Cross Crusade: Rainier

Rainier, OR
October 14, 2012

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 14, 2012 at 2:42 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 158 James Sunderland 48 Troutdale 3 32:24
2 159 Sean A Carline Zing 3 34 Beavercreek 3 32:35
3 231 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 3 32:51
4 138 Ryan Morgan 38 Portland 3 32:51
5 10 Jason Ladwig 33 Portland 3 32:52
6 198 Zachary Jossy Bush League Wrenchers 14 Portland 3 33:28
7 131 Bryan Foster 33 Portland 3 33:28
8 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 3 33:55
9 207 Devan Dunn 37 Tigard 3 34:27
10 230 David M Miller Team Lazy Tarantulas 35 Portland 3 35:00
11 214 Aneel Nath 33 Portland 3 35:02
12 156 Josh Snyder 31 Corvallis 3 35:15
13 195 Barrett Reiner 29 Portland 3 35:17
14 245 Tim Valent 3 35:19
15 74 Nick Besson 28 Portland 3 35:31
16 177 sean schulz 3 35:35
17 44 Mark Nielsen Sunset Cycles 47 Portland 3 35:40
18 179 Nathan Skidmore Team Skidpants 32 Tigard 3 35:49
19 225 Dawson Cabbage Fat Cobra Video 3 35:52
20 224 Tom Kahl 47 Portland 3 36:26
21 106 Terrance James 37 Portland 3 36:30
22 248 aaron guffey 3 36:41
23 244 tom brougham 3 36:46
24 235 Matt Wagoner 3 37:05
25 47 Elisabeth Mahoney 41 Portland 3 37:11
26 221 Honora Englander 3 37:12
27 160 Cameron Parmelee 36 Portland 3 37:35
28 5 Danny Pettit 50 Happy Valley 3 37:38
29 130 Adam Bergerson Capitol Velo 37 Salem 3 37:52
30 227 Phil DeVasto 30 Portland 3 37:53
31 165 Peter Iverson 37 Lake Oswego 3 38:24
32 169 Eric Koegler 3 38:52
33 161 Brian Jones 44 Portland 3 39:21
34 226 Chopp 3 39:54
35 45 Tom Kay 37 Portland 3 40:30
36 247 christopher nelsen Joe Bike 3 40:30
37 228 Paul Schneider 3 41:15
38 223 Chad Fischer SWEAT360 36 Hillsboro 3 41:15
39 190 Neil Kranz 37 Tigard 3 41:34
40 229 Matthew McCoy 38 Longview 3 41:54
41 184 Leigh Capozzi Leigh Capozzi 34 Portland 3 41:58
42 200 Kevin Hace 37 Beaverton 3 42:30
43 176 Cookie Arrington 3 42:56
44 237 Meghan Cyr 3 43:32
45 236 Haley Dillon 3 44:04
46 180 john petherbridge 38 portland 3 44:54
47 181 Ed Hanna Team Eduardo 32 Portland 3 45:14
48 234 Andrew Cannella 3 45:49
49 246 Kyle Harless 3
50 153 Jed Brintzenhoff 42 Portland 2 32:59
51 232 Sara Morrissey 2 35:01
52 220 Tyson Silva 2 35:56
DNF 112 Mark Kranz 44 Castle Rock 2
DNF 238 seamus hartman 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 322 Kaylee Jenness 26 Springfield 4 46:44
2 332 Paisley Meekin 29 Portland 3 37:28
3 260 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 38:24
4 299 Erin Harrison 36 Portland 3 39:26
5 329 stephanie roulon 41 Portland 3 39:53
6 328 cecilia becerra Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 3 40:05
7 278 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 44 Portland 3 40:22
8 287 Natalie Albright 29 Portland 3 40:42
9 288 Laura Craig-Bennett 32 PORTLAND 3 40:45
10 351 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 31 Portland 3 43:41
11 283 Maria Patla River City Bicycles 35 Hillsboro 3 43:55
12 264 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 3 47:41
13 326 Jane Thanner Rebound/Tireless Velo 47 Portland 3 47:41
14 255 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 3
15 265 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 2 37:43

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 119 Carl Decker Giant 37 Bend 7 0:54:37
2 65 Brennan Wodtli All Access Racing 24 Bend 7 0:55:44
3 70 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 Portland 7 0:55:59
4 133 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend 7 0:56:22 Incorrectly Placed number
5 12 Shannon Skerritt Trek 41 Portland 7 0:56:35
6 46 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 7 0:57:44
7 81 Graham Howard cyclocrossracing.com 27 Salem 7 0:57:53 Incorrectly Placed number
8 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 7 0:57:54
9 58 brad winn Team S+M 29 Portland 7 0:58:10
10 90 stephen hyde 26 7 0:58:15
11 94 James Ceccorulli Trek 29er Crew 25 Portland 7 0:58:15
12 45 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside 32 Bend 7 0:58:17
13 118 Patrick Means Team S+M 29 Corvallis 7 0:58:26
14 66 Ian Brown River City Bicycles 33 Portland 7 0:58:31
15 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 7 0:58:42
16 80 Donald Reeb cyclocrossracing.com 38 Keizer 7 0:58:47 Incorrectly Placed number
17 79 Cary Miller Gentle Lovers 40 Portland 7 0:58:53
18 68 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 7 0:59:00
19 53 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 7 0:59:11
20 64 Scott Bradway Team S+M 41 Portland 7 0:59:43
21 97 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 7 0:59:50
22 76 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 7 0:59:54
23 31 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 7 1:00:02
24 11 Ryan Garner 31 Eugene 7 1:00:04
25 28 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 7 1:00:07
26 57 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles 35 portland 7 1:00:41
27 15 Gabriel Linn Trusty Switchblade 35 Bend 7 1:01:04
28 130 Tim Reinhart River City Bicycles 30 Portland 7 1:01:07
29 122 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 24 Portland 7 1:01:11
30 102 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 7 1:01:11
31 128 Ryan McGlone Boneyard Cycling 34 Bend 7 1:01:13
32 39 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland 7 1:01:15
33 84 Chad Swanson Team S+M 35 The Dalles 7 1:01:30
34 50 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 7 1:01:33
35 13 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 7 1:01:36
36 5 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 7 1:01:37
37 92 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 7 1:01:50
38 48 Stephen Glass Jens Voigt's Army 39 Portland 7 1:01:53
39 132 Ryan King IRA Ryan Cycles Cross Team 28 Portland 7 1:02:22
40 29 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland 7 1:02:28
41 56 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland 7 1:02:30
42 108 Steve O'Neill Cyclepath Racing 27 Portland 7 1:02:31
43 22 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 7 1:02:39
44 61 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 42 Vancouver 7 1:02:43
45 62 Jeff Ballantine Portland Velo 27 Portland 7 1:02:48
46 105 Tim Joslin Cyclepath Racing 36 Portland 7 1:02:49
47 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 7 1:02:49
48 55 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 7 1:02:50
49 54 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team 36 portland 7 1:02:50
50 126 Joshua Robot Geek House 33 7 1:03:09
51 125 Alex Wilson Recycled Cycles Racing 32 7 1:03:25
52 86 Dave Messenheimer Green Submarine Records 32 Portland 7 1:03:48
53 109 Chris Johnston bicycleattorney.com 27 Portland 6 0:54:37
54 69 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 35 Portland 6 0:54:38
55 16 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 6 0:54:52
56 52 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 29 Bend 6 0:55:07
57 100 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24 Portland 6 0:55:09
58 112 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab 34 portland 6 0:55:15
59 9 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 6 0:55:24
