Capitol Velo Cycling

Event Category Name Date
36 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Masters Women 35+ B Carol Petersen 12/4
43 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Masters 35+ A Men James Shingleton 12/4
8 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Masters 60+ Philip Litchfield 12/4
37 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Clydesdale Winslow Lewis 12/4
17 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Clydesdale Earl Hazekamp 12/4
14 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Clydesdale george beilstein 12/4
18 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Category C brison moroe 12/4
54 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Beginner Men Adam Bergerson 12/4
38 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Beginner Men David Fox 12/4
25 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Beginner Men Matt Gilman 12/4
8 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Beginner Men Jarod Seaman 12/4
3 GPMC: Winter Cross: GPMC Final Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 12/4
20 GPMC: Winter Cross Beginner Men Yutaka Yokote 12/4
9 Psycho Cross: Series Standings Masters 60+ Men Philip Litchfield 11/27
6 Psycho Cross: Series Standings Category C Men brison moroe 11/27
18 Psycho Cross: Series Standings Beginner Men David Fox 11/27
12 Psycho Cross: Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 11/27
1 Kruger's Crossing CX Classic Masters 35+ A James Shingleton 11/20
47 Kruger's Crossing CX Classic Masters 35+ C Matt Gilman 11/20
33 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Masters Women 35+ B Carol Petersen 11/19
39 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Masters 35+ A Men James Shingleton 11/19
8 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Masters 60+ Philip Litchfield 11/19
33 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Clydesdale Winslow Lewis 11/19
16 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Clydesdale Earl Hazekamp 11/19
13 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Clydesdale george beilstein 11/19
14 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Category C brison moroe 11/19
45 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Beginner Men Adam Bergerson 11/19
32 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Beginner Men David Fox 11/19
20 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Beginner Men Matt Gilman 11/19
7 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Beginner Men Jarod Seaman 11/19
3 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: GPMC Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 11/19
9 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho Masters 60+ Philip Litchfield 11/19
2 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho Category C brison moroe 11/19
14 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho Clydesdale Earl Hazekamp 11/19
16 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho Beginner Men Adam Bergerson 11/19
6 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho Beginner Men Yutaka Yokote 11/19
23 GPMC: OBRA CX Champs/Psycho: JCS Final Series Standings Men 17-18 brison moroe 11/19
27 Cross Crusade Clydesdale Earl Hazekamp 11/13
5 Cross Crusade Category C brison moroe 11/13
27 Cross Crusade Masters 35+ A James Shingleton 11/13
13 Cross Crusade Masters 60+ Philip Litchfield 11/13
91 Cross Crusade Masters 35+ C Bruce Wilson 11/13
86 Cross Crusade Masters 35+ C Tim Sinatra 11/13
67 Cross Crusade Masters 35+ C Matt Gilman 11/13
95 Cross Crusade Beginner Men Adam Bergerson 11/13
30 Cross Crusade Beginner Men David Fox 11/13
6 Cross Crusade Beginner Men Jarod Seaman 11/13
23 Cross Crusade: JCS after Barton Park Boys 17-18 brison moroe 11/6
44 Cross Crusade Beginner Men David Fox 11/6
38 Cross Crusade Beginner Men Adam Bergerson 11/6
6 Cross Crusade Beginner Men Yutaka Yokote 11/6
3 Cross Crusade Beginner Men Jarod Seaman 11/6
27 Cross Crusade Clydesdale Earl Hazekamp 11/6
8 Cross Crusade Category C brison moroe 11/6
32 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Masters Women 35+ B Carol Petersen 11/5
36 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Masters 35+ A Men James Shingleton 11/5
