Hammer Crit

Portland, OR. July 24, 2022

Updated July 24, 2022 at 7:33 PM

Junior Open 10-13

Num Name Team Age City
1 8007 Andrew Newman East Portland Youth Cycling 13 Portland
2 8081 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 13 Lake Oswego
3 8059 Rowan Newell 11 Happy Valley
4 8032 Leo Herriges Swift Racing PDX 11 Portland

Junior Open 14-18

Num Name Team City
1 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton
2 85 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team Tigard
3 8187 Austin Wick Dialed Cycling Team Vancouver

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City
1 8082 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 11 Lake Oswego
2 8097 Stella Cafiso Team Dr Will Bar 12 Portland

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City
1 8045 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 17 Portland
2 8166 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 18 tigard
3 8167 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard

Open Category 3/4

Num Name Team Age City
1 5287 Julian Ballestas 28 Milwaukie
2 88 Noah Arling 28 Bellevue
3 89 Scout Hollister 25 Issaquah
4 321 Sean Pinzon 29 Portland
5 683 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 20 Tualatin
6 4078 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 46 Hillsboro
7 327 Nick Engerran 32 Vancouver
8 65 Kurtis McCloud 53 Anacortes
9 91 Alex Ackel 32 Seattle
10 669 Kieron Crossley 22 Vancouver
11 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 51 Portland
12 636 David Root Pacific Office Automation Cycling 57 Vancouver
13 4121 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Portland
14 634 David Gambel 35 Seattle
15 96 Jamison Anton 32 Seattle
16 10 Ryan Dennison 30 Seattle
17 4149 Austin Duerfeldt 27 Portland
18 391 Erik Mills 47 Eugene
19 93 Noah Affolder 23 portland
20 4152 Josiah Langstaff 26 Portland
21 70 Elias Harkins 26 Seattle
22 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Beaverton
23 4132 Greg van Amerongen 34 Portland
24 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 42 PORTLAND
25 4228 Dennis Liang 20 Camas
26 8201 Ted Collins Team Dr Will Bar 18 Milwaukie
27 90 Brandon Lemke 33 Seattle
28 787 Greg McElravy Grouptrail Cycling 32 Portland
29 67 Finn West 26 Seattle
30 4146 Eamon Haverty 19 Portland
31 641 Cam Juarez Pacific Office Automation Cycling 30 Portland
32 66 Matthew Dann 44 Seattle
33 4077 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 38 Portland
34 95 David Ohair 29 Seattle
35 92 Zachary Simon 30 Snoqualmie
36 398 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 51 Portland
37 554 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling 51 Vancouver
38 511 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 34 Eugene
39 576 Matt Radich Team Dr Will Bar 53 Lake Oswego
40 338 Peter Seelig Team Dr Will Bar 48 Portland
41 8089 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling 18 Philomath
42 97 Austin Pellerbruch 27 Renton
43 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham
44 368 Brandon Pendergrass 29 Vancouver
DNF 4215 David Reitan 31 Corvallis

Open Category 4/5

Num Name Team Age City
1 67 Finn West 26 Seattle
2 5694 Adam Rehmann Dialed Cycling Team 17 Vancouver
3 5192 Kyle Strek 41 portland
4 5377 Tim Reeves 23 Newberg
5 4106 Andrew Zurn The Club Roule 31 Portland
6 5257 Adam Haslam 35 Portland
7 5371 Joe Bartlett 40 portland
8 4015 Jim Jeffers The Club Roule 38 Portland
9 5766 Samuel Phillips Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Beaverton
10 4134 Ben Taber Team 10 Barrel 32 Bend
11 5425 Matthew Flodin 29 PORTLAND
12 70 Elias Harkins 26 Seattle
13 4146 Eamon Haverty 19 Portland
14 72 Steven Sprinkle 59 austin
15 63 Christopher Soelling 67 Redmond
16 5059 Laryea Quaye The Club Roule 31 Portland
17 73 Mat Demski 31 Oregon City
18 5221 Jason Braaten The Club Roule 45 Vancouver
19 5442 Eric Schmidt 34 Happy Valley
20 4060 Dhaulagiri Feriansyah The Club Roule 24 Clackamas
21 68 Laurent de Meyrignac 35 Portland
22 5760 Ryan Gunther 26 Camas
23 71 Jesse Ortiz 34 Portland
24 5041 Tyler Dretke The Club Roule 34 Happy Valley
25 98 Amit Mishra 31 Portland
26 64 David Friedt 77 Mercer Island
27 5221 Jason Braaten The Club Roule 45 Vancouver
28 71 Jesse Ortiz 34 Portland

Open Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 178 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 42 Beaverton
2 81 Christopher Wilson 33 Seattle
3 347 Chris Lind 34 Portland
4 5390 Erik Smith 29 Portland
5 4245 James Green Trusty Switchblade 51 Portland
6 74 Richard Doerfler Portland
7 229 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 51 Portland

Open Masters Category 1/2/3 35+

Num Name Team Age City
1 75 Andrew Martin 46 Seattle
2 164 Zak Winter 43 Portland
3 102 Felipe Nystrom 39 Portland
4 848 Matthew Allen 41 Bend
5 992 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 50 Bend
6 129 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 53 Bend
7 826 Webster Wilson 50 Portland
8 339 Hans Ibold 52 Portland
9 160 Ian Spivack 42 Richland
10 989 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 51 Tigard
11 564 Derek Koops Hutch's Bend Dental 52 Bend
12 76 Joe Baratto 61 Seattle
13 86 Troy Seeborn 44 Seattle
14 857 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 54 Portland
15 79 gary lardizabal 55 Seattle
16 635 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 53 Corvallis
17 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team 54 Portland
18 521 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 54 Bend
19 197 Mathew Braun 49 Portland
20 187 nathan hakken 49 Edmonds
21 981 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycling 50 Portland
22 182 Greg Luniewski 54 Seattle
23 338 Peter Seelig Team Dr Will Bar 48 Portland
24 576 Matt Radich Team Dr Will Bar 53 Lake Oswego
25 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham
26 680 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling 48 Portland
DNF 84 Brad Haley 45 Poulsbo

