2021 Overall BAR

Updated July 31, 2021 at 8:02 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Noah Sanders Audi 894
2 Evan Larson Team California Juniors 882
3 Kade Aldrich 860
4 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 598
5 Summer Newlands Team Oregon p/b Rhodda Paint 591
6 Tyler James 586
7 Thomas Hope TEAM OREGON P/B RODDA 584
8 Andreas Broxson Audi 581
9 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 579
10 Trevor C Miller 579
11 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 577
12 Justin Rackley Audi Cycling Team (Road) | Sage Titanium Factory Racing (CX) 571
13 Daniel Recordon Point • S Racing 565
14 Andrew Santos Team Coastal 557
15 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 556
16 Jacob Harvey 300
16 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 300
16 Jeff Nary Murder of Crows 300
19 Zhiwei Yang 299
19 Jonathon Fogarty 299
21 Nick Davis Team 10 Barrel 298
21 Patrick Connor Team Wooly Mammoth 298
21 Jeff Leonard Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 298
21 Alicia Prusinski Murder of Crows 298
25 Quinlyn Benning 297
25 James Coats 297
27 Mauricio Posada 296
27 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 296
27 Marshall Hoopingarner Team Wooly Mammoth 296
27 Shelly Boelter Bonk Collective 296
31 Scott Scholz 295
31 Ben Pederson Grouptrail Cycling 295
31 Dan Davis 295
34 Greyson Turner Sunnyside Sports 294
34 David Root Pacific Office Automation Cycling 294
36 Owen Szwaya Bicycle Attorney 293
36 Sean Pinzon 293
38 Jesse Stewart 292
38 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 292
40 Wyatt Hein OSU Cycling Club 291
40 Travis Venable Apex Racing Team 291
42 Cody Gilbert 290
42 Istvan Takacs 290
42 Greg van Amerongen 290
45 Jakob Beelar Bean Berets 289
46 James Putnam 288
46 Andrej Miske Team Dr Will Bar 288
48 James Green Trusty Switchblade 287
49 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 286
50 Ian Gibson Dialed Cycling Team 285
51 Patrick Dailey Pacific Office Automation Cycling 284
52 J Pearce Beissinger Dialed Cycling Team 283
53 Sean Corey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 282
53 Tom Smith 282
55 Will Taplin 280
56 Jacob Olsen 279
57 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 278
57 Shane Johnson Dryve Racing 278
59 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 277
59 Kieron Crossley GENE JOHNSON 277
61 Matt Radich Team Dr Will Bar 275
61 Matthew Toupal Team Oregon p/b Rodda Paint 275
61 Alex Roman Breadwinner Cycles 275
64 Joshua Dinwiddie Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 274
65 Zac Garrard Jacuzzi Boys Athletic Club 272
66 Peter Madsen Team Oregon p/b Rodda Paint 271

Category 3 Women

Name Team Points
1 Stephanie Taplin Liquid Velo 898
2 Hannah Allen 896
3 Clara Terrell English Cycles 892
4 Megan Brinkmeyer Los Gatos Bicycle Racing Club 891
5 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 595
6 Rea Baxmann 300
7 Tausha Smith 299
8 Hayley McClure 298
9 Kat Hampton Co-Motion Factory Racing Team 297
9 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 297
11 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 296
12 Dani Detloff 295
13 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 294
13 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 294
15 Kimberly Dowe 293
15 Emily Alexander Liquid Velo 293
17 Ashley Olson 292
17 Christine A Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 292
19 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 291
20 Airlia Oroszváry Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 290
21 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 289
22 Lisa Timmerman The Club Roule 288
23 Hannah Thomas 287
24 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 286
25 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 285
26 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 284
27 Cintia Farmer Pacific Office Automation 283

