PNW Short Track Series Portland

Portland, OR. July 12, 2022

Part of the PNW Short Track Series

Updated July 30, 2022 at 8:28 AM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 454 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 46 Portland 4
2 453 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 45 Vancouver 4
3 451 Andrea Osterlund The Club Roule 41 Portland 4

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 355 Shannon Skerritt 51 Portland 7
2 351 Shannon Skerritt Dialed Cycling Team 48 Camas 7
3 353 Jake von Duering Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 49 Portland 7
4 552 Michael Gallagher 57 Portland 7
5 354 John McCaffrey ANTHM Collective 48 Portland 7
6 553 Brian Anthony ANTHM Collective 56 Portland 7
7 551 Anthony Ohotto BicycleAttorney.com 55 Portland 7
DNF 501 Martin Baker Team S&M 52 Portland 2
DNF 352 James Tervo ANTHM Collective 46 Portland 1
DNF 357 1

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 202 Andrzej Stadnik 33 Portland 7
2 117 Tygre Westerfield 20 7
3 104 Doug Merritt 42 Portland 7
4 102 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 19 Tualatin 7
5 252 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint Portland 7
6 103 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 27 Portland 7
7 109 Jacob Hull 7
8 201 Oscar Guevara 33 Vancouver 7
9 106 Summer Newlands 24 Portland 6
DNF 108 Matt Jamison Grouptrail Cycling 41 Portland 5
DNF 107 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland 1

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 304 Joel West Team Dr Will Bar 47 Lake Oswego 7
2 367 Peter Koonce Grouptrail Cycling 48 Portland 7
3 302 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 45 Portland 7
4 308 Brad Davidson Grouptrail Cycling 40 Portland 7
5 369 Randy Frost Dialed Cycling Team 49 Camas 7
6 307 Howard Draper 6
7 303 Matthew Smith Swift Racing PDX 45 vancouver 6
8 305 Shaun Stiles Team 10 Barrel 44 VANCOUVER 6
9 317 Brad Alderman 42 Vancouver 6
10 306 Andrew Smith 6

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 531 Jay Small Dialed Cycling Team 56 Vancouver 6
2 520 Terry Hamness Dialed Cycling Team 52 Washougal 6
3 526 Chris Wierman Dialed Cycling Team 50 Tualatin 6
4 524 Brian Wise Dialed Cycling Team 51 Vancouver 6
5 533 Lance Heppler Dialed Cycling Team 52 Vancouver 6
6 545 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE 59 portland 6
7 519 Mike Hamness Dialed Cycling Team 50 Vancouver 6
8 518 David Staczek 53 Portland 6
9 517 Adam Vanarsdall 50 Portland 6
10 527 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 50 Portland 5
11 523 James Green Trusty Switchblade 51 Portland 6
12 521 John Franklin 50 Portland 6
13 522 Chester Artman Grouptrail Cycling 51 LAKE OSWEGO 6
14 529 Eric Stolberg ANTHM Collective 55 Portland 6
15 530 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 51 Portland 6
16 546 Brett Boyles Planet PDX Cycling 52 lake oswego 6
17 528 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 52 Happy Valley 5
18 532 Chris Alling 58 Vancouver 5

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 623 Steven Thorne 61 Portland 6
2 622 Dave Burnard 66 Forest Grove 6
3 625 Joe Hamilton 66 Vancouver 6
4 617 Erik Goodfriend 62 portland 6
5 667 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn 5
6 624 Mark Hand Planet PDX Cycling 63 Tigard 5
7 Edward Lanton

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 121 Mitchell McGuire Dialed Cycling Team 7
2 118 Adam Moore 24 Oregon City 7
3 119 Adam Moore Grouptrail Cycling 37 Portland 7
4 116 Collin Faunt 6
5 167 Stephen Hartzel Team Oregon p/b Rodda Paint 28 Portland 6

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 583 Tracy Ellwein Team 10 Barrel 52 Camas 5
2 578 Pam Reid Team Rose City 65 Portland 5
3 580 Dani Stiles Team 10 Barrel 46 Vancouver 5
4 582 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 50 Portland 4
5 581 Michelle Bounds 4
6 579 Maia Hampson 45 Lake Oswego 4

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 128 Erinne Goodell Swift Racing PDX 42 Portland 5
2 328 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43 Portland 5
3 130 Marie Major ANTHM Collective 40 Portland 4
4 129 Brigette Holland 42 Vancouver 4

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 802 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 13 Portland 5
2 760 Cade Collins 4
3 753 Nico Franklin 11 Portland 4
4 762 Carter Hayden 4
5 761 Cameron Collins 4
6 763 Barrett Von Duering 4
7 759 Oscar Pereira 12 Portland 4
8 751 Ángel Guevara 9 vancouver 3
DNF 754 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 12 Monmouth 1

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 853 Louis Sepulchre 16 5
2 829 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 16 Beaverton 5
3 827 Ian Baker BicycleAttorney.com 14 Portland 5
4 851 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4
5 830 Joaquin Gonzalez 14 Portland 4

