2022 Time Trial BAR

Updated October 4, 2022 at 8:07 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 60
2 Erik Mills Elliston Coaching Race Team 30
3 Kieron Crossley GENE JOHNSON 29
4 Cian McCann Audi/Krykisports 14
5 Thomas Hope TEAM OREGON P/B RODDA 14
6 Joseph Tysoe 13
7 Alex Wilson Hammer Velo 12
8 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 11

Category 3 Women

Name Team Points
1 Clara Terrell Team The Machine 75
2 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 30
3 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 15

Category 4 Men

Name Team Points
1 Stephen Harris 45
2 Aaron Groves 45
3 David Schwartz 42
4 Dean Westberry 28
5 Nate Silva 28
6 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 26
7 Thorsten Oelschlaeger 24
8 Daniel Beel 22
9 Jacob Harrel Harder Cycling 20
10 Tyler Dretke The Club Roule 19
11 Evan Price Dialed Cycling Team 15
12 Peter Collins 14
13 Kyle Miller 13
14 Anthony Lally Bike Peddler - Salem 12
15 Nate Scott Dialed Cycling Team 11
16 Peter Eschbach Bicycle Way Of Life Cycling 10
17 Ted Collins Team Dr Will Bar 9
18 Anthony T. Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 8
19 Mark Radford Dialed Cycling Team 8
20 Jay Fielding 7
21 Mike Abel Planet PDX Cycling 3
22 David Morris 2

Category 4 Women

Name Team Points
1 Christina Truesdale Audi/Krykisports 51
2 Rachel Serslev Biciclista US 45
3 Tausha Smith Team The Machine 41
4 Rebecca Heron 33
5 Camila Rutford Soas Racing 28
6 Molly Balfe 22
7 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 20
8 Kristin Yarris 15
9 Kris Ullman Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 15
10 Shannon Coates Octagon 14
11 Kimberly Dowe Team The Machine 12
12 Cami Palmer Hammer Nutrition 12
13 Leslie Thomas Eugene Velo Racing 8

Category Pro/1/2 Men

Name Team Points
1 Guy Polson Infinit Performance 52
2 Rob English English Cycles 50
3 Joel Wilson Biciclista US 50
4 Simon Wu Kryki Sports 44
5 Norm Swygert Planet PDX Cycling 43
6 Nate Silva 40
7 Joe Moll 33
8 Sean Hollenbeck 30
9 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 28
10 Patrick Parish Kolektiv 28
10 Ruarri Day-Stirrat 787 Racing 28
12 Emmett Culp Biciclista US 26
13 Austen Davis 25
14 Brian Bailey 24
15 Galen Mittermann 22
16 Stephen Harris 15
17 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 15
18 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 15
18 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 15
18 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 15
21 Jake von Duering Dialed Cycling Team 14
21 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14
23 Adrian Bosch Biciclista US 13
23 Lewis Whiley 13
25 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 12
25 Scott Scholz Biciclista US 12
27 David Reitan 11
28 Dan Handorff Bonk Collective 11
28 Aaron McClintock Biciclista US 11
30 Kyle Kapella 10
31 David Barna Dialed Cycling Team 10
31 Paul Furst Dialed Cycling Team 10
33 Finn Hurtado 9
34 Edward Dudlik Dialed Cycling Team 9
34 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 9
36 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 8
36 Chris Wierman Dialed Cycling Team 8
38 Terry Hamness Dialed Cycling Team 7
38 Ben Guernsey 7
40 James Green Trusty Switchblade 6
40 David Goodman Dialed Cycling Team 6
42 Adam Fast 5
43 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 5
43 Adam Rehmann Dialed Cycling Team 5
45 Stefano Spedini Biciclista Team PDX 4
45 Tim Niles Dialed Cycling Team 4
47 Justin Day 3
48 Phillip Graham Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 3
48 Mikhail Kroshkin Dialed Cycling Team 3
50 Joshua Boelter Bonk Collective 2
50 Karl-Henry Dossous Dialed Cycling Team 2
52 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 1

Category Pro/1/2 Women

Name Team Points
1 Sara Youmans Orion Racing 75
2 Aly Nielson Pacific Office Automation Cycling 45
3 Caroline Ponzini Team The Machine 44
4 Taryn Hand 43
5 Rebecca Heron 40
6 Julie Peterson Baker Loves Bikes/Powered by Cyclesoles 30
7 Jennifer Mix 28
8 Clara Terrell Team The Machine 15
9 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 15
10 Brenna Wrye-Simpson DNA Pro Cycling Team / Team S&M 14
11 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 14
11 Jaime Clark 14
13 Crystal Floyd Dialed Cycling Team 13
13 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 13
13 Kalli Phillips 13
13 Kat Hampton Marys Bicycle Club p/b Tacovore 13
17 Lise Petrauskas Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 12
17 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 12
19 Cynthia Corbett Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 11
19 Kassandra Meras Dialed Cycling Team 11
21 Maddy Wick Dialed Cycling Team 10
22 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 9