9 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Masters 60+ Philip Litchfield 11/5
29 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Clydesdale Winslow Lewis 11/5
18 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Clydesdale Earl Hazekamp 11/5
12 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Clydesdale george beilstein 11/5
56 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Beginner Men Adam Bergerson 11/5
30 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Beginner Men David Fox 11/5
17 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Beginner Men Matt Gilman 11/5
6 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Beginner Men Jarod Seaman 11/5
3 GPMC: Apple Core Cross: GPMC Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 11/5
13 Pedalers At The Poor Farm CCX @ Edgefield Masters 35+ C Matt Gilman 11/5
7 GPMC: Apple Core Cross Masters 35+ A James Shingleton 11/5
9 GPMC: Apple Core Cross Masters 60+ Philip Litchfield 11/5
4 GPMC: Apple Core Cross Clydesdale Earl Hazekamp 11/5
13 GPMC: Apple Core Cross Beginner Men Adam Bergerson 11/5
7 GPMC: Apple Core Cross Beginner Men Jarod Seaman 11/5
3 GPMC: Apple Core Cross Beginner Men Yutaka Yokote 11/5
36 Cross Crusade Category C brison moroe 10/30
22 Cross Crusade Clydesdale Earl Hazekamp 10/30
21 JCS after Cross Crusade Boys 17-18 brison moroe 10/30
43 Cross Crusade Masters 35+ A James Shingleton 10/30
60 Cross Crusade Masters 35+ B Mike Petersen 10/30
47 Cross Crusade Beginner Men David Fox 10/30
38 Cross Crusade Beginner Men Carol Petersen 10/30
30 Cross Crusade Beginner Men Yutaka Yokote 10/30
22 Cross Crusade Beginner Men Adam Bergerson 10/30
2 Cross Crusade Beginner Men Jarod Seaman 10/30
32 Cross Crusade Masters Women 35+ B Carol Petersen 10/29
69 Cross Crusade Masters 35+ B Mike Petersen 10/29
7 Cross Crusade Junior Men 17-18 brison moroe 10/29
61 Cross Crusade Masters 35+ A James Shingleton 10/29
9 Cross Crusade Masters 60+ Philip Litchfield 10/29
88 Cross Crusade Masters 35+ C David Fox 10/29
64 Cross Crusade Masters 35+ C Bruce Wilson 10/29
60 Cross Crusade Masters 35+ C Tim Sinatra 10/29
18 Cross Crusade Clydesdale Earl Hazekamp 10/29
2 Cross Crusade Category C brison moroe 10/29
35 Cross Crusade Beginner Men David Fox 10/29
32 Cross Crusade Beginner Men Adam Bergerson 10/29
9 Cross Crusade Beginner Men Jarod Seaman 10/29
32 GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings Masters Women 35+ B Carol Petersen 10/29
13 GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings Masters 60+ Philip Litchfield 10/29
27 GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings Clydesdale Winslow Lewis 10/29
12 GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings Clydesdale george beilstein 10/29
24 GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings Beginner Men David Fox 10/29
16 GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings Beginner Men Matt Gilman 10/29
13 GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings Beginner Men Jarod Seaman 10/29
3 GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 10/29
4 GPMC: David Douglas CX #2 Beginner Men Yutaka Yokote 10/29
17 Blind Date Beginner Men Yutaka Yokote 10/26
55 Cross Crusade Masters 35+ B Mike Petersen 10/23
28 Cross Crusade Masters Women 35+ B Carol Petersen 10/23
81 Cross Crusade Masters 35+ C Matt Gilman 10/23
23 Cross Crusade Clydesdale Earl Hazekamp 10/23
16 Cross Crusade Clydesdale george beilstein 10/23
12 Cross Crusade Category C brison moroe 10/23
39 Cross Crusade Beginner Men David Fox 10/23
33 Cross Crusade Beginner Men Adam Bergerson 10/23
11 Cross Crusade Beginner Men Jarod Seaman 10/23
55 Cross Crusade Masters 35+ A James Shingleton 10/23
30 GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings Masters Women 35+ B Carol Petersen 10/22
11 GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings Masters 60+ Philip Litchfield 10/22
23 GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings Clydesdale Winslow Lewis 10/22
11 GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings Clydesdale george beilstein 10/22
22 GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings Beginner Men David Fox 10/22
14 GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings Beginner Men Matt Gilman 10/22
