Capitol Velo Cycling

Event Category Name Date
4 Krampus Kross Clydesdale Earl Hazekamp 12/9
3 Krampus Kross Masters Men 50+ 3/4/5 Jorge Lara 12/9
3 Krampus Kross Masters 60+ 3/4/5 Jp Petrin 12/9
1 Psychocross Masters Men 4 35+ Luke Bergerson 11/26
29 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Wooden Shoe Masters 35+ Category 3 James Owen 11/5
7 Corvallis Cross Classic Women Category 4 Kristina Owen 11/4
6 Corvallis Cross Classic Masters 3 35+ Men James Owen 11/4
6 Corvallis Cross Classic Masters 4 35+ Luke Bergerson 11/4
6 Corvallis Cross Classic Category 5 Men Fabio Bellini 11/4
46 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Masters 35+ Category 3 James Owen 10/29
63 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Men 5 Jp Petrin 10/29
53 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Masters 35+ 4 Jorge Lara 10/29
26 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Clydesdale Earl Hazekamp 10/29
39 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Masters 35+ Category 3 James Owen 10/28
72 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Men 5 Jp Petrin 10/28
65 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Masters 35+ 4 Jorge Lara 10/28
23 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Clydesdale Earl Hazekamp 10/28
3 River City Bicycles Cyclocross Crusade: PIR: Heron Lakes Masters 35+ 4 James Owen 10/22
21 CrossWord CX Challenge Masters 35+ 4 Jorge Lara 10/21
25 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks Masters 35+ 4 Luke Bergerson 10/15
5 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks Masters 35+ 4 James Owen 10/15
53 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #2 Men 5 Kristina Owen 10/8
95 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #2 Masters 35+ 4 Jorge Lara 10/8
43 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #2 Masters 35+ 4 Luke Bergerson 10/8
8 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #2 Masters 35+ 4 James Owen 10/8
78 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #1 Masters 35+ 4 Jorge Lara 10/7
6 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #1 Masters 35+ 4 James Owen 10/7
35 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #1 Clydesdale Brian Quigley 10/7
30 River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #1 Clydesdale Earl Hazekamp 10/7
60 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Brian Quigley 10/4
24 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ James Owen 10/4
22 Blind Date at the Dairy Category 5 Men Fabio Bellini 10/4
29 Portland Trophy Cup Beginner Men Fabio Bellini 10/3
8 GPCM: Heiser Farm CX Women 4 Kristina Owen 9/30
21 GPCM: Heiser Farm CX Singlespeed James Owen 9/30
9 GPCM: Heiser Farm CX Masters 35+ 4 Luke Bergerson 9/30
2 GPCM: Heiser Farm CX Masters 35+ 4 James Owen 9/30
8 GPCM: Heiser Farm CX Men 4 Jorge Lara 9/30
9 GPCM: Heiser Farm CX Clydesdale Earl Hazekamp 9/30
20 Blind Date at the Dairy Category 5 Men Fabio Bellini 9/27
17 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ James Owen 9/27
19 Portland Trophy Cup Beginner Men Fabio Bellini 9/26
24 Battle at Barlow Men 5 Kristina Owen 9/24
12 Battle at Barlow Masters 35+ 4 Luke Bergerson 9/24
7 Battle at Barlow Masters 35+ 4 James Owen 9/24
26 Blind Date at the Dairy: in Masters Men 3/4 40+ James Owen 9/20
22 Blind Date at the Dairy Category 5 Men Fabio Bellini 9/13
62 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Brian Quigley 9/13
6 Twilight Cyclocross Men 4/5 Luke Bergerson 9/12
9 Corn Cross 1 Masters 35+ 4 Luke Bergerson 9/10
14 GPCM: DDCX Women 4 Kristina Owen 9/2
27 GPCM: DDCX Masters 35+ 4 James Owen 9/2
16 Marys Peak Hillclimb Road Race Men 4/5 Fabio Bellini 8/13
7 Marys Peak Hillclimb Road Race Men 4/5 John Adams 8/13
26 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-39 Fabio Bellini 7/31
20 Portland Short Track Series Category 2 Men 40-49 James Owen 7/24
17 Portland Short Track Series Category 3 Women 19+ Kristina Owen 7/24
28 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-39 Fabio Bellini 7/17
39 2017 OBRA Hillclimb Time Trial Championship - Presented by Sam Barlow Track & Field: Combined Combined John Adams 7/16
5 2017 OBRA Hillclimb Time Trial Championship - Presented by Sam Barlow Track & Field Men Category 4 John Adams 7/16
