Cross Crusade: Deschutes Brewery

Bend, OR
October 28, 2012

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 28, 2012 at 9:43 AM

Beginner Men

Num Name Team City Laps Time
1 348 Thomas Joyce Human Powered 4 34:49
2 230 David M Miller Team Lazy Tarantulas Portland 4 35:19
3 156 Josh Snyder Corvallis 4
4 223 Chad Fischer SWEAT360 Hillsboro 4 35:24
5 280 Ryan Schanno Portland 4 35:55
6 355 Jules Johnson 4 36:03
7 73 Andrew Besson Portland 4 36:30
8 350 Peter Giardner 4 36:30
9 41 Dan Kaempff Portland 4 36:30
10 74 Nick Besson Portland 4 37:04
11 346 Paul Brown Bicycleway.com Eugene 4 37:40
12 44 Mark Nielsen Sunset Cycles Portland 4 37:48
13 211 Seth Terpstra Human Powered Portland 4 37:54
14 106 Terrance James Portland 4
15 169 Eric Koegler 4 38:28
16 333 Ryan Chase Deschutes Brewery 4 38:39
17 354 Greg Buecker 4 39:00
18 358 Chris Cheng Bend 4 39:13
19 98 David Backes Portland 4 39:20
20 5 Danny Pettit Happy Valley 4 39:30
21 352 David Carey 4 40:18
22 359 Luke Johnson 4 40:39
23 181 Ed Hanna Team Eduardo Portland 4 41:06
24 162 Max Holfert Human Powered Portland 4 41:49
25 349 Rylan Kihs Bend 4 42:04
26 393 4 42:33
27 15 Jason Shaffer Swift Cycle Club Portland 4
28 414 3 34:56
29 357 Zach Durst 3 35:03
30 351 Jessica Hunter 3 35:41
31 360 Mike Ziehnert 3 37:59
32 415 3 38:56
33 356 Julie Durst 3 41:50
34 362 2 36:15
DNF 401 1

Beginner Women

Num Name Team City Laps Time
1 341 Jamie Krejci Silverton 4
2 327 Leslie Griffith Boneyard Cycling Bend 4 41:47
3 325 Erin Lolich Portland 4 41:56
4 402 Kalen Ramey Anchorage 4 42:00
5 304 Jessica Gill Happy Valley 4 42:09
6 308 Claudia Sterry Green Submarine Records Portland 4 43:01
7 329 stephanie roulon Portland 4 43:17
8 328 cecilia becerra Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 4 43:28
9 418 Julie Donnelly 4 43:49
10 316 Patti Wolfe Brownsville 4 43:53
11 426 4 44:15
12 419 Colleen Douglas 4 44:15
13 413 Kim Frank Life Cycle Racing Team Eugene 4 44:19
14 421 Kelsey Cardwell 4 44:55
15 411 Patricia Strange Bend 4 44:55
16 406 Charlotte Gregson 4 44:58
17 302 Melissa Powers PORTLAND 4 44:58
18 334 LeiLani Bentley Portland 4 45:15
19 331 Molly Cogswell-Kelley MBSEF Cycling Team Bend 4 45:17
20 423 Shelley Brower Team Snail 4 45:28
21 358 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas Aloha 4 45:40
22 425 Abby Bohannon 4 45:42
23 399 Kristina Owen 4 45:49
24 420 Rachel Pearce 4 45:53
25 416 Jamie Ledford 4 46:14
26 400 Jericho Winter Beermongers Cycle Club Portland 4 46:17
27 424 Jocelyn Hurley 4 46:36
28 284 Anna Ryan Human Powered Eugene 4 46:42
29 422 Laura Ireland 4 47:26
30 353 Virginia Xing Bicycleway.com Eugene 4 47:29
31 351 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club Portland 4 48:48
32 264 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego 3 39:13
33 368 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Tigard 3 41:18
34 265 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab Vancouver 3 41:23
35 255 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team Portland 3 42:56
36 295 Teresa Huddleston Vancouver 3 45:38
37 417 Heather Mobley 3 48:50
DNF 283 Maria Patla River City Bicycles Hillsboro 3
DNF 346 Gina Williams Camas Bike and Sport Lake Oswego 2
DNF 356 Kaeley Stephens 1

Category A

Num Name Team City Laps Time
1 111 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles Bend 9 1:00:13
2 119 Carl Decker Giant Bend 9 1:00:58
3 159 Kevin Bradford-Parish 9 1:01:03
4 70 Molly Cameron Portland Bicycle Studio Portland 9 1:01:32
5 12 Shannon Skerritt Trek Portland 9 1:01:59
6 37 Michael Gallagher Corsa/Ira Ryan Portland 9 1:02:04
7 80 Donald Reeb cyclocrossracing.com Keizer 9 1:02:16
8 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles Hillsboro 9 1:02:34
9 50 Josh Kelley Bailey Bikes Portland 9 1:02:44
10 46 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 9 1:02:46
11 65 Brennan Wodtli All Access Racing Bend 9 1:02:58
12 106 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com Bend 9 1:03:01
13 81 Graham Howard cyclocrossracing.com Salem 9 1:03:44
14 118 Patrick Means Team S+M Corvallis 9 1:03:49
15 31 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles Portland 9 1:04:13
16 58 brad winn Team S+M Portland 9 1:04:39
17 94 James Ceccorulli The Bike Gallery Portland 9 1:04:45
18 68 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab Portland 9 1:04:49
19 77 John Merrill Soppo Hills/Desalvo Custon Cycling Ashland 9
20 15 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 9 1:04:53
21 45 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside Bend 9 1:05:02
22 32 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA Bend 9 1:05:03
23 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio Salem 9 1:05:12
24 166 adam schwind Athletes Lounge Cycling Team Portland 9 1:05:58
25 43 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team Portland 8 0:58:38
26 11 Ryan Garner Eugene 8 0:58:59
27 140 Jonathan Myers Team S+M Portland 8 0:59:01
28 76 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 8 0:59:12
29 88 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team Portland 8 0:59:15
30 160 Christopher Nicholas Dale Portland 8 0:59:20
31 22 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside Bend 8 0:59:28
32 8 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 8 0:59:39
33 109 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 8 0:59:49
34 133 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend 8 1:00:00
35 108 Steve O'Neill Cyclepath Racing Portland 8 1:00:11
36 5 Nat Johnson Green Submarine Records Portland 8 1:00:16
37 105 Tim Joslin Cyclepath Racing Portland 8 1:00:39
38 176 8 1:00:55
39 110 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 8 1:00:57
40 61 Kevin Drake Portland Bicycle Studio Vancouver 8 1:01:03
41 162 Peter Vraniak Bend 8 1:01:05
42 102 Jeremy Russell bicycleattorney.com Portland 8 1:01:08
43 84 Chad Swanson Team S+M The Dalles 8 1:01:09
44 95 Justin DeMallie Filth and Fury Portland 8 1:01:21
45 107 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling Bend 8 1:01:30
46 52 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas Bend 8 1:01:45
47 156 Andrew Thomas Klamath 8 1:02:38
48 92 Robert Thayer bicycleattorney.com Portland 8 1:03:33
49 165 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo Bend 8 1:03:36
50 127 Byron Breeden Guinness Cycling Team Hood River 8 1:04:59
51 142 Joe Dengel West End Bikes/Specialized Portland 8 1:05:34
52 75 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team Portland 8 1:06:16
53 96 Paul LaCava Giant Portland 7 0:58:35
54 137 Paolo Zanetti Portland 7 0:59:16
55 139 Troy Sexton Cycle Smart Portland 7 1:00:25
56 27 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling Eugene 7 1:00:44
57 169 Andy Schlict Panda Shocker 7 1:00:53
58 170 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend 7 1:01:56
59 163 Nathan Jones 7 1:02:08
60 121 William Warburton Bend Endurance Academy Bend 7 1:04:33
61 74 Jonathan Perlman Filth and Fury Portland 6 1:00:33
62 168 Erol Chandler Portland Bicycle Studio Portland 4 1:06:00
DNF 167 CASEY HILL Mafio Racing 6
DNF 9 Greg Adams Cyclepath Racing Portland 3
DNF 16 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 2
DNF 90 stephen hyde Portland 2
DNF 128 Ryan McGlone Boneyard Cycling Bend 1