60 127 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River 6 0:55:30
61 75 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6 0:56:06
62 113 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland 6 0:56:50
63 27 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 28 Eugene 6 0:57:40
64 134 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Portland 6 1:02:18
65 74 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 6 1:04:34
66 10 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 29 Portland 5 1:01:09
DNF 98 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 4
DNF 131 Colin Rowan Corner Cycle 30 Portland 2
DNF 8 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 1
DNF 129 Tony Kic Gentle Lovers 34 portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 22 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 5 42:30
2 37 Robert K Brown 31 Portland 5 42:35
3 147 Christopher Nicholas Dale 5 42:43
4 3 Troy Sexton Cycle Smart 29 Portland 5 42:43
5 32 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland 5 42:51
6 90 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5 42:58 incorrect number placement
7 121 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 29 Portland 5 43:16
8 27 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 bend 5 43:30
9 30 Adam Engelmeyer 27 Portland 5 43:58
10 82 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 5 43:59
11 18 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 5 44:03
12 144 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 33 Bend 5 44:08
13 141 Kevin Pinkstaff 5 44:25
14 29 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5 44:27
15 34 Patrick Croasdaile Team S+M 27 West Linn 5 44:42
16 64 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 31 Portland 5 44:49
17 127 Allen Hardin AMH Velo 25 Portland 5 44:57
18 58 Gary Szalay 32 Hood River 5 45:00
19 54 Ryan Seward When the Narwhal Bacons 26 Portland 5 45:00
20 71 Danny Weikel 40 Portland 5 45:08
21 138 Erik Long 33 Portland 5 45:09
22 66 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 5 45:21
23 69 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland 5 45:25
24 140 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 5 45:28
25 68 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles 33 Portland 5 45:28
26 96 Justin Burton Bellovaci United 33 Portland 5 45:28
27 84 Eric Fischer Existential Velo 31 Portland 5 45:29
28 31 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32 Beaverton 5 45:36
29 88 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 5 45:45
30 142 Bill Larson Cyclepath Racing 40 Portland 5 46:00
31 101 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer 5 46:02
32 6 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 5 46:11
33 137 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5 46:13
34 42 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 5 46:15
35 113 Chuck Meyer Sunnyside Sports 34 Bend 5 46:54
36 50 Brett Golden 36 Bend 5 47:00 incorrect number placement
37 104 Justin Ferry The Bike Gallery 37 portland 5 47:03
38 106 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 5 47:03
39 124 Christian Martin River City Bicycles 36 Portland 5 47:25
40 24 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing 21 Salem 5 47:32
41 65 Jonathan Buck period correct 30 Portland 5 47:55
42 9 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club 33 Portland 5 48:31
43 19 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 5 48:48
44 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 5 48:50
45 126 Dan Baier 38 White Salmon 5 49:17
46 130 ben corbalis 27 Portland 5 49:23
47 73 Jason Britton 33 Portland 5 50:07
48 149 5 50:53
49 148 Stuart Elgin 22 Portland 5 51:08
50 146 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 5 51:19
51 143 Tyler Clark 4 41:30
52 39 John Ayres 27 Hillsboro 4 44:08
DNF 139 matt Edwards The Bike Gallery 2
DNF 145 Ben Schultz Heartstrings Cycling 26 Portland 2
DNF 80 Matt Danielson 31 Portland 1
DNF 36 Drew Coleman Hammer Velo 41 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 118 Kevin Ruszel 31 Gaston 4 37:52
2 236 Jason Hill 33 Portland 4 38:06
3 17 Ian Kenny 24 Portland 4 38:18
4 168 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland 4 38:22
5 190 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 28 Springfield 4 38:26
6 215 Sean Burles Team S+M 27 portland 4 39:08
7 121 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 4 39:14
8 59 Peter Blenkiron 35 Portland 4 39:19
9 9 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley 4 39:31
10 134 mike tomlinson Hillsboro Bike Company 31 Hillsboro 4 39:43
11 234 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Portland 4 40:02
12 98 soren clark Amnesia 33 Portland 4 40:17
13 125 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 40:25
14 5 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 4 40:35
15 196 Daniel Carter 31 Portland 4 40:43
16 140 Justin Brauner 24 Portland 4 40:45
17 232 Jon Williams 32 Portland 4 40:47
18 8 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 4 41:08
19 226 Brian Pinkstaff BP Racing 25 Rainier 4 41:13
20 157 Kyle Kruger 28 Portland 4 41:18
21 47 Daniel Recordon 23 Portland 4 41:24
22 90 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 4 41:25
23 1 Patrick Hultgren 45 Tualatin 4 41:29
24 110 Matt Hooge 40 Portland 4 41:31
25 106 Scott Heinz 30 Portland 4 41:44
26 235 Tristan Kern 16 Newberg 4 41:54
27 220 Michael A Shearer 1 Error 31 Tigard 4 41:59
28 22 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 4 42:02
29 83 anthony sands Metropolis Cycle Repair 37 portland 4 42:03
30 11 Brian Wielenga 38 Portland 4 42:16
31 82 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 33 Portland 4 42:22
32 28 Robert Anderson 32 Portland 4 42:24
33 69 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4 42:26
34 171 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 4 42:27
35 4 Patrick Reedy Team CF 34 Portland 4 42:27
36 227 Kevin Brown 23 Portland 4 42:33
37 136 David Hymans Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4 42:35
38 141 Christopher Muhs Look Good Feel Good 25 Portland 4 42:40
39 173 Paul Schipper 43 Portland 4 42:57
40 150 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 4 42:58
41 81 Adam Moore 27 Portland 4 43:00
42 230 Jeff Chochon 47 Portland 4 43:02
43 193 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 29 Eugene 4 43:07
44 161 brett boyles Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 lake oswego 4 43:11
45 200 Hollis Brake Tensegrity PT Cycling 32 Eugene 4 43:13
46 174 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club 29 Portland 4 43:49
47 228 Meadow Lacy 29 Portland 4 43:49
48 206 Ben Tabor 30 Portland 4 43:53
49 207 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 16 Portland 4 43:57
50 158 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 35 salem 4 44:02
51 14 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 4 44:19
52 144 Chris Bathke 40 Portland 4 44:23
53 167 Wick Ashley 41 Portland 4 44:31
54 18 Chris Roberts 41 Portland 4 44:31
55 208 Robb Farrington 36 Portland 4 44:36
56 177 Anthony San Filippo 32 Hubbard 4 44:45 Number Flappy
57 229 Jesse Kinlaw 4 44:52
