2021 Overall BAR

Updated March 11, 2021 at 4:53 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Scott Scholz 300
2 Owen Szwaya BicycleAttorney.com 299
3 Wyatt Hein OSU Cycling Club 298

Show source results

Category 3 Women

Name Team Points
1 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 300

Show source results

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Tyler Miller Team 10 Barrel 443.0
2 Landon Farnworth Dryve Racing 441.5
3 John Craft Hutch's Bicycles/Bend Dental Cycling Team 300.0
3 Ian Brown Speedvagen/Cascadia Junior Cycling 300.0
3 Alex Nelson MCC Racing 300.0
3 Moses Keener Capitol Velo Cycling 300.0
7 Evan Plews RIDGE Cyclesport 299.0
7 Ben Gagosian Swift Racing PDX 299.0
7 Aaron McClintock 299.0
10 Evan Halladay MCC Racing 298.0
11 Jonathan Myers Team S&M 297.0
11 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling 297.0
11 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 297.0
14 Scotty Carlile Giant Bicycles, USA 296.0
14 Max Jones Capitol Velo Cycling 296.0
14 Philip Stiff Northwest Competitive Adventure 296.0
17 Jack Bardi 295.0
17 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 295.0
17 Shane Johnson Dryve Factory Racing 295.0
17 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 295.0
21 Scott Scholz 294.0
21 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling Team 294.0
21 Nick Davis Team 10 Barrel 294.0
21 Matt Jamison Group Trail Cycling 294.0
25 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 293.0
26 Aris Sophocles Aris III Sophocles 291.0
27 Terran Hood Reno Devo 288.0
28 Luke Lamperti TRINITY Racing 149.5
28 Luke Demoe Landspeed 149.5
30 Jacob Rathe 148.5
30 Haydn Mackay R4R - Make A Wish 148.5
32 Keelan Ontiveros 146.5
32 Mark Goodman Murder of Crows 146.5
34 Christopher Bagg Wattie Ink 145.0
35 Brandon Marshall Landspeed 143.5

Show source results

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Clara Honsinger 449.5
2 Laura Coombs Unattached 300.0
2 Taylor Kennedy Team Finger 300.0
2 Erin Reis Hutch's Bend Dental 300.0
5 Emma Maaranen KS-Kenda Elite Women's MTB Team 299.0
5 Alexa Loscutoff 299.0
5 Julie Nelson MCC Racing 299.0
8 Natasha Visnack 298.0
8 Valerie Nussbaumer Team Finger 298.0
8 Anne Farawila Chinook Cycling Club 298.0
11 Brooke Hansen 297.0
11 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 297.0
11 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 297.0
14 Jamie Cavener Black Dog AVT / Stupid Shit on Bikes 294.0
15 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 291.0
16 Heidi Pahls 288.0
17 Ryan Levering Mudslinger Adventure Squad 149.5
18 Caroline Wreszin 148.0
18 Carrie Day Deschutes Brewery 148.0
20 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 146.5
20 Bryna Curry Murder of Crows 146.5
22 Charley Erickson 145.0
22 Molly Balfe CBCG 145.0

Show source results

Clydesdale

Name Team Points
1 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 300
2 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 299
3 Jonathan Elek Team 10 Barrel 298
4 Mike Hamness Dialed Cycling Team 297
5 Mark Sather Team 10 Barrel 296
6 Mike Ripley Mudslinger Adventure Squad 295
7 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 294
8 Jeff Tedder Hammer Velo 293
9 Stephen Carter Planet PDX Cycling 292
10 Ryan Elms 291
11 Michael Clark Stumptown Cycling Club 290

Show source results

Junior Men

Name Team Points
1 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 446.0
2 Scott Hood Moe's Bike Shop 300.0
3 Jade Rohde Land Shark 299.0
4 Nathan Troyer Reno Devo 298.0
5 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 296.0
6 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 295.0
7 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 292.0
8 Jacob Olander Deschutes Brewery 150.0
8 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 150.0
10 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 149.0
11 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 147.0
11 Charley Myers 147.0
13 Ronan Myers 145.5
13 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 145.5