Category 4 Men

Name Team Points
1 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 883
2 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 878
3 Cian McCann 872
4 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 858
5 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 840
6 Alex Nelson MCC Racing 831
7 Benjamin Snodgrass DCL Multisport Fitness 595
8 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 583
9 Sean Pinzon 582
10 Niko Haller Peninsula Velo Racing p/b Summit Bikes 573
11 Connor Donahue 573
12 Mack Parshall Audi/Krykisports 573
13 Mateen Richey Breadwinner Cycles 568
14 Jeremy Gourd 564
15 Kevin Locher 563
16 Tom Smith 557
17 Tad Hodgert Deschutes Brewery 556
18 Patrick Dailey Pacific Office Automation Cycling 300
18 William Fogarty Fulcrum Properties/WebCyclery 300
20 Owen Rogers Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 299
20 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 299
22 Michael Kanter Lewis and Clark College Cycling Team 298
22 Kyle Gray 298
24 Max Rye 297
24 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 297
24 Derek Cardinale Boneyard Cycling 297
27 Chris Kee 296
27 Alex Martin WebCyclery.com 296
27 Jenna Raymond CascadiaJunior Cycling 296
30 Kasra Shokat 295
30 Neve Gerard 295
32 Travis Schlafke 294
32 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 294
34 Joshua Dinwiddie Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 293
34 Jacob Olander Deschutes Brewery 293
36 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 292
36 Gabriel Nary 292
38 Paul Furst Dialed Cycling Team 291
38 Jacob Robertson 291
38 Ren Walkenhorst Trail Kooks 291
38 Amy Nary 291
42 Jacob Smith Biciclista Team PDX 289
42 Jason Bell US Military Endurance Sports 289
44 Jeff Leonard Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 288
44 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 288
46 Jade Rohde Land Shark 287
46 Jack Walker 287
48 Nate Scott Dialed Cycling Team 286
48 Jeremy Morris 286
48 Tanner Wescott 286
51 Adam Peterson 285
52 Cory Love 284
53 Christian Folk Audi 283
54 Jack Johnson 282
55 David Reitan 281
55 Nick Engerran 281
57 Ben Westphal Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 278
57 Andrew Zurn The Club Roule 278
59 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 277
60 Tim Simundza Rainier Beer Cycling Team 276
61 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 275
62 Seth Mann 272
63 Tyler Larson 271
64 David Turner 269
65 Paul Wroblewski The Club Roule 268
66 Brandon Gallagher Murder of Crows 267
67 Cary Newell 265
68 Jason Whittington Team 10 Barrel 264
69 Jeff Nary Murder of Crows 263
70 Marty Moran 262
71 Eamon Haverty TriTech 261
72 Reid Curry Murder of Crows 260
73 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 259
74 Jason Evans Walmart/ACEC Cyling Team 258
75 Adam Haslam 256
76 Austin Duerfeldt 255

Category 4 Women

Name Team Points
1 Erin Reis Hutch's Bend Dental 893
2 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 887
3 Julie Nelson MCC Racing 884
4 Hannah Allen 587
5 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 583
6 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 581
7 Hannah Moraes 574
8 Airlia Oroszváry Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 300
8 Nicole Baker 300
10 Alicia Prusinski Murder of Crows 299
10 Rhys May 299
10 Molly Balfe CBCG 299
13 Katherine Ellis 298
13 Rosanna Kyniston 298
15 Emma Maaranen KS-Kenda Elite Women's MTB Team 296
16 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 295
16 Kendra Goffredo 295
18 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 294
19 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 293
20 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 292
21 Anna Rischitelli 291
22 Becky Hatke Rainier Beer Cycling Team 288
22 Caroline Wreszin 288
24 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 287
24 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 287
26 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 286
26 Lisa Timmerman The Club Roule 286
28 Hannah Thomas 284
29 Madeline Stover S & M 283
29 Anne Heiner 283
31 Elizabeth Walker 281

Category 5 Men

Name Team Points
1 Zac Garrard Jacuzzi Boys Athletic Club 300
2 Jeff Leonard Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 299
3 Cian McCann 298
4 Texas Lawton 297
5 Jacob Barnett 296
6 Michael O'Neil Knickerbocker Racing 295
6 Mauricio Posada 295
8 Alex Roman Breadwinner Cycles 293
9 Matthew Berkompas Dialed Cycling Team 292
10 Adam Haslam 291
11 Max Rye 290
12 Tim Simundza Rainier Beer Cycling Team 289
13 Cary Newell 288
13 Grayson Steigler 288
15 Jeremy Gourd 286
16 Sean Pinzon 285
16 Jim Jeffers The Club Roule 285