58 115 Brian Persons Pacific Power Blue Sky 31 Corvallis 4 44:53
59 13 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 4 45:14
60 101 Tim Bellis Yak Cycling 28 Portland 4 45:14
61 39 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 4 45:31
62 233 Tim Breault 31 Milwaukie 4 45:31
63 79 Jesse Boudart LGFG 4 45:31
64 224 Riley Combs 4 45:52
65 66 Peter Bryant 26 Portland 4 46:02
66 216 Steve McCorkle Boneyard Cycling 33 Bend 4 46:15
67 202 Spencer Mahan 4 46:28
68 225 Eric Albright 4 47:52
69 85 Daniel Hynes LGFG 33 Portland 4 47:58
70 189 Andrew Kreps 36 Portland 4 48:06 Camelback obscures number
71 53 Tommy Fieweger The Spokesmen 36 Vancouver 4 48:09
72 222 David Fox Buy Local Cycling 47 Salem 4 49:24
73 237 Nathan Hilmer Green Submarine Records 33 Portland 4
74 103 Adrian Black 34 Portland 3 37:14
75 223 Richard Fattic Ruckus Test Team 41 Portland 3 40:15
76 231 Scott France 3 42:22
77 221 Luis Guera Pear 3 42:49
DNF 127 Kyle McCall 3
DNF 71 Mike Selinger 32 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 733 Shane Parker The Spokesmen 35 Battle Ground 4 42:03
2 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 4 42:19
3 787 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 4 42:53
4 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 4 43:22
5 708 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 4 44:05
6 757 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 portland 4 44:05
7 740 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland 4 45:07
8 731 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Beaverton 4 45:29
9 736 Bryan Smith Hammer Velo 40 Portland 4 46:03
10 722 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 42 Portland 4 46:58
11 741 Todd Bauch 45 Portland 4 47:16
12 758 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 46 Orchards 4 47:38
13 781 Rutherford Brakke-Pound 35 Portland 4 47:46
14 805 Martin Schneider 4 48:25
15 766 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 4 49:07
16 776 Tyson Hart Filth and Fury 38 Portland 3 37:19
17 782 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 42 Portland 3 38:03
18 793 Hans Thygeson 27 West Linn 3 38:12
19 802 Raymond Egan The Spokesmen 36 West Linn 3 38:15
20 791 Nathan Petz The Spokesmen 50 Vancouver 3 38:18
21 724 Dave Wrast The Spokesmen 43 Vancouver 3 38:54
22 734 Alan Hamilton 52 Vancouver 3 39:47
23 792 Stephen Zylstra 51 Portland 3 40:39
24 752 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 40 Portland 3 40:50
25 711 Matt Niles 38 Olympia 3 41:22
26 804 Jim McGuire 46 Aloha 3 42:58
27 803 Luis Palacios Life Cycle Racing Team 27 Eugene 3 49:18
28 801 James Marron 3 50:01

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 3 25:56
2 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 3 26:27
3 97 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 3 26:41
4 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 3 27:48
5 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 3 28:00
6 152 Ian Jackson Mud Warriors 17 Portland 3 28:12
7 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 3 29:14
8 13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 3 29:35
9 153 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 16 Happy Valley 3 29:57
10 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 3 30:33
11 101 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 16 Portland 3 30:38
12 158 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 12 Bend 3 30:48
13 68 Ben Van Raalte 14 Portland 3 30:58
14 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 3 31:18
15 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3 31:26
16 156 Eben Horacek 3 31:40
17 81 Linus Clark 13 Portland 3 32:07
18 44 Donovan Birky WebCyclery.com 13 Bend 3 32:22
19 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 portland 2 22:05
20 36 Elkin Parker Super Relax Concept 14 2 22:24
21 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 2 22:49
22 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 12 Lake Oswego 2 23:42
23 84 Brock Emry 15 Gresham 2 24:42
24 20 Jacob Schoolfield Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 25:11
25 133 Chase Jamieson Yeti Cycles 13 La Center 2 25:21
26 127 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Camas 2 25:50
27 144 Christian Dobbins Ladd/Mcco 12 Portland 2 26:12
28 86 Skyler Gober Rogue Bicycle Works 14 Forest Grove 2 26:30
29 95 Paul Furst Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 27:01
30 61 Brennan Pool 13 West Linn 2 28:07
31 64 Max Peters 10 2 28:16
32 15 Zachary Murphy 10 Portland 2 28:17
33 58 Evan Mobley Camas Bike and Sport 13 Vancouver 2 28:28
34 157 Henry Brenner 11 Damascus 2 29:33
35 155 Kyler Ervin Capitol Velo 12 Gaston 2 30:07
36 145 Clayton Bakken Multnomah Athletic Club 12 Portland 2 30:19
37 12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 13 Vancouver 2 30:23
38 10 Zach Durst 14 portland 2 31:36
39 106 Gabriel Boatright 10 Tigard 2 33:09
40 143 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 11 Portland 2 33:29
41 85 Sean Harple 2 34:13
42 78 Taguen Smith Portland Dev 10 Portland 2 34:42
43 142 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 10 Camas 2
44 57 Axel Clear 10 Boring 2
45 2 Parker Green Beaverton Bicycle Club 10 Fairview 1 23:44

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend 2 25:43
2 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 2 26:00
3 627 Anna Peterson Existential Velo 16 2 26:00
4 618 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 2 27:23
5 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 2 28:33
6 606 Aubrey Ellerbruch 14 Lake Oswego 2 28:36
7 634 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 2 29:52
8 610 Juliana Smith Hammer Velo 10 Portland 2 31:21
9 655 Emily Lahti 15 2 33:30
10 642 Lauren Filer 12 Portland 2
DNF 656 Sara Hill 13 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 391 Andrew Sargent Evolution Racing Team 42 Bend 7 1:00:11
2 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 7 1:01:26
3 437 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 40 Bend 7 1:01:47
4 376 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 7 1:02:06
5 438 John Rollert WebCyclery.com 39 Bend 7 1:02:11
6 339 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 7 1:02:16
7 375 rich cramer bicycleattorney.com 52 Beaverton 7 1:02:19
8 417 Ryan Brown Chinook Cycling Club 37 Richland 7 1:02:47
9 399 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 7 1:03:57
10 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 6 0:54:38
11 432 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 6 0:54:39
12 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 6 0:54:40
13 386 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Corvallis 6 0:55:00
14 330 Brent Casady 41 Portland 6 0:55:00
15 370 Aaron Leritz Team S+M 43 Portland 6 0:55:15
16 359 john mitchem West End Bikes/Specialized 6 0:55:15
17 405 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland 6 0:55:17
18 357 Ken Reed Green Submarine Records 36 Beaverton 6 0:55:20
19 396 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 6 0:55:35 Number too high
20 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 6 0:56:12
21 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 6 0:56:15