Category B

Num Name Team City Laps Time Notes
1 191 Christian Buesch Corvallis 6 47:36
2 27 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team bend 6 47:40
3 25 Ryan OConnell Trusty Switchblade Portland 6 48:20
4 121 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas Portland 6 48:51
5 213 jeremy whitman 5 41:12
6 200 Logan Trammell Hapi-Go! Scio 5 41:26
7 186 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team Bend 5 41:27
8 64 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles Portland 5 41:28
9 29 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5 41:35
10 128 Timothy Scheumann 5 41:35
11 71 Danny Weikel Portland 5 41:41
12 137 Jack Olsen Fat Cobra Video Portland 5 41:44
13 188 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team Bend 5 41:44
14 58 Gary Szalay Hood River 5 41:51
15 84 Eric Fischer Existential Velo Portland 5 41:58
16 28 Andrew Yeoman Trusty Switchblade Portland 5 42:03
17 42 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas Fairview 5 42:03
18 208 Jason Oman The Bucklers Bend 5 42:04
19 194 Kevin Ruszel Gaston 5 42:04
20 85 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling Portland 5 42:17
21 162 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5 42:18
22 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling Portland 5
23 34 Patrick Croasdaile Team S+M West Linn 5 42:33
24 18 Christian Reed Green Submarine Records Portland 5 42:38
25 6 David Sterry Green Submarine Records Portland 5 42:41
26 30 Adam Engelmeyer Portland 5 42:44
27 153 jon burrill Central Point 5 42:47
28 130 ben corbalis Portland 5 42:53
29 187 Eric Wittinger Fat Cobra Video Portland 5 42:55
30 124 Christian Martin River City Bicycles Portland 5 43:16
31 156 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio Corvallis 5 43:18
32 189 Ian Kenny Portland 5 43:50
33 209 Jack Mahler 5 43:58
34 80 Matt Danielson Portland 5 44:13
35 54 Ryan Seward When the Narwhal Bacons Portland 5 44:16
36 97 Chris Magel Bike Newport-Bier One Newport 5 44:26
37 112 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 5 44:58
38 190 Eric Blankenship Boneyard Cycling Bend 5 45:28
39 65 Jonathan Buck period correct Portland 5 45:33
40 214 Sean Lewis 5 45:50
41 183 brian Hobelman Trusty Switchblade portland 5 46:06
42 201 Brett Montague 5 46:11
43 178 Wes Cipriotti Tensegrity PT Cycling Eugene 5 46:12
44 204 Brandon Willems Portland 5 46:15
45 211 Phelan O'Connor 5 48:32
46 317 5 48:38
47 98 Nicolas Meier 5 48:43
48 163 John Ayres Hillsboro 5 49:17
49 125 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 5 49:18
50 73 Jason Britton The Bike Gallery Portland 5 49:26
51 105 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One Newport 5 49:31
52 182 Toby McElravey Portland 5 49:45
53 22 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion Eugene 4 41:48
54 206 Ben Hoover 4 45:00
55 210 Kevin Max 4 46:37
56 114 Freddy Tincher Bridgetown Velo Portland 3
DNF 207 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2
DNF 181 Jason Hill Filth and Fury Portland 1
DNF 203 Rob Landauer Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1
DQ 212 Ryan Sperring 2 illegal handup
DQ 205 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1 illegal handup

Category C

Num Name Team City Laps Time
1 313 Lukas Johnston Team S+M 5 40:08
2 190 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling Springfield 5 40:11
3 98 soren clark Amnesia Portland 5 40:40
4 140 Justin Brauner Portland 5 40:49
5 134 mike tomlinson Hillsboro Bike Company Hillsboro 5 41:10
6 27 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team Portland 5 41:18
7 4 Patrick Reedy Team CF Portland 5 41:18
8 305 Jacob Wahry 5 41:22
9 9 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 5 41:25
10 125 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair Portland 5 41:28
11 175 Brandon Rothauge Planet X p/b On One Portland 5 41:34
12 232 Jon Williams Portland 5 41:45
13 150 Spencer Rockwell Buy Local Cycling Salem 5 42:12
14 14 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas Beaverton 5 42:17
15 5 Erik Denninghoff DNR Cycling Portland 5 42:18
16 22 Bill Klingler Beermongers Cycle Club Portland 5 42:31
17 106 Scott Heinz Portland 5 42:41
18 187 Matthew White Bike Newport-Bier One CORVALLIS 5 42:56
19 73 Dan Dellitt Portland 5 43:22
20 100 Brett Cassidy Human Powered Portland 5 43:23
21 191 Taylor Saul Human Powered Portland 5 43:25
22 172 Bruce Siefker Planet X p/b On One Portland 5 43:35
23 248 Sam Radakovich CAPA-Soraz Racing Portland 5 43:51
24 69 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 5 44:02
25 337 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club Portland 5 44:05
26 338 Nick Wagner Beermongers Cycle Club Portland 5 44:06
27 315 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 5 44:07
28 336 Michael Gullo 5 44:20
29 174 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club Portland 5 44:40
30 307 Nathan Luke MSU 5 44:46
31 238 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team Bend 5 44:48
32 68 Blake Hendsch Trusty Switchblade portland 5 44:50
33 79 Jesse Boudart LGFG 5 45:18
34 171 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle Portland 5 45:22
35 327 Paul Vanderford Beermongers Cycle Club 5 45:37
36 308 Sean A Carline Zing3 Beavercreek 5 45:44
37 81 Adam Moore Look Good Feel Good Portland 5 46:04
38 243 Sean Graham Swift Cycling Club Portland 5 46:14
39 233 Tim Breault Milwaukie 5 46:15
40 339 Erik Borghuff Portland 5 46:18
41 158 Jeremiah Williams Trusty Switchblade salem 5 46:22
42 325 Kirk Paulsen Team Slow Portland 5 46:22
43 304 Matt Douglas Bend 5 46:29
44 82 Alex Bigazzi Look Good Feel Good Portland 5 46:35
45 196 Daniel Carter Portland 5 46:46
46 332 August Frank Life Cycle Racing Team Eugene 5
47 316 Matt Wagoner Portland 5 47:21
48 26 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team Portland 5 47:54
49 41 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 5 47:56
50 78 Tim Beard Bend Endurance Academy Bend 5 48:02
51 268 John Berrigan 4 39:19
52 333 Eric McKee 4 39:25
53 152 John Osborne Pacific Power Blue Sky Corvallis 4 39:37
54 318 Christopher Joy-Webb Portland 4 39:50
55 13 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team Portland 4 39:51
56 334 Danny Williams 4 41:40
57 329 Hannah Hart Hapi-Go! 4
58 340 Jordan Clay 4 45:32
59 281 Chris Sterry Boneyard Cycling Bend 3 39:35
60 331 Andrew Kreps To the moon Portland 3 39:37
DNF 312 Tanner Hansen Bend 2
DNF 322 Justin Buri 2
DNF 335 Adam Bowen University of Oregon Cycling Club Eugene 1