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Keelan Ontiveros Digital Commerce Bank 1138
2 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 1091
3 Erik Hammerquist Pacific Office Automation Cycling 888
4 Jacob Rathe 834
5 Andrew Loaiza Mettle cycling P/B Cycle Oregon 830
6 Allan Schroeder Team Bobs-bicycles.com 826
7 Drake Deuel 597
7 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 597
9 Austin Arguello Velobody/Gerk's 588
10 Jonathon Fogarty 587
11 Felipe Nystrom 587
12 Daniel Lincoln River City Bicycles Bike Law 587
13 Owen Wright 586
14 Massimo Larsen 584
14 Andrew Young 584
16 Michael Kanter Lewis and Clark College Cycling Team 584
17 Jade Rohde Land Shark 584
18 Scott Scholz 581
19 Sean Corey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 581
19 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 581
21 Luke Demoe Landspeed 579
22 Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group 577
23 Max Ritzow Team Oregon p/b Rodda Paint 575
24 Tyler Miller Team 10 Barrel 574
25 Stephen Snider Mudslinger Adventure Squad 573
26 Simon Wu Kryki Sports 573
27 Landon Farnworth Dryve Racing 572
28 Aris Sophocles Aris III Sophocles 571
29 Austen Davis 569
30 Matthew Paez Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 567
31 Chris Waggoner Pacific Office Automation Cycling 561
32 Peter Madsen Team Oregon p/b Rodda Paint 560
33 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint 556
34 Gregory Kell Team Wooly Mammoth 548
35 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 544
36 Emmett Culp Digital Commerce Bank 530
37 Andrew Loscutoff 511
38 Ian Brown Speedvagen/Cascadia Junior Cycling 300
38 Moses Keener Capitol Velo Cycling 300
38 Ben Taber Team 10 Barrel 300
38 Summer Newlands Team Oregon p/b Rhodda Paint 300
38 Sebastian Ospina BONE YARD CYCLING 300
43 Evan Halladay MCC Racing 299
43 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 299
43 Craig Schommer 299
43 Jake Szymanski Rapha North America 299
47 John Craft Hutch's Bicycles/Bend Dental Cycling Team 298
47 Evan Plews RIDGE Cyclesport 298
47 Joshua Johnston Murder of Crows 298
47 William Fogarty Fulcrum Properties/WebCyclery 298
51 Luke Lamperti TRINITY Racing 297
51 Jonathan Myers Team S&M 297
51 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 297
51 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law 297
51 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 297
51 Brent Poole Pacific Office Automation Cycling 297
57 Max Jones Capitol Velo Cycling 296
57 Paul Furst Dialed Cycling Team 296
57 Eric Martin WebCyclery Racing 296
57 Ryan Eisele RIDGE Cyclesport 296
61 Noah Sanders Audi 295
61 Dillon Caldwell Argonaut Cycles 295
61 Alicia Prusinski Murder of Crows 295
64 Shane Johnson Dryve Racing 294
64 Aaron McClintock 294
64 Andrew Casburn Mudslinger Adventure Squad 294
64 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 294
68 Haydn Mackay R4R - Make A Wish 293
68 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 293
68 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 293
68 Andrew Buswell 293
68 Jenna Raymond CascadiaJunior Cycling 293
73 Ben Gagosian Swift Racing PDX 292
73 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 292
73 Carl Decker Giant Factory Off-Road team 292
76 Scotty Carlile Giant Bicycles, USA 291
76 Reid Curry Murder of Crows 291
76 Bob Duffy Team Dr Will Bar 291
79 Logan Divelbiss Capitol Velo Cycling 290
79 Adam Kachman Easton Overland 290
79 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 290
82 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 289
82 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 289
82 Mike Hamness Dialed Cycling Team 289
85 Matt Russell Hutch's Bend Dental 288
85 Ian Spivack family bike shop racing 288
87 Jack Bardi 287
87 Pierce Martin Team Finger 287
87 Ryder Uetrecht ASU Devo 287
87 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 287
91 Alex Nelson MCC Racing 286
91 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 286
91 Andrio Abero 286
94 Andrei Bodea 285
94 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 285
94 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 285
94 Todd Berger Crow's Feet 285
94 Ryan Younkin 285
99 Mark Goodman Murder of Crows 284
99 Martin Acosta Rock Creek Cyclery pb Fit4ever Studio 284
99 Robert Cummings Audi 284
102 Chance Hockema Byzick + Company Cycling 283
102 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 283
102 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 283
102 Justin Rackley Audi Cycling Team (Road) | Sage Titanium Factory Racing (CX) 283
102 Tommy Carr 283
107 Mike Fusaro Team 10 Barrel 282
107 Jordan Wilson Marys Bicycle Club 282
109 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling 281
109 Matt Jamison Group Trail Cycling 281
109 Marty Moran 281
109 John Renshaw CX Pistols p/b Gigantic Brewing 281
109 Luke Bergerson Capitol Velo Cycling 281
109 Michael Brown WebCyclery Racing 281
115 Joel Fletcher Eliel Factory Team 280
115 James Williams 280
115 Andrew Neill Nunez Team Rancagua Bike Chile 280
115 David Kuhns Audi/Krykisports 280
119 Philip Stiff Northwest Competitive Adventure 279
119 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 279
119 Ben Pederson Grouptrail Cycling 279
122 Thomas Steiger 278
122 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 278
122 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 278
122 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 278
122 Lisa Timmerman The Club Roule 278
122 John Chapman Murder of Crows 278
128 Adam Moore Grouptrail Cycling 277
128 Matthew White Marys Bicycle Club 277
128 Keith McIntire Audi 277
128 Paul Armstrong 277
128 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 277
133 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 276
134 Terran Hood Reno Devo 275
134 Brian Gruenemay Marys Bicycle Club 275
134 Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling Team 275
134 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 275
138 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 274
138 Philippe Gauthier Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 274
138 Sean Haidet Schnur Racing 274
141 Brandon Marshall Landspeed 273
141 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 273
141 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling 273
141 Eric Zugor 273
145 Maxwell Roe 272
145 Erik Tonkin Team S&M 272
145 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 272
145 Debra Krichko Dialed Cycling Team 272
145 Brandon Gallagher Murder of Crows 272
150 Trent Kenreigh Mudslinger Adventure Squad 271
150 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 271
152 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 270
152 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 270
152 James Coats 270
155 Adam Angert Holtey Law | Peak Condition 269
155 Tyler Aquino 269
155 Brian Wise Dialed Cycling Team 269
155 John McCaffrey 269
155 Shelly Boelter Bonk Collective 269
155 Lyle McCaffrey 269
161 Brian Maxson 268
161 Derek Koops Hutch's Race Team 268
163 Nick Davis Team 10 Barrel 267
163 Jim Jeffers The Club Roule 267
163 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 267
166 David Moyer 266
166 Mico Macri ME 266
168 Jeff Lundin Team 10 Barrel 265
169 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 264
169 Jacob Barnett 264
171 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 263
172 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 262
172 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law 262
174 Lance Nelson Team Oregon p/b Rodda Paint 261
174 William Goritski Rebound/Tireless Velo 261
174 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 261
177 Cameron Allen 260
178 Rolland Hayden Dialed Cycling Team 257
178 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 257
178 Andrew Suchocki Audi 257
178 Christopher Connelly 257
182 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 252
182 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 252
182 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 252
182 Nicolas Betters 252
186 Dani Stiles Dialed Cycling Team 248
186 Zach Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 248
186 Adin Jura Oregon Bike Shop Racing Team 248
189 Eric Stolberg ANTHM Collective 242
189 Marie Major ANTHM Collective 242
191 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 240
192 Tim Simundza Rainier Beer Cycling Team 239
193 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 236
193 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 236
195 Ryan Altman Team 10 Barrel 234