22 433 Spencer Moersfelder River City Bicycles 37 Portland 6 0:56:15
23 314 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 0:56:20
24 443 Todd Stewart 43 Portland 6 0:56:25
25 310 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 6 0:56:28
26 368 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 6 0:56:37
27 364 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 6 0:56:53
28 395 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 45 Bend 6 0:57:04
29 435 Erik Luebkert 37 Beaverton 6 0:57:13
30 427 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 6 0:57:32
31 381 andrew reed River City Bicycles 43 Portland 6 0:57:37
32 434 Jeffrey Struck 6 0:57:40
33 355 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 6 0:57:48
34 366 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49 Portland 6 0:57:48
35 309 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 6 0:57:49
36 420 Scott Brown 43 Kalama 6 0:57:49 Number too high
37 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 6 0:58:03
38 444 Chad Smeltzer crank 42 Portland 6 0:58:07
39 319 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 6 0:58:19
40 408 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage 37 Tigard 6 0:58:38
41 436 doug evans bicycleattorney.com 42 Portland 6 0:58:45
42 411 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6 0:58:49
43 413 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 6 0:58:55
44 300 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Fairview 6 0:59:15
45 388 Brian List Bike Central 45 Portland 6 0:59:23
46 398 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 44 Portland 6 0:59:23
47 352 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 6 1:00:08
48 363 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 6 1:00:11
49 329 Johnny Burrell 38 portland 6 1:00:20
50 342 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 6 1:00:23
51 341 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 6 1:00:27
52 377 David Ripp West End Bikes/Specialized 46 Camas 6 1:00:49
53 448 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 6 1:01:06
54 418 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 43 Bend 6 1:01:15
55 373 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver 6 1:01:15
56 397 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 6 1:01:25 Number cut or folded
57 407 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 6 1:01:40
58 449 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 45 Portland 6 1:03:10
59 409 Bret Berner River City Bicycles 48 Portland 5 0:54:48
60 393 Juston Manville Screamin' Demons pb\ Cross Spikes 40 Portland 5 0:54:56
61 450 Pete Zlatnik signal cycles 41 Portland 5 0:55:41
62 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 39 Salem 5 0:55:49
63 317 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Wilsonville 5 0:58:55
DNF 331 Nate Magaret Rapha Racing NW 41 Portland 3
DNF 384 Brian Foresta Filth and Fury 38 Portland 3 Contact Chief Referee
DNF 343 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland 2
DNF 380 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 2
DNF 316 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 2
DNF 430 William Alcorn BikeFlights.com 45 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 732 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 35 Portland 5 45:53
2 800 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 35 Lake Oswego 5 46:08
3 670 Todd Lewis ATB Lubricants 43 Portland 5 47:28
4 695 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 5 47:31
5 825 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 5 47:37
6 608 Jay Rishel 37 Portland 5 47:49
7 674 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 5 47:52
8 692 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 5 47:54
9 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 5 47:56
10 707 Raymond Crepeau 40 Portland 5 48:00
11 805 Scott Willson Gentle Lovers 42 Portland 5 48:25
12 786 Brian Hopkins Alberta Cruisers 39 Portland 5 48:28
13 838 Dave Cockburn bicycleattorney.com 5 48:31
14 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5 48:33
15 621 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5 48:33
16 671 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 5 48:38
17 790 Eric Vickers Bike Peddler 45 Salem 5 48:39
18 637 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 45 Portland 5 48:41
19 766 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 39 Beaverton 5 48:47
20 640 Chris Smith Hammer Velo 39 Portland 5 48:53
21 678 Jeff Boehlke The Spokesmen 46 Battleground 5 48:55
22 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 5 48:57
23 797 Andy Letourneau River City Bicycles 36 Portland 5 49:00
24 639 Curtis Loeb Hammer Velo 38 Portland 5 49:01
25 715 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 5 49:08
26 612 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 39 Portland 5 49:10
27 720 Matt Montagne Nike Cycling 41 Portland 5 49:17
28 841 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 5 49:20
29 832 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 36 Vancouver 5 49:20
30 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 5 49:22
31 618 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 5 49:28
32 813 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 5 49:36
33 835 Steve Popp 5 49:38
34 714 Matt Radich Dr Will Bar 43 Lake Oswego 5 49:40
35 834 Phillip Ohnstad 43 Portland 5 49:40
36 742 Satoru Igarashi 50 Portland 5 49:43
37 672 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 5 49:44
38 736 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo 40 Bend 5 49:50
39 691 Kenneth Pace Team S+M 44 Portland 5 49:54
40 686 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 5 50:01
41 633 Larry Chow Portland Velo 44 Portland 5 50:03
42 646 James Braun 39 Portland 5 50:04
43 656 David Rasca Buy Local Cycling 35 Salem 5 50:07
44 644 Mark Widlund The Spokesmen 35 Brush Prairie 5 50:11
45 613 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham 5 50:14
46 794 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage 43 Lake Oswego 5 50:24
47 718 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 5 50:37
48 731 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 5 50:39
49 744 Wally Hockman WebCyclery.com 35 Salem 5 50:42
50 810 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 44 Bend 5 50:47
51 617 ILe Powell Team S+M 43 Portland 5 50:54
52 842 Joss Moore Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 portland 5 51:08
53 771 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 51:15
54 643 Brian Schiller Guinness Cycling Team 44 Portland 5 51:21
55 607 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 5 51:35
56 840 Gregory Gohman 5 51:44
57 717 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5
58 814 Shane Parker The Spokesmen 35 Battle Ground 5 52:09
59 836 Douglas Johnson GFRA 42 Hood River 4 42:03
60 755 Daniel Boatright 35 Tigard 4 41:47
61 693 Ryan Linville Fisher Plumbing 41 Portland 4 41:54
62 833 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas 4 42:03
63 837 Rick Boston Bellovaci United 46 Portland 4 41:46
64 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 4 42:17
