Capitol Velo Cycling

Event Category Name Date
4 Santa Cross Junior Women Linnea Owen 12/6
2 Santa Cross Junior Women Kristina Owen 12/6
4 Santa Cross Clydesdale Earl Hazekamp 12/6
6 Santa Cross Beginner Adam Bergerson 12/6
10 Kruger's Crossing CX Beginner Men Adam Bergerson 11/23
18 Cross Crusade: Barton Park Junior Women Linnea Owen 11/16
11 Cross Crusade: Barton Park Junior Women Kristina Owen 11/16
11 Cross Crusade: Barton Park Beginner Women Kristina Owen 11/16
3 Cross Crusade: Barton Park Junior Women 15-16 Kristina Owen 11/16
8 Cross Crusade: Barton Park Junior Women 10-12 Linnea Owen 11/16
8 Cross Crusade: Barton Park Beginner Men Adam Bergerson 11/16
43 Cross Crusade: PIR Infield Beginner Men Jason Flanagan 11/9
22 Cross Crusade: PIR Infield Clydesdale Earl Hazekamp 11/9
19 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women Linnea Owen 11/2
4 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women Kristina Owen 11/2
8 Cross Crusade: Deschutes Brewery Beginner Women Kristina Owen 11/2
2 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women 15-16 Kristina Owen 11/2
10 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women 10-12 Linnea Owen 11/2
19 Cross Crusade: Deschutes Brewery Clydesdale Earl Hazekamp 11/2
24 Cross Crusade: Deschutes Brewery Beginner Men Jason Flanagan 11/2
10 Cross Crusade: Deschutes Brewery Beginner Men Adam Bergerson 11/2
28 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women Linnea Owen 11/1
15 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women Kristina Owen 11/1
20 Cross Crusade: Deschutes Brewery Beginner Women Kristina Owen 11/1
6 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women 15-16 Kristina Owen 11/1
8 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women 10-12 Linnea Owen 11/1
70 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 35+ C James Owen 11/1
18 Cross Crusade: Deschutes Brewery Clydesdale Earl Hazekamp 11/1
12 Cross Crusade: Deschutes Brewery Beginner Men Adam Bergerson 11/1
25 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Junior Women Linnea Owen 10/26
13 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Junior Women Kristina Owen 10/26
6 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Beginner Women Kristina Owen 10/26
7 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Junior Women 10-12 Linnea Owen 10/26
7 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Junior Women 15-16 Kristina Owen 10/26
66 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Masters 35+ C James Owen 10/26
11 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Beginner Men Adam Bergerson 10/26
30 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Clydesdale Earl Hazekamp 10/26
26 Cross Crusade: WA County Fairgrounds Clydesdale Kenny Prowse 10/26
20 Cross Crusade: Heron Lakes Junior Women Linnea Owen 10/19
10 Cross Crusade: Heron Lakes Junior Women Kristina Owen 10/19
2 Cross Crusade: Heron Lakes Junior Women 15-16 Kristina Owen 10/19
8 Cross Crusade: Heron Lakes Junior Women 10-12 Linnea Owen 10/19
122 Cross Crusade: Heron Lakes Masters 35+ C James Owen 10/19
31 Cross Crusade: Heron Lakes Clydesdale Kenny Prowse 10/19
40 Cross Crusade: Heron Lakes Beginner Men Jason Flanagan 10/19
7 Cross Crusade: Heron Lakes Beginner Men Adam Bergerson 10/19
31 Cross Crusade: Heron Lakes Beginner Women Kristina Owen 10/19
3 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Beginner Women Kristina Owen 10/18
2 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Junior Women 15-16 Kristina Owen 10/18
3 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Junior Women 10-12 Linnea Owen 10/18