10 GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings Beginner Men Jarod Seaman 10/22
4 GPMC: Het Meer CX Race: GPMC Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 10/22
1 GPMC: Het Meer CX Race Masters 35+ B James Shingleton 10/22
5 GPMC: Het Meer CX Race Beginner Men Yutaka Yokote 10/22
14 Cross Crusade Masters 60+ Philip Litchfield 10/16
43 Cross Crusade Beginner Men Adam Bergerson 10/16
31 Cross Crusade Beginner Men David Fox 10/16
16 Cross Crusade Beginner Men Jarod Seaman 10/16
64 Cross Crusade Clydesdale Earl Hazekamp 10/16
48 Cross Crusade Clydesdale Rolland Hayden 10/16
17 Cross Crusade Clydesdale george beilstein 10/16
3 Cross Crusade Masters 35+ B James Shingleton 10/16
23 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Masters Women 35+ B Carol Petersen 10/15
11 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Masters 60+ Philip Litchfield 10/15
17 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Masters 35+ B Men James Shingleton 10/15
23 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Clydesdale Winslow Lewis 10/15
9 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Clydesdale george beilstein 10/15
22 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Beginner Men David Fox 10/15
14 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Beginner Men Matt Gilman 10/15
9 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Beginner Men Jarod Seaman 10/15
5 GPMC: Ninkrossi: GPMC Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 10/15
6 GPMC: Ninkrossi Clydesdale george beilstein 10/15
9 GPMC: Ninkrossi Beginner Men Yutaka Yokote 10/15
27 Cross Crusade Clydesdale Earl Hazekamp 10/9
30 Cross Crusade Beginner Men Adam Bergerson 10/9
1 Cross Crusade Beginner Men brison moroe 10/9
19 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Masters Women 35+ B Carol Petersen 10/8
11 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Masters 60+ Philip Litchfield 10/8
13 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Masters 35+ B Men James Shingleton 10/8
20 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Clydesdale Winslow Lewis 10/8
14 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Clydesdale george beilstein 10/8
17 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Beginner Men David Fox 10/8
11 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Beginner Men Matt Gilman 10/8
8 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Beginner Men Jarod Seaman 10/8
7 GPMC: Heiser CX: GPMC Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 10/8
7 GPMC: Heiser CX Masters 60+ Philip Litchfield 10/8
3 GPMC: Heiser CX Masters 35+ B James Shingleton 10/8
6 GPMC: Heiser CX Clydesdale george beilstein 10/8
7 GPMC: Heiser CX Beginner Men David Fox 10/8
5 GPMC: Heiser CX Beginner Men Yutaka Yokote 10/8
2 GPMC: Heiser CX Beginner Men Jarod Seaman 10/8
78 Cross Crusade Category C David Fox 10/2
13 Cross Crusade Masters 60+ Philip Litchfield 10/2
65 Cross Crusade Masters 35+ B Mike Petersen 10/2
24 Cross Crusade Masters Women 35+ B Carol Petersen 10/2
32 Cross Crusade Clydesdale Earl Hazekamp 10/2
71 Cross Crusade Beginner Men Yutaka Yokote 10/2
59 Cross Crusade Beginner Men Adam Bergerson 10/2
5 Cross Crusade Beginner Men Jarod Seaman 10/2
4 Cross Crusade Beginner Men brison moroe 10/2
3 Hutch's Cyclocross: Series Standings Masters Men 50+ george beilstein 9/27
58 Battle at Barlow Masters 35+ B Mike Petersen 9/25
10 Battle at Barlow Beginner Men Jarod Seaman 9/25
35 Mt. Ashland Hillclimb: Road: Combined Combined Yutaka Yokote 9/18
8 Mt. Ashland Hillclimb: Road Category 4/5 Men Yutaka Yokote 9/18
14 GPMC: Hood River Double Cross: GPMC Series Standings Masters Women 35+ B Carol Petersen 9/17
16 GPMC: Hood River Double Cross: GPMC Series Standings Clydesdale Winslow Lewis 9/17
18 GPMC: Hood River Double Cross: GPMC Series Standings Beginner Men Yutaka Yokote 9/17
7 GPMC: Hood River Double Cross: GPMC Series Standings Beginner Men Matt Gilman 9/17
10 GPMC: Hood River Double Cross Masters Women 35+ B Carol Petersen 9/17
26 GPMC: Hood River Double Cross Masters 35+ B Mike Petersen 9/17
10 GPMC: Hood River Double Cross Beginner Yutaka Yokote 9/17
5 Hutch's Cyclocross Masters Men 50+ george beilstein 9/13
