Cross Crusade: Barton Park

Barton, OR
November 4, 2012

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 4, 2012 at 6:16 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 367 Nate Youngs 4 36:17
2 231 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 4 37:37
3 296 Corey McManus 31 Beaverton 4 37:47
4 280 Ryan Schanno 28 Portland 4 37:49
5 230 David M Miller Team Lazy Tarantulas 35 Portland 4 38:13
6 365 Donald Newlands 4 38:15
7 10 Jason Ladwig 33 Portland 4 38:16
8 223 Chad Fischer SWEAT360 36 Hillsboro 4 38:17
9 268 John Menconi 41 Portland 4 38:24
10 333 Ryan Chase Deschutes Brewery 4 38:39
11 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 4 38:45
12 162 Max Holfert Human Powered 32 Portland 4 38:46
13 116 Christopher Joy-Webb 28 Portland 4 38:57
14 74 Nick Besson 28 Portland 4 39:08
15 18 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 50 vancouver 4 39:42
16 130 Adam Bergerson Capitol Velo 37 Salem 4 39:45
17 224 Tom Kahl 47 Portland 4 39:49
18 151 Mark Newberry 55 Vancouver 4 40:02
19 225 Dawson Cabbage Fat Cobra Video 38 Portland 4 40:09
20 195 Barrett Reiner 29 Portland 4 40:14
21 214 Aneel Nath 33 Portland 4 40:15
22 317 Jules Johnson 21 Lafayette 4 40:34
23 156 Josh Snyder 31 Corvallis 4 40:42
24 290 adriel weiner Metropolis Cycle Repair 25 portland 4 40:50
25 211 Seth Terpstra Human Powered 23 Portland 4 40:53
26 160 Cameron Parmelee 36 Portland 4 40:57
27 326 Chris Baker 31 Portland 4 41:02
28 163 Travis Bullard 31 Portland 4 41:06
29 5 Danny Pettit 50 Happy Valley 4 41:06
30 315 Linus Clark 13 Portland 4 41:13
31 369 Nate McKeown 36 Portland 4 41:14
32 188 Zachary Hilleson 4 41:18
33 267 Andrew Hadd 26 Portland 4 41:37
34 169 Eric Koegler 4 41:42
35 314 Greg Bedell 4 42:00
36 189 Craig Russillo 41 Portland 4 43:23
37 238 seamus hartman 35 portland 4 43:51
38 303 Martin Matsumura 47 4 44:20
39 275 Jason Motsko 40 Portland 4 44:39
40 63 Chris Redhouse 44 Happy Valley 3 34:14
41 277 Eugene Rogan Creswick Team Dirt/Mudslinger Events 46 Corvallis 3 35:12
42 178 Ian Green 3 35:14
43 316 Leandro Pimenta 3 35:59
44 80 Adam Troxel HPC/RPM Mortgage 38 Portland 3 36:07
45 318 Dan Salvey 3 36:15
46 368 JJ Blackwood 3 36:21
47 325 John Golden 37 North Plains 3 36:35
48 46 John Degenhardt 57 Portland 3 36:38
49 81 Jamie Northam p:ear 22 Portland 3 36:52
50 320 Eric Moore 44 Portland 3 37:03
51 134 Ricky Guadarrama 31 Oregon City 3 37:21
52 2 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 3 37:33
53 263 Luis Garcia Portland 3 37:53
54 319 Aaron Beasley 3 39:02
55 73 Andrew Besson 24 Portland 3 39:44
56 115 Jennifer Kulle-Jones NoMads Bicycle Racing Team 43 Portland 3 42:15
57 181 Ed Hanna Team Eduardo 32 Portland 3 42:51
58 321 Jaxom Moore 3 43:32 Illegal handlebars
59 313 Regina Silva 3 44:07
60 150 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 3
61 324 Jennifer White 38 Molalla 3
62 322 Charlotte Berghoffer Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Milwaukie 3
63 312 Tyson Silva 39 Lake Oswego 2 34:44
64 323 Tina Mende 2 34:46
DNF 41 Dan Kaempff 49 Portland 2
DNF 165 Peter Iverson 37 Lake Oswego 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 347 Elisabeth Oosterhouse Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland 3 35:59
2 329 stephanie roulon 41 Portland 3 36:36
3 358 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas 23 Aloha 3 36:53
4 325 Erin Lolich 34 Portland 3 37:07
5 363 Meridith Stevens 3 37:15
6 367 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3 37:29
7 308 Claudia Sterry Green Submarine Records 32 Portland 3 37:36
8 399 Kristina Owen Capitol Velo 14 Salem 3 37:48
9 284 Anna Ryan Human Powered 24 Eugene 3 37:53
10 404 Jennifer Chalmers Alpine Mortage 3 38:25
11 385 Juliette Beale 31 Portland 3 38:35
12 424 Jocelyn Hurley 3 39:28
13 262 Sandrine Ganry 29 Tigard 3 39:42
14 386 Amanda Ellig Sweetpea Ladies Auxiliary 3 39:52
15 274 Traci Smolen 45 Portland 3 40:39
16 283 Maria Patla River City Bicycles 35 Hillsboro 3 41:13
17 400 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 27 Portland 3 41:42
18 387 Kaeley Stephens 3 44:55
19 265 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 3 45:47
20 287 Natalie Albright 29 Portland 3 46:30
21 328 cecilia becerra Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 3 36:41 shortened course
DNF 264 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 2
DNF 288 Laura Craig-Bennett 32 PORTLAND 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 80 Donald Reeb cyclocrossracing.com 38 Keizer 8 0:59:02
2 70 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 Portland 8 0:59:09
3 12 Shannon Skerritt Trek 41 Portland 8 0:59:27
4 146 Erik Tonkin Kona Factory Team 38 Portland 8 0:59:54
5 106 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 36 Bend 8 0:59:59
6 46 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 8 1:00:07
7 65 Brennan Wodtli All Access Racing 24 Bend 8 1:00:11
8 68 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 8 1:00:36
9 58 brad winn Team S+M 29 Portland 8 1:00:40
10 172 Philip Mooney 8 1:01:15
11 66 Ian Brown River City Bicycles 33 Portland 8 1:01:20 Warning folded number
12 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 8 1:01:48
13 94 James Ceccorulli The Bike Gallery 25 Portland 8 1:01:58
14 149 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 22 Yreka 8 1:02:00
15 64 Scott Bradway Team S+M 41 Portland 8 1:02:13
16 118 Patrick Means Team S+M 29 Corvallis 8 1:02:13
17 81 Graham Howard cyclocrossracing.com 27 Salem 8 1:02:27 Incorrect number placement
18 32 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA 33 Bend 8 1:02:45
19 88 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 39 Portland 8 1:02:53 Warning folded number
20 31 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 8 1:03:10
21 11 Ryan Garner 31 Eugene 8 1:03:22
22 76 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 8 1:03:26
23 77 John Merrill Soppo Hills/Desalvo Custon Cycling 30 Ashland 8 1:03:37
24 22 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 8 1:03:45
25 133 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend 8 1:03:47
26 144 Jonathan Smith Team S+M 38 Portland 8 1:03:50
27 132 Ryan King IRA Ryan Cycles Cross Team 28 Portland 8 1:04:11
28 82 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage 33 Lake Oswego 8 1:04:13 Warning folded number
29 109 Chris Johnston bicycleattorney.com 27 Portland 8 1:04:15
30 39 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland 8 1:04:29
31 33 Clint Culpepper 32 Portland 8 1:04:33
32 95 Justin DeMallie Filth and Fury 30 Portland 8 1:04:35
33 42 John Walrod River City Bicycles 35 Portland 8 1:04:39
34 54 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team 36 portland 8 1:04:59
35 15 Gabriel Linn Trusty Switchblade 35 Bend 8 1:05:12
36 140 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland 8 1:05:16
37 75 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 8 1:05:25
38 113 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland 8 1:05:32
39 105 Tim Joslin Cyclepath Racing 36 Portland 8 1:05:40
40 136 Robert K Brown 31 Portland 8 1:05:43
41 29 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland 8 1:06:06
42 67 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 8 1:06:08
43 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 8 1:06:10
44 61 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 42 Vancouver 8 1:06:14
45 130 Tim Reinhart River City Bicycles 30 Portland 8 1:06:16