13 Cross Crusade: Alpenrose Junior Women Linnea Owen 10/12
10 Cross Crusade: Alpenrose Junior Women Kristina Owen 10/12
11 Cross Crusade: Alpenrose Beginner Women Kristina Owen 10/12
2 Cross Crusade: Alpenrose Junior Women 10-12 Linnea Owen 10/12
80 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ C James Owen 10/12
18 Cross Crusade: Alpenrose Clydesdale Earl Hazekamp 10/12
56 Cross Crusade: Alpenrose Beginner Men Jorge Lara 10/12
31 Cross Crusade: Alpenrose Beginner Men Jason Flanagan 10/12
11 Cross Crusade: Alpenrose Beginner Men Adam Bergerson 10/12
4 Cross Crusade: Alpenrose Junior Women 15-16 Kristina Owen 10/12
16 Cross Crusade: Alpenrose Junior Women Linnea Owen 10/11
8 Cross Crusade: Alpenrose Junior Women Kristina Owen 10/11
15 Cross Crusade: Alpenrose Beginner Women Kristina Owen 10/11
4 Cross Crusade: Alpenrose Junior Women 15-16 Kristina Owen 10/11
5 Cross Crusade: Alpenrose Junior Women 10-12 Linnea Owen 10/11
69 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ C James Owen 10/11
44 Cross Crusade: Alpenrose Beginner Men Jorge Lara 10/11
36 Cross Crusade: Alpenrose Beginner Men Jason Flanagan 10/11
18 Cross Crusade: Alpenrose Beginner Men Adam Bergerson 10/11
22 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks: Final Series Standings Men B Erik Hammerquist 10/7
8 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks Men B Erik Hammerquist 10/7
11 GPRT: Heiser Farms CX Category B Erik Hammerquist 10/4
9 GPRT: Heiser Farms CX Beginner Women Kristina Owen 10/4
7 GPRT: Heiser Farms CX Junior Women 15-16 Kristina Owen 10/4
3 GPRT: Heiser Farms CX Junior Women 10-12 Linnea Owen 10/4
2 GPRT: Heiser Farms CX Junior Men 15-16 Erik Hammerquist 10/4
45 GPRT: Heiser Farms CX Masters 35+ C James Owen 10/4
10 GPRT: Heiser Farms CX Clydesdale Kenny Prowse 10/4
8 GPRT: Heiser Farms CX Clydesdale Earl Hazekamp 10/4
27 GPRT: Heiser Farms CX Category C Adam Bergerson 10/4
16 GPRT: Heiser Farms CX Beginner Men Jorge Lara 10/4
15 GPRT: Heiser Farms CX Beginner Men Jason Flanagan 10/4
22 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks: Series Standings Men B Erik Hammerquist 9/30
7 Battle at Barlow Clydesdale Kenny Prowse 9/28
3 GPRT: Ninkrossi Junior Women 15-16 Kristina Owen 9/27
5 GPRT: Ninkrossi Junior Women 10-12 Linnea Owen 9/27
8 GPRT: Ninkrossi Clydesdale Kenny Prowse 9/27
20 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks: Series Standings Men B Erik Hammerquist 9/23
4 GPRT: Zaaldercross Junior Women 15-16 Kristina Owen 9/20
6 GPRT: Zaaldercross Junior Women 10-12 Linnea Owen 9/20
2 GPRT: Zaaldercross Junior Men 15-16 Erik Hammerquist 9/20
7 GPRT: Zaaldercross Category B Erik Hammerquist 9/20
35 GPRT: Zaaldercross Masters 35+ C James Owen 9/20
13 GPRT: Zaaldercross Clydesdale Kenny Prowse 9/20
17 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks: Series Standings Men B Erik Hammerquist 9/16
13 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks Men B Erik Hammerquist 9/16
5 Hood River Double Cross Junior Women 15-16 Kristina Owen 9/14
20 Hood River Double Cross Masters 35+ C James Owen 9/14
15 GPRT: Hood River Double Cross Clydesdale Kenny Prowse 9/13
14 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks: Series Standings Men B Erik Hammerquist 9/9
10 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks Men B Erik Hammerquist 9/9
1 GPRT: Het Meer Junior Women 15-16 Kristina Owen 9/6
3 GPRT: Het Meer Junior Men 15-16 Erik Hammerquist 9/6
3 GPRT: Het Meer Junior Women Kristina Owen 9/6
8 GPRT: Het Meer Junior Men Erik Hammerquist 9/6
17 GPRT: Het Meer Clydesdale Kenny Prowse 9/6