15 Pain and Suffer'n CX Masters 35+ C Mike Emerson 9/11
3 Psycho Cross Beginner Men David Fox 9/10
3 Hutch's Cyclocross Masters 50+ george beilstein 9/6
4 Rolf Prima Main Street Criterium Men 4/5 Yutaka Yokote 9/3
27 GPMC: David Douglas CX #1 Masters 35+ C Mike Emerson 9/3
9 GPMC: David Douglas CX #1 Clydesdale Winslow Lewis 9/3
3 GPMC: David Douglas CX #1 Beginner Men Matt Gilman 9/3
25 Tuesday PIR-August Series Category 3/4 Mike Emerson 8/30
10 Tuesday PIR-August Series Category 3/4 Kevin Bernstein 8/30
27 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 8/30
39 Monday PIR Masters 1/2/3 Antonio Castaneda 8/29
3 Kruger's Kermesse Men C Michael Lindley 8/28
14 Tuesday PIR Category 3/4 Mike Emerson 8/23
7 Salem STXC Pro/Category 1 Men Mike Stockton 8/22
1 Salem STXC Junior Men 15-18 brison moroe 8/22
5 Salem STXC Category 3 Women Carol Petersen 8/22
24 Salem STXC Category 3 Men Philip Litchfield 8/22
11 Salem STXC Category 3 Men David Fox 8/22
5 Salem STXC Category 3 Men Earl Hazekamp 8/22
3 Salem STXC Category 3 Men george beilstein 8/22
2 Salem STXC Category 3 Men brison moroe 8/22
86 OBRA Uphill TT: Combined Combined Yutaka Yokote 8/21
100 OBRA Uphill TT: Combined Combined Erik Hammerquist 8/21
22 Giro di Portland Category 3 Men Antonio Castaneda 8/21
13 Giro di Portland Category 3 Men Mike Stockton 8/21
4 OBRA Uphill TT Junior Men 13-14 Erik Hammerquist 8/21
13 OBRA Uphill TT Category 4/5 Men Yutaka Yokote 8/21
5 Tigard Criterium Men Category 3 Antonio Castaneda 8/20
4 Tigard Criterium Men Category 3 Mike Stockton 8/20
1 Tigard Criterium Masters Men 35+ Category 4/5 Mike Emerson 8/20
1 Tigard Criterium Junior 10-13 Aaron King 8/20
5 Tigard Criterium Men Category 5 Yutaka Yokote 8/20
19 Tuesday PIR-Series Totals Category 3/4 Mike Emerson 8/16
6 Tuesday PIR-Series Totals Category 3/4 Kevin Bernstein 8/16
29 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 8/16
13 Tuesday PIR Category 3/4 Kevin Bernstein 8/16
7 Salem STXC Pro/Category 1 Men Mike Stockton 8/15
1 Salem STXC Junior Men 15-18 brison moroe 8/15
2 Salem STXC Category 3 Women Carol Petersen 8/15
12 Salem STXC Category 3 Men David Fox 8/15
20 Monday PIR Masters 1/2/3 Antonio Castaneda 8/15
2 Alsea Falls Switchback/OBRA MTB XC Champs Clydesdale 200+ george beilstein 8/14
11 OBRA Criterium Men Category 3 Antonio Castaneda 8/13
8 OBRA Criterium Men Category 4 Earl Hazekamp 8/13
29 Portland Twilight Criterium Category 3 Men Mike Stockton 8/12
20 Portland Twilight Criterium Category 3 Men Antonio Castaneda 8/12
8 Portland Twilight Criterium Category 3 Men Kevin Bernstein 8/12
2 Tuesday PIR Category 3/4 Kevin Bernstein 8/9
26 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 8/9
13 Salem STXC Category 3 Men David Fox 8/8
5 Salem STXC Category 3 Men Earl Hazekamp 8/8
2 Salem STXC Category 3 Men george beilstein 8/8
6 Salem STXC Pro/Category 1 Men Mike Stockton 8/8
32 Monday PIR Masters 1/2/3 Antonio Castaneda 8/8
11 Albany Criterium Men Category 3 Antonio Castaneda 8/7
7 Albany Criterium Men Category 3 Mike Stockton 8/7
16 Albany Criterium Men Category 4/5 Yutaka Yokote 8/7
10 Albany Criterium Men Category 4/5 Kevin Bernstein 8/7
4 Albany Criterium Junior Erik Hammerquist 8/7
4 Longview Criterium Masters Men 60+ Philip Litchfield 8/6
28 Twilight Criterium Category 4/5 Earl Hazekamp 8/2
30 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 8/2
13 Tuesday PIR Category 3/4 Kevin Bernstein 8/2
9 Tuesday PIR Category 3/4 Mike Emerson 8/2
5 Salem STXC Pro/Category 1 Men Mike Stockton 8/1-22
5 Salem STXC Category 3 Women Carol Petersen 8/1-22
33 Salem STXC Category 3 Men Philip Litchfield 8/1-22
17 Salem STXC Category 3 Men David Fox 8/1-22
16 Salem STXC Category 3 Men Winslow Lewis 8/1-22
11 Salem STXC Category 3 Men brison moroe 8/1-22
9 Salem STXC Category 3 Men Michael Lindley 8/1-22
8 Salem STXC Category 3 Men Earl Hazekamp 8/1-22
3 Salem STXC Category 3 Men george beilstein 8/1-22
3 Salem STXC Junior Men 15-18 brison moroe 8/1-22
10 Salem STXC Category 3 Men David Fox 8/1
5 Salem STXC Category 3 Men Winslow Lewis 8/1
4 Salem STXC Category 3 Men george beilstein 8/1
1 Salem STXC Category 3 Men Michael Lindley 8/1
20 Monday PIR Masters 1/2/3 Antonio Castaneda 8/1
14 Vancouver Criterium Masters 40+ Mike Stockton 7/31