Clydesdale

Num Name Team City Laps Time
1 748 Matt Wilkin Team S+M Portland 5 42:42
2 749 Scott Smith Portland 5 42:57
3 779 Joe Larson Deschutes Brewery Bend 5 44:08
4 704 Todd Stryker The Spokesmen Vancouver 5 44:09
5 703 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling oregon city 5 44:15
6 776 Tyson Hart Filth and Fury Portland 5 44:42
7 740 Seth Daniels Cyclesport.com Portland 5 45:56
8 739 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 5 46:36
9 827 Bradley Taylor Bend 5 46:48
10 757 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing portland 5 46:49
11 766 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton 5 46:49
12 802 Raymond Egan The Spokesmen West Linn 5 47:08
13 730 Jon Coney Portland 5 47:21
14 829 William Glasson RAY'S FOOD PLACE Hillsboro 4 40:08
15 770 Jon "Buffaloman Bouffleur Portland 4 41:46
16 825 Nathan Petz The Spokesmen Vancouver 4 41:51
17 811 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team Portland 4 43:14
18 774 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo Bend 4 44:36
19 787 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 4 44:44
20 754 Edward Rubin Beaverton 4
21 771 Tim Hanrahan unaffiliated at moment Portland 3 40:30
22 803 Luis Palacios Life Cycle Racing Team Eugene 3 45:18

Junior Men

Num Name Team City Laps Time
1 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 4 28:21
2 163 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 4 28:39
3 186 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion Eugene 4 28:49
4 97 Javier Colton Bend Endurance Academy Bend 4 29:49
5 183 Tanner Ramey Kaladi - Subway Anchorage 4 30:22
6 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 4 30:58
7 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway Hood River 4 31:27
8 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion Eugene 4 31:39
9 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 4 31:46
10 191 Will Reinking Bend 4 31:48
11 158 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy Bend 4 32:36
12 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized Portland 4 32:39
13 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 4 33:06
14 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 4 33:15
15 193 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team Bend 4 33:23
16 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 4 33:29
17 91 John Crandall Pacific Power Blue Sky Corvallis 4 33:51
18 103 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 3 25:28
19 114 Mitchell Stevens Sunnyside Sports Bend 3
20 13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 3 25:41
21 195 Quincy Gill Quincy Gill Eugene 3 25:41
22 49 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky Corvallis 3 25:48
23 44 Donovan Birky WebCyclery.com Bend 3 25:58
24 63 Henry Peterson Existential Velo Portland 3 26:37
25 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training portland 3
26 90 Michael Samelson Corvallis 3 27:33
27 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized Portland 3 27:38
28 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling Lake Oswego 3 27:45
29 188 Nick Bacon Camas Bike and Sport Camas 3 27:58
30 3 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 3 28:04
31 187 Jackson Wellen 3 28:58
32 181 Nate Henson 3 29:26
33 4 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 3 29:36
34 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 3 29:49
35 12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 3 30:31
36 194 Aaron King Capitol Velo Salem 3 30:58
37 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 3 31:17
38 72 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway Hood River 3 31:19
39 155 Kyler Ervin Capitol Velo Gaston 3 31:48
40 184 Adam Sall 3 31:55
41 79 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 3
42 189 John Bacon Camas 3
43 182 Nathan Rubin Beaverton 3 33:11
44 58 Evan Mobley Camas Bike and Sport Vancouver 3 33:22
45 10 Zach Durst portland 3 34:21
46 145 Clayton Bakken Multnomah Athletic Club Portland 3 34:30
47 112 Devin Oar Pacific Power Blue Sky Corvallis 3 34:48
48 48 Henry Brenner Damascus 3 35:32
49 150 Griffin Heredia Camas Bike and Sport Camas 3
50 196 Anton Micek Bend 3 35:53
51 192 Caleb Trumbull 3 36:22

Junior Women

Num Name Team City Laps Time
1 628 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 3 27:54
2 608 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 3 28:34
3 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 3 30:48
4 616 Gabrielle Lehnert Evviva Eugene 3 30:55
5 673 Hannah Mavis Bend Endurance Academy Bend 3 31:17
6 627 Anna Peterson Existential Velo 3 31:50
7 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Tigard 3 31:52
8 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 3 33:38
9 619 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego 3 34:00
10 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Tigard 3 34:31
11 634 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 3 34:49
12 635 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky Corvallis 3 35:14
13 653 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3 35:36
14 612 Jennelle Holmes WebCyclery.com bend 3 36:02
15 602 Elizabeth McKnight Team Western Bike Works Gresham 3 36:05
16 672 Skylar Grayson 3 36:13
17 671 Wren Hamilton 2 25:50
18 642 Lauren Filer Portland 2 30:44
19 638 Katie Ryan Bend Endurance Academy Bend 2 31:52
20 675 Lily Tewfik 2 32:54
21 643 Sage Kosmala Tigard 2
22 636 Katie LaFavre Pacific Power Blue Sky Corvallis 1

