Peddlers at Edgefield

Troutdale, OR
November 5, 2016

Results Questions: Mack Stilson - mackstilson@hotmail.com

Updated November 6, 2016 at 3:38 PM

Athena

Num Name Age City Laps
1 584 Sonja Ebert 39 Vancouver 4

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 739 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 5
2 781 Ben Helgren 39 Portland 3
3 797 Ed Waters Eagle Creek 3
4 777 Eron Riddle 38 Portland 3

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 900 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13 Vancouver 5

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 576 Cole Hagedorn PDX Devo 11 Portland 3

Junior Men 13-14

Num Name Team City Laps
1 520 Jacob Smith PDX Devo Portland 3
2 511 Ian Shreve Hutch's Eugene eugene 3
3 680 Collin Turner PDX Devo Portland 3
4 694 Justin Saunders Half Penny Cycling Team Salem 3

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 508 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 3

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3
2 508 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 3
3 511 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 3
4 680 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 3
5 681 Austin Tyburski 3
6 694 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 13 Salem 3
7 576 Cole Hagedorn PDX Devo 11 Portland 3

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 900 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13 Vancouver 5

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3
2 33 Ellie Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 2

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 42 Charis Darnall Hapi-Go! 18 Gresham 2

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
2 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3
3 42 Charis Darnall Hapi-Go! 18 Gresham 2
4 33 Ellie Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 2

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 301 Rick Metz bicycleattorney.com 48 Portland 6
2 375 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 42 Portland 6
3 330 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 5
4 310 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Hillsboro 5
5 427 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 5
DNF 365 Roger Meier Cyclepath Racing 48 Beaverton 4

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps
1 548 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 40 Portland 5
2 319 Gary Kim Grouptrail Cycling 45 Portland 5
3 492 Brad Crowe 35 Portland 5
4 570 Joseph Tysoe Portland Velo Racing Team 45 Portland 5
5 311 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 5
6 401 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55 eugene 5
7 357 Chris Bathke 44 Portland 5
8 552 Scott Wazny 44 5
9 315 Brian Wise 45 Vancouver 5
10 571 Chris Thier Boneyard Cycling 42 Bend 5
11 395 Peter Hand 43 Portland 5
12 538 Tom Brougham 47 portland 5
13 332 Martin Matsumara 51 Portland 5
14 301 Dave Torrance 46 Portland 5
15 431 tl valencia 48 Beaverton 5
16 441 Dan Saunders 38 Portland 5
17 371 Burk Webb Portland Velo Racing Team 49 Milwaukie 4
18 422 garrett tyburski 38 portland 4
19 312 Wes Woosley 45 Portland 4
20 515 Ben Hein Boneyard Cycling 44 Bend 4
21 419 Charlton Shen 50 Portland 4
22 393 Andy Morris 46 Portland 4
DNF 563 Jared Lathrop 42 West Linn 2

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 500 Carl Werner 38 Portland 5
2 305 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 5
3 390 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland 5
4 308 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 45 Portland 5
5 508 Randy Scott Deschutes Brewery 53 Bend 5
6 409 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 49 Portland 5
7 336 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 5
8 509 Michael Aylward Portland Bicycle Studio 36 Portland 5
9 304 Matthew Dial Deschutes Brewery 40 Bend 5
10 330 Thomas Pastor Deschutes Brewery 36 Bend 5
11 515 Geoff Grummon-Beale 41 Portland 5
12 470 Nolan Restivo 38 5
13 303 Christopher Moore Christopher Moore 42 Salem 5
14 362 John Hatfield Audi 48 Portland 5
15 512 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 5
16 517 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4
17 516 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 4
18 392 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4
DNF 342 Joseph Hagedorn 44 Portland 4
DNF 468 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 41 Corvallis 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 90 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 58 Bend 5
2 1 Michael Metz bicycleattorney.com 54 Renton 5
3 9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 5
4 46 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 5
5 33 Matthew S Martel Interurban 51 Portland 5
6 117 Tom Hill bicycleattorney.com 53 PORTLAND 5
7 29 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Portland 5
8 177 Rich Cramer bicycleattorney.com 56 Beaverton 5
9 55 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 52 Brush Prairie 5
10 63 Tim Rathbun Molalla River BMX 54 mulino 5
11 14 Mike Mercer Grouptrail Cycling 56 Portland 5
12 70 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5
13 21 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5
14 51 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver 5
15 178 Kent Cramer Boneyard Cycling 54 Bend 5
16 91 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 4
17 123 mark revenaugh Nwep 53 Mulino 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 63 Portland 5
2 5 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 5
3 14 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5
4 31 Steve Lacey Team S+M 62 Portland 5
5 2 Ron Strasser Team S+M 67 Portland 5
6 7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 60 Tigard 5
7 33 Rick Gregory Black Dog Velo 63 Eugene 5
8 23 Steve Rearden Blondie Velo 65 Portland 4
9 25 Edward Lanton 66 Portland 4
10 21 Darell Provencher Team Rose City 62 West Linn 4
11 11 Thomas J Meier 61 Corvallis 4
12 16 David Groskopf 62 Vancouver 3