Junior Men

Name Team Points
1 Zane Moore 45
2 Maurice Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 36
3 Hunter Westerfield Diehard Bikes 28
4 Muhamed Hasson WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 18
5 Jade Rohde Land Shark 15
6 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 15
7 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 14
7 Andrew Newman East Portland Youth Cycling 14
9 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 13
9 Carter Hayden Dialed Cycling Team 13
11 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 12
11 Jack Abel Planet PDX Cycling 12
13 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 11
13 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 11
15 Julia Barna Dialed Cycling Team 10
15 Walter Bartnikowski Bonk Collective 10
17 Haley Gunderson Dialed Triathlon Club 9
18 Austin Wick Dialed Cycling Team 8
19 Luke Talman East Portland Youth Cycling 7
20 Brayden Johnson Dialed Cycling Team 5

Junior Women

Name Team Points
1 Spring Westerfield Diehard Bikes 30
1 Summer Westerfield Diehard Bikes 30

Masters Men

Name Team Points
1 John O'Brien Evolution Racing 133
2 Bob Kuehn Cinch Cycling 81
3 Jim Luebke 79
4 Darell Provencher Team Rose City 77
5 Max Rink 69
6 Douglas Sears 57
7 Paul Brown 55
8 Rick Jacobson 52
9 Thomas Kelly 46
10 Tom Webb Team S&M 45
11 Peter Kaspar English cycling 43
12 Randy Word WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 41
13 Eric Anderson Team Dr Will Bar 38
14 David Morris 37
15 John Craft Hutch's Bend Dental 30
16 Joseph Tysoe 30
17 Jon Ornstil Unattached 29
18 Burk Webb 29
19 Mick Walsh Gerard Cycles 27
20 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 25
21 John Slawta Land Shark 24
22 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 24
22 Dan Davis BONE YARD CYCLING 24
24 Demian Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 23
25 Yalcin Erhan WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 23
26 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 22
27 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 16
28 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 15
28 Chris Hanel Dialed Cycling Team 15
30 Timothy Mineo Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 14
30 Mike Girard Evolution Racing 14
30 Ian Gibson Dialed Cycling Team 14
30 Timothy Elliott Chinook Cycling Club 14
30 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 14
30 Nic Patton 14
36 Erik Mills Elliston Coaching Race Team 13
36 Jerry Wickham 13
36 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 13
36 Gary Hoag 13
40 Steven Hyde BicycleAttorney.com 12
40 David Thielen II 12
42 Loren Russell Vegan Fleez! 11
43 Joe Dominey 11
44 Daniel Smith Sunnyside Sports 10
45 Jeff Maurer 10
46 Greg Kempthorn 10
46 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
48 James Bell Eugene Velo Racing 9
49 David Adams 9
49 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
49 Michael Manning Fit4ever pb Rock Creek Cyclery 9
52 Bryan Floyd Dialed Cycling Team 8
53 Mark Hand Planet PDX Cycling 7
54 James Stuckey Rebound/Tireless Velo 6
54 Gil Ormerod Team S&M 6
56 Chip Corbett Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 5

Masters Women

Name Team Points
1 Lisa George 84
2 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 50
3 Laura Jackson 45
4 Andrea Smith Sunnyside Sports 45
4 Lisa Bowerman Bowen Sports Performance 45
6 Jenny Slawta Land Shark 30
6 Martha Walsh 30
8 Kathleen Richardson Unattached 30
9 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 28
9 Mary Ross Multnomah Athletic Club 28
11 Nori La Rue Unattached 27
12 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 15
13 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 15
13 Lisa Wourms Dialed Cycling Team 15
13 Debra Krichko Dialed Cycling Team 15
16 Christina Truesdale Audi/Krykisports 14
16 Myra Klettke BicycleAttorney.com 14
18 Kerstin Maroney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 13

Tandem

Name Team Points
1 Dan Handorff Bonk Collective 15.0
1 Micah Handorff Bonk Collective 15.0
3 John Hatfield Dialed Cycling Team 7.5
3 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 7.5