65 702 Robert Trombley Raleigh 46 Seattle 4 42:24
66 606 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage 47 Tualatin 4 42:45
67 660 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 42:53
68 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 4 43:11
69 647 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 4 43:15
70 774 Danny Knudsen bicycleattorney.com 47 Portland 4 43:28
71 743 Leland Jossy Bush League Wrenching 48 Portland 4 43:39
72 819 Charles Barrett cyclosport.com 45 Portland 4 44:22
73 649 Robert Marti SWEAT360 40 Hillsboro 4 44:48
74 783 Tom Bird Planet X p/b On One 44 Tigard 4 45:48
75 680 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Oregon City 4
76 839 Erick Vargas 37 Beaverton 4 46:04
77 723 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 4 46:51
78 615 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 3 42:19
DNF 635 Alan Reaume 48 Portland 2
DNF 779 Michael Blackard JW Bicycle 44 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Category Laps Time Notes
1 643 Andrew Steiner Boneyard Cycling 43 Bend Master 35+ C 4 38:14
2 832 Kerry Halligan 41 Portland Master 35+ C 4 38:41
3 477 Andrew Filer 41 Portland Master 35+ C 4 38:59
4 520 Brent Sherry Human Powered 36 Portland Master 35+ C 4 39:14
5 450 Troy Clear 41 Boring Master 35+ C 4 39:25
6 392 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver Master 35+ C 4 39:41
7 526 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha Master 35+ C 4 39:54
8 391 Michael Kosmala Team S+M 40 Tigard Master 35+ C 4 40:14
9 415 Tim Shannon 43 Portland Master 35+ C 4 40:19
10 536 Jason Hight TEAM HILANDER 38 Longview Master 35+ C 4 40:27
11 519 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Gresham Master 35+ C 4 40:36
12 330 Paul Souders 41 Portland Master 35+ C 4 40:36
13 486 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield Master 35+ C 4 40:48
14 640 Patrick Palmer Master 35+ C 4 41:05
15 616 Jason Musengo 40 Portland Master 35+ C 4 41:09
16 412 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 portland Master 35+ C 4 41:19
17 356 James williams Zing 3 43 Beaverton Master 35+ C 4 41:28
18 328 Ryan Morrisey The Spokesmen 36 Vancouver Master 35+ C 4 41:30
19 467 Judd Eustice Team S+M 51 Portland Master 35+ C 4 41:31
20 428 Rob Kerr Boneyard Cycling 45 Bend Master 35+ C 4 41:35
21 426 Marc Lutz Scorpius Cycles 42 Lake Oswego Master 35+ C 4 41:38
22 541 Dennis Stafford 36 Milwaukie Master 35+ C 4 41:40
23 487 Eric Wilson 48 Portland Master 35+ C 4 41:41
24 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland Master 35+ C 4 41:42
25 576 Rob Russell SWEAT360 55 Hillsboro Master 35+ C 4 41:52
26 319 Kurt Snyder The Spokesmen 43 Vancouver Master 35+ C 4 42:03
27 612 Curtis Milander Filth and Fury 43 Portland Master 35+ C 4 42:07
28 461 Eric Pool 46 West Linn Master 35+ C 4 42:20
29 361 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland Master 35+ C 4 42:24
30 456 Kevin Dickson 43 Portland Master 35+ C 4 42:25
31 668 Mark Desbrow Master 35+ C 4 42:26
32 331 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland Master 35+ C 4 42:27
33 528 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland Master 35+ C 4 42:33
34 466 Greg Witt Red run 52 Portland Master 35+ C 4 42:49
35 533 Matthew Jetton 43 portland Master 35+ C 4 42:54
36 321 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Hillsboro Master 35+ C 4 42:57
37 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas Master 35+ C 4 43:03
38 680 Colin Cunningham 44 Portland Master 35+ C 4 43:13
39 482 Ben McLeod 42 Portland Master 35+ C 4 43:24
40 443 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 48 Portland Master 35+ C 4 43:26
41 438 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland Master 35+ C 4 43:27
42 488 giles rickett 46 hillsboro Master 35+ C 4 43:31
43 300 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver Master 35+ C 4 43:31
44 636 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland Master 35+ C 4 43:32
45 383 Tom Palke Team Mudman 46 Portland Master 35+ C 4 43:38
46 565 Doug Brecht Team Western Bike Works 48 Portland Master 35+ C 4 43:39
47 677 Jeff Garrett SWEAT360 35 Hillsboro Master 35+ C 4 43:41
48 473 Jeffrey Volk 49 Portland Master 35+ C 4 43:48
49 575 Greg Shaffer Existential Velo 40 Portland Master 35+ C 4 43:51
50 564 sean vali Nike Cycling 45 Portland Master 35+ C 4 43:53
51 470 Brian Carrico The Spokesmen 41 Vancouver Master 35+ C 4 43:57
52 644 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 36 Eugene Master 35+ C 4 43:58
53 656 Steve Black 40 Portland Masters 35+ C 4 44:03
54 414 Oliver Fritsch 36 Portland Master 35+ C 4 44:03
55 454 Sean Denney bicycleattorney.com 42 Portland Master 35+ C 4 44:11
56 686 Ryan Temple Beermongers Cycle Club 44 Portland Master 35+ C 4 44:13
57 518 Sean Fields Amnesia Brewery 39 Portland Master 35+ C 4 44:15
58 502 Terry Hamness Camas Bike and Sport 42 Washougal Master 35+ C 4 44:16
59 580 Darrell Jamieson A2onic-Sega 49 La Center Master 35+ C 4 44:22
60 411 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland Master 35+ C 4 44:24
61 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland Master 35+ C 4 44:24
62 499 Michael Clark MX3L 43 Portland Master 35+ C 4 44:30
63 358 Jeff Spencer Team S+M 48 Clackamas Master 35+ C 4 44:31
64 539 Ryan Paddock 38 Milwaukie Master 35+ C 4 44:35
65 662 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes 48 Portland Master 35+ C 4 44:40
66 654 Gabriel Cabatic 36 Portland Master 35+ C 4 44:40
67 307 Mark Chasse 45 Portland Master 35+ C 4 44:44
68 474 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland Master 35+ C 4 44:52
69 627 Eric Evans 43 Portland Master 35+ C 4 44:54
70 645 Chris Rinehart 44 portland Master 35+ C 4 44:56
71 545 Paul DeVries Filth and Fury 44 Newberg Master 35+ C 4 44:58
72 850 Mike Taylor Deschutes Brewery 48 Bend Master 35+ C 4 45:00
73 603 Kevin Cashatt 43 corbett Master 35+ C 4 45:00
74 593 Jonathan Modie Team S+M 43 Portland Master 35+ C 4 45:01
75 831 Doug Bredall 42 Beaverton Master 35+ C 4 45:04
76 469 Jim Peters 42 Portland Master 35+ C 4 45:11
77 313 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland Master 35+ C 4 45:24
78 661 John OBrien Master 35+ C 4 45:25
79 563 Burk Webb Portland Velo 44 Master 35+ C 4 45:29
80 658 Tom Nilan 50 Portland Master 35+ C 4 45:40
81 696 Noah Winchester 38 Portland Master 35+ C 4 45:41
82 348 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 48 Brush Prairie Master 35+ C 4 45:45
83 601 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 52 Beaverton Master 35+ C 4 45:45
84 421 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver Master 35+ C 4 45:49
85 447 Eric Hagstette 40 Portland Master 35+ C 4 45:50
86 445 Andy Morris 42 Portland Master 35+ C 4 45:51
87 626 stewart schesnack 44 portland Master 35+ C 4 45:52
88 665 Banjo Weymouth Master 35+ C 4 45:55
89 320 Josh Spivey 40 portland Master 35+ C 4 45:56
90 647 Keith Leavitt Master 35+ C 4 45:57
91 357 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland Master 35+ C 4 46:01
92 532 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley Master 35+ C 4 46:01
93 342 Scott Hamness Artisan Family Racing 42 Lake Oswego Master 35+ C 4 46:04
