2021 Mountain Bike BAR

Updated March 11, 2021 at 4:52 PM

Category 1 Men

Name Team Points Rejection Reason
1 Moses Keener Capitol Velo Cycling 14
2 Aaron McClintock 10
3 Tyler Miller Team 10 Barrel 9
4 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 8
5 Philip Stiff Northwest Competitive Adventure 4
6 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 3
7 Matt Jamison Group Trail Cycling 2
Adam Moore Grouptrail Cycling
Pierce Martin Team Finger
MIKE BOUSKA Mira! Must be an annual member
Brandon Eggers Must be an annual member
Oscar Guevara Vancouver Cyclery Must be an annual member
MAXX HACKETT FCA Endurance Must be an annual member
CLINT HASTINGS Must be an annual member
Ryan Havill Taco Time NW Cycling Team - Seattle Super Squadra Must be an annual member
Mykenna Ikehara Taco Time NW Must be an annual member
Tyson Lashbrook Must be an annual member
NICK MCLEAN Must be an annual member
Joshua Melander Must be an annual member
Yasser Rodriguez Must be an annual member
NOAH SMITH The Bike Hub Must be an annual member
Derek Sarfino Brass Monkeys Must be an annual member
Nate Youngs Must be an annual member

Show source results

Category 1 Women

Name Team Points Rejection Reason
1 Erin Reis Hutch's Bend Dental 15
2 Julie Nelson MCC Racing 13
3 Anne Farawila Chinook Cycling Club 12
SARA BOUSKA Mira! Must be an annual member
Nicole Gunton Oregon Trail Syndicate Must be an annual member
MOLLY OBETZ Vertical Earth Must be an annual member

Show source results

Category 2 Men

Name Team Points Rejection Reason
1 Alex Nelson MCC Racing 14
2 Ben Gagosian Swift Racing PDX 12
3 Evan Halladay MCC Racing 11
4 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling 8
5 Max Jones Capitol Velo Cycling 7
6 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 5
7 Nick Davis Team 10 Barrel 4
CODY ABLEMAN WEISER MTB CLUB Must be an annual member
ROSS DEARDORFF DF ELVIS Must be an annual member
Brian FRASER Washington Bikers and Beer Drinkers Must be an annual member
Adam Goulet Wattie Ink Must be an annual member
Andrew Langfield Must be an annual member
Josh Leatherman Must be an annual member
BRIAN PISAN ADKINS ENGINEERING Must be an annual member
Nick Rice WebCyclery.com Must be an annual member

Show source results

Category 2 Women

Name Team Points Rejection Reason
1 Taylor Kennedy Team Finger 13
2 Alexa Loscutoff 12
3 Valerie Nussbaumer Team Finger 10
4 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 9
Madelyn Calderon Must be an annual member
SAMANTHA DEVOIR Allegro Cyclery Must be an annual member
BECKY JERGENSON Boise Velo Women Must be an annual member
Teresa Kubo Must be an annual member
TRINA STALOCH GEAR WEST Must be an annual member
LAUREL WINKENWERDER Must be an annual member

Show source results

Category 3 Men

Name Team Points Rejection Reason
1 Scott Scholz 15
2 Owen Szwaya BicycleAttorney.com 12
3 Wyatt Hein OSU Cycling Club 11
Joseph Little Must be an annual member
LAYNE PAPENFUSS GREENIES Must be an annual member

Show source results

Category 3 Women

Name Team Points Rejection Reason
1 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 14
Michelle Cleland Must be an annual member
Dusty Davis Team 10 Barrel Must be an annual member
Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Must be an annual member
KATELYN WILLIAMS Team Williams Must be an annual member

Show source results

Clydesdale

Name Team Points Rejection Reason
1 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 15
2 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 14
3 Jonathan Elek Team 10 Barrel 13
4 Mike Hamness Dialed Cycling Team 11
5 Mark Sather Team 10 Barrel 9
6 Mike Ripley Mudslinger Adventure Squad 8
7 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 7
8 Jeff Tedder Hammer Velo 5
9 Stephen Carter Planet PDX Cycling 4
10 Ryan Elms 3
11 Michael Clark Stumptown Cycling Club 1
Paul Toufar BicycleAttorney.com
Earl Hazekamp Capitol Velo Cycling
James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link
Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
Dave Bishop Fanatik Bike Co. Must be an annual member
STEVEN CLIFFORD Must be an annual member
MIKE CRITZ EAGLE BIKE SHOP Must be an annual member
RODNEY HUFFMAN Must be an annual member
Tyson Hart Must be an annual member
Jeffrey Koger Must be an annual member
KRISTIAN LANZANA Must be an annual member
SHAWN Peerson Dyna Racing Team Must be an annual member
CHRISTOPHER ROBERTS Hammer Velo Must be an annual member
Troy Rabe Rolling Thunder p/b The Missing Link Must be an annual member
JEROME STASIK Must be an annual member
Michael Smelser Planet PDX Cycling Must be an annual member
Darren Smith Murder of Crows Must be an annual member
Mark Sturges Velo City Cycles Must be an annual member
Mike Winnen Capitol Velo Cycling Must be an annual member