15 GPRT: Het Meer Clydesdale Earl Hazekamp 9/6
25 GPRT: Het Meer Beginner Men JP Petrin 9/6
1 GPRT: DDCX 1 Junior Women 15-16 Kristina Owen 8/30
2 GPRT: DDCX 1 Junior Men 15-16 Erik Hammerquist 8/30
12 GPRT: DDCX 1 Category B Erik Hammerquist 8/30
6 GPRT: DDCX 1 Beginner Women Kristina Owen 8/30
11 GPRT: DDCX 1 Clydesdale Kenny Prowse 8/30
20 GPRT: DDCX 1 Beginner Men JP Petrin 8/30
14 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Category A Men Scott Kelley 8/25
3 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Category B Men Erik Hammerquist 8/25
1 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Junior Women Kristina Owen 8/25
1 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Junior Men Erik Hammerquist 8/25
18 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Category C Men Kenny Prowse 8/25
14 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Category C Men Adam Bergerson 8/25
6 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Category C Men Earl Hazekamp 8/25
5 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Category C Men James Owen 8/25
13 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Beginner Men Mark Rempel 8/25
11 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Beginner Men JP Petrin 8/25
9 Keizer Rapids Cross: Final Series Standings Beginner Men Titus Madlangbayan 8/25
2 Keizer Rapids Cross Category B Men Erik Hammerquist 8/25
9 Keizer Rapids Cross Beginner Men Mark Rempel 8/25
8 Keizer Rapids Cross Beginner Men Jorge Lara 8/25
4 Keizer Rapids Cross Beginner Men Titus Madlangbayan 8/25
1 Keizer Rapids Cross Junior Women Kristina Owen 8/25
1 Keizer Rapids Cross Junior Men Erik Hammerquist 8/25
11 Keizer Rapids Cross Category C Men Kenny Prowse 8/25
8 Keizer Rapids Cross Category C Men Earl Hazekamp 8/25
7 Keizer Rapids Cross Category C Men James Owen 8/25
7 Kruger's Kermesse Farm Crit Clydesdale Kenny Prowse 8/24
11 Keizer Rapids Cross: Series Standings Category A Men Scott Kelley 8/18
5 Keizer Rapids Cross: Series Standings Category B Men Erik Hammerquist 8/18
1 Keizer Rapids Cross: Series Standings Junior Women Kristina Owen 8/18
1 Keizer Rapids Cross: Series Standings Junior Men Erik Hammerquist 8/18
12 Keizer Rapids Cross: Series Standings Category C Men Adam Bergerson 8/18
5 Keizer Rapids Cross: Series Standings Category C Men James Owen 8/18
4 Keizer Rapids Cross: Series Standings Category C Men Earl Hazekamp 8/18
9 Keizer Rapids Cross: Series Standings Beginner Men JP Petrin 8/18
9 Keizer Rapids Cross Category A Men Scott Kelley 8/18
8 Keizer Rapids Cross Category B Men Erik Hammerquist 8/18
1 Keizer Rapids Cross Junior Women Kristina Owen 8/18
1 Keizer Rapids Cross Junior Men Erik Hammerquist 8/18
6 Keizer Rapids Cross Category C Men Earl Hazekamp 8/18
5 Keizer Rapids Cross Category C Men James Owen 8/18
6 Keizer Rapids Cross Beginner Men JP Petrin 8/18
6 Keizer Rapids Cross Category B Men Erik Hammerquist 8/11
1 Keizer Rapids Cross Junior Women Kristina Owen 8/11
1 Keizer Rapids Cross Junior Men Erik Hammerquist 8/11
8 Keizer Rapids Cross Category C Men Adam Bergerson 8/11
6 Keizer Rapids Cross Category C Men James Owen 8/11
5 Keizer Rapids Cross Category C Men Earl Hazekamp 8/11
5 Keizer Rapids Cross Beginner Men Jorge Lara 8/11
17 OBRA TT Masters Men 60+ Dick Richardson 8/9
19 OBRA TT Masters Men 50-59 John Henry Maurice 8/9
16 OBRA TT: 12.4 miles: Combined Combined Dick Richardson 8/9
6 OBRA TT: 12.4 miles: Combined Combined Aaron King 8/9
83 OBRA TT: 24.9 miles: Combined Combined John Henry Maurice 8/9
8 OBRA TT Masters Men 65+ Dick Richardson 8/9
7 OBRA TT Masters Men 55-59 John Henry Maurice 8/9