Masters 35+ A

Num Name Team City Laps Time
1 437 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 9 1:05:21
2 339 Joe Santos Cyclepath Racing Portland 9 1:05:22
3 391 Andrew Sargent Evolution Racing Team Bend 8 0:58:51
4 461 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside Bend 8 0:59:05
5 438 John Rollert WebCyclery.com Bend 8 0:59:22
6 439 Tim Butler Evolution Racing Team Portland 8 0:59:57
7 347 Mike Henry bicycleattorney.com Damascus 8 1:00:27
8 312 jared Roy Portland Bicycle Studio Portland 8 1:00:28
9 375 rich cramer bicycleattorney.com Beaverton 8 1:00:33
10 359 john mitchem West End Bikes/Specialized 8 1:00:57
11 370 Aaron Leritz Team S+M Portland 8 1:01:21
12 338 John Bravard Cyclepath Racing Portland 8 1:01:21
13 386 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Corvallis 8 1:01:35
14 495 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com Bend 8 1:01:37
15 432 Martin Baker bicycleattorney.com Hillsboro 8 1:01:47
16 454 Ryan Ness Boneyard Cycling Bend 8 1:02:02
17 485 Andre Paul Michaud Durango 8 1:02:02
18 445 Paolo Dabbeni Filth and Fury Portland 8 1:02:13
19 395 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team Bend 8 1:02:33
20 369 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway Hood River 8 1:02:40
21 392 Dave Condon Trusty Switchblade Wilsonville 8 1:02:50
22 415 Kale Chalmers HPC/RPM Mortgage Tigard 8 1:03:11
23 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Gresham 8 1:03:15
24 427 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 8 1:03:18
25 424 Dave Reitz Desalvo Custom Cycles Racing Medford 8 1:03:20
26 364 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 8 1:03:35
27 309 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Sherwood 8 1:03:48
28 390 Russell Williford OSU Cycling Club Corvallis 8 1:03:55
29 328 Eric Lanners Team S+M Portland 8 1:03:59
30 384 Brian Foresta Filth and Fury Portland 8 1:04:18
31 491 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Bend 8 1:04:22
32 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas Salem 8 1:04:51
33 352 Quinn Jackson DNR Cycling portland 8 1:05:09
34 366 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 8 1:05:41
35 452 Karl Haunold Los Gatos 8 1:05:49
36 453 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas Portland 8 1:05:53
37 355 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 8 1:06:14
38 301 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Portland 8 1:06:17
39 481 Karsten Hagen Evolution Racing Team Bend 8 1:06:29
40 413 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 7 0:58:45
41 421 Tony Daversa Filth and Fury Portland 7 0:59:02
42 494 Henry Abel Pine Mountain Sports Bend 7 0:59:18
43 465 david baker Para-Team Sunnyside bend 7 0:59:33
44 341 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 7 1:00:08
45 456 Adam Carroll Boneyard Cycling Bend 7 1:00:11
46 457 Shaun Locker 7 1:01:19
47 891 7 1:03:00
48 459 Bill Larson Cyclepath Racing Portland 7 1:04:11
49 363 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team Portland 6 0:58:52
50 324 William Sullivan Scorpion Cycles Lake Oswego 6 1:00:31
51 317 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville 6 1:00:48
52 406 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Salem 6 1:02:52
DNF 492 Paul Lennon Owens Healthcare Redding 4
DNF 367 Richard Horacek Stumptown Cycling Club Happy Valley 4
DNF 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro 4
DNF 316 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 2
DNF 380 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team City Laps Time
1 608 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 5 38:49
2 890 Rocky Crocker Team W.A.R. Wenatchee 5 38:49
3 894 Andrew Steiner Boneyard Cycling Bend 5 39:10
4 618 Andy Leritz Team S+M Portland 5 39:15
5 800 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage Lake Oswego 5 39:21
6 715 Nicholas Leritz Team S+M Portland 5 39:26
7 695 Jason Zadow Filth and Fury Portland 5 39:29
8 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club Happy Valley 5 39:31
9 795 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 5 39:42
10 835 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing damascus 5 39:45
11 895 Michael Kosmala Team S+M Tigard 5 39:49
12 678 Jeff Boehlke The Spokesmen Battleground 5 39:51
13 861 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas Wilsonville 5 39:52
14 752 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team Eugene 5 39:54
15 825 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle Portland 5 39:54
16 847 Brian Cannon Human Powered Eugene 5 39:56
17 785 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion Eugene 5 39:56
18 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 5 39:57
19 692 Lloyd Connelly DNR Cycling Portland 5 39:59
20 844 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 5 40:19
21 612 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club Portland 5 40:20
22 841 ronald kizziar Stumptown Cycling Club Portland 5 40:21
23 855 Chris Nygaard Showers Pass Portland 5 40:24
24 717 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 5 40:28
25 836 Douglas Johnson GFRA Hood River 5 40:30
26 780 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 5 40:34
27 656 David Rasca Buy Local Cycling Salem 5 40:34
28 916 David Cook 5 40:45
29 806 Rodney Trepess Bend 5 40:51
30 691 Kenneth Pace Team S+M Portland 5 40:57
31 758 Michael Lindley Buy Local Cycling Salem 5 41:00
32 856 Andy Meeks bicycleattorney.com Portland 5 41:00
33 838 Dave Cockburn bicycleattorney.com Milwaukie 5 41:01
34 834 Phillip Ohnstad Portland 5
35 736 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo Bend 5 41:08
36 892 Erik Hammer Deschutes Brewery Bend 5 41:17
37 617 ILe Powell Team S+M Portland 5 41:21
38 689 Peter Casey Portland 5 41:24
39 693 Ryan Linville Fisher Plumbing Portland 5 41:31
40 794 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage Lake Oswego 5 41:31
41 857 Todd Grover Boneyard Cycling Bend 5 41:33
42 713 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Springfield 5 41:37
43 771 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 5 41:38
44 908 Spencer White Stumptown Cycling Club Portland 5 41:39
45 914 Mark Backus Boneyard Cycling Bend 5 41:41
46 810 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 5 41:42
47 644 Mark Widlund The Spokesmen Brush Prairie 5 41:43
48 687 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 5 41:45
49 631 Steve Williams Buy Local Cycling Salem 5 41:45
50 731 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 5 41:48
51 744 Wally Hockman WebCyclery.com Salem 5 41:48
52 621 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5 41:54
53 854 Dave Masessa Flywhell Bicycle Solutions Medford 5 41:58
54 613 Scott McKnight Team Western Bike Works Gresham 5 42:07
55 858 Juston Manville Screamin' Demons pb\ Cross Spikes Portland 5 42:13
56 672 Chris Nelson Green Submarine Records Portland 5
57 902 Seth Taylor Zeitgeist Racing & Kovarus Wells Fargo Bend 5 42:16
58 660 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas Portland 5 42:17
59 710 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway Hood River 5 42:19
60 708 Brett Golden Bend 5 42:20
61 712 Chris Ramsey Athletes Lounge Cycling Team Portland 5 42:20
62 904 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 5 42:25
63 813 Ted Byram bicycleattorney.com Portland 5 42:40
64 905 Peter Blenkiron bicycleattorney.com Portland 5 42:43
65 805 Scott Willson Gentle Lovers Portland 5 42:50
66 606 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage Tualatin 5 42:54
67 913 Kevin Donnelly 5 42:54
68 745 Todd Sexton Guinness Cycling Team Portland 5 43:05
69 700 Tony Curtis The Spokesmen Vancouver 5 43:17
70 896 Kyle Gorman WebCyclery.com Bend 5 43:19
71 765 Charles Thomas Boneyard Cycling Bend 5 43:29
72 912 Wendel Woodford 5 43:38
73 906 Ian Kennedy bicycleattorney.com Portland 5 43:56
74 803 Aaron Tarnow WebCyclery.com Bend 5 44:17
75 900 Greg Freyberg Greg Freyberg Bend 5 44:34
76 915 Devin Mast bend 5 45:55
77 783 Tom Bird Planet X p/b On One Tigard 5 46:56
78 624 Chad Butler Hapi-Go! Scio 4 38:36
79 723 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team Lake Oswego 3 40:57
DNF 615 Judson McCauley The Spokesmen Vancouver 4
DNF 665 Drew Holmes WebCyclery.com Bend 1