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Anna Megale 1178.0
2 Rachel Geiter Liquid Velo 892.0
3 Jenna Lingwood Point S Nokian 883.0
4 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 869.0
5 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 869.0
6 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 730.5
7 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 722.5
8 Laura Mullen Dialed Cycling Team 594.0
9 Hannah Allen 593.0
10 Alexa Loscutoff 589.0
11 Lisa Eriksson Holtey Law | Peak Condition 580.0
12 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 576.0
13 Clara Terrell English Cycles 575.0
14 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 575.0
15 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 569.0
16 Christine A Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 567.0
17 Clara Honsinger 445.0
18 Maeghan Easler 442.0
19 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 439.5
20 Emma Maaranen KS-Kenda Elite Women's MTB Team 300.0
20 Erin Reis Hutch's Bend Dental 300.0
20 Taylor Johnston Murder of Crows 300.0
23 Taylor Kennedy Team Finger 299.0
23 Darragh Hildreth KS KENDA WOMENS ELITE 299.0
25 Laura Coombs Unattached 298.0
25 Molly Russell-Holmes 298.0
27 Serena Bishop Gordon Liv Racing Collective 297.0
27 Angharad Porteous Bicycle Attorney 297.0
27 Kristi Cutter Bend 297.0
30 Natasha Visnack 296.0
30 Kim Kathrein Dialed Cycling Team 296.0
30 Alicia Prusinski Murder of Crows 296.0
30 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 296.0
30 Holland LaRue Team Finger 296.0
35 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 295.0
35 Melissa Byrd Team 10 Barrel 295.0
35 Kat Hampton Co-Motion Factory Racing Team 295.0
35 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 295.0
39 Jessamy Taylor 294.0
39 Stacy Westbrook The Club Roule 294.0
39 Nicole Gunton 294.0
39 Bre Rue West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 294.0
43 Valerie Nussbaumer Team Finger 293.0
43 Julie Nelson MCC Racing 293.0
43 Brenna Elena Wolford Sunnyside Sports 293.0
46 Brooke Hansen 292.0
46 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 292.0
46 Anne Farawila Chinook Cycling Club 292.0
46 Hilary Luther 43 Degrees 292.0
50 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 291.0
50 Hayley McClure 291.0
50 Rhys May 291.0
53 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 290.0
54 Jamie Cavener Black Dog AVT / Stupid Shit on Bikes 288.0
54 Julie Robertson Zivin Team Thrive 288.0
54 Rosanna Kyniston 288.0
54 Stephanie Taplin Liquid Velo 288.0
58 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 287.0
59 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 285.0
59 Robin Pelletier 285.0
61 Annick Chalier 284.0
62 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 283.0
63 Heidi Pahls 281.0
63 Erin Glover 281.0
65 Kimberly Dowe 150.0
66 Tausha Smith 148.5
67 Ryan Levering Mudslinger Adventure Squad 147.0
68 Caroline Wreszin 145.0
68 Carrie Day Deschutes Brewery 145.0
70 Bryna Curry Murder of Crows 143.5
71 Christine Meyer 142.5
72 Charley Erickson 141.5
72 Molly Balfe CBCG 141.5

Clydesdale

Name Team Points
1 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 300
2 Jonathan Elek Team 10 Barrel 299
3 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 298
4 Gerardo Perez Bethany Bike Repair Cycling Team 297
5 Andrew Maddox Cycle Analysis 296
6 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 295
7 Mark Sather Team 10 Barrel 294
8 Mike Hamness Dialed Cycling Team 293
9 Austen Davis 292
10 Tyson Hart 291
11 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 290
12 Mike Reddig Dialed Cycling Team 289
13 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 288
14 Dan Weiland 287
15 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 286
16 Mike Ripley Mudslinger Adventure Squad 285
17 Gavin McGregor Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 284
18 Jarrod Sumerlin Bicycle Barn 283
19 Jeff Tedder Hammer Velo 282
20 Michael Clark Stumptown Cycling Club 281
21 Stephen Carter Planet PDX Cycling 280
22 Paul Toufar Bicycle Attorney 279
23 Ryan Elms 278
24 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 277