Show source results

Elite Men

Name Team Points Rejection Reason
1 Ian Brown Speedvagen/Cascadia Junior Cycling 14
2 Evan Plews RIDGE Cyclesport 12
3 Landon Farnworth Dryve Racing 11
4 Jonathan Myers Team S&M 8
5 Scotty Carlile Giant Bicycles, USA 7
6 Shane Johnson Dryve Factory Racing 6
7 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling Team 3
8 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 2
Kevin Bradford-Parish SET Coaching Must be an annual member
Emmett Culp No results
Kevin Donovan SET Coaching Must be an annual member
WILLIAM FRANCIS Scotts Cycles Must be an annual member
Joel Fletcher PDX TI p/b Elevator Coffee No results
Carson Hampton Team UpCycle Must be an annual member
Shawn Mitchell Must be an annual member
Felipe Nystrom Must be an annual member
PAYSON PARTRIDGE DEKORRA/COMPASS Must be an annual member

Show source results

Elite Women

Name Team Points Rejection Reason
1 Clara Honsinger 15
2 Emma Maaranen KS-Kenda Elite Women's MTB Team 14
3 Natasha Visnack 12
4 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 11
Serena Bishop Gordon Liv Racing
Paige Edwards River City Bicycles - Bike Law Must be an annual member
ANNE FLEMING Emde Sports Must be an annual member
Erika Krumpelman Wild at Heart Must be an annual member
Julie Robertson Zivin Bicycle Centers/Collision One Must be an annual member
Ashlee Weimar KBP Coaching Must be an annual member

Show source results

Junior Men

Name Team Points Rejection Reason
1 Jacob Olander Deschutes Brewery 15
1 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 15
3 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 14
3 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 14
5 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 13
6 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 12
7 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 11
7 Charley Myers 11
9 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10
10 Ronan Myers 9
10 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo
Lukas Child Rebound/Tireless Velo Must be an annual member
CARSON DAHL SPOKANE VALLEY COMPOSITE Must be an annual member
Joshua Dicks Must be an annual member
Cody Elliott Rebound/Tireless Velo Must be an annual member
Lucas Fies Rebound/Tireless Velo Must be an annual member
Josiah Hanson BYRDS Must be an annual member
Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling Must be an annual member
Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo Must be an annual member
HENRY LOHSTROH SPOKANE VALLEY COMPOSITE Must be an annual member
EIAN MCDONALD Scott's Cycle and Sports Must be an annual member
Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team Must be an annual member
Alexander Popescu Must be an annual member
Braden Stiles Camas Bike and Sport Must be an annual member
JAXON WILLIAMS Broadmark Mt Si Racing Must be an annual member

Show source results

Junior Women

Name Team Points Rejection Reason
1 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 15
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 15
3 Nekane Powell BYRDS 14
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14
5 Madeline Stover S & M 13
6 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 12
CHARLIE BAILEY KCM MTB Must be an annual member
SOPHIE BAILEY KCMTB Must be an annual member
ADA CHRISTENSEN KOOTENAI COMPOSITE Must be an annual member
IZZY GIACCHINO Swift Racing PDX Must be an annual member
Josiah Hanson BYRDS Must be an annual member
Lily Stover No results