46 127 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River 8 1:06:20
47 151 Christian Buesch 26 Corvallis 8 1:07:22
48 165 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 33 Bend 7 0:59:04
49 10 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 29 Portland 7
50 139 Troy Sexton Cycle Smart 29 Portland 7 1:01:46
DNF 102 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 7
DNF 97 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 5
DNF 150 Rob Marten 31 Ashland 5
DNF 152 Barry Wicks Kona Factory Team 31 Bend 4
DNF 50 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 4
DNF 98 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 4
DNF 173 Andy Goessling 4 No shoulder number
DNF 35 Aaron Tuckerman corsa concepts/veloforma 29 Portland 3
DNF 148 McKenzie Thramer Hutch's-Co-Motion 24 Eugene 3
DNF 55 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 2
DNF 57 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles 35 portland 1
DNF 78 Julian Deiss 35 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 25 Ryan OConnell Trusty Switchblade 26 Portland 6 50:40
2 64 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 31 Portland 6 50:42
3 90 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 6 50:46
4 131 Forrest Scott Guinness Cycling Team 24 Portland 6 51:09
5 216 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 6 51:12
6 27 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 bend 6 51:22
7 32 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland 6 51:25
8 22 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 5 43:38
9 82 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 5 43:44
10 29 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5 43:56
11 174 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 28 Springfield 5 44:02
12 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 5 44:04
13 133 David Heddy Joe Bike 33 Portland 5 44:14
14 116 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 23 Bend 5 44:17
15 84 Eric Fischer Existential Velo 31 Portland 5 44:19
16 162 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland 5 44:47
17 56 Aaron Ufferman 31 Portland 5 44:49
18 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 5 44:50
19 28 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 30 Portland 5 44:57
20 127 Allen Hardin AMH Velo 25 Portland 5 45:00
21 186 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 Bend 5 45:02
22 50 Brett Golden 36 Bend 5 45:03
23 67 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland 5 45:04
24 175 Jake Szymanski 5 45:11
25 88 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 5 45:12 No shoulder number
26 58 Gary Szalay 32 Hood River 5 45:12
27 172 jon burrill 38 Central Point 5 45:20
28 189 Ian Kenny 24 Portland 5 45:22
29 137 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5 45:22
30 96 Justin Burton Bellovaci United 33 Portland 5 45:31
31 139 matt Edwards The Bike Gallery 5 45:39
32 173 Lukas Johnston Team S+M 19 5 45:42
33 71 Danny Weikel 40 Portland 5 45:49
34 69 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland 5 45:55
35 183 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 5 45:56
36 124 Christian Martin River City Bicycles 36 Portland 5 46:01
37 194 Kevin Ruszel 31 Gaston 5 46:05
38 42 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 5 46:07
39 79 Cullen Guinn Joe Bike 36 Portland 5 53:14
40 220 Rick Boston Bellovaci United 46 Portland 5 46:24
41 7 Jordan Norris Joe Bike 33 Portland 5 46:26
42 85 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 5 46:32
43 121 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 29 Portland 5 46:42
44 181 Jason Hill Filth and Fury 33 Portland 5 46:48
45 218 Will Hawkins 1 Error 23 Portland 5 46:51
46 31 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32 Beaverton 5 47:05
47 73 Jason Britton The Bike Gallery 33 Portland 5 47:17
48 106 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 5 47:18
49 169 Ian Conover Team Mike's Bikes 5 47:44
50 126 Dan Baier 38 White Salmon 5 47:49
51 80 Matt Danielson 31 Portland 5 47:54
52 221 David Perry 26 Portland 5 48:18
53 146 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 5 48:57
54 219 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear 25 Estacada 5 49:00
55 176 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 5 49:04
56 217 Joris Ryerson Amnesia 34 Portland 5 50:05
57 170 Sterling Hill 28 Portland 5 51:30

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 347 Eric Lagerstrom Athletes Lounge Cycling Team 23 Gresham 5 45:15
2 232 Jon Williams 32 Portland 5 45:31
3 133 John Ayres 27 Hillsboro 5 45:48
4 134 mike tomlinson Hillsboro Bike Company 31 Hillsboro 5 46:00
5 196 Daniel Carter 31 Portland 5 46:03
6 98 soren clark Amnesia 33 Portland 5 46:12
7 5 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 5 46:14
8 125 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5 46:27
9 4 Patrick Reedy Team CF 34 Portland 5 46:33
10 261 Eric Fox 32 Portland 5 46:34
11 295 Andrew Buswell 28 Portland 5 46:37
12 270 Cory Solovewicz 30 Portland 5 46:39
13 100 Brett Cassidy Human Powered 31 Portland 5 46:43
14 150 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 5 46:52
15 172 Bruce Siefker Planet X p/b On One 25 Portland 5 46:55
16 82 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 33 Portland 5 46:56
17 140 Justin Brauner 24 Portland 5 46:57
18 9 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley 5 47:12
19 288 Mike Antonishen 5 47:15
20 308 Sean A Carline Zing3 34 Beavercreek 5 47:19
21 315 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 5 47:26
22 37 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 24 Gresham 5 47:37
23 73 Dan Dellitt 39 Portland 5 47:40
24 289 Chris Depner 5 47:43
25 14 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 5 47:44
26 22 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 5 47:48
27 220 Michael A Shearer 1 Error 31 Tigard 5 47:54
28 263 Steve Van Bergen 50 Portland 5 48:01
29 47 Daniel Recordon 23 Portland 5 48:05
30 80 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 32 Beaverton 5 48:07
31 167 Wick Ashley 41 Portland 5 48:09
32 202 Spencer Mahan 5 48:31
33 25 Ryan Marquardt 34 Portland 5 48:32
34 136 David Hymans Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5 48:34
35 144 Chris Bathke 40 Portland 5 48:48
36 342 nathaniel wells 57 Mosier 5 48:48
37 161 brett boyles Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 lake oswego 5 48:50
38 191 Taylor Saul Human Powered 31 Portland 5 48:51
39 120 Dave Murray 30 Portland 5 48:51
40 43 Todd Davis 34 Portland 5 48:53
41 291 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Hillsboro 5 48:57
42 206 Ben Tabor The Bike Gallery 30 Portland 5 49:00
43 292 Jade Koide Team Beer 29 Portland 5 49:04
44 158 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 35 salem 5 49:05
45 79 Jesse Boudart LGFG 5 49:15
46 174 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club 29 Portland 5 49:26
47 230 Jeff Chochon 47 Portland 5 49:50
48 260 Joshua Diep-Anderson 5 52:31
49 248 Sam Radakovich CAPA-Soraz Racing 26 Portland 4 40:37
50 66 Peter Bryant 26 Portland 4 40:53
51 750 Anthony Laroche 4 41:07
52 243 Sean Graham Swift Cycling Club 36 Portland 4 41:21
53 88 James Peterson 33 Portland 4 41:27
54 262 Mark Van Bergen 18 Portland 4 41:32
55 101 Tim Bellis Yak Cycling 28 Portland 4 41:32
56 321 Eric Hagstette 40 Portland 4 41:47
57 11 Brian Wielenga 38 Portland 4 42:07
58 13 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 4 42:12
59 294 Brian Meyer 4 42:16
