Stumptown Cycling Club

Event Category Name Date
31 OBRA State Champs at Corn Cross Singlespeed Mark Stoller 11/19
25 OBRA State Champs at Corn Cross Singlespeed Ken Hahn 11/19
13 OBRA State Champs at Corn Cross Masters 50+ Mark Stoller 11/19
35 OBRA State Champs at Corn Cross Masters 35+ Category 3 Bjorn Clouten 11/19
33 OBRA State Champs at Corn Cross Masters 35+ Category 3 Tony Wolff 11/19
4 OBRA State Champs at Corn Cross Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 11/19
6 OBRA State Champs at Corn Cross Singlespeed Women Stephanie Hahn 11/19
12 OBRA State Champs at Corn Cross Masters 35+ 4 Michael Clark 11/19
9 OBRA State Champs at Corn Cross Clydesdale Michael Clark 11/19
60 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Mark Stoller 11/13
40 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 50+ Matt Richmond 11/13
39 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 50+ Mark Stoller 11/13
60 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Cesar Villanueva 11/13
57 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Tony Wolff 11/13
9 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 11/13
12 River City Bicycles Cyclocross Crusade Clydesdale Michael Clark 11/13
84 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ 4 Brian Puskas 11/13
15 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ 4 Michael Clark 11/13
11 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Women Stephanie Hahn 11/13
12 River City Bicycles Cyclocross Crusade Women 5 Sarah Lambert 11/6
85 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Bjorn Clouten 11/6
81 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Mark Stoller 11/6
76 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Ken Hahn 11/6
69 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Michael Clark 11/6
49 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 50+ Matt Richmond 11/6
28 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 50+ Mark Stoller 11/6
61 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Cesar Villanueva 11/6
60 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Tony Wolff 11/6
55 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Bjorn Clouten 11/6
5 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 11/6
14 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Women Stephanie Hahn 11/6
30 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ 4 Michael Clark 11/6
11 River City Bicycles Cyclocross Crusade Clydesdale Michael Clark 11/6
3 Peddlers at Edgefield Women 5 Sarah Lambert 11/5
13 Peddlers at Edgefield Masters 50+ Mark Stoller 11/5
1 Peddlers at Edgefield Singlespeed Women Stephanie Hahn 11/5
1 Peddlers at Edgefield Clydesdale Michael Clark 11/5
47 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Mark Stoller 10/30
27 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Ken Hahn 10/30
10 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 10/30
10 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Women Stephanie Hahn 10/30
36 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Ken Hahn 10/29
51 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 50+ Matt Richmond 10/29
33 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 50+ Mark Stoller 10/29
5 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 10/29
13 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Women Stephanie Hahn 10/29
10 Luscher Farm Crosstoberfest Clydesdale Brian Puskas 10/29
6 Luscher Farm Crosstoberfest Clydesdale Michael Clark 10/29
23 CrossWord CX Challenge Singlespeed Bjorn Clouten 10/22
16 CrossWord CX Challenge Singlespeed Mark Stoller 10/22
17 CrossWord CX Challenge Masters 50+ Mark Stoller 10/22
36 CrossWord CX Challenge Masters 35+ Category 3 Bjorn Clouten 10/22
6 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ 4 Michael Clark 10/16
13 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters Women 35+ 1/2 Stephanie Hahn 10/16
37 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Mark Stoller 10/16
19 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 50+ Mark Stoller 10/16
18 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 10/16
8 River City Bicycles Cyclocross Crusade Clydesdale Michael Clark 10/16
13 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Ken Hahn 10/15
10 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 10/15
58 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Mark Stoller 10/9
47 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Michael Clark 10/9
17 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters Women 35+ 1/2 Stephanie Hahn 10/9
69 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Tony Wolff 10/9
6 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 10/9
17 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters Women 35+ 1/2 Stephanie Hahn 10/8
42 River City Bicycles Cyclocross Crusade Singlespeed Ken Hahn 10/8
43 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 50+ Mark Stoller 10/8
76 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Tony Wolff 10/8
45 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Don McKie 10/8
42 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Cesar Villanueva 10/8
5 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 10/8