94 367 Dante Solano DNR Cycling 36 Portland Master 35+ C 4 46:17
95 409 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 43 Portland Master 35+ C 4 46:18
96 529 Peter Hettinga SWEAT360 42 Hillsboro Master 35+ C 4 46:18
97 666 David Arndt Master 35+ C 4 46:21
98 667 Chris Scuglia Trusty Switchblade 42 Portland Master 35+ C 4 46:23
99 481 Austin Ramsland Super Relax Concept 38 Portland Master 35+ C 4 46:35
100 600 James Bender Beaverton Bicycle Club 41 West Linn Master 35+ C 4 46:36
101 589 Trey Winthrop Team Bob's Red Mill 42 Clackamas Master 35+ C 4 46:46
102 597 Benjamin Wright 41 Portland Master 35+ C 4 46:48
103 648 Eric Mellencamp SWEAT360 45 Hillsboro Master 35+ C 4 46:55
104 324 Matt Meskill 50 Portland Master 35+ C 4 46:55
105 653 Ron Silverman 43 Milwaukie Master 35+ C 4 46:57
106 649 Brian Hansen Red Lizard 51 Milwaukie Master 35+ C 4 46:58
107 574 Ron Grimas Master 35+ C 4 47:05
108 515 mike meier Camas Bike and Sport 47 Vancouver Master 35+ C 4 47:13
109 524 Ryan Schimpf 35 oregon city Master 35+ C 4 47:14
110 484 Grant Rochelle 45 Lake Oswego Master 35+ C 4 47:18
111 480 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland Master 35+ C 4 47:25
112 323 Matt Thiefelder The Spokesmen 41 vancouver Master 35+ C 4 47:26
113 540 ben green Team Mudman 45 portland Master 35+ C 4 47:30
114 655 kyle stephens Beermongers Cycle Club 36 Portland Master 35+ C 4 47:35
115 692 Joel Morrissette Portland Velo 36 Beaverton Master 35+ C 4 47:40
116 622 Ryan McIntyre 36 Portland Master 35+ C 4 47:43
117 602 Ethan Fuld 1 Error 47 Portland Master 35+ C 4 47:47
118 516 Andrew Minson 39 West Linn Master 35+ C 4 47:48
119 584 Richard Kilshaw 42 Lake Oswego Master 35+ C 4 47:53
120 559 Jeff Dill 40 Portland Master 35+ C 4 47:53
121 641 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland Master 35+ C 4 48:03
122 380 Rich Hannah Team Mudman 42 Portland Master 35+ C 4 48:07
123 534 Chris Compton 43 wilsonville Master 35+ C 4 48:09
124 425 Andy Barram Boneyard Cycling 43 Bend Master 35+ C 4 48:10
125 308 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland Master 35+ C 4 48:15
126 606 Hugh Davis 44 West Linn Master 35+ C 4 48:17
127 657 Kevin Veaudry Casaus Existential Velo 43 Portland Master 35+ C 4 48:22
128 646 Brian Powell Master 35+ C 4 48:22 Dangerous riding warning
129 577 Dana Swisher 43 Beaverton Master 35+ C 4 48:23
130 352 Chris Barney Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland Master 35+ C 4 48:32
131 663 Thomas Gugg Eastbank Software 46 Portland Master 35+ C 4 48:39
132 301 Steven Soto 39 Sherwood Master 35+ C 4 49:11
133 556 Ted Mann Scorpius Cycles 42 Lake Oswego Master 35+ C 4 49:17
134 623 Scott Bump 43 Portland Master 35+ C 3 37:02
135 535 Russell Gober Rogue Bicycle Works 46 Forest Grove Master 35+ C 3 37:03
136 374 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 38 Portland Master 35+ C 3 37:04
137 664 Troy Konigwilcox Team S+M 42 Portland Master 35+ C 3 37:12
138 384 Robert Stefanowicz 45 Portland Master 35+ C 3 37:15
139 527 Jeff Birdsall 37 Portland Master 35+ C 3 37:18
140 405 Chris Valencia 49 Portland Master 35+ C 3 37:20
141 660 Marc Brodehl Beermongers Cycle Club Master 35+ C 3 37:27
142 833 Eric Meier Master 35+ C 3 37:30
143 550 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland Master 35+ C 3 37:37
144 496 Peter Nielsen Sunset Cycles 50 Portland Master 35+ C 3 37:44
145 413 Bjoern Brunner 43 Portland Master 35+ C 3 37:46
146 586 Matthew Dixon Filth and Fury 44 Portland Master 35+ C 3 37:56
147 592 Matt Capozzi 37 Portland Master 35+ C 3 38:17
148 306 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland Master 35+ C 3 38:25
149 434 Darren Pennington 52 Portland Master 35+ C 3 38:30
150 537 John Williams 42 Hillsboro Master 35+ C 3 38:34
151 561 David Bussey Showers Pass 48 Canby Master 35+ C 3 38:36
152 849 Jeff Morrell 38 Portland Master 35+ C 3 38:44
153 596 Brett Lavey 37 Tualatin Master 35+ C 3 39:46
154 544 Derek Wolfe SWEAT360 39 Hillsboro Master 35+ C 3 39:47
155 557 Jeffrey H Garrett Scorpius Cycles 35 Hillsboro Master 35+ C 3 42:16
156 410 Robyn Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland Master 35+ C 3 43:52
157 530 Todd Harple 42 Hillsboro Master 35+ C 3 45:13
158 694 Dave Wingard Master 35+ C 3 48:37
DNF 558 Scott McCall toutes les villes 57 Portland Master 35+ C 2
DNF 427 David Anderson Boneyard Cycling 46 Bend Master 35+ C 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 351 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 5 47:27
2 342 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend 5 48:28
3 303 John Wilson Pacific Power Blue Sky 54 Corvallis 5 48:43
4 329 Terry Knight 57 Vancouver 5 48:51
5 345 Kurt Robinson bicycleattorney.com 51 Portland 5 49:01
6 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 5 49:02
7 355 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 51 Portland 5 49:11
8 294 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 5 49:13
9 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 5 49:15
10 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 49:59
11 288 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland 5 50:04
12 280 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 5 50:04
13 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 5 51:04
14 269 Tim Ellerbruch 1 Error 54 Lake Oswego 5 51:11
15 316 Greg Talbert Rapha Racing NW 50 Portland 5 51:24
16 277 Tom James bicycleattorney.com 55 Sherwood 4 41:50
17 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 4 41:51
18 308 Andrew Peterson Existential Velo 53 Portland 4 41:54
19 250 Rick Upton Team Western Bike Works 52 Portland 4 42:19
20 319 Michael Smith 52 Newberg 4 42:44
21 331 Rick Gregory 59 Eugene 4 42:49
22 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 4 42:49
23 314 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 56 Portland 4 42:49
24 253 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 4 43:08
25 301 Gary Johnson Disco Velo 50 Hood River 4 43:22
26 320 Peter Spir Team S+M 57 Lake Oswego 4 43:30
27 365 Michael Mann 4 43:39
28 286 Hugh Givens bicycleattorney.com 55 Portland 4 43:52
29 274 Steven Miller 59 Portland 4 43:54
30 257 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 4 43:55
31 348 Andrew Meigs Andrew Meigs 51 Corvallis 4 44:11
32 363 Stan Kiefer Boneyard Cycling 57 Bend 4 44:14
33 322 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 4 44:16
34 367 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events 57 Corvallis 4 44:35
35 266 Tracy Marks na 57 Portland 4 44:56
36 362 Richard Slingsby River City Bicycles 50 Portland 4 45:06
37 333 stephen gomez Super Relax Concept 57 portland 4 45:14
38 315 John OBrien Evolution Racing Team 53 Ridgefield 4 46:15
39 330 Vern Krist SW Bicycle 56 Portland 4 46:23
40 368 Michael Gohman 4 46:42
41 252 Jeff Melson 1 Error 52 Wilsonville 4 46:54
42 292 Michael McLandress Boneyard Cycling 50 Bend 4 46:56
43 276 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4 47:48
44 318 scott stapleton 4 48:09
45 263 Charles Linke 54 Portland 4 48:30
46 327 Evelyn West Team S+M 52 Portland 4 49:27
47 366 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 La Center 4 49:51
48 361 Brad Pinkstaff 4 50:16
