Cascade Cream Puff: Fritter

Westfir, OR
August 03, 2019

Part of the Cascade Cream Puff

Updated August 6, 2019 at 3:33 PM

Junior (U18)

Num Name Finish Time
1 267 Mason Toby 5:47:32.8
2 266 Anker Courtright 8:12:37.5

Masters Men 45+

Num Name Team Finish Time City
1 301 Bob Ludeman 5:03:58.2 Bend
2 331 Don McKie Stumptown Cycling Club 5:33:22.6 Portland
3 283 David DiMarco 6:02:47.7 Eugene
4 333 David Gali 6:14:31.6 Portland
5 291 Peter Hill Audi 6:15:13.2 Seattle
6 256 Brian Coop 6:18:26.2 Bend
7 330 Zak Madrone 6:26:50.7 Eugene
8 274 Kenneth "Scott" Briggs 7:09:14.0 Eugene
9 312 David Peabody 8:19:50.9 Portland
10 272 Carl Anton Dialed Cycling Team 8:20:59.7 Woodburn
11 328 David Vaquez 8:45:50.1 Eugene
12 224 Lars Hausken 8:45:51.9 Happy Valley
DNF 248 Thatchery Drummond Portland
DNF 249 Robert Trombley Seattle
DNF 262 Dennis Baker Pleasant Hill
DNF 271 Rob Angelo Bend
DNF 279 Anthony Cree Snoqualmie
DNF 288 Billy Geschwill Woodburn
DNF 296 Matt Kincaid Eugene
DNF 298 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team Eugene
DNF 306 Lance Mateas Windsor
DNF 311 Alan Ott Co-Motion Factory Racing Team Eugene
DNS 278 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team Salem
DNS 317 Danny Kuntz Bend

Masters Men 55+

Num Name Team Finish Time City
1 321 Peter Tonning 4:46:48.8 Sunriver
2 276 David Caplan 5:40:16.4 Bend
3 258 McKenna Ian 6:29:19.1 Hood River
4 313 Brad Place 6:37:35.3 Eugene
5 293 Cort Johnson Team 10 Barrel 6:46:15.1 Bend
6 292 Jay Janin 6:54:21.4 Eugene
7 242 Michael Hotten 7:29:58.0 Los Angeles
8 324 Lee Wilkinson 10:04:49.7 Eugene
DNF 290 Rick Heckenlaible Audi Kenmore
DNS 297 Thomas Kosmalski Hood River
DNS 316 Lumpy Sane Friday Harbor

Masters Women 45+

Num Name Team Finish Time City
1 307 Heike McNeil 6:10:52.7 Eugene
2 327 Brenna Elena Wolford 6:35:09.5 Bend
3 265 Sara Stewart 7:10:37.8 Albuquerque
4 255 Kathleen Meehan Coop 8:02:07.5 Bend
DNF 245 Angela Stevens Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing Creswell
DNF 287 Michelle Emmons Westfir

Masters Women 55+

Num Name Finish Time City
1 289 Maria Hatcliffe 8:07:11.2 Bend
2 326 Molly Wilson 8:38:38.2 Eugene

Open Men

Num Name Team Finish Time City
1 310 Jonathan Myers Dialed Cycling Team 4:29:25.4 Portland
2 257 Andy Redden 4:39:00.7 Bend
3 322 Billy Truelove 4:58:15.7 Eugene
4 332 Austen Davis 5:41:05.0 Eugene
5 281 Thomas Delaney 5:59:57.3 Eugene
6 304 Richard Magill 6:37:39.2 Bend
7 259 John Mylne Cyclepath PDX Racing 6:40:15.1 Bend
8 308 Matthew Metcalf 7:27:12.1 Friday Harbor
9 300 Aaron Ledbetter 7:50:24.1 Springfield
10 280 Azul Dahlstrom-Eckman 8:03:08.9 San Francisco
11 334 Danny Kunde 8:13:07.0 Bend
12 263 Isaac Johnson 8:15:09.5 Eugene
DNF 319 Tracey Sunflower Westfir
DNS 273 Jeff Bartlett Enumclaw
DNS 323 Eric Turk Eugene

Open Singlespeed

Num Name Team Finish Time City
1 294 Ian Jungjohann Co-Motion Factory Racing Team 4:41:13.4 Eugene
2 250 Ian Noack 5:05:57.0 Boise
3 254 Wayne Lewis 5:32:47.2 Bend
4 275 Melissa Byrd Team 10 Barrel 6:32:04.1 La Pine
5 246 Jeremy Wright 6:51:04.8 Portland
6 299 Ryan LaBarre 7:37:48.4 Portland

Open Women

Num Name Team Finish Time City
1 303 Emma Maaranen 4:58:44.8 Bend
2 320 Clara Terrell English Cycles 6:11:52.8 Eugene
3 295 Claire Keeler 8:22:56.5 Springfield
4 247 Sarah Rogers 9:09:15.1 Portland

Veteran Men 35+

Num Name Team Finish Time City
1 284 Ryan Eisele 4:31:32.0 Dallas
2 270 Jason Koster 5:04:56.3 Weed
3 318 Nick Skenzick Co-Motion Factory Racing Team 5:12:44.4 Eugene
4 277 Scott Chamberlain 5:42:39.9 Portland
5 264 Andrew Stewart 5:55:44.6 White Salmon
6 282 Luke Demoe 6:13:50.3 Eugene
7 286 Daniel Ellison 7:31:30.0 Sandy
8 285 David Ellison 7:31:34.7 Salt Lake City
9 314 J Rajagopaldurbin 7:55:07.6 Lander
10 315 Ken Reed 8:19:51.9 Beaverton
11 253 Rob McGarty 8:20:59.2 Seattle
12 309 Jason Meyer 8:57:51.4 Bend
DNS 305 Gregg Magnus Co-Motion Factory Racing Team Springfield
DNS 325 Alex Wilson Hammer Velo Seattle