PNW Short Track Series Portland

Portland, OR. August 9, 2022

Part of the PNW Short Track Series

Updated August 9, 2022 at 10:21 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 453 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 45 Vancouver 5
2 454 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 46 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 552 John McCaffrey 57 Portland 7
2 554 Dan Sprouse 55 PORTLAND 7
3 354 Brian Anthony ANTHM Collective 48 Portland 7
4 351 Jake von Duering Dialed Cycling Team 48 Camas 7
5 553 Anthony Ohotto ANTHM Collective 56 Portland 7
6 506 Sterling Sobczak 48 Vancouver 7
7 505 Joe Santos 50 Portland 6

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 100 Kieron Crossley 22 Vancouver 7
2 103 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 27 Portland 7
3 979 Andrew Stringer 35 Portland 7
4 154 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 29 portland 7
5 102 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 19 Tualatin 7
6 202 Andrzej Stadnik 33 Portland 7
7 104 Doug Merritt 42 Portland 7
8 986 Tygre Westerfield 20 tigard 7
9 174 Tommy Carr 44 7
10 107 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland 7
11 927 Benicio Thorne 17 Portland 7

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 367 Peter Koonce Grouptrail Cycling 48 Portland 7
2 307 Howard Draper 45 Portland 7
3 303 Matthew Smith Swift Racing PDX 45 vancouver 7
4 305 Shaun Stiles Team 10 Barrel 44 VANCOUVER 7
5 306 Andrew Smith 6
6 322 Randy Frost Dialed Cycling Team 49 Camas 6
7 302 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 45 Portland 6
8 317 Brad Alderman 42 Vancouver 6
9 319 Nolan Restivo ANTHM Collective 44 Portland 6
DNF 321 Michael Kolb ANTHM Collective 45 Portland 6
DNF 323 David Fee 49 Portland 3

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 524 Brian Wise Dialed Cycling Team 51 Vancouver 6
2 520 Terry Hamness Dialed Cycling Team 52 Washougal 6
3 601 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 55 Portland 6
4 533 Lance Heppler Dialed Cycling Team 52 Vancouver 6
5 523 James Green Trusty Switchblade 51 Portland 6
6 517 Adam Vanarsdall 50 Portland 6
7 519 Mike Hamness Dialed Cycling Team 50 Vancouver 6
8 526 Chris Wierman Dialed Cycling Team 50 Tualatin 6
9 588 Scott Trautman Dialed Cycling Team 56 Camas 6
10 522 Chester Artman Grouptrail Cycling 51 LAKE OSWEGO 6
11 546 Brett Boyles Planet PDX Cycling 52 lake oswego 6
12 530 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 51 Portland 6
13 529 Eric Stolberg ANTHM Collective 55 Portland 6
14 567 Charles Barrett 55 Portland 6
15 594 Chris DiStefano 54 Portland 5

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 622 Dave Burnard 66 Forest Grove 6
2 677 Erik Goodfriend 62 6
3 841 Steven Thorne 61 Portland 6
4 78 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 61 Portland 6
5 624 Mark Hand Planet PDX Cycling 63 Tigard 6
6 620 David K Smith 63 Portland 6
7 667 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn 5
8 657 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 62 Beaverton 5
DNF 625 Joe Hamilton 66 Vancouver 1

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 714 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 51 Salem 5
2 629 Karen Goritski 60 Camas 5
3 578 Pam Reid Team Rose City 65 Portland 5
4 648 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 50 Portland 5

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 128 Erinne Goodell Swift Racing PDX 42 Portland 5
2 983 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 40 Portland 5
3 987 Nat Schefler 32 Portland 5
4 698 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43 Portland 5
5 989 Marie Major ANTHM Collective 40 Portland 5
6 129 Brigette Holland 42 Vancouver 5

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 802 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 13 Portland 5
2 970 Axel Weaver 11 Portland 5
3 837 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 Lake Grove 5
4 753 Nico Franklin 11 Portland 5
5 762 Carter Hayden 4
6 763 Barrett Von Duering 4
7 886 Gracin Bashaw 12 4
DNF 770 Duncan Skiles 9 3

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 861 Hunter Westerfield 15 Tigard 5
2 875 Alessandro D'Anna 16 Portland 5
3 863 Kellen Bashaw 14 5
4 862 Isabelle Umaberhandt 4

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 777 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 11 Gresham 5
2 781 Maya Feldman-Wang 12 Portland 4
3 783 Lily Stover 12 4
4 776 Morgan Filer 12 Portland 4
5 778 Stella Cafiso Team Dr Will Bar 12 Portland 4