49 309 Scott McCoy Oregon Bike Shop Racing Team 54 Portland 4 51:01
50 364 Susan West 55 Lake Oswego 3 51:07
DNF 339 Bob Brenner 54 West Linn 1 42:47

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 4 42:52
2 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 4 43:08
3 504 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 4 46:45
4 505 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland 4 46:59
5 513 Bob Daugherty Portland Wheelmen 61 Portland 4 47:00
6 519 Steve Rearden Blondie Velo 61 Portland 4 47:10
7 502 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 4 50:49
8 517 Patrick Cross Bull Run Distilling/Team CycleOne 64 Hillsboro 3 41:58

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 32 Sarah Max 4 37:19
2 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 37:45
3 14 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 4 38:13
4 33 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 4 38:33 Ponytail covers number
5 25 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland 4 38:41
6 37 jaini VS-Crawford Evivva 37 Eugene 4 39:18
7 13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 4 39:36
8 38 Meg Hamilton 41 Eugene 4 40:01
9 8 Virginie Calme Cyclepath Racing 42 Portland 4 40:43
10 27 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 40:45
11 42 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 35 Bend 4 40:48
12 19 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 36 Portland 4 40:59
13 23 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 4 41:26
14 7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 37 Salem 4 42:35
15 10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4 42:52
16 17 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 43:14

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 128 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 4 43:21
2 133 Amanda Darlak Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Scappoose 4 43:28
3 120 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 40 Bend 4 43:50
4 137 Nicole Strong Sunnyside Sports 37 Bend 4 44:36
5 126 Martha Paulus Buy Local Cycling 41 Salem 4 44:43
6 134 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Milwaukie 4 44:46
7 121 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 4 44:54
8 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 4 44:56
9 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4 45:09
10 117 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Damascus 4 46:17 Ponytail covers number
11 136 Annie Leaf Showers Pass 3 36:19
12 111 Ashley Madison Westend Bicycles 36 Portland 3 38:59
13 102 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 3 40:00
DNF 123 jennifer Hagen crank 42 Portland 3
DNF 110 Cassie Nobbs GVH Bikes 41 Hood River 2

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 504 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 4 40:34
2 506 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius 4 40:59
3 536 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 45 Bend 4 41:01
4 537 Katherine Christensen 52 Portland 4 41:43
5 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 4 41:45
6 500 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 4 41:54
7 529 Shannon Holt Super Relax Concept 45 portland 4 42:42
8 521 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 4 43:31
9 511 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 4 43:36
10 528 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 49 Portland 4 45:41
11 538 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
12 523 Melanie Pratt Portland Velo 56 Portland 4 46:06
13 516 Carol Pelmas Fat Cobra Video 53 Portland 4 47:28
14 517 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland 3 36:10
15 512 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis 3 37:17
16 530 Renee Pype Team S+M 54 Portland 3 38:26
17 518 Loraine Blake Guinness Cycling Team 47 Portland 3 39:36
18 514 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 3 42:34

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 501 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 5 43:19
2 656 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 5 43:29
3 560 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 5 43:42
4 636 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 5 43:44
5 525 Brian Kesselman Cyclesport.com 36 Portland 5 44:06
6 721 Paul LaCava Giant 34 Portland 5 44:43
7 622 Andy Redden NoLimitz/ICE 30 Hood River 5 44:45
8 627 Bo Thunell 38 Portland 5 45:06
9 723 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 5 45:19
10 592 Randy Salamon Hudola 43 Seattle 5 45:38
11 686 Landon Masterfield 5 45:52
12 556 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair 5 45:56
13 596 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 5 46:03
14 580 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 46:04
15 688 Jacob Furniss 5 46:05
16 714 Nick Gibson Yakima Bike Vigilantes 33 Portland 5 46:35
17 712 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 5 46:35
18 565 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5 46:38
19 645 Jake Rosenfeld 1 Error 44 forest grove 5 46:53
20 564 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 5 47:10
21 719 Trevor O'Neal Gentle Lovers 32 Portland 5 47:19
22 727 Benjamin Farver Jens Voigt''s Army 30 Portland 5 47:30
23 661 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 28 Portland 5 47:38
24 633 Ethan Furniss Eddy Merkin 29 Portland 5 47:42
25 634 Andy Meschke signal cycles 36 Oregon City 5 47:42
26 587 Brian Lynch Dr Will Bar 36 Portland 5 47:49
27 625 Dylan VanWeelden Chris King / Cielo Factory Team 34 Portland 5 48:19
28 691 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland 5 48:32
29 666 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 5 48:54
30 648 Darrin Joos The Bike Gallery 36 Portland 5 49:24
31 523 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 5 49:27
32 725 Hahn Rossman 5 49:30
33 713 Boone Tompkins BMF 5 49:36
34 655 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5 50:16
35 685 James Colbert 5 50:32
36 720 kyle von Hoetzendorff 4 41:13
37 658 Eric Wittinger Fat Cobra Video 38 Portland 4 41:21
38 542 Christopher Burge 31 Portland 4 41:21
39 679 Greg Johnson 4 41:29
40 512 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 4 41:51
41 677 Daniel Pasley 40 Portland 4 42:05
42 680 John Howe Team Beer 42 portland 4 42:13
43 718 Jacques Lafortune HTFU 26 Tigard 4 42:21
44 722 Arlo Varri 41 Portland 4 42:29 incorrect number
45 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 4 42:33
46 583 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 4 43:03
47 693 Jason Reynolds 41 Portland 4 43:12
48 639 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 34 Portland 4 43:13
49 610 Daniel Powell 36 Portland 4 43:33
50 615 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 4 43:40
51 687 Tom Rousculp Bicycle Transportation Alliance 37 Portland 4 43:59
52 536 Damon Dimick 36 Tigard 4 44:04
53 500 Juston Manville Screamin' Demons 40 Portland 4 45:02
54 593 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4 45:32
55 662 Tomas Quinones Team Slow 36 Portland 4 45:56
56 673 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland 4 46:46
