2021 Gravel BAR

Updated October 21, 2021 at 8:01 PM

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Jade Rohde Land Shark 42
2 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 41
3 Marty Moran 38
4 Stephen Snider Mudslinger Adventure Squad 35
5 Andrew Young 29
6 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling 25
7 Sean Corey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 23
8 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 22
9 Andrew Loscutoff 21
10 Cassidy Keeland Team Yacht Club 20
11 Andrei Bodea 17
12 Cameron Allen 17
13 Joel Fletcher Eliel Factory Team 16
14 James Williams 15
15 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 15
16 Massimo Larsen 15
17 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint 15
18 Samuel Phillips 14
19 John Craft Hutch's Bicycles/Bend Dental Cycling Team 14
20 Luke Demoe Landspeed 14
21 Anthony Langford The Border Boys 14
22 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 13
23 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 13
23 Brian Halvorsen Push X Pull Cycling 13
25 Dillon Caldwell Argonaut Cycles 13
26 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 13
26 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 13
28 Brad Petersen Bonk Collective 13
29 Luke Lamperti TRINITY Racing 13
30 Austen Davis 13
31 Mark Goodman Murder of Crows 13
32 Max Rye 12
33 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 12
34 Jacob Rathe 12
34 Haydn Mackay R4R - Make A Wish 12
34 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 12
34 Andrew Buswell 12
38 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team 11
39 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 11
39 Sean Pinzon 11
41 Jack Bardi 11
42 Jordi MacFife 10
43 Ariel Gelman Capitol Velo Cycling 10
44 Scott Scholz Biciclista US 9
45 Matt Baumann Rolf Prima/Astral Cycling 9
46 Kyle Gray 8
47 Keelan Ontiveros 8
48 James Jaggard Northwest Competitive Adventure 8
49 Mateo Paez Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 8
50 Corey Thomas 7
51 Kyle Wuepper WebCyclery Racing 6
52 Jim Jeffers The Club Roule 6
52 Chris Swan 6
54 Brian Sorensen Co-Motion Factory Racing Team 5
55 Aris Sophocles Aris III Sophocles 5
56 Dillon Maloney Metrapolis Cycle Repair 3
57 Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group 3
57 Tyler Miller Team 10 Barrel 3
59 Terran Hood Reno Devo 2
60 Landon Farnworth Dryve Racing 1
60 Brandon Marshall Landspeed 1

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 57
2 Maeghan Easler 45
3 Sara Halterman Deschutes Brewery 28
4 Alexa Loscutoff 22
5 Kristi Cutter Bend 15
6 Natasha Visnack 15
7 Kimberly Dowe Marys Bicycle Club p/b Tacovore 15
8 Laura Coombs Unattached 15
9 Lauren Hartrich 14
10 Tausha Smith Marys Bicycle Club p/b Tacovore 14
11 Ashley Olson 13
12 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 13
13 Kat Hampton Marys Bicycle Club p/b Tacovore 13
14 Clara Honsinger Honsinger 13
14 Ryan Levering Mudslinger Adventure Squad 13
16 Anna Buckley BeerMongers 12
17 Lorena LaBarbera 11
18 Hannah Theisen 10
19 Brooke Hansen 10
20 Caroline Wreszin 9
20 Carrie Day Deschutes Brewery 9
22 Erin Stone Soles Inspired 7
23 Jamie Cavener Black Dog AVT / Stupid Shit on Bikes 7
24 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 6
24 Bryna Curry Murder of Crows 6
26 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 4
26 Christine Meyer 4
28 Charley Erickson Gladiators 3
28 Molly Balfe CBCG 3
30 Heidi Pahls 2

Junior Men

Name Team Points
1 Scott Hood Moe's Bike Shop 15
2 Jade Rohde Land Shark 14
3 Nathan Troyer Reno Devo 13
4 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 10