15 Vancouver Criterium Category 3 Men Antonio Castaneda 7/31
10 Vancouver Criterium Category 3 Men Mike Stockton 7/31
4 Vancouver Criterium Category 4 Men Kevin Bernstein 7/31
3 Gresham Criterium Men 5 Yutaka Yokote 7/30
3 Gresham Criterium Junior 10-13 Aaron King 7/30
12 Gresham Criterium Men 3 Antonio Castaneda 7/30
13 Tuesday PIR-July Series Category 4/5 Mike Emerson 7/26
17 Tuesday PIR-July Series Category 3/4 Mike Emerson 7/26
22 Twilight Criterium Category 4/5 brison moroe 7/26
15 Twilight Criterium Category 4/5 Earl Hazekamp 7/26
5 Twilight Criterium Category 4/5 Kevin Bernstein 7/26
109 OUCH: Combined Combined M Gilman 7/24
77 OUCH: Combined Combined Mike Emerson 7/24
31 OUCH Men Category 4/5 M Gilman 7/24
23 OUCH Men Category 4/5 Mike Emerson 7/24
40 Cascade Cycling Classic-Desert Orthopedist & Rebound Physical Therapy Twilight Downtown Criterium: OBRA-GC after stage 3 Category 4 Men Kevin Bernstein 7/23
40 Cascade Cycling Classic-Desert Orthopedist & Rebound Physical Therapy Twilight Downtown Criterium: OBRA-GC after stage 2 Category 4 Men Kevin Bernstein 7/23
44 Cascade Cycling Classic-Desert Orthopedist & Rebound Physical Therapy Twilight Downtown Criterium: OBRA-Hutch's Bicycles Time Trial Category 4 Men Kevin Bernstein 7/23
17 Cascade Cycling Classic-Desert Orthopedist & Rebound Physical Therapy Twilight Downtown Criterium: OBRA-Desert Orthopedist & Rebound Physical Therapy Twilight Downtown Criterium Category 4 Men Kevin Bernstein 7/23
42 Cascade Cycling Classic-Pacific Power Cascade Lake Road Race: OBRA-GC after stage 1 Category 4 Men Kevin Bernstein 7/22
42 Cascade Cycling Classic-Pacific Power Cascade Lake Road Race: OBRA-Pacific Power Cascade Lake Road Race Category 4 Men Kevin Bernstein 7/22
12 Tuesday PIR-Series Totals Category 4/5 Mike Emerson 7/19
13 Tuesday PIR-Series Totals Category 3/4 Mike Emerson 7/19
4 Twilight Criterium Category 4/5 Kevin Bernstein 7/19
22 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 7/19
6 Tuesday PIR Category 3/4 Mike Emerson 7/19
21 Tuesday PIR Category 4/5 Philip Litchfield 7/19
28 Ironclad Criterium Men Category 4/5 Yutaka Yokote 7/16
17 Ironclad Criterium Men Category 4/5 Earl Hazekamp 7/16
10 Tuesday PIR-Series Totals Category 4/5 Mike Emerson 7/12
25 Twilight Criterium Category 4/5 Adam Bergerson 7/12
17 Twilight Criterium Category 4/5 Earl Hazekamp 7/12
8 Twilight Criterium Category 4/5 Kevin Bernstein 7/12
7 Twilight Criterium Category 4/5 brison moroe 7/12
19 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 7/12
4 Tuesday PIR Category 3/4 Mike Emerson 7/12
26 Monday PIR Masters 4/5 Rolland Hayden 7/11
21 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 7/5
16 Tuesday PIR Category 3/4 Kevin Bernstein 7/5
21 Swan Island Rose Festival Criterium Category 3 Antonio Castaneda 7/2
1 Swan Island Rose Festival Criterium Junior 10-13 Aaron King 7/2
16 Tuesday PIR-June Series Category 3/4 Mike Emerson 6/28
7 Twilight Criterium-June Series Category 4/5 Earl Hazekamp 6/28
17 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 6/28
11 Pringle Creek Circuit Race Men 1/2 Sage Freeman 6/26
26 Pringle Creek Circuit Race Category 4/5 Adam Bergerson 6/26
25 Pringle Creek Circuit Race Category 4/5 Earl Hazekamp 6/26
20 Pringle Creek Circuit Race Category 4/5 Yutaka Yokote 6/26
18 Pringle Creek Circuit Race Category 4/5 Tyler Jackson 6/26
10 Pringle Creek Circuit Race Category 4/5 Steve Williams 6/26
6 Pringle Creek Circuit Race Category 4/5 Mike Emerson 6/26
1 Pringle Creek Circuit Race Junior 10-13 Aaron King 6/26
13 Tuesday PIR-Series Totals Category 3/4 Mike Emerson 6/21
28 Twilight Criterium Men 4/5 Adam Bergerson 6/21
5 Twilight Criterium Men 4/5 Earl Hazekamp 6/21
30 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 6/21
5 Tuesday PIR Category 3/4 Mike Emerson 6/21
16 Hutch's Hillclimb: Combined Combined Mark Newsome 6/20
3 Hutch's Hillclimb Masters Men 50+ Mark Newsome 6/20
27 Twilight Criterium Men 4/5 Adam Bergerson 6/14
7 Twilight Criterium Men 4/5 Earl Hazekamp 6/14
32 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 6/14
7 OBRA TT 10K: Combined Combined Aaron King 6/12
15 OBRA TT Masters Men 50-54 Mark Newsome 6/12
11 OBRA TT Masters Men 50-54 Rick Kercheski 6/12