60 166 Jerald Winfrey 37 Tigard 4 42:20
61 253 Benjamin Jones 4 42:22
62 181 Richard Anderson Team S+M 36 Portland 4 42:25
63 198 Elias Whetsell 27 Portland 4 42:48
64 290 phil avery 4 42:48
65 39 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 4 43:01
66 287 Kyle Mills Boneyard Cycling 4 43:25
67 225 Eric Albright LGFG 30 Portland 4 43:45
68 344 Ian Conover 26 4 44:45
69 293 Janelle Bickford LGFG 30 Portland 4 45:42
70 103 Adrian Black 34 Portland 4 45:54
71 185 Eric Anderson 29 Portland 4 45:57
DNF 200 Hollis Brake Tensegrity PT Cycling 32 Eugene 3
DNF 252 Jon Tirrell 35 Portland 2
DNF 81 Adam Moore Look Good Feel Good 27 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 733 Shane Parker The Spokesmen 35 Battle Ground 5 42:29
2 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 42:34
3 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 5 42:37
4 748 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 5 42:52
5 787 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 5 43:13
6 757 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 portland 5 43:30
7 720 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 5 43:56
8 773 Thom Kneeland Service Course Velo 40 Medford 5 44:07
9 703 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 30 oregon city 5 44:12
10 704 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 5 44:53
11 740 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland 5 44:59
12 767 Daniel Bernards 5 45:00
13 776 Tyson Hart Filth and Fury 38 Portland 5 45:10
14 779 Joe Larson Deschutes Brewery 37 Bend 5 45:22
15 728 Michael Chesnut 39 Portland 5 45:58
16 725 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5 46:28
17 730 Jon Coney 42 Portland 5 46:32
18 766 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 5 46:51
19 739 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 5 47:02
20 722 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 42 Portland 5 47:11
21 781 Rutherford Brakke-Pound 35 Portland 5 47:28
22 741 Todd Bauch 45 Portland 5 48:25
23 816 grant collins 5 48:35
24 827 Bradley Taylor 40 Bend 5 48:42
25 714 Philip Meyrick 50 West Linn 5 48:49
26 774 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 38 Bend 5 49:05
27 825 Nathan Petz The Spokesmen 50 Vancouver 5 49:27
28 777 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 45 Portland 5 49:57
29 721 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 49:58
30 809 Michael Clark MX3L 43 Portland 4 40:51
31 811 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 4 41:15
32 719 James Thompson 47 Vancouver 4 42:08
33 799 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear 32 Portland 4 42:44
34 752 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 40 Portland 4 42:56
35 807 David Yurk Bianchi/Lakeside 55 Portland 4 44:55
36 798 Tyse van Luik 32 Vancouver 4 45:50
37 820 Vincent DeLazerda Oregon Bike Shop Racing Team Oregon City 4 46:14
38 796 Karl Winston Beermongers Cycle Club 44 Portland 4 46:29
39 723 Andrew Kaylor 43 Beaverton 4 47:09
40 819 Tim Heggenberger 4 49:11
41 818 James Marron 40 Aloha 4 49:55
42 738 Jacob Roth 1 Error 34 Walla Walla 4 51:09
DNF 817 Shibley Burnett 1

Junior Men

Name Team Rider City Laps Time
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 65.0 Bend 4 31:35
2 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 186.0 Eugene 4 31:57
3 Cameron Beard Bend Endurance Academy 163.0 Bend 4 31:59
4 Javier Colton Bend Endurance Academy 97.0 Bend 4 33:33
5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 28.0 Trout Lake 3 26:28
6 Ian Wilson Bend Endurance Academy 103.0 Bend 3 26:50
7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 13.0 Portland 3 27:05
8 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 62.0 Portland 3 27:11
9 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 38.0 Hood River 3 27:41
10 Donovan Birky WebCyclery.com 44.0 Bend 3 27:46
11 Henry Jones Bend Endurance Academy 162.0 Bend 3 28:15
12 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 153.0 Happy Valley 3 28:27
13 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 6.0 Tigard 3 28:50
14 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 49.0 Corvallis 3 29:07
15 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 29.0 Trout Lake 3 29:10
16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 16.0 Washougal 3 29:22
17 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 47.0 portland 3 29:39
18 Henry Peterson Existential Velo 63.0 Portland 3 29:50
19 Ben Van Raalte 68.0 Portland 3 29:53
20 Linus Clark Hapi-Go! 81.0 Portland 3 29:56
21 Owen Szwaya bicycleattorney.com 24.0 Portland 3 29:57
22 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 52.0 Lake Oswego 3 30:18
23 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 54.0 Portland 3 30:36
24 Nate Lelack Bend Endurance Academy 46.0 Bend 3 30:37
25 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 22.0 Portland 3 31:32
26 Elkin Parker Super Relax Concept 36.0 3 31:55
27 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 104.0 eugene 3 32:38
28 Brock Emry Oregon Bike Shop Racing Team 84.0 Gresham 3 33:28
29 Ian Steigerwald Kona Grassroots 105.0 Forest Grove 3 33:55
30 Van Chrisman Team S+M 136.0 Portland 3 34:31
31 Christian Dobbins Ladd/Mcco 144.0 Portland 3 34:48
32 Paul Furst Camas Bike and Sport 95.0 Vancouver 3 34:54
33 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32.0 Beaverton 3 36:25
34 Skyler Gober Rogue Bicycle Works 86.0 Forest Grove 2 25:24
35 Nathanael Hart Hapi-Go! 79.0 Washougal 2 25:39
36 Raymond Hill 132.0 Portland 2 26:19
37 Peter Newlands 197.0 2 27:03
38 Adam Sall 184.0 2 27:10
39 Max Peters Stumptown Cycling Club 64.0 Portland 2 27:19
40 Zachary Murphy 15.0 Portland 2 27:30
41 Zach Durst 10.0 portland 2 27:34
42 Ryan Caputo The Spokesmen 171.0 Vancouver 2 28:11
43 Sean Harple 85.0 Hillsboro 2 29:39
44 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 17.0 Portland 2 31:00
45 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 143.0 Portland 2 33:15
46 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 72.0 Hood River 2 33:28
47 Conner Mowery Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 138.0 Eugene 2
48 Nicholas Paesler 70.0 Portland 2
49 Jakob Stoller 21.0 Portland 1

Junior Women

Name Team Rider City Laps Time
1 Susannah Hart Hapi-Go! 628.0 Washougal 3 30:38
2 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 641.0 Tigard 3 32:49
3 Sharon Hart Hapi-Go! 608.0 Washougal 3 33:21
4 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 622.0 Bend 3 33:55
5 Anna Peterson Existential Velo 627.0 3 33:58
6 Katie Ryan Bend Endurance Academy 638.0 Bend 3 35:36
7 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 617.0 Tigard 3 36:13
8 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 618.0 Tigard 2 25:26
9 Jennelle Holmes WebCyclery.com 612.0 bend 2 25:27
10 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 663.0 2 25:33
11 Kristina Owen Capitol Velo 653.0 Salem 2 27:14
12 Aubrey Ellerbruch 606.0 Lake Oswego 2 28:22
13 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 661.0 Beaverton 2 35:09

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 391 Andrew Sargent Evolution Racing Team 42 Bend 8 1:03:15
2 439 Tim Butler Evolution Racing Team 46 Portland 8 1:03:45
3 339 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 8 1:04:08
4 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 8 1:04:13
5 375 rich cramer bicycleattorney.com 52 Beaverton 8 1:04:25