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 5 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 4
2 43 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Beaverton 4

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps
1 533 Hannah Yorra Boneyard Cycling 39 Bend 4
2 507 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 4
3 515 Patti Wolfe Murder of Crows 47 Redmond 4
4 277 Nitzel Hagan JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel 37 Vancouver 4

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 622 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 54 Bend 4
2 610 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 4
3 600 Donna Metz bicycleattorney.com 52 Renton 4

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 12 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 6

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 125 Robert Cummings 22 Concord 5
2 209 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 5
3 20 Matt Jamison Grouptrail Cycling 35 Portland 5
4 83 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 5
5 61 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 29 Portland 5
6 109 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 35 Bend 5
7 67 Dave Messenheimer Green Submarine Records 36 Portland 5
8 140 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 5
9 54 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5
10 211 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 5
11 127 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Hillsboro 5

Men 4

Num Name Team Age City Laps
1 92 Elijah Smith 36 vancouver 5
2 1 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland 5
3 178 Bret Waldron 34 Portland 4

Men 5

Num Name Team Age City Laps
1 130 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 39 Portland 5
2 128 Ryan Coons 30 Portland 5
3 30 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team 34 hood river 5
4 309 Chris Nelson Rare Disease Cycling 32 Portland 4
5 2 Judd Dunlap 45 Bend 4
6 253 Benjamin Porter 30 Beaverton 4
7 254 David Lam 40 Vancouver 4
8 252 Eric Moore 48 4
9 205 josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 31 Bingen 4
10 13 Bruce Irwin 53 Woodland 4
11 244 Cliff McCann MARTYS 51 Grants Pass 4
12 220 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 38 Canby 4
13 243 Andrew Dorphley Unattached 45 Portland 4
14 241 Brian Colony 56 Wisonville 4
15 251 Adam Peterson 33 Portland 3
DNF 249 Benjamin Moore 34 Milwaukee 2
DNF 310 Mike Ralls Hapi-Go! 39 Sandy 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 603 Scott Barker 47 Portland 5
2 846 Aaron Anderson 27 5
3 738 Christian Reed Green Submarine Records 37 Portland 5
4 761 Richard Rosko Hammer Velo 48 Portland 5
5 605 David Sterry Green Submarine Records 33 Portland 5
6 615 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 4
DNF 642 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 42 Portland 2

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 871 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 36 Portland 5
2 810 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4
3 865 Andrea Sayler 42 Vancouver 4
4 833 Patti Wolfe Murder of Crows 47 Redmond 4
5 811 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 4

Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 129 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4

Women 4

Num Name Team Age City Laps
1 302 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland 4

Women 5

Num Name Team Age City Laps
1 801 Jannel Waldron 34 Portland 4
2 738 Casey Ferguson Portland 4
3 736 Sarah Lambert Stumptown Cycling Club 46 PORTLAND 4
4 757 Emily Klinger 37 Vancouver 4