Masters Men

Name Team Points
1 Samuel Medrano Jr Celilo Cycles 63
2 Michael Longmire SEE SEE MOTOR COFFEE 56
3 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 50
4 Scott Carroll Dialed Cycling Team 45
4 Tad Hodgert Deschutes Brewery 45
4 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 45
7 Dennis Rose 45
8 Joshua Nordell Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care 45
9 Vaughn Adams Bonk Collective 44
10 Jonathan Myers Team S&M 44
11 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 43
12 John Slawta Land Shark 43
13 Todd Gallaher Team Glass Forge 42
14 Charles Hall 41
15 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 40
16 Ryan Ness Thump Coffee 39
17 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 39
18 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 39
19 Scott Hood Moe's Bike Shop 38
20 Billy Thomas Deschutes Brewery 37
21 Carl Loeffler Carl Loeffler 37
22 DeWayne Weaver Capitol Velo Cycling 37
23 Robert Callahan 33
24 Andrew Sargent Evolution Racing 30
25 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 30
25 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 30
27 Jeff Langford 30
28 Rich Julyan 29
29 Lee Duncan Team Ziska 28
30 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 27
31 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 27
32 Aaron Bustard Flywheel Bicycle Solutions 26
33 Tom Dolan 25
34 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 24
35 James Cope 24
36 Zak Winter Pacific Office Cycling Team 23
37 Ryan Chase Deschutes Brewery 23
38 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21
39 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 21
40 Eric Brainich 19
41 Clinton Andring Hutch's Bend Dental 15
41 Matt Mallet 15
41 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 15
44 Chuck Kenlan 15
45 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
45 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 15
45 Bill Petersen 15
48 Lance Heppler Dialed Cycling Team 15
49 Jeff Thomas Co-Motion Cycles Factory Team 15
50 Peter Koonce Grouptrail Cycling 15
51 Dan Davis BONE YARD CYCLING 14
51 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 14
51 Craig Bontly 14
51 Kenneth Labeja 14
51 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 14
51 Michael Metz BicycleAttorney.com 14
51 Truen Pence 14
58 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 14
59 Craig Schommer 14
59 Ryan Eisele RIDGE Cyclesport 14
59 John Craft Hutch's Bicycles/Bend Dental Cycling Team 14
59 Loren Russell Vegan Fleez! 14
59 Bob Kuehn Cinch Cycling 14
64 Dave Sjogren Hutch's Bend Dental 14
65 Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group 13
66 Gil Ormerod Team S&M 13
66 Mark Goodman Murder of Crows 13
66 James Coats 13
66 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
70 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 13
71 Daniel Mummey Young Life 13
72 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 13
73 John Lehrer 12
74 John Weathers BicycleAttorney.com 12
75 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 12
76 Matt Jamison Grouptrail Cycling 11
76 Erik Mills Bicycle Way Of Life Cycling 11
76 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 11
76 Tommy Carr 11
76 Steve Brower Team Snail Racing 11
81 Eric Schehen 11
82 Bradley Taylor Hutch's Eugene 10
83 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 10
83 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 10
85 Andy Kunkler Team Finger 10
86 Michael Girard Evolution Racing 10
87 Aaron Leritz Evolution Racing 9
88 Dustin Henderson Deschutes Brewery 8
89 Carl Werner 8
89 Eric Miller Grouptrail Cycling 8
91 Michael Billings 8
92 Wayne Lewis Boneyard Cycling 7
93 Garrett Tyburski 7
94 Doug Merritt BeerMongers 7
94 Mark Braun USMES 7
96 Steve Chapin Castelli 7
97 Rick Upton 6
98 Adam Vanarsdall 6
98 Bill Salbador 6
100 Christopher VanWaning 6
101 Joshua Boelter Bonk Collective 5
102 Thomas Bonn 5
103 Scott Rider 4
103 Tim Turk Land Shark 4
103 Brady Cowing Team 10 Barrel 4
103 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 4
107 Brandon Gallagher Murder of Crows 3
108 Korey Jackson 3
109 Matt Kline Land Shark 3
109 Richard Hogan Land Shark 3
111 Brian Dwyer Bear Creek Bicycle 2
111 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
113 Jeremy Morris 2
114 Chris Robison 1
115 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 1

Masters Women

Name Team Points
1 Jenny Slawta Land Shark 60
2 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 59
3 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 59
4 Serena Bishop Gordon Liv Racing Collective 45
5 Liza Gualandi Murder of Crows 44
6 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43
7 Renee Beard Co Motion factory racing 28
8 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 27
9 Heidi Conklin Co-Motion Factory Racing Team 26
10 Karen Dwyer 26
11 Lora Melkonian Team Finger 15
11 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 15
11 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 15
11 Carrie Day Deschutes Brewery 15
11 Kristina Hughes Dialed Cycling Team 15
11 Lisa Campbell BicycleAttorney.com 15
11 Kalli Phillips 15
11 Tracy Ellwein Team 10 Barrel 15
11 Donna Metz BicycleAttorney.com 15
20 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team 15
21 Stephanie Spiak 14
22 Anna Buckley BeerMongers 14
22 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 14
22 Nikki Rohan Team Finger 14
22 Heather Pola Team Finger 14
22 Kara Weld Team Finger 14
27 Ann Thomas Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 13
27 Janette Darden 13
27 Robin Pelletier 13
30 Karen Kenlan Sunnyside Sports 13
31 Lillian Schiavo-Gilmour Zach's Bikes 10
32 Amber Pearson 7

Tandem

Name Team Points
1 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 15
2 Wendy Werthaiser Flywheel Bicycle Solutions 14