3 OBRA TT 10K Junior Men 10-12 Aaron King 6/12
14 Sublime Sublimity Men 5 Yutaka Yokote 6/11
13 Sublime Sublimity Men 4 Mike Emerson 6/11
10 Sublime Sublimity Men 4 Tyler Rupe 6/11
16 Sublime Sublimity Men 3 Antonio Castaneda 6/11
50 Twilight Criterium Category 4/5 Adam Bergerson 6/7-8/30
26 Twilight Criterium Category 4/5 Earl Hazekamp 6/7-8/30
13 Twilight Criterium Category 4/5 brison moroe 6/7-8/30
7 Twilight Criterium Category 4/5 Kevin Bernstein 6/7-8/30
35 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 6/7
16 Tuesday PIR Category 4/5 Steve Williams 6/7
14 Hammer Velo Criterium Men Category 4/5 Earl Hazekamp 6/4
19 Tuesday PIR-May Series Category 4/5 Mike Emerson 5/31
25 Tuesday PIR-May Series Category 3/4 Mike Emerson 5/31
5 Hutch's TT: Combined Combined Rick Kercheski 5/31
2 Hutch's TT Masters Men 50+ Rick Kercheski 5/31
4 Sisters Stampede MTB XC Category 3 Women 35-44 Carol Petersen 5/29
6 Sisters Stampede MTB XC Clydesdale 210+ Men Winslow Lewis 5/29
35 Sisters Stampede MTB XC Category 2 Men 35-44 Mike Petersen 5/29
1 Black Rock Flow Cup DH Category 3 Junior Men brison moroe 5/29
13 Bend Don't Brake Men Category 4/5 Earl Hazekamp 5/28
8 Bend Don't Brake Masters Men 50+ Craig Beavers 5/28
19 Tuesday PIR-Series Category 4/5 Mike Emerson 5/24
22 Tuesday PIR-Series Category 3/4 Mike Emerson 5/24
37 Hutch's TT: Combined Combined John Henry Maurice 5/24
33 Hutch's TT: Combined Combined Mark Newsome 5/24
15 Hutch's TT: Combined Combined Rick Kercheski 5/24
7 Hutch's TT Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/24
6 Hutch's TT Masters Men 50+ Mark Newsome 5/24
3 Hutch's TT Masters Men 50+ Rick Kercheski 5/24
16 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson 5/24
59 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 5/24
8 Tuesday PIR Category 3/4 Mike Emerson 5/24
10 Mt. Tabor Circuit Race Masters 50+ Craig Beavers 5/21
1 Mt. Tabor Circuit Race Masters 40+ 1/2/3 Steve Wright 5/21
1 Humbug Hurry-Up Clydesdale Winslow Lewis 5/21
19 Tuesday PIR-Series Category 4/5 Mike Emerson 5/17
12 Hutch's TT: Combined Combined Rick Kercheski 5/17
2 Hutch's TT Masters Men 50+ Rick Kercheski 5/17
11 Tuesday PIR Category 3/4 Mike Emerson 5/17
14 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson 5/17
2 Spring Thaw MTB XC Category 1 Men 35-44 James Shingleton 5/14
18 Silverton RR Champs Men 4/5 Steve Williams 5/14
8 Silverton RR Champs Men 4/5 Dustin Miller 5/14
6 Hutch's TT Masters 50+ John Henry Maurice 5/10
5 Hutch's TT Masters 50+ Mark Newsome 5/10
3 Hutch's TT Masters 50+ Rick Kercheski 5/10
10 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson 5/10
17 Tuesday PIR Category 3/4 Craig Beavers 5/10
10 Co-Motion TT/Tandem TT Champs: Combined Combined Rick/Kathleen Kercheski/Kercheski 5/8
20 Co-Motion TT/Tandem TT Champs: Combined Combined John Henry Maurice 5/8
4 Cascade Chainbreaker Category 2 Men 19-34 Dustin Miller 5/8
2 Co-Motion TT/Tandem TT Champs Tandem Masters 80+ Rick/Kathleen Kercheski/Kercheski 5/8
5 Co-Motion TT/Tandem TT Champs Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/8
53 As the Raven Flies TT: Combined Combined John Henry Maurice 5/7
44 As the Raven Flies TT: Combined Combined Mark Newsome 5/7
10 As the Raven Flies TT Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/7
8 As the Raven Flies TT Masters Men 50+ Mark Newsome 5/7
6 Hutch's TT Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/3-31
5 Hutch's TT Masters Men 50+ Mark Newsome 5/3-31
2 Hutch's TT Masters Men 50+ Rick Kercheski 5/3-31
31 Hutch's TT: Combined Combined John Henry Maurice 5/3
29 Hutch's TT: Combined Combined Mark Newsome 5/3
18 Hutch's TT: Combined Combined Rick Kercheski 5/3
7 Hutch's TT Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/3
6 Hutch's TT Masters Men 50+ Mark Newsome 5/3
4 Hutch's TT Masters Men 50+ Rick Kercheski 5/3
42 Tuesday PIR Category 1/2/3 Antonio Castaneda 5/3
32 Tuesday PIR Category 3/4 Craig Beavers 5/3
10 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson 5/3
2 Estacada Time Trial Series: Combined Combined Aaron King 5/1
79 Estacada Time Trial Series: Combined Combined Dick Richardson 5/1
7 Estacada Time Trial Series Masters Men 60+ Dick Richardson 5/1
1 Estacada Time Trial Series Junior Men 10-12 Aaron King 5/1