57 711 James Wilson County Rebels 4 46:54
58 654 chris mccraw Team Slow 36 portland 4 46:57
59 717 Christopher Merkel 4 47:09
60 724 Jared McClintock 35 Lyons 4 47:51
61 710 Bob Libby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Vancouver 4 48:34
62 716 Stewart breck 4 50:01
63 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4 52:30
64 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 3 41:45
65 589 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3 42:25
66 571 Cassie Nobbs GVH Bikes 41 Hood River 3 42:37
67 726 Abby Bohannan 24 Portland 3 44:08
DNF 715 Michael Fletcher Therapeutic Associates PDX Cycling 29 Portland 2
DNF 678 Owen Daly Artisan Family Racing 28 Portland 1
DQ 637 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 26 Portland 4 52:19 Illegal pit

Unicycle

Num Name Team Age City Category Laps
1 U3 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 42 Portland Unicycle 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 633 Brigette Brown River City Bicycles 37 Portland 6 1:00:13 Number cut or folded
2 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 44 Keizer 6 1:00:41
3 632 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 28 Bend 6 1:00:41
4 626 Brooke Snyder bicycleattorney.com 32 Portland 6 1:01:26
5 656 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 6 1:01:32
6 612 Megan Faris Gates Rapha River City Bicycles 33 Portland 6 1:01:42 Number too high
7 655 sarah barkley Chinook Cycling Club 33 Richland 6 1:01:52
8 671 Sarah Post-Holmberg 37 Portland 6 1:01:52
9 673 Amy Campbell River City Bicycles 33 Portland 6 1:01:57
10 639 Cindy Lewellen 45 Portland 6 1:02:08
11 636 Abby Watson 28 Portland 6 1:02:33
12 620 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 6 1:02:55
13 637 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 6 1:03:01
14 602 Laura Trace 1 Error 46 Portland 6 1:03:09
15 642 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 33 Portland 6 1:03:28 Number too high
16 628 Allison Halpin Sunnyside Sports 25 Bend 6 1:03:44
17 625 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Portland 6 1:03:51
18 669 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland 6 1:04:45
19 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 6
20 647 Audrey Brown Team S+M 26 Lake Oswego 5 0:54:43
21 619 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 5 0:54:47
22 667 Abra McNair Showers Pass 30 PORTLAND 5 0:54:49
23 666 Susan Grandjean Showers Pass 39 Portland 5 0:54:56
24 634 Jade Koide Team Beer 29 Portland 5 0:54:58
25 650 Kim Matheson Team S+M 33 Portland 5 0:55:02
26 648 Joy Armagost Fat Cobra Video 34 Portland 5 0:55:05
27 617 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 5 0:55:30
28 631 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview 4 0:55:42
29 668 India King IRA Ryan Cycles Cross Team 28 Portland 5 0:55:53
30 665 Jill Hardiman Team S+M 42 White Salmon 5 0:55:53
31 670 Taylor Shekell Team Beer 27 Portland 5 0:56:00 Ponytails blocks number
32 600 Remy Maguire Team S+M 33 Portland 5 0:56:10
33 645 Becky Bjork West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 42 Bend 5 0:56:10
34 652 Natalia Gardiol Chica Sexy/Pedal Rev 36 San Francisco 5 0:56:26
35 672 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters 41 Portland 5 0:56:29
36 663 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 5 0:57:14
37 658 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland 5 0:58:24
DNF 623 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland 2
DNF 646 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 24 Portland 2
DNF 664 Marila Alvares signal cycles 41 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 719 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 4 40:06
2 700 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland 4 40:16
3 732 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 4 40:16
4 733 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 4 40:29
5 711 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 4 41:31
6 755 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 4 41:40
7 713 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 33 Portland 4 42:01
8 756 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo 28 Bend 4 42:02
9 759 Hannah Tyler Human Powered 35 Portland 4 42:09
10 740 Kate Massey Filth and Fury 29 Portland 4 42:14
11 737 Janelle Bickford CGFG 30 Portland 4 42:17
12 723 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND 4 42:23
13 701 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 4 42:29
14 751 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4 42:55
15 746 Elise Wright Peterson Racing 30 Eugene 4 42:56
16 714 Robin Gumpert Filth and Fury 35 Portland 4 42:58
17 730 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 29 Portland 4 43:21
18 739 Alison Paulus Buy Local Cycling 35 Hillsboro 4 44:00 Ponytail covers number
19 757 Beth Flanagan Team S+M 4 44:13
20 749 Melissa Sher 27 Portland 4 44:17
21 747 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 32 Portland 4 44:21
22 731 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Beaverton 4 45:07
23 758 kim danielson 28 Portland 4 46:19
24 734 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 3 36:34
25 717 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland 3 38:37
DNF 722 Kate Ayres Hillsboro Bike Company 27 Hillsboro 2

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 968 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team 26 West Linn 4 43:22
2 933 Hilary Luther 43 Degrees 36 Portland 4 44:47
3 964 Aliza Richman 31 Portland 4 44:50
4 932 Erica Loder UEF 33 Portland 4 44:59
5 982 Deanna Lloyd Team S+M 27 Corvallis 4 45:07
6 944 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 45:07
7 941 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 33 Portland 4 45:50
8 909 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 4 46:06
9 985 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 4 46:31
10 936 Anna Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 4 46:46
11 929 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 26 Portland 4 46:49
12 920 Kelsey Quinn 25 Portland 3 36:54
13 967 Jen Schenk Tensegrity PT Cycling 26 Eugene 3 36:56
14 965 Michelle Johnson 36 Vancouver 3 37:13
15 938 Leila Barker Portland Velo 27 Portland 3 37:13
16 986 Jo Fidler 3 37:32
17 970 Evelyn Kim 43 Portland 3 37:56
18 935 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 3 38:00
19 914 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3 38:26
20 943 Krissy Brunsman Green Submarine Records 35 Portland 3 38:26
21 900 Vanessa Usui 38 Portland 3 38:45
22 971 Annie Ericson 37 Portland 3 38:46
23 981 Carla Bray SWEAT360 44 Hillsboro 3 39:16
24 973 Melodie Buell Boneyard Cycling 32 Bend 3 39:36
25 922 Hazel Gross Team Cthulhu 36 Portland 3 39:47
26 983 Lindsey Kuipers 3 39:58
27 939 Christine Golightly Beermongers Cycle Club 40 Portland 3 40:00
28 963 Robin Stancliff SWEAT360 40 Aloha 3 40:11
29 902 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 41:53
30 977 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 34 Portland 3 43:13
DNF 975 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 27 Portland 3
DNF 956 Kristina Nash 30 Portland 2