Masters 35+ C

Num Name Team City Laps Time
1 477 Andrew Filer Portland 5 39:26
2 554 Kenny Wolford Bend 5 39:29
3 403 Chris Zanger Boneyard Cycling Bend 5 39:45
4 519 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling Gresham 5 39:47
5 506 Adam Ward Portland 5 39:47
6 427 David Anderson Boneyard Cycling Bend 5 40:22
7 467 Judd Eustice Team S+M Portland 5 40:29
8 302 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage West Linn 5 40:47
9 612 Curtis Milander Filth and Fury Portland 5 40:52
10 759 Ken Johnson Boneyard Cycling Bend 5 40:56
11 428 Rob Kerr Boneyard Cycling Bend 5 41:05
12 332 Dirk Siverts Springfield 5 41:09
13 319 Kurt Snyder The Spokesmen Vancouver 5 41:25
14 575 Greg Shaffer Existential Velo Portland 5 41:27
15 701 Troy Nelson Beaverton 5 41:31
16 397 Jarod Seaman Buy Local Cycling Salem 5 41:37
17 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas Portland 5 41:49
18 486 Thomas Royce The Spokesmen Ridgefield 5 42:14
19 757 John Lulich Bend 5 42:49
20 406 Topher McGarry Stumptown Cycling Club Portland 5 42:51
21 331 John Martin Team Lazy Tarantulas Portland 5 42:52
22 548 Paul Barlow Barlow Bikes Saint Helens 5 43:01
23 626 stewart schesnack portland 5 43:11
24 591 Chad Hartley SWEAT360 Hillsboro 5 43:25
25 328 Ryan Morrisey The Spokesmen Vancouver 5 43:28
26 578 Kent Chapple Boneyard Cycling bend 5 43:29
27 645 Chris Rinehart portland 5 43:30
28 624 Preston Roth Happy Valley 5 43:32
29 784 Steve Brower Team Snail Racing Bend 5 43:33
30 650 John Shorb Portland 5 43:37
31 789 Tiago Reis Bend 5 43:41
32 304 Steven Westberg WebCyclery.com Bend 5 43:47
33 358 Jeff Spencer Team S+M Clackamas 5 43:50
34 786 Jack Trumbull Hood River 5 43:53
35 619 Ed Fischer Camas Bike and Sport Camas 5 43:56
36 392 David Hewett The Spokesmen Vancouver 5 43:59
37 473 Jeffrey Volk DNR Cycling Portland 5 44:05
38 792 Scott Meredith Bend 5 44:09
39 409 Dwayne King Portobello-A Better Cycle Portland 5 44:10
40 590 Luke Robbins Astoria 5 44:10
41 342 Scott Hamness Artisan Family Racing Lake Oswego 5 44:11
42 321 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro 5 44:12
43 787 Garth Sundberg 5 44:17
44 777 Robert Winnenberg Bend 5 44:24
45 524 Ryan Schimpf oregon city 5 44:24
46 470 Brian Carrico The Spokesmen Vancouver 5 44:25
47 733 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 5 44:48
48 356 James williams Zing 3 Coaching Beaverton 5
49 483 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 5 45:07
50 367 Dante Solano DNR Cycling Portland 5 45:13
51 764 Paul McCurdy Reno 5 45:15
52 568 Chris Meilinger Portland 5 45:28
53 574 RON GRIMES Beaverton 5 45:32
54 338 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling Tigard 5 45:43
55 300 Todd Mobley Camas Bike and Sport Vancouver 5 45:45
56 850 Mike Taylor Deschutes Brewery Bend 5 45:55
57 593 Jonathan Modie Team S+M Portland 5 46:07
58 474 Mark McMurtry Bellovaci United Portland 5 46:09
59 766 Jeff Monson Boneyard Cycling Bend 5 46:10
60 492 Chris Burke Portland 5 46:24
61 314 Charles Barrett 1 Error Portland 5 46:59
62 780 aaron guffey Portland 5
63 482 Ben McLeod Portland 5 47:06
64 308 Alex Croy The Spokesmen Portland 5
65 791 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5 47:11
66 313 James Webb Beaverton Bicycle Club Portland 5 47:15
67 323 Matt Thiefelder The Spokesmen vancouver 5 47:19
68 630 Steve Arnold Deschutes Brewery Bend 5 47:21
69 312 Joey French Team Slow Portland 5 47:26
70 462 Mike Lurie Garnish Apparel Portland 5 47:26
71 785 Darien Curl Portland 5 47:28
72 443 Matt Richmond Stumptown Cycling Club Portland 5 47:30
73 783 Neil Kranz Tigard 5 47:45
74 345 Jamie Gilchrist Portland Velo Portland 5 47:48
75 602 Ethan Fuld 1 Error Portland 5 47:55
76 493 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team Portland 5 47:57
77 651 Burke Selbst Boneyard Cycling Bend 5 47:58
78 664 Troy Konigwilcox Team S+M Portland 5 48:00
79 481 Austin Ramsland Super Relax Concept Portland 5 48:09
80 773 John McBride Gresham 5 48:14
81 655 kyle stephens Beermongers Cycle Club Portland 4 39:05
82 368 Edward Kim DNR Cycling Portland 4 39:05
83 496 Peter Nielsen Sunset Cycles Portland 4 39:10
84 670 Brian Hart Sr. Hapi-Go! Washougal 4 39:11
85 563 Burk Webb Portland Velo Milwaukie 4 39:15
86 305 Thomas J Meier Corvallis 4 39:19
87 557 Jeffrey H Garrett Scorpius Cycles Hillsboro 4 39:19
88 758 Michael Crampton Boneyard Cycling Bend 4 39:19
89 617 Jesse Keyes Trailhead Coffee Roasters Portland 4 39:23
90 653 Ron Silverman Milwaukie 4 39:25
91 634 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport Portland 4 39:48
92 586 Matthew Dixon Filth and Fury Portland 4 40:00
93 788 Jamie Richards 4 40:10
94 405 Chris Valencia Portland 4 40:15
95 425 Andy Barram Boneyard Cycling Bend 4 40:16
96 352 Chris Barney Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 4 40:21
97 309 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas Portland 4 40:56
98 790 Stefano Spedini 4 41:11
99 782 Scott Kranz Portland 4 41:23
100 781 Richard Sayre Lake Oswego 4 41:29
101 596 Brett Lavey Tualatin 4 42:00
102 635 Mike Reddig Camas Bike and Sport Camas 4
103 644 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 3 42:23
104 324 Matt Meskill Portland 3 42:47
105 491 Charlie Marchetti Flynn Portland 3 45:03
106 416 Matthew Case Portland 3 45:03
DNF 723 Danny Klube Portland 3
DNF 357 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 2
DNF 426 Marc Lutz Scorpius Cycles Lake Oswego 1