Junior Men

Name Team Points
1 Jade Rohde Land Shark 879
2 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 597
3 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 596
4 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 583
5 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 579
6 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 577
7 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 559
8 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 555
9 Scott Hood Moe's Bike Shop 300
9 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 300
11 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 299
11 Gavin Newman TriTech Select 299
13 Nathan Troyer Reno Devo 298
13 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 298
13 Leo Herriges Swift Racing PDX 298
13 Zachary Smith Biciclista Team PDX 298
17 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 297
17 Nels Hoile Bicycle Attorney 297
17 Owen Rogers Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 297
20 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 296
21 Peter Collins 295
21 Joshua Dicks 295
23 Charley Myers 294
23 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 294
25 Ronan Myers 293
26 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 292
27 Jacob Olander Deschutes Brewery 291
27 Onno van Baaren 291
29 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 290
29 Devin Peters 290
31 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 289
32 William Fogarty Fulcrum Properties/WebCyclery 288
32 Bradley Edington 288
34 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 287
34 Ted Collins 287
34 Zane Moore 287
37 Reid Farmer Cascadia Junior Cycling 285
37 Jacob Smith Biciclista Team PDX 285
39 Federico Spedini Biciclista US 284
39 Carter Sheley Methow Valley Composite 284
41 Hoby Miller 283
42 Liam Murphy 282
42 Graham Sheley Methow Valley Mountain Biking Team 282
44 Cooper Garland 281
45 Tanner Hawley 280
46 Braden Stiles Dialed Cycling Team 279
47 Cannon Hahn 277
48 Isaac Lutz 276
49 Porter Stowers 275
50 Austin Jackson Dialed Cycling Team 274
51 Wylie Koning 273
52 Riley Plummer 272
53 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 271
54 Jack Webb NICA Eugene Composite 270
55 Raleigh Kraynik 269
56 Terran Hood Reno Devo 268
57 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 266
58 Marker Still 265
59 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 264
59 Noah Simonich Marys Bicycle Club 264
61 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 262
62 Nate Dezellem 261
63 Rowan Jacobs Bicycle Attorney 259
64 Kaess Rinder 258
65 Trevon Jaskoski Salem Descenders 257
66 Owen Jones 256
67 Anderson Webb Salem Descenders 255
67 Quinlan Lally 255
69 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 253
70 Anderson Popp 252
71 Karter Snider 251
72 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 250
73 Porter DeBacker Descenders 249
74 Maximus Lally 248

Junior Women

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 591
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 589
3 Jenna Raymond CascadiaJunior Cycling 300
3 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 300
5 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 299
5 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 299
7 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 298
8 Lauren Hartrich 297
9 Madeline Stover S & M 296
10 Stella Scholz Methow Cycling Team 295
11 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 294
12 Emmalee Cheeney Bend composite 291
13 Nekane Powell BYRDS 290
14 Lucia Williams 289
15 Mya Dixon 288
16 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 287
17 Ava Jaskoski 286
18 Dannika Bauman Eugene Composite Team 285
19 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 284
20 Chaz Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 283
21 Trillian Hawley Silver Falls Composite 282