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 843 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 17 Portland 5
2 847 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15 lake oswego 5
3 845 Spring Westerfield 18 tigard 4
4 846 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 15 Portland 4
5 844 Summer Westerfield 16 tigard 4

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 240 6
2 144 Todd Young 33 Portland 6
3 969 Stuart Garth 38 Portland 6
4 912 TRISTAN BANGS 6
5 234 Joe Ergle The Club Roule 34 Portland 6
6 232 Gregory Topete 34 Portland 6
7 243 Erik Smith 29 Portland 6
8 293 Erik Tamiyasu 27 Portland 6
9 188 Dean Proteau 39 Portland 6
10 242 Jeffrey Heath 27 Portland 6
11 143 Aaron Owen 31 Portland 6
12 142 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 36 Portland 6
13 976 Casey Carroll 28 Portland 5
14 287 Brandon whalen 5
15 183 Austin Alling Dialed Cycling Team 28 Camas 5
16 184 Gabe Heredia 27 Washougal 5
17 190 Izaak Heredia 24 5
18 191 Griffin Heredia 23 5
19 294 Connor Heredia 26 Camas 4

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 397 Andrew Suchocki 43 Portland 6
2 335 Nate Scott Dialed Cycling Team 40 Washougal 6
3 343 Billy Holcomb 6
4 396 Dan Brown 48 Portland 6
5 383 Jamie King Grouptrail Cycling 45 Portland 6
6 887 Landon Holt 48 5
7 386 Dominic Chung 49 Hillsboro 5
8 395 Jason Jones Planet PDX Cycling 48 Portland 5

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 537 Jason Preuit 53 Washougal 5
2 557 Tom Berkompas Dialed Cycling Team 5
3 587 Rob Perry 59 Boring 5
4 585 Tim Hazen 55 Camas 5
5 535 David Rayls 51 Camas 5
6 584 Marcelo Heredia 55 Washougal 5
7 536 Ryan Kruse 51 Portland 5
8 586 Jerry Haxby 59 Vancouver 4

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 263 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland 5
2 246 Andrea Chin 30 Portland 5
3 162 Leah Brown Team 10 Barrel 35 portland 5
4 646 Elizabeth Walker 28 Portland 5
5 150 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 30 Portland 5
6 295 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 39 Hood River 5
7 163 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 34 Portland 5
8 147 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 43 Vancouver 4
9 650 Lauren Coons 37 Portland 4
10 977 Geoff Rog 4
DNF 145 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 30 Portland 3

Categrory 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 121 Michael Guyvan 7
2 126 Jacob Olsen 32 Portland 7
3 118 Mitchell McGuire 24 Oregon City 7
4 116 Lyle McCaffrey 19 Portland 7
5 167 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 28 Portland 7
6 125 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland 7
7 124 Garrett Lodge Team Finger 25 Newberg 6

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 403 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 37 Bingen 6
2 418 Timothy Breault Planet PDX Cycling 41 Oregon City 6
3 404 Scott Barker 53 Portland 6
4 988 Mike Hanson Dialed Cycling Team 53 Aurora 6
5 405 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 49 tigard 5
6 417 DERRICK DELLIQUADRI 46 Washougal 5

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 839 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 17 West Linn 7
2 2 Andrew Loaiza 35 Portland 7
3 23 Charlie Leveroni Mettle Cycling 28 Portland 7
4 355 Shannon Skerritt 51 Portland 7
5 10 Doug Wilmes 42 Portland 7
6 8 Felipe Nystrom 39 Portland 7
7 25 7
8 20 Paul Furst Dialed Cycling Team 24 Vancouver 7
DNF 9 Stephen Hartzel 39 Portland 1

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 32 Madeline Stover 17 Portland 7
2 35 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 33 Beaverton 6

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 98 Scott Scholz 39 Portland 6
2 99 Adrian Bosch 45 Medford 6
3 60 Seth Batcheller Team Oregon p/b Rodda Paint 20 Milwakie 6
4 81 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Milwaukie 6
5 83 David Fee 49 Portland 6
6 82 Denny Burnett 44 Salem 6
7 84 Eric Lanners 49 Portland 6
8 80 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Beaverton 6
9 95 Dennis Starkey 61 5
10 982 Randy Starkey 5
11 96 Lepold Jung 5
DNF 85 Robert Cummings Dialed Cycling Team 28 Potsdam 2
DNF 97 Brian Catterson 61 Portland 4

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 91 Sonja Ebert 6
2 90 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 50 Portland 5