Oregon Triple Crown: Oregon Coast Gravel Epic

Waldport, OR
May 5, 2018

Part of the Oregon Triple Crown

For results questions, please contact Misty Mitchell

Updated May 14, 2018 at 9:26 PM

Men 15-24

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 132 Gabe Graves OR 4:10:10.7 22 Eugene

Men 25-34

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 36 Ben Handrich OR 3:44:07.8 31 Salem
2 155 Sean Wilson OR 3:50:04.6 26 Bend
3 8 Kendal Johnson Sagebrush Cycles OR 3:50:20.9 25 Corvallis
4 154 Nick Howe WA 4:27:45.8 33 Longview
5 148 Jules Dylan Johnson OR 4:50:14.4 27 Salem
6 25 Michael Brandwein Team Velo Cult OR 4:57:11.7 29 Portland
7 14 Alexander Hongo OR 5:09:04.2 33 Eugene
8 5 Chris Nelson OR 5:32:11.8 33 Portland
9 158 Alex Devers OR 5:34:26.9 26 Portland
10 40 Lee Miller OR 5:34:29.2 27 Eugene
11 160 JOSEPH DITERLIZZI OR 5:58:49.8 28 Creswell
12 144 Jacob Hammond Cycle Analysis OR 6:18:15.3 34 medford
DNS 35 J Brett Sicilian Landspeed OR DNS 33 Springfield
DNS 62 Carl Shawver OR DNS 33 Portland
DNS 147 Ben Birdsall OR DNS 34 Portland

Men 35-39

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 27 Cody Peterson OR 3:28:12.8 38 Bend
2 9 Brandon Marshall Landspeed OR 3:28:46.6 37 Eugene
3 6 Marshall Greene OR 3:29:09.2 36 Bend
4 247 Ian Jungjohann Landspeed OR 3:40:30.7 36 Eugene
5 44 Patrick Johnson OR 4:11:11.6 38 Portland
6 74 Ryan LaBarre Team Velo Cult OR 4:16:25.5 36 Portland
7 135 Karl Stegenga OR 4:51:56.9 37 Eugene
8 63 Lee Johnson OR 5:01:08.0 37 Salem
9 125 Jon DeShirley Oregon Trail Syndicate OR 5:16:12.9 38 Beaverton
10 107 Nick Johansen OR 5:17:42.6 38 Portland
11 117 Aaron Bustard OR 5:24:56.0 36 medford
12 92 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint OR 5:28:43.7 38 Forest Grove
13 49 Jordan Miller Deschutes Brewery OR 5:28:46.4 36 Bend
14 88 Forest Wilson Team Coastal OR 5:31:12.1 35 Portland
15 104 Bryce Polovnikoff WA 5:32:02.0 39 vancouver
16 105 Justin Tunis Team Velo Cult OR 5:43:52.0 37 Portland
DNF 109 Alexander Smith OR DNF 36 Milwaukie
DNS 106 Nicholas Salerno OR DNS 37 Bend

Men 40-44

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 2 Rob English English Cycles OR 3:22:20.6 41 Eugene
2 4 Brian Kesselman OR 3:22:35.8 41 Portland
3 13 Mike Easter OR 3:23:32.3 43 Happy Valley
4 252 Barton Carter OR 3:32:51.7 42 Salem
5 42 Kevin Hasley WA 3:53:40.6 44 Bellevue
6 89 Robert Callahan OR 3:57:22.8 42 Eugene
7 59 Matt Mallet Revenge Cycling & Racing OR 4:13:32.0 42 Corvallis
8 57 Casey Antonson Team Velo Cult OR 4:36:35.3 43 Portland
9 254 Jeff Brock OR 4:40:28.7 42 Portand
10 67 Tom Kay OR 4:51:39.3 43 Portland
11 209 Chris Thier Boneyard Cycling OR 4:55:25.8 44 Bend
12 66 Brady Cowing OR 4:57:05.8 43 Portland
13 91 Jonathan Maus OR 5:14:58.5 43 Portland
14 157 Joshua Boelter OR 5:26:21.8 42 Portland
15 54 Jared Lathrop Grouptrail Cycling OR 5:32:29.7 43 West Linn
16 129 Michael Slabaugh OR 5:35:06.8 41 Corvallis
17 103 Thomas Gross OR 5:38:13.9 40 Beaverton
18 26 Ryan Chase Sagebrush Cycles OR 5:43:29.9 39 Bend
19 110 Wes Akers IN 5:47:56.8 40 Fort Wayne
DNF 48 Stephen Sullivan WA DNF 44 Tacoma
DNF 71 Destry Stoner Cycle Analysis OR DNF 43 medford
DNS 41 Chris Pelto Bonk Collective OR DNS 43 Beaverton
DNS 90 Dustin Henderson Deschutes Brewery OR DNS 40 Gresham