15 Bear Springs XC Category 2 19-34 Men Dustin Miller 5/1
24 As the Raven Flies TT: Combined Combined Mike/Carol Petersen/Petersen 4/30
40 As the Raven Flies TT: Combined Combined Mark Newsome 4/30
30 As the Raven Flies TT: Combined Combined Rick Kercheski 4/30
2 As the Raven Flies TT Tandem Mike/Carol Petersen/Petersen 4/30
12 As the Raven Flies TT Masters Men 50+ Mark Newsome 4/30
8 As the Raven Flies TT Masters Men 50+ Rick Kercheski 4/30
12 Eugene Roubaix Men 5 Steve Williams 4/30
4 Eugene Roubaix Men 5 Dustin Miller 4/30
6 Eugene Roubaix Men 4 Kevin Bernstein 4/30
28 Eugene Roubaix Men 1/2 Sage Freeman 4/30
6 Port of Hood River Criterium Category 3/4 Kevin Bernstein 4/28
20 Tuesday PIR-Series Totals Category 4/5 Mike Emerson 4/26
1 Tuesday PIR-Series Totals Category 4/5 Antonio Castaneda 4/26
26 Tuesday PIR-Series Totals Category 3/4 James Shingleton 4/26
16 Tuesday PIR Category 3/4 Kevin Bernstein 4/26
4 Tuesday PIR Category 4/5 Antonio Castaneda 4/26
31 As the Raven Flies TT: Combined Combined Tyler Rupe 4/23
76 As the Raven Flies TT: Combined Combined Dick Richardson 4/23
47 As the Raven Flies TT: Combined Combined Mike/Carol Petersen/Petersen 4/23
61 As the Raven Flies TT: Combined Combined John Henry Maurice 4/23
54 As the Raven Flies TT: Combined Combined Mark Newsome 4/23
98 As the Raven Flies TT: Combined Combined Erik Hammerquist 4/23
1 As the Raven Flies TT Tandem Mike/Carol Petersen/Petersen 4/23
4 As the Raven Flies TT Men 4/5 Tyler Rupe 4/23
6 As the Raven Flies TT Masters Men 60+ Dick Richardson 4/23
12 As the Raven Flies TT Masters Men 50+ John Henry Maurice 4/23
9 As the Raven Flies TT Masters Men 50+ Mark Newsome 4/23
8 As the Raven Flies TT Junior Men Erik Hammerquist 4/23
5 Peak Sports Mudslinger MTB XC Clydesdale Jim Allen 4/23
1 Peak Sports Mudslinger MTB XC Clydesdale Win Lewis 4/23
17 Tuesday PIR-Series Totals Category 4/5 Mike Emerson 4/19
1 Tuesday PIR-Series Totals Category 4/5 Antonio Castaneda 4/19
24 Tuesday PIR-Series Totals Category 3/4 James Shingleton 4/19
23 Tuesday PIR Category 3/4 Kevin Bernstein 4/19
3 Tuesday PIR Category 4/5 Antonio Castaneda 4/19
2 Estacada Time Trial Series: Combined Combined Aaron King 4/17
33 Estacada Time Trial Series: Combined Combined Rick Kercheski 4/17
81 Estacada Time Trial Series: Combined Combined Dick Richardson 4/17
29 Deschutes River Valley Time Trial-Series Total: Combined Combined John Henry Maurice 4/17
7 Deschutes River Valley Time Trial-Series Total Masters Men 50-59 John Henry Maurice 4/17
7 Deschutes River Valley Time Trial-Race 3 Masters Men 50-59 John Henry Maurice 4/17
1 Estacada Time Trial Series Junior Men 10-12 Aaron King 4/17
7 Estacada Time Trial Series Masters Men 50+ Rick Kercheski 4/17
6 Estacada Time Trial Series Masters Men 60+ Dick Richardson 4/17
8 Deschutes River Valley Time Trial-Race 2 Masters Men 50-59 John Henry Maurice 4/16
8 Deschutes River Valley Time Trial-Race 1 Masters Men 50-59 John Henry Maurice 4/16
11 Icebreaker Criterium Men Category 3 Jim Allen 4/16
3 Icebreaker Criterium Masters Men 50+ Craig Beavers 4/16
22 Icebreaker Criterium Men Category 4/5 Winslow Lewis 4/16
13 Icebreaker Criterium Men Category 4/5 Earl Hazekamp 4/16
12 Icebreaker Criterium Men Category 4/5 Mike Petersen 4/16
6 Icebreaker Criterium Men Category 4/5 Kevin Bernstein 4/16
14 Tuesday PIR-April Series Totals Category 4/5 Mike Emerson 4/12
3 Tuesday PIR-April Series Totals Category 4/5 Antonio Castaneda 4/12
16 Tuesday PIR-April Series Totals Category 3/4 James Shingleton 4/12
56 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton 4/12
38 Tuesday PIR Category 3/4 Craig Beavers 4/12
11 Tuesday PIR Category 4/5 Tyler Rupe 4/12
10 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson 4/12
2 Tuesday PIR Category 4/5 Antonio Castaneda 4/12
4 Hornings Hustle MTB XC Category 3 Men 19-34 Win Lewis 4/10
18 Kings Valley Road Race Masters Men 50+ Rick Kercheski 4/9
8 Kings Valley Road Race Masters Men 50+ Craig Beavers 4/9
41 Kings Valley Road Race Men 4/5 Tim Sinatra 4/9
28 Kings Valley Road Race Men 4/5 Mike Petersen 4/9
25 Kings Valley Road Race Men 4/5 Steve Williams 4/9
23 Kings Valley Road Race Men 4/5 John Divelbiss 4/9
20 Kings Valley Road Race Men 4/5 Antonio Castaneda 4/9
22 Kings Valley Road Race Category 3 Men James Shingleton 4/9