Masters Men

Name Team Points
1 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 1085.000
2 Joseph Tysoe 1016.000
3 Ian Gibson Dialed Cycling Team 887.000
4 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 879.846
5 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 868.000
6 Ian Spivack family bike shop racing 862.000
7 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 852.000
8 G Boyd Tarin Splunk Race Team 850.000
9 David Root Pacific Office Automation Cycling 849.000
10 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 847.000
11 Kevin Gillas Advanced Integration 836.000
12 Charles Henderson Swift Racing PDX 835.000
13 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 830.000
14 Aris Sophocles Aris III Sophocles 816.000
15 Tom Kelly 796.000
16 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 796.000
17 Todd Gallaher Team Glass Forge 792.000
18 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 760.000
19 Keith Richards Rock Creek Cyclery 758.000
20 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 616.500
21 Scott Hood Moe's Bike Shop 604.500
22 Michael Girard Evolution Racing 602.750
23 Andrej Miske Team Dr Will Bar 585.000
24 Chris Hanel Dialed Cycling Team 582.000
25 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 574.000
26 Brian Schuster ThirstyBear Cycling 567.000
27 Craig Schommer 561.556
28 Greg Stokes Hammer Velo 561.000
29 Scott Carroll Dialed Cycling Team 551.846
30 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 546.000
31 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 541.000
32 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing 540.556
33 Steve Schwaeber Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 534.000
34 Bob Duffy Team Dr Will Bar 533.000
35 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 530.000
36 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 529.000
37 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 520.000
38 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 510.000
39 Jason Bell US Military Endurance Sports 507.000
40 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 504.000
41 Christopher Raymond Team Oregon p/b Rhodda Paint 501.000
42 Darell Provencher Team Rose City 493.000
43 Dino Andereggen Pacific Office Automation Cycling 479.000
44 Derek Koops Hutch's Race Team 465.000
45 Bob Jacobs Bicycle Attorney 425.000
46 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 363.000
47 Billy Thomas Deschutes Brewery 342.000
48 Tom Dolan 327.500
49 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 325.000
50 Lance Heppler Dialed Cycling Team 322.846
51 Robert Callahan 322.000
52 Tad Hodgert Deschutes Brewery 320.846
53 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 317.000
54 Mark Braun USMES 304.500
55 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 300.000
55 David Sherman Team Dr Will Bar 300.000
57 Rich Julyan 299.000
57 Cort Johnson Team 10 Barrel 299.000
57 Matthew Allen Stages Cycling 299.000
60 Terry Hamness Dialed Cycling Team 297.000
60 Tim Ellerbruch 297.000
62 John Weathers Bicycle Attorney 297.000
63 Michael Brown WebCyclery Racing 296.000
63 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 296.000
65 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 295.000
65 John Hatfield Dialed Cycling Team 295.000
67 Rob Perry 294.000
67 Donald Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 294.000
69 Mark Miller Marys Bicycle Club 293.000
69 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 293.000
69 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 293.000
69 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 293.000
73 Ryan Russell 292.000
74 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 291.000
74 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 291.000
76 Jonathon Fogarty 290.000
77 Brad Alderman Vancouver Cyclery 289.000
77 Timothy Mineo Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 289.000
79 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing p/b Wattie Ink 288.750
80 Loren Russell Vegan Fleez! 288.556
81 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 288.000
82 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 287.000
82 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 287.000
84 Clinton Andring Hutch's Bend Dental 286.000
84 Peter Serrurier 286.000
84 Dave Smits SEE SEE MOTOR COFFEE 286.000
87 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 285.000
87 Rick Metz Bicycle Attorney 285.000
89 David Luoma Cyclepath PDX Racing 284.000
89 Chris Waggoner Pacific Office Automation Cycling 284.000
91 Brady Van Matre Boxwell Cycling 283.000
91 Jason Whittington Team 10 Barrel 283.000
93 Barron Johnson 282.000
93 Jonathan Nelson Mt. Hood Velo 282.000
95 Brian Wise Dialed Cycling Team 281.000
96 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 279.000
96 Michael Manning Rock Creek Cyclery pb Fit4ever Studio 279.000
96 Nathan Dramer T.E.A.L. Team Six 279.000
99 John Slawta Land Shark 278.846
100 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 277.000
100 David Kuhns Audi/Krykisports 277.000
100 Scott Goldstein Wyrm of Dread Ltd 277.000
100 Kevin King Dark Horse Racing p/b TCNF.LEGAL 277.000
100 Eric Anderson Team Dr Will Bar 277.000
100 Richard Desmond SEE SEE MOTOR COFFEE 277.000
106 David Sjogren Hutch's Bend Dental 275.000
106 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 275.000
108 Brennan Morrow Team 10 Barrel 274.000
109 Tom Williamson Team 10 Barrel 273.000
109 Lance Haag Thirsty Bear P/B Akamai 273.000
109 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 273.000
112 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 270.000
112 James McGrew 270.000
112 Gary Cornilles Dialed Cycling Team 270.000
112 Gregory Hartman Team Rose City 270.000
112 Gil Ormerod Team S&M 270.000
117 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 267.000
117 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE 267.000
119 Michael Nyberg Sunnyside Sports 266.000
120 Rick Gregory Black Dog Velo 265.000
120 Keith McIntire Audi 265.000
122 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 264.000
122 Philippe Gauthier Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 264.000
124 Paul Greenwalt Bicycle Attorney 263.000
125 David Cloninger Hutch's Bend Dental 262.000
125 Ben Marean Eugene Velo Racing 262.000
127 Brian Anthony ANTHM Collective 261.000
127 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 261.000
127 Gordy Bolstad Velobody/Gerks 261.000
130 Eric Schehen 260.000
130 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 260.000
132 Chris Thoman Perthes Awareness p/b PANW 259.000
133 Byron Breeden 258.000
133 Matt Radich Team Dr Will Bar 258.000
135 Joseph Dengel Team Dr Will Bar 257.000
135 Robin Wessel Sage Titanium Factory Racing 257.000
135 Randy Word Word RCB presents Grummel 257.000
135 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 257.000
139 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 256.000
139 Rob English English Cycles 256.000
141 Gary Schulte 255.000
142 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 253.846
143 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 253.000
143 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 253.000
143 Eric Kaczmarek Pacific Office Automation Cycling 253.000
143 Jeremy Gourd 253.000