Masters 50+

Num Name Team City Laps Time
1 395 Russell Thorstrom TEAM ICO Boise 5 39:41
2 351 Jeffery Otto Sunset Cycles Beaverton 5 40:22
3 404 Charles Stearns 5 40:36
4 394 bill reed 5 40:48
5 341 Michael Nyberg Sunnyside Sports Bend 5 40:53
6 305 Mark Bradley 1 Error Roseburg 5 40:53
7 303 John Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 5 40:57
8 329 Terry Knight Vancouver 5 40:58
9 355 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab Portland 5 41:04
10 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized Portland 5 41:07
11 294 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Hood River 5 41:15
12 288 William Zale West End Bikes/Specialized Portland 5 41:42
13 345 Kurt Robinson bicycleattorney.com Portland 5 41:47
14 338 Gary Klingler WebCyclery.com Bend 5 41:53
15 304 Alan Ott HRS RockLobster Eugene 5 42:13
16 310 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 5 42:29
17 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 5 42:41
18 280 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 5 42:42
19 391 Nathan Sheafor Grants Pss 5 42:43
20 376 Satoru Igarashi Portland 5 42:48
21 337 Alan Thomason Deschutes Brewery Bend 5 43:25
22 336 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Salem 5 43:35
23 331 Rick Gregory Eugene 5 43:43
24 300 Jeff Quinn VELOART Kelso 5 44:00
25 269 Tim Ellerbruch 1 Error Lake Oswego 5 44:19
26 307 Dan Davis WebCyclery.com Bend 5 44:24
27 330 Vern Krist SW Bicycle Portland 5 44:24
28 298 Brian Smith WebCyclery.com Bend 5 44:27
29 363 Stan Kiefer Boneyard Cycling Bend 5 44:33
30 393 Kent Cramer Grant's Pals Bend 5 44:41
31 257 Mark Hildebrandt Portland Velo Tigard 5 44:44
32 253 Kevin O'Connell Hammer Velo Portland 5 44:53
33 274 Steven Miller Portland 5 45:14
34 403 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 5 45:30
35 375 Dieter Hoffmann Team S+M Portland 5 45:35
36 322 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 5 45:45
37 293 David Dorocke Deschutes Brewery Bend 5 45:54
38 401 Mike Reightley Bend 5 46:05
39 407 Michael Ryan 5 46:35
40 399 John Ramey Anchorage 5 46:41
41 302 Craig Mavis Deschutes Brewery Bend 5 46:55
42 292 Michael McLandress Boneyard Cycling Bend 5 47:07
43 372 Dennis Sibilia-Young Independent Eugene 5 47:09
44 378 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill Beaverton 5 47:13
45 276 john nicholas DNR Cycling portland 4 38:36
46 396 Kyle Ranson Showers Pass 4 38:47
47 309 Scott McCoy Oregon Bike Shop Racing Team Portland 4 39:15
48 408 Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion 4 39:21
49 405 jim scott Boneyard Cycling 4 39:31
50 400 mark damon 4 40:16
51 289 Richard Potestio Rapha Racing NW Portland 4 40:56
52 287 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 4 41:08
53 406 Richard Adler 4 41:15
54 333 stephen gomez Super Relax Concept portland 4 41:40
55 261 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 4 41:49
56 409 Paul Seglund Boneyard Cycling 4 42:00
57 270 Brian Hart Sr. Hapi-Go! Washougal 4 43:55
58 392 Ron Taylor Deschutes Brewery Bend 4
DNF 410 Ed King 1 44:23

Masters 60+

Num Name Team City Laps Time
1 500 Ron Strasser Team S+M Portland 5 44:21
2 532 mike beall Boneyard Cycling bend 5 44:35
3 529 Tom Negwood 5 45:30
4 513 Bob Daugherty Portland Wheelmen Portland 4 38:45
5 504 Russell Speirn Portland Velo Wilsonville 4 38:48
6 505 Terry Atwood Portland Velo Portland 4 41:42
7 512 Edward Lanton Portland 4 42:29
8 502 Malcolm Johnson Portland Velo Portland 4 43:12
9 531 Tad Hodgert Deschutes Brewery Bend 4 46:23
10 534 Frank Fleetham 3 40:15
DNF 508 Amory Cheney Boneyard Cycling Bend 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team City Laps Time
1 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 5 40:47
2 32 Sarah Max 5 40:48
3 14 Mielle Blomberg Team S+M Portland 5 42:14
4 38 Meg Hamilton Eugene 5 42:18
5 53 erica wescott Bend 5 42:30
6 28 Erica Lurie Portland 5 43:05
7 51 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 5 43:07
8 54 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 5 43:46
9 8 Virginie Calme Cyclepath Racing Portland 5 43:55
10 23 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 5 43:57
11 52 Jill Howe West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eugene 5 44:11
12 31 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 5 44:13
13 21 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Vancouver 5 44:55
14 13 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland 5 44:56
15 42 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo Bend 5 44:59
16 7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas Salem 5 45:07
17 55 Anna Vaughn Hammer Velo portland 5 45:25
18 17 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 5 45:47
19 33 Margi Bradway Team S+M Portland 5 47:11
20 10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 5 47:46
DNF 26 Angela Mart WebCyclery.com Bend 1