6 399 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 8 1:04:27
7 437 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 40 Bend 8 1:05:00
8 376 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 8 1:05:08
9 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 8 1:05:25
10 370 Aaron Leritz Team S+M 43 Portland 8 1:05:32
11 359 john mitchem West End Bikes/Specialized 8 1:05:34
12 386 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Corvallis 8 1:05:35
13 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 8 1:05:39
14 432 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 8 1:05:44
15 331 Nate Magaret Rapha Racing NW 41 Portland 8 1:05:57
16 438 John Rollert WebCyclery.com 39 Bend 8 1:06:13
17 369 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 8 1:06:32
18 495 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend 8 1:06:47
19 348 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7 0:59:00
20 405 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland 7 0:59:05
21 445 Paolo Dabbeni Filth and Fury 44 Portland 7 0:59:12
22 330 Brent Casady 41 Portland 7 0:59:19
23 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 7 0:59:23
24 395 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 45 Bend 7 0:59:29 Warning folded number
25 327 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling 44 West Linn 7 0:59:41
26 340 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 7 0:59:44
27 491 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 35 Bend 7 0:59:49
28 421 Tony Daversa Filth and Fury 38 Portland 7 0:59:51
29 415 Kale Chalmers HPC/RPM Mortgage 40 Tigard 7 0:59:56
30 458 Alex Accetta Stumptown Cycling Club 42 Portland 7 0:59:58
31 392 Dave Condon Trusty Switchblade 36 Wilsonville 7 0:59:59
32 310 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 7 1:00:02
33 470 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 36 Vancouver 7 1:00:06
34 394 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 45 Portland 7 1:00:14
35 453 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 35 Portland 7 1:00:16
36 309 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 7 1:00:23
37 433 Spencer Moersfelder River City Bicycles 37 Portland 7 1:00:29
38 368 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 7 1:00:31
39 389 Daniel Sharp Embrocation Cycling 42 Portland 7 1:00:32
40 468 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Portland 7 1:00:48
41 355 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 7 1:00:51
42 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 7 1:00:57
43 322 Wade Miller Sunnyside Sports 41 Bend 7 1:01:06
44 450 Pete Zlatnik signal cycles 41 Portland 7 1:01:11
45 413 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 7 1:01:15
46 411 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 7 1:01:30
47 332 joseph fricke Cyclepath Racing 47 portland 7 1:01:34
48 456 Adam Carroll Boneyard Cycling 40 Bend 7 1:01:37
49 352 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 7 1:01:39
50 383 Michael Girard Portland Velo 44 Portland 7 1:02:05
51 366 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49 Portland 7 1:02:21
52 403 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland 7 1:02:23
53 397 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7 1:02:36
54 406 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Salem 7 1:02:39
55 308 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 47 Portland 7 1:03:01
56 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 39 Salem 7 1:04:02
57 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 7 1:04:43
58 407 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7 1:05:02
59 356 Christopher Van Tilburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 7 1:05:28
60 465 david baker Para-Team Sunnyside 45 bend 7 1:06:39
61 471 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage 37 Tigard 7 1:07:47
62 409 Bret Berner River City Bicycles 48 Portland 7 1:07:59
63 449 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 45 Portland 6 0:59:54
64 467 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6 1:08:15
DNF 466 Steve Chapin 42 Portland 4
DNF 361 Chad Sage Sunnyside Sports 43 Bend 3 Warning Folded numbr
DNF 364 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 3
DNF 469 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 3
DNF 444 Chad Smeltzer crank 42 Portland 3
DNF 317 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Wilsonville 2
DNF 344 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 2
DNF 419 John Droege Filth and Fury 46 Portland 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 715 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 5 42:30
2 825 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 5 42:43
3 844 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 42 Corvallis 5 42:51
4 602 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 5 42:54
5 805 Scott Willson Gentle Lovers 42 Portland 5 42:57
6 700 Tony Curtis The Spokesmen 45 Vancouver 5 42:57
7 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 5 42:58
8 780 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 35 Eugene 5 43:00
9 873 Greg Edwards 36 Portland 5 43:02
10 618 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 5 43:04
11 795 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend 5 43:06
12 644 Mark Widlund The Spokesmen 35 Brush Prairie 5 43:15
13 815 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 46 Portland 5 43:26
14 776 Edward (Ted) Chaplain Bush League Wrenching 38 Portland 5 43:40
15 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5 43:43
16 687 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 5 43:47
17 885 Joseph Ketner 35 Gresham 5 43:47
18 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 5 43:47
19 924 Todd Schock Boneyard Cycling 49 Bend 5 43:49
20 637 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 45 Portland 5 44:02
21 672 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 5 44:03
22 835 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 damascus 5 44:06
23 834 Phillip Ohnstad 43 Portland 5 44:07
24 920 Andrew Filer 41 Portland 5 44:11
25 684 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 5 44:15
26 887 Jim Braun 39 Portland 5 44:18
27 660 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 44:25
28 905 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 35 Portland 5 44:28
29 827 Simon Robins 39 Portland 5 44:32
30 724 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 44 Portland 5 44:33
31 786 Brian Hopkins Alberta Cruisers 39 Portland 5 44:37
32 713 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 42 Springfield 5 44:40
33 612 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 39 Portland 5 44:48
34 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 5 44:50
35 841 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 5 44:50
36 689 Peter Casey 43 Portland 5 44:55
37 840 Gregory Gohman 43 Beaverton 5 45:00
38 631 Steve Williams Buy Local Cycling 35 Salem 5 45:01
39 626 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5 45:04
40 921 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 37 Bend 5 45:06
41 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 45:17
42 798 Jeff Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 5 45:20
43 629 chris brannen Team S+M 39 Vancouver 5 44:36
44 895 Michael Kosmala Team S+M 40 Tigard 5 45:21
45 810 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 44 Bend 5 45:22
46 797 Andy Letourneau River City Bicycles 36 Portland 5