147 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 251.000
147 Jim Middaugh SEE SEE MOTOR COFFEE 251.000
149 Colin Howard 250.000
149 James Schneider Team Dr Will Bar 250.000
149 Phil de la Motte 250.000
152 Wayne Tonning Hutch's Bend 249.000
152 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 249.000
154 Nate Silva 248.000
154 Scott Mares Threshold Velo 248.000
156 Steve Chapin Castelli 247.000
156 Stefan Furst Dialed Cycling Team 247.000
158 James Cope 246.000
158 Michael Catterall Stages Cycling 246.000
160 Jeff Thomas Co-Motion Cycles Factory Team 245.000
160 Guy Polson Infinit Performance 245.000
160 Mark Sather Team 10 Barrel 245.000
160 Alex Wilson Hammer Velo 245.000
164 Karl Weeks 244.000
164 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 244.000
166 Charles Hall 243.000
166 Jamin AAsum Bridgetown Velo 243.000
166 Eric Aldinger Team Finger 243.000
166 Brad Gebhard 243.000
170 Erin Kelly 242.000
171 David Visnack 241.000
171 Cristian Fuentes Pacific Office Automation Cycling 241.000
173 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 240.000
173 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 240.000
173 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 240.000
173 Matthew Slater Evolution Racing 240.000
177 Tim Simundza Rainier Beer Cycling Team 239.000
177 Scott Trautman Dialed Cycling Team 239.000
177 Michael R Wilson Team S&M 239.000
180 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 237.000
181 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 237.000
182 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 236.000
183 Craig Mavis Deschutes Brewery 235.000
183 Christian Tresser 235.000
185 Samuel Medrano Jr 234.846
186 Jeremy Morris 234.000
186 John Adkins 234.000
186 David Hopper NoMads Sports Club 234.000
189 Todd Rinder 233.000
189 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 233.000
189 Tom Cole MCC Racing 233.000
192 Sam Reynolds Amgen 232.000
192 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 232.000
194 Giovanni Cafiso 231.000
194 Jeff Qualle 231.000
194 Chris Brown 231.000
197 Russ Morgenson 230.000
197 Tom Ghilarducci 230.000
199 John McCaffrey 229.000
199 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycling 229.000
201 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team 228.000
201 Brian McAndrews ThirstyBear Cycling 228.000
203 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 227.000
203 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team 227.000
203 Devin Bailly Team Dr Will Bar 227.000
206 Dan Packman Audi 226.000
207 Eric Martin WebCyclery Racing 223.000
207 Dan Weiland 223.000
209 Adam Bergerson Capitol Velo Cycling 220.000
210 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 219.000
211 Jon Conway NORTHWEST COMPETITIVE 218.000
212 Lee Bauck 217.000
213 Paul Francis Team 10 Barrel 216.000
214 Martin Baker Bicycle Attorney 215.000
215 Dave Dezellem 214.000
216 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 213.000
217 Ian Osullivan 211.000
218 Demian Bailey Marys Bicycle Club 210.000
218 Seth Gunderson 210.000
220 Tony Dirks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 208.000
221 Brad Place Mudslinger Adventure Squad 207.000
222 Tom Palke ANTHM Collective 206.000
223 Kyle Wuepper WebCyclery Racing 205.000
223 James Dayton Murder of Crows 205.000
225 Nathan Ard 203.000
226 Julio Cabrera 202.000
227 Erick Taft Dialed Cycling Team 201.000
228 Mike Schrankel Team Finger 199.000
229 Frank Fleetham Murder of Crows 198.000
230 Richard Lundstrom 197.000
231 Richard Rosko Hammer Velo 196.000
232 Andrew Vaughn 194.000
232 Brett Adams Sagebrush Cycles 194.000
232 John Napier Metropolis Cycle Repair 194.000
235 Shane Fletcher Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 190.000
236 Shaun Martin Dialed Cycling Team 189.000
236 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 189.000
236 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 189.000
239 Matthew Martel 186.000
240 Justin Acciavatti 185.000
241 Eric Cress Team 10 Barrel 184.000
242 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 183.000
243 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 182.000
244 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 181.000
245 Patrick Coughlin AOMS Racing 179.000
246 Jonathan Elek Team 10 Barrel 178.000
246 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 178.000
246 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 178.000
249 Cesar Villegas Team 10 Barrel 175.000
249 Leslie Copper Wild at Heart 175.000
251 Rolland Hayden Dialed Cycling Team 173.000
252 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 172.000
253 Jeff Nary Murder of Crows 170.000
253 Kale Garcia 170.000
255 Mike Whalen 168.000
256 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 167.000
256 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 167.000
256 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 167.000
259 Jeff Dill ANTHM Collective 164.000
259 Ashley Williams ANTHM Collective 164.000
261 Luke Bergerson Capitol Velo Cycling 162.000
262 Mike Hamness Dialed Cycling Team 161.000
263 Dan Davis 160.000
264 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 159.000
265 Tim Jacobson 158.000
266 John Ohotto Swift Racing PDX 157.000
267 Mico Macri ME 156.000
268 Jacob Tung 155.000
269 Steve Popp Swift Racing PDX 154.000
270 Thomas Morgan Team Finger 153.000
271 Ryan Kruse 152.000
272 Joel West Team Dr Will Bar 151.000
273 Duff Linde Camas Bike and Sport 150.000
273 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 150.000
275 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 148.000
276 Kieran Stover 147.000
277 Chester Artman Group Trail Cycling 146.000
278 Jackson Broshear 145.000
279 Michael Szwaya Bicycle Attorney 144.000
280 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 143.000
281 David Welton Boneyard Cycling 142.000
282 Peter Koonce Grouptrail Cycling 125.500
282 Eric Miller Grouptrail Cycling 125.500
284 Doug Merritt BeerMongers 124.500
285 Matt Kline Land Shark 119.000
285 Richard Hogan Land Shark 119.000
287 Brian Dwyer Bear Creek Bicycle 118.000
288 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 85.000
288 Aaron Leritz Evolution Racing 85.000
288 Zak Winter Pacific Office Cycling Team 85.000
291 Daniel Mummey Young Life 68.500
292 DeWayne Weaver Capitol Velo Cycling 66.000
292 Matt Jamison Group Trail Cycling 66.000
294 Joshua Nordell Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care 64.750
294 Dennis Rose 64.750
296 Scott Rider 60.500
296 Tim Turk Land Shark 60.500
296 Brady Cowing Team 10 Barrel 60.500
296 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 60.500
300 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 45.000
300 John Lehrer 45.000
302 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 31.556
302 Jonathan Myers Team S&M 31.556
302 John Craft Hutch's Bicycles/Bend Dental Cycling Team 31.556
302 Lee Duncan Team Ziska 31.556
302 Bob Kuehn Cinch Cycling 31.556
302 Ryan Eisele RIDGE Cyclesport 31.556
308 Andrew Sargent Evolution Racing 22.846
308 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 22.846
308 Aaron Bustard Flywheel Bicycle Solutions 22.846
308 Ryan Ness Thump Coffee 22.846
308 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 22.846
308 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 22.846