44 Kings Valley Road Race Category 1/2 Men Sage Freeman 4/9
15 Port of Hood River Criterium Category 3/4 Kevin Bernstein 4/7-28
10 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton 4/5
3 Tuesday PIR Category 4/5 Antonio Castaneda 4/5
4 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Masters Men 50+ Craig Beavers 3/27
15 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Men Category 4 Antonio Castaneda 3/27
9 Piece of Cake Road Race Men 5 Winslow Lewis 3/26
5 Piece of Cake Road Race Men 5 Steve Williams 3/26
21 Piece of Cake Road Race Men 1/2 Sage Freeman 3/26
7 Piece of Cake Road Race Men 4 Tyler Rupe 3/26
5 Piece of Cake Road Race Men 4 Antonio Castaneda 3/26
28 Willamette Capitol Cup Criterium Men 1/2 Sage Freeman 3/19
28 Willamette Capitol Cup Criterium Men 4/5 Yutaka Yokote 3/19
25 Willamette Capitol Cup Criterium Men 4/5 Philip Litchfield 3/19
7 Willamette Capitol Cup Criterium Men 4/5 Earl Hazekamp 3/19
5 Willamette Capitol Cup Criterium Men 4/5 Thomas McCain 3/19
4 Willamette Capitol Cup Criterium Men 4/5 Steve Williams 3/19
8 Willamette Capitol Cup Criterium Junior Aaron King 3/19
5 Willamette Capitol Cup Criterium Junior brison moroe 3/19
2 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series after race 2 Masters Men 50+ Craig Beavers 3/13
14 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series after race 2 Masters Men 40+ 4/5 John Divelbiss 3/13
6 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series after race 2 Junior brison moroe 3/13
4 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series after race 2 Men Category 4 Antonio Castaneda 3/13
2 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters Men 50+ Craig Beavers 3/13
7 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters Men 40+ Category 4/5 John Divelbiss 3/13
3 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Junior brison moroe 3/13
18 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Men Category 4 Earl Hazekamp 3/13
6 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Men Category 4 Antonio Castaneda 3/13
3 Banana Belt Series Masters Men 50+ Craig Beavers 3/6-27
15 Banana Belt Series Masters Men 40+ 4/5 John Divelbiss 3/6-27
8 Banana Belt Series Junior brison moroe 3/6-27
6 Banana Belt Series Men Category 4 Antonio Castaneda 3/6-27
4 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 50+ Craig Beavers 3/6
34 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Men Category 5 Win Lewis 3/6
26 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Men Category 4 Matt Gilman 3/6
25 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Men Category 4 Earl Hazekamp 3/6
21 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Men Category 4 Tyler Rupe 3/6
5 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Men Category 4 Antonio Castaneda 3/6
238 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Dick Richardson 2/20
177 Jack Frost Time Trial: Combined Combined John Henry Maurice 2/20
83 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Rick Kercheski 2/20
275 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Aaron King 2/20
96 Jack Frost Time Trial: Combined Combined Mike Emerson 2/20
21 Jack Frost Time Trial Men 4/5 Mike Emerson 2/20
10 Jack Frost Time Trial Masters Men 60+ Dick Richardson 2/20
21 Jack Frost Time Trial Masters Men 50-59 John Henry Maurice 2/20
9 Jack Frost Time Trial Masters Men 50-59 Rick Kercheski 2/20
1 Jack Frost Time Trial Junior Men 10-12 Aaron King 2/20
5 Cherry Pie Road Race Men Open 50+, 60+ Rick Kercheski 2/19
4 Cherry Pie Road Race Men Open 50+, 60+ Craig Beavers 2/19
46 Cherry Pie Road Race Men Category 4 John Divelbiss 2/19
12 Cherry Pie Road Race Men Category 4 Antonio Castaneda 2/19
40 Cherry Pie Road Race Men Category 3 James Shingleton 2/19
29 Cherry Pie Road Race Men Category 3 Mike Stockton 2/19
8 Cherry Pie Road Race Men Category 5 B Steve Williams 2/19
4 Cherry Pie Road Race Category 4/5 Men 60+ Philip Litchfield 2/19
11 Cherry Pie Road Race Category 4/5 Men 50+ george beilstein 2/19
9 Cherry Pie Road Race Category 4/5 Men 50+ Antonio Castaneda Sr 2/19
6 Cherry Pie Road Race Category 4/5 Men 50+ Dave Bale 2/19
7 Cherry Pie Road Race Category 4/5 Men 40+ John Divelbiss 2/19