8 OBRA TT: 12.4 miles Masters Men 65+ Dick Richardson 8/9
7 OBRA TT: 24.9 miles Masters Men 55-59 John Henry Maurice 8/9
55 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Club Standings 7/28
17 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Clydesdale Kenny Prowse 7/28
3 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Category 3 Women 15-18 Kristina Owen 7/28
11 Portland Short Track Series MTB STXC Clydesdale Kenny Prowse 7/28
1 Portland Short Track Series MTB STXC Category 3 Women 15-18 Kristina Owen 7/28
2 Portland Short Track Series MTB STXC Category 3 Women 15-18 Kristina Owen 7/21
18 Monday PIR Masters 4/5 Kenny Prowse 7/21
2 Pringle Creek Criterium Women Category 4/5 Kristina Owen 7/20
7 Pringle Creek Criterium Masters Men 40+ Kenny Prowse 7/20
2 Pringle Creek Criterium Masters Men 40+ Matt Willhite 7/20
6 Pringle Creek Criterium Men Category 4/5 Erik Hammerquist 7/20
4 Pringle Creek Criterium Men Category 4/5 Christian Francis 7/20
1 Pringle Creek Criterium Junior Women 14-18 Kristina Owen 7/20
4 Pringle Creek Criterium Junior Men 14-18 Erik Hammerquist 7/20
28 Tuesday PIR Category 3/4 Erik Hammerquist 7/15
12 Wildcat Mtn Uphill Challenge Masters Men 50-59 John Henry Maurice 7/13
52 Wildcat Mtn Uphill Challenge: Combined Combined John Henry Maurice 7/13
6 Wildcat Mtn Uphill Challenge Masters Men 55-59 John Henry Maurice 7/13
16 Tuesday PIR Category 3/4 Erik Hammerquist 7/8
11 Tuesday PIR Category 3/4 Erik Hammerquist 7/1
8 Pickett's Charge MTB XC Cyldesdale 200+ Earl Hazekamp 6/29
10 Pickett's Charge MTB XC Novice Men Category 3/40+ JP Petrin 6/29
6 Pickett's Charge MTB XC Novice Men Category 3 19-39 Jason Flanagan 6/29
10 Mt. Tabor Circuit Race Men Category 4 Erik Hammerquist 6/21
12 Monday PIR Masters 4/5 Kenny Prowse 6/9
14 Montinore Road Race Masters Men 35+ 4/5 Aaron Koch 6/8
6 Return on the Jedi: XC Novice (Category 3) Men 40+ JP Petrin 6/1
9 Return on the Jedi: XC Novice (Category 3) Men 19-39 Jason Flanagan 6/1
6 Return on the Jedi: XC Novice (Category 3) Men 19-39 Adam Bergerson 6/1
3 Return on the Jedi: XC Novice (Category 3) Men 19-39 Christian Francis 6/1
3 Return on the Jedi: XC Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 6/1
1 Return on the Jedi: TT Novice (Category 3) Men 40+ JP Petrin 5/31
3 Return on the Jedi: TT Novice (Category 3) Men 19-39 Adam Bergerson 5/31
2 Return on the Jedi: TT Novice (Category 3) Men 19-39 Jason Flanagan 5/31
1 Return on the Jedi: TT Novice (Category 3) Men 19-39 Christian Francis 5/31
1 Return on the Jedi: TT Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 5/31
9 Return on the Jedi Sport (Category 2), Clydesdale Men Earl Hazekamp 5/31-6/1
6 Return on the Jedi Novice (Category 3) Men JP Petrin 5/31-6/1
4 Return on the Jedi Novice (Category 3) Men Jason Flanagan 5/31-6/1
3 Return on the Jedi Novice (Category 3) Men Adam Bergerson 5/31-6/1
1 Return on the Jedi Novice (Category 3) Men Christian Francis 5/31-6/1
2 Return on the Jedi: STXC Novice (Category 3) Men 40+ JP Petrin 5/31
3 Return on the Jedi: STXC Novice (Category 3) Men 19-39 Jason Flanagan 5/31
2 Return on the Jedi: STXC Novice (Category 3) Men 19-39 Adam Bergerson 5/31
1 Return on the Jedi: STXC Novice (Category 3) Men 19-39 Christian Francis 5/31
2 Return on the Jedi: STXC Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 5/31
23 Twilight TT Series: Combined Combined John Henry Maurice 5/27
6 Twilight TT Series: May Series Standings Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/27
5 Twilight TT Series Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/27
28 Twilight TT Series: Combined Combined John Henry Maurice 5/20