47 856 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 5 45:26
48 925 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 5 45:27
49 698 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer 5 45:28
50 613 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham 5 45:33
51 893 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 5 45:35
52 171 Kerry Halligan 5 45:37
53 688 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 5 45:40
54 617 ILe Powell Team S+M 43 Portland 5 45:45
55 691 Kenneth Pace Team S+M 44 Portland 5 45:45
56 710 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 44 Hood River 5 45:47
57 766 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 39 Beaverton 5 45:56
58 719 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend 5 45:58
59 666 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 46:01
60 686 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 5 46:04
61 717 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5 46:05
62 777 Pete Conklin Bush League Wrenching 49 Portland 5 46:07
63 725 kirksey neumeyer Bush League Wrenching 41 Portland 5 46:08
64 731 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 5 46:11
65 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 5 46:16
66 908 Spencer White Stumptown Cycling Club 40 Portland 5 46:23
67 755 Daniel Boatright 35 Tigard 5 46:28
68 886 Chris Zanger Boneyard Cycling 38 Bend 5 46:29
69 923 Christopher Khari Gates 5 46:42
70 771 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 47:05
71 807 Andrew Arnsberg Team Gleemer 37 Portland 5 47:16
72 897 Lucian Jones 43 Bend 5 47:26
73 655 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 42 Hillsboro 5 47:43
74 838 Dave Cockburn bicycleattorney.com 39 Milwaukie 5 47:58
75 692 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 5 48:04
76 647 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 5 48:42
77 649 Robert Marti SWEAT360 40 Hillsboro 5 48:46
78 816 Bradley Heintz 46 Portland 5 49:13
79 774 Danny Knudsen bicycleattorney.com 47 Portland 5 49:20
80 865 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 5
81 837 Rick Boston Bellovaci United 46 Portland 4 40:25
82 888 Marcus Stephens 40 Portland 4 40:36
83 889 Jimmy Candelaria Hammer Velo 42 Beaverton 4 40:38
84 615 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 4 41:01
85 839 Erick Vargas 37 Beaverton 4 41:07
86 723 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 4 41:10
87 829 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4 41:24
88 607 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 4 42:21
DNF 922 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 2
DNF 926 Adam Ward 38 Portland 2
DNF 718 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 43 Camas 1
DNF 770 Eric Teel Flywheel Bicycle Solutions 40 Ashland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 778 Jason Pinkerton 35 Corbett 5 44:25
2 739 Mike Snelson Portland Velo 5 44:29
3 554 Kenny Wolford 44 Bend 5 44:32
4 519 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Gresham 5 44:42
5 751 Judd Eustice Team S+M 51 Portland 5 44:46
6 415 Tim Shannon 43 Portland 5 45:01
7 332 Dirk Siverts 47 Springfield 5 45:05
8 397 Jarod Seaman Buy Local Cycling 41 Salem 5 45:11
9 427 David Anderson Boneyard Cycling 46 Bend 5 45:20
10 486 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 5 45:24
11 303 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5 45:26
12 428 Rob Kerr Boneyard Cycling 45 Bend 5 45:28
13 319 Kurt Snyder The Spokesmen 43 Vancouver 5 45:29
14 805 Alec Denes Stumptown Cycling Club 5 45:40
15 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 45:43
16 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 5 45:50
17 770 Jamie Kind 5 45:58
18 708 Geoff Grummon Team Western Bike Works 37 Portland 5 45:59
19 520 Brent Sherry Human Powered 36 Portland 5 46:14
20 426 Marc Lutz Scorpius Cycles 42 Lake Oswego 5 46:27
21 575 Greg Shaffer Existential Velo 40 Portland 5 46:30
22 412 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 portland 5 46:32
23 302 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage 40 West Linn 5 46:39
24 644 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 36 Eugene 5
25 524 Ryan Schimpf 35 oregon city 5 46:50
26 610 Peter Gutmann 45 Portland 5 47:00
27 677 Jeff Garrett SWEAT360 35 Hillsboro 5 47:01
28 792 Scott Meredith 49 Bend 5 47:06
29 361 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 5 47:12
30 803 Matt Mallet 37 Corvallis 5 47:17
31 342 Scott Hamness Artisan Family Racing 42 Lake Oswego 5 47:17
32 565 Doug Brecht Team Western Bike Works 48 Portland 5 47:18
33 748 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 5 47:20
34 328 Ryan Morrisey The Spokesmen 36 Vancouver 5 47:24
35 414 Oliver Fritsch 36 Portland 5 47:26
36 717 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 48 Troutdale 5 47:28
37 327 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 5 47:33
38 487 Eric Wilson 48 Portland 5 47:33
39 590 Luke Robbins 43 Astoria 5 47:34
40 687 Peter Koonce 38 Portland 5 47:37
41 443 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 48 Portland 5 47:37
42 619 Ed Fischer Camas Bike and Sport 44 Camas 5 47:39
43 564 sean vali Nike Cycling 45 Portland 5 47:41
44 639 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 40 Portland 5 47:47
45 470 Brian Carrico The Spokesmen 41 Vancouver 5 47:48
46 482 Ben McLeod 42 Portland 5 47:51
47 383 Tom Palke Team Mudman 46 Portland 5 47:52
48 469 Jim Peters 42 Portland 5 47:55
49 701 Troy Nelson 43 Beaverton 5 47:58
50 574 RON GRIMES 40 Beaverton 5 47:58
51 356 James williams Zing 3 Coaching 43 Beaverton 5 48:03
52 842 Jason Bietz River City Bicycles 46 Sherwood 5 48:04
53 613 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 35 Portland 5 48:06
54 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas 5 48:07
55 331 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 48:08
56 653 Ron Silverman 43 Milwaukie 5 48:15
57 601 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 52 Beaverton 5 48:18
58 473 Jeffrey Volk DNR Cycling 49 Portland 5 48:20
59 680 Colin Cunningham 44 Portland 5 48:25
60 593 Jonathan Modie Team S+M 43 Portland 5 48:29
61 483 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 39 Lake Oswego 5 48:34
62 533 Matthew Jetton 43 portland 5 48:37
63 522 Earl Hazekamp Capitol Velo 37 Salem 5 48:41
64 850 Mike Taylor Deschutes Brewery 48 Bend 5 48:44
65 358 Jeff Spencer Team S+M 48 Clackamas 5 48:46
66 622 Ryan McIntyre 36 Portland 5 48:48
67 649 Brian Hansen Red Lizard 51 Milwaukie 5 48:52
68 474 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 5 48:55
69 656 Steve Black 40 Portland 5 48:57
70 627 Eric Evans 43 Portland 5 48:58
71 488 giles rickett 46 hillsboro 5 49:00
72 532 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 5 49:10
73 384 Robert Stefanowicz 45 Portland 5 49:17
74 755 Tim Fettkether Stumptown Cycling Club 5 49:27
75 534 Chris Compton 43 wilsonville 5 49:31
76 518 Sean Fields Amnesia Brewery 39 Portland 5 49:34
77 724 Jay DeVoe 5 49:38
78 324 Matt Meskill 50 Portland 5 49:39
79 484 Grant Rochelle Portland Velo 45 Lake Oswego 5 49:42
80 624 Preston Roth 38 Happy Valley 5 49:55
81 529 Peter Hettinga SWEAT360 42 Hillsboro 5 50:00
82 662 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes 48 Portland 5 51:16
83 576 Rob Russell SWEAT360 55 Hillsboro 5 51:52
84 348 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 48 Brush Prairie 4 40:24
85 456 Kevin Dickson 43 Portland 4 40:26
86 307 Mark Chasse 45 Portland 4 40:30