Show source results

Masters Men

Name Team Points Rejection Reason
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 15
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 15
1 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 15
1 Sam Reynolds 15
5 Brady Van Matre Boxwell Cycling 14
5 Cort Johnson Team 10 Barrel 14
7 Brennan Morrow Oregon Trail Syndicate 13
7 Barron Johnson 13
7 David Luoma Cyclepath PDX Racing 13
7 Brad Alderman Vancouver Cyclery 13
7 Rob Perry 13
12 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
12 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 12
14 John Weathers BicycleAttorney.com 11
14 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 11
14 Terry Hamness Dialed Cycling Team 11
14 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 11
14 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 11
14 Tony Dirks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 11
20 David Visnack 10
21 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 8
22 Richard Rosko Hammer Velo 7
22 Mark Braun USMES 7
24 Michael Brown WebCyclery Racing 6
24 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 6
24 Patrick Coughlin AOMS Racing 6
24 Mike Whalen 6
28 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 5
28 Karl Weeks 5
28 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 5
31 Byron Breeden 4
31 Thomas Morgan Team Finger 4
31 Billy Thomas Deschutes Brewery 4
34 Julio Cabrera 3
34 Duff Linde Camas Bike and Sport 3
34 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 3
37 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 2
37 Brian Wise Dialed Cycling Team 2
39 Kieran Stover 1
Jeff Nary Murder of Crows
Brian Quigley Capitol Velo Cycling
Lee Bauck
Hugh Gapay Hammer Velo
John Dendiuk
James Duxbury
Shaun Stiles Dialed Cycling Team
Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
Matthew Borisch Capitol Velo Cycling
Brady Cowing Team 10 Barrel
Steve Popp Swift Racing PDX
Ryan Altman Team 10 Barrel
Mark Burton
Jeff Dill ANTHM Collective
Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team
Joseph French Swift Racing PDX
Eric Hunter
Joshua Hanselman 343 Racing
Nolan Restivo ANTHM Collective
Derek S Hoenisch Independant
Matthew Martel
David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link
Kraig Erickson Team 10 Barrel
Chris Butler Butler Family Dental
Edward Knight Cyclepath PDX Racing
John Lehrer
Erick Taft Dialed Cycling Team
DeWayne Weaver Capitol Velo Cycling
Douglas Kile
Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link
Brett Boyles Planet PDX Cycling
Danny Knudsen
Steven Westberg Deschutes Brewery
Mark Hand Planet PDX Cycling
David Lenhart Boneyard Cycling
Nick Madronio Bobcat Bicycles
Alex Peake
STEVE ABARR UNAVITA RACING Must be an annual member
EZEQUIEL ANDRES UNAVITA RACING Must be an annual member
Todd Anderson Disco Velo Must be an annual member
Will Anderson Must be an annual member
STEVE BENDER Must be an annual member
Justin Bannerman JAMIS DIRT Must be an annual member
Seth Bedwell Must be an annual member
Adam Bergerson Capitol Velo Cycling Must be an annual member
Luke Bergerson Capitol Velo Cycling Must be an annual member
Tyler Bertram Must be an annual member
Derek Blanchard Bicycle Barn Must be an annual member
Scott Bugado Must be an annual member
Ken Bullmann Must be an annual member
Michael Burris Recycled Cycles Racing Must be an annual member
DEREK COUSE Must be an annual member
VINCENT CUNANAN Must be an annual member
Ammon Child Rebound/Tireless Velo Must be an annual member
Graham Christensen Vertical Earth Must be an annual member
Anthony Colistro Capitol Velo Cycling Must be an annual member
Duane Crockett Must be an annual member
GEORGE DAHL SPOKANE VALLEY COMPOSITE Must be an annual member
ANDREW DANKEL-IBANEZ Must be an annual member
JASON DEVOIR Allegro Cyclery Must be an annual member
DAVE DUTRO Trail maniacs Must be an annual member
Joel Dicks Must be an annual member
Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link Must be an annual member
Sean Duffy Team Oregon/River City Bicycles Must be an annual member
Mike Eddy Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot Must be an annual member
Chad Eder MCC Racing Must be an annual member
CHARLEY FEBUS Must be an annual member
DAVID FLANAGAN TEAM FLANAGAN Must be an annual member
TOM FUREY Must be an annual member
Justin Flynn Must be an annual member
Richie Frahm River City Red Racing Must be an annual member
Randy Frost Dialed Cycling Team Must be an annual member
Domenico Futia Must be an annual member
MICHAEL GALLOWAY RIDE FOR GOD Must be an annual member
DOUGLAS GRIFFITH Must be an annual member
Mike Gaertner Vertical Earth Must be an annual member
Frank Gray Must be an annual member
Carey Grumelot Speedway Cycles/AK Must be an annual member
ERIC HANSON Must be an annual member
STEPHEN HART Egencia Must be an annual member
Ron Hale Must be an annual member
Andrew Hanson Must be an annual member
Mark Harris Must be an annual member
Ethan Harrison Vertical Earth Must be an annual member
Mark Holtzinger Highgear coaching Must be an annual member
Jeff Hough Must be an annual member
Warren F.X. Hurley HIGH GEAR COACHING Must be an annual member
BRIAN IRISH Scott's Cycle and Sports Must be an annual member
Tony Irusta Lady let go of my ears. Must be an annual member
GREGORY JAMES REQUILMAN Scott's Cycle and Sports Must be an annual member
Tyler Jackson Capital Velo cycling. Must be an annual member
Ken Jones Must be an annual member
JESSE KADINGER Must be an annual member
DAVID KAPLA Old Town Bicycles Must be an annual member
Darryl Kent na Must be an annual member
Gordon King Chinook Cycling Club Must be an annual member
Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Must be an annual member
Todd Knoeppel Rebound/Tireless Velo Must be an annual member
Douglas Krumpelman Vertical Earth Must be an annual member
josh LIGHTFOOT Must be an annual member
Tony Labriola Must be an annual member
Edward Lanton Must be an annual member
Keith Loughman Team Bronson Must be an annual member
Richard Lundstrom Must be an annual member
GORDON MINTEN Capitol Velo Cycling Must be an annual member
Sam Mcdonald Must be an annual member
Roberto Mendiola Must be an annual member
Dusty Miller BBC Bike Gallery Continental Must be an annual member
Owen Morehart Must be an annual member
Sean Murphy Must be an annual member
Shawn Needham Moses Lake Professional Pharmacy Must be an annual member
Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link Must be an annual member
Jp Petrin Capitol Velo Cycling Must be an annual member
ERIC REISE Scott's Cycle and Sports Must be an annual member
RUSS RESER River City Red Racing Must be an annual member
KIRT RUNOLFSON Must be an annual member
Warren Rice Team Blazin Saddles / Solar Light Must be an annual member
Damon Roberts Chinook Cycling Club Must be an annual member
Tom Ryse SCHOOL OF CROSS Must be an annual member
STEVE SHELLER TEAM OLD GUYS Must be an annual member
ERIK SIGURDSON UNIVITA Must be an annual member
KENT SMITH Must be an annual member
JUAN CARLOS SOLANO MTB DEATHRIDERS Must be an annual member
JOSH STALLINGS WEISER MTB CLUB/JDZ Must be an annual member
TIM STALOCH GEAR WEST Must be an annual member
Allen Schwartz Allen Schwartz Must be an annual member
Rich Sherwood Must be an annual member
NATHAN THAYER NIGHT OWL CYCLING Must be an annual member
WARD THOMPSON Chinook Cycling Club Must be an annual member
STEVE THORNBURG Must be an annual member
PAUL TRAUTMAN Must be an annual member
Einar Thorarinsson RAK Must be an annual member
Brian Thoreson Must be an annual member
ARRON VANWORMER Must be an annual member
KEITH WALKER Must be an annual member
Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint Must be an annual member
Jace Wilde Must be an annual member
Kyle Williams Must be an annual member
David Wilson Multnomah Athletic Club Must be an annual member
CODEY YOST Must be an annual member