18 River City Bicycles Cyclocross Crusade Masters 35+ 4 Michael Clark 10/8
16 River City Bicycles Cyclocross Crusade Clydesdale Michael Clark 10/8
9 Blind Date at the Dairy Masters Men 50+ Matt Richmond 10/5
13 Blind Date at the Dairy Masters Men 2/3 40+ Bjorn Clouten 10/5
13 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Michael Clark 10/5
7 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Mark Stoller 10/5
6 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Don McKie 10/5
24 Portland Trophy Cup Overall Series Standings Men 2/3 Robert Umberhandt 10/4
31 Portland Trophy Cup Singlespeed Bjorn Clouten 10/4
10 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Masters Women 35+ 1/2 Stephanie Hahn 10/1
40 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Singlespeed Bjorn Clouten 10/1
16 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Singlespeed Ken Hahn 10/1
36 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Masters 50+ Matt Richmond 10/1
34 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Masters 50+ Mark Stoller 10/1
38 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Masters 35+ Category 3 Bjorn Clouten 10/1
14 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Masters 35+ Category 3 Don McKie 10/1
15 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Masters 35+ 4 Michael Clark 10/1
9 Grand Prix Brad Ross - Heiser Farms Clydesdale Michael Clark 10/1
11 Blind Date at the Dairy Masters Men 50+ Matt Richmond 9/28
16 Blind Date at the Dairy Masters Men 2/3 40+ Cesar Villanueva 9/28
16 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Mark Stoller 9/28
12 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Michael Clark 9/28
3 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Don McKie 9/28
15 Blind Date at the Dairy Women Category 5 Sarah Lambert 9/28
21 Portland Trophy Cup - Series Standings as of 9/27 Men 2/3 Robert Umberhandt 9/27
21 Portland Trophy Cup Singlespeed Ken Hahn 9/27
5 Battle at Barlow Masters Women 35+ 1/2 Stephanie Hahn 9/25
18 Battle at Barlow Singlespeed Ken Hahn 9/25
21 Battle at Barlow Masters 50+ Matt Richmond 9/25
13 Grand Prix Brad Ross: GP: Ninkrossi Women 5 Sarah Lambert 9/24
4 Grand Prix Brad Ross: GP: Ninkrossi Masters Women 35+ 1/2 Stephanie Hahn 9/24
12 Blind Date at the Dairy Women 1/2 Stephanie Hahn 9/21
12 Blind Date at the Dairy Masters Men 50+ Matt Richmond 9/21
22 Blind Date at the Dairy Masters Men 2/3 40+ Cesar Villanueva 9/21
21 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Michael Clark 9/21
19 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Mark Stoller 9/21
6 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Don McKie 9/21
24 Portland Trophy Cup Singlespeed Ken Hahn 9/20
17 Portland Trophy Cup: Series Standings Men 2/3 Robert Umberhandt 9/20
38 Grand Prix Brad Ross: GP: Zaaldercross Singlespeed Michael Clark 9/17
30 Grand Prix Brad Ross: GP: Zaaldercross Singlespeed Mark Stoller 9/17
12 Grand Prix Brad Ross: GP: Zaaldercross Masters 35+ Category 3 Ken Hahn 9/17
6 Blind Date at the Dairy Women 1/2 Stephanie Hahn 9/14
12 Blind Date at the Dairy Masters Men 2/3 40+ Cesar Villanueva 9/14
11 Blind Date at the Dairy Masters Men 2/3 40+ Bjorn Clouten 9/14
22 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Michael Clark 9/14
19 Blind Date at the Dairy Women Category 5 Sarah Lambert 9/14
33 Portland Trophy Cup Singlespeed Bjorn Clouten 9/13
28 Portland Trophy Cup Singlespeed Ken Hahn 9/13
10 Portland Trophy Cup Men 2/3 Robert Umberhandt 9/13
10 Corn Cross Masters 50+ Mark Stoller 9/11
1 Corn Cross Clydesdale Michael Clark 9/11
19 Grand Prix Brad Ross: GP: Het Meer CX Masters 35+ Category 3 Don McKie 9/10
4 Grand Prix Brad Ross: GP: Het Meer CX Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 9/10
8 Blind Date at the Dairy Women 1/2 Stephanie Hahn 9/7
15 Blind Date at the Dairy Masters Men 2/3 40+ Cesar Villanueva 9/7
23 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Michael Clark 9/7
19 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Mark Stoller 9/7
14 Blind Date at the Dairy Masters Men 3/4 40+ Don McKie 9/7
30 Portland Trophy Cup Singlespeed Bjorn Clouten 9/6-10/4
23 Portland Trophy Cup Singlespeed Bjorn Clouten 9/6
14 Portland Trophy Cup Singlespeed Ken Hahn 9/6
14 Portland Trophy Cup Men 2/3 Robert Umberhandt 9/6
9 Grand Prix Brad Ross: GP: David Douglas CX Masters Women 35+ 1/2 Stephanie Hahn 9/3
20 Grand Prix Brad Ross: GP: David Douglas CX Singlespeed Ken Hahn 9/3
42 Grand Prix Brad Ross: GP: David Douglas CX Masters 50+ Mark Stoller 9/3
13 Grand Prix Brad Ross: GP: David Douglas CX Masters 35+ Category 3 Robert Umberhandt 9/3
5 Portland Short Track Series Clydesdale Michael Clark 8/1
5 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Stoller 8/1
31 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Tony Wolff 8/1
16 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Bjorn Clouten 8/1
6 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Matt Richmond 8/1
15 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Cesar Villanueva 8/1
6 Portland Short Track Series Clydesdale Michael Clark 7/25
3 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Stoller 7/25
20 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Bjorn Clouten 7/25