87 686 Ryan Temple Beermongers Cycle Club 44 Portland 4 40:33
88 741 Joseph Marek Team S+M 49 Oregon City 4 40:36
89 666 David Arndt 32 Beaverton 4 40:38
90 528 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 4 40:42
91 597 Benjamin Wright 41 Portland 4 40:48
92 600 James Bender Beaverton Bicycle Club 41 West Linn 4 40:50
93 756 Kris Schamp Showers Pass 45 Beaverton 4 40:50
94 310 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 47 Vancouver 4 40:52
95 695 Ed Christopher 4 40:55
96 499 Michael Clark MX3L 43 Portland 4 41:00
97 711 David Smith 43 Hillsboro 4 41:07
98 548 Paul Barlow Barlow Bikes 42 Saint Helens 4 41:09
99 540 ben green Team Mudman 45 portland 4 41:11
100 746 john Thompson 4 41:12
101 749 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 4 41:15
102 547 Adam Barmada Stumptown Cycling Club 42 PDX 4 41:17
103 568 Chris Meilinger 46 Portland 4 41:19
104 561 David Bussey Showers Pass 48 Canby 4 41:21
105 535 Russell Gober Rogue Bicycle Works 46 Forest Grove 4 41:24
106 696 Noah Winchester 38 Portland 4 41:25
107 648 Eric Mellencamp SWEAT360 45 Hillsboro 4 41:29
108 678 Kahlin Kurilik Staccato Gelato/Bartonpdx.com 41 Portland 4 41:32
109 833 Eric Meier 44 Beavercreek 4 41:33
110 315 Brandon Cornejo Portland Velo 38 Portland 4 41:37
111 374 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 38 Portland 4 41:47
112 516 Andrew Minson 39 West Linn 4 41:49
113 636 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland 4 41:51
114 515 mike meier Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4 41:53
115 553 eric sorenson Penn Velo 37 Portland 4 41:56
116 841 Chris Nelson 46 Portland 4 41:57
117 507 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 PORTLAND 4 41:59
118 413 Bjoern Brunner 43 Portland 4 42:03
119 435 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 35 White Salmon 4 42:05
120 320 Josh Spivey 40 portland 4 42:07
121 602 Ethan Fuld 1 Error 47 Portland 4 42:10
122 545 Paul DeVries Filth and Fury 44 Newberg 4 42:11
123 694 Dave Wingard 4 42:12
124 544 Derek Wolfe SWEAT360 39 Hillsboro 4 42:13
125 323 Matt Thiefelder The Spokesmen 41 vancouver 4 42:21
126 345 Jamie Gilchrist Portland Velo 43 Portland 4 42:21
127 658 Tom Nilan 50 Portland 4 42:31
128 537 John Williams 42 Hillsboro 4 42:33
129 313 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland 4 42:38
130 496 Peter Nielsen Sunset Cycles 50 Portland 4 42:59
131 804 Scot Jarchow 46 Beaverton 4 42:59
132 463 Patrick Meigs Team Mudman 45 Portland 4 43:00
133 641 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland 4 43:03
134 381 Joe Gomez Team Mudman 41 Portland 4 43:04
135 719 phil avery Fat Cobra Video 38 oregon city 4 43:05
136 363 Olivier Ganry 39 Tigard 4 43:07
137 556 Ted Mann Scorpius Cycles 42 Lake Oswego 4 43:08
138 493 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 38 Portland 4 43:12
139 781 Richard Sayre 54 Lake Oswego 4 43:18
140 587 Andy Casebeer Team S+M 45 Washougal 4 43:28
141 527 Jeff Birdsall 37 Portland 4 43:55
142 429 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 40 portland 4 44:01
143 703 Ben Dobler Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 44:05
144 405 Chris Valencia 49 Portland 4 44:07
145 341 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 4 44:16
146 747 grant collins 4 44:23
147 609 John Abel 42 Portland 4 44:32
148 301 Steven Soto 39 Sherwood 4 44:36
149 752 Mike Turley SUMA 45 Lake Oswego 4 45:03
150 830 Justin Huggins 37 Portland 4 45:10
151 754 Richard Fattic Ruckus Test Team 41 Portland 4 45:17
152 309 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 45:35
153 566 James Owen Capitol Velo 43 Salem 4 45:39
154 849 Jeff Morrell 38 Portland 4 45:46
155 563 Burk Webb Portland Velo 44 Milwaukie 4 46:42
156 530 Todd Harple 42 Hillsboro 4 47:05
157 782 Scott Kranz 44 Portland 4 47:31
158 732 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton 4 48:27
159 705 Craig Diehl 48 Portland 4 51:26
160 753 Stephen Jeanson 46 Lake Oswego 4 51:30
161 416 Matthew Case 35 Portland 3 45:00

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 351 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 5 43:36
2 305 Mark Bradley 1 Error 52 Roseburg 5 43:41
3 303 John Wilson Pacific Power Blue Sky 54 Corvallis 5 44:21
4 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 5 44:31
5 329 Terry Knight 57 Vancouver 5
6 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 5 44:39
7 294 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 5 45:22
8 355 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 51 Portland 5 45:28
9 310 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 5 45:49
10 342 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend 5 45:53
11 316 Greg Talbert Rapha Racing NW 50 Portland 5 46:14
12 277 Tom James bicycleattorney.com 55 Sherwood 5 46:27
13 345 Kurt Robinson bicycleattorney.com 51 Portland 5 46:38
14 250 Rick Upton Team Western Bike Works 52 Portland 5 46:56
15 330 Vern Krist SW Bicycle 56 Portland 5 46:57
16 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 5 46:58
17 323 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 5 47:00
18 253 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 5 47:17
19 376 Satoru Igarashi 50 Portland 5 47:21
20 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 5 47:42
21 362 Richard Slingsby River City Bicycles 50 Portland 5 47:45
22 254 Steve Lacey 58 Portland 5 48:10
23 269 Tim Ellerbruch 1 Error 54 Lake Oswego 5 48:17
24 377 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events 57 Corvallis 5 48:22
25 274 Steven Miller 59 Portland 5 48:25
26 307 Dan Davis WebCyclery.com 54 Bend 5 48:28
27 301 Gary Johnson Disco Velo 50 Hood River 5 48:33
28 293 David Dorocke Deschutes Brewery 50 Bend 5 48:37
29 308 Andrew Peterson Existential Velo 53 Portland 5 48:38
30 286 Hugh Givens bicycleattorney.com 55 Portland 5 48:40
31 375 Dieter Hoffmann Team S+M 55 Portland 5 48:43
32 331 Rick Gregory 59 Eugene 5 48:50
33 368 Michael Gohman 51 Aurora 5 48:56
34 257 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 5 48:58
35 352 Tom McKerlick 51 Portland 4 40:13
36 289 Richard Potestio Rapha Racing NW 56 Portland 4 40:17
37 365 Michael Mann Team Bob's Red Mill 52 Portland 4 40:20
38 318 scott stapleton 4 40:44
39 295 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 52 Aloha 4 40:56
40 298 Brian Smith WebCyclery.com 54 Bend 4 41:03
41 266 Tracy Marks na 57 Portland 4 41:14
42 370 Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion 52 Eugene 4 41:27
43 302 Craig Mavis Deschutes Brewery 58 Bend 4 41:32
44 278 Mark Stoller 51 Portland 4 41:49
45 385 Stefan Furst Camas Bike and Sport 55 Vancouver 4 41:54
46 255 Mitch Gold Portland Velo 51 Portland 4 42:05
47 276 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4 42:16
48 384 John Lehman 50 Gresham 4 42:23
49 400 mark damon 4 42:33
50 290 David Gratke Showers Pass 54 Portland 4 42:47
51 350 Dave Groner 56 Lake Oswego 4 43:09
52 263 Charles Linke 54 Portland 4 43:28
53 309 Scott McCoy Oregon Bike Shop Racing Team 54 Portland 4 43:57
54 339 Bob Brenner 54 West Linn 4 44:33
55 287 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 53 Portland 4 44:57
56 325 Tom Van Raalte 51 Portland 4 44:58
57 386 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 52 Portland 4 45:28
58 379 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 59 Portland 4 46:35
DNF 387 Chris Chapman 50 Portland 3

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 5 48:37