Show source results

Masters Women

Name Team Points Rejection Reason
1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 15
1 Lora Melkonian Team Finger 15
1 Danielle Stiles Dialed Cycling Team 15
4 Liza Gualandi Murder of Crows 14
4 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 14
4 Laura Vallion Team Finger 14
7 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 13
8 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 12
8 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 12
10 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 11
10 Karen Kenlan Sunnyside Sports 11
12 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 9
Lynn Longan
Andrea Anderson Must be an annual member
Sharon Anderson Team Nonstop Must be an annual member
ANGIE BROWN BMSTC Must be an annual member
Laura Berg Must be an annual member
KELLY DUTRO Trail maniacs Must be an annual member
NIWA FLANAGAN TEAM FLANAGAN Must be an annual member
Patty Garland Must be an annual member
JENNY HAMNESS Dialed Cycling Team Must be an annual member
ELISA HUFFMAN WILD AT HEART DIRT R Must be an annual member
Laura Hagen Must be an annual member
Bobbie Howard Must be an annual member
Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link Must be an annual member
Katie Linton Planet PDX Cycling Must be an annual member
AMY PEERSON UNIVITA RACING Must be an annual member
THERESA STEGER Hoppy Cycling Club Must be an annual member
JEN TURNER Must be an annual member
Corrine Vegter Dogs by Bri-BELLA Must be an annual member
LISA WILSON-ROMINE Must be an annual member
Ashley Walker Blue Mountain Singletrack Trails Club (BMSTC) Must be an annual member

Show source results

Singlespeed/Fixed

Name Team Points Rejection Reason
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 15
1 Mielle Blomberg Team S&M 15
3 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 14
3 Holland LaRue Team Finger 14
5 Michael Saviers Team SourDough 13
6 Eric Aldinger Team Finger 12
7 Maxwell Roe 9
8 David German Hammer Velo 8
9 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
10 Ryan Morgan Trusty Switchblade 4
11 Greg Myers 3
12 Adam Gomez 2
Jim Baird Path Bike Shop No results
Star Fitzgerald Must be an annual member
Bryan Reichert Must be an annual member
Greg Schutt TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES Must be an annual member
Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES Must be an annual member
Michael VANDIVER Must be an annual member

Show source results