19 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Tony Wolff 7/25
9 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Matt Richmond 7/25
16 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Cesar Villanueva 7/25
12 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Ken Hahn 7/25
1 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Robert Umberhandt 7/25
4 Portland Short Track Series Category 2 Women 35-44 Stephanie Hahn 7/25
5 Portland Short Track Series Clydesdale Michael Clark 7/18
4 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Stoller 7/18
21 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Tony Wolff 7/18
11 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Bjorn Clouten 7/18
17 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Cesar Villanueva 7/18
3 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Robert Umberhandt 7/18
4 Portland Short Track Series Category 2 Women 35-44 Stephanie Hahn 7/18
1 Cooper Spur Short Track Weekend Category 2 Men 35-44 Robert Umberhandt 7/16
1 Portland Short Track Series Category 2 Women 35-44 Stephanie Hahn 7/11
18 Portland Short Track Series Singlespeed Men Mark Stoller 7/11
3 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Robert Umberhandt 7/11
4 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Stoller 7/11
15 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Tony Wolff 7/11
13 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Bjorn Clouten 7/11
11 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Matt Richmond 7/11
19 Six Hours of Mount Hood Solo Women Sarah Lambert 7/3
5 Six Hours of Mount Hood Solo Singlespeed Michael Clark 7/3
16 Six Hours of Mount Hood Solo Men Open Don McKie 7/3
11 Six Hours of Mount Hood Solo Masters Men 50+ Mark Stoller 7/3
11 Alsea Falls Switchback: OBRA XC Championships Category 2 Men Robert Umberhandt 7/2
8 Alsea Falls Switchback Category 2 Men 19-39 Robert Umberhandt 7/2
2 Portland Short Track Series Clydesdale Michael Clark 6/27
5 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Stoller 6/27
10 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Bjorn Clouten 6/27
7 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Matt Richmond 6/27
3 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Robert Umberhandt 6/27
10 Fast Twitch Friday: June Series Overall Novice Men Matt Richmond 6/24
3 Portland Short Track Series Clydesdale Michael Clark 6/20
20 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Tony Wolff 6/20
17 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Bjorn Clouten 6/20
9 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Matt Richmond 6/20
22 Portland Short Track Series Singlespeed Men Mark Stoller 6/20
3 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Robert Umberhandt 6/20
8 Portland Short Track Series Category 3 Women 19+ Casey Ferguson 6/20
3 Portland Short Track Series Category 2 Women 35-44 Stephanie Hahn 6/20
6 Washougal XC at the MX Park Race for the Future NICA Student League Fundraiser Category 2 Men 50-59 Mark Stoller 6/18
2 Washougal XC at the MX Park Race for the Future NICA Student League Fundraiser Category 2 Men 19-39 Robert Umberhandt 6/18
3 Washougal XC at the MX Park Race for the Future NICA Student League Fundraiser Category 2 Women 19-39 Stephanie Hahn 6/18
4 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Stoller 6/13
23 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Tony Wolff 6/13
13 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Bjorn Clouten 6/13
7 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Matt Richmond 6/13
26 Portland Short Track Series Singlespeed Men Mark Stoller 6/13
4 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Robert Umberhandt 6/13
5 Portland Short Track Series Category 2 Women 35-44 Stephanie Hahn 6/13
3 Portland Short Track Series Clydesdale Michael Clark 6/6
5 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Stoller 6/6
15 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Bjorn Clouten 6/6
11 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Matt Richmond 6/6
5 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Robert Umberhandt 6/6
14 Portland Short Track Series Category 3 Women 19+ Casey Ferguson 6/6
4 Portland Short Track Series Category 2 Women 35-44 Stephanie Hahn 6/6
8 Fast Twitch Friday Novice Men Matt Richmond 6/3
27 Sisters Stampede Sport Men 50-59 Mark Stoller 5/29
20 Sisters Stampede Clydesdale 200+ Michael Clark 5/29
8 Fast Twitch Friday: May Overall Novice Men Matt Richmond 5/27
37 Monday Night PIR Category 4/5 Robert Umberhandt 5/16
4 Fast Twitch Friday Novice Men Matt Richmond 5/13
12 Thursday Night Track: Kilo Men 4/5 Matt Richmond 5/12
8 Thursday Night Track: 500m Masters Men Matt Richmond 5/12
13 Monday Night PIR Masters 4/5 Robert Umberhandt 5/9
11 BriHOP Interstellar Omnium: Sunday Men 4/5 Matt Richmond 5/8
10 BriHOP Interstellar Omnium: Saturday Men 4/5 Omnium Matt Richmond 5/7
11 Monday Night PIR Masters 4/5 Robert Umberhandt 5/2
5 Bear Springs Trap Sport Women 19-39 Stephanie Hahn 5/1
18 Bear Springs Trap Sport Men 40-49 Michael Clark 5/1
14 Bear Springs Trap Expert Men 45+ Paul Kelly 5/1
11 Tuesday Night PIR Category 4/5 Robert Umberhandt 4/19
3 Gorge Roubaix Masters Men 40+ 4/5 Doug Higley 4/2
14 Dirty Circles 1 Masters Men 50+ Mark Stoller 2/28