40 Larch Mt. Hill Climb: Combined Combined John Adams 7/9
6 Larch Mt. Hill Climb Category 5 Men John Adams 7/9
22 Mt. Tabor Series Men 5 Fabio Bellini 7/5
11 Thump Coffee High Desert Omnium: Road Race Men Category 4/5 John Adams 7/2
13 Mt. Tabor Series Men 5 Fabio Bellini 6/28
21 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-39 Fabio Bellini 6/26
25 Mt Tabor Circuit Race Men 5 Fabio Bellini 6/21
16 Mt Tabor Circuit Race Men 5 Fabio Bellini 6/14
17 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-39 Fabio Bellini 6/12
79 OBRA TT Championships: Combined Combined John Adams 6/11
3 OBRA TT Championships Men Category 4/5 John Adams 6/11
28 Mt Tabor Circuit Race Men 5 Fabio Bellini 6/7
24 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-39 Fabio Bellini 6/5
22 Mt Tabor Circuit Race Men 4 Fabio Bellini 5/31
21 Sisters Stampede Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 5/28
39 Sisters Stampede Category 2 Sport Men 50-59 Brian Quigley 5/28
44 Sisters Stampede Category 2 Sport Men 40-49 Luke Bergerson 5/28
8 Sisters Stampede Cata 3 Novice Women 19-39 Kristina Owen 5/28
33 Sisters Stampede Category 3 Novice Men 40+ Jp Petrin 5/28
2 Sisters Stampede Category 3 Novice Men 40+ James Owen 5/28
9 Sisters Stampede Category 3 Novice Men 19-39 Fabio Bellini 5/28
39 Sisters Stampede Category 2 Men 50-59 Brian Quigley 5/28
44 Sisters Stampede Category 2 Men 40-49 Luke Bergerson 5/28
8 Sisters Stampede Category 3 Women 19-39 Kristina Owen 5/28
33 Sisters Stampede Category 3 Men 40+ Jp Petrin 5/28
2 Sisters Stampede Category 3 Men 40+ James Owen 5/28
9 Sisters Stampede Category 3 Men 19-39 Fabio Bellini 5/28
12 Desert Orthopedics Bend Don't Brake Road Race Men Category 4/5 John Adams 5/27
1 Chainbreaker Mountain Bike Race Series: XC Race Category 3 Men 40+ James Owen 5/13
3 Chainbreaker Mountain Bike Race Series: XC Race Category 3 Men 19-39 Fabio Bellini 5/13
4 Coast Hills Classic MTB Race Category 3 Novice Women 19-39 Kristina Owen 5/7
2 Coast Hills Classic MTB Race Category 3 Novice Men 40+ James Owen 5/7
12 Coast Hills Classic MTB Race Category 3 Novice Men 19-39 Fabio Bellini 5/7
26 Wooden Shoe Kermesse Masters 35+ 4 Brian Quigley 5/7
39 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 3 Bakeoven Summit: Combined Combined John Henry Maurice 5/1
4 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 3 Bakeoven Summit Masters Masters 60+ John Henry Maurice 5/1
7 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 2 Hillclimb: Combined Combined John Henry Maurice 4/30
4 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 2 Hillclimb Masters Masters 60+ John Henry Maurice 4/30
20 Bear Springs Trap Sport Men 40-49 Luke Bergerson 4/30
52 Revenge Of The Disc: Combined Combined John Adams 4/29
40 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 1 TT: Combined Combined John Henry Maurice 4/29
39 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Combined Combined John Henry Maurice 4/29
4 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race Masters Masters 60+ John Henry Maurice 4/29-5/1
5 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 1 TT Masters Men 60+ John Henry Maurice 4/29
3 Revenge Of The Disc Men Category 4/5 John Adams 4/29
2 30th Annual Mudslinger Category 3 Novice Men 40+ James Owen 4/15
24 Silverton Road Race Category 4/5 Men John Adams 4/15
22 Echo Red 2 Red XC MTB Race Clydesdale 200+ Kenny Prowse 4/1
17 Echo Red 2 Red XC MTB Race Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 4/1
4 Echo Red 2 Red XC MTB Race Category 3 Men 40+ James Owen 4/1
26 Echo Red 2 Red XC MTB Race Category 2 Men 40-49 Jason Flanagan 4/1
17 Echo Red 2 Red XC MTB Race Category 2 Men 40-49 Luke Bergerson 4/1
2 Echo Red 2 Red XC MTB Race Beginner Women Open 19+ Kristina Owen 4/1
5 Echo Red 2 Red XC MTB Race Beginner Men Open 19+ Jp Petrin 4/1
30 Piece of Cake Road Race Men 4/5 John Adams 3/19
127 Jack Frost Time Trial: Combined Combined John Henry Maurice 3/5
67 Jack Frost Time Trial: Combined Combined John Adams 3/5
4 Jack Frost Time Trial Masters Men 60-69 John Henry Maurice 3/5
10 Jack Frost Time Trial Category 4/5 Men John Adams 3/5
31 Table Rock Time Trial Series: Combined Combined John Henry Maurice 3/4
4 Table Rock Time Trial Series Masters Men 60 John Henry Maurice 3/4