Masters Women 35+ B

Num Name Team City Laps Time
1 147 Andres Thomas Boneyard Cycling 5 46:13
2 126 Martha Paulus Buy Local Cycling Salem 5 47:26
3 149 5 47:30
4 120 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 5 47:32
5 128 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 4 38:59
6 150 Kate OBrien-Clarke Stumptown Cycling Club Portland 4 39:13
7 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 4 39:31
8 133 Amanda Darlak Staccato Gelato/Bartonpdx.com Scappoose 4 39:42
9 152 Dana Spring 4 40:13
10 148 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling Bend 4 40:31
11 136 Annie Leaf Showers Pass Portland 4 41:21
12 130 Anna Saltonstall Team S+M The Dalles 4 41:29
13 100 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4 42:17
14 117 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Damascus 4 43:16
15 102 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 4 44:00
16 151 Cassie Nobbs GVH Bikes Hood River 4 44:05
17 106 Katina Fischer Camas Bike and Sport Camas 4 45:26
18 112 Stephanie Hendricks Mountain View Cycles/Subway Hood River 4 45:36

Masters Women 45+

Num Name Team City Laps Time
1 557 Mary Skrzynski Sunnyside Sports Bend 5 43:58
2 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 5 44:33
3 556 Lisa Belair-Sullivan Team S+M Lake Oswego 5 44:52
4 536 Michelle Bazemore Sunnyside Sports Bend 5 45:00
5 537 Katherine Christensen Portland 5 45:55
6 506 Angela Horton Gapay Hammer Velo Cornelius 5 46:07
7 500 Pam Reid Team Rose City Portland 5 46:10
8 520 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 5 46:33
9 551 Julia Fudge Poplollies Eugene 5 46:47
10 554 Mary Dallas Bend 5 46:52
11 552 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 5 46:57
12 503 Gina Miller Sunnyside Sports Bend 5 47:37
13 502 Lynda Palubeski WebCyclery.com Bend 5
14 531 Michelle Thorstrom Boneyard Cycling Bend 4 39:09
15 516 Carol Pelmas Fat Cobra Video Portland 4 39:44
16 526 Lisa Campbell Aloha 4 43:45
17 555 Renee Pype Team S+M Portland 4 44:34
18 518 Loraine Blake Guinness Cycling Team Portland 4 45:22
19 524 Christie Scheer Team Rose City Portland 4 47:16
20 514 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team Portland 4 47:43
21 512 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 3 48:41
DNF 510 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 1

Singlespeed

Num Name Team City Laps Time Notes
1 501 luke demoe Evviva/Stoemper Eugene 6 41:49
2 759 Cody Peterson Bend 6 42:23
3 591 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles Hillsboro 6 42:48
4 626 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona Springfield 6 43:01
5 525 Brian Kesselman Cyclesport.com Portland 6 43:35
6 656 Chris Snyder bicycleattorney.com Portland 6 43:35
7 622 Andy Redden NoLimitz/ICE Hood River 6 43:51
8 686 Landon Masterfield portland 6 43:53
9 596 Josh Armagost Fat Cobra Video Portland 6 44:04
10 573 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Central Point 6 44:07
11 556 Sal Collura SLOCUM Race Team Camp Adair 6 44:46
12 532 Steve Hauck Life Cycle Racing Team Eugene 6 44:46
13 659 Adam Artner Land Shark Central Point 6 44:46
14 535 Ian Eglitis Human Powered Powell Butte 6 45:09
15 688 Jacob Furniss Eddy Merkin Portland 6 45:31
16 618 Brent Poole Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 6 43:34 illegal bike exchange
17 580 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas Portland 6 45:57
18 723 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters Portland 6 46:07
19 564 John Gulick Green Submarine Records Portland 6 46:24
20 719 Trevor O'Neal Gentle Lovers Portland 6 46:28
21 633 Ethan Furniss Eddy Merkin Portland 6 46:31
22 641 Steven Chaprnka Portland 6 46:46
23 547 Reed Avery Evviva Training Eugene 6 46:56
24 586 Craig Ruby Portland 6 47:05
25 666 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle Portland 6 47:17
26 652 Zach Violett Bend 6 47:27
27 634 Andy Meschke signal cycles Oregon City 6 47:30
28 715 Michael Fletcher Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 6 47:39
29 523 Lloyd Connelly DNR Cycling Portland 6 47:40
30 798 David Marchi 6 47:53
31 685 James Colbert 6 48:03
32 758 Loren Gard Cascade Couriers/Bend Velo Bend 6 48:07
33 617 Brian Larson Poler/Eddy Merkin Portland 6 48:08
34 639 Brandon Rothauge Planet X p/b On One Portland 6 48:12
35 789 Ken Hahn Portland 6 48:41
36 752 Zach Horn Human Powered Portland 6 48:52
37 745 Nick Groesz XO Racing Portland 6 48:52
38 648 Darrin Joos The Bike Gallery Portland 6 49:21
39 655 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair Portland 6 50:09
40 519 William Sullivan Scorpion Cycles Lake Oswego 5 41:10
41 803 Jay Dicharry 5 41:23
42 615 Quinn Jackson DNR Cycling portland 5 41:56
43 754 Ryan Garner Evviva/Stoemper Eugene 5 42:22
44 512 Erik Denninghoff DNR Cycling Portland 5 42:48
45 793 Paul Lieto 5 42:51
46 534 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 5 43:26
47 750 Cindy Lewellen Portland 5 43:44
48 551 Steven Westberg WebCyclery.com Bend 5 44:11
49 593 john nicholas DNR Cycling portland 5 44:26
50 802 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo Bend 5 45:04
51 518 Lisa Belair-Sullivan Team S+M Lake Oswego 5 45:32
52 801 Daniel Carter Portland 5 46:06
53 800 Justin Brauner Portland 5 46:06
54 632 Edward Kim DNR Cycling Portland 5 46:12
55 654 chris mccraw Team Slow portland 5 46:23
56 790 Paul Seglund Boneyard Cycling 5 46:47
57 552 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 5 47:42
58 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair Portland 5 47:45
59 792 Amy Mitchell Pine Mountain Sports Bend 5 48:18
60 672 mark campbell Pine Mountain Sports Bend 5 48:25
61 796 Harrison McCormach 5 50:54
62 736 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair Portland 4 43:38
63 756 Michael Dishman 4 43:40
64 797 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear Portland 4
65 724 Jared McClintock Lyons 3
DNF 795 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters Portland 4
DNF 713 Boone Tompkins BMF Portland 4
DNF 529 Kevin Phomma Trusty Switchblade Portland 3
DNF 751 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team Bend 2
DNF 542 Christopher Burge Portland 1
DNF 784 John Osborne Pacific Power Blue Sky Corvallis 1
DNF 791 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego 1 Rules require working brakes on each wheel
DNF 799 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1 Rules require working brakes on each wheel
DQ 780 Hector Peres Wild Rockies 4 illegal handup
DQ 794 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo bend 1 Rules require working brake on each wheel