Men 45-49

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 22 Sean Thielen OR 3:53:37.1 45 Portland
2 39 Scott Hood Bicycleway.com/OPS OR 3:59:12.0 44 North Bend
3 24 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing OR 4:15:02.6 46 Philomath
4 153 David Larsen OR 4:20:12.2 47 Newport
5 28 Aaron Mock Cycle Analysis OR 4:20:14.9 47 central point
6 50 Mike Spitzer OR 4:26:20.6 48 Portland
7 53 Joe Hall OR 4:33:10.0 48 Fairview
8 94 Timothy Martell OR 4:39:46.3 49 Sandy
9 64 David Walko OR 4:51:20.2 46 Eugene
10 70 Matt Kincaid OR 4:51:54.6 49 Eugene
11 29 Steven Ohlhaber OR 4:52:24.5 46 Portland
12 248 Chris Butler OR 4:52:52.5 47 Eugene
13 37 Lee Bauck OR 4:54:29.9 47 Estacada
14 23 Norm Swygert OR 4:58:54.4 48 Portland
15 60 Joel Maus CA 5:15:13.2 45 Fullerton
16 138 Joseph OBrien WA 5:28:07.4 48 Brush Prairie
17 69 Kenneth Stringer OR 6:09:01.8 49 medford
18 119 Jason Singleton CA 6:09:13.0 48 Yreka
DNF 134 Stephen Godsil OR DNF 47 Portland
DNS 3 Bryan Simpson OR DNS 47 Ashland
DNS 17 Bill HUGGINS WA DNS 47 Bellevue
DNS 19 Paul Hershberger WA DNS 47 Tenino
DNS 31 Barry Prescott OR DNS 47 Portland
DNS 95 Mike VanOrden WA DNS 49 Seattle
DNS 121 Brian Strait OR DNS 47 Eugene

Men 50-54

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 11 Jonathan Myers OR 3:30:08.3 50 Portland
2 7 Dan Handorff OR 3:36:29.9 50 Portland
3 21 Scott Carroll Revenge Cycling & Racing OR 3:47:05.6 52 Corvallis
4 20 Peter Stevenson BC 3:47:55.8 51 Saanichton
5 73 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing OR 3:59:26.1 53 Salem
6 32 Grant Reid BC 4:11:44.8 53 Saanichton
7 253 Gregory Phipps OR 4:23:58.4 53 Coravllis
8 65 Warren McCall BC 4:32:24.3 52 North Saanich
9 142 John Monroe CA 4:45:18.1 52 San Francisco
10 78 Charles Barrett Cyclepath Racing OR 4:55:37.3 50 Portland
11 16 Jorge Villavicencio OR 5:09:06.4 50 Portland
12 80 Matt Royston OR 5:10:01.8 54 Philomath
13 97 Russell Jasper WA 5:17:46.8 53 99301.0
14 100 Darin Cole OR 5:18:33.5 51 Corvallis
15 10 Jason Bietz OR 5:27:55.9 51 SHERWOOD
16 162 Christopher Minson OR 5:34:24.3 52 Eugene
17 111 Rick Sawyer OR 5:50:10.6 53 Eugene
18 108 Curt FERGUSON CA 6:30:20.3 53 Rocklin
DNF 159 Gregory Phipps OR DNF 52 Corvallis
DNS 52 Jonathan Hopwood Team Planet X USA p/b Xiologix OR DNS 52 Portland
DNS 61 Richard Rosko OR DNS 50 Portland