2 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5 49:09
3 519 Steve Rearden Blondie Velo 61 Portland 4 41:15
4 504 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 4 41:44
5 506 Robert Fox CoMotion Factory Team 61 Keizer 4 42:03
6 513 Bob Daugherty Portland Wheelmen 61 Portland 4 42:22
7 501 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 67 Portland 4 43:32
8 502 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 4 44:10
9 516 Paul Montgomery Team S+M 60 Portland 4 44:29
10 514 Philip Litchfield Capitol Velo 62 Salem 4 47:15
11 517 Patrick Cross Bull Run Distilling/Team CycleOne 64 Hillsboro 4 47:15
12 510 Larry Stryker The Spokesmen 63 Camas 4 48:07

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 32 Sarah Max 4 35:59
2 22 Rhonda Mazza Team S+M 38 Portland 4 36:54
3 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 36:55
4 14 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 4 37:01
5 37 jaini VS-Crawford Evivva 37 Eugene 4 37:18
6 25 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland 4 37:29
7 33 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 4 37:38
8 44 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend 4 37:56
9 38 Meg Hamilton 41 Eugene 4 38:12
10 21 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 4 39:01
11 13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 4 39:16
12 42 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 35 Bend 4 39:17
13 7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 37 Salem 4 39:30
14 23 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 4 40:01
15 10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4 41:12
DNF 39 Gwyn Blanton SWEAT360 39 hillsboro 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 128 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 4 40:45
2 140 Susan Sherman Showers Pass 43 Portland 4 41:33
3 133 Amanda Darlak Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Scappoose 4 41:45
4 107 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4 41:48
5 150 Kate OBrien-Clarke Stumptown Cycling Club 41 Portland 4 42:07
6 126 Martha Paulus Buy Local Cycling 41 Salem 4 42:42
7 134 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Beaverton 4 42:56
8 143 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 4 43:08
9 139 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling 40 Bend 4 43:13
10 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 4 43:40
11 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4 43:59
12 122 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 43 Portland 4 45:22
13 117 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Damascus 3 35:25
14 100 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 3 36:49
15 102 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 3 36:50
16 142 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 43 Portland 3 37:11
17 141 Melanie Haliburton Rebound/Tireless Velo 3 38:11
DNF 120 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 4 38:29
2 504 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 4 38:58
3 536 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 45 Bend 4 39:21
4 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 4 39:48
5 500 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 4 40:03
6 520 Karen Kenlan Sunnyside Sports 52 Bend 4 41:53
7 506 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius 4 41:57
8 516 Carol Pelmas Fat Cobra Video 53 Portland 4 44:33
9 538 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 54 Portland 3 34:40
10 541 Joanne Leyva Team Rose City 53 Portland 3 35:12
11 527 Susan West 55 Lake Oswego 3 37:52
12 512 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis 3 37:54
13 514 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 3 39:38
14 525 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis 3 46:16
DNF 539 Mary Daly 54 Portland 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 501 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 6 46:08
2 656 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 6 46:15
3 560 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 6 46:29
4 686 Landon Masterfield 29 portland 6 47:31
5 525 Brian Kesselman Cyclesport.com 36 Portland 6 47:45
6 624 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 24 Portland 6 48:00
7 762 Ryan Johnson Team Mike's Bikes 6 48:04
8 506 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 6 48:05
9 556 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair 6 48:08
10 712 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 6 48:10
11 763 Henry Scholz 6 48:26
12 580 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 48:48
13 585 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 6 49:12
14 596 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 6 49:35
15 532 Steve Hauck Life Cycle Racing Team 33 Eugene 6 49:39
16 645 Jake Rosenfeld 1 Error 44 forest grove 6 50:04
17 688 Jacob Furniss Eddy Merkin 32 Portland 6 50:06 Shoulder number does not match number
18 634 Andy Meschke signal cycles 36 Oregon City 6 50:12
19 713 Boone Tompkins BMF 26 Portland 6 50:25
20 635 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland 6 50:34
21 587 Brian Lynch Dr Will Bar 36 Portland 6 50:37
22 535 Ian Eglitis Human Powered 29 Powell Butte 6 50:44
23 729 Scott Churchill Desalvo Custom Cycles Racing 41 Ashland 6 50:48
24 633 Ethan Furniss Eddy Merkin 29 Portland 6 50:50 No shoulder number
25 638 Jason Borum Jens Voigt's Army 35 Portland 6 51:03
26 653 Damian Riehl 36 Portland 6 51:20
27 523 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 6 51:21
28 583 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 6 51:33
29 744 Nick Makanna Team S+M 24 Portland 6 51:44
30 602 Matthew Cittadini Bush League Wrenching 32 Portland 6 52:17
31 728 Dave Cockburn bicycleattorney.com 39 Milwaukie 5
32 733 Graeme Wagoner Super Relax Concept 32 Portland 5 43:36
33 672 mark campbell Pine Mountain Sports 45 Bend 5 43:50
34 547 Reed Avery Evviva Training 28 Eugene 5 44:05
35 771 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland 5 44:08
36 512 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 5 44:09
37 723 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 5 44:12
38 768 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 29 Bend 5 44:18
39 785 Jackson Broshear 31 Portland 5 44:21 Incorrect number placement
40 752 Zach Horn Human Powered 33 Portland 5 44:25
41 586 Craig Ruby 42 Portland 5 44:26
42 557 Scott Gerwig 44 Portland 5 44:29
43 787 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5 44:44
44 650 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 42 Portland 5 44:52
45 730 Jamie Whalen Super Relax Concept 42 Portland 5 44:55
46 687 Tom Rousculp Bicycle Transportation Alliance 37 Portland 5 45:10
47 607 Christopher Ryan 35 Portland 5 45:27
48 661 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 28 Portland 5 45:30
49 679 Greg Johnson 5 45:47
50 655 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5 45:51
51 680 John Howe Team Beer 42 portland 5 45:59
52 542 Christopher Burge 31 Portland 5 46:10
53 764 Mark Matson 5 46:11
54 704 David Fee Yakima Bike Vigilantes 39 Portland 5 46:51
55 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 5 46:54
56 615 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 5 46:59
57 610 Daniel Powell 36 Portland 5 47:28
58 529 Kevin Phomma Trusty Switchblade 18 Portland 5 47:36
59 718 Jacques Lafortune HTFU 26 Tigard 5 47:52
60 534 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 5 47:55
