766 Julie Deal Beermongers Cycle Club 40 Portland 3 35:55
10 755 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 3 36:27
11 777 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 33 Portland 3 36:52
12 747 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 32 Portland 3 37:26
13 701 Ellene Smith bicycleattorney.com 32 Portland 3 37:33
14 725 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 3 37:38
15 768 Noel Fountain Trusty Switchblade 3 37:48
16 769 Hilary Luther 43 Degrees 36 Portland 3 38:47
17 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 3 39:34
18 781 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland 3 39:37
19 754 kim danielson 28 Portland 3 39:53
20 771 Kelly Sandow Poplollies 34 Eugene 3 39:53
21 776 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Tigard 3 40:17
22 728 Stephanie Hahn 32 Portland 3
23 720 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 3 41:12
24 757 Beth Flanagan Team S+M 36 Portland 3 41:58
25 734 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 3 44:31
DNF 740 Kate Massey Filth and Fury 29 Portland 1

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 854 Emily Rimas 3 36:24
2 975 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 27 Portland 3 36:34
3 929 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 26 Portland 3 36:38
4 841 Julie Baird 29 Portland 3 38:09
5 948 Katy Giombolini 24 Eugene 3 38:27
6 997 Paisley Meekin 29 Portland 3 39:15
7 944 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3 40:23
8 861 Sandy Nguyen Green Submarine Records 27 Portland 3 40:32
9 901 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 40:34
10 987 Annie Nielsen 31 Milwaukie 3 40:58
11 986 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 3 41:03
12 990 Stephanie Rice 26 Milwaukie 3 41:10
13 965 Michelle Johnson 36 Vancouver 3 41:11
14 850 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 3 41:18
15 956 Kristina Nash Metropolis Cycle Repair 30 Portland 3 41:22
16 886 3 41:25
17 839 Sarah Cunningham 28 Portland 3 41:27
18 825 Whitney Mount bicycleattorney.com 27 Portland 3 41:28
19 989 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 41:33
20 847 Jessica Gill 3 41:56
21 853 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 3 41:59
22 862 Meridith Stevens 29 Portland 3 42:04
23 327 Leslie Griffith Boneyard Cycling 44 Bend 3 42:13
24 931 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 3 42:24
25 951 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 3 43:06
26 938 Leila Barker Portland Velo 27 Portland 3 43:24
27 848 Diane Smith 3 43:29
28 935 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 3 43:35
29 939 Christine Golightly Beermongers Cycle Club 40 Portland 3 44:01
30 857 rebecca hillary Portland Triathlon Club 3 44:02
31 832 Haley Dillon 27 Portland 3 44:04
32 996 Effie Siverts 33 Springfield 3 44:19
33 902 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 44:49
34 971 Annie Ericson 37 Portland 3 44:57
35 928 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 3 45:12
36 927 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 3 45:52
37 947 Lorelei Draper Trusty Switchblade 26 Portland 3 45:53
38 844 Erin Harrison 3 46:15
39 943 Krissy Brunsman Green Submarine Records 35 Portland 3 46:30
40 863 Karen Chaplain 2 32:17
41 922 Hazel Gross Team Cthulhu 36 Portland 2 32:25
42 858 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 31 Portland 2 32:38
43 942 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Damascus 2 33:15
44 992 Jennifer Rychlik 41 Hillsboro 2 33:39
45 977 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 34 Portland 2 34:34
46 945 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 2 36:45
47 905 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 2
48 954 Lauren Magalska 32 Corvallis 2