Men 55-59

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 34 Barry Beck BC 3:53:35.4 58 Brentwood Bay
2 81 Peter Rabenold OR 4:39:36.9 56 Corvallis
3 116 david anolik OR 4:57:47.6 55 Portland
4 98 Karl Fredricks OR 5:04:29.3 58 Eugene
5 46 Dwan Shepard OR 5:51:49.9 56 Eugene
6 114 Mark White OR 6:01:44.0 56 Eugene
DNS 33 Perry Lund Hutch's Eugene OR DNS 55 Springfield

Men 60-64

Num Name Team Finish Time Age City
1 113 Dennis Winner 4:16:37.2 64 Salem
2 68 David Leedom 4:34:39.1 61 Springfield
3 86 Alan Ott 4:54:01.6 60 Eugene
4 136 Billy Ramsey Bicycleway.com/OPS 6:21:05.2 64 Creswell
DNF 93 Steven Stark DNF 60 Portland

Men 65-69

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 79 Peter Pollard OR 4:58:25.2 66 Portland
2 126 James Moyles CA 5:01:34.9 66 Redwood City
3 96 Chris Kunc Oregon Trail Syndicate OR 5:09:59.1 64 Sisters
4 43 Gregory Bennett OR 5:26:14.6 65 Corvallis
5 18 Dan Bittick Cycle Analysis OR 6:18:17.6 65 medford

Men 70-74

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 101 Paul Bernstein WA 5:24:16.7 73 Tacoma
2 82 Lew Broxson OR 5:47:29.7 72 Corvallis
DNF 118 Dennis Hogan OR DNF 71 Portland

Men 75+

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 76 James Wagner WA 5:09:58.0 75 Auburn
2 127 Charles Mahaffy OR 5:54:59.2 78 Coos Bay

Tandem

Num Name Team Finish Time City
1 151 Eugene/Sue Cathcart 4:51:15.9 Oakridge
2 152 Trevor/Jaimie Spangle/Lusk 5:11:43.5 Portland
3 140 Henry,Amy Abel/Mitchell 6:05:53.8 Bend
4 150 Mark/Melanie Campbell/Nelson 6:45:09.2 Bend

Women 25-34

Num Name Team Finish Time Age
1 83 Leah Brown Team 10 Barrel 6:30:22.1 30
DNS 51 Mollie Futterman Team AF DNS 29

Women 35-39

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 45 Ashlyn Johnson OR 3:59:04.8 37 Portland
2 249 Beth Steer OR 4:51:50.1 38 Bend
3 251 Glori Campbell Team AF NY 5:31:07.7 37 NYC
4 102 Amber Hilgert Team Dirt OR 6:04:22.4 37 Corvallis

Women 40-44

Num Name Team Finish Time Age City
1 75 Helen Kennedy 5:04:35.8 40 Eugene
2 122 Ruth Mock 6:05:47.7 42 central point
DNS 139 Vanessa Usui Grouptrail Cycling DNS 43 Portland
DNS 149 Neisha Strait DNS 42 Eugene

Women 45-49

Num Name Team Or Finish Time Age City
1 202 Susan Kolb OR 4:47:31.5 49 Bend
2 77 Mielle Blomberg OR 4:58:41.9 46 Portland
3 84 Kristi Green CA 5:25:27.0 47 Yreka
4 30 Jodee Varney Sorella Forte p/b St Honoré Bakery OR 5:39:08.8 47 Portland
5 143 Susan RENN Team Slow OR 6:01:56.5 48 Portland

Women 50-54

Num Name Team Finish Time Age City
1 55 Eileen Kelly-Foulston 4:32:26.8 53 Portland
2 128 Stacey Romney 6:08:54.4 52 medford