61 769 Scott Duddridge 44 Portland 5 47:58
62 693 Jason Reynolds 41 Portland 5 47:59
63 750 Cindy Lewellen 45 Portland 5 48:09
64 800 Justin Brauner 24 Portland 5 48:14
65 767 Vaughn Aldredge Team Beer 41 portland 5 48:20
66 765 matthew cordeiro 5 48:22
67 739 Joseph Davis Cycle Analysis 32 Medford 5 48:28
68 593 john nicholas DNR Cycling 57 portland 5 49:03
69 533 Jeremy Zane 42 Portland 5 49:16
70 735 Richard Hall Team Beer 34 Portland 5 49:39
71 740 Jeremiah West Beermongers Cycle Club 34 Portland 5 50:09 Incorrect number placement
72 654 chris mccraw Team Slow 36 portland 5 50:14
73 637 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 26 Portland 5 53:01
74 619 Jeffrey Johnson Team Beer 44 Portland 5 53:09
75 749 Susannah Hart Hapi-Go! 5
76 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5
77 707 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 4 46:34
78 766 Paul Laak 4 47:48
79 606 Chris Myrick 28 Portland 3 47:27
DNF 597 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 4
DNF 770 Anita Dilles Joe Bike 27 Portland 3
DNF 568 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 2
DNF 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 2
DNF 617 Brian Larson Poler/Eddy Merkin 28 Portland 2
DNF 801 Daniel Carter 31 Portland 2
DNF 720 kyle von Hoetzendorff Eddy Merkin 32 Portland 1
DNF 565 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 1
DNF 644 Daniel Evans Ruckus Test Team 27 Portland 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U5 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 1
2 U2 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 1
3 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 1
4 U3 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 42 Portland 1
5 U4 Clayton Peirce Human Powered 35 portland 1
6 u26 Nathanael Hart 1
7 U8 Sam Seawright 11 Lake Oswego 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 654 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 33 bend 7 1:01:12
2 649 Alice Pennington Team S+M 31 Portland 7 1:01:41
3 635 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 7 1:02:26
4 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 44 Keizer 7 1:03:13
5 612 Megan Faris Gates Rapha River City Bicycles 33 Portland 7 1:03:18
6 633 Brigette Brown River City Bicycles 37 Portland 7 1:03:41 Warning folded number
7 626 Brooke Snyder bicycleattorney.com 32 Portland 7 1:04:10
8 636 Abby Watson 28 Portland 7 1:04:22
9 656 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 7 1:04:45
10 650 Kim Matheson Team S+M 33 Portland 7 1:04:59
11 642 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 33 Portland 7 1:05:05
12 601 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham 7 1:05:18
13 684 rebeccah bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 33 central point 7 1:05:37
14 620 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 7 1:05:37
15 602 Laura Trace 1 Error 46 Portland 7 1:06:04
16 637 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 7 1:06:25
17 647 Audrey Brown Team S+M 26 Lake Oswego 7 1:06:28
18 632 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 28 Bend 7 1:06:34
19 625 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Portland 7 1:06:42
20 657 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 7 1:06:45
21 639 Cindy Lewellen 45 Portland 7 1:06:47
22 617 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 7 1:07:36
23 618 Jen Powell IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 7 1:08:01
24 676 Julia Schobben Westiew Cyclocats 17 Portland 6 0:59:07
25 660 nissy Cobb Tempo Cycling and Pilates Studio 26 Portland 6 0:59:16
26 670 Taylor Shekell Team Beer 27 Portland 6 0:59:59 Hair obsures number
27 680 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Portland 6 1:00:15
28 648 Joy Armagost Fat Cobra Video 34 Portland 6 1:00:18
29 672 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters 41 Portland 6 1:00:51 Difficult number placement
30 668 India King IRA Ryan Cycles Cross Team 28 Portland 6 1:01:09
31 663 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 6 1:01:22
32 629 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 32 Portland 6 1:02:05
33 623 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland 6 1:03:54
34 675 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 5 1:06:18
DNF 619 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 2 1:06:18

Women B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 740 Kate Massey Filth and Fury 29 Portland 4 39:53
2 751 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4 40:10
3 732 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 4 40:34
4 755 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 4 40:48
5 756 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo 28 Bend 4 40:51
6 701 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 4 40:59
7 713 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 33 Portland 4 41:03
8 736 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 31 Portland 4 41:17 Warning:Must wear shoulder number
9 728 Stephanie Hahn 32 Portland 4 41:22
10 746 Elise Wright Peterson Racing 30 Eugene 4 41:34
11 757 Beth Flanagan Team S+M 35 Portland 4 41:42
12 731 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 30 Beaverton 4 44:10
13 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 3 34:53
14 754 kim danielson 28 Portland 3 34:56
15 720 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 3 36:28
16 759 Hannah Tyler Human Powered 35 Portland 3 39:09

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 854 Emily Rimas 4 42:05
2 991 Julie Deal Beermongers Cycle Club 40 Portland 4 42:11
3 848 Diane Smith 4 42:20
4 831 Kaylee Jenness 26 Springfield 4 42:34
5 913 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 4 43:21
6 841 Julie Baird 29 Portland 4 43:25
7 967 Jen Schenk Tensegrity PT Cycling 26 Eugene 4 43:39
8 986 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 4 43:44
9 990 Stephanie Rice 26 Milwaukie 4 43:54
10 987 Annie Nielsen 31 Milwaukie 4 44:05
11 944 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 44:35
12 929 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 26 Portland 3
13 964 Aliza Richman 31 Portland 3 34:47
14 847 Jessica Gill 3 34:54
15 849 brenna wrye-simpson 3 35:03
16 850 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 3 35:10
17 951 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 3 35:45
18 936 Anna Streuli Fat Cobra Video 28 Portland 3 35:52
19 965 Michelle Johnson 36 Vancouver 3 36:00
20 905 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 3 36:10
21 975 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 27 Portland 3 36:13
22 935 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 3 36:16
23 853 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 3 36:19
24 931 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 3 36:38
25 989 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 36:51
26 851 Stephanie Edman 3 36:55
27 939 Christine Golightly Beermongers Cycle Club 40 Portland 3 37:12
28 928 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 3 37:26
29 963 Robin Stancliff SWEAT360 40 Aloha 3 37:43
30 844 Erin Harrison 3 37:45
31 852 christy Wheeler 3 38:01
32 902 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3 38:06
33 981 Carla Bray SWEAT360 44 Hillsboro 3 39:18
34 971 Annie Ericson 37 Portland 3 40:12
34 977 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 34 Portland 3 41:34
DNF 943 Krissy Brunsman Green Submarine Records 35 Portland 1