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 777 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 11 Gresham 4
DNF 776 Morgan Filer 12 Portland 2

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 843 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 17 Portland 5
2 845 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 18 tigard 4
3 846 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 15 Portland 4
4 842 Maud Paumond 16 Tualatin 4
5 844 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 4

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 239 Jeremy Gomez 27 Portland 6
2 141 Jacob Olsen 32 Portland 6
3 189 Gabriel Wolford 30 Portland 6
4 238 Spencer Bonney 35 Portland 6
5 237 Ben Gagosian Swift Racing PDX 38 Portland 6
6 188 Dean Proteau 39 Portland 6
7 232 Gregory Topete 34 Portland 6
8 192 David Gissiner 6
9 144 Todd Young 33 Portland 6
10 135 Joseph Little 33 Portland 6
11 235 Max Showers 5
12 186 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 5
13 284 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 36 Portland 5
14 142 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 36 Portland 5
15 236 Jim Jeffers The Club Roule 38 Portland 5
16 143 Aaron Owen 31 Portland 5
17 233 Gabriel Fernandez 30 Portland 5
18 187 Jacob Harrel Harder Cycling 31 Portland 5
19 285 Daniel Peterson Grouptrail Cycling 35 Portland 5
20 194 Joseph Adachi 5
21 137 Jesse Stewart 40 Portland 5
22 139 Jimmy Monge 27 Portland 5
23 183 Austin Alling Dialed Cycling Team 28 Camas 5
24 241 Devin Peters 19 West Linn 4
25 191 Griffin Heredia 4
26 190 Izaak Heredia 4
27 193 Alister Hather 42 4
DNF 140 Allen Clements 30 Portland 5

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 341 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 41 Portland 6
2 339 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 46 Portland 5
3 343 Billy Holcomb 5
4 340 Ezekiel McFadin 48 5
5 344 Michael Genovese 5
6 388 Hays Witt 45 5
7 386 Dominic Chung 49 Hillsboro 5
8 337 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 41 Portland 5
9 345 Craig DeAmbrose 5
10 342 Vincent Pham 4

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 587 Jason Preuit 59 Boring 5
2 541 Rob Perry Harder Cycling 52 Portland 5
3 537 Craig Carter 53 Washougal 5
4 585 Tim Hazen 55 Camas 5
5 535 David Rayls 51 Camas 5
6 536 Ryan Kruse 51 Portland 4
7 584 Marcelo Heredia 55 Washougal 4
8 542 David Bussey 58 4
9 586 Jerry Haxby 59 Vancouver 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 197 Courtney Micheletti HiFi Sound Cycling Components 29 Portland 5
2 195 Hayli Hay 5
3 198 Lisa Timmerman The Club Roule 39 Portland 5
4 246 Andrea Chin 30 Portland 4
5 145 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 30 Portland 4
6 148 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 52 Portland 4
7 295 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 39 Hood River 4
8 149 Julia Gullikson 4
9 200 Airlia Oroszváry 4
10 150 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 30 Portland 4
11 196 Carrie Hutchison 4
12 199 Susan Dixon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 35 Portland 4
13 147 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 43 Vancouver 4

Categrory 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 121 Mitchell McGuire Dialed Cycling Team 7
2 118 Adam Moore 24 Oregon City 7
3 119 Adam Moore Grouptrail Cycling 37 Portland 7
4 116 Collin Faunt 6
5 167 Stephen Hartzel Team Oregon p/b Rodda Paint 28 Portland 6

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 408 Tim Schauer 54 Camas 6
2 404 Scott Barker 53 Portland 6
3 410 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 37 Bingen 5
4 409 Doug Brecht Team 10 Barrel 58 Portland 5
5 402 Mike Reddig Dialed Cycling Team 51 Camas 5
6 405 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 49 tigard 5
DNF 407 Cedric Cummings 47 Portland 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 9 Stephen Hartzel 39 Portland 7
2 2 Andrew Loaiza 35 Portland 7
3 7 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 17 West Linn 7
4 10 Doug Wilms 7
5 17 Owen Rogers 7
6 1 Clara Honsinger 25 Portland 7
DNF 8 Felipe Nystrom 39 Portland 4

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 35 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 33 Beaverton 6
2 112 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Portland 6
3 113 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 40 Portland 6
4 34 Jade Koide 6
5 111 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 34 Portland 6
6 512 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 51 Portland 6

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 61 Felipe Nystrom 39 Portland 6
2 54 Seth Patla 45 Forest Grove 6
3 59 Andy Edick 34 Portland 6
4 62 Tony Pereira 6
5 51 Will Cortez 44 Portland 6
6 53 James Tervo Team S&M 52 Portland 6
7 58 Ryan Morgan Trusty Switchblade 48 Portland 6
8 60 Seth Batcheller Team Oregon p/b Rodda Paint 20 Milwakie 6
9 64 Jason Britton 6
10 63 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 61 Portland 6
11 55 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 50 Portland 6
12 52 Jamey Gouin 34 Ridgefield 6

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 87 Jade Koide 6
2 86 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 51 Portland 6