Masters Women

Name Team Points
1 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 593.0
2 Liza Gualandi Murder of Crows 592.0
3 Renee Beard Co Motion factory racing 587.0
4 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 576.0
5 Karen Kenlan Sunnyside Sports 556.0
6 Jenny Slawta Land Shark 375.0
7 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 350.0
8 Dani Stiles Dialed Cycling Team 300.0
8 Laura Mullen Dialed Cycling Team 300.0
8 Susan C Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 300.0
11 Layla Billowitz Team 10 Barrel 299.0
12 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 298.0
12 Karen Dwyer 298.0
14 Serena Bishop Gordon Liv Racing Collective 297.0
14 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 297.0
14 Rhonda Morin Sorella Forte 297.0
17 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 296.0
18 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 293.0
18 Susan Koonce Sorella Forte 293.0
20 Kelly Sandow Mudslinger Adventure Squad 292.0
21 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 291.0
22 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 290.0
22 Jodee Varney Sorella Forte 290.0
22 Heidi Conklin Co-Motion Factory Racing Team 290.0
25 Lora Melkonian Team Finger 289.0
26 Lillian Schiavo-Gilmour Zach's Bikes 288.0
26 Shelly Boelter Bonk Collective 288.0
28 Amber Pearson 287.0
28 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 287.0
30 Sabrina Chase 286.0
31 Kara Tennant 285.0
32 Kristie Still 284.0
33 Avie Meadows 283.0
34 Nicole Gunton 282.0
35 Ryan Levering Mudslinger Adventure Squad 281.0
35 Debra Krichko Dialed Cycling Team 281.0
35 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 281.0
35 Tracy Ellwein Team 10 Barrel 281.0
39 Renee Pype Team S&M 276.0
40 Lynn Longan 274.0
40 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 274.0
42 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team 272.0
43 Laura Vallion Team Finger 271.0
44 Dawn Hassel Woodinville Bicycle 270.0
45 Leslie Copper Wild at Heart 269.0
46 Heather Lynch Boneyard Cycling 268.0
47 Shannon Sardell CO Motion Factory Racing Team 267.0
48 Stephanie Hahn 266.0
49 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 264.0
50 Erin Stone 224.5
51 Karin Wohlert 149.5
52 Christine A Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 75.0

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 300
1 Chris Lind 300
3 Greg Myers 299
3 Peter Madsen Team Oregon p/b Rodda Paint 299
5 Holland LaRue Team Finger 298
5 Sean Pinzon 298
7 Forest Ray 297
7 Craig Schommer 297
9 Mielle Blomberg Team S&M 296
9 Summer Newlands Team Oregon p/b Rhodda Paint 296
11 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 295
11 Ryan Kruse 295
13 Eric Aldinger Team Finger 294
13 Darell Provencher Team Rose City 294
15 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 293
16 Melissa Byrd Team 10 Barrel 292
17 John Draskovic 291
18 Kim Ely 290
19 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 289
20 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 288
21 Frank Gray 287
22 Michael Saviers Team SourDough 286
23 Tyler Miller Team 10 Barrel 285
24 Wayne Lewis Boneyard Cycling 284
25 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 283
26 Byron Breeden 282
27 Maxwell Roe 281
28 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 280
29 Tom Palke ANTHM Collective 279
30 David German Hammer Velo 278
31 Adam Gomez 277
32 Brad Place Mudslinger Adventure Squad 276
33 Ryan Morgan Trusty Switchblade 275
34 Michael Thoen USMES 274

Tandem

Name Team Points
1 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 300
2 Wendy Werthaiser Flywheel Bicycle Solutions 299