Open Masters Category 3/4/5 40+

Num Name Team Age City
1 391 Erik Mills 47 Eugene
2 767 Greg Schmitt 50 Portland
3 697 Jake von Duering Dialed Cycling Team 48 Camas
4 576 Matt Radich Team Dr Will Bar 53 Lake Oswego
5 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 51 Portland
6 182 Greg Luniewski 54 Seattle
7 688 Matt Lichtenfels 47 Portland
8 4191 Jason Evans 45 West Linn
9 65 Kurtis McCloud 53 Anacortes
10 5336 Kevin Jenson 45 Molalla
11 564 Derek Koops Hutch's Bend Dental 52 Bend
12 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 43 Gladstone
13 5192 Kyle Strek 41 PORTLAND
14 66 Matthew Dann 44 Seattle
15 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 42 PORTLAND
16 4070 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Portland
17 5388 Mark Burton 45 battle ground
18 554 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling 51 Vancouver
19 4026 Cary Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 43 Happy Valley
20 4273 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 50 Portland
21 4139 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 41 Portland
22 4025 Lance Heppler Dialed Cycling Team 52 Vancouver
23 573 Chris Hanel Dialed Cycling Team 52 Portland
24 372 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 43 Albany
25 521 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 54 Bend
DNF 338 Peter Seelig Team Dr Will Bar 48 Portland

Open Masters Category 3/4/5 55+

Num Name Team Age City
1 636 David Root Pacific Office Automation Cycling 57 Vancouver
2 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham
3 80 Rick Roof 60 Puyallup
4 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 61 Gresham
5 358 Scott Mares 55 Portland
6 82 Peter Krogh 57 California
7 78 Robert Rice 56 Seattle
8 72 Steven Sprinkle 59 austin
9 83 Mark Clausen 64 Mercer Island
10 301 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn
11 77 Steve Thompson 68 Seattle
12 547 Gordy Bolstad 69 Snohamish
13 540 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE 63 Portland

Open Pro/1/2/3

Num Name Team Age City
1 142 Zachary Kovalcik 39 Portland
2 103 Kaler Marshall 36 Walla Walla
3 00a Johan Brusa 26 Bothell
4 112 Duncan Oliphant 50 Lake Oswego
5 898 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 26 TUALATIN
6 28 Galen Erickson 39 Seattle
7 81 Christopher Wilson 33 Seattle
8 702 Ethan Cotton 26 Bend
9 848 Matthew Allen 41 Bend
10 108 Erik Hammerquist 24 Portland
11 989 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 51 Tigard
12 817 Martin Acosta 34 Hillsboro
13 102 Felipe Nystrom 39 Portland
14 886 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling 49 Hillsboro
15 140 Lewis Whiley 24 Portland
16 89 Scout Hollister 25 Issaquah
17 838 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 41 Portland
18 893 Patrick Parish 37 Portland
19 129 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 53 Bend
20 11 Zach Gudwin 38 Seattle
21 94 Forest Tarbath 29 Seattle
22 857 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 54 Portland
23 138 Tim Reinhart 40 Portland
24 883 Mike Kath 44 Portland
25 32 Christopher Bagg 43 Portland
26 207 Brenna Wrye-Simpson 35 Portland
27 3 John Reynders 33 Seattle
28 29 Jacob Read 30 Seattle
29 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 29 portland
30 719 Justin Rackley 38 Portland
31 669 Kieron Crossley 22 Vancouver
32 338 Peter Seelig Team Dr Will Bar 48 Portland
DNF 10 Ryan Dennison 30 Seattle
DNF 88 Noah Arling 28 Bellevue
DNF 992 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 50 Bend
DNF 683 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 20 Tualatin
DNF 90 Brandon Lemke 33 Seattle
DNF 92 Zachary Simon 30 Snoqualmie
DNF 95 David Ohair 29 Seattle

Women Category 3/4/5

Num Name Team Age City
1 7189 Amelia Henderson 31 Portland
2 409 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling 26 Portland
3 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 33 Portland
4 7251 Anna Rischitelli 28 Tempe
5 8 Frances Sun 36 Seattle
6 7264 Shantel Mitchell 32 Vancouver
7 413 Stephanie Taplin 33 Tacoma
8 7047 Aly Nielson 29 Vancouver
9 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 40 Portland
10 19 Emily O'Hair 29 Seattle
11 87 Lisa Zich 52 Portland
12 8084 Natalie Moser Dialed Cycling Team 18 Portland
13 7223 Caitlin Pellerbruch 26 Renton
14 7250 Libby White Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 28 Portland
15 7279 Kassandra Meras Dialed Cycling Team 29 Vancouver
16 7028 Shannon Herriges Swift Racing PDX 35 Portland
17 7018 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Vancouver
18 7050 Cami Palmer 17 Lake Oswego

Women Pro/1/2/3

Num Name Team Age City
1 207 Brenna Wrye-Simpson 35 Portland
2 204 Jenna Lingwood 41 Portland
3 214 Hannah Allen 28 Bend
4 13 Claire Law 34 SEATTLE
5 64 Kelly Plese 30 Shoreline
6 18 Nadia Gontova 22 Bellevue
7 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 33 Portland
8 413 Stephanie Taplin 33 Tacoma
9 409 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling 26 Portland
10 42 Mackenna Lees 26 Seattle
11 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 40 Portland