6 Twilight TT Series Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/20
9 Twilight TT Series: Series Standings Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/20
8 Twilight TT Series: Series Standings Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/20
65 OBRA TTT: Combined Combined John Henry Maurice 5/17
65 OBRA TTT: Combined Combined Rick Kercheski 5/17
65 OBRA TTT: Combined Combined Craig Beavers 5/17
2 OBRA TTT Men 200-239 John Henry Maurice 5/17
2 OBRA TTT Men 200-239 Rick Kercheski 5/17
2 OBRA TTT Men 200-239 Craig Beavers 5/17
32 Twilight TT Series: Combined Combined John Henry Maurice 5/13
7 Twilight TT Series: Series Standings Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/13
6 Twilight TT Series Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/13
23 Monday PIR Masters 4/5 Doug Stidd 5/12
27 Twilight TT Series: Combined Combined John Henry Maurice 5/6
6 Twilight TT Series: Series Standings Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/6
6 Twilight TT Series Masters Men 50+ John Henry Maurice 5/6
19 Monday PIR Masters 4/5 Kenny Prowse 5/5
84 Willamette Gran Fondo - Overall Overall John Safstrom 5/3
8 Willamette Gran Fondo Men > 60+ John Safstrom 5/3
21 Monday PIR: April Series Standings Category 4/5+ Kenny Prowse 4/28
9 Monday PIR Masters 4/5 Kenny Prowse 4/21
108 Therapeutic Associates Racing TT @ PIR: Combined Combined John Henry Maurice 4/20
15 Therapeutic Associates Racing TT @ PIR Masters Men 50-59 John Henry Maurice 4/20
15 Monday PIR Masters 4/5 Kenny Prowse 4/14
2 Mudslinger: MTB XC Junior Men (Category 2) Men 14-18 Erik Hammerquist 4/6
2 Mudslinger: MTB XC Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 4/6
59 As the Raven Flies: Combined Combined Julie Hewitt 4/5
2 As the Raven Flies Masters 50-59 Women Julie Hewitt 4/5
1 Mudslinger Stage Race Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 4/5
2 Mudslinger: MTB Super D Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 4/5
2 Mudslinger: MTB Hill Climb Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 4/5
3 Cherry Pie Junior 16-18 Erik Hammerquist 3/23
16 Cherry Pie Men Category 5 Aaron Koch 3/23
18 Cherry Pie Masters Men 50+ Craig Beavers 3/23
32 Southern Oregon Time Trial Series: Race 3: Combined Combined John Henry Maurice 3/22
9 Southern Oregon Time Trial Series: Race 3 Masters Men 50-59 John Henry Maurice 3/22
7 Dirty Circles 3 Junior Erik Hammerquist 3/16
38 Southern Oregon Time Trial Series: Race 2: Combined Combined John Henry Maurice 3/15
7 Southern Oregon Time Trial Series: Race 2 Masters Men 50-59 John Henry Maurice 3/15
46 Southern Oregon Time Trial Series: Race 1: Combined Combined John Henry Maurice 3/8
5 Southern Oregon Time Trial Series Masters Men 50-59 John Henry Maurice 3/8-22
10 Southern Oregon Time Trial Series: Race 1 Masters Men 50-59 John Henry Maurice 3/8
19 Dirty Circles Junior Erik Hammerquist 3/2-16
8 Echo Red to Red MTB XC Clydesdale 200+ Earl Hazekamp 3/1
174 Jack Frost TT: Combined Combined John Henry Maurice 2/23
164 Jack Frost TT: Combined Combined Rick Kercheski 2/23
155 Jack Frost TT: Combined Combined Craig Beavers 2/23
277 Jack Frost TT: Combined Combined James Owen 2/23
285 Jack Frost TT: Combined Combined Kristina Owen 2/23
2 Jack Frost TT Junior Women 15-18 Kristina Owen 2/23
27 Jack Frost TT Masters Men 50-59 John Henry Maurice 2/23
24 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Rick Kercheski 2/23
23 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Craig Beavers 2/23
31 Jack Frost TT Masters Men 40-49 James Owen 2/23
1 Jack Frost TT Junior Women 15-16 Kristina Owen 2/23