Show source results

Junior Women

Name Team Points
1 Madeline Stover S & M 296
2 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 295
3 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 150
3 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 150
5 Nekane Powell BYRDS 149
5 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 149

Show source results

Masters Men

Name Team Points
1 David Sjogren Hutch's Bend Dental 298.000
2 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 297.000
3 Eric Schehen 294.000
4 Steve Chapin Castelli 291.000
5 Jeremy Morris 282.000
6 David Visnack 281.000
7 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 280.000
8 Kieran Stover 262.000
9 Lance Heppler Dialed Cycling Team 225.000
10 John Weathers BicycleAttorney.com 195.833
11 Andrew Sargent Evolution Racing 150.000
12 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 148.000
12 Brady Van Matre Boxwell Cycling 148.000
12 Cort Johnson Team 10 Barrel 148.000
15 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 146.500
15 Erin Reis Hutch's Bend Dental 146.500
17 Rich Julyan 145.000
17 Jeff Thomas Co-Motion Cycles Factory Team 145.000
19 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 144.500
19 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 144.500
21 Todd Gallaher Team Glass Forge 144.000
21 Charles Hall 144.000
23 Scott Rider 143.000
23 Tim Turk Land Shark 143.000
25 Matt Kline Land Shark 142.000
25 Richard Hogan Land Shark 142.000
27 Richard Rosko Hammer Velo 139.500
27 Mark Braun USMES 139.500
29 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 132.000
29 Brian Wise Dialed Cycling Team 132.000
31 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 91.000
31 Karl Weeks 91.000
31 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 91.000
34 Byron Breeden 90.000
34 Thomas Morgan Team Finger 90.000
34 Billy Thomas Deschutes Brewery 90.000
37 Julio Cabrera 89.000
37 Duff Linde Camas Bike and Sport 89.000
37 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 89.000
40 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 75.000
40 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 75.000
40 Sam Reynolds 75.000
43 Michael Brown WebCyclery Racing 69.250
43 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 69.250
43 Patrick Coughlin AOMS Racing 69.250
43 Mike Whalen 69.250
47 Brennan Morrow Oregon Trail Syndicate 58.800
47 Barron Johnson 58.800
47 David Luoma Cyclepath PDX Racing 58.800
47 Brad Alderman Vancouver Cyclery 58.800
47 Rob Perry 58.800
52 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 47.833
52 Terry Hamness Dialed Cycling Team 47.833
52 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 47.833
52 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 47.833
52 Tony Dirks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 47.833

Show source results

Masters Women

Name Team Points
1 John Slawta Land Shark 300.0
2 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 299.0
3 Brian Dwyer Bear Creek Bicycle 298.0
4 Lillian Schiavo-Gilmour Zach's Bikes 297.0
5 Amber Pearson 296.0
6 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 294.0
7 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 289.0
8 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 146.5
8 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 146.5
10 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 145.5
10 Karen Kenlan Sunnyside Sports 145.5
12 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 100.0
12 Lora Melkonian Team Finger 100.0
12 Danielle Stiles Dialed Cycling Team 100.0
15 Liza Gualandi Murder of Crows 99.0
15 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 99.0
15 Laura Vallion Team Finger 99.0

Show source results

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 300
1 Mielle Blomberg Team S&M 300
3 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 298
3 Holland LaRue Team Finger 298
5 Michael Saviers Team SourDough 296
6 Eric Aldinger Team Finger 295
7 Maxwell Roe 294
8 David German Hammer Velo 293
9 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 292
10 Ryan Morgan Trusty Switchblade 291
11 Greg Myers 290
12 Adam Gomez 289

Show source results

Tandem

Name Team Points
1 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 300
2 Wendy Werthaiser Flywheel Bicycle Solutions 299

Show source results