Unicycle

Num Name Team City Laps
1 U5 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion Eugene 1
2 U12 Jack Mahler 1
3 U2 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 1
4 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 1
5 U4 Clayton Peirce Human Powered portland 1
6 U26 Hart Nathaniel 1
7 U20 Summer Ross 1
8 U23 Ross Bode 1
9 U6 Emma Rosenberg Hutch's-Co-Motion Eugene 1
9 U3 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com Portland 1
11 U27 Cook Noah 1

Women A

Num Name Team City Laps Time
1 643 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies Talent 8 1:03:36
2 654 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside bend 8 1:05:29
3 633 Brigette Brown River City Bicycles Portland 8 1:06:23
4 626 Brooke Snyder bicycleattorney.com Portland 7 0:58:38
5 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines Keizer 7 0:59:00
6 632 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines Bend 7 0:59:42
7 650 Kim Matheson Team S+M Portland 7 1:01:26
8 620 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 7 1:01:42
9 671 Sarah Post-Holmberg Portland 7 1:01:49
10 679 rebeccah bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles central point 7 1:01:54
11 667 Abra McNair Showers Pass PORTLAND 7 1:02:05
12 676 Julia Schobben Westiew Cyclocats Portland 7 1:02:26
13 656 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 7 1:02:27
14 666 Susan Grandjean Showers Pass Portland 7 1:02:51
15 602 Laura Trace 1 Error Portland 7 1:03:09
16 641 Brianna Walle Ironclad Performance Wear PORTLAND 7 1:03:32
17 647 Audrey Brown Team S+M Lake Oswego 7 1:03:39
18 693 Molly Hurford 7 1:03:40
19 639 Cindy Lewellen Portland 7
20 619 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 7 1:04:02
21 665 Jill Hardiman Team S+M White Salmon 7 1:04:02
22 621 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 7 1:04:18
23 692 Suzanne Marcoe 7 1:04:43
24 625 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 7 1:04:52
25 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Salem 7 1:06:32
26 603 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 7 1:06:55
27 634 Jade Koide Team Beer Portland 7 1:07:05
28 680 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 6 0:58:59
29 658 Laurie Hotovy Team S+M Portland 6 0:59:47
30 675 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team West Linn 6 0:59:56
DNF 613 hannah moore Green Submarine Records Portland 4
DNF 648 Joy Armagost Fat Cobra Video Portland 4
DNF 600 Remy Maguire Team S+M Portland 2
DNF 637 Renee Scott Sunnyside Sports Bend 2

Women B

Num Name Team City Laps Time
1 780 Jennifer Johnson Dirty Harlots Hood River 5 45:03
2 717 Jenn Levo Ironclad Performance Wear Portland 5 45:11
3 713 Jennifer Pereau Trusty Switchblade Portland 5 45:16
4 740 Kate Massey Filth and Fury Portland 5 45:46
5 712 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team Portland 5 45:56
6 725 Allison Medellin Hammer Velo Portland 5 45:58
7 756 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo Bend 5 46:13
8 737 Janelle Bickford CGFG Portland 5 46:16
9 754 kim danielson Portland 5 46:33
10 760 Laura Beko Athletes Lounge Cycling Team West Linn 5 46:36
11 755 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade Portland 5 46:37
12 775 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Bend 5 46:53
13 772 Rebecca Mamrol Montata State University Cycling Team Bozeman 5 46:55
14 728 Stephanie Hahn Portland 5 47:05
15 701 Ellene Smith bicycleattorney.com Portland 5 47:12
16 751 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 5 47:15
17 757 Beth Flanagan Team S+M Portland 5 47:30
18 750 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team Beaverton 5 47:33
19 747 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 5 47:42
20 773 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 5 47:45
21 777 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 5 47:58
22 753 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Canby 4 39:09
23 703 Hannah Hart Hapi-Go! Washougal 4 39:14
24 732 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 4 39:16
25 720 Erinne Goodell Team Slow Portland 4 39:24
26 779 Clara Terrell Hutch's-Co-Motion Eugene 4 39:26
27 731 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Beaverton 4 39:39
28 774 Fernanda Mejia Flywheel Bicycle Solutions Medford 4 39:47
29 748 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 4 41:28
30 771 Kelly Sandow Poplollies Eugene 4 41:47
31 714 Robin Gumpert Filth and Fury Portland 4 42:12
32 722 Kate Ayres Hillsboro Bike Company Hillsboro 4 44:08

Women C

Num Name Team City Laps Time
1 831 Kaylee Jenness Springfield 4 39:19
2 929 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles Portland 4 39:25
3 933 Hilary Luther 43 Degrees Portland 4 39:30
4 841 Julie Baird 4 39:49
5 975 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team Portland 4 40:08
6 991 Julie Deal Beermongers Cycle Club Portland 4 40:18
7 987 Annie Nielsen Milwaukie 4 40:19
8 828 Liz Book 4 40:28
9 986 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 4 40:55
10 965 Michelle Johnson Vancouver 4 41:25
11 921 Sandy Nguyen Green Submarine Records Portland 4 41:30
12 834 Lauren Mork Bend 4 41:34
13 913 Erin Chipps Green Submarine Records Portland 4 41:38
14 936 Anna Olsen Fat Cobra Video Portland 4 41:58
15 926 Aubree Ng Portland 4 42:00
16 904 Elisabeth Mahoney Portland 4 42:01
17 825 Whitney Mount Portland 4
18 967 Jen Schenk Tensegrity PT Cycling Eugene 4 42:26
19 972 Tracey March Bend 4 42:26
20 989 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4 42:28
21 996 Effie Siverts Springfield 4 42:29
22 920 Kelsey Quinn Portland 4 43:05
23 922 Hazel Gross Team Cthulhu Portland 4 43:10
24 935 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4 43:13
25 840 Marisa Reid 4 43:16
26 839 Sarah Cunningham 4 43:19
27 836 Jennifer Bartloff 4 43:34
28 837 Erin Reis 4
29 939 Christine Golightly Beermongers Cycle Club Portland 4 43:54
30 931 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club Fairview 4 44:42
31 844 Erin Harrison 4 45:07
32 973 Melodie Buell Boneyard Cycling Bend 4 45:22
33 843 Devon Jero 4 45:42
34 946 Marny Musielak Redmond 4 45:47
35 832 Haley Dillon Portland 4 46:05
36 902 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4 46:15
37 838 Michelle Swift 4 46:24
38 928 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team Portland 4 46:28
DNF 999 Petra Davis Montana State University Anchorage 3
DNF 842 Bianca Pyko 2